Επιλογή ξηράς τροφής


stam13

Active Member
12 Ιανουαρίου 2013
38
0
τελικα μετα απο τηλεφωνο στον επισημο αντιπροσωπο γλυκοζαμινη 264mg και χονδροιτινη 160mg για την SAM'S JUNIOR LARGE! Iδια επιπεδα με την brit
 






vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα χωρίς λόγο...
ο μεγάλος έχει αλλάξει αρκετές τροφές όπως rc,pro plan,orijen και αυτή που κρατήσαμε για περισσότερο η ontario η οποία όπως πληροφορηθήκαμε απο το πετ σταμάτησαν να τη φέρνουν άρα πρέπει να αλλάξει πάλι... έκανα μια απόπειρα για μαγειρευτό την περασμένη εβδομάδα αλλά τελικά δεν έκατσε (οχι στον σκύλο, σε εμένα, δεν έχω χρόνο για την προετοιμασία και συνεχώς βρίσκομαι σε σύγχιση μήπως έχω ξεχάσει κάτι, μήπως έβαλα κάτι παραπάνω κλπ κλπ .. οπότε οχι)
Είμαι ανάμεσα σε eukanuba, acana ίσως και hills( ; ), αν έχετε να προτείνετε μέχρι αυτή την τιμή (~60) θα ήθελα να το ακούσω.
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Εδώ δε τα κατάφερα με το μαγειρευτό, δε νομίζω να τα καταφέρω με την barf.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση πάντως :)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δεν ειναι και καμια επιστημη το μαγειρευτο... και σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο πολλες ξηρες τροφες,,, αν κατσεις και διαβαζεις συστατικα ξηρων τροφων θα φριξεις,,, η μια εχει φρουτα η αλλα εχει λαχανικα η αλλη εχει σιτηρα η αλλη εχει πατατες η αλλη βοτανα,,, οτι γουσταρει η καθε εταιρια φτιαχνει ,,, ακομα και γλυκα με ζαχαρι και μελι που υποτιθεται δεν κανουν για σκυλους,,, οσο για τα ζωικα υποπροιοντα ορισμενων,,, οτι υπαρχει για πεταμα το κανουν σκυλοτροφη ,,,
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Αυτή ειναι η αλήθεια!
Και εγω αν μπορούσα μπαρφ θα έδινα στο σκύλο μου γιατι πιστεύω οτι ειναι οτι καλύτερο υπάρχει!
ΑΛΛΑ λόγω φόρτου εργασίας ψυξεις αποψυξεις, πρόσθεση κ άλλων τροφών στο διαιτολόγιο για να κανει μια σωστή διατροφή το αποφεύγω. Επίσης η κατάψυξη δεν χωράει τα δικά μας θα χωράει του σκύλου?
Τεσπα μακρυγορω.
Οριτζεν έχετε δοκιμάσει?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος ούτε και αρκετή γνώση για μαγειρευτό/barf
Οrijen δοκίμασα ένα μικρό τσουβάλι κάποια στιγμή στο παρελθόν αλλά δε του έκατσε πολύ καλά, παρόλο που την έτρωγε με όρεξη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
δεν ειναι και καμια επιστημη το μαγειρευτο...
Τιποτα δεν ειναι επιστημη μεχρι να δεις την αιματολογικη εξεταση η να αρχισεις να αναρωτιεσαι "γιατι αδυνατιζει" "γιατι χανει τριχωμα κ δεν γυαλιζει" γιατι δεν εχει ορεξη κ ειναι υποτονικο" κ πολλα αλλα......
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Τιποτα δεν ειναι επιστημη μεχρι να δεις την αιματολογικη εξεταση η να αρχισεις να αναρωτιεσαι "γιατι αδυνατιζει" "γιατι χανει τριχωμα κ δεν γυαλιζει" γιατι δεν εχει ορεξη κ ειναι υποτονικο" κ πολλα αλλα......
''
ασε ξεχνα το,,, δεν παιζει,,, εδω καποιοι δωσαν στο σκυλο τους ακριβη ξηρα τροφη και μετα τραβαγαν τα μαλλια τους,,, και την καναν δωρο η ταιζαν τα αδεσποτα,,, υπαρχουν αρκετες αναφορες για τετοια περιστατικα,,, η ξηρα τροφη ειναι ευκολια για εμας δεν ειναι σωστη τροφη για το σκυλο,,, για κανενα σκυλο...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
''
ασε ξεχνα το,,, δεν παιζει,,, εδω καποιοι δωσαν στο σκυλο τους ακριβη ξηρα τροφη και μετα τραβαγαν τα μαλλια τους,,, και την καναν δωρο η ταιζαν τα αδεσποτα,,, υπαρχουν αρκετες αναφορες για τετοια περιστατικα,,, η ξηρα τροφη ειναι ευκολια για εμας δεν ειναι σωστη τροφη για το σκυλο,,, για κανενα σκυλο...
Για ξαναδιαβασε τι σου λεω κ τι μου λες γιατι μαλλον δεν καταλαβες τι σου εγραψα......
 


Nick M Kotsop

Member
28 Φεβρουαρίου 2013
17
0
κοίταξε να δεις το φιλαράκι μου που έχει pet shop όπου ψωνίζω και από εκεί κιόλας το ψάξαμε όταν έφερε την ISOMEGA και δεν έχει βγάλει η εταιρία ακόμα puppy... όταν μιλήσαμε με την εταιρία είπε πως θα βγάλουνε πολύ σύντομα η αυτό τον μηνα ( ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ) η από τον άλλον ( ΜΑΡΤΙΟ )

επίσης μας είπαν πως για το δικό μου που είναι κουτάβι και γενικά στα κουτάβια δίνουν του boxer ( του boxer κάνει και για staffordshire αλλα και για όλα τα κουτάβια ) με 28% προτείνει και 20% λίπος
Εχω δυο φιλους με amstaff κ εναν με bull terrier κ ταιζει isomega boxer.Εχει 29% πρωτεινη κ 20% λιπος..Ειναι αρκετα καλη τροφη κ συμφερουσα στα χρηματα της..Εγω το μποξερ μου το ταιζω με isomega κ παει πολυ καλα...
 


Nick M Kotsop

Member
28 Φεβρουαρίου 2013
17
0
Μπορεί κάποιος να γράψει τα συστατικά της isomega? Και κάποιο μαγαζί που να δίνει και τα 4 κιλά δώρο?
ΣΥΝΘΕΣΗ:
Αφυδατωμένο κρέας κοτόπουλου, αφυδατωμένο συκώτι κοτόπουλου, καλαμπόκι, λίπος πουλερικών (συντήρηση με μείγμα τοκοφερόλης, πηγή Βιταμίνης E), γλουτένη καλαμποκιού, πατάτα, αποξηραμένα μήλα, μαγιά ζυθοποιίας, λάδι σολομού, φυσικά ενισχυτικά γεύσης, μέταλλα, υδροχλωρική γλυκοζαμίνη (260 mg/kg), θειική χονδροϊτίνη (160 mg/kg), ολιγοσακχαρίτες μαννάνης (150 mg/kg), χηλικός ψευδάργυρος (107 mg/kg), φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες (100 mg/kg), εκχύλισμα yucca schidigera (80 mg/kg), σελήνιο οργανικής μορφής.
 
ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΝΑ 1 KG:
Ολικές πρωτεΐνες 29%, ολικά λιπαρά 20%, ολικές ινώδεις ουσίες 2,4%, υγρασία 10 %, ολική τέφρα 7 %, ασβέστιο 1,5 %, φώσφορος 0,9 %.
- See more at: Ξηρά τροφή ISOMEGA Boxer 4kgr - Super Premium | eshopkatoikidio.gr
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
καλα ολα αυτα,,, αλλα οταν εχουμε ενα κουταβι του δινουμε τροφη για κουταβι,,,,,,,,,, δηλαδη τροφη για αναπτυξη,,,,,,,,,,,,, δεν του δινουμε τροφη για ενηλικο σκυλο,,,,,, δηλαδη συντηρησης.............., ουδεμια σχεση εχει η τροφη του κουταβιου με του ενηλικου,,,,,
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Καλησπερα και παλι,

Σημερα αγορασα το πρωτο μου σακι sam's field puppy large breed.με το που την δοκιμασε ο δικος μου τρελλαθηκε κυριολεκτικα!αφου ειναι η πρωτη φορα που εκτελει της εντολες που εχει μαθει με ξηρα τροφη και οχι με λιχουδιες!!ισως να οφειλετε οτι ειναι καινουργια η γευση παντως δειχνει να τρελλαθηκε απο την γευση της.ο κτηνιατρος που την αγορασα μου ειπε οτι η συγκεκριμενη τροφη δεν εχει μεσαζωντες και ερχετε αμεσως απο την πηγη γι'αυτο και η χαμηλοτερη τιμη της.ειναι 100% ολιστικη και εχει 65% κρεας.επισης η δοσολογια της ειναι πολυ χαμηλη!ο δικος μου χρειαζετε μονο 290 γραμμαρια την ημερα εκει που με acana ηθελε 450 γραμμαρια.θα επανελθω μετα απο μερικες μερες με περισσοτερες εντυπωσεις (κακα,τριχωμα,αναπνοη,ενεργεια).
,,,
14 κιλα κουταβι με 290 γραμμαρια την ημερα,,,, αυτο ιχυει για ενα κουταβι που κοιματε 24 ωρες το 24ωρο,,, δεν το γραφει αυτο η συσκευασια,,,,,, τελικα ποσο θελει στη πραξη το σκυλι σου καθε μερα για να μην λιμοκτονει δεν μας ειπες ==))
 




bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
εγω παιδια θα το κσαναπο , μεχρι 4,5 μηνον το μπουλμαστιφακι μου το ταιζα ακανα παπι 200 γρ και μαγιρευτο κρεας απο κοτοπουλο η μοσχαρι με λιγο λαδι και καροτακι,μπροκολο,μια φορα την εβδομαδα γαλακτοκομικο, τωρα δεν μου τροη την ακανα ,και εχει βαλθει να με τρελανι φισικα δοκιμαζοντας απο οριτζεν εως ισομεγα αλλα τιποτα ,εχει κολιση με μαγιρευτο και μια φτινι τροφη η οποια εχει 28% προτεινι ,10 % λοιπος,τωρα ειμαστε 5 μηνων και 22 κιλα περιπου, το σκιλη ειναι θυλικο
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εγω παιδια θα το κσαναπο , μεχρι 4,5 μηνον το μπουλμαστιφακι μου το ταιζα ακανα παπι 200 γρ και μαγιρευτο κρεας απο κοτοπουλο η μοσχαρι με λιγο λαδι και καροτακι,μπροκολο,μια φορα την εβδομαδα γαλακτοκομικο, τωρα δεν μου τροη την ακανα ,και εχει βαλθει να με τρελανι φισικα δοκιμαζοντας απο οριτζεν εως ισομεγα αλλα τιποτα ,εχει κολιση με μαγιρευτο και μια φτινι τροφη η οποια εχει 28% προτεινι ,10 % λοιπος,τωρα ειμαστε 5 μηνων και 22 κιλα περιπου, το σκιλη ειναι θυλικο
Αν σου έδιναν ένα φαγητό μαγειρευτό που μυρίζει ωραία και έχει και ωραία γεύση θα έτρωγες την ξηρά τροφή; μπα :Ρ
Άστο, θα πεινάσει και θα φάει, τι θα κάνει;
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Αν σου έδιναν ένα φαγητό μαγειρευτό που μυρίζει ωραία και έχει και ωραία γεύση θα έτρωγες την ξηρά τροφή; μπα :Ρ
Άστο, θα πεινάσει και θα φάει, τι θα κάνει;
εχεισ δικιο ,δεν με πιραζι να τρωει μαγιρευτο ,απλα με απασχολη αν με το μαγειρευτο και την οικονομικη κσηρα τροφη αναπτισεται σοστα το κουταβη μου.....δινω και αυγο 3 φορεσ την εβδομαδα και σικοτακι απο μοσχαρι ,κοτα