Επιλογή και ανατροφή σκύλου φυλακα Vol.2




Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Περαστικά και να μην είναι κάτι σοβαρό εύχομαι (y)
Να σαι καλά.Οχι τίποτα σοβαρό ,έχω χτυπήσει το μάτι μου και δεν μπορώ να διαβάζω με ευκολία στην οθόνη, με ζοριζει πολύ
 
  • Like
Reactions: noni_papa


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Κούρε αγορίνα,να ξέρεις οτι πλέον αυτά τα σκυλιά σπανίζουν,και κινούμαστε όλο και ταχύτερα,προς τον γαλαξία του Καναπέ.Όσο κυρίαρχο πάντως και να είναι ένα Καυκάσου,αν μεγαλώσει μαζί με το πιτσιρίκι επι παραδείγματι,μπορεί να μην μπορεί να πλησιάσει κάποιος το μικρό μεν,αλλά δεν νοείτε και να το πειράξει δε...
 
  • Like
Reactions: Kouros


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Κούρε αγορίνα,να ξέρεις οτι πλέον αυτά τα σκυλιά σπανίζουν,και κινούμαστε όλο και ταχύτερα,προς τον γαλαξία του Καναπέ.Όσο κυρίαρχο πάντως και να είναι ένα Καυκάσου,αν μεγαλώσει μαζί με το πιτσιρίκι επι παραδείγματι,μπορεί να μην μπορεί να πλησιάσει κάποιος το μικρό μεν,αλλά δεν νοείτε και να το πειράξει δε...
Το παρατηρώ το φαινόμενο όντως να υπάρχει σε αρκετά σκυλιά ναι...υπάρχουν ακόμα όμως ΑΝ αποφασίσει να ψάξει κανείς.
Την τελευταία πρόταση δεν την κατάλαβα.Τι εννοείς να το πειραξει?Το παιδί να πειράξει τον σκύλο?
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μονο στο συγκρεκριμρενο θα απαντησω και οποιος θελεις καλοδεχούμενος στο σπιτι...
εχω θυληκια 8 χρονων περιπου
θα ερθετε θα παιξετε μαζι αλλα δεν θα τολμησετε να πειραξετε το παιδι..
ουτε η σκυλα θα το πειραξει..
ο αρσενικος μου ... 9 χρονων κοντα...
θα ερθετε ισως με προσοχη κι εφοσον ξερετε απο σκυλια τον χαιδεψετε...
αλλα δεν θα τολμησετε να πλησιασετε τα παιδια... (4 και 1 χρονων)
δεν ξερω ποσο καλοι φυλακες ειναι...

περα απο αντιπαθειες στο σκυλοχωρο... δεν εχω απειληθει απο μαφια κλπ...
μια χαρα πιστευω με προστατευουν...

τα υπολοιπα μου θυμιζουν παραμυθια με δρακους κι ανεμομυλους....
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
μονο στο συγκρεκριμρενο θα απαντησω και οποιος θελεις καλοδεχούμενος στο σπιτι...
εχω θυληκια 8 χρονων περιπου
θα ερθετε θα παιξετε μαζι αλλα δεν θα τολμησετε να πειραξετε το παιδι..
ουτε η σκυλα θα το πειραξει..
ο αρσενικος μου ... 9 χρονων κοντα...
θα ερθετε ισως με προσοχη κι εφοσον ξερετε απο σκυλια τον χαιδεψετε...
αλλα δεν θα τολμησετε να πλησιασετε τα παιδια... (4 και 1 χρονων)
δεν ξερω ποσο καλοι φυλακες ειναι...

περα απο αντιπαθειες στο σκυλοχωρο... δεν εχω απειληθει απο μαφια κλπ...
μια χαρα πιστευω με προστατευουν...

τα υπολοιπα μου θυμιζουν παραμυθια με δρακους κι ανεμομυλους....
Ελπίζω οι δράκοι με τους ανεμόμυλους να μην πηγαίνουν σε εμένα.Το περιστατικό είχε συμβεί σε αστυνομικό τμήμα της Κηφισιάς και ο ταχυδρόμος είχε έρθει για καταγγελία..Σε αυτό που λες σε πιστεύω απόλυτα.Και αν και με τ ντογκο τ κολλητού μ έχουμε απίστευτη σχέση και είναι εξαιρετικά καλός χαρακτήρας (εκτός αν κρατάς μπαλάκι) δε θα τη δοκίμαζα ποτέ σε κάτι που έχει θέμα.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
To ανάποδο φυσικά,ο σκύλος δεν πρόκειται να πειράξει το παιδί...
Όχι απαραίτητα.Ο σκύλος που περιγράφω (ο συγκεκριμένος εν ονόματι ΤΑΡΖΑΝ) δεν ήταν για παιδιά..(κατά τη γνώμη μου κανένας μεγαλόσωμος δεν είναι να τον αφήσεις μόνο με αυτά ) .Η ισορροπία στην συμβίωση μας στηριζόταν ανάμεσα στην υπέρτατη αγάπη που ένιωθε για μένα και στην επιβολή μου επάνω του.Αν ήμουν λίγο ποιο ψυχρός μαζί του ή αν δεν είχα θέσει τέτοιες βάσεις ΘΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΙ αρκετές φορές και για ασημαντες αφορμές..ένα παιδάκι τώρα αν του φύγει λίγο κάνα πόδι να πατήσει καμία ουρά ή κάνα νύχι...καλύτερα να λείπει.
Δεν έχω παιδιά αλλά και να αποκτήσω ποτέ δεν θα τα άφηνα ποτέ μαζί με ένα μεγάλο σκυλί.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
μονο στο συγκρεκριμρενο θα απαντησω και οποιος θελεις καλοδεχούμενος στο σπιτι...
εχω θυληκια 8 χρονων περιπου
θα ερθετε θα παιξετε μαζι αλλα δεν θα τολμησετε να πειραξετε το παιδι..
ουτε η σκυλα θα το πειραξει..
ο αρσενικος μου ... 9 χρονων κοντα...
θα ερθετε ισως με προσοχη κι εφοσον ξερετε απο σκυλια τον χαιδεψετε...
αλλα δεν θα τολμησετε να πλησιασετε τα παιδια... (4 και 1 χρονων)
δεν ξερω ποσο καλοι φυλακες ειναι...

περα απο αντιπαθειες στο σκυλοχωρο... δεν εχω απειληθει απο μαφια κλπ...
μια χαρα πιστευω με προστατευουν...

τα υπολοιπα μου θυμιζουν παραμυθια με δρακους κι ανεμομυλους....
Χωρίς να θέλω να σου φέρω αντίρρηση (και χωρίς να αφορά τα ντογκο ή τα συγκεκριμμένα δικά σου σκυλιά) ΕΤΣΙ νομίζει και ο μέσος ιδιοκτήτης...ότι τα σκυλιά του θα προστατέψουν αυτόν ή τα μέλη της οικογένειας του μέχρι τέλους (ο καθένας το νομίζει για δικούς του λόγους).
Τις περισσότερες φορές απλά το φαντάζονται...
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
έχω χτυπήσει το μάτι μου
Εύχομαι ολόψυχα περαστικά.

κινούμαστε όλο και ταχύτερα,προς τον γαλαξία του Καναπέ
Αριστερά του Σείριου, δεξιά από την Ανδρομέδα κι όλο ευθεία, ε ;

ΘΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΙ αρκετές φορές και για ασημαντες αφορμές..ένα παιδάκι τώρα αν του φύγει λίγο κάνα πόδι να πατήσει καμία ουρά ή κάνα νύχι...καλύτερα να λείπει.
ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς συζήτηση.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς συζήτηση.[/QUOTE]Για ποιο λόγο?Κανένα σκυλί δεν αξίζει κάτι τέτοιο.
Εγώ με το σκύλο μου τα πήγαινα θαυμάσια...κινούμαστε παράλληλα χωρίς να συγκρουόμαστε (επειδή οι βάσεις ήταν σωστές).

Εάν κάποιος δεν έχει την υποδομή ,την εμπειρία και την χρησιμότητα αυτού,δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψάξει να αποκτήσει κάτι παρόμοιο.

Εγώ εν αντιθέσει ΕΑΝ είχα λίγο (έως αρκετά) ποιο ελαφρύ εργασιακό πρόγραμμα θα έπαιρνα δύο (ζευγάρι) να γίνει 6 η αγέλη μου...
 
  • Like
Reactions: Mariosgs




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Σκέψου και να μην τα πήγαινες θαυμάσια τι θα σου έκανε ......
Μα είπε ότι τα πήγαινε θαυμάσια γτ κρατούσε κάποιες ισορροπίες οι οποίες ήταν απαραίτητες για τη σωστή συμβίωση με ένα σκύλο τέτοιου χαρακτήρα..είπε πως θα τον κατασπαραζε αν δεν κρατούσε αυτές τις ισορροπίες και αν δεν χειριζόταν το σκύλο όπως έπρεπε.
 
  • Like
Reactions: Kouros


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Κουρε απο πολυ νωρις ειχα ενστασεις για το που παει το θεμα, φτασαμε στις 10 σχεδον σελιδες οποτε θελω να σου θεσω και εγω ενα ερωτημα που το κραταω απο την αρχη αλλα κολαει μιας και το εφερε η κουβεντα σας

Τι εχεις να πεις για το σκηνικο περσι στην Κοζανη με τα ροτ;
Αυτα τα σκυλια θα μπορουσαν να ειναι ο σκυλος που παρουσιαζεις; Εστω καποιο δλδ. Ξερω οτι θα μεινεις στο θεμα της αγελης.

Γενικα ποια ειναι η αποψη σου μου επι του θεματος;
Η συνδεση της ερωτησης με τα οσα εχεις γραψει ως τωρα ειναι αυτη

Όχι απαραίτητα.Ο σκύλος που περιγράφω (ο συγκεκριμένος εν ονόματι ΤΑΡΖΑΝ) δεν ήταν για παιδιά..(κατά τη γνώμη μου κανένας μεγαλόσωμος δεν είναι να τον αφήσεις μόνο με αυτά ) .Η ισορροπία στην συμβίωση μας στηριζόταν ανάμεσα στην υπέρτατη αγάπη που ένιωθε για μένα και στην επιβολή μου επάνω του.Αν ήμουν λίγο ποιο ψυχρός μαζί του ή αν δεν είχα θέσει τέτοιες βάσεις ΘΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΙ αρκετές φορές και για ασημαντες αφορμές..ένα παιδάκι τώρα αν του φύγει λίγο κάνα πόδι να πατήσει καμία ουρά ή κάνα νύχι...καλύτερα να λείπει.
Δεν έχω παιδιά αλλά και να αποκτήσω ποτέ δεν θα τα άφηνα ποτέ μαζί με ένα μεγάλο σκυλί.
το οποιο μαλλον μου λεει οτι μεσα στα οσα εχεις να μας περιγραψεις για την αποψη σου, μαλλον θα πρεπει να μας περιγραψεις με αρκετη λεπτομερια και το προφιλ του συγκεκριμενου ιδιοκτητη, της αναγκες του την καθημερινοτητα του κτλ για να κουμπωσει ο σκυλος πανω του.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Κουρε απο πολυ νωρις ειχα ενστασεις για το που παει το θεμα, φτασαμε στις 10 σχεδον σελιδες οποτε θελω να σου θεσω και εγω ενα ερωτημα που το κραταω απο την αρχη αλλα κολαει μιας και το εφερε η κουβεντα σας

Τι εχεις να πεις για το σκηνικο περσι στην Κοζανη με τα ροτ;
Αυτα τα σκυλια θα μπορουσαν να ειναι ο σκυλος που παρουσιαζεις; Εστω καποιο δλδ. Ξερω οτι θα μεινεις στο θεμα της αγελης.

Γενικα ποια ειναι η αποψη σου μου επι του θεματος;
Η συνδεση της ερωτησης με τα οσα εχεις γραψει ως τωρα ειναι αυτη


το οποιο μαλλον μου λεει οτι μεσα στα οσα εχεις να μας περιγραψεις για την αποψη σου, μαλλον θα πρεπει να μας περιγραψεις με αρκετη λεπτομερια και το προφιλ του συγκεκριμενου ιδιοκτητη, της αναγκες του την καθημερινοτητα του κτλ για να κουμπωσει ο σκυλος πανω του.
Στο θέμα με την Κοζάνη αν διαβάσεις αυτά που είχα γράψει τότε θα δεις ότι η προσωπική μου άποψη ήταν ότι φταίει 80% η μάνα και 20% ο ιδιοκτήτης (όσον αφορά το ηθικό κομμάτι).Στο νομικό κομμάτι φταίει 100% ο ιδιοκτήτης.Δεν πιστεύω ότι τα σκυλιά ήταν κάτι το ιδιαίτερο αν αυτό εννοείς.8 απλα σκυλιά φύλακες ήταν που λειτούργησαν αγελάια σε έναν ξένο που βρέθηκε στο χώρο τους (ο οποίος δυστυχώς ήταν ένα μικρό παιδί) .Αν ήταν μοναχός κάθε σκύλος και ο αντίπαλος ήταν ένας -δυο ενήλικες που αντιστέκονται εκεί φαίνονται τα κακαλα και το ταπεραμεντο.

Έχω ένα παρόμοιο βίντεο από το εξωτερικό αν θες να το δεις ,ποσο διστακτικά επιτίθενται τα σκυλιά σε παιδί που το άφησε η μάνα του χωρίς επίβλεψη σε παρόμοιο χώρο και μετά λόγω του αισθήματος της αγέλης η επίθεση κλιμακώνεται.

Ναι αυτά που γράφεις αν δεις τον αρχικό τίτλο αφορούν και τον έλεγχο παρόμοιου σκύλου που μπορεί κατά τύχη να βρεθεί στην κυριότητα μας (από υιοθεσία κτλ).
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Έσβησα τα μηνύματα που θεωρώ πως έπρεπε να σβήσω για να μην κλειδώσω και αυτό το θέμα. Θα το κάνω όμως χωρίς δεύτερη σκέψη την επόμενη φορά που θα προκύψει κάτι παρόμοιο.

Να αποφεύγετε περιγραφές και τοποθετήσεις που δεν έχουν σχέση με τα σκυλιά. Πολιτικές, κοινωνικές, θρησκευτικές, οπαδικές και άλλου είδους άσχετες πεποιθήσεις και απόψεις δεν θα οδηγήσουν σε κάτι ουσιαστικό.

Ευχαριστώ πολύ!
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Kouros οποτε πες για το πως ζουσες με αυτο το σκυλο πια. Ειναι τριτη φορα που το ρωταω!

Τι πρεπει να ξερεις ενας που θελει ενα τετοιο για την καθημερινοτητα του; Αν καταλαβα καλα, δεν τον κοινωνικοποιεις ουτε τον εκπαιδευεις. (Εκτος απ το να καταλαβαινει απο κραταει η σκουφια του καθενα! :D)

Επισης αυτο που αρχιζεις κατι εσυ και μετα κατηγορεις τους αλλους που σου χαλανε το θεμα ειναι λογικο;
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@Kouros οποτε πες για το πως ζουσες με αυτο το σκυλο πια. Ειναι τριτη φορα που το ρωταω!

Τι πρεπει να ξερεις ενας που θελει ενα τετοιο για την καθημερινοτητα του; Αν καταλαβα καλα, δεν τον κοινωνικοποιεις ουτε τον εκπαιδευεις. (Εκτος απ το να καταλαβαινει απο κραταει η σκουφια του καθενα! :D)

Επισης αυτο που αρχιζεις κατι εσυ και μετα κατηγορεις τους αλλους που σου χαλανε το θεμα ειναι λογικο;
Αν και δεν είμαι ο Κούρος νομίζω ότι έχει πει πως και εκπαιδεύει το σκύλο και τον κοινωνικοποίει απλά με δικό του τρόπο...επίσης δεν είδα το κουρο να προκαλεί το αντίθετο συμβαίνει..αλλά ας μείνουμε στα του σκύλου..Πάντα φιλικά
 
  • Like
Reactions: Kouros


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros οποτε πες για το πως ζουσες με αυτο το σκυλο πια. Ειναι τριτη φορα που το ρωταω!

Τι πρεπει να ξερεις ενας που θελει ενα τετοιο για την καθημερινοτητα του; Αν καταλαβα καλα, δεν τον κοινωνικοποιεις ουτε τον εκπαιδευεις. (Εκτος απ το να καταλαβαινει απο κραταει η σκουφια του καθενα! :D)

Επισης αυτο που αρχιζεις κατι εσυ και μετα κατηγορεις τους αλλους που σου χαλανε το θεμα ειναι λογικο;
Και σαράντα να ρωτήσεις δεν σημαίνει ότι θα σου απαντήσω αμέσως..
Αν έχεις λίγο υπομονή θα τα περιγράψω στο θέμα που έχω αρχίσει..
ΕΑΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ
 
  • Like
Reactions: Mariosgs