Επιλογή ξηράς τροφής


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αν κατάλαβα καλά το θέμα σου είναι οτι πλέον την ξηρά δε την τρώει, σωστά;
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Αν κατάλαβα καλά το θέμα σου είναι οτι πλέον την ξηρά δε την τρώει, σωστά;[/ απλα τροη 200 γρ μια κσιρα η οποια ομοσ την εχω γεια ενα ημιαιμο γκριφονακι τησ γινεκασ μου μαζι με 450γρ μαγιρευτο την ημερα διερεμενα σε 2 δοσεις
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Εγώ θα σου πρότεινα δυο λύσεις έστι ώστε το σκυλί να τρέφεται σωστά
1)Ξεχνάς μαγειρευτά, τροφές που δεν ταιριάζουν στη ράτσα και ιστορίες τέτοια και δίνεις στο σκυλί αυστηρά και μόνο την Acana, (αν πεινάσει θα φάει)
2)Διαβάζεις λίγο για το μαγειρευτό και ταϊζεις αποκλειστικά μαγειρευτό
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Εγώ θα σου πρότεινα δυο λύσεις έστι ώστε το σκυλί να τρέφεται σωστά
1)Ξεχνάς μαγειρευτά, τροφές που δεν ταιριάζουν στη ράτσα και ιστορίες τέτοια και δίνεις στο σκυλί αυστηρά και μόνο την Acana, (αν πεινάσει θα φάει)
2)Διαβάζεις λίγο για το μαγειρευτό και ταϊζεις αποκλειστικά μαγειρευτό
μαλον το δευτερο γιατι την αφεισα 24 ορεσ γεια να φαει ακανα και δεν αγκικσε , σ ευχαριστο
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
μαλον το δευτερο γιατι την αφεισα 24 ορεσ γεια να φαει ακανα και δεν αγκικσε , σ ευχαριστο
Στη θέση σου δε θα υπέκυπτα τόσο εύκολα. Δε θα φάει μια μέρα, δύο μέρες, την τρίτη θα φάει. Τι θα κάνει; Σου το λέω απλά για να μην απορρίψεις την ξηρά λόγω αυτής της συμπεριφοράς. Κατα τα άλλα πιστεύω οτι το μαγειρευτό είναι σαφώς καλύτερο για το σκυλί.
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Στη θέση σου δε θα υπέκυπτα τόσο εύκολα. Δε θα φάει μια μέρα, δύο μέρες, την τρίτη θα φάει. Τι θα κάνει; Σου το λέω απλά για να μην απορρίψεις την ξηρά λόγω αυτής της συμπεριφοράς. Κατα τα άλλα πιστεύω οτι το μαγειρευτό είναι σαφώς καλύτερο για το σκυλί.
κι εγω εκει ειχα καταλικση στο μαγιρευτο αλλα μοθ αρεσαι ποθ ετρογε και 200 γρ ακανα παπι γιατι δεν χρειαζοταν πολι πσακσιμο στο μαγιρεμα :D
 


pambosq

Member
11 Νοεμβρίου 2011
15
0
λεμεσος ,κυπρο
γεια σας παιδια πρωτη φορα περνω αυτη την τροφη ειναι η K-9 Selection Hi-Performance Συστατικά:

Γεύμα κοτόπουλου, αλεσμένο κίτρινο σιτηρό, αλεσμένο σιτάρι, λίπος κοτόπουλου, (Διατηρημένο με Βιταμίνη Ε), γεύμα γλουτένης αραβοσίτου, κοτόπουλου και προϊόντα κοτόπουλου, προϊόντα πέψης κοτόπουλου, χλωριούχο κάλιο, όξινο φωσφορικό ασβέστιο, άλας, ανθρακικό ασβέστιο, χλωριούχο χολίνη, σορβικό οξύ, βιταμίνη Μία οξική, ά-ενεργοποιημένου στερόλη ζώων, dl-άλφα οξική τοκοφερόλη, σύμπλεγμα μεναδιόνης bisculfite νάτριο, βιταμίνη Β12 συμπλήρωμα, ριβοφλαβίνη, νιασιναμίδιο, ά-παντοθενικό ασβέστιο, υδροχλωρική πυριδοξίνη, μονονιτρική θειαμίνη, φολικό οξύ, βιοτίνη, θειικό σίδηρο, οξείδιο του μαγγανίου, θειικός ψευδάργυρος, θειικός χαλκός, ιωδιούχο ασβέστιο, σεληνιώδες νάτριο.


Εγγυημένη Ανάλυση:
Min πρωτεΐνης.30%
Ακατέργαστο λίπος λεπτά.20%
Κυτταρινη 1.6%
υγρασια 10.0%
Υγρασία max.
10.0%
Τέφρα max.6,1%
Min ασβέστιο.1.3%
φωσφορος 0.9%
μεταβολισημη 3887kcal/kg
Σίδηρος 260 mg / kg, Ψευδάργυρος 138 mg / kg, Χαλκός 15 mg / kg, Μαγγάνιο 13 mg / kg, Ιώδιο 1,6 mg / kg, Σελήνιο 0,1 mg / kg, Βιταμίνη Α 8000 IU / kg, Βιταμίνη D3 1000 Iu / kg, Βιταμίνη Ε 60 IU / kg, Βιταμίνη Β1 (Θειαμίνη) 1,5 mg / kg, Βιταμίνη Β2 (ριβοφλαβίνη) 7,5 mg / kg, Βιταμίνη Β6 (πυριδοξίνη) 1,5 mg / kg, Βιταμίνη Β12 99 mcg / kg, βιταμίνη Κ3 (μεναδιόνη) 1,5 mg / kg, Βιοτίνη 100 mcg / kg, Νιασίνη 25 mg / kg, ϋ-παντοθενικό οξύ 15 mg / kg, Φολικό Οξύ 0.3 mg / kg, Χολίνη 2500 mg / kg.
Πειτε μου την γνωμη σας
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
βρασε λιγο κιμα ενα κοτοπουλο ενα κατι τελος παντων και ριξε λιγο ζουμι στην ξηρα να το τραβηξει η μυρωδια και η γευση ,,, παρε ενα γιαουρτακι και ανακατεψε το με την ξηρα,,, και εμενα την ξηρα την εκοψε γιατι την καλοεμαθα με μαγειρευτα,,, οποτε αυτα τα αχρηστα ξηρα σκουπιδια σκετα δεν τα τρωει ==))
 


A Scorpas

Member
27 Ιανουαρίου 2013
24
0
...Αν και τωρα σκεφτομαι να αλλαξω διοτι βρηκα την Royal Canin Maxi Junior την εκτροφικη που ειναι 20kg και θα μου την δινει 45-50 ευρω..Οχι οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος με την Sam's field εεε..Αλλα στην ιδια τιμη και για 20kg Royal Canin σκεφτομαι πολυ σοβαρα να του την αλλαξω..
:eek: που τη βρηκες 20kg 50ευρω??????:roll::eek:
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
:eek: που τη βρηκες 20kg 50ευρω??????:roll::eek:
αν εχεις καμια ακρη απο κανεναν εκπαιδευτη με δικο του εκπαιδευτηριο η εκτροφεα και ταιζει royal canin πες του αν μπορει να σου φερει κανενα τσουβαλι και για σενα..αυτοι περνουν τις εκτροφικες συσκευασιες που ειναι 20kg..και πανω κατω τις αγοραζουν απο 40-50 ευρω το τσουβαλι..αναλογα την ποσοτητα που αγοραζει ο καθενασ του παιζει και η τιμη..αλλα ο μεσος ορος ειναι γυρω στα 45 ευρω..
 






mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Γιατι επιεικως σκουπιδι
Γιατί έχει μόνο κρεατάλευρο (όπου βλέπεις "γέυμα κρέατος" σημαίνει κρεατάλευρο) και σιτηρά (μάλιστα δεύτερο και τρίτο συστατικό είναι σιτηρά).
Εκτός αν θες να την δίνεις σε κότες και όχι στο σκύλο σου.
Δεν αμφιβάλλω ότι η διαφορά της τιμής της π.χ. με την Acana Grasslands θα είναι σημαντική (αν συγκρίνεις τα συστατικά τους θα καταλάβεις τι εννοώ παραπάνω), αλλά με τα συστατικά που έχει είναι κοτοτροφή και όχι σκυλοτροφή.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Εχω πρόβλημα με την αγορά τροφής γιατι μέχρι να τη δοκιμάσουμε επόμενο σακί δεν εχει το πετ σοπ.
Μας έκατσε καλα η cibau αλλα πήγα σημερα να της πάρω και μου ειπε ότι δεν την εχει και ότι παει για κλείσιμο η εταιρία.
Εχουμε δοκιμάσει hills visan optima visan imagine Kai cibau.
Οικονομικά δεν μπορω να δώσω royal pro plan orijen κλπ
Θελω να της δίνω κάτι που να ξέρω ότι δεν δίνω σκέτο σιτάρι, πιστεύω πως μπορω να βρω κάτι γύρω στα 40ε κ λιγότερα
Αποφασισα να παραγγέλνω ηλεκτρονικά.
Σε μια αναζητηση πρόχειρη αναζητηση είδα happy dog, josera, breed, cibau και brekkies.
Εχετε να προτείνετε ή να αποκλεισετε κάτι;
 


pambosq

Member
11 Νοεμβρίου 2011
15
0
λεμεσος ,κυπρο
Γιατί έχει μόνο κρεατάλευρο (όπου βλέπεις "γέυμα κρέατος" σημαίνει κρεατάλευρο) και σιτηρά (μάλιστα δεύτερο και τρίτο συστατικό είναι σιτηρά).
Εκτός αν θες να την δίνεις σε κότες και όχι στο σκύλο σου.
Δεν αμφιβάλλω ότι η διαφορά της τιμής της π.χ. με την Acana Grasslands θα είναι σημαντική (αν συγκρίνεις τα συστατικά τους θα καταλάβεις τι εννοώ παραπάνω), αλλά με τα συστατικά που έχει είναι κοτοτροφή και όχι σκυλοτροφή.
Για αυτο το λογο κανει κοπρανα σκουρα πρασινα?
 






vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
Εχω πρόβλημα με την αγορά τροφής γιατι μέχρι να τη δοκιμάσουμε επόμενο σακί δεν εχει το πετ σοπ.
Μας έκατσε καλα η cibau αλλα πήγα σημερα να της πάρω και μου ειπε ότι δεν την εχει και ότι παει για κλείσιμο η εταιρία.
Εχουμε δοκιμάσει hills visan optima visan imagine Kai cibau.
Οικονομικά δεν μπορω να δώσω royal pro plan orijen κλπ
Θελω να της δίνω κάτι που να ξέρω ότι δεν δίνω σκέτο σιτάρι, πιστεύω πως μπορω να βρω κάτι γύρω στα 40ε κ λιγότερα
Αποφασισα να παραγγέλνω ηλεκτρονικά.
Σε μια αναζητηση πρόχειρη αναζητηση είδα happy dog, josera, breed, cibau και brekkies.
Εχετε να προτείνετε ή να αποκλεισετε κάτι;
αυτο που λες οτι παει για κλεισιμο η εταιρεια που βγαζει την cibau δεν το εχω ακουσει μιας και ο πετσοπας που τις φερνει εδω σε μας και ειναι και φιλαρακι και γενικα συζηταμε για τροφες δεν μου ανεφερε κατι τετοιο..οποτε ιδωμεν..για τροφη εχω να σου προτεινω την sam's field αν μπορεσεις να την βρεις..η τιμη της ειναι 49 ευρω και ταιζεις λιγοτερο σε σχεση με αλλες τροφες..εγω αυτην δινω στον δικο μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα..αλλα απο τις τροφες που λες τις αποκλειω ολες εκτος της cibau..την εχω δοκιμασει και ειναι μια καλη τροφη για τα λεφτα της..και φυσικα ανωτερη σε σχεση με τις αλλες που λες..
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
:rolleyes: Ενταξει , τωρα δηλαδη τι να κανω να συνεχισω να της δινω αυτη την ξηρη τροφη μεχρι να πιασω αλλη ,ποια προτινεις?
εχει τροφες να διαλεξεις...αναλογα και τι ποσο θελεις να διαθεσεις..μεχρι ποσα δινεις για τροφη εσυ??
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Εχω πρόβλημα με την αγορά τροφής γιατι μέχρι να τη δοκιμάσουμε επόμενο σακί δεν εχει το πετ σοπ.
Μας έκατσε καλα η cibau αλλα πήγα σημερα να της πάρω και μου ειπε ότι δεν την εχει και ότι παει για κλείσιμο η εταιρία.
Εχουμε δοκιμάσει hills visan optima visan imagine Kai cibau.
Οικονομικά δεν μπορω να δώσω royal pro plan orijen κλπ
Θελω να της δίνω κάτι που να ξέρω ότι δεν δίνω σκέτο σιτάρι, πιστεύω πως μπορω να βρω κάτι γύρω στα 40ε κ λιγότερα
Αποφασισα να παραγγέλνω ηλεκτρονικά.
Σε μια αναζητηση πρόχειρη αναζητηση είδα happy dog, josera, breed, cibau και brekkies.
Εχετε να προτείνετε ή να αποκλεισετε κάτι;
Και εγω ειπα να το ψαξω λιγο. Δινω εδω και ενα μηνα την josera junior ( εχει και λιγο καλυτερη απο αυτην) και ο σκυλος ειναι μεσα στην ενεργεια με σφιχτα κακα και δεν δειχνει να υπαρχει προβλημα.
Ειναι αρκετα φθηνη και αναρωτηθηκα. Ξαναεκανα συζητηση με τον κτηνιατρο και μου ειπε οτι σε θεμα αναπτυξης δεν θα εχει κανενα προβλημα ο σκυλος. Απλα η ποιοτητα κρεατος σε μια αλλη τροφη θα ειναι καλυτερη.
Οτι αν εχω θεμα με το τριχωμα μπορω να δινω βιταμινες στον σκυλο και οτι καμια τροφη δεν εγγυαται οτι ο σκυλος θα εχει λαμπερο τριχωμα και δεν θα πεφτει. Μπορει να συμβει , μπορει και οχι. Ειναι αναλογα τον σκυλο.
Την visan optima μου συστησε ως καλη και οικονομικη ενα petshop . Εσυ που την δοκιμασες , πως σου φανηκε?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU