Επιιλογη πηγης για σκυλο


jabber

New Member
7 Απριλίου 2008
4
0
Γεια σας, σας βρηκα πανω στην αναζητηση για κουταβι και καθησα και σας διαβασα, μου καταστρεψατε την διαθεση.

Εχω αποφασισει να κανω δωρο συνταξιοδοτησης σε εναν μεσηλικο κυριο ενα αρσενικο μεγαλου μεγεθους να κανει παρεα στον ιδιο και την μεγαλουτσικη σκυλιτσα καυκασου του. Ειχα καταληξει σε Νεαπολιταν Μαστιφ το οποιο σκοπευα να παραγειλω απο petshop(750ζεστα,και με απολειστικο κριτιριο τη τιμη το παραδεχομαι γιατι δεν το ειχα πολυψαξει) και τελικα μου αλλαξατε γνωμη και αποφασισα να ψαξω εκτροφεα οπου δυστηχως οι τιμες ειναι λιγο τσιμπιμενες για καποιον με την τωρινη οικονομικη μου κατασταση ;P(2000τσουρουφλιστα), και με κανενα ενδιαφερον για εκθεσεις και ιστοριες και pedigree.

Το μονο που με ενδιαφερει ειναι το μεγεθος ,να ειναι μεγαλυτερο απο το θυληκο(Κουσουρι απο τα γεραματα ειναι νομιζει οτι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεγαλυτερο για να κανουν παρεα τεσπα... Σορρυ αν εχει δικιο αλλα μου φαινετε παραλογο)να εχει καποια βασικα χαρακτηριστικα της φυλης που υποτηθετε οτι ειναι και να μην αρρωστησει, θα αρρωστησει και ο κυριος μετα και θα τρεχω εγω.

Εχει κανεις να προτεινει καποια εναλλακτικη πηγη για το κουταβι η τουλαχιστον μια αλλη ρατσα να του το φερω σιγα σιγα(και εναν εκτροφεα που προτεινετε αν γινετε).
Ξερω δεν ειμαι ιδιαιτερα φιλοζωος ο ιδιος ασχετα που μεγαλωσα αναμεσα τους , και το βλεπω πιο κυνικα :twisted: απο τους περισσοτερους αλλα ο ανθρωπος που θα το παρει τα λατρευει και εδειξα καλη διαθεση αποφασιζοντας να μη παρω απο petshop γι αυτο θα το εκτιμουσα να μη πεσετε να με φατε :).
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
jabber said:
και αποφασισα να ψαξω εκτροφεα οπου δυστηχως οι τιμες ειναι λιγο τσιμπιμενες για καποιον με την τωρινη οικονομικη μου κατασταση ;P(2000τσουρουφλιστα), και με κανενα ενδιαφερον για εκθεσεις και ιστοριες και pedigree.

(.................)

και να μην αρρωστησει, θα αρρωστησει και ο κυριος μετα και θα τρεχω εγω.

).
η αποκτηση σκυλου απο σοβαρο εκτροφεα ,για οποιονδηποτε μελλοντικο ιδιοκτητη σκυλου,δεν εχει ουσιαστικα σχεση με τα πεντιγκρι και τις εκθεσεις και τις...ιστοριες,αλλα ακριβως για να ειναι υγιες και με ισορροπημενο χαρακτηρα.
(δεν θα σχολιασω το οτι οι επιλογες καυκασου και μαστιφ ειναι εντελλως ακυρες,μα εντελλως,για την περιπτωση που αναφερεσαι...ας το κανει καποιος αλλος)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εισαι σίγουρος ότι εκτόςαπό το να ΘΕΛΕΙ , ΜΠΟΡΕΙ κιόλας να τα έχει και τα μαζί ??

2000 είναι πολλά .... αλλά η λύση δεν είναι το πετσοπ ΕΙΔΙΚΑ σε τέτοιες φυλές .... η δυσπλασία είναι στο τσεπάκι, και τα προβλήματα ιδιοσυγκρασιας τεράστια ...

Αρσενικό Mastino δεν είναι παιχνίδι, ούτε δώρο συνταξιοδότησης ... σκέψου το ... δεν έχω τί να προτείνω γιατί δεν ξέρω τί εμπειρία και χώρο - χρόνο κλπ έχει ο ενδιαφερόμενος ... [/img]
 




jabber

New Member
7 Απριλίου 2008
4
0
Θελει και μπορει (επαρχια γαρ η Ηρα τα παει μια χαρα με τα αλλα σκυλια). Ειπα δεν θα παρω απο petshop.

Η επιλογη ειπα εχει τη λογικη του να ειναι πιο μεγαλο απο το θυληκο. (Οχι για να ζευγαρωσουν) Να μην εχει πολλες τριχες (απαιτηση συζηγου) και να ειναι ικανοποιητικος φυλακας(μεσ στα βουνα καλου κακου... ;P) .

Εμπειρια εχει αρκετη(παλιοτερα ειχε μεχρι και 4 σκυλια τα εκπαιδευε για κυνηγι, τωρα εγινε πιο απαιτητικος και δεν κυνηγαει) και χρονο μαλλον αφθονο απο τον ιουλιο και μετα :)

Τωρα για να το ξανασκευτει και ιστοριες οπως καταλαβαινετε δεν πολυπαιζει, κλασικος babyboomer νομιζει οτι τα ξερει ολα θα καταλειξει να παρει μονος του απο τιποτα αγγελιες.

Η ρατσα δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα δικια μου επιλογη ειναι αν εχετε κατι διαφορετικο να προτεινετε ακουω.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
-Μεγαλύτερο από Καυκάσου ή έστω το ίδιο πάνω κάτω ...
-Κοντή τρίχα
-φύλακας

χμμμμμμ ....

μεγάλος Δανός
Μαστίνο
Φιλα
Τοσα
Bullmastiff
Ντογκ ντε μπορντό

τα σκούρα θα τα βρείς στην Ελλάδα ...

τιμές .... δεν ξέρω .... αλλά 2000 είναι πολλά .... σίγουρα θα βρείς πιο λίγα σε καποιες φυλές από αυτές ....

προτείνω Μαστίνο και ντόγκ ντε μπορντώ ...
 




jabber

New Member
7 Απριλίου 2008
4
0
Βρηκα μια λιστα εδω στο φορουμ σε PDF απο εκει βρηκα και τον αλλον που πηρα, τωρα διαβαζω για τις προτασεις του denis και μετα θα βρω εκτροφεα.

Δεν βιαζομαι εχω μεχρι τον ιουλιο :).
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αθηνα μενεις?

αν ναι εχει 2 εκθεσεις κατεβα να δεις ! παρε και τον μεσηλικα φιλο σου να τα δει και αυτος
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ακριβώς! Ο ΚΟΕ διοργανώνει τις 2 διεθνείς εκθέσεις 10 & 11.05.2008 στο Ολυμπιακό κέντρο ιππασίας στο Μαρκόπουλο! :wink: :D
 


jabber

New Member
7 Απριλίου 2008
4
0
Δυστηχως μενω Θρακη δεν βολευει η Αθηνα, Θεσσαλονικη κανουν τιποτα?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μέσα στον Απρίλιο πραγματοποιούνται 2 εθνικές.
Του Κυνοφιλικού Όμίλου Κοζάνης στις 13 Απριλίου, (τηλ 24610 39453) και του Ομίλου Κυνοφιλων Αιτωλοακαρνανιας στις 20 Απριλιου, (τηλ. 26410 26388.)
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
μια ερωτηση απο καποιαν που θα παει πρωτη φορα... :oops:
εχει εισοδο?
ξεκινανε 9 και ποσο κρατανε περιπου?
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
μια ερωτηση απο καποιαν που θα παει πρωτη φορα... :oops:
εχει εισοδο?
ξεκινανε 9 και ποσο κρατανε περιπου?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιατί δεν παίρνεις στα παραπάνω τηλέφωνα πρωινές ώρες να ζητήσεις πληροφορίες? :wink: :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιατί δεν παίρνεις στα παραπάνω τηλέφωνα πρωινές ώρες να ζητήσεις πληροφορίες? :wink: :D
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
thanks ROTTIE :)
στο site δεν ελεγε και πολλα..
θα παρω αυριο να δω...
πρεπει να ειναι ενδιαφερον :)
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
thanks ROTTIE :)
στο site δεν ελεγε και πολλα..
θα παρω αυριο να δω...
πρεπει να ειναι ενδιαφερον :)