Επιθετικός σκύλος


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Οι αρχικοί γείτονες εκπαιδευτές ήταν γνωστή σχολή στην ευρύτερη περιοχή. Μένουμε στο Π. Φάληρο και δεν θεωρώ σκόπιμο να αναφέρω τα ονόματα των εκπαιδευτών, δεν βοηθά κάπου ...
Δε ρωτησα για να κουτσομπολέψω! :)
Απλως δε θεωρώ κακό το να περιγραψεις κάποια αρνητική προσωπικη εμπειρια ή ακόμα και εντύπωση χωρίς βέβαια να υπάρχει πρόθεση. Δεν ειναι δυσφήμιση, πιστευω.
Δεν το λεω για να σε πείσω να πεις το όνομα. Είναι γενικότερο το σχόλιο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
δηλαδή θες να μας πεις οτι ολα τα αδέσποτα που δεν ξέρουμε απο που κρατά η σκούφια τους θα έπρεπε να θανατώνονται αμέσως????
:confused: Από ποιά γραφόμενά μου, προκύπτει συμπέρασμα περί ευθανασίας;

προσωπικά δεν νομιζω οτι φταίει καθόλου ο σκύλος ..φταιει μονο το περιβάλλον και ο τροπος που μεγάλωσε και αν δεν αλλάξει αυτο σε οσους εκπαιδευτες και να πας δεν γινετε δουλεια.
:confused: Από που προκύπτει, αυτή η σιγουριά σου;

δεν θελω να σε προσβάλω ισως δεν ηξερες ισως τον υπεραγαπούσες και νομιζες οτι κανεις το καλυτερο....αλλα τα αποτελεσματα τα βλεπεις τωρα και μην ριχνεις τις εφθυνες σε αλλους.
Αυτό τώρα, σε ποιόν το λες;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Αυτό τώρα, σε ποιόν το λες;
Να, αυτό σχολίασα στο κομμάτι που έσβησα από το ποστ μου. Υποθέτω (ελπίζω) ότι έχει αλλάξει σε αυτό το σημείο στο ποιον αναφέρεται.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τα κλασσικα "παιδια" που αποφασισαν οτι "θελουν" σκυλο γιατι ειναι ετοιμα,γιατι εχουν φοβιες που πρεπει να ξεπερασουν,γιατι ειναι τοσο τρισχαριτωμενο το κουταβακι,γιατι ειναι τοσο "ιν",μα γιατι εχουν ολοι οι αλλοι βρε αδελφε,αυτα γιατι οχι?
Οι κλασσικοι γονεις που ενω ηξεραν πως θα κατεληγε η ιστορια "επεσαν" για να μη χαλασουν χατηρι στις μονακριβες....
Κ τελος ενας σκυλος "χαλασμενος-broken" που ξαφνικα ψαχνει σπιτι...
Κ ρωτω τωρα εγω,οποιος εχει διαβασει ολα αυτα...με τι καρδια θα τον φερει σπιτι του?θα τον εμπιστευτει με την οικογενεια του?θα βαλει ξαφνικα τον εαυτο του σε διαδικασια να δωσει την μαχη αλλων?μια μαχη που δεν δημιουργησε ο ιδιος,που δε φερει καμια απολυτως ευθυνη?ποσα κ ποσα αδεσποτα ψυχοραγουν μερα με τη μερα κ δεν εχουν ουτε καν τα μισα "θεματα" του Μαρλευ κ δε βρισκουν σπιτι...ο Μαρλευ θα βρει?τοσο απλα?τοσο ευκολα?
Λυπαμαι...για μενα ο σκυλος δεν ειναι κατι που απλα τον δινεις καποια στιγμη αφου ειδες κ αποειδες οτι δεν τα βγαζεις περα...αποψη μου...οταν γερασουν οι γονεις μου θα πρεπει να τους πεταξω στον δρομο?εαν γεννησω ενα παιδι αμεα θα πρεπει να το κλεισω σε καποιο ιδρυμα?εαν εχει καποιο ατυχημα ο ανθρωπος μου θα πρεπει να παραιτηθω απαυτον?ισως να μην ειναι το ιδιο με ενα σκυλι...με δεν ειναι ολοι τους κομματια μας?δε μεγαλωσαμε μαζι?δε κλαψαμε δε γελασαμε μαζι?
Λυπαμαι...ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ανθρωπος θεωρω οτι γνωριζει οτι το να παρει ενα σκυλι,ενα γατι,ενα καναρινι βρε αδελφε ειναι αποφαση ζωης,δινει μια υποσχεση σαυτο το πλασμα οτι θα το προσεχει κ θα το αγαπαει μεχρι την τελευταια του στιγμη κ συναμα μια υποσχεση στον εαυτο του οτι οτι μα ΟΤΙ Κ ΝΑ ΓΙΝΕΙ θα ειναι διπλα του παντα!
Δεν εχω κατι να πω...καταλαβατε ολοι πως αισθανομαι γιαυτην την ιστορια...
δε με απασχολει ποιος θα συμφωνησει η θα διαφωνησει,ποιος θα βγει κ θα πει μα καναν τα αδυνατα δυνατα αλλοι στη θεση τους θα του χαν κανει ευθανασια κλπ κλπ κλπ με απασχολει πως μια ψυχη με αισθηματα μετατιθεται σαν ενα αδιορθωτο προβλημα (που οι κορες δημιουργησαν) σε καποιον αλλο?!?!?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Η ουσία της απόφασης να δοθεί, δεν είναι για να μετατεθεί το πρόβλημα σε άλλον. Είναι, να ζήσει με κάποιον άλλο, στον οποίο δεν θα βγάζει πρόβλημα.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Τα κλασσικα "παιδια" που αποφασισαν οτι "θελουν" σκυλο γιατι ειναι ετοιμα,γιατι εχουν φοβιες που πρεπει να ξεπερασουν,γιατι ειναι τοσο τρισχαριτωμενο το κουταβακι,γιατι ειναι τοσο "ιν",μα γιατι εχουν ολοι οι αλλοι βρε αδελφε,αυτα γιατι οχι?
Οι κλασσικοι γονεις που ενω ηξεραν πως θα κατεληγε η ιστορια "επεσαν" για να μη χαλασουν χατηρι στις μονακριβες....
Κ τελος ενας σκυλος "χαλασμενος-broken" που ξαφνικα ψαχνει σπιτι...
Κ ρωτω τωρα εγω,οποιος εχει διαβασει ολα αυτα...με τι καρδια θα τον φερει σπιτι του?θα τον εμπιστευτει με την οικογενεια του?θα βαλει ξαφνικα τον εαυτο του σε διαδικασια να δωσει την μαχη αλλων?μια μαχη που δεν δημιουργησε ο ιδιος,που δε φερει καμια απολυτως ευθυνη?ποσα κ ποσα αδεσποτα ψυχοραγουν μερα με τη μερα κ δεν εχουν ουτε καν τα μισα "θεματα" του Μαρλευ κ δε βρισκουν σπιτι...ο Μαρλευ θα βρει?τοσο απλα?τοσο ευκολα?
Λυπαμαι...για μενα ο σκυλος δεν ειναι κατι που απλα τον δινεις καποια στιγμη αφου ειδες κ αποειδες οτι δεν τα βγαζεις περα...αποψη μου...οταν γερασουν οι γονεις μου θα πρεπει να τους πεταξω στον δρομο?εαν γεννησω ενα παιδι αμεα θα πρεπει να το κλεισω σε καποιο ιδρυμα?εαν εχει καποιο ατυχημα ο ανθρωπος μου θα πρεπει να παραιτηθω απαυτον?ισως να μην ειναι το ιδιο με ενα σκυλι...με δεν ειναι ολοι τους κομματια μας?δε μεγαλωσαμε μαζι?δε κλαψαμε δε γελασαμε μαζι?
Λυπαμαι...ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ανθρωπος θεωρω οτι γνωριζει οτι το να παρει ενα σκυλι,ενα γατι,ενα καναρινι βρε αδελφε ειναι αποφαση ζωης,δινει μια υποσχεση σαυτο το πλασμα οτι θα το προσεχει κ θα το αγαπαει μεχρι την τελευταια του στιγμη κ συναμα μια υποσχεση στον εαυτο του οτι οτι μα ΟΤΙ Κ ΝΑ ΓΙΝΕΙ θα ειναι διπλα του παντα!
Δεν εχω κατι να πω...καταλαβατε ολοι πως αισθανομαι γιαυτην την ιστορια...
δε με απασχολει ποιος θα συμφωνησει η θα διαφωνησει,ποιος θα βγει κ θα πει μα καναν τα αδυνατα δυνατα αλλοι στη θεση τους θα του χαν κανει ευθανασια κλπ κλπ κλπ με απασχολει πως μια ψυχη με αισθηματα μετατιθεται σαν ενα αδιορθωτο προβλημα (που οι κορες δημιουργησαν) σε καποιον αλλο?!?!?

Εσύ τωρα για να βοηθήσεις το έγραψες αυτό;

Στο διαταύτα εχεις καμία προταση;
Ή νομίζεις οτι δεν μπορει να τύχει και σε εσένα;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Μαρία, κανείς δεν είναι αλάνθαστος και δε νομίζω κανείς να εισήχθη στον σκυλόκοσμο ξέροντάς τα όλα. Θεωρώ πως όλων μας τα πρώτα σκυλιά είχαν ορισμένα προβλήματα συμπεριφοράς για τα οποία ευθυνόμαστε εμείς. Άσχετα με το διάβασμα και το πόσο ασχολείται κάποιος το θέμα σκύλος και εκπαίδευση είναι σύνθετο και δεν επιδέχεται καμια μαγική συνταγή που αν την ακολουθήσεις θα έχεις τον τέλειο σκύλο, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για τον καθένα. Εγώ προσωπικά βλέπω μια οικογένεια που έχει γυρίσει τα πάνω κατω να βρει μια λύση για την ευζωία του σκύλου αλλά και της ίδιας της οικογένειας. Κατά την άποψή μου είναι εξαιρετικά ψυχοφθόρο να ζεις με έναν σκύλο που μπορεί να γυρίσει ανά πάσα στιγμή να σε αρπάξει. Αν δεν απατόμαι φυσικά υπάρχει και ποστ σε προηγούμενες σελίδες απο τον πατέρας της οικογένειας που λέει ότι θα προσπαθήσουν να του βρουν σπίτι αλλά αν δε βρουν θα τον κρατήσουν, που σημαίνει ότι δεν έχουν παραδόσει τα όπλα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Στο δια ταυτα εχεις μηπως εσυ καμια?
τι θες κ προσμενεις απο μενα,απτον καθενα?να ψυχανεμιστουμε λυσεις για ενα σκυλι που δε το χουμε δει στη ζωη μας ποτε?
Κ το να γραφει καποιος κατι,οτιδηποτε ορμωμενος απο κατι που προφανως του δημιουργησε καποιο συναισθημα (στην περιπτωση μου ενα απλο ΦΕΥ ) σε ενα δημοσιο φορουμ δε θεωρω οτι πρεπει απαραιτητως να αποσκοπει καπου η να βοηθαει...εκτος κ αν εσυ οτι γραφεις σοι κ καλα καπου βοηθανε...
γιατι οτι δε με βλεπεις εσυ να γραφω εγω συχνα δε παει να πει οτι δε βλεπω εγω εσενα...

Μαρεκο καταλαβα καλα...
αλλα το ολο εγχειρημα στηριζεται στα λεγομενα ενος εκπαιδευτη που αποφανθηκε οτι η μαγικη λυση ειναι ο κηπος...
λυπαμαι αλλα αυτο απο μονο καταρχας δεν αρκει!
καταδευτερον ειναι απλα μια θεωρια...στην πραξη τι θα γινει?
Αιντε πες οι ανθρωποι αυτοι τον ζησαν οσο τον ζησαν,τον αγαπησαν κλπ κ θα μπουν σε διαδικασια να προσπαθησουν να βρουν ενα "καλο" σπιτι το επομενο σπιτι...ποσο θα αντεξει?ποση υπομονη θα κανουν?που δε θα τον εχουν ζησει κ δε θα εχουν προλαβει να τον αγαπησουν?εδω επιστρεφουν επειδη εκλαιδε λεει ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ!ελα τωρα εσυ κ πες μου...
Τεσπα δε προσπαθω να καταληξω καπου,κ διαφορετικα ισως να χρησιμοποιουσα κ αλλη γλωσσα!
ηθελα να σχολιασω κατι (iskender) το σχολιασα,απο κει κ περα ζησε μαη μου να φας τριφυλλι...

Κ ουτε το αλαθητο εχω ουτε παω να το παιξω ξυπνια κ ιστορια αμαρτωλη ΑΛΛΑ εφτασα 28 χρονω για να παρω σκυλι (κ εγω κ αν εδινα μαχες για να με αφησουν να παρω,μεχρι κ απτο σπιτι το σκασα μικρη) τωρα πουχω τα μυαλα μεσα απτο κεφαλι κ αντιληφθηκα πληρως τις ευθυνες που συνεπαγεται ενα σκυλι(οικονομικα,χρονικα,αισθηματικα),επελαξα μια θεωρητικα δυσκολη φυλη (κ απτην πρωτη στιγμη κ ακομη κ τωρα που γνωριζω πολλα παραπανω απτον μεσω ιδιοκτητη-αφου με θεωρουν πια γραφικη ορισμενοι-συνεχιζω να ενημερωνομαι,να διαβαζω,να ασχολουμε αδιαληπτα,αδιαμαρτυρητα 24/7 παρολο που εγω εχω ενα ευκολο σκυλι,αλλα εχω ενα ευκολο σκυλι γιατι ημουν εκει,αποικο,πανω απτο κεφαλι της,οπως θα μουν με ενα παιδι) κ γιατι κ γω εχω φοβια με τα ντομπερμαν (κ εχω κ πολυ καλη δικαιολογια μιας κ παραλιγο να μεινω παραλυτη εξαιτιας ενος) αλλα δε προσπαθησα να παρω ντομπερμαν για να το ξεπερασω (μη τρελαθουμε κιολας)
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Εγώ στο μόνο που δεν συμφωνώ καθόλου και ειπώθηκε από τους εκπαιδευτές του Μάρλευ είναι ότι όπως στις σχέσεις μας με έναν άνθρωπο όταν δεν μας ταιριάζει την τερματίζουμε το ίδιο είναι και η σχέση μας με έναν σκύλο. Δεν είναι έτσι γιατί ο σκύλος εξαρτάται πλήρως από εμάς. Οπότε όχι όταν δεν μας κάνει δεν τον αλλάζουμε απλά.
Για την συγκεκριμένη περίπτωση όπως έγραψα και σε πολύ παλιότερο ποστ μου πιστεύω κι εγώ ότι ίσως ο Μάρλευ γίνει ο τέλειος σκύλος για κάποιον άλλον άνθρωπο. Οπότε καταλαβαίνω την απόφαση της οικογένειας του Θανάση και αν βρεθεί αυτό το άτομο πιστεύω ότι και ο Μάρλευ θα είναι πιο ευτυχισμένος και πιο ήρεμος. Πολύ δύσκολο να βρεθεί όμως αν θέλουμε να είμαστε ειλικρηνείς. Αλλά ούτως ή άλλως η οικογένεια θα είναι εκεί για τον Μάρλευ και να μην βρεθεί οπότε ο σκύλος σε καμία περίπτωση δεν θα είναι παραπεταμένος.
 


koulak

Member
7 Σεπτεμβρίου 2013
20
0
Παλαιό Φάληρο
Τα κλασσικα "παιδια" που αποφασισαν οτι "θελουν" σκυλο γιατι ειναι ετοιμα,γιατι εχουν φοβιες που πρεπει να ξεπερασουν,γιατι ειναι τοσο τρισχαριτωμενο το κουταβακι,γιατι ειναι τοσο "ιν",μα γιατι εχουν ολοι οι αλλοι βρε αδελφε,αυτα γιατι οχι?
Οι κλασσικοι γονεις που ενω ηξεραν πως θα κατεληγε η ιστορια "επεσαν" για να μη χαλασουν χατηρι στις μονακριβες....

καλημέρα,
θέλω να πω στη Μαρία, ότι δεν είναι έτσι. Οι κλασσικοί γονείς όπως αναφέρεις δεν γνώριζαν ότι θα κατέληγε εδώ η ιστορία. Και δεν ήταν μόνο να μη χαλάσουμε το χατίρι στις μονάκριβες....το χατίρι το χαλάγαμε χρόνια. Από τότε που μας έκλεψαν το σπίτι ενώ κοιμόμαστε και το γεγονός ότι τα παιδιά μένουν για πολύ καιρό μόνες τους, αποφασίσαμε να πουμε το ναι. Είναι εφικτό οι γονείς να 'πέφτουν όπως λες' καμιά φορά. Το λάθος ήταν ότι δεν ασχοληθήκαμε όσο έπρεπε. Δεν το αρνούμαι. Εκ των υστέρων πάντα βλέπεις το λάθος. Όταν το διαπράτεις δεν γνωρίζεις..άλλωστε το σφάλλειν ανθρώπινον.
Το να μη διορθώνει κανείς το λάθος του είναι μεγάλο λάθος.
Καταλαβαίνεις νομίζω ότι ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη, είναι ο άνθρωπος που δεν κάνει τίποτε. και εμείς προσπάθούμε να διορθώσουμε λάθη του παρελθόντος για μια καλύτερη συμβίωση με τον Μάρλευ.
Δεν ψάχνει σπίτι ξαφνικά ο Μάρλευ...
έχει επιτεθεί αρκετές φορές στα μέλη της οικογένειας, και στο κοριτσάκι στο εξοχικό που το σακάτεψε με τα νύχια του. Ευτυχώς η μητέρα της ήταν πολύ καλή και ήπια κια δεν είχαμε παρατράγουδα. Να σημειώσω ότι με τα παιδιά ό Μάρλευ έχει πρόβλημα απ' ότι έχω καταλάβει. Παρ' όλα αυτά εμείς δεν τον διώξαμε σε πρώτο χρόνο, ούτε σε δεύτερο, προσπαθούμε με τους εκπαιδευτές, προσπαθούμε και μεις, μη νομίζεις ότι είναι εύκολο...
Γνωρίζω την ευθύνη μου απέναντί του, αλλά όπως έχω ξαναπεί όταν μια σχέση την προσπαθείς και δεν πάει παραπέρα, τι κάνεις; και μάλιστα όταν αυτή η σχέση μπορεί να ενέχει κινδύνους.... πρέπει να πληρώσει με τη ζωή του κάποιο μέλος ή μη τα τραγικοποιώ, με σοβαρό τραυματισμό, επειδή δεν ασχολήθηκαν οι γονείς με την επιλογή του σκύλου; ή έγινα λάθη στην ανατροφή του κλπ.
Ενας φίλος μου είχε ένα Κόλευ, κανένα πρόβλημα ποτέ, πρόσεχε και έπαιζε με τα παιδιά του που ήταν μικρά μόνο όταν οι γονείς ήταν παρόντες. Μόλις οι γονείς απομακρυνόντουσαν από το χώρο, τα δάγκωνε. Μετά από πολλές παρατηρήσεις κι εφόσον γινόταν αυτό τακτικά το σκυλί απομακρύνθηκε. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν το γιατί. Τι έπρεπε να κάνουν;
Δεν προσπαθούμε να βρούμε λάθη, λάθη έχουν γίνει, προσπαθούμε να βρούμε λύση.
και μία από τις λύσεις που μας προτείνετε από τον εκπαιδευτή, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει. Δεν θέλω τον Μάρλευ σχεδόν όλη του τη ζωή στο κλουβί. Τα ζώα δεν είναι για τα κλουβιά. Έχω ζήσει σε χωριό είχα άμεση σχέση με όλα τα οικόσιτα ζώα ήταν ευτυχισμένα που ήταν στη φύση. Τον Μάρλευ στο κλουβί δεν το δέχομαι, επειδή έκανα λάθος θα πρέπει να το πληρώσει κι αυτός; που θα τρέξει το σκυλί; που θα τον πάμε χωρίς να είναι κανένας; του αρκεί μόνο η ταράτσα; όλο το καλοκαίρι που εμείς θε είμαστε εκτός Αθήνας εκείνος στο κλουβί; ελεύθερος στο σπίτι μόνο με τη Δάφνη δεν γίνεται. Το παιδί δεν μπορεί πλέον να αποβάλλει τον φόβο της, μετά την επίθεση στον παππού και στην μπαμπά της, είναι μια πραγματικότητα αυτή που δεν θα αλλάξει.
Γι αυτό ψάχνουμε να το δώσουμε πλέον, όπως μας είπε ο εκπαδευτής σε κάποιον άλλον ο Μάρλευ θα είναι άλλο σκυλί, αυτόν τον ''άλλον '' ψάχνουμε, θα κάνουμε το καλύτερο για τον Μάρλευ. Και φυσικά θα γνωρίζει όλο το πρόβλημα του Μάρλευ. Με τίποτα, το έχει δηλώσει και ο Θανάσης δεν προσπαθούμε να ξεφορτωθούμε τον Μάρλευ. Θα το είχαμε ήδη κάνει. Μας τον είχαν ζητήσει. Άλλωστε το ότι κάθομαι και διαβάζω ή γράφω στο forum κλπ σημαίνει κάτι αυτό... Μόνο που το σκέφτομαι στεναχωριέμαι και θα μου λείψει, αλλά πρέπει να βλέπουμε κατάματα τα προβλήματα που έχουν προκύψει και τις δικές μας αδυναμίες και ελλείψεις.

το λάθος είναι πληροφορία, στην επόμενη επιλογή θα την έχω..
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
το προβλημα δεν ειναι καθαροαιμο ή ημιαιαμο. ειναι οτι καποια σκυλια ΔΕΝ μπορουν να ζουμε σε διαμερισμα. απλα πραγματα. και μπορει να συμβει ευκολα και σε πολλα καθαροαιμα γι'αυτο και πολλοι εκτροφεις επιλεγουν να τα 'μαλακωνουν' σε χαρακτηρα για να μην εχουν τετοια θεματα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μακάρι να βλέπετε τα λάθη όπως λέτε, και να μην τα ρίχνει ο ένας στον άλλον και όλοι μαζί στο σκύλο.
Η πληροφορία χωρίς επεξεργασία δεν σημαίνει τίποτα άλλωστε.
Καλή τύχη του Μάρλευ και στην Δάφνη στο να αντιμετωπίσει την φοβία χωρίς πειράματα αυτή την φορά...
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Ενας φίλος μου είχε ένα Κόλευ, κανένα πρόβλημα ποτέ, πρόσεχε και έπαιζε με τα παιδιά του που ήταν μικρά μόνο όταν οι γονείς ήταν παρόντες. Μόλις οι γονείς απομακρυνόντουσαν από το χώρο, τα δάγκωνε. Μετά από πολλές παρατηρήσεις κι εφόσον γινόταν αυτό τακτικά το σκυλί απομακρύνθηκε. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν το γιατί. Τι έπρεπε να κάνουν;
κατα πασα πιθανοτητα το κολευ τα 'μαντρωνε΄ επειδη δεν ηταν φρονιμα, για να τα κατευθυνει εκει που ηθελε. απιστευτα σκυλια. μαλλον δεν καταλαβαν οτι αυτο νομιζε οτι εκανε την δουλεια του...
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Νομίζω ότι το μόνο συμπέρασμα που αξίζει να βγάλει κάποιος από την όλη υπόθεση είναι ότι η επιλογή του σκύλου πρέπει να γίνεται με πολύ προσοχή. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για πρώτο σκύλο σε συνδιασμό με μεγάλο μέγεθος.

Μακάρι να βρει ένα σπίτι ο Μάρλευ για να μπορεί να περνάει καλά. Όταν με το καλό γίνει αυτό, δεν ξέρω αν θέλετε να πάρετε άλλο σκυλί, ελπίζω να βρείτε ένα που θα σας "ταιριάζει" περοσσοτερο.
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Παρακολουθω το θεμα απο την αρχη.
Θεωρησα σκοπιμο να μην "πεταχτω",
γιατι δεν εχω να δωσω καμια συμβουλη ουτε λυση,
οπως πιστευω και οι περισσοτεροι που εχουν ποσταρει εδω.
Αλλα δεν κρατηθηκα αλλο.
Γιατι σωνει και καλα εχουν κανει λαθη και φταινε μονο οι ανθρωποι
που του εχουν φερθει με τον καλυτερο τροπο απ οτι φαινετε,
και οχι και ο σκυλος,η μονο αυτος,
που του γυρναει η βιδα ξαφνικα και δαγκωνει οποιον βρει πιο κοντα.
Ελεος πια με τους "κομπογιανιτες"ψυχολογους ψυχιατρους σκυλων.
Στο τελος θα ξεπηδησει κανενας "Φροϊντ"τετραποδων απο το φορουμ.
Εγω προσωπικα δεν θα ανεχομουν για δευτερη φορα τετοια συμπεριφορα,
απο κανενα απο τα τρια σκυλια μου.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εεεμμμ...εγω ενα εχω να πω...κ χωρις παρεξηγηση κιολας....
Αλλα ΜΗΝ επιχειρησετε να παρετε αλλο σκυλι...
υπαρχουν ανθρωποι που κανουν κ ανθρωποι που δεν κανουν καλως ή κακως...
Οι μεν γονεις τρεχουν κ δε φτανουν,εχουν το προγραμμα τους οι ανθρωποι τεσπα,δε γινετε...(χωρια οτι εγω αποτι καταλαβα ο πατερας κληθηκε να βγαλει το φιδι απτην τρυπα κ χωρις να φταιει κιολας ο χριστιανος στα καλα καθουμενα...)
Τα δε κοριτσια δεν εχει πηξει ακομη το μυαλο τους για κατι τετοιο,οποτε ας αρκεστουν να χαιδευουν το σκυλακι καμιας κολλητης τους κ μεχρι εκει (αιντε στο τσακιρ κεφι να παρουν κανα χρυσοψαρο)
Ολοι μας το ειχαμε καπως στο μυαλο μας οταν ονειρευομασταν ενα σκυλακι,ολο δικο μας,ενα πραγματικο κ αφοσιωμενο φιλαρακι...
Εεε κ γω ηθελα ενα τρελα χαδιαρικο,να το ζουλαω να το ζουμπαω να μαστε ολοι μερα γουτσου γουτσου,παρολο που εχω ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο σκυλι,που με λατρευει κ το ξερω εε χαδιαρα οπως το θελα εγω δε μας βγηκε...τι να κανουμε τωρα?c'est la vie!