Επιπτώσεις ηλεκτρικού ρεύματος σε οργανισμούς


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Έχοντας ξεφυλλίσει αρκετά φυλλάδια από διάφορες εταιρίες ηλεκτρικών κολάρων (e-collars) έπεσε κάτι στην αντίληψή μου, που μου φάνηκε παράξενο.

Σε κανένα φυλλάδιο δεν αναφερόταν το εύρος της τάσης (operating voltage) που λειτουργούν αυτά τα κολάρα.

Το γεγονός αυτό είναι πολύ παράξενο, μιας και η πληροφορία αυτή είθισται να αναγράφεται σε όλες τις ηλεκτρικές / ηλεκτρονικές συσκευές.

Κάνοντας ένα μικρό ψάξιμο στο δίκτυο, βρήκα κάποιες αξιοπρόσεκτες λεπτομέρειες.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

1. Αγγλική έρευνα, που μετράει την τάση, σε συνδυασμό με την εμπέδηση

Η εμπέδηση (αντίσταση) του λαιμού του σκύλου ξεκινάει από 10kΩ για βρεγμένο δέρμα και φτάνει τα 640kΩ για στεγνό (μέσοι όροι)

Σε 13 διαφορετικά μοντέλα e-collar που εξετάστηκαν, η μέγιστη στιγμιαία τάση που μετρήθηκε ήταν:


  • 6000V για εμπέδηση 500kΩ
  • 100V για εμπέδηση 5kΩ

Οι τιμές είναι διαθέσιμες εδώ

Αν θυμάμαι καλά τη φυσική που έκανα στο λύκειο και το πανεπιστήμιο, ο νόμος του Ohm λέει ότι η ένταση του ρεύματος ισούται με την τάση δια την αντίσταση

Αν πάρουμε τώρα τις παραπάνω τιμές, και για να βρούμε το ρεύμα που πέρασε μέσα από το δέρμα του σκύλου σε κάθε ενεργοποίηση του e-collar, διαιρούμε τις παραπάνω μετρήσεις και βρίσκουμε τις παρακάτω τιμές:


  • 0,012 A = 12mA για την πρώτη περίπτωση και...
  • 0,02 Α = 20mA για τη δεύτερη


Οι τιμές αυτές αντιπροσωπεύουν την ένταση του ρεύματος που περνάει μέσα από το σώμα του σκύλου, ανάμεσα στα σημεία επαφής (ακίδες) του e-collar.


2. Γενικές επιπτώσεις ηλεκτρικού ρεύματος

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, που αναφέρει πολλές επιπτώσεις στους ανθρώπους. Σίγουρα με μια γενίκευση και μιας και μιλάμε για ίδια κατηγορία ζώων (θηλαστικά με παρόμοιο οργανισμό και νευρικό σύστημα), μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα, ίσως όχι ακριβή, αλλα σίγουρα ασφαλή.

Αναφέρονται (μεταξύ άλλων):

Αντίσταση του ανθρώπινου σώματος: Το 99% της αντίστασης του ανθρώπινου σώματος οφείλεται στο δέρμα. Από τα 500 V και πάνω (ας θυμηθούμε ότι αναφέρθηκαν ως και 6000 V στην προηγούμενη έρευνα) το δέρμα αρχίζει να "σπάει", άρα πέφτει η αντίστασή του, με αποτέλεσμα να περνάει στον οργανισμό μεγαλύτερης έντασης ρεύμα.

Επιπλοκές στο νευρικό σύστημα: Ο ηλεκτρισμός μπορεί να επηρεάσει ολόκληρο το νευρικό σύστημα, το οποίο είναι υπεύθυνο για να επεξεργαστεί και να μεταφέρει τα σήματα, τα οποία χρησιμοποιούνται για τη ρύθμιση των λειτουργιών του σώματος. Τα κύτταρα των νεύρων λειτουργούν και επικοινωνούν μέσω της παραγωγής απειροελάχιστων τάσεων. Αν τώρα ρεύμα περάσει μέσα από ζωντανό ιστό, το αποτέλεσμα είναι να παρακαμθούν οι φυσικοί "παλμοί" των νευρώνων, το νευρικό σύστημα υπερφορτώνεται και μπλοκάρωνται οι παλμοί που ελέγχουν τους συνειδητούς παλμούς που στέλνονται για την κίνηση των μυών.

Αν κάνετε τώρα τον κόπο να δείτε στον υπερσύνδεσμο και τον πίνακα, συγκρίνετε τις τιμές έντασης ρεύματος που υπολογίσαμε πιο πάνω (12mA και 20mA)

Έχουμε και λέμε:

6 - 25 mA (γυναίκες) Οδηνηρά σόκ, απώλεια ελέγχου μυών

9 - 30 mA (άνδρες) Ρεύμα που οδηγεί απώλεια ελέγχου της κίνησης, το θύμα μπορεί να πεταχτεί μακρυά από την πηγή ενέργειας, ανεξέλενκτες κινήσεις μυών.


Σίγουρα, δε μπορούμε να πούμε στο 100% ότι συμβαίνουν τα ίδια πράγματα στο σκύλο. Σκεφτείτε όμως ότι ως οργανισμοί, δεν υπάρχουν τόσες πολλές διαφορές μεταξύ ανθρώπου και σκύλου.

Μιλάμε για 2 θηλαστικά, με παρόμοια φυσιολογία (παρόμοια βασικά όργανα) και νευρικό σύστημα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
πανω απο 10 mA συνεχομενο απαγορευεται σε ανθρωπινο οργανισμο,,, και ηδη απο το 1 mA το αντιλαμβανεται και ο πιο α;ρνητικος ανθρωπινος δεκτης,,, τα μεγεθη που εσυ αναφερεις ειναι μεγαλα και επικυνδυνα ομως εαν ειναι στιγμιαια το μονο που μπορουν να προκαλεσουν ειναι τιναγμα η στη χειροτερη μια καρδιακη ανακοπη,,, οπως εχουν παθει φορτηγατζηδες κατεβαινοντας απο τη νταλικα σε ταξιδι και κανουν γειωση και τους χτυπα ο στατικος ηλεκτρισμος που εχει μαζευτει στη τεντα η στο φρεσκοβαμενο αμαξωμα η το γυαλισμενο..,,
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Υπάρχουν και τα θερμικά εγκαύματα στο δέρμα από τον ηλεκτρισμό που μπορεί να φαίνονται επιφανειακά στο δέρμα αλλά να έχουν προκαλέσει νέκρωση των υποκείμενων μυών.
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
τα μεγεθη που εσυ αναφερεις ειναι μεγαλα και επικυνδυνα ομως εαν ειναι στιγμιαια το μονο που μπορουν να προκαλεσουν ειναι τιναγμα η στη χειροτερη μια καρδιακη ανακοπη,,, οπως εχουν παθει φορτηγατζηδες κατεβαινοντας απο τη νταλικα σε ταξιδι και κανουν γειωση και τους χτυπα ο στατικος ηλεκτρισμος που εχει μαζευτει στη τεντα η στο φρεσκοβαμενο αμαξωμα η το γυαλισμενο..,,
Εκπαιδευτής μου είχε προτείνει ηλεκτρικό στον πρώτο μου σκύλο ο οποίος ανέπνεε-δεν ανέπνεε... Θα τον έστελνα μια ώρα αρχίτερα το σκύλο δηλαδή.
Να αρχίσω εδώ τα μπινελίκια ή να ανοίξω άλλο θρεντ? :mad:
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
δηλαδή κινδυνεύουν και όλοι αυτοί που κάνουν παθητική γυμναστική με ηλεκτρομυϊκές συσπάσεις;
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
δεν μπορω να καταλαβω γιατι επιτιθεστε σε συγκεκριμενα εργαλεια ..
το αν δεν θελετε να τα χρησιμοποιητε ειναι δικαιωμα σας αλλα δεν καταλαβαινω αυτη την εμμονη..... εκτος βεβαια αν υπαρχουν αλλα συμφεροντα απο πισω και δεν ειναι η ενημερωση και πληροφοριση των εδιαφερομενων............

ολα τα εργαλεια ειναι επικινδυνα.. αναλογα ο καθενας πως τα χρησιμοποιει (εδω αρχιζουμε παλι να μιλαμε για μεθοδο εκπαιδευσης) ελαχιστοποιει η πολλαπλασιαζει τον κινδυνο στο να τραυματιστει το σκυλι του..

παντως οσο ασχημη και αν τα παρουσιαζετε στον κοσμο την χρηση τους, τα πιο χαρουμενα και ισορροπιμενα σκυλια φορανε η εχουν φορεσει καρφι, e-collar...
η διορθωση ειναι στην φυση του σκυλου.. και οσο καλυτερα το χρησιμοποιει αυτο ο ανθρωπος τοσο πιο ευτυχισμενο ειναι το σκυλι..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
δηλαδή κινδυνεύουν και όλοι αυτοί που κάνουν παθητική γυμναστική με ηλεκτρομυϊκές συσπάσεις;
Σε φυσικοθεραπευτή που έχω κάνει τέτοιο πράγμα το βρήκα άκρως ενοχλητικό. Κάθε φορά στην αρχή της συνεδρίας τιναζόμουν λίγο. Τώρα αν μου άφησε κουσούρι δεν ξέρω... :cuniaoo:
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Σε φυσικοθεραπευτή που έχω κάνει τέτοιο πράγμα το βρήκα άκρως ενοχλητικό. Κάθε φορά στην αρχή της συνεδρίας τιναζόμουν λίγο. Τώρα αν μου άφησε κουσούρι δεν ξέρω... :cuniaoo:
ακριβώς εκεί κρύβεται η αλήθεια .
στην ενόχληση και όχι στο βασανισμό.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
sug, από πότε μια απλή παράθεση γεγονότων φυσικής είναι "επίθεση" ή κρύβει "άλλα συμφεροντα";


Εκτός από το να γράφεις για τα ευτυχισμένα σκυλάκια που φοράνε το e-collar, έχεις να πεις κάτι επί των παρατηρήσεων του πρώτου post;

:)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
δεν μπορω να καταλαβω γιατι επιτιθεστε σε συγκεκριμενα εργαλεια ..
το αν δεν θελετε να τα χρησιμοποιητε ειναι δικαιωμα σας αλλα δεν καταλαβαινω αυτη την εμμονη..... εκτος βεβαια αν υπαρχουν αλλα συμφεροντα απο πισω και δεν ειναι η ενημερωση και πληροφοριση των εδιαφερομενων............

ολα τα εργαλεια ειναι επικινδυνα.. αναλογα ο καθενας πως τα χρησιμοποιει (εδω αρχιζουμε παλι να μιλαμε για μεθοδο εκπαιδευσης) ελαχιστοποιει η πολλαπλασιαζει τον κινδυνο στο να τραυματιστει το σκυλι του..

παντως οσο ασχημη και αν τα παρουσιαζετε στον κοσμο την χρηση τους, τα πιο χαρουμενα και ισορροπιμενα σκυλια φορανε η εχουν φορεσει καρφι, e-collar...
η διορθωση ειναι στην φυση του σκυλου.. και οσο καλυτερα το χρησιμοποιει αυτο ο ανθρωπος τοσο πιο ευτυχισμενο ειναι το σκυλι..
Δεν αντιλέγω στο ότι τα εργαλεία αυτά χρησιμοποιούνται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, για συγκεκριμένους λόγους και για συγκεκριμένα προβλήματα σκύλου με συγκεκριμένο τρόπο και από ανθρώπους που ξέρουν πως να τα χρησιμοποιούν.

Δεν είναι όμως "ασπιρίνη" για να την μπουκώνουμε δια πάσαν νόσον...

Εμένα πήγαν να μου το πασάρουν σε 2 περιπτώσεις σκύλων γιατί "ήταν η πιο γρήγορη και εγγυημένη μέθοδος εκπαίδευσης". Σημειωτέον ότι ο εκπαιδευτής δεν χρησιμοποιούσε άλλη μέθοδο πλην αυτής:

A. Σε σκύλο κυριαρχικό και μη κοινωνικοποιημένο, πλην όμως με τεράστια αναπνευστικά προβλήματα που πολύ πιθανά είχαν ήδη επιπτώσεις στην καρδιά του.

Β. Σε μία από τις τωρινές μου σκύλες όταν ήταν 8 μηνών, σκυλί "βούτυρο" και με πρόβλημα φοβίας γιατί απλά δεν είχε βγει ποτέ από το χώρο του εκτροφείου. Φοβόταν ήχους από αυτοκίνητα, ανθρώπους, θορύβους γενικά κλπ.

Πιστεύεις ότι στις αυτές περιπτώσεις το ηλεκτρικό θα ήταν το ενδεδειγμένο?

Φοβάμαι ότι εχει γίνει και το ηλεκτρικό σαν τον πνίχτη - σε λίγο θα το πουλάνε και στη λαϊκή.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αν και δεν είμαι συντονιστής, το θέμα αναφέρεται στις επιπτώσεις του ρεύματος στην υγεία

Υπάρχουν σχόλια επί αυτού;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δηλαδή κινδυνεύουν και όλοι αυτοί που κάνουν παθητική γυμναστική με ηλεκτρομυϊκές συσπάσεις;
.........
καμια σχεση,,, οι συσκευες αυτες παραγουν μικρορευματα συγκεκριμενου παλμου συχνοτητας και εντασης ιδια με τα ηλεκτρικα σηματα του εγκεφαλου οταν δινει εντολη να συσταλει ενας μυς,, γιαυτο και νοιωθεις μονο στους μυς που εφαρμοζονται τις συσπασεις και πουθενα αλλου,,
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
.........
καμια σχεση,,, οι συσκευες αυτες παραγουν μικρορευματα συγκεκριμενου παλμου συχνοτητας και εντασης ιδια με τα ηλεκτρικα σηματα του εγκεφαλου οταν δινει εντολη να συσταλει ενας μυς,, γιαυτο και νοιωθεις μονο στους μυς που εφαρμοζονται τις συσπασεις και πουθενα αλλου,,


ενω με το e-collar γινετε κατι διαφορετικο ?!?!?!
 






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Βαγγέλη,

αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, μπορείς να διαβάσεις ολόκληρο το δεύτερο άρθρο στο πρώτο post.

Αναφέρει τις διαφορές μεταξύ συνεχούς και εναλλασόμενου

:)
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
Ναι :)

Οι επιπτώσεις αναγράφονται στο πρώτο post

Θα σε ενδιέφερε να τοποθετηθείς σχετικά;

ναι αν μου το επιτρεπε φυσικα..............

απο προσωπικη εμπειρια και οχι μονο μπορω να σας διαβεβαιωσω πως τα συγχρονα e-collar δεν λειτουργου με το να διαχεουν σε ολο το σωμα του σκυλου ηλεκτρισμο. υπαρχουν πολλα βιντεακια απο σοβαρους ανθρωπους που εξηγουν πως χρησιμοποιητε και πως λειτουρει το e-collar...
ειναι μια τοπικη ενοχληση και μονο (και σαφως υπαρχουν διαβαθμισεις επιπεδων)....