Επιλογή τροφής για Γαλλικό Μπουλντόγκ


Gio13

New Member
17 Νοεμβρίου 2020
3
0
37
Καλησπέρα σας παιδιά και καλώς σας βρήκα!!!

Ήρθε ο καιρός να γίνω και εγώ σκυλογονιός και να αποκτήσω και εγώ το πρώτο (αποκλειστικά δικό μου) σκυλάκι!
Πρόκειται για γαλλικό μπουλντόγκ το οποίο θα αποκτηθεί από εκτροφείο του εξωτερικού, με όλα τα χαρτιά του, Pedigree, γονείς κλπ...
Το περιμένουμε σε περίπου έναν μήνα που θα έχει κλείσει 3 μηνών και θα έχει κάνει όλα του τα εμβόλια. Η εκτροφέας δεν δέχεται να το στείλει αλλιώς.
Έχουμε προχωρήσει στις πρώτες αγορές όπως πάρκο, crate, μπολ, κάμερες και τώρα ψάχνω αρκετά το θέμα του φαγητού.
Αρχικά να επισημάνω ότι δεν σκέφτομαι για Barf καθώς και για μαγειρευτό (φοβάμαι ότι αν δώσω μαγειρευτό δεν θα μπορώ με τίποτα να γυρίσω ξανά σε κροκέτες).
Η εκτροφέας του δίνει RC την οποία και σαφώς θέλω να αλλάξω μετά τον πρώτο καιρό που θα προσαρμοστεί το σκυλί εδώ...
Έχω γυρίσει αρκετά pet-shop, έχω διαβάσει αρκετά θέματα εδώ και έχω καταλήξει σε κάποιες τροφές που μπορώ να κοιτάξω. Πέρα από AATU που βγαίνει πάρα πολύ ψηλά το κύριο θέμα μου νομίζω ότι είναι το ποσοστό πρωτεΐνης καθώς και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά όπως χονδροϊτίνη και γλυκοζαμίνη (μιας και τα γαλλάκια είναι αρκετά ευαίσθητα).

Μετά από όλο αυτό το ψάξιμο κατέληξα σε αυτό το πινακάκι. Με κόκκινο είναι όσες αποκλείονται, ενώ με πράσινο όσες προκρίνονται.

image.png

Θα είναι χαρά μου να ακούσω απόψεις, προτάσεις και να το συζητήσουμε γενικά!


Με εκτίμηση,
Χρήστος.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα σας παιδιά και καλώς σας βρήκα!!!

Ήρθε ο καιρός να γίνω και εγώ σκυλογονιός και να αποκτήσω και εγώ το πρώτο (αποκλειστικά δικό μου) σκυλάκι!
Πρόκειται για γαλλικό μπουλντόγκ το οποίο θα αποκτηθεί από εκτροφείο του εξωτερικού, με όλα τα χαρτιά του, Pedigree, γονείς κλπ...
Το περιμένουμε σε περίπου έναν μήνα που θα έχει κλείσει 3 μηνών και θα έχει κάνει όλα του τα εμβόλια. Η εκτροφέας δεν δέχεται να το στείλει αλλιώς.
Έχουμε προχωρήσει στις πρώτες αγορές όπως πάρκο, crate, μπολ, κάμερες και τώρα ψάχνω αρκετά το θέμα του φαγητού.
Αρχικά να επισημάνω ότι δεν σκέφτομαι για Barf καθώς και για μαγειρευτό (φοβάμαι ότι αν δώσω μαγειρευτό δεν θα μπορώ με τίποτα να γυρίσω ξανά σε κροκέτες).
Η εκτροφέας του δίνει RC την οποία και σαφώς θέλω να αλλάξω μετά τον πρώτο καιρό που θα προσαρμοστεί το σκυλί εδώ...
Έχω γυρίσει αρκετά pet-shop, έχω διαβάσει αρκετά θέματα εδώ και έχω καταλήξει σε κάποιες τροφές που μπορώ να κοιτάξω. Πέρα από AATU που βγαίνει πάρα πολύ ψηλά το κύριο θέμα μου νομίζω ότι είναι το ποσοστό πρωτεΐνης καθώς και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά όπως χονδροϊτίνη και γλυκοζαμίνη (μιας και τα γαλλάκια είναι αρκετά ευαίσθητα).

Μετά από όλο αυτό το ψάξιμο κατέληξα σε αυτό το πινακάκι. Με κόκκινο είναι όσες αποκλείονται, ενώ με πράσινο όσες προκρίνονται.

View attachment 75220

Θα είναι χαρά μου να ακούσω απόψεις, προτάσεις και να το συζητήσουμε γενικά!


Με εκτίμηση,
Χρήστος.
Γεια σου Χρήστο!! Με το καλό να υποδεχτείς το κουτάβι!!! Προσωπικά δινω actually γιατι ειναι μονοπρωτεινικη και ειναι η μόνη που τρωει απροβληματιστα !!! Όμως ειναι απλησίαστα ειναι η αλήθεια...απο τις τρεις εγω θα επέλεγα primordial. Εχει μια αναλογία 70-30 σε κρέας που μου φαίνεται πολύ καλή. Μολις σου επιτρέψει ο γιατρός να περάσεις σε junior η ενηλικων, θα έχεις περισσότερες επιλογές. Από προσωπική πάλι αποψη, επιλέγω χωρίς σιτηρά, με μεγάλη περιεκτικοτητα σε κρέας. Επίσης, νομίζω (με επιφύλαξη το λεω) οτι η κτηνιατρος μου μου ειχε πει ότι όσο είναι μικρο το σκυλι (περιπου 1,5-2) δεν μας πειράζει πολυ η υψηλή πρωτεΐνη. Δεν εννοώ στο 40%. Εγω τη ρώτησα γυρω στο 35-37%. Ενδεχομένως να μου το ειπε για το δικο μου σκυλί, το μέγεθος του, τη δραστηριότητα του και επειδή γενικά έχει τον ακάθιστο.
 


Gio13

New Member
17 Νοεμβρίου 2020
3
0
37
Γεια σου Χρήστο!! Με το καλό να υποδεχτείς το κουτάβι!!! Προσωπικά δινω actually γιατι ειναι μονοπρωτεινικη και ειναι η μόνη που τρωει απροβληματιστα !!! Όμως ειναι απλησίαστα ειναι η αλήθεια...απο τις τρεις εγω θα επέλεγα primordial. Εχει μια αναλογία 70-30 σε κρέας που μου φαίνεται πολύ καλή. Μολις σου επιτρέψει ο γιατρός να περάσεις σε junior η ενηλικων, θα έχεις περισσότερες επιλογές. Από προσωπική πάλι αποψη, επιλέγω χωρίς σιτηρά, με μεγάλη περιεκτικοτητα σε κρέας. Επίσης, νομίζω (με επιφύλαξη το λεω) οτι η κτηνιατρος μου μου ειχε πει ότι όσο είναι μικρο το σκυλι (περιπου 1,5-2) δεν μας πειράζει πολυ η υψηλή πρωτεΐνη. Δεν εννοώ στο 40%. Εγω τη ρώτησα γυρω στο 35-37%. Ενδεχομένως να μου το ειπε για το δικο μου σκυλί, το μέγεθος του, τη δραστηριότητα του και επειδή γενικά έχει τον ακάθιστο.
Αλίκη σε ευχαριστώ για την απάντηση! Στην primordial με προβληματίζει ότι μου την είπαν μόνο σε ένα μεγάλο πετ από, όμως όντως τα χαρακτηριστικά της είναι καλά... Εννοείται αν ξέρεις για κάποια άλλη από την λίστα μου η ακόμα και εκτός της λίστας εννοείται πως είμαι ανοικτός στο να ακούσω!!
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εγω απο ολες αυτες της λιστας, εχω δοκιμασει την Ambrosia την RC και την Essential. Με την Ambrosia τα κοπρανα ηταν σχετικα μαλακα και πολλα, και μυριζαν. Την RC δεν την σχολιαζω καν, πιστευω ολοι ξερουμε γιατι δεν ειναι καλη τροφη. Η καλυτερη ξηρα που εχω δοκιμασει, ειναι η Essential, που χρησιμοποιω απο την πρωτη στιγμη που τον πηρα, εως τωρα. Τα κοπρανα ειναι σκληρα, λιγη ποσοτητα, και ελαχιστη οσμη. Η τιμη των 26 ευρω για το 3κιλο τσουβαλι, θεωρω πως ειναι αρκετα καλη για το τι παιρνεις. Εμας το 3κιλο κραταει για εναν μηνα.
Επισης, χρησιμοποιω λιχουδιες της Sam's field, αυτες για Skin & Coat, και Mobility. Ειναι οι αγαπημενες του, και οντως βοηθανε, ειδικα αυτες για το τριχωμα και το δερμα. Τις προτεινω.
Τα μαγειρευτα και τα ωμα μην τα αποκλειεις τοσο γρηγορα. Καποια στιγμη στη ζωη του σκυλου σου, μπορει αν θελησεις να το ταιζεις κατι καλυτερο απτις κροκετες.
Και τελευταια, να σου πω πως το Grain free ειναι λιγακι μυθος και marketing scheme. Δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα με τα συτιρα στην διαιτα του σκυλιου σε μια μικρη ποσοτητα. Οταν μιλαμε για τροφες σαν την RC που εχουν 90% συτιρα ομως, εκει σαφως και υπαρχει προβλημα. Ομως γενικα τα συτιρα δεν ειναι επικινδυνα. Ισα ισα, περισσοτερες πιθανοτητες εχει το σκυλι σου να παθει αλλεργια απο αλλα συστατικα, οπως το κοτοπουλο, η μπανανα, κλπ, παρα απο συτιρα.
Να προσεχεις επισης την ποσοτητα γλυκοζαμινης και χονδροιτινης. Σε κουταβια δεν δινουμε ΠΟΤΕ περισσεια ποσοτητα βοηθηματων για τις αρθρωσεις.
 
  • Like
  • Love
Reactions: Gio13 and Orjo


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Νομίζω υπερβολική σκέψη για μια απλή επιλογή τροφής.

Το αν έχει 40% ή 35% πρωτεϊνη για μένα είναι ασήμαντο. Τι πρωτεϊνη, από που και σε τι μορφή; Απλά νούμερα δεν έχουν σημασία.
Επίσης χονδροιτινη και γλυκοσαμινη στην ξηρά είναι κάτω από το ιδανικό. Οπότε μη φοβάσαι ότι θα παίρνει πολύ.
Το αν είναι grain free ή όχι, κι εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω. Πάντως εγώ δεν δίνω υδατάνθρακες στα σκυλιά μου. Το πολύ ένα φρούτο ή κάνα λαχανικό μέσα στην μέρα. Άιντε να μοιραστούμε κάνα σνακ τύπου τοστ ή πατάτες.
Γενικά μη τρομάζεις από κανόνες που έχουν βγει χωρίς έρευνες. Για μένα διάλεξε μια ξηρά που να τρώει ευχάριστα το σκυλί και να μη του βγάζει αλλεργίες και τα σχετικά. Το τι συστατικά έχει μια ξηρά είναι περισσότερο για την ψυχολογία του ανθρώπου. Τι να την κάνεις την σούπερ τροφή αν ο σκύλος θέλει απεγνωσμένα την Royal canin;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Τι να την κάνεις την σούπερ τροφή αν ο σκύλος θέλει απεγνωσμένα την Royal canin;
Οτι ακριβως κανεις και οταν ενα παιδακι θελει απεγνωσμενα σοκολατα για 3 γευματα την μερα. Του το ξεκοβεις, και αργα η γρηγορα μαθαινει να τρωει σωστα! Οχι επειδη αυτο ικανοποιει εσενα, αλλα για το δικο του καλο.
 


Gio13

New Member
17 Νοεμβρίου 2020
3
0
37
Εγω απο ολες αυτες της λιστας, εχω δοκιμασει την Ambrosia την RC και την Essential. Με την Ambrosia τα κοπρανα ηταν σχετικα μαλακα και πολλα, και μυριζαν. Την RC δεν την σχολιαζω καν, πιστευω ολοι ξερουμε γιατι δεν ειναι καλη τροφη. Η καλυτερη ξηρα που εχω δοκιμασει, ειναι η Essential, που χρησιμοποιω απο την πρωτη στιγμη που τον πηρα, εως τωρα. Τα κοπρανα ειναι σκληρα, λιγη ποσοτητα, και ελαχιστη οσμη. Η τιμη των 26 ευρω για το 3κιλο τσουβαλι, θεωρω πως ειναι αρκετα καλη για το τι παιρνεις. Εμας το 3κιλο κραταει για εναν μηνα.
Επισης, χρησιμοποιω λιχουδιες της Sam's field, αυτες για Skin & Coat, και Mobility. Ειναι οι αγαπημενες του, και οντως βοηθανε, ειδικα αυτες για το τριχωμα και το δερμα. Τις προτεινω.
Τα μαγειρευτα και τα ωμα μην τα αποκλειεις τοσο γρηγορα. Καποια στιγμη στη ζωη του σκυλου σου, μπορει αν θελησεις να το ταιζεις κατι καλυτερο απτις κροκετες.
Και τελευταια, να σου πω πως το Grain free ειναι λιγακι μυθος και marketing scheme. Δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα με τα συτιρα στην διαιτα του σκυλιου σε μια μικρη ποσοτητα. Οταν μιλαμε για τροφες σαν την RC που εχουν 90% συτιρα ομως, εκει σαφως και υπαρχει προβλημα. Ομως γενικα τα συτιρα δεν ειναι επικινδυνα. Ισα ισα, περισσοτερες πιθανοτητες εχει το σκυλι σου να παθει αλλεργια απο αλλα συστατικα, οπως το κοτοπουλο, η μπανανα, κλπ, παρα απο συτιρα.
Να προσεχεις επισης την ποσοτητα γλυκοζαμινης και χονδροιτινης. Σε κουταβια δεν δινουμε ΠΟΤΕ περισσεια ποσοτητα βοηθηματων για τις αρθρωσεις.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η essential με προβληματίζει γιατί λέει για large breed. Δεν έχω βρει κάτι για medium, αν δεν κάνω λάθος φυσικά... Όσο για τις τιμές χονδροϊτινης και γλυκοζαμίνης νόμιζα ότι χρειάζεται οπωσδήποτε για το σκυλί. Αν δεν χρειάζονται, ίσως κοιτάξω και την Taste of the wild!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Η Royal canin είναι τροφή που συστήνουν ακόμα και κτηνίατροι πολλές φορές. Όπως και η science plan.
Επίσης το "μαθαίνει να τρώει σωστά" όταν συζητάμε για έτοιμη τροφή εμπορίου είναι λίγο παράδοξο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η essential με προβληματίζει γιατί λέει για large breed. Δεν έχω βρει κάτι για medium, αν δεν κάνω λάθος φυσικά... Όσο για τις τιμές χονδροϊτινης και γλυκοζαμίνης νόμιζα ότι χρειάζεται οπωσδήποτε για το σκυλί. Αν δεν χρειάζονται, ίσως κοιτάξω και την Taste of the wild!




οποτε κανει για 1 μεχρι 15 κιλα.

και οχι, η χονδροιτινη και γλυκοζαμινη δεν ειναι απαραιτητες σε τεραστιες ποσοτητες.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Η Royal canin είναι τροφή που συστήνουν ακόμα και κτηνίατροι πολλές φορές. Όπως και η science plan.
Επίσης το "μαθαίνει να τρώει σωστά" όταν συζητάμε για έτοιμη τροφή εμπορίου είναι λίγο παράδοξο.
Ναι, λαθος τους.

για το δευτερο σκελος της απαντησης σου εχω αναμεικτα συναισθηματα, καθως απο μια αποψη συμφωνω, αλλα επισης δεν μπορεις εσυ, εγω, η κανενας αλλος να βγαλει ολους εκεινους που ταιζουν ξηρα αχρηστους και κακους ιδιοκτητες επειδη δεν δινουν ωμα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Είμαι από τους ανθρώπους που αν δω ότι κάποιος ταιζεις ψωμί και γάλα στο σκυλί του δεν θα πω κουβέντα. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Απλά υποστηρίζω ότι γινόμαστε λίγο υπερβολική όταν αναλύουμε τόσο πολύ την τροφή Χ με την τροφή Ψ.
Αν έπρεπε αύριο να αγοράσω σακούλι θα κοιταγα τα μεγάλα ονόματα, ναι είναι γευστικά για το σκυλι και να μη έχει κάτι μέσα που να το πειράζει. Το αν έχει ρύζι πρώτο συστατικό ή πατάτα τρίτο δεν ξέρω αν θα επιρεαζε την επιλογή μου.
 
  • Like
Reactions: Orjo


EfroGk

Member
11 Νοεμβρίου 2021
5
0
34
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα σας! Είμαι νέα στο φόρουμ!
Έχω ένα γαλλάκι 9 μηνών, από το Σεπτέμβρη άρχισε να έχει φαγούρα στο αυτάκι του κ στη συνέχεια σε όλο το σώμα, χωρίς να εμφανίσει σπυράκια ή κοκκινίλες, πέρα απο ελάχιστες κοκκινίλες ανάμεσα σε κάποια δάχτυλα! Στη βόλτα ή γενικά όταν ειναι έξω πολύ σπάνια θα ξυστεί! Του δόθηκαν σταγόνες για τα αυτάκια αρχικά απο τον κτηνίατρο, πήγαμε σε δερματολόγο, έγινε θεραπεία για malasezia (μετά από εξέταση) με χάπια και μπάνια, αλλαγή τροφής σε royal anallergenic, χάπι για παράσιτα αντί αμπούλας, ξανά σταγόνες για τα αυτια με ελάχιστη εως καθόλου βελτίωση στις 4 βδομάδες θεραπείας… ξανα στο δερματολογο, παρατήρησε περισσότερες αλλοιώσεις στα ποδαράκια του, και μας είπε να του δώσουμε apoquel και μα συνεχίσουμε τα μπάνια με Malden! Έχει περάσει μια βδομάδα αλλά δεν βλέπω διαφορά… έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Υπάρχει περίπτωση να αργεί να δράσει το χάπι; Να σημειώσω ότι του άλλαξα τροφή σε μαγειρευτή της fly dog με ελάφι εδω και 15 μέρες, έχω αλλάξει εδω και καιρό απορρυπαντικά και καθαριστικά, έχω στείλει τα χαλιά για καθαρισμό απο ακάρεα… δεν ξέρω τι άλλο να κάνω! Συγγνώμη για την «έκθεση» και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


SandyTheFrenchie

New Member
17 Μαϊου 2022
3
6
42
Καλησπέρα σε όλους. Για να μην ανοίγω νέα threads θα ρωτήσω εδώ.

Ενώ ξεκίνησα με acana junior αυτή που έδινε και ο εκτροφέας, είχε αρκετά μαλακά κόπρανα με πολύ άσχημη μυρωδιά και συχνότητα 4-5 φορές την ημέρα σε κουτάβι γαλλικό μπουλντόγκ 5,5 μηνών.

Θεώρησα πως τη ζημιά την έκανε η πολύ πρωτείνη της acana (33%) και μου συστήσαν τη primordial pappy με πρωτείνη 30%. Φαίνεται πως η primordial της ταιριάζει καλύτερα (αρκέτα πιο σκληρά και σχηματισμένα κόπρανα χωρίς καμία μυρωδιά).

Ως εδώ καλά. Κοιτώντας όμως τα specs της primordial στο mister pet (επίσημο site) βλέπω πως οι τιμές της γλουκοζαμίνης-χονδροιτινης είναι πάρα πολύ χαμηλά σε σχέση με την acana. 100-50 mg/kg primordial 1400-900mg/kg acana. Γιατί τόσο μεγάλες διαφορές?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3