Επιλογή ράτσας


Nellynel

Member
13 Ιουνίου 2017
12
3
27
Καλησπέρα είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα την γνώμη σας για να με ενημερώσετε για δυο συγκεκριμένες ράτσες σκύλων που μ αρέσουν πολύ! Αρχικά σκέφτομαι να πάρω έναν σκύλο αλλά θέλω να τον έχω στην αυλή και για φύλακα.. έτσι λοιπόν σκεφτόμουν μπουλμαστιφ επειδή μαρεσει πολύ και σαν σκύλος αλλά δν ξέρω αν είναι ιδανικός για μόνο έξω. Επίσης να προσθέσω ότι η αυλή δν είναι μεγάλη αλλά θα την έλεγα μικρή! Όμως είμαι πρόθυμη να τον πηγαίνω όσες βόλτες χρειάζεται καίω και να αφιερώνω χρόνο για αυτόν! Η άλλη ράτσα που σκεφτόμουν είναι ο ροδεσιανος ριτζμπακ καθώς είναι ακόμα ένα σκυλί που θαυμάζω και πιστεύω πως θα ήταν πιο ιδανικό για αυτό που ψάχνω! Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε γενικά και για τα δυο; και θα ήθελα να μάθω κιόλας αν είναι γενικά σκυλιά που ενοχλούν εννοώ τους γύρω Δλδ τους γείτονες! Γτ έχουμε λίγο "ευαίσθητους" γείτονες χαχα.
 








Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αυτοι οι δυο σκυλοι ειναι ασχετοι μεταξυ τους.. αρα.. φαινεται σαν να μην εχεις ψαξει τα χαρακτηριστικα και την συμπεριφορα τους και να σου αρεσουν μονο εμφανισιακα.. πρωτο κακο λοιπον αυτο.. δευτερο κακο.. σκυλο εξω σε μικρο χωρο (δεν σχολιαζω καν τους ευαισθητους γειτονες βεβαια που καταληγει ακρως επικινδυνο για το σκυλι) απαγορευται ουτως η αλλως αρα δεν γινεται να εχεις!! Ειναι θεμα νομου δλδ θα βρεις μπελα! Αλλα και να εχεις για καποιες ωρες αμα γαβγιζει (που λογικο) παλι θα βρεις μπελα ή θα στον φολαρουν..
 




Nellynel

Member
13 Ιουνίου 2017
12
3
27
Αυτοι οι δυο σκυλοι ειναι ασχετοι μεταξυ τους.. αρα.. φαινεται σαν να μην εχεις ψαξει τα χαρακτηριστικα και την συμπεριφορα τους και να σου αρεσουν μονο εμφανισιακα.. πρωτο κακο λοιπον αυτο.. δευτερο κακο.. σκυλο εξω σε μικρο χωρο (δεν σχολιαζω καν τους ευαισθητους γειτονες βεβαια που καταληγει ακρως επικινδυνο για το σκυλι) απαγορευται ουτως η αλλως αρα δεν γινεται να εχεις!! Ειναι θεμα νομου δλδ θα βρεις μπελα! Αλλα και να εχεις για καποιες ωρες αμα γαβγιζει (που λογικο) παλι θα βρεις μπελα ή θα στον φολαρουν..

Καταρχάς ευχαριστώ που απάντησες. Βασικά αφού είναι διαφορετικοί μεταξύ τους όπως λες θελεις να μ εξηγήσεις γτ μάλλον δν είμαι σωστά ενημερωμένη αυτές τις δυο ράτσες; γιατί είναι το πρώτο μου σκυλί και θα ήθελα να είμαι σίγουρη πριν πάρω! Όταν λέω μικρό κήπο εννοώ πως είναι σαν ένα μικρό διαμέρισμα που πιστεύω (ίσως κάνω και λάθος) ότι θα ήταν καλά. Γιατί απαγορεύεται; τι εννοείς;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
θα καταλαβεις συντομα...;)
Για την αυλή και τον φύλακα μιλάς; τα υπόλοιπα σου φαίνονται μια χαρά;

Δεν θα έπρεπε να αναμένει διευκρινιστικές ερωτήσεις με τον τρόπο που θέτει το θέμα;

Και οι γείτονες είναι εξ ορισμού μαλάκες;
 
  • Like
Reactions: sea-mol and aliki_s


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εννοει οτι αν εισαι σε πολη απαγορευεται η μόνιμη διαμονη σκυλων σε ταρατσες μπαλκονια και ακαλυπτους χωρους πολυκατοικιων κ.τ.λ με το νομο 4039/12. Επίσης αν διαμένει στην αυλη μόνιμα και γαυγίζει ωρες ακαταλληλες θεωρείται διαταραξη κοινης ησυχιας.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Nellynel

Member
13 Ιουνίου 2017
12
3
27
Εννοει οτι αν εισαι σε πολη απαγορευεται η διαμονη σκυλων σε ταρατσες μπαλκονια και ακαλυπτος χωρους πολυκατοικιων κ.τ.λ με το νομο 4039/12. Επίσης αν διαμένει στην αυλη μόνιμα και γαυγίζει ωρες ακαταλληλες ειναι διαταραξη κοινης ησυχιας.
Ένταξει σε ευχαριστώ πολύ γιατί πραγματικά δεν το γνώριζα αυτό!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ένταξει σε ευχαριστώ πολύ γιατί πραγματικά δεν το γνώριζα αυτό!
Εδω θα βρεις ολη την νομοθεσία. Για τις φυλές που σε απασχολούν καθως και για το θεμα φύλαξη θα σε βοηθησουν οι ειδικοτεροι.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Για την αυλή και τον φύλακα μιλάς; τα υπόλοιπα σου φαίνονται μια χαρά;

Δεν θα έπρεπε να αναμένει διευκρινιστικές ερωτήσεις με τον τρόπο που θέτει το θέμα;

Και οι γείτονες είναι εξ ορισμού μαλάκες;
γιατι απευθυνεσαι σε εμενα? εγω απλως εκανα το εναρκτηριο σπικαζ...:cool:

λειντις εντ τζεντλεμεν δε μομεντ γιου 'β ολ μπιν γουειτινγκ φορ...:whistle:
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Παρ ολα αυτα αν σε ενδιαφερει σκυλακι για μεσα στο σπιτι διαβασε με την βοηθεια της αναζητησης εδω εχει παρα πολλα θεματα πολυ βοηθητικα!! Θα σου προτεινα επισης να πας μια βολτα απο φιλοζωικες να μιλησεις με ατομα εκει. Οπως επισης αν μετα απο διαβασμα καταληξεις σε καποια ρατσα, θα μπορουσες να περασεις απο εκθεσεις μορφολογιας που γινονται συχνα πυκνα και να μιλησεις με εκτροφεις(οι ημερομηνιες των εκθεσεων υπαρχουν παντα στο ιντερνετ)! Θα σου ελεγα να μην μεινεις στην εξωτερικη εμφανιση (γιαυτο και λεω να μιλησεις με εκτροφεις) διοτι πολλοι την "πατησαν" ετσι και μετα ειχαν μεγαλο προβλημα στην συμβιωση τους με τον σκυλο για χρονια. Λαθος πηγη αποκτησης φυσικα ειναι τα pet shops και ο καθε ιδιωτης που εβαλε την σκυλα του να γεννησει.. εχει πολλα θεματα πανω σε αυτο, το φορουμ, που εξηγουν το γιατι!!
 


Nellynel

Member
13 Ιουνίου 2017
12
3
27
Εδω θα βρεις ολη την νομοθεσία. Για τις φυλές που σε απασχολούν καθως και για το θεμα φύλαξη θα σε βοηθησουν οι ειδικοτεροι.
Ωραία ευχαριστώ πολύ!!!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
(βρε παιδια παω στην αναζητηση να βρω τα περι σωστης αποκτησης σκυλου γνωστα θεματακια και σαν να κολλησε;:confused:)
 


Nellynel

Member
13 Ιουνίου 2017
12
3
27
Παρ ολα αυτα αν σε ενδιαφερει σκυλακι για μεσα στο σπιτι διαβασε με την βοηθεια της αναζητησης εδω εχει παρα πολλα θεματα πολυ βοηθητικα!! Θα σου προτεινα επισης να πας μια βολτα απο φιλοζωικες να μιλησεις με ατομα εκει. Οπως επισης αν μετα απο διαβασμα καταληξεις σε καποια ρατσα, θα μπορουσες να περασεις απο εκθεσεις μορφολογιας που γινονται συχνα πυκνα και να μιλησεις με εκτροφεις(οι ημερομηνιες των εκθεσεων υπαρχουν παντα στο ιντερνετ)! Θα σου ελεγα να μην μεινεις στην εξωτερικη εμφανιση (γιαυτο και λεω να μιλησεις με εκτροφεις) διοτι πολλοι την "πατησαν" ετσι και μετα ειχαν μεγαλο προβλημα στην συμβιωση τους με τον σκυλο για χρονια. Λαθος πηγη αποκτησης φυσικα ειναι τα pet shops και ο καθε ιδιωτης που εβαλε την σκυλα του να γεννησει.. εχει πολλα θεματα πανω σε αυτο, το φορουμ, που εξηγουν το γιατι!!
Εμένα με ενδιαφέρει σκύλος για μέσα στο σπίτι απλώς επειδή δν μένω μόνη δν με μπορώ να βάλω Ένα σκυλάκι σε ένα περιβάλλον που δεν είναι πολύ επιθυμητό η αγαπητό! Τέλος πάντων θα λάβω υπόψη μου τις συμβουλές σου γιατί ακούγονται χρήσιμες και βοηθητικές! Θα ψάξω καλύτερα όπως λες για εκτροφείς για να ενημερωθώ! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εμένα με ενδιαφέρει σκύλος για μέσα στο σπίτι απλώς επειδή δν μένω μόνη δν με μπορώ να βάλω Ένα σκυλάκι σε ένα περιβάλλον που δεν είναι πολύ επιθυμητό η αγαπητό! Τέλος πάντων θα λάβω υπόψη μου τις συμβουλές σου γιατί ακούγονται χρήσιμες και βοηθητικές! Θα ψάξω καλύτερα όπως λες για εκτροφείς για να ενημερωθώ! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!
Aα μεγαλη προσοχη τοτε γιατι αυτο ειναι ενα κομματι παγιδα. Ξερω ατομα που ελεγαν απαπα οχι σκυλο στο σπιτι και τον αγαπησαν τελικα περισσοτερο απ ολους, αλλα και ζευγαρι που πηγε να χωρισει και ο σκυλος ο καημενος στην μεση χωρις να φταιει.

Καλη συνεχεια οπως και να χει στο ψαξιμο σου!:)
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
εφ οσον δεν θα ειναι αγαπητο κι επιθυμητο μεσα στο σπιτι απ ολους τους συγκατοικους να σαι σιγουρη οτι και στην αυλη δεν θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα...θεωρω οτι θα ταλαιπωρηθεις κι εσυ και το σκυλακι...

κανε λιγη υπομονη,ανημερωσου οπως σου προειπαν και οταν οι συνθηκες ειναι καταλληλες θα το καταλαβεις...

υ.γ. βαρια 19-20 να υποθεσω?
 
  • Like
Reactions: Elrandir and mareco


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Nelly καλως ηλθες. Απο οτι καταλαβα εχεις καταληξει με μεγαλοσωμες φυλες και οι δυο που ανεφερες ξεπερνανε τα 30κιλα σε βαρος. Στο κοματι για την παραμονη εξω θα βρεις μεγαλο αντιλογο απο πολλα μελη. Εγω θα σου πω μονο οτι ενας φυλακας σε εξωτερικο περβαλλον ειναι πανευκολο να αδρανοποιηθει απο κλεφτες, παρα αν ειναι μεσα στο σπιτι. (Οποτε αρχισε να σκεφτεσαι οτι ο σκυλος εστω τις βραδινες ωρες θα πρεπει να ναι μεσα...επισης ζεις σε μια χωρα που η φλεβοτομος σκνιπα σκορπα απλοχερα λεισμανιωση, οποτε η παραμονη του σκυλου μεσα στο σπιτι κατα τους θερινους μηνες μετα το σουρουπο θα σε σωσει απο τυχον θεραπειες λεισμανιωσης που ειναι ακριβες (λογο κιλων βαρους σκυλου).
Αν το σκυλι δεν μπορει να μπει στο σπιτι λογο αλεργιων η καποια αλλο θεμα υγειας, τοτε θα πρεπει να φτιαξεις ενα ωραιοτατο σπιτακι στον εξωτερκο περιβαλλοντα χωρο του σπιτιου, για να εχει καταλυμα τοσο απο βροχη οσο και απο ηλιο.
Μεταξυ των 2 φυλων που αναφερεις υπαρχουν τεραστιες διαφορες η μια δημιουργηθηκε να βοηθα να κυνηγα ο ανθρωπος λιονταρια και μπαμπουινους (για τα ροδεσιανα ο λογος) η δε αλλη φυλη (μπουλμαστιφ)για φυλαξη διαμαντιων στην νοτ. Αφρικη και να αναχαιτιζει λαθροκυνηγους. Κατανοεις οτι ειναι αλλα επιπεδα ενεργειας το ενα σκυλι, αλλα το αλλο.

Αν εισαι αθλητικος τυπος που παει για τζοκινγκ καθε μερα η γενικα του αρεσει η καθημερινη ασκηση, τοτε ενα ροδεσιανο θα σου ρθει κουτι. αν εισαι τυπος που θελει ενα μικρο περιπατο ετσι να ξεσκασει καμια ωριτσα και μετα να ρθεις να "χυθεις στον καναπε σου" ισως το μπουλμαστιφ να φανταζει πιο καλη επιλογη.
 


Nellynel

Member
13 Ιουνίου 2017
12
3
27
Aα μεγαλη προσοχη τοτε γιατι αυτο ειναι ενα κομματι παγιδα. Ξερω ατομα που ελεγαν απαπα οχι σκυλο στο σπιτι και τον αγαπησαν τελικα περισσοτερο απ ολους, αλλα και ζευγαρι που πηγε να χωρισει και ο σκυλος ο καημενος στην μεση χωρις να φταιει.

Καλη συνεχεια οπως και να χει στο ψαξιμο σου!:)
Εγώ το ξέρω πως όλοι θα τον αγαπήσουμε τον σκύλο μέσα Στο σπίτι πολύ περισσότερο από ότι στην αυλή αλλά υπάρχει προκατάληψη
Ευχαριστώ πολύ!!