Επιλογή Τροφής!


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Εγώ πάντως βρήκα την ησυχία μου με τις Brit care - δίνω εναλάξ αρνί με ρύζι και σολομό και ρέγκα με ρύζι. Τις τρώνε και τα 5 με πολύ όρεξη (το κουτάβι ήταν 6 μηνών όταν το γύρισα σε adult), έχω να δω μαλακά κακά χρόνια τώρα και το τρίχωμά τους είναι πολύ λαμπερό. Τα συστατικά μου αρέσουν, δεν έχουν υπερβολική πρωτεΐνη (κάϊκα με την Acana) και έχουν πολύ καλή σχέση ποιότητας - τιμής. Δοκίμασα και τη Brit fresh κοτόπουλο αλλά τελικά γύρισα στις παραπάνω. Την προτείνω και στους ιδιοκτήτες των κουταβιών μου, που επίσης είναι ευχαριστημένοι.
Θα μπορούσες να ενημερώσεις τι εννοείς οτι "κάηκες" με την Acana?
Θα με ενδιέφερε, γιατί προσωπικά χρησιμοποιώ για πολλά χρόνια Acana και Orijen χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Γνωρίζω ότι υπάρχει σκεπτικισμός για τις τροφές με ψηλή πρωτείνη, αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει καθαρή ιατρική άποψη η σχετική στατιστική για τις υποθετικές βλάβες σε νεφρά, κλπ.
Η γαστρεντερολογική συμπεριφορά κάθε σκύλου στα συστατικά τους, είναι βέβαια άλλη συζήτηση.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θα μπορούσες να ενημερώσεις τι εννοείς οτι "κάηκες" με την Acana?
Θα με ενδιέφερε, γιατί προσωπικά χρησιμοποιώ για πολλά χρόνια Acana και Orijen χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Γνωρίζω ότι υπάρχει σκεπτικισμός για τις τροφές με ψηλή πρωτείνη, αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει καθαρή ιατρική άποψη η σχετική στατιστική για τις υποθετικές βλάβες σε νεφρά, κλπ.
Η γαστρεντερολογική συμπεριφορά κάθε σκύλου στα συστατικά τους, είναι βέβαια άλλη συζήτηση.
Κοίτα, μπορεί να ειναι λάθος η συσχέτιση αλλά η Μπάρμπι μου και ένα από τα κουτάβια μου είχαν δημιουργήσει στρουβίτες και βλάβες στο ήπαρ ενώ έτρωγαν την Acana. Εκτός από αυτά οι γνωστοί μου εκτροφείς μου είπαν για παρόμοιες παθήσεις σε άλλα 17 havanese - όλα έτρωγαν Acana. Μπορεί να είναι απλή σύμπτωση αλλά το σκυλί μου δεν ζει πια και εγώ πάντα αναρωτιέμαι αν ζούσε άμα του έδινα άλλη τροφή.
 
  • Sad
  • Like
Reactions: markito and Orjo


Johnnader

Member
29 Απριλίου 2020
17
23
43
Εγώ πάντως της έδωσα AATU Salmon puppy για 1,5 μήνα και εδώ και 20 μέρες που την γύρισα στην adult Selfish της AATU είμαι πολύ ικανοποιημένος και της έχει κάτσει πολύ καλά, τα κόπρανα σφικτά, λίγα και άοσμα, το τρίχωμα απλά η μέρα με την νυχτα με πριν, επίσης αν μπορουσε να φάει και το μπωλ θα το έκανε. Εψαξα και στις 2 συσκευασίες να δω για το powder που γράφετε πιο πάνω, αλλά δεν βρήκα κατι. Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος και δεν πρόκειτε να την αλλάξω, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ο κωδικός με τον σωλομο είναι συνεχώς σε έληψη και φοβάμαι μην γίνει και σε αυτόν που πέρνω το ίδιο.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εγώ πάντως της έδωσα AATU Salmon puppy για 1,5 μήνα και εδώ και 20 μέρες που την γύρισα στην adult Selfish της AATU είμαι πολύ ικανοποιημένος και της έχει κάτσει πολύ καλά, τα κόπρανα σφικτά, λίγα και άοσμα, το τρίχωμα απλά η μέρα με την νυχτα με πριν, επίσης αν μπορουσε να φάει και το μπωλ θα το έκανε. Εψαξα και στις 2 συσκευασίες να δω για το powder που γράφετε πιο πάνω, αλλά δεν βρήκα κατι. Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος και δεν πρόκειτε να την αλλάξω, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ο κωδικός με τον σωλομο είναι συνεχώς σε έληψη και φοβάμαι μην γίνει και σε αυτόν που πέρνω το ίδιο.
κι εγώ της ξεκίνησα την πάπια κι είμαι πολυ ευχαριστημένη. Επίσης ούτε κι εγώ βρήκα να είναι σε σκόνη η πρωτεϊνη...είναι γενικά οι τροφές σε έλλειψη μου είπαν, λόγω κατάστασης..κι εγώ βρήκα 1 τελευταίο πακέτο στην αποθήκη ενός μεγάλου site...πρέπει να φροντίζουμε για την αγορά νέας τροφής πολύ πριν τελειώσει η παλιά!!
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Όταν γράφει duck ή salmon σκέτο και πιο πριν δεν γράφει τη μορφή-επεξεργασία της πρωτεΐνης πχ fresh duck, τότε είναι powder... το 50% της πρωτεΐνης που έχει, το άλλο είναι αφυδατωμένο(dehydrated).

Γνωρίζω ότι είναι πολλοί ευχαριστημένοι με αυτή τη τροφή γενικά.
Όπως και με την carnilove που είναι 100% powder η πρωτεΐνη στους περισσότερους κωδικούς.
Πολλοί δεν διαφωνούν με τη χρήση powder... ακόμα και εκτροφείς.
Τουλάχιστον η carnilove το λέει ξεκάθαρα, ενώ η aatu το αφήνει αόριστο.

Υπάρχουν προβληματισμοί από κάποιους ερευνητές για την προέλευση της πρωτεΐνης της συγκεκριμένης
εταιρείας, όμως η aatu δεν έχει δώσει απαντήσεις.
Μπορεί να κάνω και λάθος...
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Η ανάλυση μιας τροφής απαιτεί ο φροντιστής του σκυλιού να λύσει εξισώσεις....

πχ στην Essential Nautical Living, η οποία αναφέρθηκε παραπάνω, πόσο είναι το ποσοστό κρέατος ανά κιλό ; Σίγουρα δεν είναι 77% όπως παραπλανητικά προσπαθεί να μας πει η εταιρεία παρασκευής. Μπορεί να μας αναφέρει το ποσοστό που μπήκε ως φρέσκο πριν την επεξεργασία αλλά δεν αντιστοιχεί στο ίδιο ποσοστό στο τελικό προϊόν.

"Σύνθεση
Φρέσκος και αφυδατωμένος σολομός, πέστροφα, ρέγγα, εποχικά ψάρια και αυγό: 77%. Το φρέσκο αντιστοιχεί στο 55% του συνόλου της τροφής. Λαχανικά, σπόροι, βότανα, μούρα, φρούτα ,βιταμίνες και ιχνοστοιχεία 23%."

"Φρέσκος σολoμός και πέστροφα (42%), γλυκοπατάτα, αφυδατωμένη ρέγγα (18%), αρακάς, αφυδατωμένος σολομός (6%), ολόκληρο φρέσκο αυγό (2%), πατάτα, λιναρόσπορος (5%),φρέσκια ρέγγα και εποχικά ψάρια (4%),λάδι σολoμού (6%), βλαστός αλφάλφα, χυμός συκωτιού από σολομό, ίνες μπιζελιού, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, MOS, FOS, γλυκοζαμίνη*, χονδροϊτίνη*, MSM*,( *όλα από φυσικές πηγές), cranberry, ακάι μούρο, μύρτιλο, mulberry, μήλο, ντομάτα, πορτοκάλι, αχλάδι, καρότο, σπανάκι, κουνουπίδι, φύκια, καλέντουλα, τζίνσενγκ, πράσινο τσάϊ και τζίντζερ."


Το 42% του φρέσκου ( σολομού & πέστροφας ) θα μας δώσει το πολύ 14% προϊόντος όταν ψηθεί. Το δεύτερο συστατικό είναι γλυκοπατάτα, δεν αναγράφει το ποσοστό, αν και είναι 23%. Το τέταρτο αρακάς, πάλι δε αναγράφει, αν και είναι 7%.

Στη τελική το κρέας είναι κάπου στο 45% - 47%.

Περισσότερα για μελέτη εδώ
 
  • Like
Reactions: sis and Belvigo


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Τι πειράζει αν η πρωτεΐνη είναι powder; τι ρόλο παιζει;
Το powder είναι αυτό που λέμε γεύμα κρέατος ή σκόνη κρέατος.
Η πρωτεΐνη επεξεργάζεται έτσι ώστε να είναι συμπιεσμένη(σε σκόνη).
Έχει μεγαλύτερα ποσοστό πρωτεΐνης και λιγότερη υγρασία σε σχέση με το φρέσκο κρέας.
Επίσης χρειάζεται πολύ λιγότερη ποσότητα κρέατος για το τελικό αποτέλεσμα.
Είναι η πιο φθηνή και η πιο αμφισβητήσιμη επεξεργασία της πρωτεΐνης...
Πολλές φορές φτάνει έτοιμο στο εργοστάσιο παραγωγής γεμάτο με συντηρητικά και υποπροϊόντα κρέατος
πχ ράμφη και πόδια πουλερικών που βοηθάνε κι άλλο στην αύξηση του ποσοστού της πρωτεΐνης.
 
  • Like
Reactions: Belvigo


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Η ανάλυση μιας τροφής απαιτεί ο φροντιστής του σκυλιού να λύσει εξισώσεις....

πχ στην Essential Nautical Living, η οποία αναφέρθηκε παραπάνω, πόσο είναι το ποσοστό κρέατος ανά κιλό ; Σίγουρα δεν είναι 77% όπως παραπλανητικά προσπαθεί να μας πει η εταιρεία παρασκευής. Μπορεί να μας αναφέρει το ποσοστό που μπήκε ως φρέσκο πριν την επεξεργασία αλλά δεν αντιστοιχεί στο ίδιο ποσοστό στο τελικό προϊόν.

"Σύνθεση
Φρέσκος και αφυδατωμένος σολομός, πέστροφα, ρέγγα, εποχικά ψάρια και αυγό: 77%. Το φρέσκο αντιστοιχεί στο 55% του συνόλου της τροφής. Λαχανικά, σπόροι, βότανα, μούρα, φρούτα ,βιταμίνες και ιχνοστοιχεία 23%."

"Φρέσκος σολoμός και πέστροφα (42%), γλυκοπατάτα, αφυδατωμένη ρέγγα (18%), αρακάς, αφυδατωμένος σολομός (6%), ολόκληρο φρέσκο αυγό (2%), πατάτα, λιναρόσπορος (5%),φρέσκια ρέγγα και εποχικά ψάρια (4%),λάδι σολoμού (6%), βλαστός αλφάλφα, χυμός συκωτιού από σολομό, ίνες μπιζελιού, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, MOS, FOS, γλυκοζαμίνη*, χονδροϊτίνη*, MSM*,( *όλα από φυσικές πηγές), cranberry, ακάι μούρο, μύρτιλο, mulberry, μήλο, ντομάτα, πορτοκάλι, αχλάδι, καρότο, σπανάκι, κουνουπίδι, φύκια, καλέντουλα, τζίνσενγκ, πράσινο τσάϊ και τζίντζερ."


Το 42% του φρέσκου ( σολομού & πέστροφας ) θα μας δώσει το πολύ 14% προϊόντος όταν ψηθεί. Το δεύτερο συστατικό είναι γλυκοπατάτα, δεν αναγράφει το ποσοστό, αν και είναι 23%. Το τέταρτο αρακάς, πάλι δε αναγράφει, αν και είναι 7%.

Στη τελική το κρέας είναι κάπου στο 45% - 47%.

Περισσότερα για μελέτη εδώ
Έχεις δίκιο.
Το ποσοστό του κρέατος όταν ψηθεί μειώνεται πολύ.
Η εταιρεία για να φτάσει το 77% χρησιμοποιεί πολλά παραπάνω κιλά κρέατος που όταν
ψηθεί-μαγειρευτεί θα δώσει αυτό το ποσοστό μαζί πάντα με τα αυγά...

Το allaboutdogfood προφανώς έχει κάποια παλιά συνταγή της τροφής.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Τι πειράζει αν έχει μέσα ραμφη και ποδια πουλερικών; θέλω να πω ότι αν ο σκύλος μας είχε την ευκαιρία να πιάσει να φάει πουλιά θα το καταβροχθιζε ολόκληρα. Ένα από τα σκυλιά μου πριν 2 χρόνια έπιασε πάπια και έφαγε,(όταν το αντιλήφθηκα ήταν αργά, είδαμε τον ένοχο από τις κάμερες).
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν έχει καμία παλαιά συνταγή. Οι ίδιοι έχουν περήφανα το link του allabout dogfood στο δικό τους site.

Το ίδιο ισχύει και με άλλους κατασκευαστές.
 
  • Like
Reactions: GSD92


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τι πειράζει αν έχει μέσα ραμφη και ποδια πουλερικών; θέλω να πω ότι αν ο σκύλος μας είχε την ευκαιρία να πιάσει να φάει πουλιά θα το καταβροχθιζε ολόκληρα. Ένα από τα σκυλιά μου πριν 2 χρόνια έπιασε πάπια και έφαγε,(όταν το αντιλήφθηκα ήταν αργά, είδαμε τον ένοχο από τις κάμερες).
Άλλο να φάει το πουλί ολόκληρο και άλλο η ξηρά να αποτελείται σε πολύ μεγάλο ποσοστό από τα μη βρώσιμα μέρη.

Και εμας ο max Γ.Π. έκοψε αρκετές κότες.
 
  • Like
Reactions: Belvigo and GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Δεν έχει καμία παλαιά συνταγή. Οι ίδιοι έχουν περήφανα το link του allabout dogfood στο δικό τους site.

Το ίδιο ισχύει και με άλλους κατασκευαστές.
Το έχουν προφανώς για αυτό το 91% επιτυχίας... :giggle:
Αν βάλεις μέσα και το λάδι σολομού το ποσοστό βγαίνει.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το έχουν προφανώς για αυτό το 91% επιτυχίας... :giggle:
Αν βάλεις μέσα και το λάδι σολομού το ποσοστό βγαίνει.
Τι εννοείς βγαίνει ; το 77% ;

Σύμφωνα με τη φτωχή μου αριθμητική 77 ( κρέας ) + 40 ( λαχανικά ) = 117
Δικός τους είναι ο πίνακας, όχι δικός μου.

* Αν έβαζαν ως ποσοστό κρέατος το 14% που απομένει θα έπρεπε να βάλουν πρώτη στην συνταγή την γλυκοπατάτα....

nautical-living-Ingredients.PNG
 
  • Like
Reactions: GSD92




GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Τι εννοείς βγαίνει ; το 77% ;

Σύμφωνα με τη φτωχή μου αριθμητική 77 ( κρέας ) + 40 ( λαχανικά ) = 117
Δικός τους είναι ο πίνακας, όχι δικός μου.

* Αν έβαζαν ως ποσοστό κρέατος το 14% που απομένει θα έπρεπε να βάλουν πρώτη στην συνταγή την γλυκοπατάτα....

View attachment 74837
Νομίζω στο 40% εννοεί μαζί βιταμίνες και μέταλλα, οπότε βγαίνει...
Σίγουρα δεν θα έπρεπε να τα βάζει μαζί με το ποσοστό των υδατανθράκων.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε βγαίνει βρε @GSD92 αυτό το 77% ψάρι και αυγό στο μαγειρεμένο αποτέλεσμα Δε βγαίνει. Με την καμία. Αυτό εξηγεί τόσα ποστ ο Άργος παραπάνω.

1625151967721.png

Το 55% φρέσκο ψάρι & αυγό όταν μαγειρευτεί θα μείνει ένα 25% του βάρους στην καλύτερη. Να προσθέσω 77%-55%=22% ήδη αποξηραμένου ψαριού/αυγού, και τελικά μετά το μαγείρεμα, η τροφή περιέχει 47% σολωμό, πέστροφα, εποχιακό ψάρι και αυγά. Το υπόλοιπο 53% της τροφής αποτελείται σε μεγάλο ποσοστό από γλυκοπατάτα, πατάτα και αρακά - που με το μαγείρεμα δε χάνουν βάρος, αντιθέτως μπορεί να κερδίζουν κιόλας, οπότε αυτομάτως ανεβαίνουν σε περιεκτικότητα στην τροφή. Ακολουθούν τα υπόλοιπα χορταρικά και φρούτα. Τα δε ιχνοστοιχεία και βιταμίνες δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο βάρος που να κάνει διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

Ουσιαστικά αυτό είναι το μεγάλο κόλπο με τις ξηρές τροφες, γιατί κανείς δεν τις υποχρεώνει να αναγράφουν τα ακριβή ποσοστά κάθε συστατικού στο μαγειρεμένο τελικό αποτέλεσμα, ούτε καν την ακριβή μορφή των συστατικών που μαγειρεύονται. Οπότε ο κάθε κατασκευαστής ομαδοποιεί όπως θέλει, και χρησιμοποιεί τα ποσοστά όπως θέλει. Ή γρλαφει φρέσκο κοτόπουλο, το οποίο ίσως σημαίνει ότι χρησιμοποιεί φρέσκους λαιμούς και πλατάρια. Δε γράφουν ψέματα, απλά τα παρουσιάζουν με ένα τέτοιο τρόπο που να δικαιολογούμε τις τιμές τους και να θεωρούμε ότι ταϊζουμε τα σκυλιά μας τέσσερις σπαρταριστούς σολωμούς σε κάθε γεύμα.

Δεν εννοώ ότι η συγκεκριμένη τροφή είναι κακιά, ή ότι πρέπει να την αλλάξεις ή αμάν τι πας και δίνεις στο σκύλο σου. Το πρόβλημα είναι ότι τελικά κάποιες φορές στραβοκοιτάμε την κάθε ρουαγιάλ ή κράζουμε την τροφή που γράφει στην ετικέτα πρώτο συστατικό το ρύζι, για να πάμε να πάρουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα με πολύ περισσότερα λεφτά, μόνο και μόνο γιατί έχει πιο έξυπνο μάρκετινγκ και καλύτερο "περιτύλιγμα".

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε να διαβάζουμε τις ετικέτες όσο μπορούμε. Όποιος θέλει να ταϊζει την κάθε canagan καλώς να το κάνει χωρίς αυταπάτες ότι δίνει στο σκύλο μισό βίσωνα και 1327,5 μγ ω3,6,9,12 σε κάθε μπολ. Όποιος μπορεί να αγοράζει μια όχι-σούπερ-πρίμιουμ-και-με-ρύζι να τη δίνει χωρίς τύψεις και να φροντίσει να συμπληρώσει με τα εξωτικά σούπερ φουντ αυγό, σαρδέλα, ζωμό από κόκκαλα, αποφάγια μας κατάλληλα για σκύλους κλπ
Και τέλος, όποιος έχει σκύλο με ειδικότερες απαιτήσεις, να αναζητήσει στοχευμένα συμπληρώματα ή/και φάρμακα.

Πάμε άλλη μία το αγαπημένο θέμα περί ετικετών:
Διάσπαση συστατικών - Το μεγάλο κόλπο
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Δε βγαίνει βρε @GSD92 αυτό το 77% ψάρι και αυγό στο μαγειρεμένο αποτέλεσμα Δε βγαίνει. Με την καμία. Αυτό εξηγεί τόσα ποστ ο Άργος παραπάνω.

View attachment 74840

Το 55% φρέσκο ψάρι & αυγό όταν μαγειρευτεί θα μείνει ένα 25% του βάρους στην καλύτερη. Να προσθέσω 77%-55%=22% ήδη αποξηραμένου ψαριού/αυγού, και τελικά μετά το μαγείρεμα, η τροφή περιέχει 47% σολωμό, πέστροφα, εποχιακό ψάρι και αυγά. Το υπόλοιπο 53% της τροφής αποτελείται σε μεγάλο ποσοστό από γλυκοπατάτα, πατάτα και αρακά - που με το μαγείρεμα δε χάνουν βάρος, αντιθέτως μπορεί να κερδίζουν κιόλας, οπότε αυτομάτως ανεβαίνουν σε περιεκτικότητα στην τροφή. Ακολουθούν τα υπόλοιπα χορταρικά και φρούτα. Τα δε ιχνοστοιχεία και βιταμίνες δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο βάρος που να κάνει διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

Ουσιαστικά αυτό είναι το μεγάλο κόλπο με τις ξηρές τροφες, γιατί κανείς δεν τις υποχρεώνει να αναγράφουν τα ακριβή ποσοστά κάθε συστατικού στο μαγειρεμένο τελικό αποτέλεσμα, ούτε καν την ακριβή μορφή των συστατικών που μαγειρεύονται. Οπότε ο κάθε κατασκευαστής ομαδοποιεί όπως θέλει, και χρησιμοποιεί τα ποσοστά όπως θέλει. Ή γρλαφει φρέσκο κοτόπουλο, το οποίο ίσως σημαίνει ότι χρησιμοποιεί φρέσκους λαιμούς και πλατάρια. Δε γράφουν ψέματα, απλά τα παρουσιάζουν με ένα τέτοιο τρόπο που να δικαιολογούμε τις τιμές τους και να θεωρούμε ότι ταϊζουμε τα σκυλιά μας τέσσερις σπαρταριστούς σολωμούς σε κάθε γεύμα.

Δεν εννοώ ότι η συγκεκριμένη τροφή είναι κακιά, ή ότι πρέπει να την αλλάξεις ή αμάν τι πας και δίνεις στο σκύλο σου. Το πρόβλημα είναι ότι τελικά κάποιες φορές στραβοκοιτάμε την κάθε ρουαγιάλ ή κράζουμε την τροφή που γράφει στην ετικέτα πρώτο συστατικό το ρύζι, για να πάμε να πάρουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα με πολύ περισσότερα λεφτά, μόνο και μόνο γιατί έχει πιο έξυπνο μάρκετινγκ και καλύτερο "περιτύλιγμα".

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε να διαβάζουμε τις ετικέτες όσο μπορούμε. Όποιος θέλει να ταϊζει την κάθε canagan καλώς να το κάνει χωρίς αυταπάτες ότι δίνει στο σκύλο μισό βίσωνα και 1327,5 μγ ω3,6,9,12 σε κάθε μπολ. Όποιος μπορεί να αγοράζει μια όχι-σούπερ-πρίμιουμ-και-με-ρύζι να τη δίνει χωρίς τύψεις και να φροντίσει να συμπληρώσει με τα εξωτικά σούπερ φουντ αυγό, σαρδέλα, ζωμό από κόκκαλα, αποφάγια μας κατάλληλα για σκύλους κλπ
Και τέλος, όποιος έχει σκύλο με ειδικότερες απαιτήσεις, να αναζητήσει στοχευμένα συμπληρώματα ή/και φάρμακα.

Πάμε άλλη μία το αγαπημένο θέμα περί ετικετών:
Διάσπαση συστατικών - Το μεγάλο κόλπο
Το έχω ξανά διαβάσει το θέμα...
Αν δεν έχουμε πληροφόρηση από μέσα σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε πως επεξεργάζεται η κάθε εταιρεία την τροφή της.

Επιλέγοντας να δώσω ξηρά τροφή στο σκύλο μου οι μόνες πληροφορίες που μπορώ να έχω είναι από την εταιρεία και από αξιολογήσεις - εμπειρίες από αυτούς που την έχουν αγοράσει.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι εταιρείες χρησιμοποιούν πολύ περισσότερο κρέας για να φτάσουν στο ποσοστό που αναγράφουν... είτε αυτό είναι φρέσκο ή αφυδατωμένο...Τουλάχιστον αυτό λένε.
Εννοείται πως είμαι πονηρεμένος και το ψάχνω πολύ...

Το καλύτερο θα ήταν το μαγειρεμένο φαΐ, το οποίο θέλει πολύ χρόνο και χρήμα για να έχεις το πιο καλό αποτέλεσμα... καλές πρωτεΐνες, λαχανικά συν συμπληρώματα συν συν....
Θεωρώ πολύ καλή τροφή και την barf... ίσως είναι η καλύτερη τροφή.
Θέλει όμως χώρο αποθήκευσης δηλαδή μεγάλη κατάψυξη ή να πηγαίνεις κάθε δύο μέρες να προμηθεύεσαι... κατι που είναι δύσκολο για πολλούς και για μένα.
 


Rafaela1995

Member
17 Σεπτεμβρίου 2021
6
0
29
Μιας που συζητάμε για τροφές τα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει από τροφες για κουτάβια να μου πει αν η παρακατω είναι καλή ; Έχω ένα κοκονι ημίαιμο 4 μηνών και γενικά είναι η πρώτη φορά που έχω σκυλάκι και θα ήθελα βοήθεια ...

Σύνθεση Bewi Dog Puppy:

Kρέας πουλερικών αφυδατωμένο (30 %), Αραβόσιτος, Ρύζι, Ρέγκα αφυδατωμένη (6 %), Λίπος πουλερικών, Φυτικά έλαια (φοινικέλαιο, καρυδέλαιο), Πούλπα αποξηραμένων τεύτλων αποσακχαροποιημένη, Αυγά αποξηραμένα, Ζύμη ζυθοποιίας (Μαγιά) αποξηραμένη (2,5 %), Λοβοί χαρουπιών αποξηραμένοι, Συκώτι πουλερικών υδρολυμένο, Χλωριούχο νάτριο, Όξινο φωσφορικό ασβέστιο, Χλωριούχο κάλιο.



Αναλυτικά συστατικά:

Πρωτεΐνη 30 %, Ολικές λιπαρές ουσίες 18 %, Ολικές ινώδεις ουσίες 2,2 %, Ολική τέφρα 7,2 %, Υγρασία 10 %, Ασβέστιο 1,4 %, Φώσφορος 1,1 %, Νάτριο 0,35 %.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3