Επιλογή Εκτροφείου Γερμανικού Ποιμενικού


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@Logan καταρχάς ηρέμησε και μην φωνάζεις!Δεν παρακαλάει κανείς κανέναν να πάει να δαγκώσει!
Μου συγκρίνεις τον εργασιακό που στις 30 μέρες κάνει fus καλύτερο από το VA στο βίντεο!
Μα είναι δυνατόν?Προφανώς αφού έχει διαχωριστεί η φυλή και εκτρέφονται Γερμανικά με παραπάνω drives θα γίνει αυτό!Το θέμα δεν είναι να συγκρίνεις τα ήδη διαχωρισμένα σκυλιά, αλλά το πως πρέπει να είναι ως προς το πρότυπο!

Κρίνουμε μία φυλή από τα βιντεάκια?Να ξέρουμε αν είναι να μιλάμε σοβαρά!

Φωνάζεις για κάτι, αλλά δεν βλέπω πολλές συμμετοχές σε εργασία!2-3-4 συμμετοχές είναι ντροπή αναλογικά και με τα πόσα εργασιακά πωλούνται!

Τι σε κάνει να νομίζεις ότι όλοι όσοι έχουν μορφολογικά δεν έχουν χαρακτήρα για να κατέβουν σε εξέταση?
Μπορείς να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει οργάνωση?Το ξέρεις ότι πολλοί ιδιοκτήτες και των δύο(μορφολογικών και εργασιακών) δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να δουλέψουν τα σκυλιά τους λόγω συνθηκών?
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ξερω οτι δεν υπαρχει οργανωση.ξερω οτι δεν υπαρχουν πολλες συμετοχες γιατι πηγαινω στους αγωνες εργασιας!προς το παρων ως θεατης!

Δεν ειναι ντροπη για την φυλη ενα φους να το κανει καλυτερα ο δικος μου 3μηνων που ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο σκυλο απο εναν υποτιθετε ετοιμο σκυλο?αν οχι τι ειναι ντροπη για την φυλη!!

Ηρεμως ειμαι και δεν φωναζω!απλα τονιζω καποια πραγματα!!!

Ειδα το βιντεο μεχρι το 5:50 οταν ο σκυλος γυριζει το κεφαλι πισω...απο μετριες δουλειες εως κακκες...

Εγω ασχολουμε με Ιπο.και εγω βγαλει αυτα τα συμπερασματα...
Εσυ ασχολισε και εχεις βγαλει τα δικα σου?δεν το παω στην κοντρα θελω να ρωτησω πως εχεις βγαλει το συμπερασμα απο αυτα που λες αν οχι απο βιντεο?
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Stelios and Logan, εσεις οι δυο εχετε εντονο ταμπεραμεντο κ συνεχεια αναβουν τα αιματα. :)

λοιπον ας ηρεμησουμε κ ας βαλουμε τα πραγματα κατω.

εγω προσωπικα δεν εχω να χωρισω κατι με κανεναν.

οπως εχω πει πολλες φορες, ειμαι νεος στο χωρο και για αυτο θα με ενδιεφερε να μου εξηγησετε πως μπορω να ξεχωρισω 5-6 πραγματακια.

π.χ.ενα σκυλι που δειχνει να φοβαται,θεωρουμε οτι ειναι αδουλευτο ή ειναι θεμα χαρακτηρα?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ε δειξε μας ενα ΔΟΥΛΕΜΕΝΟ μορφολογικο ντε!αυτο φωναζουμε τοσο καιρο!!!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξερω οτι δεν υπαρχει οργανωση.ξερω οτι δεν υπαρχουν πολλες συμετοχες γιατι πηγαινω στους αγωνες εργασιας!προς το παρων ως θεατης!

Δεν ειναι ντροπη για την φυλη ενα φους να το κανει καλυτερα ο δικος μου 3μηνων που ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο σκυλο απο εναν υποτιθετε ετοιμο σκυλο?αν οχι τι ειναι ντροπη για την φυλη!!

Ηρεμως ειμαι και δεν φωναζω!απλα τονιζω καποια πραγματα!!!

Ειδα το βιντεο μεχρι το 5:50 οταν ο σκυλος γυριζει το κεφαλι πισω...απο μετριες δουλειες εως κακκες...

Εγω ασχολουμε με Ιπο.και εγω βγαλει αυτα τα συμπερασματα...
Εσυ ασχολισε και εχεις βγαλει τα δικα σου?δεν το παω στην κοντρα θελω να ρωτησω πως εχεις βγαλει το συμπερασμα απο αυτα που λες αν οχι απο βιντεο?
Έτσι μπράβο, τώρα συνεννούμαστε!Κακές δουλειές, κάκιστες!
Πολλοί VA στο βίντεο είχαν κάκιστη δουλειά από εργασία!

Δεν έχω πρόβλημα να το πάω στο προσωπικό, άλλωστε ανέφερα παράδειγμα πιο πάνω τον εαυτό μου ως ιδιοκτήτη!
Προσωπικά γνωρίζω και πράττω μέχρι εκεί που μπορώ!Παρακολουθώ και συμμετέχω σε εκθέσεις μέχρι εκεί που μπορώ, τραβιέμαι μέχρι εκεί που μπορώ, προπονώ/ουμε σκυλιά/κουτάβια με την βοήθεια κάποιων ανθρώπων/ιδιοκτητών, είτε για εκθέσεις μορφολογίας, είτε για δαγκώματα και υπακοή!Ούτε λόγος για επίπεδο IPO!Ακόμα και ο δικός μου ο σκύλος έχει φτάσει σε ένα Χ επίπεδο με τεράστια προσπάθεια δική μου και κάποιων λίγων!
Όπως άνοιξα και ένα θέμα πριν κάποιες μέρες κάποιοι άνθρωποι σκεφτόμαστε να συστήσουμε τοπικό παράρτημα ΚΟΓΠΕ στην Θεσσαλονίκη, που δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ!
(Να επισημάνω εδώ ότι το τοπικό παράρτημα σύμφωνα με το καταστατικό του ΚΟΓΠΕ έχει ως προϋπόθεση τις εβδομαδιαίες προπονήσεις με την παρουσία ερεθιστών/εκπαιδευτών!)
Στην Βόρεια Ελλάδα @Logan δεν υπάρχουν χέρια για εργασία!Και όπως ξέρεις η προετοιμασία για Ipo απαιτεί πρόγραμμα προπονήσεων από μηνών!

Ας πιάσουμε την οργάνωση, ας αρχίζουν να προπονούνται τα σκυλιά και αναλόγως την εξέλιξης τους ας κρίνουμε ότι είναι άχρηστα, κουλά κτλ!
Εδώ δεν έχουμε τίποτα από οργάνωση!Ακόμη και οι εκθέσεις μορφολογίας συγκεντρώνουν πολύ λίγο κόσμο και σε συμμετοχές και σε θεατές!Μιλάω για τις ειδικές εκθέσεις!
Πως απαιτούμε για παραπάνω επίπεδο?
 
  • Like
Reactions: TARA


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Στελιο δεν λεω οτι ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ εχω ξανα πει οτι θελω ολα τα σκυλια να ειναι καλα!!
Λεω οτι η τα μορφολογικα αν θες η ιδιοκτητες τους!δεν τους ενδιαφερει ο χαρακτηρας ουτε η δουλεια!αλλα το πως θα πανε καλα σε εκθεση!και να πουλησουν κουταβια!ε αυτο δεν ειναι ΓΕΡΜΑΝΙΚΟς ΠΟΙΜΕΝΙΚΟς!ουτε το Ιπο ειναι ντε και καλα υποχρεωτκο!Πρωσοπικα ας πουμε μου αρεσει 1000φορες το Γαλλικο ρινκ!!

Συμφωνω οτι απαιτει προγραμμα και χρονο και κοπο και χιλιομετρα για εμας στην αθηνα για να βρουμε χωραφια για ιχνιλασια...

Το επιπεδο ειναι χαμηλο!οι γνωσεις λιγες!οι συμετοχες λιγες...συμφωνω!

Αλλα ρε φιλε Στελιο ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΑ!!δεν θελουν κατι παραπανω!!

Οσο για τις τιμες...ας το καλυτερα!!!

Παντως αν δεν κανω λαθος ο Βερανης ειναι απο εκει πανω...οι δουλειες που ειδα μου αρεσαν παρα πολυ!!!

Σ
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καλημερα!!

μπραβο παιδια!!

τωρα μαλιστα.χαρηκα πολυ με τα τελευταια 2 post.

κ τωρα χωρις να θελω να ριξω λαδι στην φωτια ας περασουμε στο δια ταυτα.

οταν βλεπουμε "μορφολογικους" γονεις με ipo κτλ τι πρεπει να περιμενουμε απο το κουταβι μας?
θα μπορει να τα καταφερει στα εργασιακα, θα εχει την ψυχη?
θα εχει το ενστικτο της προστασιας, της αγελης??

εννοειται οτι το σκυλι θα εχει κ την αναλογη αντιμετωπιση,δεν θα ειναι μονο γουτσου γουτσου κ χαδακια.

θα το ξαναναφερω κ ας γινομαι κουραστικος, προσωπικα ενδιαφερομαι για τον all around χαρακτηρα που πρεπει να εχει ο ΓΠ συμφωνα με το προτυπο.
το ipo και οι λοιπες εξετασεις δεν αποτελουν αυτοσκοπο παρα μονο ενα κριτηριο για το τι θα μπορει να κανει ο σκυλος μου.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
διαβασα καποια παλια posts οπου ουσιαστικα ενα μερος της ευθυνης για την πορεια της φυλης περναει στους ιδιοκτητες,λογω οτι οι εκτροφεις εκαναν εναν ΓΠ πιο προσιτο για να ειναι αρεστος σε περισσοτερο κοσμο.

συγγνωμη αλλα αυτο ειναι τελειως λαθος και απαραδεχτο!
αν δεχτουμε οτι σωστα επραξαν τοτε θα πρεπει να δουμε τα σκυλια σαν ενα προιον που επεσε θυμα του Marketing,εχασε την ταυτοτητα του για να αυξησει τις πωλησεις του.

ας φερω μερικα παραδειγματα εκτος του χωρου των σκυλιων.
οι περισσοτεροι ανθρωποι θαυμαζουν τις ferrari. θα επρεπε λοιπον η ferrari να κανει προσιτα τα αυτοκινητα της για να τα αποκτησουμε περισσοτεροι??φυσικα και ΟΧΙ

η lotus ειναι ενα καρτ σε διαστασεις αυτοκινητου.
απολυτο μηχανημα οδηγησης,δεν συγχωρει,δεν χαιδευει τα αυτια. θα επρεπε λοιπον η lotus να κανει τα αυτοκινητα της ουδετερα π.χ. σαν yaris για να μπορει να τα οδηγησει περισσοτερος κοσμος?? φυσικα και ΟΧΙ

και αφου ξεφυγα που ξεφυγα ας πω κ τα παρακατω...
στο χωρο των προιων υπαρχουν καποια που ανηκουν στα luxury. προιοντα ακριβα,μη προσιτα στο ευρυ κοινο αλλα αντικειμενο ποθου για ολους μας. γνωριζετε ομως γιατι ενα luxury brand δεν θελει πωλησεις?? ναι καλα ακουσατε δεν επιδιωκει μεγαλες πωλησεις κατι που φυσικα αντετιθεται με το κλασσικο marketing. δεν θελει λοιπον γιατι οταν ενα προιον που το θεωρεις ιδιαιτερο-μοναδικο και θελεις να διατηρησεις το χαρακτηρα του δεν το πουλας μαζικα,δεν το κανεις προσιτο.
οποιος μπορει και αντεχει το παιρνει! για τους υπολοιπους απλως αποτελει ενα αντικειμενο ποθου και θαυμασμου.

ολα αυτα τα εγραψα οχι γιατι αντιμετωπιζω τα σκυλια σαν προιοντα αλλα ακριβως το αντιθετο. ειναι ζωντανοι οργανισμοι,με ψυχη καρδια και πνευμα. δημιουργηθηκαν για να επιτελεσουν καποιους σκοπους και ετσι πρεπει να παραμεινουν. αν ο χ-ψ αρχιζει να αλλοιωνει το προτυπο για να τα κανει προσιτα τοτε αυτοματως το σκυλι μετατρεπεται σε καταναλωτικο αγαθο, σε αξεσουαρ.

Φιλικα,
Γιωργος

ΥΓ: συγγνωμη που ριχνω λαδι στην φωτια
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κατανοώ πλήρως και τον logan που έχει απηυδήσει με αυτά που βλέπει αλλά κι εσένα Στέλιο.
Κατανοώ πλήρως επίσης τις δυσκολίες αλλά και τις οικονομικές απαιτήσεις που έχει το σωστό δούλεμα ενός σκύλου και η προετοιμασία του, πόσο μάλλον από έναν ιδιώτη, πόσο μάλλον στην πατρίδα μας χωρίς τις στοιχειώδης υποδομές.

Αλλά Logan, επέτρεψέ μου,
δεν φταίει η μορφολογία όπως την εννοείτε για όλο αυτό, αλλά το δασκάλεμα κάποιων που για δικούς τους λόγους υποστηρίζουν ή το ή το άλλο, ενώ ο στόχος, ο ΚΟΙΝΟΣ στόχος όλων όσων ασχολούνται, θα έπρεπε να είναι ένας συνολικά σωστός ΓΠ, όπως τον περιγράφει το πρότυπο της φυλής του και όχι όπως βολεύει τον οποιονδήποτε.

Επίσης κάτι άλλο

Προφανώς αφού έχει διαχωριστεί η φυλή και εκτρέφονται Γερμανικά με παραπάνω drives θα γίνει αυτό!Το θέμα δεν είναι να συγκρίνεις τα ήδη διαχωρισμένα σκυλιά, αλλά το πως πρέπει να είναι ως προς το πρότυπο!
Ο Σάεβιτς στο σεμινάριο που έγινε περί κίνησης και ανατομίας αναφέρθηκε σε κάτι πολύ σημαντικό.
Tον υπερτυπισμό, με την έννοια της δημιουργίας σκύλων μιας φυλής δίνοντας έμφαση σε εντυπωσιακά χαρακτηριστικά που εξυπηρετούν το show και τίποτα άλλο.
Εντυπωσιακές γωνιώσεις και ώμοι για σεμινάριο με λαιμούς αλλού για αλλού και πίσω συστήματα τραβηγμένα από τα μαλλιά, μόνο και μόνο για το χάζι και το θέαμα. Αδιαφορώντας για τις ιδιαιτερότητες της κάθε φυλής και όλα όσα τις ξεχωρίζουν από τις υπόλοιπες, βλέπεις group και δυσκολεύεσαι να ξεχωρίσεις σκυλιά διαφορετικών φυλών που έχουν διαφορετικές απαιτήσεις.
Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τους χαρακτήρες.
Δίνοντας έμφαση στο υπερβολικό drive - πάνω από αυτό που προστάζει το πρότυπο μιας φυλής - αποτέλεσμα του "εργασιακού" διαχωρισμού, πρακτικά δημιουργούμε κάτι άλλο από αυτό που θα έπρεπε να δημιουργούμε.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
σημερα, μιλησα με εναν εκτροφεα κ πραγματικα χαρηκα που συννενοηθηκαμε.
εκει που προσπαθουσα να του εξηγησω τι θελω,πως θελω το σκυλι μου, γυρναει μονος του κ μου λεει "αρα θελεις Γερμανικο Ποιμενικο, Γερμανικο Ποιμενικο βαση προτυπου".
μου ειπε οτι σε ολα τα σκυλια του προσπαθει να δινει κ χαρακτηρα εκτος απο τα εξωτερικα χαρακτηριστικα(μορφολογια). βεβαια η ανευρεση του σκυλιου που τα συνδιαζει στο μεγαλυτερο βαθμο δεν θα ειναι ευκολη υποθεση.
για αυτο μου ανεφερε οτι μπορει να χρειαστει να κοιταξουμε κ για μεγαλυτερο κουταβι ετσι ωστε να μπορουμε να κρινουμε καλυτερα τον χαρακτηρα του.

να πω την αληθεια ομως, δεν πολυσυμπαθω την ιδεα να παρω μεγαλυτερο κουταβι.
το μελλον θα δειξει...
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Μαααα με τρώει απο εχτές να απαντήσω αιχμηρά για τα σχολια που λεγονται για τον μορφολογικό αλλα θα προσπαθήσω να ειμαι ευγενικός ......αν ψάχνουμε για ΙΠΟ ....στην πυρά όλα τα γερμανικά !!!!! ΜΟΝΟ μαλινουά guys ....τα εχετε δεί να δουλεύουν ???? (σιγουρα) αρα ....ας την σβήσουμε την φυλή γιατί συγκριτικά ....δεν το έχει !!! .....να μιλήσουμε για την ζωή των σπόρ (?) που απο κουταβι ειναι ενα box και ενα λουκανικο και ξανά Box μην και χασουν την αυτοσυγκέτνρωση και την ενεργεια τους ....η το χειρότερο για ιδιοκτήτες που ....αν κοντοσταθεί λίγο το σκυλί τους πρίν το δαγκωμα ειναι ετοιμοι να το αλλάξουν μπάς και χασουν κανενα κυπελο! Ισως και εγω να γίνομαι ισσοπεδοτικός - και να με συγχωρείτε - αλλα μην μου πείτε οτι δεν εχετε δεί και εσείς παραδειγματα που ο σκύλος .....απο σκύλος γίνεται ...εργαλείο και ρομποτάκι ?? (Φυσικά δεν ειναι ολοι ετσι) george_gs αναφερα και σε προηγούμενο post οτι - κατα την γνωμη μου - η χειρότερη συμβουλή που μπορείς να πάρεις ειναι μία που δεν ανταποκρίνεται στις δικές σου απαιτήσεις αλλα σε αυτά που λένε οι ειδικοί!! ο μορφολογικός γπ ειναι εκπληκτική φυλή και δεν χρειαζόμαστε βιντεάκια οσοι είχαμε για να το επιβεβαιώσουμε ! Εξυπνος, εργατικός με περιέργια και κινητρα που για οποιον θέλει να δουλέψει θα ανταποκριθεί μια χαρα και ταυτόχρονα ειναι και σκυλος για το σπίτι!!!! Μην το σκεφτεσαι λοιπον ...απλά προσεξε τα κριτήρια στους γονείς και το κουταβι που ήδη αναφερθηκαν. Αν ενδιαφερεσαι για σπόρ θα πρεπει να εισαι 100% σίγουρος οτι δεν ειναι παροδικό ....γιατί αν καταλήξεις με ενα προταθλητή (ακόμα και μορφολογικό) και εσύ ψιλοβαρεθείς αργοτερα και θελεις να το ρίξεις στις βολτες στην παραλία και τον καναπέ μπορεί να εχεις αλλου είδους προβλήματα ...θα μπορέσεις πχ να χειριστεις ενα πολύ δυνατό χαρακτήρα που απο την βαρεμάρα και την ελλειψη εκτόνωσης η λάθους χειρισμούς απο την πλευρά σου θα σου βγάλει επιθετικότητα ? Προσοχή λοιπον στον εκτροφέα, την γεννα και το κουταβι και συνεχισε να το ψαχνεις σε ολα τα επίπεδα αλλα βαλε αρκετα φιλτρα με βαση τα δικά σου κριτηρια και οχι εντυπωσιάκές η απαξιωτικές ιστορίες.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καλησπερα Boss.

εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει ο διαχωρισμος μορφολογικου και εργατικου.
για αυτο σημερα που μιλησα στο τηλ με εναν εκτροφεα ημουν ξεκαθαρος,δεν ζητησα ουτε εργασιακο ουτε μορφολογικο, ζητησα Γερμανικο Ποιμενικο , και ο ανθρωπος καταλαβε πριν καν τελειωσω την προταση μου.αυτο με χαροποιησε ιδιαιτερα.

μια διευκρινηση,οποτε αναφερω το IPO δεν το αναφερω επειδη ειναι αυτοσκοπός για εμενα αλλα σαν μετρο αναφορας για τι μπορει να κανει ενας ΓΠ.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Γιωργο(Boss) εισαι ελευθερος να μιλησεις οπως θες απο εμενα!:p
Τωρα για την επιθετικοτητα,ειναι λαθος αν θα βγαλει...ΠΡΕΠΕΙ να την εχει!Γερμανικος ποιμενικος ειναι οχι λαμπραντορ!(φανταστικη ρατσα την αναφερω σαν μη επιθετικη)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δηλαδή τα ΓΠ είναι επιθετικά;

Το παίρνω σαν αφορμή το σχόλιο σου Logan για να εκφράσω αγανάκτηση (να μη το πάρεις προσωπικά ε; :) )

Σε πολλούς από τους κατόχους ΓΠ, δεν θα τους άξιζε να είχαν Lab...
 
  • Like
Reactions: Orilis


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Logan, συγγνωμη αλλα θα διαφωνησω μαζι σου.
ο Γερμανικος Ποιμενικος δεν ειναι επιθετικος, αντιθετως ειναι ηρεμος κ συγκρατημενος.
η επιθετικοτητα δεν ταιριαζει με το προτυπο της φυλης.
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Πραγματικα μου αρεσουν τα λαμπραντορ!!!το ειπα ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ γιατι δεν ειναι επιθετικα!

social aggression λεγεται κυνονικη επιθετικοτητα μας αρεσει η οχι!ΠΡΕΠΕΙ να εχει!
Αυτα σηζηταμε τοσο καιρο...
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Logan,ειδικα social aggresion ειναι αυτο που δεν πρεπει να εχει.
η επιφυλακτικοτητα που πρεπει να εχει ενας ΓΠ απεναντι στους ξενους δεν πρεπει να μεταφραζεται σε επιθετικοτητα.

ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Ο Γερμανικός Ποιμενικός Σκύλος πρέπει να έχει ομαλή διάθεση, να είναι ισορροπημένος (με γερά νεύρα), με αυτοπεποίθηση, εντελώς άνετος (εκτός αν προκληθεί) και καλός εκ φύσεως, όπως και προσεκτικός και εύκολα εκπαιδεύσιμος. Πρέπει να διαθέτει κουράγιο, αγωνιστικότητα (μαχητικότητα) και σκληρότητα ούτως ώστε να είναι κατάλληλος ως συνοδός (σύντροφος), φύλακας, υπηρεσιακός σκύλος, Ποιμενικός και σκύλος καθηκόντων προστασίας και αμύνης. - See more at: http://kogpe.gr/kogpe/index.php?route=product/category&path=39_45#sthash.1WsjXInc.dpuf
 
  • Like
Reactions: st3li0s and takisft