Επιπτώσεις ηλεκτρικού ρεύματος σε οργανισμούς


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δε βρίσκω το σημείο σύγκρισης, εκτός και πιστεύεις ότι τα σκυλιά είναι... κακοποιοί.
Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, εκτός αν πιστεύεις ότι πρέπει στους κακοποιούς να δημιουργούνται μόνιμες σωματικές βλάβες.
Αν ναι....πάω πάσο δικαίωμά σου και λογική σου.
Αν όχι...πρέπει να στείλεις την μελέτη σου και στις Αμερικάνικες υπηρεσίες να ξέρουν τι γίνεται.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ελπίζω να μη τα λες σοβαρά...

Το taser είναι για αντικατάσταση του όπλου, όπου στις Ηνωμένες Πολιτείες επιτρέπεται η χρήση του πολύ εύκολα από τα σώματα ασφαλείας.

Οπότε έχουμε το ερώτημα: νεκρός ή με βλάβες στην υγεία;

ή αλλιώς: "μόνιμη" ή "πρόσκαιρη" ακινητοποίηση;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μην τα παιρνεις κρανιο εξ'αρχης, διακρινω μια αναιτια επιθετικοτητα...... κουβεντα κανουμε εκτος κι αν θελεις να καταληξουμε σε καποιο συγκεκριμενο συμπερασμα οποτε να μην το κουραζουμε......

Σωστό μέχρι εδώ. Όταν μιλάμε όμως για εφαρμογή στο λαιμό, από όπου περνάνε όλα τα νεύρα του οργανισμού, είναι δεδομένο στο 100% ότι το ρεύμα δε θα περάσει μόνο επιφανειακά μεταξύ των ακίδων του ηλεκτρικού, αλλά και μέσα στο νευρικό σύστημα λόγω της εξαιρετικά χαμηλής αντίστασης που έχουν τα νεύρα και οι νευρώνες. Ας μην ξεχνάμε ότι το νευρικό σύστημα δουλεύει με απειροελάχιστους νευρικούς παλμούς. Ότι εξωτερικό μπαίνει εκεί, σίγουρα επηρεάζει.
Οι σοβαρες επιπτωσεις προκαλουνται απο τις καρδιακες αρρυθμιες. Φυσικα κ γινεται αντιληπτο απο τα νευρα κ το νευρικο συστημα. Αυτος δεν ειναι ο σκοπος του εξ'αλλου? Να γινει ακινδυνα αλλα εντονα αντιληπτο??


Από εκεί και πέρα, πολλά "δεδομένου ότι...", "αν" και "νομίζω" βάζεις για να πάρει ο οποιοσδήποτε στα σοβαρά την τοποθέτησή σου...

Επίσης, αν σου κάνει κόπο να διαβάσεις τα πλείστα άρθρα που έχω παραθέσει, κίνδυνος θανάτου υπάρχει πάνω από τα 50mA και όχι τα 100mA που λες.
Δεν λεω, το λεει η μελετη του ΕΛΙΝΥΑΕ.
Εγω απλα με τα "νομιζω" κ τα "αν" που τοσο σε ενοχλησαν την μετεφρασα κατα την κριση μου στο θεμα σκυλος......



Προσπάθησε λίγο παραπάνω... Έχω παραθέσει άρθρα που αναγράφουν σε πίνακες το τι συμβαίνει. Από τιμές χαμηλές όσο τα 10mA. Αν εσύ τα θεωρείς "χωρίς σοβαρές επιπτώσεις" καλύτερα να τα εφαρμόσεις επάνω σου για μεγάλο χρονικό διάστημα και μετά να κάνουμε ξανά την κουβέντα.
Τι εννοεις εσυ δλδ σοβαρες επιπτωσεις?
Εγω εννοω τις μονιμες βλαβες κ το θανατο.
Σαφως κ γινεται αντιληπτο, σαφως κ ειναι ενοχλητικο.
Τωρα αν εσυ περιμενεις να βαλω το δαχτυλο στην πριζα για να συζητησουμε, μαλλον δεν θα συζητησουμε.....


A, και τα ηλεκτρικά κολάρα δε δουλεύουν με συνεχές ρεύμα. Δίνουν πολλούς παλμούς ίδιας έντασης με διακοπές ενδιάμεσα. Αν βάλεις τους παλμούς σε σχέδιο με άξονα y την ένταση και x το χρόνο, θα δεις περισσότερες ομοιότητες με εναλλασόμενο, παρά με συνεχές.
Τοτε θα πρεπει προτιστως να εξετασεις τις ενεργες τιμες αφ'ενος κ την συχντοτηα αφ'εταιρου που δεν ειδα να εχουμε δεδομενα........

Υ.Γ. Αν για καποιο λογο σε ενοχλει η συζητηση πες το μου να μην προσπαθω.....
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μην τα παιρνεις κρανιο εξ'αρχης, διακρινω μια αναιτια επιθετικοτητα...... κουβεντα κανουμε εκτος κι αν θελεις να καταληξουμε σε καποιο συγκεκριμενο συμπερασμα οποτε να μην το κουραζουμε......
Δεν είναι επιθετικότητα. Αυτή την αφήνω στα σκυλιά :)

Απαιτώ όμως ακρίβεια σε αυτά που υποστηρίζουμε.


Οι σοβαρες επιπτωσεις προκαλουνται απο τις καρδιακες αρρυθμιες. Φυσικα κ γινεται αντιληπτο απο τα νευρα κ το νευρικο συστημα. Αυτος δεν ειναι ο σκοπος του εξ'αλλου? Να γινει ακινδυνα αλλα εντονα αντιληπτο??
Τα παρακάτω δε τα θεωρείς σημαντικά, επειδή δεν οδηγούν στο θάνατο;


Specific effects

On the heart

With every contraction, the heart pumps blood carrying oxygen throughout the body. The rhythm of the heartbeat is controlled by electrical impulses, which can be seen on an electrocardiogram. Current passing through the heart can cause an irregular heartbeat called arrhythmia, or even total disorganization of the rhythm, called ventricular fibrillation.
When ventricular fibrillation occurs, the heart stops pumping. The victim rapidly loses consciousness and dies if a healthy heartbeat is not restored by applying a second electric shock with a device called a defibrillator.
Heart rhythm disturbances can occur at the time of the shock or in the 24 hours following the accident.
On the muscles

Muscles are stimulated by electricity. The effect of an electric shock depends on which muscles the current goes through. A current of more than 10 mA causes sustained contraction (tetanus) of the flexors, that is, the muscles that close the fingers and draw the limbs towards the body. The victim thus cannot let go of the source of current.
If the extensors (the muscles that open the figures and extend the limbs away from the body) are tetanized, the victim is propelled away from the current source, sometimes as much as ten metres!
Muscles, ligaments and tendons may tear as a result of the sudden contraction caused by an electric shock. Tissue can also be burned if the shock is lasting and the current is high.
On the nervous system

Nerves are the tissue that offers the least resistance to the passage of an electric current. Some nerve damage caused by shock clears up with time, but some is permanent. The victim may feel pain, tingling, numbness, weakness or difficulty moving a limb.
When a shock occurs, the victim may be simply dazed or may experience amnesia, seizure or respiratory arrest.
Ultimate damage to the nerves and the brain will depend on the extent of the injuries caused by the heat along the path of the electric current and may develop up to three years after the shock. Nerve damage can also cause psychiatric disorders.
Electrical burns

Electrical burns are not like burns caused by fire or by touching something hot. Electrical burns result from the heat generated by an electric current passing through the body, which literally cooks the tissue from within. Outward signs of electrical burns may be microscopic or nonexistent, and internal damage may be much more serious than the external injuries suggest. That's the iceberg effect.
Electrical marks appear at the body's point of contact with the current. They are typically tiny charred or hard craters that do not hurt because the nerves have been destroyed.
If a lot of tissue is destroyed, the waste generated can cause serious kidney or blood circulation disorders.
Electrical burns often have serious consequences: scarring, amputation, loss of function, loss of sensation and even death.
Elsewhere in the body

Electric shock can also affect the eyes, causing cataracts to develop over time. Other disorders can appear in the weeks or months following the accident, depending on which organs the current passed through.

Δεν λεω, το λεει η μελετη του ΕΛΙΝΥΑΕ.
Εγω απλα με τα "νομιζω" κ τα "αν" που τοσο σε ενοχλησαν την μετεφρασα κατα την κριση μου στο θεμα σκυλος......
Ναι, αλλά η μελέτη αφορά συγκεκριμένα το συνεχές ρεύμα. Τα κολάρα ΔΕΝ λειτουργούν με συνεχές.

Τι εννοεις εσυ δλδ σοβαρες επιπτωσεις?
Εγω εννοω τις μονιμες βλαβες κ το θανατο.
Σαφως κ γινεται αντιληπτο, σαφως κ ειναι ενοχλητικο.
Τωρα αν εσυ περιμενεις να βαλω το δαχτυλο στην πριζα για να συζητησουμε, μαλλον δεν θα συζητησουμε.....
Δες παραπάνω :)



Τοτε θα πρεπει προτιστως να εξετασεις τις ενεργες τιμες αφ'ενος κ την συχντοτηα αφ'εταιρου που δεν ειδα να εχουμε δεδομενα........
Από το πλήρες άρθρο που παράθεσε η Stamatia, αν δεν κάνω λάθος μιλάει για ένα παλμό διάρκειας 1ms και παύση 16ms. Αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί, μιλάμε για μια συχνότητα 62,50 Hz, πολύ κοντά στα 50 Hz της Ευρώπης ή τα 60 Hz της Αμερικής.

Υ.Γ. Αν για καποιο λογο σε ενοχλει η συζητηση πες το μου να μην προσπαθω.....
Θεωρείς ότι δεν κάνω κουβέντα;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ελπίζω να μη τα λες σοβαρά...

Το taser είναι για αντικατάσταση του όπλου, όπου στις Ηνωμένες Πολιτείες επιτρέπεται η χρήση του πολύ εύκολα από τα σώματα ασφαλείας.

Οπότε έχουμε το ερώτημα: νεκρός ή με βλάβες στην υγεία;

ή αλλιώς: "μόνιμη" ή "πρόσκαιρη" ακινητοποίηση;
Σοβαρότατα τα λέω!
Εσύ τα λες σοβαρά????
Θεωρείται ότι δημιουργεί μόνιμες βλάβες στην υγεία???
Και ακόμη για την λογική σου ισχύει το:

"νεκρός ή με βλάβες στην υγεία;"........ ισούται με........ " "μόνιμη" ή "πρόσκαιρη" ακινητοποίηση" ????
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Σοβαρότατα τα λέω!
Εσύ τα λες σοβαρά????
Θεωρείται ότι δημιουργεί μόνιμες βλάβες στην υγεία???
Και ακόμη για την λογική σου ισχύει το:

"νεκρός ή με βλάβες στην υγεία;"........ ισούται με........ " "μόνιμη" ή "πρόσκαιρη" ακινητοποίηση" ????
Αν φάει σφαίρα, τότε θα είναι μόνιμα ακινητοποιημένος (=νεκρός)

Αν φάει την τάση από το taser, τότε θα ακινητοποιηθεί και θα συληφθεί.

Πιο ξεκάθαρο δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μπορεί!
Από πουθενά δεν συνάγεται ότι δημιουργούνται μόνιμα προβλήματα.
Ούτε με κάποιο τρόπο απόδεικνύεται!
Απλώς εσύ έτσι αποφάσισες και ζητάς από τους άλλους επιστημονικότητα.

Για πες μου όμως...γιατί στους υπολογισμούς σου δεν έβαλες την πραγματική αντίσταση του σκύλου (640) αλλά το τι παράγουν τα κολάρα σε σε συγκεκριμένες άλλες αντιστάσεις?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απαιτώ όμως ακρίβεια σε αυτά που υποστηρίζουμε.
Θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι ακριβεια θα ειχαμε μονο αν ειχαμε ολα τα δεδομενα του κολλαρου του σκυλου η μια αντιστοιχη ερευνα για τις επιπτωσεις των κολλαρων σε σκυλους.
μεχρι τοτε ολοι υποθεσεις κανουμε....



Τα παρακάτω δε τα θεωρείς σημαντικά, επειδή δεν οδηγούν στο θάνατο;
Σημαντικη ειναι η μονιμη βλαβη η ο θανατος.
Αυτο δεν ειδα να αναφερεται οτι συμβαινει στην περιπτωση που εξεταζουμε.

Αν παλι το θελεις σε δεδομενα εναλλασομενου ρευματος,
η ιδια ερευνα υποστηριζει οτι για χρονους κατω απο 20ms θελει εντασεις ανω των 500mA για να υπαρχουνε σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια.

Και οχι οι προσκαιροι σπασμοι και η στιγμιαια δυσφορια δεν τις θεωρω επικινδυνες επιπτωσεις (σωματικα παντα) για το σκυλο.

Με εφαρμογη 12mA για 1ms δεν η εκτιμηση μου ειναι οτι δεν θα παθει απολυτως τπτ κ αν το φοραγαμε εσυ η εγω, θα το νιωθαμε σαν τον "αναπτηρα με το ρευμα" αν εχεις πιασει ποτε τετοιο......
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μπορεί!
Από πουθενά δεν συνάγεται ότι δημιουργούνται μόνιμα προβλήματα.
Ούτε με κάποιο τρόπο απόδεικνύεται!
Απλώς εσύ έτσι αποφάσισες και ζητάς από τους άλλους επιστημονικότητα.
Μη λες καλύτερα για "επιστημονικότητα", και ας αρχίσουμε από αυτό που γράφεις πιο κάτω:

Για πες μου όμως...γιατί στους υπολογισμούς σου δεν έβαλες την πραγματική αντίσταση του σκύλου (640) αλλά το τι παράγουν τα κολάρα σε σε συγκεκριμένες άλλες αντιστάσεις?
Πρώτα απ' όλα δε μίλησα εγώ για τις τιμές "εμπέδησης" (και όχι "αντίστασης", αν θες διάβασε λίγο για να καταλάβεις ότι είναι διαφορετικά πράγματα), αλλά τις πήρα copy-paste από έρευνα.

Επίσης, πρέπει να καταλάβεις ότι η εμπέδηση, δεν είναι σταθερή στα 640 (αλήθεια τι 640; Ω; kΩ; ΜΩ; ΠΑΤΑΤΕΣ;) αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: την απόσταση μεταξύ των ακίδων (πόσο δέρμα μεσολαβεί δηλαδή), την πυκνότητα του τριχώματος (για αυτό υπάρχουν και διαφορετικά μήκη ακίδων για διαφορετικές φυλές, ανάλογα με το τρίχωμα), το αν είναι βρεγμένο ή όχι το δέρμα και άλλα πολλά.

Αφού ξεκαθαρίσεις αυτά και μιλήσεις με ακρίβεια, θα συνεχίσουμε την κουβέντα με επιστημονικότητα. Γιατί δε μπορείς να απαιτείς τέτοια, αν τα γραπτά σου είναι γεμάτα ανακρίβειες.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εσύ έγραψες σε παρένθεση "αντίσταση" δίπλα από το εμπέδηση.
Δικά σου λόγια χρησιμοποίησα. Δεν ξέρω αν είναι επιστημονικά, εσύ τα έγραψες με βάση το τι θυμάσαι απ το Πανεπιστήμιο και το Λύκειο.
Επίσης είπες για μέσο όρο 640 kΩ στα σκυλιά, ενώ τώρα ασχολείσαι με πιο λεπτομερή πράγματα, αποφεύγοντας να απαντήσεις.
Μπορώ να παίζω κι εγώ με τις λέξεις όσο θες, περιμένοντας τις απαντήσεις σου
:)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Σημαντικη ειναι η μονιμη βλαβη η ο θανατος.
Αυτο δεν ειδα να αναφερεται οτι συμβαινει στην περιπτωση που εξεταζουμε.
Δηλαδή τα παραπάνω που σου παραθέτω, επειδή δεν είναι μόνιμα, δεν τα θεωρείς σημαντικά...

Αν παλι το θελεις σε δεδομενα εναλλασομενου ρευματος,
η ιδια ερευνα υποστηριζει οτι για χρονους κατω απο 20ms θελει εντασεις ανω των 500mA για να υπαρχουνε σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια.
Με τα 12 sec που είναι το όριο χρήσης της dogtra και συχνότητα τα 62,50 Hz, μιλάμε για συνολική εφαρμογή του ρεύματος 750 ms και όχι απλά 20.

Τα 12 δευτερόλεπτα εφαρμογής, μπορούν πολύ εύκολα να χρησιμοποιηθούν σε καταστάσεις "forced aport" π.χ.

Και οχι οι προσκαιροι σπασμοι και η στιγμιαια δυσφορια δεν τις θεωρω επικινδυνες επιπτωσεις (σωματικα παντα) για το σκυλο.
Τελικά, για να καταλάβω... Υπάρχουν ή όχι σπασμοί; Γιατί πολλοί έχουν υποστηρίξει μετά βεβαιότητας ότι δεν παίζει αυτό το πράγμα. Ας καταλήξουμε πρώτα σε αυτό και μετά ας δούμε αν οι σπασμοί ή η δυσφορία δημιουργούν πρόβλημα...

Με εφαρμογη 12mA για 1ms δεν η εκτιμηση μου ειναι οτι δεν θα παθει απολυτως τπτ κ αν το φοραγαμε εσυ η εγω, θα το νιωθαμε σαν τον "αναπτηρα με το ρευμα" αν εχεις πιασει ποτε τετοιο......
Σωστό, αλλά καταλαβαίνεις πιστεύω ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ για άνθρωπο να ελένξει σε τόσο μικρά επίπεδα το χρόνο που πατιέται το κουμπί

Αλλά για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, ας μας πουν όσοι χρησιμοποιούν το κολάρο, τα χρονικά διαστήματα που κρατάνε πατημένο το κουμπί του τηλεχειριστηριου για μικρές διορθώσεις, για πιο σοβαρές διορθώσεις και για περιπτώσεις όπως το εξαναγκασμένο aport που τα δευτερόλεπτα μπορεί να είναι πολλά...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εσύ έγραψες σε παρένθεση "αντίσταση" δίπλα από το εμπέδηση.
Δικά σου λόγια χρησιμοποίησα. Δεν ξέρω αν είναι επιστημονικά, εσύ τα έγραψες με βάση το τι θυμάσαι απ το Πανεπιστήμιο και το Λύκειο.
Επίσης είπες για μέσο όρο 640 kΩ στα σκυλιά, ενώ τώρα ασχολείσαι με πιο λεπτομερή πράγματα, αποφεύγοντας να απαντήσεις.
Μπορώ να παίζω κι εγώ με τις λέξεις όσο θες, περιμένοντας τις απαντήσεις σου
:)
Το έγραψα για να είναι πιο κατανοητό στον απλό κόσμο που διαβάζει. Εφόσον όμως θέλεις να μπεις σε τέτοια κουβέντα, καλό δε θα ήταν να είσαι πιο ακριβής;

Όσον αφορά την τιμή και τα 640 kΩ

1. Αγγλική έρευνα, που μετράει την τάση, σε συνδυασμό με την εμπέδηση

Η εμπέδηση (αντίσταση) του λαιμού του σκύλου ξεκινάει από 10kΩ για βρεγμένο δέρμα και φτάνει τα 640kΩ για στεγνό (μέσοι όροι)

Σε 13 διαφορετικά μοντέλα e-collar που εξετάστηκαν, η μέγιστη στιγμιαία τάση που μετρήθηκε ήταν:



  • 6000V για εμπέδηση 500kΩ
  • 100V για εμπέδηση 5kΩ
Όπως βλέπεις, ανάλογα με την εμπέδηση, αλλάζει και η τάση. Και με τη σειρά της αλλάζει και η ένταση του ρεύματος.

Ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι στα 640 kΩ η τάση θα παραμείνει ίδια (που δεν ισχύει), δηλαδή στα 6kV, η ένταση παραμένει στα 9,38 mA. Και επειδή θα αυξηθεί σίγουρα, μαζί της θα αυξηθεί και η ένταση του ρεύματος. Εύκολα μπορούμε να πάμε στα 10 mA

Πέραν όλων αυτών βεβαίως βεβαίως που έχουν σκοπό μόνο να βρουν το ψεγάδι σε αυτά που γράφω, ας θυμηθούμε ότι το όριο ασφαλείας είναι στα 5 mA, οπότε επί του πρακτικού της υπόθεσης, δεν κάνει και τόσο μεγάλη διαφορά...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δηλαδή τα παραπάνω που σου παραθέτω, επειδή δεν είναι μόνιμα, δεν τα θεωρείς σημαντικά...
Το θεμα δεν ειναι τι θεωρω η τι θεωρεις, αλλα τι ειναι.
Οτιδηποτε λοιπον δεν αφηνει κουσουρια μετα το τελος της χρηση του οχι δεν ειναι σημαντικο.
Μιλαμε παντα σωματικα, να στο ξεκαθαρισω.


Με τα 12 sec που είναι το όριο χρήσης της dogtra και συχνότητα τα 62,50 Hz, μιλάμε για συνολική εφαρμογή του ρεύματος 750 ms και όχι απλά 20.
Εδω ο συλογισμος σου ειναι λαθος.
Δεν παει αναλογικα αθροιστικα αλλα ανα μοναδα χρονου.
Δλδ το "συνολικη εφαρμογη" που αναφερεις δεν ισχυει.
Συνολικη εφαρμογη θα μπορουσες να αναφερεις μονο στα joule.....
(δες επισης παρακατω τι σου γραφω για την λειτουργια της συσκευης)

Τελικά, για να καταλάβω... Υπάρχουν ή όχι σπασμοί; Γιατί πολλοί έχουν υποστηρίξει μετά βεβαιότητας ότι δεν παίζει αυτό το πράγμα. Ας καταλήξουμε πρώτα σε αυτό και μετά ας δούμε αν οι σπασμοί ή η δυσφορία δημιουργούν πρόβλημα...
Υπαρχουνε μυικοι σπασμοι = ενοχληση = επιτευξη σκοπου που ειναι η διορθωση.
Δημιουργουν δυσφορια αλλα οχι επικινδυνη.
Κι εσυ οταν πιασεις τον αναπτηρα που λεγαμε, ο οργανισμος θα κανει μυικο σπασμο στο χερι σου κ θα νιωσεις δυσφορια, αλλα ειναι εντελως ακινδυνο.

Σωστό, αλλά καταλαβαίνεις πιστεύω ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ για άνθρωπο να ελένξει σε τόσο μικρά επίπεδα το χρόνο που πατιέται το κουμπί
Δεν εχει αμεση σημασια ποση ωρα παταει ο ανθρωπος το κουμπι γιατι δεν μπορει να επεμβει στην διαρκεια της συνεχους εφαρμογης.
Ακομα κ αν το κρατησεις συνεχως πατημενο ο σκυλος θα "τρωει" παλμους κ οχι συνεχεια ρευμα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πέραν όλων αυτών βεβαίως βεβαίως που έχουν σκοπό μόνο να βρουν το ψεγάδι σε αυτά που γράφω, ας θυμηθούμε ότι το όριο ασφαλείας είναι στα 5 mA, οπότε επί του πρακτικού της υπόθεσης, δεν κάνει και τόσο μεγάλη διαφορά...
Το οριο ασφαλειας για ποιο πραγμα?
Για το αν θα νιωσει σπασμο κ δυσφορια η για το αν ειναι επικινδυνο για το ζωο?
Εξεταζουμε αν γινεται εντονα αντιληπτο η αν ενεχει κινδυνους για την σωματικη του υγεια??
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πρώτον, το οτί θα ανέβει πάνω απ τα 9,38 δεν μπορείς να το ξέρεις.
Οι τιμές που έβαλες άλλωστε δείχνουν ότι όσο μεγαλώνει η εμπέδηση, δεν αυξάνεται αναλογικά και η ένταση (12mA για τα 500κΩ, 20mA για τα 5κΩ)

Αφού μείνουμε λοιπόν στα 9,38mA , για την μέγιστη τάση, που όπως αναφέρεται στην έρευνα που έβαλες μπορεί να την πιάσει ΜΟΝΟ στιγμιαία "The highest voltages were generated for a few millionths of a second"

Τότε πάμε και σε αυτήν την αναλυτική μελέτη,
http://www.pansmekade.gr/UPLOADS/ELSHOCKsec.pdf

και βρίσκουμε στον πίνακα 3 !

Εκεί θα διαβάσεις ότι στα 9mA με συνεχές ρεύμα η αισθητική αντίληψη είναι "σοκ χωρίς πόνο"...και η σοβαρότητα συμβάντος ΚΑΜΙΑ!!!!!

Οι σοβαρές επιπτώσεις αρχίζουν σε πολλαπλάσιες τιμες!

Σίγουρα ο σκύλος δεν έχει τα κιλά ενός άντρα...αλλά από την ΚΑΜΙΑ σοβαρότητα συμβάντος...μέχρι το σημείο να θεωρήσουμε ότι στα 9 παθαίνει μόνιμη βλάβη ο σκύλος ...είναι ένα κενό που μένει να καλύψεις, και το οποίο δεν έχεις αποδείξει ακόμα!
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εκεί θα διαβάσεις ότι στα 9mA με συνεχές ρεύμα η αισθητική αντίληψη είναι "σοκ χωρίς πόνο"...και η σοβαρότητα συμβάντος ΚΑΜΙΑ!!!!!
Επειδή όπως κανα-είπαμε πολλάκις, τα κολάρα δε δουλεύουν με συνεχές.

Ευχαριστώ
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Επειδή όπως κανα-είπαμε πολλάκις, τα κολάρα δε δουλεύουν με συνεχές.

Ευχαριστώ
Εφ'οσων εχουμε πει πολλακις οτι τα κολλαρα δεν δουλευουνε με συνεχες γιατι παραθετεις τον νομο του Ohm για συνεχες ρευμα κ οχι την πληρη εξισωση του εναλλασομενου?!!??!!?
Αν κατσεις να βαλεις τα δεδομενα που εχουμε (δεν νομιζω οτι ειναι αρκετα) σε μια τετοια εξισωση θα ηθελα να δω το συλλογισμο σου αναλυτικα κ τεκμηριωμενο.......
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εφ'οσων εχουμε πει πολλακις οτι τα κολλαρα δεν δουλευουνε με συνεχες γιατι παραθετεις τον νομο του Ohm για συνεχες ρευμα κ οχι την πληρη εξισωση του εναλλασομενου?!!??!!?
Αν κατσεις να βαλεις τα δεδομενα που εχουμε (δεν νομιζω οτι ειναι αρκετα) σε μια τετοια εξισωση θα ηθελα να δω το συλλογισμο σου αναλυτικα κ τεκμηριωμενο.......
Γιατί η ΜΟΝΗ διαφορά είναι η αλλαγή της αντίστασης με την εμπέδηση. (I = V / Z, όπου Z = εμπέδηση), οπότε αυτόν έχω χρησιμοποιήσει εξ αρχής.

Από τη στιγμή που έχουμε την εμπέδηση υπολογισμένη δεν αλλάζει κάτι

Θα άλλαζε μόνο αν είχαμε μέρη κυκλώματος, όπου η ηλεκτρική τους εμπέδηση ήταν σε συνάρτηση με τη συχνότητα, όπως για παράδειγμα πυκνωτές ή πηνία.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το να επιλέγουμε τι μας βολεύει κατά το δοκούν, όμως δεν είναι πολύ επιστημονικό... Ή τα πάντα σε συνεχές ρεύμα ή σε εναλλασσόμενο.