Επιλογή κατάλληλης τροφής...


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα

Επανέρχομαι σε ένα δημοφιλές και ενδιαφέρον για πολλούς θέμα, το ποσοστό της πρωτεΐνης στις ξηρές τροφές, μιας και στο αρχικό μου ποστ (1η σελίδα) δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο για να το αναλύσω περαιτέρω.
Όπως έχουμε πει και παραπάνω, το ποσοστό της πρωτεΐνης που θα κατανάλωνε ο σκύλος στη φύση, ανέρχεται κατά μέσο όρο περίπου στο 21% (βλέπε 1η σελίδα). Άρα, όπως είχα γράψει, είναι λογικό να συμπεράνουμε ότι μια ξηρά τροφή με το ίδιο πάνω-κάτω ποσοστό πρωτεΐνης είναι ιδανική για το σκύλο μας, σωστά ? λάθος…! Και εξηγούμαι:

Όπως είναι γνωστό, η ξηρά τροφή έχει απολέσει το μεγαλύτερο μέρος της υγρασίας της, είναι δηλαδή συμπυκνωμένη και ως εκ τούτου, η απαιτούμενη ποσότητα σε γραμμάρια ανά κιλό βάρους του σκύλου είναι σημαντικά μικρότερη από εκείνη της ωμής τροφής.
Για παράδειγμα, 100 γραμμάρια ωμό πλήρες κοτόπουλο (όλο το ζώο δηλαδή) αποδίδουν περίπου 140 – 250 θερμίδες, ενώ 100 γραμμάρια μιας ξηράς τροφής αποδίδουν περίπου 380 – 420 θερμίδες. Άρα λοιπόν, όταν ένας σκύλος έχει ενεργειακό ισοζύγιο ας πούμε 2000 θερμίδων ημερησίως, θα πρέπει να καταναλώσει περίπου 800 – 1400 γραμμάρια ωμό κοτόπουλο και 480 – 540 γραμμάρια ξηράς τροφής περίπου, προκειμένου να το καλύψει.
Είναι προφανές λοιπόν, ότι αυτό που πρέπει να μας απασχολεί, δεν είναι το ποσοστό επί τοις εκατό της λαμβανόμενης πρωτεΐνης αλλά η συνολική ημερήσια ποσότητα σε γραμμάρια.

Από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα σε μερικές από τις κορυφαίες ξηρές τροφές της ελληνικής αγοράς, παραθέτω τα παρακάτω συγκριτικά στοιχεία προκειμένου να γίνω περισσότερο κατανοητός:

Παίρνουμε για παράδειγμα έναν ενήλικο σκύλο 50 κιλών και πάμε να δούμε την ποσότητα της τροφής (ωμής και ξηράς) που θα πρέπει να καταναλώσει σύμφωνα με τις προτεινόμενες δοσολογίες, τόσο της ωμής τροφής, όσο και των ξηρών τροφών.
Η BARF προτείνει ότι η ημερήσια ποσότητα τροφής πρέπει να αντιστοιχεί σε περίπου 2-3% του συνολικού βάρους ενός ενήλικου σκύλου, άρα για το δικό μας σκύλο μιλάμε για 1000 – 1500 γραμμάρια τροφής, η οποία μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι σχεδόν κατ’ αποκλειστικότητα κρέας, εντόσθια και λίγα κόκκαλα (μιλάμε πάντα για τα κόκκαλα που καταναλώνει ολόκληρα και όχι αυτά με τα οποία ακονίζει τα δόντια του ή απλά γλύφει).

Λαχανικά αφενός δε δίνουν όλοι, αφετέρου είναι σε πολύ μικρό ποσοστό και ελάχιστα επηρεάζουν το σύνολο των θερμίδων, ενώ μερικοί ίσως δίνουν και λίγο φρούτο, η ουσία όμως παραμένει στη βάση η ίδια. Άλλωστε δε νομίζω ότι τα λαχανικά και τα φρούτα αποτελούν τροφή των σκύλων στη φύση παρά μόνο ίσως σε περιόδους έλλειψης τροφής κι αυτό ελάχιστα.


Αυτή λοιπόν η ποσότητα τροφής, παίρνοντας σαν μέσο όρο το 21%, περιέχει περίπου 210 – 315 γραμμάρια πρωτεΐνης τη μέρα μέσος όρος ΜΟ=262 γραμμάρια πρωτεΐνη. Πάμε τώρα να δούμε τα ποσά της πρωτεΐνης που δίνουν μερικές από τις καλύτερες ξηρές τροφές για ενήλικους σκύλους της ελληνικής αγοράς:

1. Orijen Adult Dog (40% πρωτεΐνη) – συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 400 – 500 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 160 – 200 γραμμάρια πρωτεΐνης, ΜΟ=180 γραμμάρια πρωτεΐνη.

2. Acana Wild Prairie (33% πρωτεΐνη) – συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 570 – 630 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 188 – 208 γραμμάρια πρωτεΐνης, ΜΟ=198 γραμμάρια πρωτεΐνη.

3. Acana Adult Large Breed (34% πρωτεΐνη) - συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 560 – 620 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 190 – 211 γραμμάρια πρωτεΐνης, ΜΟ=200 γραμμάρια πρωτεΐνη.

4. Royal Canin Giant Adult 28 (28% πρωτεΐνη) - συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 545 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 153 γραμμάρια πρωτεΐνης.

5. Argen Grange Adult rice & chicken (25% πρωτεΐνη) - συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 490 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 122,5 γραμμάρια πρωτεΐνης.

6. Hill’s Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Large Breed with chicken (22,7% πρωτεΐνη) - συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 570 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 130 γραμμάρια πρωτεΐνης.

Από τα παραπάνω, είναι περισσότερο από προφανές ότι τελικά, παρά το εκ πρώτης όψεως υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης μιας τροφής (π.χ. Orijen), το τελικό ποσό της ημερήσιας ποσότητας πρωτεΐνης, που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει, είναι χαμηλότερο – και μάλιστα αρκετά έως πολύ, αναλόγως της ξηράς τροφής – από εκείνο της ωμής τροφής.

Αν μάλιστα σκεφτείτε ότι η BARF προτείνει για τα κουτάβια ποσοστό ημερήσιας τροφής ίσο με περίπου το 10% του βάρους τους, μπορείτε να καταλάβετε εύκολα για τι «αστρονομικά» ποσά πρωτεΐνης μιλάμε !!

Μα, θα πουν μερικοί, τα νούμερα δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί εγώ βάζω και φρούτα και λαχανικά και ρύζι και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, οπότε το ποσό της ημερήσιας ποσότητας πρωτεΐνης πέφτει λίγο (όχι πολύ πάντως) κλπ…

Εντάξει, άσχετα με αν αυτό είναι σωστό και πόσο, στόχος μας δεν είναι τα απόλυτα νούμερα, αλλά σίγουρα καταλαβαίνετε ότι οι ανησυχίες πολλών περί μεγάλων ποσών πρωτεΐνης είναι μάλλον αβάσιμες, ίσα-ίσα θα έλεγα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ξηρών τροφών έχουν πολύ μικρές ποσότητες πρωτεΐνης τελικά, όπως φαίνεται από την παραπάνω ανάλυση...











 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Alternative ο Αντωνης... πολυ καλη αναλυση αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτη η θεωρια και στην πραξη. Χωρις να εχω/γνωριζω τροπο να αντιπαρατεθω σε οσα γραφει, πιστευω οτι ολες οι τροφες θα επεδιωκαν την ανωτερη δυνατη ποσοτητα πρωτεινης στα προιοντα τους και θα ακολουθουσαν σε αυτο και οι εκτροφεις αν ηταν οντως ετσι τα παργματα. Μεχρι τωρα ομως απο εκτροφεις και κτηνιατρους ακουμε τα ακριβως αντιθετα.
...Κανεις διατροφολογος που να γνωριζει κατι περισσοτερο και να μπορει να μας διαφωτισει?
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Γιάννη, δε θέλω σε καμία περίπτωση να διεκδικήσω το αλάθητο ή να το παίξω ειδικός, περιμένω κι εγώ από κάποιον πιο ενημερωμένο ή περισσότερο ακριβή την άποψή του, πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον.
Τώρα όσο αφορά τους εκτροφείς και του κτηνίατρους, οι μεν πρώτοι δεν έχουν απαραίτητα τις απαιτούμενες γνώσεις (επειδή εκτρέφουν σκυλιά αυτό δεν τους καθιστά αυτομάτως ειδικούς στη διατροφή, δεν έχουν σπουδάσει διατροφολογία ας πούμε), οι δε δεύτεροι, επίτρεψέ μου να έχω την άποψη ότι δεν είναι οι περισσότεροι κατάλληλα καταρτισμένοι. Έχει πάρει το μάτι μου βιβλία τα οποία θεωρούν "βίβλους" και σε πληροφορώ ότι δεν επεκτείνονται πέρα από τα απολύτως απαραίτητα...
Άλλωστε αυτό που μαθαίνουν κυρίως είναι να θεραπεύουν παθήσεις, όσοι δε φροντίζουν από μόνοι τους να ενημερώνονται παραπάνω μένουν στάσιμοι και "ξεπερασμένοι". Άντε για παράδειγμα μίλα με κανένα κτηνίατρο 40-50 ετών και πες του για BARF...:D ή πες του να σου εξηγήσει πως αξιολογούμε τις ξηρές τροφές και γιατί το λίπος δεν πρέπει να είναι μέσα στην πρώτη τετράδα συστατικών κλπ κλπ...:D:D
Ένας από τους λόγους που πιστεύω ότι οι εταιρίες διατηρούν (πάντα σύμφωνα με το δικό μου σκεπτικό) το ποσοστό της πρωτεϊνης σχετικά χαμηλό, είναι λόγω της κοινής αντίληψης ότι τα μεγάλα ποσά πρωτείνης βλάπτουν τον οργανισμό, αν λοιπόν βγάλουν ένα σκεύασμα με 45% πρωτείνη ρισκάρουν να μην προχωρήσει οπότε δεν τους συμφέρει.
Παράδειγμα ο Orijen, ακόμα και το dogfoodanalysis λέει ότι η μόνη τους ανησυχία είναι το πολύ υψηλό ποσοστό πρωτείνης (puppy large breed) και στο κάτω μέρος της σελίδας τους (About Orijen) έχουν ολόκληρο whitepaper 30 σελίδων μέσα στο οποίο υπάρχει απόσπασμα στους μύθους σχετικά με τα υψηλά ποσοστά πρωτεϊνης...αν δηλαδή δεν είχε και 6 αστέρια στο dogfoodanalysis, με τέτοια ποσοστά πρωτείνης δε θα πούλαγε ούτε ένα τσουβάλι...:D
Περιμένω πάντως όπως κι εσύ ν' ακούσω και άλλες πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις...:)
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Γι'αυτο ανεφερα εκτροφεις και κτηνιατρους κατ' αυτο τον τροπο. Περιπλαναται η αισθηση στους χωρους που κινουμαστε, οτι μαλλον το αντιθετο πρεπει να συμβαινει απο αυτο που ανελυσες εσυ, αλλα οι γνωσεις και των δυο κατηγοριων ανθρωπων θεωρω οτι ειναι σχετικα περιορισμενες επανω στη διατροφολογια οπως επισης θεωρω οτι και αναμεσα σε διατροφολογους οι αποψεις και παλι θα διιστανται. Ποτε θα μαθουμε επιτελους τι ειναι το σωστο??????????:(:(
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Επανέρχομαι σε ένα δημοφιλές και ενδιαφέρον για πολλούς θέμα, το ποσοστό της πρωτεΐνης στις ξηρές τροφές, μιας και στο αρχικό μου ποστ (1η σελίδα) δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο για να το αναλύσω περαιτέρω.
Όπως έχουμε πει και παραπάνω, το ποσοστό της πρωτεΐνης που θα κατανάλωνε ο σκύλος στη φύση, ανέρχεται κατά μέσο όρο περίπου στο 21% (βλέπε 1η σελίδα). Άρα, όπως είχα γράψει, είναι λογικό να συμπεράνουμε ότι μια ξηρά τροφή με το ίδιο πάνω-κάτω ποσοστό πρωτεΐνης είναι ιδανική για το σκύλο μας, σωστά ? λάθος…! Και εξηγούμαι:​

Όπως είναι γνωστό, η ξηρά τροφή έχει απολέσει το μεγαλύτερο μέρος της υγρασίας της, είναι δηλαδή συμπυκνωμένη και ως εκ τούτου, η απαιτούμενη ποσότητα σε γραμμάρια ανά κιλό βάρους του σκύλου είναι σημαντικά μικρότερη από εκείνη της ωμής τροφής.
Για παράδειγμα, 100 γραμμάρια ωμό πλήρες κοτόπουλο (όλο το ζώο δηλαδή) αποδίδουν περίπου 140 – 250 θερμίδες, ενώ 100 γραμμάρια μιας ξηράς τροφής αποδίδουν περίπου 380 – 420 θερμίδες. Άρα λοιπόν, όταν ένας σκύλος έχει ενεργειακό ισοζύγιο ας πούμε 2000 θερμίδων ημερησίως, θα πρέπει να καταναλώσει περίπου 800 – 1400 γραμμάρια ωμό κοτόπουλο και 480 – 540 γραμμάρια ξηράς τροφής περίπου, προκειμένου να το καλύψει.
Είναι προφανές λοιπόν, ότι αυτό που πρέπει να μας απασχολεί, δεν είναι το ποσοστό επί τοις εκατό της λαμβανόμενης πρωτεΐνης αλλά η συνολική ημερήσια ποσότητα σε γραμμάρια.​

Από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα σε μερικές από τις κορυφαίες ξηρές τροφές της ελληνικής αγοράς, παραθέτω τα παρακάτω συγκριτικά στοιχεία προκειμένου να γίνω περισσότερο κατανοητός:​

Παίρνουμε για παράδειγμα έναν ενήλικο σκύλο 50 κιλών και πάμε να δούμε την ποσότητα της τροφής (ωμής και ξηράς) που θα πρέπει να καταναλώσει σύμφωνα με τις προτεινόμενες δοσολογίες, τόσο της ωμής τροφής, όσο και των ξηρών τροφών.​

Η BARF προτείνει ότι η ημερήσια ποσότητα τροφής πρέπει να αντιστοιχεί σε περίπου 2-3% του συνολικού βάρους ενός ενήλικου σκύλου, άρα για το δικό μας σκύλο μιλάμε για 1000 – 1500 γραμμάρια τροφής, η οποία μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι σχεδόν κατ’ αποκλειστικότητα κρέας, εντόσθια και λίγα κόκκαλα (μιλάμε πάντα για τα κόκκαλα που καταναλώνει ολόκληρα και όχι αυτά με τα οποία ακονίζει τα δόντια του ή απλά γλύφει).

Λαχανικά αφενός δε δίνουν όλοι, αφετέρου είναι σε πολύ μικρό ποσοστό και ελάχιστα επηρεάζουν το σύνολο των θερμίδων, ενώ μερικοί ίσως δίνουν και λίγο φρούτο, η ουσία όμως παραμένει στη βάση η ίδια. Άλλωστε δε νομίζω ότι τα λαχανικά και τα φρούτα αποτελούν τροφή των σκύλων στη φύση παρά μόνο ίσως σε περιόδους έλλειψης τροφής κι αυτό ελάχιστα.


Αυτή λοιπόν η ποσότητα τροφής, παίρνοντας σαν μέσο όρο το 21%, περιέχει περίπου 210 – 315 γραμμάρια πρωτεΐνης τη μέρα μέσος όρος ΜΟ=262 γραμμάρια πρωτεΐνη. Πάμε τώρα να δούμε τα ποσά της πρωτεΐνης που δίνουν μερικές από τις καλύτερες ξηρές τροφές για ενήλικους σκύλους της ελληνικής αγοράς:​

1. Orijen Adult Dog (40% πρωτεΐνη) – συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 400 – 500 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 160 – 200 γραμμάρια πρωτεΐνης, ΜΟ=180 γραμμάρια πρωτεΐνη.​

2. Acana Wild Prairie (33% πρωτεΐνη) – συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 570 – 630 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 188 – 208 γραμμάρια πρωτεΐνης, ΜΟ=198 γραμμάρια πρωτεΐνη.​

3. Acana Adult Large Breed (34% πρωτεΐνη) - συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 560 – 620 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 190 – 211 γραμμάρια πρωτεΐνης, ΜΟ=200 γραμμάρια πρωτεΐνη.​

4. Royal Canin Giant Adult 28 (28% πρωτεΐνη) - συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 545 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 153 γραμμάρια πρωτεΐνης.

5. Argen Grange Adult rice & chicken (25% πρωτεΐνη) - συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 490 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 122,5 γραμμάρια πρωτεΐνης.

6. Hill’s Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Large Breed with chicken (22,7% πρωτεΐνη) - συνιστώμενη δόση για σκύλο 50 κιλών, 570 γραμμάρια ημερησίως, που αντιστοιχούν σε 130 γραμμάρια πρωτεΐνης.

Από τα παραπάνω, είναι περισσότερο από προφανές ότι τελικά, παρά το εκ πρώτης όψεως υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης μιας τροφής (π.χ. Orijen), το τελικό ποσό της ημερήσιας ποσότητας πρωτεΐνης, που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει, είναι χαμηλότερο – και μάλιστα αρκετά έως πολύ, αναλόγως της ξηράς τροφής – από εκείνο της ωμής τροφής.​

Αν μάλιστα σκεφτείτε ότι η BARF προτείνει για τα κουτάβια ποσοστό ημερήσιας τροφής ίσο με περίπου το 10% του βάρους τους, μπορείτε να καταλάβετε εύκολα για τι «αστρονομικά» ποσά πρωτεΐνης μιλάμε !!​

Μα, θα πουν μερικοί, τα νούμερα δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί εγώ βάζω και φρούτα και λαχανικά και ρύζι και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, οπότε το ποσό της ημερήσιας ποσότητας πρωτεΐνης πέφτει λίγο (όχι πολύ πάντως) κλπ…​

Εντάξει, άσχετα με αν αυτό είναι σωστό και πόσο, στόχος μας δεν είναι τα απόλυτα νούμερα, αλλά σίγουρα καταλαβαίνετε ότι οι ανησυχίες πολλών περί μεγάλων ποσών πρωτεΐνης είναι μάλλον αβάσιμες, ίσα-ίσα θα έλεγα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ξηρών τροφών έχουν πολύ μικρές ποσότητες πρωτεΐνης τελικά, όπως φαίνεται από την παραπάνω ανάλυση...​
αντωνη πες οτι με την barf τρωει ο σκυλος των 50 κιλων 1000-1500γρ κρεας κοτοπουλο χοιρινο η μοσχαρισιο. Η ποσοτητα της πρωτεινης στα 100γρ ειναι η παρακατω αρα και στα 1000γρ θα ειναι σε ενα μ.ο στα 175 γρ πρωτεινης με την προυποθεση βεβαια οτι τρωει σε αυτα τα γραμμαρια μονο κρεας που δε στεκει.Επισης παιζει ρολο και η πηγη απο την οποια παιρνουμε την πρωτεινη κατα ποσο μπορει να απορροφηθει και γενικοτερα ειναι πιο μπλεγμενο και περιπλοκο το θεμα
ΘΡΕΠTIΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΚΡΕΑΤΟΣ (ανά 100 gr.) Πρωτεΐνες (gr)Κοτόπουλο18,15Γαλοπούλα19,54Στρουθοκάμηλος22,86Χοιρινό17,18Βοδινό17,75Αρνί18,34
 
Last edited:


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Κώστα έτσι όπως τα έγραψες δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως...:(:D:D εξήγησέ μου λίγο, ειδικά αυτά τα νούμερα στο τέλος...:)
Για την απορρόφηση της πρωτείνης φυσικά έχεις δίκιο, αν υποθέσουμε ότι η ωμή τροφή έχει καλύτερο δείκτη απορρόφησης πρωτείνης από την ξηρά, τότε αυτό σημαίνει ότι ο οργανισμός χρησιμοποιεί μεγαλύτερη ποσότητα, άρα θα έπρεπε να δίνουμε περισσότερη πρωτείνη από την ξηρά προκειμένου να αντισταθμίσουμε τη μειωμένη απορρόφηση...;)
Σαφώς δεν είναι απλά τα πράγματα, αλλά ξέρεις, καμιά φορά μπλεκόμαστε με θεωρίες και "αξιώματα" και δε μπαίνουμε στην απλή λογική, το μυαλό μας δηλαδή "προσπερνάει"...
Πάω για ύπνο, αύριο η συνέχεια...:D
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
αντωνη πες οτι με την barf τρωει ο σκυλος των 50 κιλων 1000-1500γρ κρεας κοτοπουλο χοιρινο η μοσχαρισιο. Η ποσοτητα της πρωτεινης στα 100γρ ειναι η παρακατω αρα και στα 1000γρ θα ειναι σε ενα μ.ο στα 175 γρ πρωτεινης με την προυποθεση βεβαια οτι τρωει σε αυτα τα γραμμαρια μονο κρεας που δε στεκει.
Αν κατάλαβα καλά (τώρα που έφτιαξες τα νούμερα κάτω), λες ότι το ποσοστό της πρωτείνης είναι περίπου 17,5% και όχι 21% σύμφωνα με τα ποσοστά που αναφέρεις στο τέλος.
Ακόμα κι έτσι να είναι (αν και σύμφωνα με τα ποσοστά που αναφέρεις βγαίνει Μ.Ο.= 18,97% και όχι 17,5%), ο Μ.Ο. της συνολικής πρωτείνης είναι {(1000+1500)*17,5%}/2= 218,75 γραμμάρια πρωτείνης και όχι 175 που λες...
Άρα ακόμα είμαστε παραπάνω από όλες τις ξηρές τροφές οπότε ο συλλογισμός μου δεν μπορεί να είναι πολύ έξω από την πραγματικότητα. Όπως είπα όμως, δε με ενδιαφέρουν τα απόλυτα νούμερα - τα οποία πιστεύω ότι είναι αδύνατον να βρεις - αλλά η λάθος κατ' εμένα προσέγγιση του όλου θέματος...;)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Αν κατάλαβα καλά (τώρα που έφτιαξες τα νούμερα κάτω), λες ότι το ποσοστό της πρωτείνης είναι περίπου 17,5% και όχι 21% σύμφωνα με τα ποσοστά που αναφέρεις στο τέλος.
Ακόμα κι έτσι να είναι (αν και σύμφωνα με τα ποσοστά που αναφέρεις βγαίνει Μ.Ο.= 18,97% και όχι 17,5%), ο Μ.Ο. της συνολικής πρωτείνης είναι {(1000+1500)*17,5%}/2= 218,75 γραμμάρια πρωτείνης και όχι 175 που λες...
Άρα ακόμα είμαστε παραπάνω από όλες τις ξηρές τροφές οπότε ο συλλογισμός μου δεν μπορεί να είναι πολύ έξω από την πραγματικότητα. Όπως είπα όμως, δε με ενδιαφέρουν τα απόλυτα νούμερα - τα οποία πιστεύω ότι είναι αδύνατον να βρεις - αλλά η λάθος κατ' εμένα προσέγγιση του όλου θέματος...;)
Εχεις δικιο δεν τα εγραψα αναλυτικα η μαλλον καθολου εκανα και καποιες πραξεις ποση ειναι απορροφησιμη απο τον οργανισμο. Δεν μπορω ομως να κανω ακριβεις υπολογισμους διοτι δεν ξερω ποιο ποσοστο πρωτεινης ειναι ααπορροφησιμο απο καθε τροφη ποια ειναι η διαφορα πρωτεινης σε ξηρα απο κανονικη τροφη και αρκετα αλλα για να κανω μια τετοια συγκριση
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Κώστα, θα σου φέρω ένα πολύ απλό παράδειγμα, για να καταλάβεις ότι δε χρειάζεται μεγάλες αναλύσεις και μαθηματικούς τύπους για να βγάλεις ένα λογικό κατ' εμένα συμπέρασμα.

Ακόμα και αν ακουλουθήσει κανείς κατά γράμμα την ωμή διάιτα του "εμπνευστή" της (http://www.barfworld.com/html/barf_diet/barfdiet_nutrient.shtml) - που κατ' εμένα τα ποσοστά της πρωτεϊνης είναι πολύ χαμηλά - κοίτα να δεις τι βγαίνει:

Ο Μέσος Όρος της πρωτείνης των τεσσάρων γευμάτων είναι 13,375%.
Αυτό, για το "σκύλο μας" των 50 κιλών, μεταφράζεται σε {(1000+1500)/2}*13,375%, ήτοι 167 γραμμάρια πρωτεϊνης ημερησίως.
Όπως είδαμε παραπάνω, η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα της πρωτεϊνης της Orijen Adult (40%) για τον ίδιο σκύλο, η οποία θεωρείται πολύ υψηλού ποσοστού πρωτείνης και την αποφεύγουν πολλοί, είναι 180 γραμμάρια...

Δηλαδή, μόλις 13 γραμμάρια διαφορά, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι αν η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα πρωτείνης της Orijen αντιστοιχούσε σε μια ωμή τροφή, θα είχε μόνο 1,04% περισσότερη πρωτείνη από τις αντίστοιχες τροφές της BARF, δηλαδή θα είχε μόλις 14,415% πρωτείνη !!!

Αν επιπλέον, αναλογιστούμε τώρα ότι σχεδόν σίγουρα, η ωμή τροφή έχει καλύτερο δείκτη απορρόφησης της πρωτείνης από την ξηρά, εύκολα μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι θα έπρεπε να δίνουμε περισσότερη πρωτεϊνη με την ξηρά τροφή προκειμένου να επιτύχουμε απορρόφηση ίδιας συνολικής ποσότητας πρωτείνης...;)

Στο δικό μου μυαλό λοιπόν, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα με την υποτιθέμενη υπερβολική ποσότητα πρωτείνης στην Orijen και σε άλλες εκ πρώτης όψεως υψηλού ποσοστού πρωτείνης ξηρές τροφές...:rolleyes:
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Κώστα, θα σου φέρω ένα πολύ απλό παράδειγμα, για να καταλάβεις ότι δε χρειάζεται μεγάλες αναλύσεις και μαθηματικούς τύπους για να βγάλεις ένα λογικό κατ' εμένα συμπέρασμα.

Ακόμα και αν ακουλουθήσει κανείς κατά γράμμα την ωμή διάιτα του "εμπνευστή" της (http://www.barfworld.com/html/barf_diet/barfdiet_nutrient.shtml) - που κατ' εμένα τα ποσοστά της πρωτεϊνης είναι πολύ χαμηλά - κοίτα να δεις τι βγαίνει:

Ο Μέσος Όρος της πρωτείνης των τεσσάρων γευμάτων είναι 13,375%.
Αυτό, για το "σκύλο μας" των 50 κιλών, μεταφράζεται σε {(1000+1500)/2}*13,375%, ήτοι 167 γραμμάρια πρωτεϊνης ημερησίως.
Όπως είδαμε παραπάνω, η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα της πρωτεϊνης της Orijen Adult (40%) για τον ίδιο σκύλο, η οποία θεωρείται πολύ υψηλού ποσοστού πρωτείνης και την αποφεύγουν πολλοί, είναι 180 γραμμάρια...

Δηλαδή, μόλις 13 γραμμάρια διαφορά, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι αν η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα πρωτείνης της Orijen αντιστοιχούσε σε μια ωμή τροφή, θα είχε μόνο 1,04% περισσότερη πρωτείνη από τις αντίστοιχες τροφές της BARF, δηλαδή θα είχε μόλις 14,415% πρωτείνη !!!

Αν επιπλέον, αναλογιστούμε τώρα ότι σχεδόν σίγουρα, η ωμή τροφή έχει καλύτερο δείκτη απορρόφησης της πρωτείνης από την ξηρά, εύκολα μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι θα έπρεπε να δίνουμε περισσότερη πρωτεϊνη με την ξηρά τροφή προκειμένου να επιτύχουμε απορρόφηση ίδιας συνολικής ποσότητας πρωτείνης...;)

Στο δικό μου μυαλό λοιπόν, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα με την υποτιθέμενη υπερβολική ποσότητα πρωτείνης στην Orijen και σε άλλες εκ πρώτης όψεως υψηλού ποσοστού πρωτείνης ξηρές τροφές...:rolleyes:
αντωνη και στο δικο μου μυαλο και διαβαζοντας αυτα που γραφεις με ιδιαιτερη προσοχη ακριβως τα ιδια συμπερασματα με σενα βγαζω αλλα δεν ξερω γιατι σε διαφορα σαιτ οπου κρινουν τις τροφες λενε οτι τροφες μ ε υψηλα ποσοστα πρωτεινης πρεπει να αποφευγονται απο κουταβια μεγαλοσωμων φυλων. Η διατροφη ειναι ενα απο τα θεματα που με προβληματιζει και δεν εχω εννοειται τις γνωσεις ενος διατροφολογου για να λυσω καποιες μου αποριες. Στο παρελθον μιλωντας με κορυφαιους εκτροφεις μπουλμαστιφ μου εχεουν πει να μην ταιζω μεχρι την ηλικια των 15-16 μηνων τροφες με πρωτεινη ανω των 24% για να αναπτυσσονται με αργο ρυθμο. Τωρα τι να σου πω απο τη μια οι αναλυσεις απο την αλλη η εμπειρια καθως και η συνομιλια αυτων των εκτροφεων με ειδικους διατροφολογους. Εγω παντως διαλεξα την εμπειρια και τις γνωσεις αυτων των εκτροφεων οι οποιοι χειριζονται τη ρατσα απο καμια 30-40 χρονια ο καθενας. Μια φορα μου εστειλε μια πολυ γνωστη εκτροφεας ενα εβδομαδιαιο προγραμμα με το τι ταιζει αυτη τα σκυλια της αλλα θα χρειαζομουν να προσλαβω και ενα μαγειρα και ετσι της ζητησα ενα συνδυασμο ξηρας που και που εμπλουτισμενο και αυτο ακολουθω με αρκετα καλα αποτελεσματα μεχρι στιγμης.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Αν σου είναι εύκολο στείλε μου αυτό το εβδομαδιαίο πρόγραμμα να ρίξω ένα βλέφαρο μπας και καταλάβω τι παίζει.
Καταρχήν να πω ότι καλά κάνεις και εμπιστεύεσαι την εμπειρία αυτών που ασχολούνται με τη φυλή πολλά χρόνια, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Στην ανάπτυξη πάντως υπενθυμίζω ότι η BARF προτείνει ημερήσια ποσότητα τροφής ίση με το 10% του βάρους του σκύλου, δηλαδή τετραπλάσια ποσότητα από αυτή ενός ενήλικου ίδου βάρους !!! καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για εξωφρενική ποσότητα πρωτείνης που δε μπορούμε να την πλησιάσουμε ούτε για πλάκα με την ξηρά τροφή...
Ενδεικτικά αναφέρω ότι ο δικός μου στα 25 κιλά βάρους, τρώει περίπου 700 γραμμάρια ξηράς τροφής (Acana Wild Prairie 33% πρωτείνη) ημερησίως, αυτό μας κάνει περίπου 230 γραμμάρια πρωτείνης την ημέρα.
Σύμφωνα με τη BARF, θα έπρεπε να τρώει περίπου 25*10% = 2,5 κιλά ωμής τροφής την ημέρα, δηλαδή με το μέσο όρο πρωτείνης των γευμάτων που είπαμε παραπάνω (13,375%) μεταφράζεται σε 334 γραμμάρια πρωτείνης την ημέρα, 104 γραμμάρια πρωτείνης παραπάνω απ' όσο του δίνω !!!
Άρα λοιπόν, ή κάτι δε μας λένε καλά, ή δε θέλουν να μας το πούνε καλά, ή δεν ξέρουν, ή μας δουλεύουν...
Για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα θα έπρεπε ένας εκτροφέας που έχει ας πούμε 10 κουτάβια (5 αρσενικά και 5 θηλυκά), να μεγαλώσει τα μισά αρσενικά και τα μισά θηλυκά με την ίδια ποσότητα ωμής τροφής και τα υπόλοιπα με την ίδια ποσότητα και μάρκα ξηράς. Να έχουν πάνω-κάτω την ίδια άσκηση, να τα κρατάει πλήρες ημερολόγιο του καθενός (βάρος, ύψος, θέματα υγείας, διάθεση, τρίχωμα κλπ) και να παρακολουθεί τις διαφορές μέχρι την ενηλικίωσή τους αλλά και για το υπόλοιπο της ζωής τους.
έτσι θα μπορούσαμε να έχουμε μια πλήρη και εμπεριστατωμένη εικόνα του τι γίνεται, αν όντως τα κουτάβια με την ωμή είχαν πιο αργή ανάπτυξη, καλύτερη υγεία, και γενικά τις όποιες διαφορές. Στο ίδιο περιβάλλον, με τους ίδιους ιδιοκτήτες και την ίδια αντιμετώπιση.
Αν μπορέσεις εσύ ή κάποιος άλλος να βρεις κάποιον εκτροφέα να το κάνει αυτό, σφύρα μου κλέφτικα...:D:D
Μέχρι τότε, το πεδίο είναι ανοιχτό και η "διαμάχη" θα συνεχίζεται...
Προσεχώς θα σου στείλω link από σελίδες "ειδικών" που υποστηρίζουν το αντίθετο από αυτό που επικρατεί, τη μειωμένη δηλαδή ποσότητα πρωτείνης για τις μεγαλόσωμες ράτσες, αυτό που δημιουργεί τα προβλήματα κατ' αυτούς είναι τα υψηλά επίπεδα ασβεστίου και φωσφόρου...
Επίσης τώρα μελετάω το διαιτολόγιο του Bullmastiff Manual για να βγάλω τα ποσοστά στο περίπου, να δω τι παίζει...;)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
αντωνη μου το εβδομαδιαιο προγραμμα δεν μπορω να στο στειλω μιας και αποτελει ιδιοκτησια εκτροφεα μπορω ομως να τον ρωτησω και αν μου δωσει την αδεια να στο δωσω ευχαριστως. Μπορω ομως να σου πω τηλεφωνικα το προγραμμα που ακολουθω εγω. και ομως ξερω εκτροφεα που εχει ακολουθησει barf και ξηρα σε κουταβια ιδιας γεννας εννοω σε αλλα barf και σε αλλα ξηρα αλλα παλι οπως μου ειπε δεν ξερουμε πως θα ειχε εξελιχθει το καθενα αφου καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
αντωνη μου το εβδομαδιαιο προγραμμα δεν μπορω να στο στειλω μιας και αποτελει ιδιοκτησια εκτροφεα μπορω ομως να τον ρωτησω και αν μου δωσει την αδεια να στο δωσω ευχαριστως. Μπορω ομως να σου πω τηλεφωνικα το προγραμμα που ακολουθω εγω. και ομως ξερω εκτροφεα που εχει ακολουθησει barf και ξηρα σε κουταβια ιδιας γεννας εννοω σε αλλα barf και σε αλλα ξηρα αλλα παλι οπως μου ειπε δεν ξερουμε πως θα ειχε εξελιχθει το καθενα αφου καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος
Λογικό, έχεις δίκιο...επειδή το ψάχνεις κι εσύ πολύ το θέμα, θα μιλήσουμε και τηλεφωνικά, πιο πολύ για την πλάκα μας ρε παιδί μου...:)
Άσχετο, πως σου φαίνονται τα 25,5 κιλά στους 5 μήνες του δικού μου ? καλά, λίγο, πολύ ?
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Λογικό, έχεις δίκιο...επειδή το ψάχνεις κι εσύ πολύ το θέμα, θα μιλήσουμε και τηλεφωνικά, πιο πολύ για την πλάκα μας ρε παιδί μου...:)
Άσχετο, πως σου φαίνονται τα 25,5 κιλά στους 5 μήνες του δικού μου ? καλά, λίγο, πολύ ?
Η απαντηση ειναι σχετικη πρεπει καταρχην να δω το κουταβι σε αυτη την ηλικια προχειρα το υπολογιζουν στα αρσενικα οσοι ειναι οι μηνες χ 10 pound + 10 pound δηλαδη 5 μηνων 60 pound που ειναι 27.2 κιλα αλλα αυτη ειναι μπακαλικη μεθοδος, πανω απο ολα ειναι η εμφανιση του κουταβιου καλυτερα λιγο αδυνατο παρα παραπανω απο το κανονικο σε τετοιες ηλικιες
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Λοιπόν, The Bullmastiff Manual, σελίδα 45, έχει ένα τυπικό διαιτολόγιο που δίνει το εκτροφείο Bunsoro με κάθε κουτάβι στον ιδιοκτήτη.
Έκατσα και υπολόγισα στο περίπου (γιατί σε μερικά γεύματα δε δίνει ακριβείς ποσότητες), το συνολικό αριθμό των θερμίδων (που δε μας απασχολεί σαν απόλυτος αριθμός) και το ποσοστό των θερμίδων που προέρχονται από πρωτείνη (που είναι αυτό που εξετάζουμε)...
Να σημειώσω έτσι για την ιστορία, ότι χρησιμοποίησα τη βάση δεδομένων του αμερικάνικου υπουργείου τροφίμων (την έχω εγκατεστημένη στον υπολογιστή), όπου υπάρχουν σχεδόν όλες οι τροφές με πλήρη ανάλυση (θερμίδες, πρωτείνη, υδατάνθρακες, λίπη, βιταμίνες, μέταλλα κλπ).
Το αποτέλεσμα που έβγαλα, το οποίο υπενθυμίζω ότι είναι στο περίπου (αλλά όχι με σοβαρές αποκλίσεις πάντως), δείχνει ότι το ποσοστό της πρωτεϊνης ανέρχεται στο 36% !!!
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο, τα σχόλια δικά σας...;)
Πάντως, θα μπορούσαμε να κάνουμε το εξής, με τη συμμετοχή όλων (ή των περισσότερων) των φίλων στο forum.
Θα μπορούσαμε να ζητήσουμε από όλους για μια εβδομάδα να ζυγίζουν την τροφή που δίνουν, όσοι δίνουν ωμή να ξεχωρίζουν τα επιμέρους κομμάτια (ψαχνό από κόκαλα ας πούμε), να τα ζυγιζουν ξεχωριστά και να αναφέρουν τι ακριβώς δίνουν. Το ίδιο να κάνουν και αυτοί που δίνουν ξηρά τροφή, πόσο δίνουν και ποιά τροφή.
Στο τέλος, θα μαζέψουμε τα αποτελέσματα (μέσα στα οποία θα υπάρχουν και τα στοιχεία του σκύλου, βάρος, ηλικία, ράτσα, επίπεδα ενέργειας κλπ) και θα φτιάχναμε μια δική μας database με τα αποτελέσματα. Το διαχωρισμό των επιμέρους συστατικών τον αναλαμβάνω εγώ ή όποιος άλλος θέλει και γνωρίζει και μπορεί.
Θα έχουμε έτσι μια πραγματική εικόνα και πιστεύω ότι τα συμπεράσματα που θα βγουν θα είναι ενδιαφέροντα...
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Λοιπόν, The Bullmastiff Manual, σελίδα 45, έχει ένα τυπικό διαιτολόγιο που δίνει το εκτροφείο Bunsoro με κάθε κουτάβι στον ιδιοκτήτη.
Έκατσα και υπολόγισα στο περίπου (γιατί σε μερικά γεύματα δε δίνει ακριβείς ποσότητες), το συνολικό αριθμό των θερμίδων (που δε μας απασχολεί σαν απόλυτος αριθμός) και το ποσοστό των θερμίδων που προέρχονται από πρωτείνη (που είναι αυτό που εξετάζουμε)...
Να σημειώσω έτσι για την ιστορία, ότι χρησιμοποίησα τη βάση δεδομένων του αμερικάνικου υπουργείου τροφίμων (την έχω εγκατεστημένη στον υπολογιστή), όπου υπάρχουν σχεδόν όλες οι τροφές με πλήρη ανάλυση (θερμίδες, πρωτείνη, υδατάνθρακες, λίπη, βιταμίνες, μέταλλα κλπ).
Το αποτέλεσμα που έβγαλα, το οποίο υπενθυμίζω ότι είναι στο περίπου (αλλά όχι με σοβαρές αποκλίσεις πάντως), δείχνει ότι το ποσοστό της πρωτεϊνης ανέρχεται στο 36% !!!
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο, τα σχόλια δικά σας...;)
Πάντως, θα μπορούσαμε να κάνουμε το εξής, με τη συμμετοχή όλων (ή των περισσότερων) των φίλων στο forum.
Θα μπορούσαμε να ζητήσουμε από όλους για μια εβδομάδα να ζυγίζουν την τροφή που δίνουν, όσοι δίνουν ωμή να ξεχωρίζουν τα επιμέρους κομμάτια (ψαχνό από κόκαλα ας πούμε), να τα ζυγιζουν ξεχωριστά και να αναφέρουν τι ακριβώς δίνουν. Το ίδιο να κάνουν και αυτοί που δίνουν ξηρά τροφή, πόσο δίνουν και ποιά τροφή.
Στο τέλος, θα μαζέψουμε τα αποτελέσματα (μέσα στα οποία θα υπάρχουν και τα στοιχεία του σκύλου, βάρος, ηλικία, ράτσα, επίπεδα ενέργειας κλπ) και θα φτιάχναμε μια δική μας database με τα αποτελέσματα. Το διαχωρισμό των επιμέρους συστατικών τον αναλαμβάνω εγώ ή όποιος άλλος θέλει και γνωρίζει και μπορεί.
Θα έχουμε έτσι μια πραγματική εικόνα και πιστεύω ότι τα συμπεράσματα που θα βγουν θα είναι ενδιαφέροντα...
αχ φωτιες μου βαζεις. Η κα Χαρρις για μενα ειναι μαζι με τον αντρα της απο τους κορυφαιους εκτροφης μπουλμαστιφ ever. Το γνωριζω αυτο το διαιτολογιο. Οντως ειχε εξαιρετικα αποτελεσματα στα σκυλια της τα οποια εκτος απο την μορφολογια τους και τον χαρακτηρα τους φημιζονται για την εξαιρετικη υγεια τους. Ειναι γεγονος οτι το bunsoro φημιζεται για τα χαμηλα hip score
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Διόρθωση:
Από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα 36% ποσοστό πρωτείνη, ενώ εννούσα ότι το 36% των θερμίδων προέρχεται από πρωτεϊνη, έχει διαφορά.
:oops:
Το ποσοστό της πρωτείνης δεν το υπολόγισα γιατί βαρέθηκα να κάνω τους υπολογισμούς, θα το κάνω όμως αύριο λογικά...
Ασχέτως όμως του ποσοστού της πρωτείνης
σε απόλυτα νούμερα, βάση του προ-προ-προ-προηγούμενου ποστ μου :D η ποσότητα της πρωτείνης είναι πολύ μεγάλη για το βάρος του σκύλου και αυτό τελικά είναι το ζητούμενο.
Υπολόγισα Κώστα ότι αυτό το διαιτολόγιο που απευθύνεται σε κουτάβι ηλικίας 2 μηνών υποθέτω (αν είμαι λάθος σε παρακαλώ διόρθωσέ με), περιέχει περίπου 225 γραμμάρια πρωτεϊνη !! και μιλάμε για ένα κουτάβι 9 κιλών περίπου...τόση ποσότητα περίπου όση υπολογίσαμε για το "σκύλο μας" των 50 κιλών...:eek: βάλε με το μυαλό σου αν έδινες ξηρά τροφή στο κουτάβι πόση ποσότητα πρωτείνης θα έπαιρνε (περίπου 71 γραμμάρια βάση της συνιστώμενης ποσότητας της Acana Puppy Large Breed)...!!!

Επίσης, αν πρόσεξες αποτελείται κυρίως από κρέας (σχεδόν 1 κιλό) και γάλα, ελάχιστο ρύζι και καθόλου φρούτα. Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ δεν έχω κανένα ενδοιασμό πλέον...:)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Διόρθωση:
Από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα 36% ποσοστό πρωτείνη, ενώ εννούσα ότι το 36% των θερμίδων προέρχεται από πρωτεϊνη, έχει διαφορά.:oops:
Το ποσοστό της πρωτείνης δεν το υπολόγισα γιατί βαρέθηκα να κάνω τους υπολογισμούς, θα το κάνω όμως αύριο λογικά...
Ασχέτως όμως του ποσοστού της πρωτείνης
σε απόλυτα νούμερα, βάση του προ-προ-προ-προηγούμενου ποστ μου :D η ποσότητα της πρωτείνης είναι πολύ μεγάλη για το βάρος του σκύλου και αυτό τελικά είναι το ζητούμενο.
Υπολόγισα Κώστα ότι αυτό το διαιτολόγιο που απευθύνεται σε κουτάβι ηλικίας 2 μηνών υποθέτω (αν είμαι λάθος σε παρακαλώ διόρθωσέ με), περιέχει περίπου 225 γραμμάρια πρωτεϊνη !! και μιλάμε για ένα κουτάβι 9 κιλών περίπου...τόση ποσότητα περίπου όση υπολογίσαμε για το "σκύλο μας" των 50 κιλών...:eek: βάλε με το μυαλό σου αν έδινες ξηρά τροφή στο κουτάβι πόση ποσότητα πρωτείνης θα έπαιρνε (περίπου 71 γραμμάρια βάση της συνιστώμενης ποσότητας της Acana Puppy Large Breed)...!!!

Επίσης, αν πρόσεξες αποτελείται κυρίως από κρέας (σχεδόν 1 κιλό) και γάλα, ελάχιστο ρύζι και καθόλου φρούτα. Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ δεν έχω κανένα ενδοιασμό πλέον...:)
αντωνη αν προλαβαινα ειλικρινα θα ακολουθουσα καποιο απο τα διαιτολογια που εχω και δε θα εδινα καθολου ξηρα αλλα δυστυχως δεν προλαβαινω οσο για την πρωτεινη οντως θα την κανουμε τη συζητηση γιατι αξιζει
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Καλημέρα Κώστα,
Κι εγώ δυστυχώς δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε και τη χρηματική άνεση να ακολουθήσω ωμή διατροφή, άσε που έχω ορισμένες επιφυλάξεις σχετικά με μερικά θέματα...:rolleyes:
Έτσι αποφάσισα να δίνω την, κατά την άποψή μου, καλύτερη (εκτός ίσως της Orijen η οποία όμως είναι αρκετά ακριβή) ξηρά τροφή που μπορώ.
Από κει και πέρα και εφόσον πιστεύω ότι κάνω το καλύτερο που μπορώ, έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω...:D
Τη συζήτηση θα την κάνουμε από κοντά γιατί έχει ενδιαφέρον...:)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Καλημέρα Κώστα,
Κι εγώ δυστυχώς δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε και τη χρηματική άνεση να ακολουθήσω ωμή διατροφή, άσε που έχω ορισμένες επιφυλάξεις σχετικά με μερικά θέματα...:rolleyes:
Έτσι αποφάσισα να δίνω την, κατά την άποψή μου, καλύτερη (εκτός ίσως της Orijen η οποία όμως είναι αρκετά ακριβή) ξηρά τροφή που μπορώ.
Από κει και πέρα και εφόσον πιστεύω ότι κάνω το καλύτερο που μπορώ, έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω...:D
Τη συζήτηση θα την κάνουμε από κοντά γιατί έχει ενδιαφέρον...:)
Mια δευκρινηση μονο οταν μιλαω για οτι δε θα εδινα ξηρα εννοοσα θα εδινα προσεχτικα μαγειρεμενα με βαση διαιτολογια και οχι barf, εγω και αν εχω επιφυλαξεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc