Επιλογή barf/διαδικασία μετάβασης.


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Καλησπέρα,
Το κουταβάκι μου για δεύτερη φορά έχει κολίτιδα.
Η 1η φορά ήταν πριν 2 μήνες,που κάναμε μετάβαση από acana σε hills. Έπαθε κολίτιδα. Αλλά δεν ήξερα τίποτα για όλο αυτό. Μας έδωσε ο γιατρός μια αντιβίωση και μια δική του τροφή κατ'εμε πολλή καλή Virbac medium and large breed.
Έτρωγε αυτήν μέχρι πριν 3 εβδομάδες που ήθελα να του την αλλάξω/και του την άλλαξα σε brit lamb and rice. Έφαγε τα δείγματα,έφαγε το 3κιλο και τώρα τρώγοντας την 12κιλη ξανάμανά κολίτιδα.
Αύριο έχουμε γιατρό,θα πιέσω να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις.
Αυτός ήταν ο πρόλογος.

Λοιπόν,από πριν αλλάξω σε hills,πριν την πρώτη κολίτιδα σκέφτομαι την barf,αλλά όλο μας "κόβουν",είτε ο γιατρός,είτε ο εκπαιδευτής και μπλα μπλα.
Θέλω να δω τώρα τι θα γίνει από αύριο και μόλις ισιωσουμε να το αλλάξουμε σε barf. Μιας και στα σκυλάκια,επί των πλείστων,με γαστρεντερικά θέματα τα βοηθάει πολύ.(πάντα ανάλογα πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα αύριο και μετά).

Θα ήθελα όσοι τρώτε έτοιμη μπαρφ,να μου πείτε μάρκα-εντυπώσεις. Το τελευταίο ποστ που βρήκα ήταν το 19,και βλέπω οι εταιρείας ανεβοκατεβαζουν ποιότητα. Ο γείτονας μου δίνει την voldog,και είναι άπειρα ευχαριστημένος. Αν και από εδώ κάποιος μου είπε ότι έχει πολύ κόκαλο καθώς έχει πλαταρι κοτοπουλου. Οπότε θα ήθελα τις δικές σας εντυπώσεις σε μάρκες,σε τι συστατικά να εστιάζω.
Επίσης,πώς γίνεται η μετάβαση από μπαρφ σε κροκετα.
Υπάρχει η μέρα νηστείας όντως που το σκυλί μια μέρα δε τρώει τίποτα.
Επίσης μπορώ να δίνω λάδι Σολωμού στην μπαρφ;
Πέρα από την μπαρφ πρέπει να δίνω κάτι έξτρα ως συμπλήρωμα;
 


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
https://holybarf.com/shop/
BARF
https://kitchenbarf.gr/προϊόντα/

οποια απο τις παραπανω και να επιλεξεις , ακομα και συνδιασμο αυτων θα εισαι μια χαρα.
προσωπικα δεν εκανα καμια μερα νηστειας και την εφαγε αμεσως χωρις κανενα προβλημα .
Ξεκινα καλυτερα με κατι ποιο ευπεπτο οπως γαλοπουλα η κοτοπουλο .
απλα πριν σερβιρεις να εχει θερμοκρασια δωματίου η να βαζεις λιγο ζεστο νερακι να μην ειναι πολυ κρυα.
Φυσικα μπορεις να προσθετεις οτι θελεις, οπως λαδι σολωμου , ελαιολαδο κλπ

Εγω εδω κ 6 μηνες εχω ηρεμησει απο διαρρειες και η Ναλα εχει παντα ορεξη ..
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
https://holybarf.com/shop/
BARF
Προϊόντα - Kitchen B.A.R.F.

οποια απο τις παραπανω και να επιλεξεις , ακομα και συνδιασμο αυτων θα εισαι μια χαρα.
προσωπικα δεν εκανα καμια μερα νηστειας και την εφαγε αμεσως χωρις κανενα προβλημα .
Ξεκινα καλυτερα με κατι ποιο ευπεπτο οπως γαλοπουλα η κοτοπουλο .
απλα πριν σερβιρεις να εχει θερμοκρασια δωματίου η να βαζεις λιγο ζεστο νερακι να μην ειναι πολυ κρυα.
Φυσικα μπορεις να προσθετεις οτι θελεις, οπως λαδι σολωμου , ελαιολαδο κλπ

Εγω εδω κ 6 μηνες εχω ηρεμησει απο διαρρειες και η Ναλα εχει παντα ορεξη ..
Για την νηστεία εννοώ.
Ότι όταν το σκυλί τρέφεται με μπαρφ έχω ακούσει ότι πρέπει να τηρείται μια μέρα νηστείας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Για την νηστεία εννοώ.
Ότι όταν το σκυλί τρέφεται με μπαρφ έχω ακούσει ότι πρέπει να τηρείται μια μέρα νηστείας.
Ναι με τη λογική ότι ο σκύλος στη φύση δεν έβρισκε κάθε μέρα τροφή, σήμερα έτρωγε ένα πουλί, αύριο δεν έβρισκε τίποτα. Και φαντάζομαι η νηστεία είναι γενικώς καλή όπως και σε ανθρώπους για λόγους αποτοξίνωσης ας πούμε.

Αν κάνω νηστεία στα δικά μου σκυλιά θα με φάνε ζωντανή, άσε που το γαλλικό μπουλντόγκ θα κάνει εμετούς με γαστρικά υγρά. Αυτό που κάνω είναι μία μέρα να φάνε γιαούρτι (κατσικίσιο συνήθως), άντε και κανα αυγό. Δηλαδή νηστεύουν το κρέας αλλά όχι το φαί.
 


Gounou

New Member
7 Απριλίου 2021
4
2
40
Καλησπέρα,
Το κουταβάκι μου για δεύτερη φορά έχει κολίτιδα.
Η 1η φορά ήταν πριν 2 μήνες,που κάναμε μετάβαση από acana σε hills. Έπαθε κολίτιδα. Αλλά δεν ήξερα τίποτα για όλο αυτό. Μας έδωσε ο γιατρός μια αντιβίωση και μια δική του τροφή κατ'εμε πολλή καλή Virbac medium and large breed.
Έτρωγε αυτήν μέχρι πριν 3 εβδομάδες που ήθελα να του την αλλάξω/και του την άλλαξα σε brit lamb and rice. Έφαγε τα δείγματα,έφαγε το 3κιλο και τώρα τρώγοντας την 12κιλη ξανάμανά κολίτιδα.
Αύριο έχουμε γιατρό,θα πιέσω να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις.
Αυτός ήταν ο πρόλογος.

Λοιπόν,από πριν αλλάξω σε hills,πριν την πρώτη κολίτιδα σκέφτομαι την barf,αλλά όλο μας "κόβουν",είτε ο γιατρός,είτε ο εκπαιδευτής και μπλα μπλα.
Θέλω να δω τώρα τι θα γίνει από αύριο και μόλις ισιωσουμε να το αλλάξουμε σε barf. Μιας και στα σκυλάκια,επί των πλείστων,με γαστρεντερικά θέματα τα βοηθάει πολύ.(πάντα ανάλογα πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα αύριο και μετά).

Θα ήθελα όσοι τρώτε έτοιμη μπαρφ,να μου πείτε μάρκα-εντυπώσεις. Το τελευταίο ποστ που βρήκα ήταν το 19,και βλέπω οι εταιρείας ανεβοκατεβαζουν ποιότητα. Ο γείτονας μου δίνει την voldog,και είναι άπειρα ευχαριστημένος. Αν και από εδώ κάποιος μου είπε ότι έχει πολύ κόκαλο καθώς έχει πλαταρι κοτοπουλου. Οπότε θα ήθελα τις δικές σας εντυπώσεις σε μάρκες,σε τι συστατικά να εστιάζω.
Επίσης,πώς γίνεται η μετάβαση από μπαρφ σε κροκετα.
Υπάρχει η μέρα νηστείας όντως που το σκυλί μια μέρα δε τρώει τίποτα.
Επίσης μπορώ να δίνω λάδι Σολωμού στην μπαρφ;
Πέρα από την μπαρφ πρέπει να δίνω κάτι έξτρα ως συμπλήρωμα;
Καλησπέρα Sasha,

θα σου απαντήσω σε όλα μιας και πριν από 1,5 χρόνο όλες αυτές και άλλες τόσες απορίες είχα και εγώ και τελικά βρήκα τις απαντήσεις.

Θα σου πω ότι έχω ένα Γ.Π. που σε 2 μέρες γίνεται 2 χρονών. Εδώ και ενάμιση χρόνο του δίνω barf και αν γυρνούσα τον χρόνο θα την έδινα από την πρώτη μέρα. Από εκείνη την μέρα δεν έχω πάει ποτέ στον κτηνίατρο για κάποιο πρόβλημα, μόνο για τα κλασσικά, εμβόλια, χάπια κτλ.
Πλέον δεν έχει καμία ευαισθησία στο στομάχι του, η διάθεσή του είναι στα ύψη. Δόντια, τρίχωμα, περιττώματα, όλα σε άψογη κατάσταση. Σταμάτησαν και κάποιες δερματικές ενοχλήσεις που είχε. Οπότε το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Στην barf μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις μέσα. Αυγό, λάδι σολομού, βρασμένο κοτόπουλο αν θες, γιαούρτι, κεφίρ, cottage και γενικά οτιδήποτε αρέσει στον σκύλο σου. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να στο απαγορεύει ή να υπάρχει κίνδυνος.
Εγώ παίρνω από την kitchen barf (Θεσσαλονίκη).
Όσον αφορά την νηστεία. Ουσιαστικά καλό είναι οτιδήποτε ταΐζουμε στα σκυλάκια μας να κάνουμε μία ήμερα την βδομάδα ή μία μέρα κάθε 10 μέρες ένα διάλλειμα από πρωτεΐνη. Μπορείς να του δώσεις γιαούρτι ή λαχανικά εκείνη την ημέρα.
Η μετάβαση μπορεί να γίνει από το επόμενο κιόλας γεύμα.
Σημαντικό βέβαια να είσαι συνεπής στο χάπι της αποπαρασίτωσης. Σου προτείνω κάθε μήνα στάνταρ.
Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο πες μου.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Να εκφρασω μια σκεψη,που μπορεί να ακουστεί ηλιθια και συγγνώμη που πεταγοναι σαν τσουτσου: στην κατάψυξη βακτήρια και παράσιτα δεν σκοτώνονται,απλά αδρανοποιουνται. Τα βακτήρια μόλις ξαναβρεθούν σε συνθήκες πιο ευνοϊκές,ξεκινούν να πολλαπλασιαζονται.
Για το σκύλο ισως δεν είναι μεγάλο θέμα,μιας κι έχουν διαφορετικους αμυντικούς μηχανισμούς. Για εμας όμως σίγουρα μπορεί να υπάρξει θέμα. Πχ έχω κι ένα 4χρονο,που όλη μέρα κυλιεται με τον σκυλο κ την γλύφει πολλές φορές και στο στόμα,δεν τα προλαβαίνω όλα.
ΔΕΝ μπορώ να φανταστώ πως θα έχει καταναλώσει πριν ο σκύλος ωμό κοτόπουλο πχ κ θα μεταφέρει αντίστοιχα βακτήρια στην μούρη της μικρής. Γιατι σίγουρα η σαλμονελα και το καμπυλοβακτηριο πχ,επιβιώνουν αρκετές ώρες στην στοματική κοιλότητα του σκύλου. Και τα νήπια δεν έχουν ολοκληρώσει την ανάπτυξη του ανοσοποιητικου τους.
Εχει κάποιος άλλος τέτοιες ανησυχίες??
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Σημαντικό βέβαια να είσαι συνεπής στο χάπι της αποπαρασίτωσης. Σου προτείνω κάθε μήνα στάνταρ.
Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο πες μου.
Drontal έχω να δώσω 10 χρόνια, σε 4 σκυλιά συνολικά που πέρασαν από το σπίτι. Σκουλήκια δεν είχααμε ποτέ.
Που και που βάζω στο φαί τους τριμμένη ινδική καρύδα (αυτή που βάζουμε στα γλυκά) που δημιουργεί περιβάλλον μη φιλικό για τα σκουλήκια. Το ίδιο κάνει νομίζω και το λάδι καρύδας.
 


Gounou

New Member
7 Απριλίου 2021
4
2
40
Drontal έχω να δώσω 10 χρόνια, σε 4 σκυλιά συνολικά που πέρασαν από το σπίτι. Σκουλήκια δεν είχααμε ποτέ.
Που και που βάζω στο φαί τους τριμμένη ινδική καρύδα (αυτή που βάζουμε στα γλυκά) που δημιουργεί περιβάλλον μη φιλικό για τα σκουλήκια. Το ίδιο κάνει νομίζω και το λάδι καρύδας.
Δεν το έχω ξανακούσει αλλά για να το λες τότε φαίνεται καλή λύση και αυτή!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3