Επικείμενη γέννα Σαρ-Πέϊ


Status
Κλειδωμένο θέμα

Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
οι πολλες ζαρες σε ενα ενηλικο σκυλο εκθεσιακων προδιαγραφων τουλαχιστον, δεν ειναι αποδεκτες.οι ενηλικες πρεπει να χουν λιγες στο κεφαλι κ εως 7 στο ακρωμιο, καποιοι θεωρουν αποδεκτες κ λιγες στην κλειδωση των πισω ποδιων , καποιοι αλλοι παλι οχι.
Το στανταρτ δεν ειναι ιδιο:confused::rolleyes:
 






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Sorry που πεταγομαι αλλα το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι τετοιου ειδους και υφους συζητησεις μονο καλο δεν κανουν στη φυλη που εσεις αγαπατε ;)
Εσύ τα λες.

Το θέμα είναι ποιός σε ακούει...
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
το βεα δεν ειναι ενα παλιοχαρτο για ημιαιμα σκυλια.ειναι ενα πεντιγκρυ καθαροαιμου , με λιγοτερες γεννιες του σκυλου σου πισω.ο σκυλος κρινεται σε εκθεση απο κριτη που κρινει κ τα υπολοιπα σαρ-πει κ περνει την διακριση του μαζι κ την πιστοποιηση της αναγνωρισης για το βεα.
Καπως μπερδεμενα ειναι τα στοιχεια που παραθετεις.
-Απ'οσο γνωριζω το ΒΕΑ2 ειναι ενα ανοιχτο ειδος γενεαλογικου χαρτη που περιλαμβανει ΜΟΝΟΝ τα ονοματα των γονεων του σκυλου.
-Σκυλοι ΒΕΑ2 εχουν δικαιωμα να λαβουν μερος σε εκθεση,χωρις να μπορουν να παρουν CACIB (παιρνουν μονον την αξιολογηση του κριτη)
-Τα παιδια ενος σκυλου ΒΕΑ2 περνανε διαδικασια αναγνωρισης μιας και το pedigree τους ειναι ανοιχτο,δεν θεωρειται σταθερο. (ετσι γινεται τωρα και με τα κοκονια)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
ελπιζω να απαντησα σε ολα, αν παλι οχι, εδω ειμαι κ για την συνεχεια της αποψης μου.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι για να δούμε τελικά πού συμφωνούμε και πού διαφωνούμε.
Αν κατάλαβα λες ότι ένα σκυλί που έχει κάνει ας πούμε πχ tacking (μια και είναι ο πιο δημοφιλής όρος του thread:)) έχει τάση για εντρόπιο.
Πρέπει δηλαδή να προσπαθούμε να αποφύγουμε να δώσουμε με τα ζευγαρώματα μας κουτάβια με τάση για εντρόπιο;

Πάντως γνώμη μου είναι ότι καλό είναι να δίνεις στα κουτάβια τα χαρτιά τους.
Αν δεν έχεις κάνει κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό δεν είναι έτσι κι αλλιώς στο χέρι σου να ελέγξεις τα ζευγαρώματα τους ούτε και να τα αποτρέψεις, το ίδιο και τα ζευγαρώματα των απογόνων τους. Καλύτερα τα όποια ζευγαρώματα (αποδεκτά ή όχι) να ακολουθούνται από τα χαρτιά που αντιστοιχούν στον κάθε σκύλο, ώστε να υπάρχει ένας μπούσουλας για το από πού κρατάει η σκούφια του καθενός. Διαφορετικά ακόμη και κάποιος που θα έχει το μεράκι να κάνει κάποιο τσεκάρισμα δε θα μπορεί και κάποια μέρα μπορεί να βρεθούν να ζευγαρώσουνε συγγενικά σκυλιά.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για αυτό κάνει κανείς κάτι ?

φυσικα κ δωσανε καποια κουταβια με ταση για εντροπιο, ενα δεν την γλυτωσε κιολας κ αυτο γιατι η δεξαμενη γονιδιων των σαρ-πει δεν σου αφηνει περιθωριο για ''ελευθερες επεμβασεων γεννες''
ΙΣΧΥΕΙ αυτό ????
 




Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
μερικα πραγματα ειναι αναλογα της κρισης κ της αποδοχης καθε κριτη;).
Tο προτυπο λεει ή πολυ ζαρα δεν ειναι επιθυμητη αλλα το τι ειναι πολυ σε αυτο διαφερει η κριση του καθενως ... τα τελευταια χρονια στις περισσοτερες χωρες τα σαρ πέι ΔΕΝ εχουν πολλη ζαρα μονο κεφαλι και λιγο στην ραχη... συνηθως κριτες ανατολικων χωρων θελουν απλα τα πιο ογκωδη. Οι περισσοτεροι δεν θελουν την ζαρα. Στην Σουηδία εχει βγει ειδικη εντολη στους κριτες να κοιτανε πολυ την κινηση, το tight lip, ματια.
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Για μενα οχι... εχω δει γεννες που δεν εχουν παρουσιασει κανενα προβλημα και γεννες με 5-7 κουταβια οχι με 2-3....
δεν μιλαω για τις γεννες (την τοκετομαδα), αλλα για τις γεννιες πισω, κ τα γονιδια των προγονων.
κ γω ειχα πολλες τοκετομαδες (κ αρκετες των 9 κουταβιων) που δεν παρουσιαζαν κανενα οφθαλμικο προβλημα αλλα αυτο δεν ειναι εγγυηση οτι αυτα τα κουταβια δεν θα δωσουν αλλα με οφθαλμικα προβληματα.
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι για να δούμε τελικά πού συμφωνούμε και πού διαφωνούμε.
Αν κατάλαβα λες ότι ένα σκυλί που έχει κάνει ας πούμε πχ tacking (μια και είναι ο πιο δημοφιλής όρος του thread:)) έχει τάση για εντρόπιο.
Πρέπει δηλαδή να προσπαθούμε να αποφύγουμε να δώσουμε με τα ζευγαρώματα μας κουτάβια με τάση για εντρόπιο;
για μενα ναι, αν κ αυτο ειναι πολυ δυσκολο κ θελει πολλα χρονια δουλεια.αλλα τουλαχιστον να μην ζευγαρωνονται σκυλια που ηδη ειχαν καποιο οφθαλμικο προβλημα γιατι εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να δωσουν μεγαλυτερο αριθμο κουταβιων με εντροπιο.

Πάντως γνώμη μου είναι ότι καλό είναι να δίνεις στα κουτάβια τα χαρτιά τους.
ειπαμε αυτη ηταν μια κ μοναδικη, συγκεκριμενη περιπτωση.η κοπελα ξερει οτι εχουν βγει τα χαρτια του σκυλου της κ οτι ειναι στην διαθεση της αλλα εδω κ μηνες δεν εχει ενδιαφερθει να τα παρει..τι πρεπει να κανω, να της στειλω το ''παμε πακετο''?
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Καπως μπερδεμενα ειναι τα στοιχεια που παραθετεις.
-Απ'οσο γνωριζω το ΒΕΑ2 ειναι ενα ανοιχτο ειδος γενεαλογικου χαρτη που περιλαμβανει ΜΟΝΟΝ τα ονοματα των γονεων του σκυλου.
-Σκυλοι ΒΕΑ2 εχουν δικαιωμα να λαβουν μερος σε εκθεση,χωρις να μπορουν να παρουν CACIB (παιρνουν μονον την αξιολογηση του κριτη)
-Τα παιδια ενος σκυλου ΒΕΑ2 περνανε διαδικασια αναγνωρισης μιας και το pedigree τους ειναι ανοιχτο,δεν θεωρειται σταθερο. (ετσι γινεται τωρα και με τα κοκονια)
το βεα2 περιλαμβανει τα ονοματα των γονεων κ αν ενας απο τους δυο γονεις εχει βεκ τοτε συμπεριλαμβανονται κ τα στοιχεια των 7 γεννεων του ενος εκ των δυο σκυλων,
ναι οντως δεν μπορουν να παρουν CACIB αλλα τα κουταβια των κουταβιων τους μπορουν κ θα εχουν κανονικο βεκ με ολοκληρομενο γεννεολογικο χαρτη.
ειναι ενα μακροπροθεσμο ''εκτροφικο σχεδιο'' για καποιους εκτροφεις αλλα εχει μεγαλες δυνατοτητες κ ειδικα σε τετοιες φυλες οπως τα σαρ-πει που ελαχιστοι ιδιοκτητες περνουν με σκοπο τις εκθεσεις μορφολογιας.
προσωπικα εχω δωσει καποια εξαιρετα σκυλια που στην κυριολεξια παρακαλαω τους ιδιοκτητες τους να τα κατεβασουν αλλα περνω απαντησεις του τυπου ''ασε καλε, σιγα μην τρεχουμε τωρα κ σε εκθεσεις'' κ αλλα πολλα.απ την αλλη τα συμφωνιτικα ειναι λιγο μπερδεμα κ φοβος για εναν μελλοντικο αγοραστη.
τα παιδια ενος σκυλου με BEA2 , περνουν αυτοματα BEA3 κ τα παιδια τους ΒΕΚ.
ολοι οι σκυλοι με βεα(προς αναγνωριση) περνανε απο εκθεση κ κρινονται πριν αναγνωριστουν κ πιστοποιηθουν για την σωστη κ τυπικη μορφολογια τους, αν κριθουν ακαταλληλοι αποριπτονται .
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αν κατάλαβα λες ότι ένα σκυλί που έχει κάνει ας πούμε πχ tacking (μια και είναι ο πιο δημοφιλής όρος του thread:)) έχει τάση για εντρόπιο.
Πρέπει δηλαδή να προσπαθούμε να αποφύγουμε να δώσουμε με τα ζευγαρώματα μας κουτάβια με τάση για εντρόπιο;
για μενα ναι
Εγώ καλύφθηκα. :)
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Kαλημέρα, πόσο ευχάριστο είναι να βλέπεις οτί ο λάος είναι σωστός όταν λέει οτι <χρόνος όλα τα δείχνει>.. πέφτουν οι μάσκες και τα δήθεν... καλορίζικο παιδιά....

http://www.dogforum.gr/v3/αναγγελίε...ία.γέννας.shar.pei.triplets.belleville-20938/

Τη σκύλα μου την έχω συνιδιοκτησία (με δική μου πρωτοβουλία) όχι όμως με την εκτροφέα της.
Θα μπορούσα να είχα επιλέξει να βγάλω μια επωνυμία εκτροφείου, τί πιο εύκολο; Δε θα ήτανε μεγάλη καγκουριά; Δηλ να κάνω τί; Να κοροϊδεύω τον κόσμο ότι είμαι εκτροφέας; Από πού κι ως πού; Με 200 ευρώ κατοχυρώνεις επωνυμία και γίνεσαι "εκτροφέας", όχι εκτροφέας ούτε και ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ.
Screen shot 2012-03-15 at 4.51.31 μ.μ..jpg

... ... Ακόμα πιο πολύ χαίρομαι που θα σταματήσετε να κατηγορείτε και να ασχολείστε με εμενα... γιατι παλιά το περνάγατε με το δήθεν τι λόγο έχουμε έμεις δεν είμαστε για εκτροφή... join the club.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Καλώς τηνα κι ας άργησε!!

Για το θέμα της μεταβίβασης και της υποτιθέμενης συνιδιοκτησίας..
Μου είχατε ζητήσει τότε να βάλετε τη σκύλα μου στο site σας όχι σα σκύλα ιδιοκτησίας σας (όπως ήτανε στην πραγματικότητα μια και σας την είχα μεταβιβάσει) αλλά ότι την έχουμε συνιδιοκτησία για να μην σας προσάπτουν ότι έχετε πολλά σκυλιά. Και φυσικά έτσι και έγινε και έτσι είπα κι εγώ εδώ για να μη σας εκθέσω.
Αν ο ΚΟΕ μπορεί να δώσει στοιχεία για το παρελθόν ενός σκύλου και όχι μόνο για τον σημερινό ιδιοκτήτη του, τη Δευτέρα μπορώ να ζητήσω να μου στείλουνε με fax σε ποιόν "άνηκε" η σκύλα μου πριν επιστρέψει στην ιδιοκτησία μου.


Κατά τ' άλλα..
Θα μπορούσα να πω πολλά για το λόγο που αποφάσισα να βγάλω επωνυμία εκτροφείου, αλλά κατά πρώτον ΕΣΑΣ ειδικά δε σας αφορά και κατά δεύτερον δε θα παίξω στο παιχνιδάκι σας. Βλέπετε θεωρώ τον εαυτό μου πάνω απ' όλα σοβαρό άνθρωπο και έτσι σκοπεύω να παραμείνω όσο κι αν μου κωλοτρίβεστε. Λυπάμαι που σας το χαλάω. Θα πρέπει να βρείτε κάποιον άλλον τρόπο να περάσετε την Κυριακή σας, παίξτε με τα σκυλάκια σας.
Αλλά μια και βρισκόμαστε και πάλι, να σας πω ότι αν θέλετε να ασχοληθείτε μαζί μου υπάρχουν και άλλες προτεραιότητες από το να εκτίθεστε. Όπως πχ να μου δώσετε πίσω τα χρήματα που μου φάγατε για την επίβαση, remember?

Λυπάμαι που κάποιοι άνθρωποι θεωρούν την εκτροφή μιας φυλής μονοπώλειό τους, ένας τέτοιος άνθρωπος δε θα έπρεπε λέγεται εκτροφέας κυρία Λεβεντάκη.

Live & let live κυρά Λίλα μου!
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Καλή μου Αναστασία.. συνεχίζεις και λες ανακρίβιες...
Ζητά απο τον ΚΟΕ το χαρτί της μεταβίβασης που ΕΣΥ έκανες surprize σε εμένα...(δήθεν ως καλή φίλη επειδή σε βοήθησα) και αν σου βαστάει βάλτο online... (έχω αντίγραφο που έχω ζητήσει ή ίδια απο τον ΚΟΕ δεν το βαζω γιατι έχει την υπογραφή σου επάνω... και δεν το θεωρώ σωστό). Στο αντίγραφο αυτό λέει καθαρά ποίος μεταβήβασε σε ποιον και βέβαια δεν έχεις βάλει τα σωστά του στοιχεία μου γιατι δεν τα ζητήσες ΠΟΤΕ απλά τα βρήκες απο τον κατάλογο... Όποιοι σε ξέρουν καλά, ξέρουν οτι δεν είσαι απο τα άτομα που του λένε οι άλλοι τι να κάνεις... Μπορείς να υποστηρίζεις οτι θέλεις... όποιος διαβάσει και τα 2 post θα καταλάβει πολυ καλά τι προσπαθούσες να κάνεις εσύ και η παρέα σου τόσο καιρό... ΑΠΛΟ...
Αν έβαλα την σκύλα σου στο site ήταν για να σε βοηθήσω να τα δώσεις τα κουτάβια όταν έρθει η ώρα... όπως και τα αεροπορικά που πλήρωσα για να βοηθήσω, μην το συνεχίζεις λοιπόν... η καραμέλα της αδικημένης δεν είναι του προφίλ σου...


ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ... γιατί απλα ελεύθερη χώρα είμαστε και ο καθένας ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ... απλά έσυ γράφεις και με αναφέρεις πάντου εμένα...(βλέπε το blog σου)
Εγώ αυτό που χαίρωμαι γιατί κατά τύχη είδα τα post σου... (δεν λέω αυτό το σαρ πέι απο εκτροφικούς γονείς έχει γεμίσει το google)... δεν πας να εκτρέψεις και κατσίκες ποσώς με ενδιαφέρει... γιατί μονοπώλιο δεν είμαι και ποτέ δεν ήμουν...(PANOS FARMA, KYNON MELATHLON, OLYMPUS SPIRIT etc), τώρα αν η κρίση κάνει πολλούς ανθρώπους να αλλάξουν επάγγελμα... και να το παίζουν ειδήμονες... αυτο γίνεται παγκοσμίως... ΑΛΛΑ ας κοιτάξεις να διαβάσεις λίγη γεννετική γιατί έχεις δηλώσει λάθος τα μωρά σου... και μην μοστράρεις πολύ το pedigree τους, εκτίθεστε με το μέσο όρο ζωής των συγγενών (2,5-4 χρόνια δεν το λέω εγω Shar-Pei Archives!!)...

Θα ήθελα πολύ να δω μια Αναστασία αληθινή... και όχι αυτά δήθεν για το καλό της φυλής... μπορούσες αλλά το κατέστρεψες.... ΜΟΝΗ ΣΟΥ... Ο χρόνος θα δείξει και είναι καλό να είμαστε αντιμέτωποι με τις ευθύνες μας...
ΜΠΡΑΒΟ για την επωνυμία έβαλες και την βούλα σου ...

Αυτά μέτα απο ένα ωραίο πρωϊνο που πέρασα στην Ακρόπολη με τους σκυλακούς μου και τους καλεσμένους μου απο Πορτογαλλια, θέλω να σου πω οτι το ίντερνετ εδω και καιρό με αφήνει παγερά αδιάφορη.. μπορείς να αλωνίσεις όσο θέλεις... το έχεις ανάγκη... Έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα στους τυφλούς κυριαρχεί ο μονόφθαλμος... μπορείς να γράφεις όσα ΛΕΒΕΝΤΑΚΗ θέλεις... αλλά Λεβεντάκη ποτε δεν θα γίνεις γιατί πάνω απο όλα δεν έχεις το ήθος μου !!! (ευχαριστώ για την διαφήμιση)

ps1: σε παρακαλώ σταμάτα να βάζεις να με πέρνουν τηλέφωνο με κούρασε....

ps2:ααα γιατί ξέχασα ... η αλήθεία είναι οτι η λέξη εκτροφέας δεν μου αρέσει γιατι η ευθύνη που κρύβει είναι πολύ πολύ μεγάλη... αλλά δυστηχώς άνθρωποι απο σε 18 χωρες του κόσμου που έχουν σκυλιά μου με φωνάζουν ΕΚΤΡΟΦΕΑ τους ...
σε αφήνω γιατί παω για greek mouzaka... απάντησε οτι θέλεις έτσι και αλλιώς πάντα γράφεις ότι σε βολεύει...
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Καταρχήν, για να προλάβω καταστάσεις, θα παρακαλέσω να μην κλειδωθεί το παρόν θέμα.
Όπως καταλαβαίνετε, όταν βγαίνει κάποιος και σε θίγει είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.
Μη διαβάσω "το παρόν κλειδώνεται και άνοιξε άλλο θέμα" γιατί κοινή λογική είναι ότι αν ανοίξω νέο θέμα θα φανώ εγώ κατίνα, και συμφωνούμε όλοι νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ήτανε άδικο.

Θα ζητήσω λοιπόν από τον admin,
να μου δώσει λίγο χρόνο να αποφασίσω
αν θα πω αλήθειες ή αν θα γράψω την παραπάνω κυρία σε ένα μέλος του σώματος μου που δε θα αναφέρω γιατί θα με στείλετε για μπάνιο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μόνο που εκατέρωθεν οι δημοσιεύσεις σας, είναι προσωπικές επιθέσεις.
Κανονικά πρέπει να κλειδωθεί και φυσικά να μην ανοιχτεί άλλο.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
ΟΧΙ αγαπητή mareco, αυτό θα ήτανε τουλάχιστον ΑΔΙΚΟ!!
Όταν κάποιος βγαίνει και σε θίγει, ή σε αφήνουν να μιλήσεις ή διαγράφονται τα πάντα. Προσωπικά είμαι ΚΑΤΑ των διαγραφών!

Το να κλειδωθεί ένα τέτοιο θέμα, όταν κάποιος βγαίνει και σε θίγει και λέει ό,τι κατεβάσει η κούτρα του και υπάρχει ΔΟΛΟΣ (γιατί η κυρία έχει κουτάβια αυτή την εποχή και ξαφνικά βλέπει 2 ακόμα γέννες μαζί με την δικιά της, και θυμήθηκε μετά από 6 μήνες αποχής να εμφανιστεί στο φόρουμ)..
Το να κλειδωθεί λοιπόν και να μένουν θέματα μετέωρα και να έχουν δημιουργηθεί εντυπώσεις.. εσείς πως θα το χαρακτηρίζατε;

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω κουτάβια, και η κυρία από πάνω βγαίνει και θίγει την αξιοπιστία μου και την υγεία των σκύλων μου. Πιστεύετε ότι πρέπει αυτό απλά να κλειδωθεί; Ή μήπως να διαγραφούν οι δημοσιεύσεις της και ούτε γάτα ούτε ζημιά; Εμένα τη ζημιά με τις ανυπόστατες δηλώσεις της θα μου τις έχει ήδη κάνει. Πώς το κρίνετε εσείς κάτι τέτοιο;
 
Last edited:


olympusharpei

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2012
69
0
ΚΑΤΕΡΙΝΗ
www.olympus-sharpei.com
Εχω διαβάσει σχεδόν όλα σας τα post και δεν έχω πάρει θέση και μάλλον δεν θέλω να πάρω. Τολμώ να πω πάντως ότι κακώς το συνεχίζετε. Κάνετε κακό η μία στην άλλη και ένας τρίτος σε καμία περίπτωση δεν ξέρει τι να πιστέψει.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα