Επιτέθηκε!!!


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Συνεβη πριν καμμια ωρα..ειχαμε καλεσει 2 φιλους σπιτι και του δωσαμε το kong του για να καθεται ησυχος και οχι να πηδαει πανω τους σαν κατσικι....μεχρι τωρα ποτε δεν ειχαμε θεμα επιθετικοτητας σε τριτους...Την προηγουμενη εβδομαδα μονο δαγκωσε τον εκπαιδευτη αλλα "δικαιολογηθηκε" γιατι ηταν βραδυ και δεν μπορουσε να ξεχωρισει ποιος τον αγγιξε...το θεμα ειναι ομως οτι τα παιδια τα ηξερε..τα εχει δει πολλες φορες...
Η φαση εχει ως εξης: η κοπελα καθοταν διπλα μου στον καναπε και μιλουσε εντονα με το αγορι της κουνωντας τα χερια της δεξια και αριστερα και φωναζωντας..ξαφνικα ο Ορφεας αφηνει το kong,σηκωνεται στα 2 ποδια και ορμαει κανοντας μια μικρη πληγη στον καρπο...:eek:μπορω να πω οτι αιφνιδιαστηκα..δεν το περιμενα...θα το συζητησω εκτενως και με τον εκπαιδευτη..αλλα θα ηθελα ευχαριστως να ακουσω και τις δικες σας αποψεις για ποιο λογο μπορει να το εκανε..
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Mηπως η εντονη ομιλια κ οι χειρονομιες τον ενοχλησαν (τον ζαλισαν θα ελεγα) κ το εκανε για να την συμμορφωσει κατα καποιο τροπο?
Δλδ να ηρεμησει εκεινη για να ηρεμησει κ αυτος?
Δε φανταζομαι να το εξελαβε ως απειλη γιατι τοτε θα της εκανε μεγαλυτερη πληγη υποθετω..
Δεν ξερω ομως σιγουρα.. απλες υποθεσεις κανω..
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Κι εγω πιστευω οτι αν ηθελε να την δαγκωσει γερα θα το εκανε...αλλα δεν ειμαι και σιγουρη γιατι τον αρπαξα κατευθειαν..αν τον αφηνα δεν ξερω τι θα μπορουσε να της κανει...
Εκει που δεν φοβοταν τα σκυλια,τωρα τα τρεμει...μπορω να πω ομως οτι με τσαντισε κιολας η συμπεριφορα της γιατι επεμενε οτι θα κολλησει κατι απο τον μικρο...σκεφτηκα να της δειξω το βιβλιαριο αλλα δεν θα καταλαβαινε και τιποτα..
 
Last edited:


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Η φαση εχει ως εξης: η κοπελα καθοταν διπλα μου στον καναπε και μιλουσε εντονα με το αγορι της κουνωντας τα χερια της δεξια και αριστερα και φωναζωντας..
Ίσως γι'αυτούς τους λόγους?
Μπορεί ο σκύλος να το εξέλαβε ως..."απειλή" εναντίον σου και αντέδρασε?
Δεν έχει σημασία νομίζω που ήξερε τους φίλους σου...
Για αυτόν, υποθέτω, πρόκειται για άτομα εκτός...οικογένειας...
 




lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Ποσο ειναι ο σκυλος με το ομορφο ονομα?
7μιση μηνων...

Ίσως γι'αυτούς τους λόγους?
Μπορεί ο σκύλος να το εξέλαβε ως..."απειλή" εναντίον σου και αντέδρασε?
Δεν έχει σημασία νομίζω που ήξερε τους φίλους σου...
Για αυτόν, υποθέτω, πρόκειται για άτομα εκτός...οικογένειας...
Ισως να φταιει αυτο,γι'αυτο το ανεφερα..
 


Kazia

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2011
92
0
12
Αθήνα
δεν πειραζει συμβαινουν αυτα.. :) δωσε συγχαρητηρια στο σκυλακι απο εμενα.. καλα εκανε ;)
..η συμπεριφορα της γιατι επεμενε οτι θα κολλησει κατι απο τον μικρο...σκεφτηκα να της δειξω το βιβλιαριο αλλα δεν θα καταλαβαινε και τιποτα..
ξεχωριζουν τελικα..μην ανησυχεις δεν ειναι κατι το σοβαρο.. :)
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
7μιση μηνων...
Να το χαιρεσαι!
Μαλλον ενοχληθηκε απο την φασαρια τοτε..
Σ'αυτην την ηλικα δεν θελουν πολλες φωνες κ βαβουρα γυρω τους.
Οχι οτι θελουν σε μεγαλυτερη απλα μαθαινουν να την ανεχονται :p
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
δεν πειραζει συμβαινουν αυτα.. :) δωσε συγχαρητηρια στο σκυλακι απο εμενα.. καλα εκανε ;)

ξεχωριζουν τελικα..μην ανησυχεις δεν ειναι κατι το σοβαρο.. :)
Αυτο το ειπε αφου την δαγκωσε...με εφερε σε σημειο να της πω να παμε στο νοσοκομειο αλλα ευτυχως την συγκρατησε το αγορι της..
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Kazia..., συγνώμη..., έκανε καλά που της....όρμηξε?
Γιατί?
Και η lia26 τι έκανε?
Τσατίστηκε επειδή η φίλη της τρομοκρατήθηκε?
Ωραία...
Ας το δούμε κι απ'την πλευρά της κοπέλας...
Κάθεται αμέριμνη, μιλάει (έντονα ή όχι δεν έχει σημασία) κι απ'το πουθενά...τα δοντάκια του σκύλου στο χέρι της...Τι καλά!!!

(άλλο το δεν είναι κάτι σοβαρό, που προφανώς ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είναι, κι άλλο..."δώσε συγχαρητήρια στο σκυλάκι σου, καλά της έκανε..., ξεχωρίζουν αυτά..." Ακόμα και...χιουμοριστικά να το λες, είναι λίγο....άκυρο...)

και...φιλικά τα λέω όλα αυτά....:)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δεν θα το χαρακτήριζα απαραίτητα επίθεση.
Θα μπορούσε να είναι και διόρθωση. Σε κάθε περίπτωση μόνο κάποιος παρευρισκόμενος θα ήταν σε θέση να το αξιολογήσει.
Με ψυχραιμία προσπάθησε να σκεφτείς τη σειρά των γεγονότων ώστε να καταλήξεις σε όσο το δυνατόν πιο σωστά συμπεράσματα.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Φυσικο και επομενο να τρομοκρατηθει και σε καμμια περιπτωση δεν δικαιολογω τον μικρο..απλα λεω οτι μετα την επιθεση για κανα μισαωρο συνεχιζε να με προσβαλλει εμμεσως οτι θα κολλησει κατι λεγοντας οτι δεν ξερει τι εχει ο σκυλος,ακομα κι αν εγω της εδινα τον λογο μου οτι ειναι εμβολιασμενος και οτι αμα γινει χειροτερο το τραυμα(πρηστει η' παθει κατι αλλο) θα αναλαβω τα εξοδα..

Δεν θα το χαρακτήριζα απαραίτητα επίθεση.
Θα μπορούσε να είναι και διόρθωση. Σε κάθε περίπτωση μόνο κάποιος παρευρισκόμενος θα ήταν σε θέση να το αξιολογήσει.
Με ψυχραιμία προσπάθησε να σκεφτείς τη σειρά των γεγονότων ώστε να καταλήξεις σε όσο το δυνατόν πιο σωστά συμπεράσματα.
Η σειρα των γεγονοτων εχει οπως τα ανεφερα στο πρωτο ποστ...σε χρονο dt αφησε το kong και της ορμηξε...εννοειται οτι τον πηρα αμεσως και τον εβαλα τιμωρια
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εντάξει βρε λία να συμφωνήσω μαζί σου ότι ήταν ενοχλητικο που επέμενε για το αν θα κολλήσει κάτι αλλά μην το θεωρείς σαν προσβολή, η κοπέλα σοκαρίστηκε και ενδεχομένως δεν ξέρει από σκύλους και εξέφρασε τις φοβίες της. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την αγάθη καθώς και με τον ptf, δεν αποκλείεται αυτό που εκλάβατε σαν επίθεση να ήταν ένα επιθετικό παιχνίδι του σκύλου που τον προκάλεσαν οι έντονες χειρονομίες της κοπέλας. Σε κάθε περιπτωση κι επειδή είναι μια συμπεριφορά που μπορεί να εξελιχθεί, και δεν το θέλεις, είναι πολύ καλό που θα το συζητήσεις με τον εκπαιδευτή σας. Για να μην τύχει αύριο μεθαύριο να τρέχει και να φωνάζει ένα παιδάκι και ο σκυλος να το γραπώσει γιατί θα το δει σαν πρόκληση.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τι ρατσα ειναι το μικρο?7 μηνων πολυ σπανια θα δαγκασει πιο δυνατα.ακομη "μετραει" τις απειλες που αισθανεται,ακομη ειναι σφιγμενος.δειχνει ομως δειγματα που πρεπει να προσεχεις κ να δουλεψεις.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Για να μην τύχει αύριο μεθαύριο να τρέχει και να φωνάζει ένα παιδάκι και ο σκυλος να το γραπώσει γιατί θα το δει σαν πρόκληση.
Αυτη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες ανησυχιες μου...
 


cgri1976

Well-Known Member
τι ρατσα ειναι το μικρο?7 μηνων πολυ σπανια θα δαγκασει πιο δυνατα.ακομη "μετραει" τις απειλες που αισθανεται,ακομη ειναι σφιγμενος.δειχνει ομως δειγματα που πρεπει να προσεχεις κ να δουλεψεις.
μποξερ.. ;-)
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
τι ρατσα ειναι το μικρο?
Μποξερ..ηδη εχουμε δει βελτιωση σε καποια προβληματακια που ειχε αλλα αυτα αφορουσαν σκυλους..με ανθρωπους ειναι κατι καινουργιο..και σαφως συμφωνω μαζι σου οτι οτι ειναι κατι που χρηζει ιδιαιτερης προσοχης.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Στο πρώτο post γράφεις: η κοπέλα μιλούσε και χειρονομούσε έντονα, κι όχι μίλησε και χειρονόμησε έντονα.
Άρα υπάρχει . έστω μικρή, διάρκεια. Σημαντική είναι η στάση του σκύλου σε όλη τη διάρκεια της σκηνής. Ενδεχομένως παρκολουθώντας τη συζήτηση να μη δώθηκε η πρέπουσα σημασία σε κλιμακόμενες αντιδράσεις (ανεπαίσθητες ίσως) του σκύλου, και να έγινε αντιληπτή μόνο η τελική του κίνηση.
Επίσης γράφεις πως ο σκύλος μπήκε αμέσως τιμωρία. Αν απλά τον διόρθωνες και τον άφηνες στο χώρο θα έβλεπες την στάση του και θα μπορούσες να καταννοήσεις αν επρόκειτο για επίθεση, για άμυνα λογω φόβου ή διορθωση προς την κοπέλα. Το κακό είναι πως κάθε πιθανό σενάριο οδηγεί σε διαφορετική προσέγγιση από εδώ και πέρα και μάλλον είναι δύσκολο πια να αξιολογηθεί με βεβαιότητα.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Μιλουσε και χειρονομουσε ταυτοχρονως...δεν παρατηρησα την συμπεριφορα του μικρου κατα τη διαρκεια καθως εκεινη την ωρα προσπαθουσα να την κανω να χαμηλωσει λιγο τους τονους γιατι θα αρχιζε να γαυγιζει..αλλα αυτος ορμηξε...να τον αφησω στον ιδιο χωρο δεν γινοταν..η κοπελα ειχε μαζευτει σε μια γωνια για να μην της ξαναεπιτεθει..και μου ελεγε "Παρτον,παρτον".εκεινη τη στιγμη θεωρησα σωστο να τον βαλω στο δωματιο που τον βαζω για τιμωρια..
 


Kazia

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2011
92
0
12
Αθήνα
Αυτο το ειπε αφου την δαγκωσε...με εφερε σε σημειο να της πω να παμε στο νοσοκομειο αλλα ευτυχως την συγκρατησε το αγορι της..
ναι το καταλαβα.. σιγα μωρε και νοσοκομειο να πηγαινε θα την κοροιδευανε οι ιδιοι οι γιατροι.. εγω τι να πω που μου ειχε αρπαξει σκυλος το χερι αδεσποτο; οχι με μια γρατζουνια κλπ αλλα σημαδαρες.. να ξερεις τα σκυλια καταλαβαινουν και ξερουν τι κανουν..αυτο το σκηνικο που περιγραφεις ειναι αστειο και εδω θα βγαλουνε θεωριες οτι να'ναι και ατομα που δεν ξερουν απαντανε οτι να ναι..πανε στον εκπαιδευτη αυριο και ρωτα..
 
Last edited: