Επιλογή σκύλου και προτάσεις


Tasoik

Member
13 Αυγούστου 2007
11
0
Θα θελα κι εγώ την βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή ή όχι σκύλου. Το story έχει ως εξής:

Πήγαμε προχθές σε ένα Pet shop οικογενειακώς με τα παιδιά και τους αγόρασα ένα κουνελάκι (αυτά που δεν μεγαλώνουν) το οποίο τους κρατά συντροφιά και χαίρονται πάρα πολύ στο εξοχικό που πηγαίνουμε.

Το θέμα είναι ότι εκεί που κοιτούσαμε τις "βιτρίνες" με τα σκυλιά (τα οποία κάνανε σαν τρελά για το ποιό θα βρεθεί εκτός "βιτρίνας"), όλοι μας "κολλήσαμε" τα βλέματα σε ένα ήμερο πανέμορφο κουτάβι 3 το οποίο ήταν και το μοναδικό που δεν "χτυπιόταν". Οταν λέμε κολλήσαμε ΤΟ εννοώ. Επρεπε να βλέπατε τα παιδιά πως κάνανε....Σαν άσχετοι που είμαστε από σκυλιά, ρωτήσαμε και μας είπε ο μαγαζάτορας ότι πρόκειται για ένα 3 μηνών χάσκυ σιβηρίας, 300 ευρώ το έδινε.

Δεν λέω, ήταν πανέμορφο, δεν σας κρύβω ότι η πρώτη μου σκέψη ήταν να το πάρω επί τόπου, αλλά μετά συνηδειτοποίησα ότι τα σκυλιά δεν είναι ούτε κούκλες ούτε παιχνίδια και αυτό εξήγησα και στα παιδιά μου. Αυτά βέβαια είχαν αγκιστρωθεί και δεν ξεκόλλαγαν....μας άκουσε όλο το μαγαζί....

Θα σας πω λοιπόν τις απαραίτητες συνθήκες έτσι όπως τις θέτω εγώ, για να μου πείτε αν τελικα πρέπει να πάρουμε ....

1) Πρώτη και απαράβατη συνθήκη, να είναι φιλικό με παιδιά. Νομίζω τα χάσκυ είναι, και αν γίνει και εκπαίδευση θα είναι καλύτερα πιστεύω.
2) Δεν είχαμε ποτέ σκυλιά, αλλά γνωρίζω ότι θέλουν την βόλτα τους και τον χρόνο τους πράγμα όχι τόσο εύκολο με 3 παιδιά...Εκτός κι αν είναι αφορμή να βγαίνουμε ομαδικές βόλτες (πράγμα σπάνιο τώρα), αντί να βλέπουν dvd.
3) Θα ζει σε ανοικτή πιλωτή και σε καμία περίπτωση μέσα στο σπίτι. Επειδή και το διπλανό σπίτι έχει σκύλο (δεν ξέρω ράτσα) δεν θέλω να έχουμε τίποτα ολονύχτια γαβγίσματα και διενέξεις.
4) Αποκλείονται σκυλιά τύπου "μπρελοκ". Θέλω να φαίνεται και να είναι ρωμαλέο. Εξάλλου αφού θα μένει έξω θα πρέπει να έχει και κάποιες αντοχές. Κόστος συντήρησης δεν τίθεται.

Γενικώς δεν μ' ενδιαφέρει τόσο πολύ η φύλαξη όσο να είναι μια ασφαλής και καλή παρέα με τα παιδιά. Κάτι κακομούτσουνα αγριόσκυλα που βλέπω αποκλείονται δια ροπάλου.
Λάβετε υπ' όψιν σας ότι κατά καιρούς λόγω του ότι δεν είχαμε και ποτέ σκυλί, τα παιδιά τα ψιλοφοβούνται διότι είναι κάποιοι ρε παιδιά που τα αφήνουν ανεξέλεγκτα στα πάρκα και την πέφτουν σε όλους αναιξερέτως. Αντε να δει ένα 7χρόνο παιδιάκι ένα λυκόσκυλο να τρέχει κατά πάνω του (φιλικα ή όχι δεν μπορείς να το ξέρεις), μετά δεν μπορεί να έχει και τις καλύτερες εντυπώσεις για σκυλιά.

Τέλος πάντων, πιστεύεται ένα χάσκυ κάνει γι αυτό που λέω;

Υ.Γ. Σόρυ για το κουραστικό πρώτο μου Post, αλλά φαντάζομαι καταλάβατε την ασχετίλα μου με το θέμα.....
 


Dobie

Member
12 Αυγούστου 2007
7
0
Tasoik said:
Θα θελα κι εγώ την βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή ή όχι σκύλου. Το story έχει ως εξής:

Πήγαμε προχθές σε ένα Pet shop οικογενειακώς με τα παιδιά και τους αγόρασα ένα κουνελάκι (αυτά που δεν μεγαλώνουν) το οποίο τους κρατά συντροφιά και χαίρονται πάρα πολύ στο εξοχικό που πηγαίνουμε.

Το θέμα είναι ότι εκεί που κοιτούσαμε τις "βιτρίνες" με τα σκυλιά (τα οποία κάνανε σαν τρελά για το ποιό θα βρεθεί εκτός "βιτρίνας"), όλοι μας "κολλήσαμε" τα βλέματα σε ένα ήμερο πανέμορφο κουτάβι 3 το οποίο ήταν και το μοναδικό που δεν "χτυπιόταν". Οταν λέμε κολλήσαμε ΤΟ εννοώ. Επρεπε να βλέπατε τα παιδιά πως κάνανε....Σαν άσχετοι που είμαστε από σκυλιά, ρωτήσαμε και μας είπε ο μαγαζάτορας ότι πρόκειται για ένα 3 μηνών χάσκυ σιβηρίας, 300 ευρώ το έδινε.

Δεν λέω, ήταν πανέμορφο, δεν σας κρύβω ότι η πρώτη μου σκέψη ήταν να το πάρω επί τόπου, αλλά μετά συνηδειτοποίησα ότι τα σκυλιά δεν είναι ούτε κούκλες ούτε παιχνίδια και αυτό εξήγησα και στα παιδιά μου. Αυτά βέβαια είχαν αγκιστρωθεί και δεν ξεκόλλαγαν....μας άκουσε όλο το μαγαζί....

Θα σας πω λοιπόν τις απαραίτητες συνθήκες έτσι όπως τις θέτω εγώ, για να μου πείτε αν τελικα πρέπει να πάρουμε ....

1) Πρώτη και απαράβατη συνθήκη, να είναι φιλικό με παιδιά. Νομίζω τα χάσκυ είναι, και αν γίνει και εκπαίδευση θα είναι καλύτερα πιστεύω.
2) Δεν είχαμε ποτέ σκυλιά, αλλά γνωρίζω ότι θέλουν την βόλτα τους και τον χρόνο τους πράγμα όχι τόσο εύκολο με 3 παιδιά...Εκτός κι αν είναι αφορμή να βγαίνουμε ομαδικές βόλτες (πράγμα σπάνιο τώρα), αντί να βλέπουν dvd.
3) Θα ζει σε ανοικτή πιλωτή και σε καμία περίπτωση μέσα στο σπίτι. Επειδή και το διπλανό σπίτι έχει σκύλο (δεν ξέρω ράτσα) δεν θέλω να έχουμε τίποτα ολονύχτια γαβγίσματα και διενέξεις.
4) Αποκλείονται σκυλιά τύπου "μπρελοκ". Θέλω να φαίνεται και να είναι ρωμαλέο. Εξάλλου αφού θα μένει έξω θα πρέπει να έχει και κάποιες αντοχές. Κόστος συντήρησης δεν τίθεται.

Γενικώς δεν μ' ενδιαφέρει τόσο πολύ η φύλαξη όσο να είναι μια ασφαλής και καλή παρέα με τα παιδιά. Κάτι κακομούτσουνα αγριόσκυλα που βλέπω αποκλείονται δια ροπάλου.
Λάβετε υπ' όψιν σας ότι κατά καιρούς λόγω του ότι δεν είχαμε και ποτέ σκυλί, τα παιδιά τα ψιλοφοβούνται διότι είναι κάποιοι ρε παιδιά που τα αφήνουν ανεξέλεγκτα στα πάρκα και την πέφτουν σε όλους αναιξερέτως. Αντε να δει ένα 7χρόνο παιδιάκι ένα λυκόσκυλο να τρέχει κατά πάνω του (φιλικα ή όχι δεν μπορείς να το ξέρεις), μετά δεν μπορεί να έχει και τις καλύτερες εντυπώσεις για σκυλιά.

Τέλος πάντων, πιστεύεται ένα χάσκυ κάνει γι αυτό που λέω;

Υ.Γ. Σόρυ για το κουραστικό πρώτο μου Post, αλλά φαντάζομαι καταλάβατε την ασχετίλα μου με το θέμα.....
Παρε οτi θες (αν και δεν θα σου συνιστουσα για πρωτο σκυλο το ντοπερμαν) αλλα οχι απο pet-shop...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Από πού να αρχίσουμε και που να τελειώσουμε αγαπητέ φίλε…

Πρώτον και κυριότερο δεν αγοράζουμε σκυλιά από pet shops. Ρίξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις τους λόγους:
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=792
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=778
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=75
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=44
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=307

Δεύτερον, τα σκυλιά δεν τα παίρνουμε για να κάνουμε το χατίρι των παιδιών μας, ούτε για να γίνουν αφορμή να ξεκολλήσουμε από τον καναπέ, ούτε για να τα έχουμε περιορισμένα στην πυλωτή του σπιτιού μας (πράγμα που έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται δια νόμου.)
Ρίξε μια ματιά σε μια χαρακτηριστική περίπτωση:
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=775

Τα σκυλιά μας είναι ισότιμα μέλη της οικογένειας μας, ζουν μέσα στο σπίτι μας και πριν τα πάρουμε πρέπει να έχουμε συνειδητοποιήσει το μέγεθος της ευθύνης αυτής της απόφασης.
Σκέψου καλά πως η φροντίδα τους απαιτεί πολύ χρόνο και κόπο, η έννοια των διακοπών και του ελευθέρου χρόνου σας δεν θα είναι ποτέ η ίδια, πως το χαριτωμένο κουτάβι της γυάλας του καταστήματος θα γίνει πολύ γρήγορα ένα σκυλί 40 κιλών και θα έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις σε άσκηση και εκπαίδευση και ένα σωρό άλλα πράγματα που για να σου τα εξηγήσω θα πρέπει να γράφω νυχθημερόν.

Ξεκίνα διάβασμα. Άρχισε με τις συζητήσεις που άπειρες φορές έχουμε κάνει σχετικά με την επιλογή σκύλου. Διάβασε σχετικά με την φυλή που σε ενδιαφέρει (Τα χασκυ δεν είναι καλή επιλογή για παιδιά, λόγω του πολύ ανεξάρτητου χαρακτήρα τους). Ψάξε και μίλησε με εκτροφείς που θα είναι πρόθυμοι να σε κατατοπίσουν σχετικά με τα χαρακτηριστικά της φυλής.

Σκέψου υπεύθυνα και ενημερώσου για το σκύλο που θα αποκτήσεις. Το σκυλί θα είναι ο σύντροφος σας για τα επόμενα 10 – 12 χρόνια της ζωής σας. Είστε έτοιμοι οικογενειακώς να αναλάβετε την ευθύνη?
 




Tasoik

Member
13 Αυγούστου 2007
11
0
ROTTIE said:
(Τα χασκυ δεν είναι καλή επιλογή για παιδιά, λόγω του πολύ ανεξάρτητου χαρακτήρα τους).
Κόλεϊ ίσως;

Οσο για μέσα στο σπίτι , είπαμε αποκλείεται 1000%

Σχετικά με την πυλωτή μιλάω για ανοικτή από πάνω πιλωτή, στην ουσία ο περιβάλλων χώρος της πολυκατοικίας αυτό που λέμε αυλή. Δεν μιλάω για κανα σκοτεινό και βρωμερό μέρος. Αν όντως υπάρχει νόμος που να απαγορεύει αυτό, τότε θα έπρεπε να είναι όλοι φυλακή... :lol:
 


Tasoik

Member
13 Αυγούστου 2007
11
0
Μάλιστα. Τα διάβασα περί pet shops. Αρα λοιπόν καταλαβαίνω ότι πρέπει να αποτανθούμε σε έναν εκτροφέα ο οποίος με την σειρά του πρέπει να είναι κι αυτός έμπιστος.

Επειδή δεν έχω ούτε τις γνώσεις αλλά ούτε και τον χρόνο να ψάξω όλη την Ελλάδα για να βρω τον κατάλληλο, θα παρακαλούσα τις προτάσεις σας με π.μ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Tasoik said:
Οσο για μέσα στο σπίτι , είπαμε αποκλείεται 1000%

Σχετικά με την πυλωτή μιλάω για ανοικτή από πάνω πιλωτή, στην ουσία ο περιβάλλων χώρος της πολυκατοικίας αυτό που λέμε αυλή.
Tasoik said:
Επειδή δεν έχω ούτε τις γνώσεις αλλά ούτε και τον χρόνο να ψάξω όλη την Ελλάδα για να βρω τον κατάλληλο, θα παρακαλούσα τις προτάσεις σας με π.μ.
Φίλε Tasoik, με συγχωρείς άλλα η συζήτηση, βάση αυτών που γράφεις, δεν έχει νόημα. :(

Θα σου πρότεινα να ΜΗΝ πάρεις σκύλο γιατί δυστυχώς με τη λογική της πυλωτής και της έλλειψης χρόνου και διάθεσης να ασχοληθείς όσο πρέπει με το θέμα, δεν ξεκινάς καλά και στην πορεία θα αντιμετωπίσεις πολλά προβλήματα.
Περιορίσου στο προβλέψιμο κουνελάκι που αγόρασες ήδη στα πιτσιρίκια…
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κατ'αρχήν μην πάρεις Χάσκι.

- Θέλει μεγάλες γνώσεις στην εκπαίδευση.
-Ουρλιάζει όταν μείνει μόνο του.
-Μπορεί να δαγκώσει τα παιδιά, ειδικά με την μοναξιά που θα το τρώει.
-Αν φύγει την έκατσες.
-Χρειάζεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εκτόνωση. Οι βόλτες θα πρέπει να ξεπερνούν την διάρκεια ενός DVD κατά πολύ, καθημερινά !
-ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ (από το οποίο απορρεουν όλα τα παραπάνω) ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΙΑΝΥΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΕ ΑΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΓΩΜΕΝΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ, ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΥΠΑΚΟΥΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΑΓΕΛΗΣ, ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΚΥΛΟ, ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΑΝ ΤΟ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΧΙΟΝΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ. - ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΙΛΩΤΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑΖΙΑ ΜΑΤΙΑ -

Πετ-σοπ να δίνει Χάσκι 300 ευρώ !! και εγγύηση υγείας?? Αυγουστιάτικα πετ-σοπ με τόσα σκυλιά? Γιατί το Χάσκυ ήταν ήρεμο?? ΜΑΚΡΙΑ !!!!

Γνώμη μου: Μην πάρεις σκύλο, περίμενε να μεγαλώσουν κι άλλο τα παιδιά, να μπορούν να αναλάβουν πράγματα ... δώσε τους την ευθύνη για την επιλογή της ράτσας, για να αποφασίσουν θα πρέπει να διαβάσουν, ελάτε σε καμιά έκθεση, ΟΧΙ για να διαλέξετε, για να δείτε ενήλικα ζώα και πώς συμπεριφέρονται, ψάξε για εκτροφέα, αν δεν μπορείς βάλε τα παιδιά. Πάρτε περιοδικά για σκύλους και δείτε από εκεί κάποια πράγματα.

ΥΓ. Το κουνελάκι που πήρες ψοφάει γρήγορα, για να πας να ξαναπάρεις, να μην κλαίνε τα παιδιά ...
 


Tasoik

Member
13 Αυγούστου 2007
11
0
Σ' ευχαριστώ Denis πολύ κατατοπιστικές πληροφορίες. Μάλλον θα το αναβάλω, έχεις δίκιο. Είναι πολύ μικρά τα παιδιά για να αναλάβουν τέτοιες ευθύνες, οπότε θα πέσει το βάρος πάνω μου και ειλικρινά δεν έχω όρεξη για αναγκαστικές βόλτες....


Υ.Γ. Οσο για το κουνελάκι, άσε τα ξέρω την ίδια δουλειά κάνω κάθε καλοκαίρι.... :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Mακάρι .... :D
Πάρε μια γάτα, περισσότερη βρώμα έχει το κουνέλι ...
και μαθαινει στα παιδιά και σεβασμό στα ζώα !
Καλό είναι δηλαδή να βιώνουν έναν θάνατο το χρόνο? Θα τρελαθούμε τελείως? ΑΥΤΩΝ των ζώων η πώληση θα έπρεπε να απαγόρευεται ...
 


Tasoik

Member
13 Αυγούστου 2007
11
0
Γάτα ούτε για πλάκα...από τα πιό ύπουλα ζώα..

όσο για το κουνελάκι δεν πεθαίνει....απλά "βγήκε στο δρόμο και χάθηκε..." :wink:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
για να μην το συνεχισω και γω ,φιλε tasoik ελπιζω να ακουσεις τα παιδια και να μεινεις μακρια απο σκυλο ...ακομα ειναι νωρις ,πολυ νωρις και τα παιδια μικρα.

εαν επιμενεις για το ηρεμο χασκυ ο denis εγραψε εδω κατι καλο...

Πετ-σοπ να δίνει Χάσκι 300 ευρώ !! και εγγύηση υγείας?? Αυγουστιάτικα πετ-σοπ με τόσα σκυλιά? Γιατί το Χάσκυ ήταν ήρεμο?? ΜΑΚΡΙΑ !!!!

:lol: :lol: :lol:
 


Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
Νομίζω οτι δεν είναι καλό να σας αποθαρρύνουμε να πάρετε σκύλο :p , απλά δικαιολογημένα λόγω έλλειψης ενημέρωσης ίσως, δεν έχετε καταλάβει οτι αν πάρετε σκύλο θα πρέπει να αφιερώσετε πάρα πολύ από τον προσωπικό σας χρόνο για να ασχολείστε μαζί του, αλλίως θα έχετε προβλήματα...
Αλλωστε και το σκυλάκι μόνο εσας θα έχει και δεν θα είναι ευχαριστημένο αν του στερείτε την παρέα σας και το αφήνετε μόνο του σε μία πιλοτή..
Δηλαδή αν πάρετε μία τέτοια απόφαση πρέπει να την πάρετε συνειδητά και υπεύθυνα...
Ο σκύλος θα σας αποζημιώσει με την αγάπη και την καλή του συμπεριφορά, αν και επιτρέψτε μου να πώ οτι όπως μας τα λέτε για το συγκεκριμένο σκυλάκι, είναι καλύτερα να προτιμήσετε κάποιο που να έιναι πιο φιλικό και θα αποζητά περισσότερο την παρέα των ανθρώπων μια και έχετε και μικρά παιδιά.. :p
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Πάντως, κι εγώ όταν πρωτοπήρα σκύλο, εκτός από άσχετος, ήμουνα και άθλιος ιδιοκτήτης σκύλου. Έκανα τραγικά λάθη, και στο δεύτερο σκυλί διόρθωσα τα περισσότερα, και στο τρίτο ήμουνα ακόμα πιο ενήμερος...

Σιγά σιγά έμαθα, αναγκάστηκα να κάνω πράγματα που αρχικά δεν είχα καμμία διάθεση να κάνω, σιγά σιγά διδάχτηκα από τον κάθε σκύλο μου, από τα λάθη μου... Διάβασα, αναρωτήθηκα, συζήτησα, πειραματίστηκα.

Τώρα, δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου ζωρίς σκύλο.
Ούτε θεωρώ τον εαυτό μου κακό ιδιοκτήτη σκύλου, τώρα πια.

Είναι φυσικό, κάποιος που δεν έχει προηγούμενη εμπειρία, να είναι "ακατάλληλος" ιδιοκτήτης, αλλά ο ίδιος ο σκύλος θα τον αλλάξει, όπως άλλαξε και πολλούς από εμάς.

Τάσε, πάρε σκύλο, για την πυλωτή, και μην το πηγαίνεις βόλτες!!!
Θα δεις σιγά σιγά ότι ο σκύλος δεν είναι για την πυλωτή, εξ αιτίας του σκύλου θα απολαύσεις εσύ τελικά τις βόλτες σας, θα ωφεληθείς και εσύ, και τα παιδιά σου από αυτήν την σχέση.

Θα σου πρότεινα να υιοθετήσεις ένα αδεσποτάκι, εμβολιασμένο και στειρωμένο. Υπάρχουν πολλά για υιοθεσία. Το σκυλάκι αυτό θα γλυτώσει από την μοναξιά του και από το κλουβί που το έχουν και περιμένει κάποιον να του δώσει ένα ψίχουλο αγάπης.

Καλό θα κάνεις, κακό δεν θα κάνεις.

Το σκυλάκι αυτό θα σε διδάξει πολλά, και σε σένα, και στα παιδιά σου. Τα κουνέλια είναι μαλακία.

Για τις γάτες, δεν έχεις δίκιο. Οι γάτες είναι επίσης υπέροχα ζωάκια για σπίτι, με λιγότερες ανάγκες, πιο ανεξάρτητες.
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Tasoik said:
μας "κολλήσαμε" τα βλέματα σε ένα ήμερο πανέμορφο κουτάβι 3 το οποίο ήταν και το μοναδικό που δεν "χτυπιόταν". Οταν λέμε κολλήσαμε ΤΟ εννοώ. Επρεπε να βλέπατε τα παιδιά πως κάνανε....Σαν άσχετοι που είμαστε από σκυλιά, ρωτήσαμε και μας είπε ο μαγαζάτορας ότι πρόκειται για ένα 3 μηνών χάσκυ σιβηρίας, 300 ευρώ το έδινε.
....
Το σκυλί αυτό πάσχει από μελαγχολία, 2 κρίσιμους μήνες της ζωής του τους έχει περάσει στην γυάλα, ποτέ δεν θα ξεπεράσει τα ψυχολογικά του προβλήματα που του δημιούργησαν οι σκυλέμποροι...

Κρίμα το σκυλάκι, έγκλημα!!!
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Συμφωνώ...

Συμφωνώ απολύτως με τον φίλο "amangos".

Δεν λέω βέβαια, ότι όσα αναφέρθηκαν παραπάνω..., δεν ισχύουν, αλλά θα πρέπει να διευκρινίσουμε εδώ, ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές..., από σκύλο σε σκύλο...

Πέρα όμως και από αυτό, δεν νομίζω ότι θα πρέπει, να ανάγουμε την υιοθεσία ενός σκύλου, σε υιοθεσία παιδιού... και μάλιστα αυστηρή...

Γιατί με αυτόν τον τρόπο, στερούμε τη χαρά της συμβίωσης αυτής και από πολλούς ανθρώπους, αλλά και από πολλά σκυλιά... και πιστεύω πως είναι άδικο και για τους δύο...

Ότι ζώο και να αποφασίσεις να υιοθετήσεις..., έχει ευθύνη !!!

Άλλη ευθύνη όμως, έχει ένα rottweiler και άλλη ευθύνη ένα kanis...

Το σίγουρο είναι βέβαια, ότι ο φίλος μας, θα πρέπει να προτιμήσει ένα σκύλο, ο οποίος να είναι όσο το δυνατόν πιο βολικός...
Και το χάσκυ, παρ΄ όλο που είναι πανέμοφο..., ιδίως όταν είναι κουτάβι, δεν είναι η καλύτερη επιλογή για την περίπτωση του...
Υπάρχουν όμως σκυλιά, που δεν θα τον δυσκολέψουν καθόλου.

Ένα ημίαιμο σκυλάκι, μεσαίου μεγέθους, είναι κατά κανόνα τουλάχιστον, και εύκολο στην προσαρμογή... και βολικό στο χαρακτήρα... και ανθεκτικό στις συνθήκες διαβίωσης...
Αν πάλι θέλει οπωσδήποτε καθαρόαιμο και τότε πιστεύω, ότι κάπου θα μπορέσουμε να καταλήξουμε..., έτσι ώστε να μην έχει προβλήματα...

Και εγώ, όπως και ο "amangos", αλλά και ιδιαίτερα όσοι είναι της μεγαλύτερης γενιάς..., όταν για πρώτη φορά αποκτήσαμε σκυλί, δεν είχαμε καμμιά γνώση... και όμως τελικά... τα καταφέραμε, γιατί αγαπάμε τα σκυλιά.

Εδώ μόνο, πιστεύω ότι αξίζει να σταθούμε...
Αν αγαπάς τα σκυλιά φίλε "Tasoik", τότε προχώρα στην υιοθεσία κάποιου... και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους...

Όπως πολύ σωστά είπε και ο "amangos", ο σκύλος είναι αυτός, που με τον τρόπο του... και με την αγάπη του..., θα σε μάθει πολλά περισσότερα, απ΄ όσα μπορούμε όλοι εμείς εδώ, να σου γράψουμε θεωρητικά...
 


Tasoik

Member
13 Αυγούστου 2007
11
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Λοιπόν, επιγραμματικά και από όσα διάβασα κατέληξα στα εξής (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

α) Με πείσατε να μην πάρω από pet shop. Μάλιστα τώρα που το καλοσκέφτομαι στην φάτσα αυτού του χάσκυ που είδα, αν μη τι άλλο ήταν ζωγραφισμένη η μελαγχολία 100% και ευτυχώς που δεν παρασύρθηκα από υπέρμετρο ενθουσιασμό.

β) Δεν κάνουν για την περίπτωσή μου τα χάσκυ λόγω του ότι θέλουν αφιέρωση χρόνου πολλές πολλές ώρες καθημερινά (πράγμα το οποίο δεν υπάρχει), υπάρχει ο κίνδυνος να εξαφανιστούν καμιά μέρα και το κυριότερο να ξεσπάσουν σε κανά παιδί.

Πράγματι καταλάβατε τις δικές μου ανάγκες και τα θέλω:
Να είναι φιλικό-υπάκουο και όχι ανισόρροπο και όταν βλέπει άνθρωπο να του την πέφτει, να μην χρειάζεται να κάνει τον γύρο της Αθήνας για βόλτα, και να είναι μεγέθους κανονικού. Να βγαίνεις βόλτα και να αισθάνεσαι ότι έχεις σκύλο μαζί σου, όχι γάτα... :D
Και τέλος παιδιά όπως και να το κάνουμε θέλω να είναι όμορφο. Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά αν δεν σε ελκύει φατσικά το ζωάκι δεν με γεμίζει...θα μου πείτε γούστα είναι αυτά, αλλά βλέπω στο δρόμο κάτι κακομούτσουνα, με αγριοπές μουσούδες πω πω πω πω , πολλή ασχήμια (δεν ξέρω και ράτσες να σας πω).

Δεν παίρνω αδέσποτο κλπ. Θέλω ράτσα.

Δεν μου είπατε όμως, για κόλεϊ τι λέτε;

Επίσης έχω την εντύπωση ότι πολύ φιλικό με παιδιά είναι κι αυτό το τεράστιο ο μπετόβεν (μολοσσός λέγεται; ). Αλλά αυτό θα θέλει στην καθισιά του ένα αρνί για γεύμα :lol:
 




Tasoik

Member
13 Αυγούστου 2007
11
0
Για Λαμπραντόρ τι λέτε;

Ψάχνοντας στο δίκτυο διάβασα ότι είναι από τα πολύ φιλικά για παιδιά. Αυτός ο εκτροφέας είναι αξιόπιστος/έμπιστος; απαντήστε μου και με π.μ. αν δεν μπορείτε δημόσια. ***

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Επίσης βρήκα και αυτό: ***

Καθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Δεν επιτρέποντε τα εμπορικά links...Ευχαριστώ!