Επιπτώσεις ηλεκτρικού ρεύματος σε οργανισμούς


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Βασίλη, ας κρατήσουμε το θέμα στις επιπτώσεις στους οργανισμούς μόνο.

Θεωρώ ότι έτσι εξυπηρετείται καλύτερα η ροή της κουβέντας

;)
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
οκ παω πασο.
αν και δεν ειμαι καθολου ασχετος με το ρευμα...
οταν ασφαλιζουμε ενα μηχανημα να κοπει η παροχη του στα 30ma αφου ειναι επικυνδηνα τα 20 ma γιατι δεν το ασφαλιζουμε σε λιγοτερα μετα;;;;;
λογικα αν ηταν επικυνδινο θα ειχαμε δει και πολλα (ψημενα σκυλια)

κανεις δεν αμφισβητει ερευνες αλλα δεν συμφωνει και με ολες.

αυτα απο εμενα για να μην σου χαλασω το θεμα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν έχω γνώσεις για να κρίνω.
Ο τομέας του ηλεκτρισμού στην φυσική λυκείου μου ήταν βαρετός (εν αντιθέσει με την μηχανική).
Αλλά μην βλέπεις κάθε ερώτηση σαν προσπάθεια αναίρεσης των λεγομένων σου και ζητάς κάθε τόσο απλό σχολιασμό των δεδομένων της συγκεκριμένης έρευνάς σου.
Εκτός αν απευθύνεσαι σε φόρουμ ηλεκτρολόγων.
Ζήτησες να μην πάμε το θέμα αλλού, αλλά να μείνουμε στις επιπτώσεις υγείας.
Για θέματα υγείας, συγγνώμη, αλλά δεν αρκεί μόνο η έρευνα επι του θεωρητικού, αλλά και η καταγραφή περιπτώσεων.
Προσωπικά, έχω πάρει κολάρο εδώ και ενάμιση χρόνο, αλλά το έχω παρκάρει και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε μία φορά, καθώς ακόμα δεν είμαι σίγουρος ακριβώς για τις επιπτώσεις που συζητάμε.
Και με ενδιαφέρει ειλικρινά το θέμα.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Έτσι όπως έχουν παρατεθεί τα στοιχεία και οι μελέτες πάντως,δεν αφήνουν κάποιο περιθώριο kkranis για συζήτηση,όπως ζητάς εδώ και κάποια posts.

Δεν μπορεί δηλαδή κάποιος να συζητήσει επί των αριθμών αφενός και αφετέρου δεν ξέρω κάτα πόσο θα είχε κ νόημα μια τέτοια συζήτηση,με αντιπαράθεση πανεπιστημιακών μελετών (ως επιχείρημα) και αριθμών.

Πόσο μάλλον δε όταν δεν μπορεί να γίνει κάποιος εμφανής συσχετισμός μεταξύ e collar - έντασης του e collar στην οποία υπεβλήθη το αντικείμενο - πρόβλημα στη φυσιολογία του σκύλου.

Είμαι κατά του κολάρου προσωπικά (χωρίς να χρειάζομαι μαθηματικές η επιστημονικές μελέτες σχετικά με το ρεύμα),το παρακολουθώ το θέμα που δημιούργησες με ενδιαφέρον από χτες,αλλά έτσι όπως έχει τεθεί φέρνει τον διαφωνούντα λίγο σε "τετελεσμένα" γεγονότα αν θες.Δεν μπορεί δηλαδή να αντιπαρατεθεί σε αριθμούς οπότε ο σχολιασμός περιορίζεται στο τι νομίζει ο καθένας,τι εμπειρίες έχει κλπ

Αυτά είχα να πω σαν μια φιλική επισήμανση :)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
οκ παω πασο.
αν και δεν ειμαι καθολου ασχετος με το ρευμα...
οταν ασφαλιζουμε ενα μηχανημα να κοπει η παροχη του στα 30ma αφου ειναι επικυνδηνα τα 20 ma γιατι δεν το ασφαλιζουμε σε λιγοτερα μετα;;;;;
λογικα αν ηταν επικυνδινο θα ειχαμε δει και πολλα (ψημενα σκυλια)

κανεις δεν αμφισβητει ερευνες αλλα δεν συμφωνει και με ολες.

αυτα απο εμενα για να μην σου χαλασω το θεμα.
Γιατί (επαναλαμβάνω, αλλά μάλλον δε σε ενδιαφέρει να δεις τι γράφω, αλλά μόνο να πεις τα δικά σου) τα όρια των ασφαλειών είναι για να αποτρέπουν το θάνατο ή το σοβαρό τραυματισμό.

Σε χαμηλότερες εντάσεις δεν υπάρχουν επιπτώσεις;

Είναι σα να μου λες ότι το ρεύμα σε χαμηλές εντάσεις δεν προκαλεί τίποτα και στα 50 mA (π.χ.) προκαλεί το θάνατο.

Δυστυχώς, δεν είναι άσπρο / μαύρο όμως...
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...
Ζήτησες να μην πάμε το θέμα αλλού, αλλά να μείνουμε στις επιπτώσεις υγείας.
Για θέματα υγείας, συγγνώμη, αλλά δεν αρκεί μόνο η έρευνα επι του θεωρητικού, αλλά και η καταγραφή περιπτώσεων.
...
Δηλαδή δε μπορούμε να συζητήσουμε τις επιπτώσεις του κολάρου στην υγεία μόνο; Πρέπει να γράψουμε το πόσο ωραία εκπαίδευση κάνουμε με το κολάρο, άρα και το πόσο καλό είναι;

Εδώ συζητάμε το πώς μαζεύουμε τα κακάκια από το δρόμο;

Εκεί θέλουμε την "εξειδίκευση" ενώ εδώ όχι;

Η πρώτη έρευνα που παραθέτω δεν είναι θεωρητική, αν κάνεις τον κόπο να τη διαβάσεις, έχει συγκεκριμένες μετρήσεις που αφορούν τη χρήση του κολάρου στα σκυλιά...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Σε χαμηλότερες εντάσεις δεν υπάρχουν επιπτώσεις;
Άρα το θέμα επικεντρώνεται σε αυτό ακριβώς το σημείο ....αν υπάρχουν επιδράσεις στην υγεία του σκύλου και του οργανισμού εν γέννει από την συνεχή επίδραση του ηλεκτισμού σε χαμηλές εντάσεις ?
(Ρωτώ γιατί δεν έχω καταλάβει καλά )
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δηλαδή δε μπορούμε να συζητήσουμε τις επιπτώσεις του κολάρου στην υγεία μόνο; Πρέπει να γράψουμε το πόσο ωραία εκπαίδευση κάνουμε με το κολάρο, άρα και το πόσο καλό
Γιατί?
Έγραψα εγώ οτιδήποτε τέτοιο?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αλλά μην βλέπεις κάθε ερώτηση σαν προσπάθεια αναίρεσης των λεγομένων σου και ζητάς κάθε τόσο απλό σχολιασμό των δεδομένων της συγκεκριμένης έρευνάς σου.
...
Αυτό καταλαβαίνω...

Γιατί το θέμα είναι στην κατηγορία "Υγεία"

Αν κάνω λάθος συγγνώμη

:)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Βρε!
Κι εγώ για την υγεία λέω!
Είπα εγώ για εκπαίδευση?
Απλώς ρώτησα αν υπάρχει κάτι παραπάνω εκτός από αυτήν την έρευνα...
Γιατί στην κατηγορία "Υγεία" συνήθως υπάρχουν και κλινικές μελέτες, δηλαδή συγκεκριμένα συμπτώματα επί συγκεκριμένων παραδειγμάτων!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Να εκφράσω μια απορία σε εσάς που γνωρίζετε περισσότερα για το θέμα του ηλεκτρισμού γιατί έτσι κι αλλιώς στην φυσική είμαι σκράπας. Τα e-collars πουχρησιμοποιούνται τελικά βλάπτουν την υγεία του σκύλου; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν το έχω στο πρόγραμμα αλλά prong έχω χρησιμοποιήσει και δεν το θεωρούσα πολύ πιο αθώο εργαλείο.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Βρε!
Κι εγώ για την υγεία λέω!
Είπα εγώ για εκπαίδευση?
Απλώς ρώτησα αν υπάρχει κάτι παραπάνω εκτός από αυτήν την έρευνα...
Γιατί στην κατηγορία "Υγεία" συνήθως υπάρχουν και κλινικές μελέτες, δηλαδή συγκεκριμένα συμπτώματα επί συγκεκριμένων παραδειγμάτων!
Δεν έχω βρει έρευνα να υπάρχει ακόμα.

Ίσως είναι πολύ ενωρίς.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν επιπτώσεις στην υγεία.

Την δεκαετία του 60, υποστήριζαν ότι το κάπνισμα βλάπτει μόνο την τσέπη. Εκεί δεν υπήρχαν κάν ενδείξεις.

Στο θέμα μας υπάρχουν έντονες...
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Ωραία, από τη στιγμή που δεν υπάρχει συμβάν, τουλάχιστον όσο εγώ γνωρίζω, ότι επειδή στην κυριολεξία δεν ψήθηκε σκύλος από Η.Κ., θεωρούμε ότι είναι ακίνδυνο. Σωστά;

Επειδή μιλάμε για ανθρώπινες κατασκευές η τάση είναι χαμηλή συγκριτικά με τη τάση που χρειάζεται ένα ψυγείο. Αλλά, είναι τόσο διαφορετικό να μιλάμε για τάση ως προς τις λευκές συσκευές και ως προς ζωντανούς οργανισμούς.

Το ηλεκτρικό κολάρο διοχετεύει ηλεκτρικό ρεύμα στη περιοχή του λαιμού. Ο λαιμός είναι ένα, αναμφισβήτητα, λεπτό και πολύ ευαίσθητο σημείο αφού εκεί υπάρχουν «νευρικοί δρόμοι» & απολήξεις.
Θεωρώ, λογικά, πως οποιαδήποτε ηλεκτρική δόνηση & ένταση στο συγκεκριμένο σημείο, θα επηρεάζει όλο το σώμα του σκύλου.

Άρα οι χαμηλής εντάσεως επαναλήψεις είναι ακίνδυνες ή όχι;

Επίσης το γεγονός το ότι δεν νιώθουμε εμείς το ρεύμα στο λαιμό μας, μας δίνει τη δυνατότητα να έχουμε πολλαπλές επαναλήψεις, να περνάμε τα όρια και να ελέγχουμε ένα ξένο σώμα σε αυτό το σημείο...

Επίσης, η επανάληψη στο ίδιο σημείο για να μάθει ο σκύλος αυτό που ο άνθρωπος θεωρεί σωστό, σίγουρα θα έχουν πολλαπλάσια αρνητική επίδραση στο σώμα του σκύλου.

Εδώ, πρέπει λίγο να αναφέρουμε, υπάρχει και η επανάληψη χρήσης Η.Κ. για να θεωρούμε εμείς, οι άνθρωποι, σωστή μια σκυλό-συμπεριφορά…
Τι είναι λοιπόν το σωστό, η απόλυτη υπακοή και η συμπεριφορά σκύλου με βάση τις ανθρώπινες ανάγκες (προσφέροντας στους φόβους – φοβίες) ;

Ψυχοσύνθεση, ψυχοσύσταση-ψυχοπαθολογία του σκύλου ;

Η ψυχολογία, με βάση τους λανθασμένους χειρισμούς, δεν προκαλεί προβλήματα παθολογικά;

Ποια λοιπόν θεωρείται φυσιολογική χρήση και ποιες οι επιπτώσεις στην υγεία του σκύλου;

Τέλος, για να τοποθετηθώ ξεκάθαρα ως προς τις επιπτώσεις στον οργανισμό του σκύλου απο χρήση Η.Κ., είμαι βέβαιος ότι σίγουρα υπάρχουν δυσάρεστα αποτελέσματα στην υγεία του, παροδικά ή όχι, βραχυχρόνια ή όχι.

Αν δεν είμαστε σε θέση να "διαβάσουμε" και να δούμε τα αποτελέσματα και να εξηγήσουμε-τεκμηριώσουμε μια κατάσταση, τότε δεν σημαίνει ότι δεν υπαρχουν επιπτώσεις, επειδή απλκά βλέπουμε την υπακοή-"αποτέλεσμα" και μας δίνει χαρά υπεροχής και "επίτευξης" στόχου.


ΥΓ
Έχει κάνει κάποιος ηλεκτρομυογράφημα;
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Το ηλεκτρικό κολάρο διοχετεύει ηλεκτρικό ρεύμα στη περιοχή του λαιμού. Ο λαιμός είναι ένα, αναμφισβήτητα, λεπτό και πολύ ευαίσθητο σημείο αφού εκεί υπάρχουν «νευρικοί δρόμοι» & απολήξεις.
Θεωρώ, λογικά, πως οποιαδήποτε ηλεκτρική δόνηση & ένταση στο συγκεκριμένο σημείο, θα επηρεάζει όλο το σώμα του σκύλου.
Βασίλη, ΠΟΛΥ σημαντική παρατήρηση.

Ο λαιμός μαζί με τον αυχένα είναι το σημείο όπου περνάνε ΟΛΑ τα νεύρα, από τον εγκέφαλο στα ζωτικά όργανα, τους μυες και όλο το δέρμα.

Πολύ ευαίσθητο σημείο...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
το ρευμα ειναι κατι που δε το χω.
οι ερευνες λενε αυτο που λενε.η παραγματικοτητα δεν μας εχει δειξει ακομα.
εγω που ειμαι θερμος υποστηρικτης τετοιων βασανιστικων εργαλειων προσωπικα ξερω σκυλια που μονο με μπαλαντεζα και ειναι μια χαρα..αυτα!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
εγω που ειμαι θερμος υποστηρικτης τετοιων βασανιστικων εργαλειων προσωπικα ξερω σκυλια που μονο με μπαλαντεζα και ειναι μια χαρα..αυτα!
Και εγώ ξέρω ότι ο μπάρμπας μου κάπνιζε ένα πακέτο την ημέρα και πέθανε στα 90φεύγα του.

ΑΡΑ το κάπνισμα κάνει καλό στην υγεία και πρέπει να καπνίζουμε όλοι, όσο πιο πολύ γίνεται

:)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
αν δεν ψοφαγε ο κοσμακης απο καρκινο θα μπορουσες να το υποστηριξεις αυτο.
οταν θα ψοφανε τα σκυλια απο το ηλεκτρικο κολαρο,τοτε σιγουρα δε θα τα υποστηριζω.μεχρι τοτε ομως..
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ναι, και πριν 40 χρόνια, το κάπνισμα "έβλαπτε" μόνο τα οικονομικά και δεν είχε καμία επίπτωση στην υγεία.

Και από τη μια λες:

το ρευμα ειναι κατι που δε το χω.
και από την άλλη εκφέρεις γνώμη ως παντογνώστης.

](*,)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ουτε γιατρος ειμαι αλλα καπνιζω οπως πολυ κοσμος.

παντογνωστης δεν ειμαι,αλλα εχω γνωμη και αποψη σαν σκεπτομενο ον.ουτε προσπαθω να επιβαλω σε κανεναν την αποψη μου,αλλα μπορω να την λεω.

δεν ειπα πουθενα οτι το ρευμα ειναι ακακο.και το ρευμα ποναει η ενοχλει,και ο πνιχτης και το καρφι και και η κλανια και και και...αλλα μεχρι να βρεθει στατιστικη με σκυλια που πεθαναν η επαθαν κατι σοβαρο απο τη χρηση ηλεκτρικου κολαρου θα εξακολουθω να λεω οτι απλα ειναι ενα εργαλειο ακομα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95