Επικινδυνες τροφές που προκαλούν καρδιακά




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Καλά συγνώμη, και από όλο αυτό δείνουν μόνο μάρκες ξηρών; Δεν έκατσε κανείς να κάνει μια απλή συγκριτική μελέτη στα συστατικά να δουν ποιο είναι το κοινό, οπότε να δώσουν ενδείξεις για το ΤΙ πράγμα σε αυτές τις τροφές προκαλεί τη καρδιομυοπάθεια; Πόσο δύσκολο είναι να βγάλουν 10 στατιστικά δλδ; Φφφφφφφ...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν έχω ιδέα. Φαντάζομαι υπάρχουν όλες αυτές οι πληροφορίες διότι για να βγάλει τέτοια απόφαση το FDA θα πρέπει να βασίζεται σε αυτές. Τις αποφάσεις του και την ενημέρωση για το κοινό πάντως την κάνει εδώ: https://www.fda.gov/animal-veterinary/products/animal-food-feeds
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Είναι αρκετός καιρός που κυκλοφορεί η πιθανή σύνδεση των τροφών χωρίς σιτηρά (grain free) και της διατατικής μυοκαρδιοπάθειας στο σκύλο (dilated cardiomyopathy-DCM).

Το FDA διερευνά μια πιθανή διατροφική σχέση μεταξύ της διατατικής μυοκαρδιοπάθειας (DCM) και των σκύλων που τρώνε ορισμένες τροφές χωρίς σιτηρά (grain free). Οι τροφές που αφορά η έρευνα είναι εκείνες που περιέχουν όσπρια όπως μπιζέλια ή φακές, άλλους σπόρους λαχανικών ή πατάτες που ως κύρια συστατικά. Το FDA άρχισε να διερευνά το θέμα αφού έλαβε αναφορές για DCM σε σκύλους που κατανάλωναν αυτές τις δίαιτες για μια περίοδο μηνών έως ετών. Η πάθηση δεν θεωρείται σπάνια στους σκύλους, αλλά αυτές οι αναφορές είναι ασυνήθιστες επειδή η ασθένεια εμφανίστηκε σε φυλές σκύλων που δεν ήταν συνήθως επιρρεπείς στην ασθένεια.
Τα παραπάνω λόγια είναι του Dr. Jerry Klein, Chief Veterinary Officer του AKC

Οι grain free τροφές έγιναν μόδα, άρα οι περισσότεροι ταΐζουν grain free. Δεν είναι στατιστικά λογικό πλέον να βλέπουμε περισσότερα σκυλιά με DCM που τρέφονται με τροφές χωρίς σιτηρά;

Όσο για τις φυλές που δεν παρουσιάζουν συχνά και τώρα παρουσίασαν συχνότερα, οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί.

Προσωπικά λαμβάνω σοβαρά υπόψη μου αυτό που υπονοεί ο @takisft και το μερίδιο αυτών των τροφών είναι μεγάλο. Βέβαια, οι ίδιες πολυεθνικές βγάζουν και grain free τροφές και βιολογικές τροφές και οργανικές τροφές και ωμές τροφές... Δεν είναι ότι θα μείνουν τα παιδάκια τους νηστικά, αλλά δε θα πουν όχι αν βρεθεί ένας τρόπος να πλήξουν τον μίκρο-ανταγωνισμό που στηρίζετε σε grain free τροφές περισσότερο.

Αυτές οι μπουτίκ δίαιτες προέρχονται συνήθως από μικρότερους κατασκευαστές που μπορεί να μην έχουν τη διατροφική εμπειρογνωμοσύνη και τους πόρους για να εξασφαλίσουν τον ποιοτικό έλεγχο που έχουν οι μεγαλύτερες, καθιερωμένες εταιρείες. Δεν βλέπουμε την DCM να παρουσιάζεται σε μικρότερα σκυλιά που τρέφονται με δίαιτες χωρίς δημητριακά και παράγονται από μεγάλης κλίμακας κατασκευαστές
...λέει ο Dr. Fries

Από την άλλη, δεν αποκλείεται να υπάρχει όντως θέμα με κάποιο από τα συστατικά των τροφών αυτών. Μπορεί με κάποιο από τα όσπρια, τους σπόρους ή τα λαχανικά, μπορεί και με κάποιο άλλο πρόσθετο. Για αυτό θα προτιμήσω πάντα πρωτίστως και κυρίως φρέσκα υλικά που εγώ θα αγοράσω/προμηθευτώ και κυρίως κρέας. Ούτε μπιζέλι, ούτε κινόα, ούτε φακές και ρεβίθια... και πιθανόν καλύτερα να του δώσω ψωμί, γάλα και αυγό για συμπλήρωμα, αν δεν έχω τόσο κρέας παρά να δίνω 90€ το σακί για να τρώει ο σκύλος φάβα σε μπιλάκια...
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
καλημερες. φερνω αυτο το νημα παλι στην ζωη διοτι ψαχνω και εγω. η τροφη που τρωει ο μικρος ειναι grain free, και σκεφτομαι να αρχισω να προσθετω καποια σιτυρα στην διαιτα του. λιγο ρυζι, λιγο κινοα, τετοια πραγματα. αυτο θα ειναι αρκετο?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η έλλειψη σιτηρών στη διατροφή δεν προκαλεί καρδιοπάθεια στους σκύλους, δε θα προφυλάξεις το σκύλο από DMC προσθέτοντάς τα. Αν υπάρχει κάποια συσχέτιση grain free-DMC μάλλον οφείλεται σε κάτι που περιέχουν αυτές οι τροφές, παρά σε κάτι που δεν συμπεριλαμβάνεται.

Για την ιστορία, η έρευνα του FDA δεν έχει καταλήξει σε συμπεράσματα ακόμα, και πολλοί θεώρησαν ότι το FDA έκανε πίσω χωρίς ουσιαστικά να ζητήσει από τις εμπλεκόμενες βιομηχανίες ή και άλλους φορείς να ερευνήσουν συστηματικά και ικανοποιητικά τους αρχικούς ισχυρισμούς.
 
  • Like
Reactions: vek and TheBestBoi


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
καλημερες. φερνω αυτο το νημα παλι στην ζωη διοτι ψαχνω και εγω. η τροφη που τρωει ο μικρος ειναι grain free, και σκεφτομαι να αρχισω να προσθετω καποια σιτυρα στην διαιτα του. λιγο ρυζι, λιγο κινοα, τετοια πραγματα. αυτο θα ειναι αρκετο?
Το Grain free προκαλεί μυοκαρδιοπάθιες γιατί τα όσπρια έχουν αρκετή πρωτεΐνη και δεν χρησιμοποιούν πολύ κρέας, η έλλειψη απαραίτητων αμινοξέων από το κρέας είναι αυτή που προκαλεί προβλήματα, όχι η μη ύπαρξη σιτηρών
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Το Grain free προκαλεί μυοκαρδιοπάθιες γιατί τα όσπρια έχουν αρκετή πρωτεΐνη και δεν χρησιμοποιούν πολύ κρέας, η έλλειψη απαραίτητων αμινοξέων από το κρέας είναι αυτή που προκαλεί προβλήματα, όχι η μη ύπαρξη σιτηρών
παραθετω τα συστατικα της τροφης που του δινω:





αρα πιστευω ειμαστε οκ απο κρεας
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δεν είναι τόσο απλό. Θα συμφωνήσω ότι η πηγή πρωτεϊνης είναι σημαντική, και δεν είναι απόλυτα σίγουρο αν τα όσπρια ή λαχανικά δημιουργούν κάποιο πρόβλημα (ή από ποιες ποσότητες και πάνω υπάρχει θέμα).

Αρκετές grain-free πάντως περιέχουν ικανοποιητικότατες ποσότητες κρέατος. Επίσης χρησιμοποιούν και ικανοποιητικότατες ποσότητες αμινοξέων/ ιχνοστοιχείων/ βιταμικών, πιθανόν σε ποσότητες περισσότερο ικανοποιητικές απ' ότι θα πρέπε, όπου η υπερ-δοσολογία ενδέχεται να προκαλεί προβλήματα επίσης (βλέπε ταυρίνη).

Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι το κοινό που στοχεύουν οι grain-free τροφές είναι πιθανό να καταφεύγουν σε επιπλέον συμπηρώματα, βιταμίνες, χόρτα, βότανα κλπ κλπ, που ούτε κι αυτά έχουμε πλήρη εικόνα τι επίδραση έχουν.
 




GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
παραθετω τα συστατικα της τροφης που του δινω:





αρα πιστευω ειμαστε οκ απο κρεας
Από ότι κατάλαβα είναι η Essential, αν δεν κάνω λάθος... Αυτήν δίνω στον σκύλο μου εδώ και καιρό{την the beginning large breed). Κατά την γνώμη μου η καλύτερη και πιο ισορροπημένη ξηρά τροφή. Δίνω και το ω3 της ίδιας εταιρείας που βοηθάει σε πολλά. Έχω γερμανικό ποιμενικό.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
καλημερες. φερνω αυτο το νημα παλι στην ζωη διοτι ψαχνω και εγω. η τροφη που τρωει ο μικρος ειναι grain free, και σκεφτομαι να αρχισω να προσθετω καποια σιτυρα στην διαιτα του. λιγο ρυζι, λιγο κινοα, τετοια πραγματα. αυτο θα ειναι αρκετο?
Υπάρχουν και οι low grain. Πχ n&d

* Στον αντίποδα έχω συναντήσει σκυλιά που έφθασαν βαθειά γεράματα τρώγοντας "σαβουρια"
 
  • Like
Reactions: eli25


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Βρήκα αυτό χωρίς να ξέρω αν έχει άμεση σχέση με το θέμα.
FB_IMG_1622658062673.jpg
Ωραίο που προτείνουν τις τρεις μεγάλες εταιρείες πάντως.

Για μένα όποιος έχει χρόνο και όρεξη ας ταιζει το σκύλο κανονικό φαγητό.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δεν ειναι τοσο τα σιτηρα που δημιουργουν το προβλημα.
Αυτο που τα καταστρεφει ειναι 1 τα φυτικα λαδια που περιεχουν αυτες οι τροφες, 2 οσπρια , 3 απεπτες φυτικες ινες, 4 συντηρητικα και διαφορες τοξινες που θα βρεις εκει μεσα, συνθετικες βιταμινες κτλ....
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Ποια θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη ξηρά τροφή για σκύλους (που δεν είναι linked σε heart diseases, αρρώστιες, seizures κτλ.) και τι ταΐζετε εσείς τον σκύλο σας; Σκεφτόμουν να αλλάξω την δικιά μου σε Purina Pro Plan γιατί προς το παρόν μόνο καλά λόγια ακούω και είναι σχετικά popular among dog owners... Προς το παρόν την ταΐζω Pedigree Junior (είναι περίπου 2 χρονών) και έχω παρατηρήσει ότι το τρώει με περισσότερη προθυμία απ'ότι το Adult (κατέληγα να το πετάω). Εννοείται πως της βάζω πιο μικρή δοσολογία καθώς μπορεί να την κάνει υπέρβαρη... Από πάνω της βάζω λίγη υγρή τροφή από κονσέρβα την οποία λατρεύει και την βοηθάει να φάει όλη την ξηρά τροφή. Ωστόσο ήθελα να την αλλάξω σε καλύτερη τροφή γιατί τελευταία ακούω ότι η τωρινή που της δίνω είναι linked σε καρκίνο αλλά άκουσα επίσης ότι η Purina Beneful είναι linked σε seizures και έχει πεθάνει ένας σκύλος (αφού είχε αρχίσει να κάνει σπασμούς σταδιακά) έπειτα από την εναλλαγή σε αυτήν. Δεν ξέρω αν πρόκειται για false information ή όχι, απλώς ανησυχώ.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@Orjo

Δεν υπάρχει απλή απάντηση στην ερώτηση "ποια θεωρείτε καλύτερη ξηρή τροφή" και ο καθένας αγοράζει τροφή με βάση το πορτοφόλι του, τι θεωρεί κατά τη γνώμη του καλά συστατικά, τυχόν ιδιαίτερες ανάγκες του σκύλου του, προηγούμενη δική του εμπειρία ή γνώμες φίλων/κτηνιάτρων/εκτροφέων και δε συμμαζεύεται, τη διαθεσιμότητα μιας τροφής, και χίλια δυο άλλο. Δεν έχουμε ολόκληρη ενότητα "Διατροφή" στο φόρουμ έτσι για πλάκα :p

Το θέμα Διάσπαση συστατικών - Το μεγάλο κόλπο θα σε βοηθήσει πολύ να καταλαβαίνεις καλύτερα τις ετικέτες των τροφών, τα συστατικά τους, αν η σχέση ποιότητας/τιμής για σένα είναι τίμια, αν είναι σκέτο μάρκετινγκ οι καλές κριτικές ή αν όντως αξίζει τα λεφτά της και ούτω καθεξής.

Ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα θέματα της ενότητας διατροφή, και ό,τι απορίες δε σου έχουν λυθεί, γράψε τις σε όποιο σχετικό θέμα υπάρχει!
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
@Orjo

Δεν υπάρχει απλή απάντηση στην ερώτηση "ποια θεωρείτε καλύτερη ξηρή τροφή" και ο καθένας αγοράζει τροφή με βάση το πορτοφόλι του, τι θεωρεί κατά τη γνώμη του καλά συστατικά, τυχόν ιδιαίτερες ανάγκες του σκύλου του, προηγούμενη δική του εμπειρία ή γνώμες φίλων/κτηνιάτρων/εκτροφέων και δε συμμαζεύεται, τη διαθεσιμότητα μιας τροφής, και χίλια δυο άλλο. Δεν έχουμε ολόκληρη ενότητα "Διατροφή" στο φόρουμ έτσι για πλάκα :p

Το θέμα Διάσπαση συστατικών - Το μεγάλο κόλπο θα σε βοηθήσει πολύ να καταλαβαίνεις καλύτερα τις ετικέτες των τροφών, τα συστατικά τους, αν η σχέση ποιότητας/τιμής για σένα είναι τίμια, αν είναι σκέτο μάρκετινγκ οι καλές κριτικές ή αν όντως αξίζει τα λεφτά της και ούτω καθεξής.

Ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα θέματα της ενότητας διατροφή, και ό,τι απορίες δε σου έχουν λυθεί, γράψε τις σε όποιο σχετικό θέμα υπάρχει!
Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω!
 
  • Like
Reactions: sis


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@Orjo δύσκολη απάντηση γιατί δεν υπάρχουν σωστά στατιστικά στοιχεία.
Για παράδειγμα πήραν 100 σκυλια που τρώγαμε την τροφή Χ και τα 5 είχαν επιληψία;
Αν ναι πόσα το είχαν στα αίματα τους;
Ξέρουμε το ιστορικό τους;
Τρώγαμε μια ζωή την τροφή Χ;
Δεν τρώγανε τίποτα άλλο ούτε λιχουδιές;
Σε τι περιβάλλον ζούσαν;
Παίρνανε συνέχεια φαρμακευτική αγωγή παρασίτων;

Εδώ παθαίνει άνθρωπος επιληψία και η ιατρική ακόμα δεν μπορει να πει 100% τι ακριβώς το προκάλεσε. Αμφιβάλλω αν κάτσουν να ασχοληθούν με το σκύλο στο ίδιο επίπεδο.

Καλύτερη τροφή δεν υπάρχει. Ο σκύλος μια χαρά θα είναι με Pedigree ή με την ξηρά των 100€. Όποιος διαφωνεί να δει τα 4 ελληνικά τσοπανόσκυλα του θείου μου που όλη μέρα είναι στο πόδι, το καθένα 40+κιλά, κρύο ή ζέστη, όχι καθιστική ζωή και τρώνε ότι μένει από τα σφαγεία τους.
Εδώ, ή είναι τυχερός ο θείος και βγήκαν γονιδιακά άριστα τα σκυλιά με ανοσοποιητικό τα ύψη ή τα ταιζει σωστά. Συμπέρασμα τα γονίδια είναι πολύ σημαντικος παράγοντας στην υγεία του σκύλου και η σωστή τροφη δεν σημαίνει πάντα το ακριβότερο/"σπέσιαλ".

Είμαι και λίγο της άποψης ότι η ξηρά αποδυναμώνει τον οργανισμό αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf