Επιθετικός σκύλος


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
1. Εδώ κάνεις ένα λάθος: ο Μάρλεϋ δεν έχει πειράξει κανέναν απολύτως στο δρόμο και δεν έχουμε πρόβλημα με δεσποζόμενα σκυλιά. Αλλάζουμε πεζοδρόμιο και τελειώνει η υπόθεση.
Κι επειδη δεν εχει πειραξει σημαινει οτι δεν θα γινει ποτε? Ο Μαρλευ μπορει να ζησει αλλα 10 με 12 χρονια. Μια φορα γινεται το κακο δυστιχως!!! Μια φορα να μην δεις τον κυριο με το τσιουαουα που θα στριβει απο την γωνια..
2. Δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει. Τώρα είναι που ο Μάρλεϋ δεν έχει ωραία ζωή: φοβόμαστε να τον βγάλουμε βόλτα (όχι ότι έχει συμβεί κάτι, απλώς εγώ φοβάμαι), φοβόμαστε να παίξουμε μαζί του (μήπως γίνει κυριαρχικός με το παιχνίδι), δεν τον χαϊδεύει η αδερφή μου κλπ... Αν γίνει η εκπαίδευση και γίνει σωστά γιατί να μην έχει ωραία ζωή? ΟΚ, δεν θα παίζει με σκυλάκια, παιδάκια και αγνώστους, αλλά θα έχει μια ωραιότατη σχέση μαζί μου. Το κατά πόσο η ζωή η δικιά μου θα δυσκολέψει είναι κάτι άλλο...
Πολυ ομορφα ολα αυτα. Και εννοειται οτι δεν ειναι κακο να ερχεται σε επαφη μονο με σενα BUT δυστιχως ενα σκυλι δεν ειναι μονο για 1-2 χρονια αλλα για παραπανω. Και σκεψου μεσα σε ολα αυτα τα χρονια ποσο θα αλλαξει και η δικη σου ζωη. Οπως πχ παιδια, οικογενια. Μια φορα να χρειαστει να λειψεις απο το σπιτι για καποιο διαστημα εστω και 2-3 ημερων τοτε τι θα γινει? Ο Μαρλευ δεν ειναι κανενα σκυλακι τσεπης ωστε να πεις θα τον παρω μαζι μου. Ειναι πολλα τα αρνητικα οποτε ναι δεν θα εχεις και την καλυτερη ζωη. Ουτε ο Μαρλευ ομως θα την εχει γιατι τι θα κανει? Ειναι ωραια ζωη να πηγαινει βολτα μονο για την αναγκη του? Το σκυλι θελει ασκηση, θελει να ξεμουδιασει. Συν οτι που θα τον αφηνεις λυτο να παιζεται? Θα περασει μια ζωη στο σπιτι και στο λουρι.
Και μην αρχισετε ολοι οτι απαγαρευται απο τον νομο να ειναι τα σκυλια χωρις λουρι, καλημερα!!!!, το ξερουμε. Αλλα καπου πρεπει αν αφησεις και τον σκυλο σου να ξεσκασει δεν γινεται συνεχεια φιμωτρο και εντολη "διπλα". Οποτε ναι δε θα εχει την ζωη που θα επρεπε να εχει.
Και λες οτι αν μπορουσες θα τον εδεινες, οπως στο προτεινουν και καποια μελη απο εδω μεσα. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ??? Και απο σκυλια να ξερει αυτο το ατομο γιατι να δυσκολεψει την ζωη του?? Πλακα κανετε? Αυτα ολα θα ηταν αν ζουσαμε σε εναν τελειο κοσμο. Κανεις δεν θα θελει να το κανει αυτο στην ζωη του.
Δεν τα λεω ολα αυτα για να σε απογοητευσω. Εννοειται και αξιζει να προσπαθησεις για τον σκυλο σου απλα λογω ηλικιας δεν θα ειναι ευκολο να αλλαξει.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
απλα ο μικρος εχει γινει ο μαγκας του σπιτιου και πρεπει να βρειτε εναν σωστο εκπαιδευτη ωστε να σου δειξει πως να του παεις τον αερα.οταν φοβασαι να του παρεις αυτο που πηρε για να παιξει,οταν φοβασαι να τον πλησιασεις οταν τρωει,οταν θες να τον πας βολτα και φοβασαι.....οταν ολα αυτα τα αοταν που φοβασαι ο σκυλος σε καταλαβενει και απλα εχει κυριαρχησει πανω σας και κανει κουμαντο αυτος.
τωρα δεν βλεπω το κακο γιατι ενας σκυλος ειναι κακο να μην δεχετε χαιδεματα η παιχνιδια απο εναν ξενο,η να μην ειναι επιφυλακτικος απεναντυ σε εναν ξενο...
βεβαια ολα τα παραπανο τον κανουν να μην μπορεις να το ελενχεις και να εχεις ενα βουνο μπροστα σου.
παρτο αποφαση και γινε ο αρχηγος,για το καλο του σκυλου αλλα και το δικο σας.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Κι επειδη δεν εχει πειραξει σημαινει οτι δεν θα γινει ποτε? Ο Μαρλευ μπορει να ζησει αλλα 10 με 12 χρονια. Μια φορα γινεται το κακο δυστιχως!!! Μια φορα να μην δεις τον κυριο με το τσιουαουα που θα στριβει απο την γωνια..
Μίλησα για την βόλτα. Είπες σε μια κοπέλα ότι δεν θα ήθελε να με συναντήσει στο δρόμο της με το σκύλο της. Όμως αν έχει το σκύλο της δεμένο, θα την δω, θα αλλάξω πεζοδρόμιο και ούτε που θα ξέρει ότι αυτός ήταν ο Μάρλεϋ. Ίσως δεν το θυμάσαι, αλλά μέχρι πριν φοβηθώ τον έβγαζα καθημερινά πολύωρες και μακρινές βόλτες, είχα τα μάτια μου 14 και δεν έγινε ποτέ τίποτα. Μιλάμε σε σημεία με κόσμο, παιδιά, σκυλιά, ποδήλατα κλπ...
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Πολυ ομορφα ολα αυτα. Και εννοειται οτι δεν ειναι κακο να ερχεται σε επαφη μονο με σενα BUT δυστιχως ενα σκυλι δεν ειναι μονο για 1-2 χρονια αλλα για παραπανω. Και σκεψου μεσα σε ολα αυτα τα χρονια ποσο θα αλλαξει και η δικη σου ζωη. Οπως πχ παιδια, οικογενια. 1. Μια φορα να χρειαστει να λειψεις απο το σπιτι για καποιο διαστημα εστω και 2-3 ημερων τοτε τι θα γινει? Ο Μαρλευ δεν ειναι κανενα σκυλακι τσεπης ωστε να πεις θα τον παρω μαζι μου. Ειναι πολλα τα αρνητικα οποτε ναι δεν θα εχεις και την καλυτερη ζωη. Ουτε ο Μαρλευ ομως θα την εχει γιατι τι θα κανει? 2. Ειναι ωραια ζωη να πηγαινει βολτα μονο για την αναγκη του? Το σκυλι θελει ασκηση, θελει να ξεμουδιασει. Συν οτι που θα τον αφηνεις λυτο να παιζεται? Θα περασει μια ζωη στο σπιτι και στο λουρι.
Και μην αρχισετε ολοι οτι απαγαρευται απο τον νομο να ειναι τα σκυλια χωρις λουρι, καλημερα!!!!, το ξερουμε. Αλλα καπου πρεπει αν αφησεις και τον σκυλο σου να ξεσκασει δεν γινεται συνεχεια φιμωτρο και εντολη "διπλα". Οποτε ναι δε θα εχει την ζωη που θα επρεπε να εχει.
Και λες οτι αν μπορουσες θα τον εδεινες, οπως στο προτεινουν και καποια μελη απο εδω μεσα. 3. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ??? Και απο σκυλια να ξερει αυτο το ατομο γιατι να δυσκολεψει την ζωη του?? Πλακα κανετε? Αυτα ολα θα ηταν αν ζουσαμε σε εναν τελειο κοσμο. Κανεις δεν θα θελει να το κανει αυτο στην ζωη του.
Δεν τα λεω ολα αυτα για να σε απογοητευσω. Εννοειται και αξιζει να προσπαθησεις για τον σκυλο σου απλα λογω ηλικιας δεν θα ειναι ευκολο να αλλαξει.
1. Αυτό είναι ένα σημαντικό πρόβλημα, και για αυτό θα πρέπει να μάθουν και οι δικοί μου όχι μόνο να συνυπάρχουν αλλά και να λειτουργούν μαζί του σωστά.
2. Δεν είπα ποτέ ότι θα πηγαίνει βόλτα μόνο για την ανάγκη του. Όπως είπα και πάνω, πριν φοβηθώ τον πήγαινα μεγάλες βόλτες για να ξεσκάει και να εκτονώνεται. Ναι, φόραγε λουρί και φίμωτρο, αλλά δεν νομίζω ότι όλα τα σκυλιά έχουν συχνά την ευκαιρία να παίζουν λυτά.
3. Δεν ψάχνω να τον δώσω τον Μάρλεϋ, το ανέλυσα και παραπάνω.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
1. Αυτό είναι ένα σημαντικό πρόβλημα, και για αυτό θα πρέπει να μάθουν και οι δικοί μου όχι μόνο να συνυπάρχουν αλλά και να λειτουργούν μαζί του σωστά.
2. Δεν είπα ποτέ ότι θα πηγαίνει βόλτα μόνο για την ανάγκη του. Όπως είπα και πάνω, πριν φοβηθώ τον πήγαινα μεγάλες βόλτες για να ξεσκάει και να εκτονώνεται. Ναι, φόραγε λουρί και φίμωτρο, αλλά δεν νομίζω ότι όλα τα σκυλιά έχουν συχνά την ευκαιρία να παίζουν λυτά.
3. Δεν ψάχνω να τον δώσω τον Μάρλεϋ, το ανέλυσα και παραπάνω.
1. Ποιο ευκολα εκπαιδευεται ενας σκυλος απο τους γονεις που λενε "ελα μωρε το καημενο με κοιταγε στα ματια για να του δωσω να φαει οποτε του εδωσα για να μην στενοχωριεται".
2. Εχεις δικιο σε αυτο και οντως τον πηγαινες μεγαλες βολτες. Τι να πω ελπιζω να πανε ολα καλα και να εχει την ευκαιρια να τον ξαναπας. Πραγματικα το ευχομαι. Μπορει να ειναι σκατοσκυλο αλλα εχω δει και την γλυκια του πλευρα.
3.Το ξερω αλλα ΑΝ εβρισκες καποιον που να θυσιαζοταν τοτε εννοειται και θα ηταν καλυτερο για ολους να τον δωσεις απλα δυστιχως δεν υπαρχει αυτος ο καποιος.
Παντως σε παραδεχομαι στο οτι δεν το βαζεις κατω ακομα κι οταν ξερεις οτι πρεπει να ξεχασεις διακοπες και κοινωνικη ζωη ως εναν βαθμο (γιατι θα θελει παρα πολυ δουλεια απο μερους σου αν πραγματικα θελεις να δεις εστω και μια μικρη βελτιωση).
Για μενα το καλυτερο θα ηταν να ειχε ξεκινησει το σκυλι απο μικρο καποιο κυναθλημα. Εκει θα ειχατε δεθει πολυ και θα ειχε και το σκυλι την εκτονωση που χρειαζεται. Τοτε ισως ηταν ολα πολυ πιο ευκολα.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Δάφνη εάν έχεις επιμονή και αφοσίωση (και κάποια οικονομική άνεση) πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις.

Όταν κάναμε εκπαίδευση (βυ) στα ομαδικά μαθήματα που συμμετείχαμε ερχόταν μια πολύ εντυπωσιακή κοπέλα. Μινιόν από σωματική διάπλαση. Η κοπέλα αυτή έχει σώσει 2 πιτ μπουλ τα οποία συμμετείχαν σε κυνομαχίες, πραγματικά τρομαχτικά!! Είχαν περάσει φοβερή κακοποίηση. Το αρσενικό είχε χάσει το ένα του μάτι και το θυληκό είχα πολλά σκάγια στο κορμί του.

Πολύ μυώδη σκυλιά και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ επιθετικά, όχι μόνο με τα άλλα σκυλιά αλλά και με τους ανθρώπους. Συν τοις άλλοις ήταν φυσικά υπερπροστατεύτικά με την κοπέλα. Όπως την πλησίαζε στα 2 μέτρα του ορμάγανε με απίστευτη δύναμη. Εννοείται ότι έξω κυκλοφορούν μόνο με φίμωτρο και πάντα στο λουρί.

Εγώ είδα το αποτέλεσμα 2 ετών συνεχούς προσπάθειας και εκπαίδευσης. Έμεινα άφωνη!! Μια κοπελίτσα γύρω στα 45 κιλά που κράταγε στο κάθε χέρι και από ένα σκυλί. Αυτά περπατούσαν με τις μουσούδες τους κολλημένες πάνω της και εκτελούσαν σαν στρατιώτες. Δεχόντουσαν να την πλησιάσεις και να τη χαιρετήσεις (καναμε τέτοιες ασκησούλες) μέχρι και να τα χαιδέψεις ελαφρά στο κεφάλι. Υποθέτω ότι έχει πραγματικά αφιερωθεί για να φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα. Περιττό να πω ότι ερχόταν και ο φίλος της και τα πήγαινε και εκείνος πολύ καλά, αν και δεν είχε το χρόνο να ασχολείται τόσο πολύ.

Δεν έχω καταλάβει ο δικό σου να είναι σε τόσο τραγική κατάσταση. Θα πρέπει ο εκπαιδευτής να μιλήσει στους δικούς σου και να τους εξηγήσει την κατάσταση και οπωσδήποτε να συμμετέχουν και εκείνες στην εκπαίδευση.

Το να είναι κλειδωμένο σε ένα δωμάτιο και να μην εκτονώνεται το θεωρώ πολύ χειρότερο. Χίλιες φορές με φίμωτρο και μεγάλες βόλτες όπου θα αποφεύγεις (τουλάχιστον στην αρχή) σκύλους, ανθρώπους και παιδάκια.

ilektra-akis είναι πολύ δύσκολο το να μην μπορείς να λύσεις το σκύλο σου κάπου να τρέξει και να παίξει αλλά σε πληροφορώ ότι κάποιοι το κάνουμε, ακριβώς επειδή δεν γίνεται αλλιώς. Εγώ δεν το λύνω ΠΟΤΕ σε μη περιφραγμένο - ελεγχόμενο χώρο γιατί είναι θέμα χρόνου να έρθει με το πεκινουά στο στόμα. Αναγκάζομαι να περπατάω περίπου 2ώρες την ημέρα και εννίοτε να τρέχω κιόλας (παρότι ζορίζομαι σαφώς).
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δαφνη εχω δει σκυλο, στα ομαδικα μας μαθηματα, ο οποιος ηταν ιδιαιτερα επιθετικος με ολους τους ανθρωπους και τα ζωα και πλεον ανεχεται σε σημαντικο βαθμο και τα αλλα ζωα, αλλα και ηπια χαδια απο ανθρωπους. Νομιζω οτι αν εχεις θεληση και με τη βοηθεια ενος εμπειρου εκπαιδευτη θα καταφερεις πολλα. Πρωτα ομως πρεπει να παρεις αποφαση οτι θα εχεις εσυ το πανω χερι και ο μικρος θα σε ακολουθει.
Τον φοβο σου τον καταλαβαινω, οταν βρηκα και εγω τη μικρη μου μεσα σε 20 μερες απο τη μερα που τη μαζεψα αρπαξε, εστω και ως διορθωση το αγορι μου κι ενα μηνα μετα εκανε παλι διορθωση αλλα προκαλεσε εκδορες που εχουν μεινει ακομα ως σημαδι. Καναμε κι εμεις λαθος δυστυχως, τη παραχαιδεψαμε και μας πηρε πολυ γρηγορα το πανω χερι. Μεσω της βασικης αλλα και πολλες συμβουλες απο τον εκπαιδευτη μας, πλεον ξερει ποια ειναι η θεση της και δεν εχει προσπαθησει να το ξανακανει γιατι δεν υπαρχει και λογος να το κανει. Βοηθησε επισης πολυ και το crate, κυριως ομως ξεπερασαμε κι εμεις τον φοβο μας και πηραμε αποφαση οτι πρεπει να δουλευτει η κατασταση. Ευθανασια δεν θα εκανα σε καμια περιπτωση αν δεν ειχα εξαντλησει ολα τα περιθωρια.

Υ.Γ ουτε εγω λυνω τη σκυλα μου, το εκανα οταν ηταν ακομα μαγκωμενη και δεν τολμαγε να φυγει απο διπλα μας κι αυτο ελαχιστες φορες, πλεον ποτε, ειδικα μαζι με αλλα σκυλια που δεν ξερω και σε μη περιγραγμενο χωρο, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι δυστυχισμενη, δοξα το θεο απο περπατημα αλλο τιποτα, εχουμε βρει 1-2 περιφραγμενα μπασκετακια και επισκεπτομαστε εβδομαδιαια και το παπις παρκ.
 


mpoukou22

Member
25 Μαρτίου 2013
17
0
Κωστας Μαρτινης Athens Dog Training Club.καποιο παληκαρι ειχε παρει ενα ροντβαιλερ απο το Μενιδι οπου εκει οι τσιγγανοι τον εβαζαν να τσακωνεται με αλλα σκυλια με αποτελεσμα το σκυλι να ειναι ακρως επιθετικο!αφου τον πηραν το σκυλι δεν μπορουσαν να το μαζεψουν.οταν τους συναντησε ο εκπαιδευτης ειδαν τρομερη αλλαγη,μετα απο 2 ωρες,το παληκαρι αναφωνισε και ειπε αυτος ειναι ο γητευτης των σκυλων!μετα απο 1 μηνα στον χωρο του εκπαιδευτη,απο το ροντβαιλερ περναγαν αλλοι σκυλοι σε αποσταση 20 ποντων και δεν αντιδρουσε καθολου
 


mariaefst

Member
21 Αυγούστου 2013
9
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.Έχω ένα ημίαιμο πίντσερ ενός έτους.Το βγάζω καθημερινά έξω και ασχολούμαι μαζί του πάρα πολύ.Το πρόβλημα μου είναι πως έχει λίγο καιρό που άρχισε να μη θέλει να συνυπάρχει με κανένα άλλο σκυλί(πρίν έπαιζε με όλα)επίσης δαγκώνει τρίτους που πάνε να τον χαιδέψουν και δεν προλαβαίνω να τους προειδοποιησω.Τι έχω κάνει λάθος?πριν λίγο καιρό ήταν ένα πολύ κοινωνικό σκυλάκι και δεν είχε πρόβλημα με κανέναν
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μαρια εφσ αφησες με τον καιρο το σκυλακι σου να παρει τα ηνια...
θελει απο την αρχη εκπαιδευση και διορθωση στην μεταξυ σας σχεση ωστε να γινεις εσυ παλι η αρχηγος...
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Δαφνη,εχεις 2 προβληματα.Το πρωτο ειναι γονιδιακο,στο οποιο δεν μπορεις να κανεις τιποτα,ποσο περισσοτερο που δεν ξερεις προγονους.
Και το δευτερο ειναι οτι εχεις αφησει το σκυλι να μπερδεψει τους ρολους νομιζοντας οτι ηγειται εκεινο.
Κατα την γνωμη μου,α) τον δινεις καπου οπου θα εχει καποια καθηκοντα,θα ειναι απασχολημενος με το ρολο του σαν φυλακας σε μαντρα η κατι τετοιο,με την προυποθεση οτι οποιος τον παρει θα μπορει να τον φροντιζει,(δεν ξερω πως μπορεις να το εξασφαλισεις αυτο).
Και β)τον κρατας, αποφασιζοντας ομως να του "μιλας"στην γλωσσα του.Γινε αυστηρη,ο σκυλος δεν εχει γκριζες ζωνες,η ειναι αρχηγος η εχει αρχηγο.Ολοι οποτε θελουμε και οπου θελουμε επικαλουμαστε οτι ο σκυλος ειναι αγελαιο ζωο,αλλα σε καποια πραγματα το" ξεχναμε".Αν στην αγελη ενα μελος δαγκωνε τον αρχηγο,η συμπεριφεροταν ετσι,πως θα αντιδρουσε ο αρχηγος?Σιγουρα οχι οπως συμπεριφερεσαι εσυ,σκεψου πως συμπεριφερονται οι τσοπανηδες στα θηρια των 60,70 κιλων που εχουν και τα σκυλια τους τους δουλευουν και τους ακουν.Παντως οχι με μπισκοτακια.
 




mariaefst

Member
21 Αυγούστου 2013
9
0
μαρια εφσ αφησες με τον καιρο το σκυλακι σου να παρει τα ηνια...
θελει απο την αρχη εκπαιδευση και διορθωση στην μεταξυ σας σχεση ωστε να γινεις εσυ παλι η αρχηγος...

grdane ευχαριστώ για την απάντηση.Απο χθές έχω ξεκινήσει τα ίδια που έκανα όταν τον πήρα.Μάλλον μου πήρε τον αέρα χωρίς να το καταλάβω.Σκέφτηκα για λίγο καιρό να τον απομακρύνω απο τα άλλα σκυλάκια και να συνδιάσω την βολτα με μικρές δόσεις εκπαίδευσης.Μακάρι να πιάσει
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Δάφνη εγώ θα ξεκινούσα από το εξής.
Την επόμενη φορά που θα πάτε σε εκπαιδευτή για κουβέντα να πάρεις μαζί σου και όσους ζείτε μαζί.
Να κάτσουν οι ίδιοι και να καταλάβουν τη σοβαρότητα της κατάστασης και να αντιληφθούν το τι πρέπει να γίνει.

Όταν το καταλάβουν τότε πιστεύω ότι και εσύ θα νιώθεις πιο σίγουρη γιατί δε θα είσαι μόνη
Αν αποφασίσετε να πάτε σε κάποιο εκπαιδευτή θα βάλεις όρο απαράβατο τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα να έρχεται και κάποιος από τους υπόλοιπους που μένουν σπίτι μαζί σου.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Δαφνη καλησπερα.

Τον σκυλο δεν τον γνωριζω αλλα οπως τα περιγραφεις η κατασταση ειναι δυσκολη ελπιζω ομως να ειναι αναστρεψιμη.

Ο σκυλος για να δαγκωνει ετσι εσας προφανως σας εχει παρει τον αερα.Αυτο ομως ισως δειχνει οτι εχει και κοτσια.Ισως εινα χαζη ιδεα αλλα αν του κανες ιπο(δεν ξερω αν θα μπορει φυσικα να κανει)οπου συνδιαζει αυστηρη υπακοη στον κυναγωγο αλλα και κατευθυνει το σκυλο να δαγκωνει μονο το γαντι και παραλληλα τον εκτονωνει αλλα φτιαχνει την σχεση σας.

Αλλη μια λυση ειναι να κανετε με την αδερφη σου ομαδικα μαθηματα και παραλληλα να κανετε καποια δαγκωματα μονο σε γαντι και να κατευθεινεται εκει το δαγκωμα.

Δεν θα σου προτεινα ευθανασια προσωπικα.Αλλα νομιζω πως πρεπει και η οικογενεια σου να καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης και να σε βοηθησει διοτι ενα τετοιο βαρος ειναι πολυ μεγαλο για ενα ατομο στην ηλικια σου(υποθετω οτι εισαι κατω απο 30 απο οτι διαβαζω).Τα σκυλια ειναι καλα αλλα δεν μπορει να τρεμεις να βγεις απο το σπιτι σου η να ξεχασεις την κοινωνικη σου ζωη ωστε να κρατησεις τον σκυλο.Πρεπει να βρεις μια μεση λυση.Σιγουρα ολες οι καλες στιγμες που περιγραφεις δεν διαγραφονται αλλα πρεπει να ζυγισεις τα πραγματα.Κανε την προσπαθεια σου φυσικα και ελπιζω ολα να πανε καλα.

Αν τωρα δεν δεις βελτιωση με τον σκυλο νομιζω πως ισως θα επρεπε να τον δωσεις σε καποιον για να φυλαει καποια μαντρα η καποιο χωρο η σε ενα εμπειρο ατομο οπου θελει να δουλεψει με εναν τετοιο σκυλο αν και λιγο δυσκολο.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Σήμερα ο Μάρλεϋ δάγκωσε τον μπαμπά μου όταν πήγε να τον πιάσει από το κολάρο. :|
Στον μπαμπά μου υποτίθεται είχε τον μεγαλύτερο σεβασμό.

Οι δικοί μου έχουν τα δικά τους σοβαρά προβλήματα και δεν μπορούν να ασχοληθούν και όλο και περισσότερο μου συζητάνε την ευθανασία. Ευθανασία. Στον σκύλο μου. Που τον λατρεύουμε όλοι.

Δεν ξέρω τι να κάνω, προσπαθούμε να συνυπάρξουμε μέχρι να μπορέσουμε να πάμε στον εκπαιδευτή αλλά είμαστε όλοι πολύ επιφυλακτικοί μέσα στο σπίτι μας. Φοβόμαστε να περάσουμε από δίπλα του, να τον πιάσουμε, να τον μαλώσουμε.

Τι να κάνω? Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν ξέρω και ποιόν να ρωτήσω τι να κάνω.
 


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Δάγκωσε ("έπιασε") ή διόρθωσε?

Έχεις δοκιμάσει ομαδική εκπαίδευση με εμπειρο εκπαιδευτή? Στα ομαδικά καταλαβαίνεις πραγματικά πως αντιλαμβάνεται ο σκύλος την ΙΕΡΑΡΧΙΑ. Ξέρω ότι χωρίς ΒΥ τα ομαδικά είναι θέμα να σε δεχτούν αλλά κάνε μια προσπάθεια. Αν ο σκύλος συμπεριφέρεται "αξιοπρεπώς " στα ομαδικά και ιδιαίτερα με μεγαλύτερα και πιο κυριαρχικά σκυλιά, τότε νομίζω ότι είναι πιο ξεκάθαρο το ποιός φταίει, και κατά συνέπεια που θα επικεντρωθείς για εκπαίδευση. Μπορεί δηλαδή να είναι (για αυτόν) ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι είναι στην κορυφή της ιεραρχίας και εσείς απλά υπάρχετε για να τον ταίζεται και να τον κρατάτε χαρούμενο. Τότε είναι προφανές ότι εσείς (η οικογένεια δηλαδή) φταίει. Και το ότι το είδες και προσπαθείς να το διορθώσεις, δεν σημαίνει ότι θα το πετύχεις με την μια. Ο σκύλος δεν είναι μ@#$$ς να κάτσει να του πεις τι θα κάνει χωρίς να προσπαθήσει να διατηρήσει τα κεκτημένα!

Και ο Ceasar Milan με σκυλιά "εκπαιδεύει"..είναι κάτι σαν ταχύρυθμα φροντιστήρια...μια μεγάλη αγέλη που ο "τραμπούκος" δεν είναι επ'ουδενί ο ΑΛΦΑ.

Καταλαβαίνω την σύγχυσή σου...και κυρίως την στεναχώρια σου. Ελπίζω να βοήθησα.



Σήμερα ο Μάρλεϋ δάγκωσε τον μπαμπά μου όταν πήγε να τον πιάσει από το κολάρο. :|
Στον μπαμπά μου υποτίθεται είχε τον μεγαλύτερο σεβασμό.

Οι δικοί μου έχουν τα δικά τους σοβαρά προβλήματα και δεν μπορούν να ασχοληθούν και όλο και περισσότερο μου συζητάνε την ευθανασία. Ευθανασία. Στον σκύλο μου. Που τον λατρεύουμε όλοι.

Δεν ξέρω τι να κάνω, προσπαθούμε να συνυπάρξουμε μέχρι να μπορέσουμε να πάμε στον εκπαιδευτή αλλά είμαστε όλοι πολύ επιφυλακτικοί μέσα στο σπίτι μας. Φοβόμαστε να περάσουμε από δίπλα του, να τον πιάσουμε, να τον μαλώσουμε.

Τι να κάνω? Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν ξέρω και ποιόν να ρωτήσω τι να κάνω.
 


Thanassis

Active Member
30 Αυγούστου 2013
33
2
Π. Φάληρο
Είμαι ο πατέρας της Δάφνης, είδα τις πολύ χρήσιμες προτάσεις σας και θα προσπαθήσω να συμμετάσχω και εγώ στη συζήτηση σας, δίνοντας μάλιστα μερικά ακόμα σημαντικά στοιχεία τα οποία δεν έχει αναφέρει η Δάφνη.

Δάγκωσε ("έπιασε") ή διόρθωσε?
Διόρθωση έκανε - δεν άφησε καν σημάδι.

Συνέβει όταν προσπάθησα να τον πιάσω από το κολάρο για να τον βγάλω από την κουζίνα (μη επιτρεπτός χώρος) στο μπαλκόνι.
Η Δάφνη το ανέφερε επειδή ο Μάρλευ δεν είχε ποτέ δείξει επιθετικότητα σε μένα στο παρελθόν.
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Είμαι ο πατέρας της Δάφνης, είδα τις πολύ χρήσιμες προτάσεις σας και θα προσπαθήσω να συμμετάσχω και εγώ στη συζήτηση σας, δίνοντας μάλιστα μερικά ακόμα σημαντικά στοιχεία τα οποία δεν έχει αναφέρει η Δάφνη.


Διόρθωση έκανε - δεν άφησε καν σημάδι.

Συνέβει όταν προσπάθησα να τον πιάσω από το κολάρο για να τον βγάλω από την κουζίνα (μη επιτρεπτός χώρος) στο μπαλκόνι.
Η Δάφνη το ανέφερε επειδή ο Μάρλευ δεν είχε ποτέ δείξει επιθετικότητα σε μένα στο παρελθόν.
Χρήσιμη και πολύ κρισιμη πληροφορία!
Εκεινη την στιγμη ακριβως μετα το γεγονός, παιζει σημαντικό ρόλο η δική σας αντιδραση η οποία κατα την γνωμη μου, θα πρεπει να είναι αμεση αλλά τόσο πολύ μελετημενη, ωστε να είναι διαχειρησιμη χωρις να ξεπεράσει το όριο που θα αντιδράσει πάλι ο σκύλος, ώστε εν τελει να νοιώσει ότι «νικησε»!
Ετσι που εχει φτασει η κατασταση, εαν φοβηθήτε και κανετε πίσω, έχει πετυχει τον σκοπό του!
Την επόμενη φορά ξεροντας ότι με αυτόν τον τρόπο πέτυχε και έχει ήδη μια φορά «νικήσει», θα συμπεριφερθεί πιο έντονα και ουτω καθ εξής!
Νομίζω ότι ενας πραγματικά καλός εκπαιδευτής, θα σας κατευθύνει και θα σας δειξει τον τρόπο χειρισμού ωστε να επέλθει η ισορροπία που θα ωφελήσει και εσας και τον σκύλο.