Επιτελους ας συνελθουν μερικοι!!!!!!(σκυλια χωρις λουρι)


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
δεν διαβασα ολες τις σελιδες, το παραδεχομαι.
Απορια: τι μπορουμε να κανουμε οταν γειτονας αφηνει το ροτβαηλερ του να κανει βολτα στη γειτονια, νακανει κακα κλπ κ να παε πισω στο αφεντικο ο οποιος δεν εχει οπτικη επαφη με το σκυλο ολη αυτη την ωρα της βολτας;
πριν κατι μερες βγαινω απο το σπιτι με τη μικρη για πιπι κ δυο μετρα απο την εξωπορτα, τσουπ! να σου το ροτ! παιρνω βαθεια ανασα, λεω, ελα κοριτσι μου, μην κανεις το μικρο σου φοβικο. Αφηνω την χοουπ με το φλεξι χαλαρο σχετικα, να μυριστει με το ροτ το θηλυκο.
Ξαφνικα το ροτ αλλαξε συμπεριφορα, φοβηθηκα, γιατι ειναι κ μικροσωμη η μικρη, κ το ροτ σα να προσπαθουσε να την πατησει , πως να πω. Παιρνω τη μικρη αγκαλια , το ροτ αρχησε να πηδαει πανω μου , λεω οκ, μαλλον ηθελε να παιξει η καημενη και ηρεμω. κ παω στον τυπο, του λεω, γινεται να βγαζεις το σκυλι σου εσυ βολτα γιατι το και το σε παρακαλω;
Σαφως κ μου τα εχωσε, κ οτι τι φταιει αυτος που η δικια μου ειναι μικροσωμη και τοσα χρονια εχει μαθει τη σκυλα του να κανει μονη της τη διαδρομη αυτη.
Εκτος των αλλων, οι απεναντι μου εχουν θεμα γιατι οι καημενοι αντικριζουν καθε μερα ενα βουνο θκατα στην ειδοσο της πολυκατοικιας απο το ροτ αυτο( το εχω δει η ιδια να τα κανει εκει)

Του ειπα οτι ο νομος οριζει εφοσον ειναι δεσποζομενο, να την εχει δεμενη αλλα,,,κλαην μαην ο τυπος

ΥΓ: την εχει με τα μικρα της εξω απο το συνεργειο του, στο πεζοδρομιο, ελευθερα. Οταν κλεινει το συνεργειο, δεν ξερω που τα εχει.

Μπορω να κανω κατι;
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αστυνομια και καταγγελια,αφου πρωτα προσπαθεις να το ξανασυζητησεις μπας και...
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
δεν διαβασα ολες τις σελιδες, το παραδεχομαι.
Απορια: τι μπορουμε να κανουμε οταν γειτονας αφηνει το ροτβαηλερ του να κανει βολτα στη γειτονια, νακανει κακα κλπ κ να παε πισω στο αφεντικο ο οποιος δεν εχει οπτικη επαφη με το σκυλο ολη αυτη την ωρα της βολτας;
πριν κατι μερες βγαινω απο το σπιτι με τη μικρη για πιπι κ δυο μετρα απο την εξωπορτα, τσουπ! να σου το ροτ! παιρνω βαθεια ανασα, λεω, ελα κοριτσι μου, μην κανεις το μικρο σου φοβικο. Αφηνω την χοουπ με το φλεξι χαλαρο σχετικα, να μυριστει με το ροτ το θηλυκο.
Ξαφνικα το ροτ αλλαξε συμπεριφορα, φοβηθηκα, γιατι ειναι κ μικροσωμη η μικρη, κ το ροτ σα να προσπαθουσε να την πατησει , πως να πω. Παιρνω τη μικρη αγκαλια , το ροτ αρχησε να πηδαει πανω μου , λεω οκ, μαλλον ηθελε να παιξει η καημενη και ηρεμω. κ παω στον τυπο, του λεω, γινεται να βγαζεις το σκυλι σου εσυ βολτα γιατι το και το σε παρακαλω;
Σαφως κ μου τα εχωσε, κ οτι τι φταιει αυτος που η δικια μου ειναι μικροσωμη και τοσα χρονια εχει μαθει τη σκυλα του να κανει μονη της τη διαδρομη αυτη.
Εκτος των αλλων, οι απεναντι μου εχουν θεμα γιατι οι καημενοι αντικριζουν καθε μερα ενα βουνο θκατα στην ειδοσο της πολυκατοικιας απο το ροτ αυτο( το εχω δει η ιδια να τα κανει εκει)

Του ειπα οτι ο νομος οριζει εφοσον ειναι δεσποζομενο, να την εχει δεμενη αλλα,,,κλαην μαην ο τυπος

ΥΓ: την εχει με τα μικρα της εξω απο το συνεργειο του, στο πεζοδρομιο, ελευθερα. Οταν κλεινει το συνεργειο, δεν ξερω που τα εχει.

Μπορω να κανω κατι;
Εδω και μερικούς μήνες έχω μετακομοίσει στο εξοχικό μου.
Οταν πρωτοήρθα ήμουνα πολυ διστακτικοι με τις βόλτες γιατι ξερω ότι οι περισσοτεροι εδω γύρω έχουν σκυλια μόνιμα δεμενα ή μονιμα σε ένα χωρο που όχι σκύλος αλλα ούτε καναρίνι δεν μπορεί να ζησει..
Σε μια απο τις βόλτες και ενω έχω φτασει στην πορτα μου και είμαι έτοιμη να την ανοιξω, βλέπω δυο λυτα σκυλια να μας έχουν πλησιάσει. Ηταν και τα δύο ημίαιμα αρσενικα, μεγαλώσωμα (πανω απο 35 κιλα το καθενα)
Δεν αισθανθηκα φοβο, έχωντας ένα κουτάβι κι ένα θυληκο στειρωμένο ζωο, θεωρουσα ότι έχω λίγες έως ελάχιστες πιθανοτητες να μου συμβει κατι άσχημο.
Πριν προλάβω να δω αν υπάρχει και άνθρωπος πισω απο τα σκυλια, το ενα είχε αρπαξει τον Τσαρλι (κουτάβι) απο το λαιμο και τον τίναζε δεξια αριστερα. Αφησα απο τα χερια μου το λουρι, ενω ο Τσαρλυ τσιριζε απο το φοβο κι όχι απο τον πονο, όπως αποδειχθηκε μετα, ενω εγω φωναζωντας και κανοντας κινησεις με τα χερια καταφερα να τον κανω να τον αφησει.
Το αποτελεσμα ήταν τα σκυλια να τραπουν σε φυγη (ισως τελικα να μην ήταν τοσο επιθετικα όσο εδειχναν) κι εγω να κυνηγαω τον Τσαρλυ ο οποίος έτρεχε πανικοβλητος να κρυφτει.
Η αλήθεια είναι ότι το γεγονός με τρομαξε παρα πολυ.
Να σημειώσω εδώ οτι η "ιδιοκτητρια" ηταν στο σπιτι της (50 μετρα πιο κάτω) και επινε τον καφε στο μαλκόνι της. Οπως έμαθα εκ΄των υστερων, εχει τα σκυλια δεμμενα διαρκως το ένα διπλα στο άλλο (με αποτελεσμα να τσακωνωνται συχνα και να δαγκωνονται για λόγους φύλαξης) και τα αμολάει μια φορά τη μέρα για να πανε βόλτα...Λυτα και μόνα τους.
Εκεινη τη στιγμή δεν πηγα να της μιλησω γιατι ήμουν εν βρασμω και σιγουρα θα έχανα το δικιο μου.
Αυτη το πιθανοτερο είναι να έμαθε τη συνεβη, αφου την είδα την επομενη μερα να συνοδευει τα σκυλια έχωντας λυτο αυτο που αρπαξε τον Τσαρλι και δεμμενο το αλλο ......
Πηγε να επαναληφθει το ίδιο σκηνικο αλλα ευτυχως είχα αφησει την αυλοπορτα ανοιχτη προλαβαν και μπηκαν μεσα.
Βγηκα και της είπα πως εχουν τα πραγματα και εκεινη δικαιολογηθηκε λέγωντας μου ότι το σκυλι δεν είναι επιθετικο απλα ήθελε να παιξει!!!
Επειδη ηξερα ότι δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω ακρη, της είπα ότι μπορει όντως να μην είναι επιθετικο, αλλα δεν είναι σιγουρα κοινωνικοποιημενο, οποτε και αν θελει να του προσφερει παιχνιδι να του παρει καμια μπαλα και να μας αφησει στην ησυχία μας.
Καταλήξαμε να βγαζει τα σκυλια της μετα τις 9 το βραδυ.
Εμεις 8.30 έχουμε ήδη μπει μεσα.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
δεν ξερω μηπως ειμαι υπερβολικη; θελω να πω, δεν μου επιτεθηκε η τιποτε αλλα βρε παιδι μου, καπως μου κανει να την αφηνει φρεσκομανα να φευγει μονη της κ με τα κουταβια στο πεζοδρομιο.Εχουν μαθει ετσι ,μου ειπε κ μονοπου δεν με πλακωσε στο βρισιδι (αυτο το εφαγα απο γειτονα γιατι περναγα με τη μικρη απο τον "δρομο του" κ γαβγιζε η σκυλα του που εχει στην πυλωτη ,σοου εγινε). Γενικα, εχει αλλαξει κατα πολυ η αποψη μου για τον πλησιον μου..Δεν ξερω...=((
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Καταλήξαμε να βγαζει τα σκυλια της μετα τις 9 το βραδυ.
Εμεις 8.30 έχουμε ήδη μπει μεσα.
εμενα αυτη η λυση δεν με καλυπτει καθολου. Χουντα μου κανει. δεν καταλαβα γιατι να μην μπορω σε δημοσιο χωρο να κυκλοφορω οτι ωρα θελω. Πω πω...ειμαι μπιτς μαλλον.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
εμενα αυτη η λυση δεν με καλυπτει καθολου. Χουντα μου κανει. δεν καταλαβα γιατι να μην μπορω σε δημοσιο χωρο να κυκλοφορω οτι ωρα θελω. Πω πω...ειμαι μπιτς μαλλον.
Όχι δεν είσαι μπιτς.
Εχεις δίκιο ότι μοιαζει με χούντα.

Επειδη στην περιοχη πεφτει απλετο σκοταδι όταν νυχτώνει δεν βγαίναμε ποτε μετα τις 9.00-9.30 κι αν χρειαστει να βγουμε, βγαινουμε όπως θα βγαιναμε εστω κι αν δεν υπηρχε αυτη, εφοσον βαση στατιστικης, υπαρχουν δεκαδες σαν αυτην.
Εχουμε πλεον συνδιασει τη βόλτα με το μπάνιο και δεν "χρησιμοποιούμε" την περιοχη.
Επισης αυτη στην αρχη, μετα απο αυτο που έγινε, τα έβγαζε ανελειπως..
Τωρα έχει σταματησει να τα βγαζει απο ελαχιστα εως καθολου..
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
το λεω γιατι ελεος, Αγγελικη μου το τι τσακωμο κ βρισιδι εχω φαει που βγαινω με τη μικρη κ γαβγιζουν απο τα μπαλκονια αλλων τα σκυλια, δεν λεγεται...ΠΟΛΥ βρισιδι . Μεχρι κ απειλες για τη σωματικη μας ακεραιοτητα. Κ θεωρω παραλογο να απαιτουν να μην περναω με την Χοουπ απο δρομο για αυτο τον λογο.

Υγ: ο ενας δε , που αγαπααααααααει τα σκυλια γιατι εχει κι αυτος, μου αποκαλεσε τη μικρη στην αρχη γατι και μετα κατσαριδα...ετσι για το στορυ...
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Εννοείται ότι είναι παράλογο να μην περνας απο εκει..
Δεν μπορει κανεις να σου το απαγορευσει.
Εγω σου προτεινα τη λύση της συννενόησης, εφοσον φυσικα ειναι ευφικτη.
Υπαρχει και η λύση της αδιαφορίας
Μαυρα γυαλια κι ακουστικα και κάνε κι οτι τραγουδας κιολας αν σε πολυ τσιγκλάνε :)
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ναι καλά. Σιγά μην γύρναγε πλάτη σε δύο μεγαλόσωμους αρσενικούς σκύλους που έχουν εκτραφεί και για κυνομαχίες και τρέχουν να τον "γνωρίσουν"!
Τι άλλο θα διαβάσω?
Άλλη μια τοποθέτηση που δείχνει παντελή άγνοια φιλτατη!

Το γεγονός πως τα σκυλιά ήταν λυτά είναι ούτως ή άλλως αδικαιολόγητο!
Αλλά στο να εστιάζουμε τι φυλής είναι το σκυλί που δαγκώθηκε είναι αστείο!
Αν ο Diego ήταν ένα χαριτωμένο και παιχνιδιάρικο έφηβο Bobtail που είχε αφήσει ο ιδιοκτήτης του ελεύθερα να σεργιανίζει, ο άλλος σκύλος δεν θα τον δάγκωνε?

Ας μαζέψουμε λίγο τα γραφόμενά μας διότι διαβάζει κόσμος!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το κατάλαβες ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος το μήνυμα, Προμ.

Ξαναδιάβασέ το.
Να στο εξγήσω από την ανάποδη; Ενοούσα πως είναι αντελώς διαφορετικό να τρέχουν κατά πάνω σου 2 μεγαλόσωμοι αρσενικοί σκύλοι (λίγοι ξέρουν τις φυλές τους, άρα κακώς το ανέφερα, και ας ΕΙΝΑΙ συμαντικό) και αλλιώς 2 Λαμπραντόρ.

Παίζει ρόλο κι η ταχύτητα (κι η απόσταση) με την οποία έρχονται. Στις περισσότερες περιπτώσεις, το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να τους γυρίσεις την πλάτη.

Διαφωνείς;

Το μήνυμα αφορούσε το γύρισμα της πλάτης (άσχετα με το δάγκωμα). Ναι, μάλλον ο σκύλος θα δάγκωνε ΟΠΟΙΟΝ σκύλο έτρεχε καταπάνω του (έχοντας να κάνει με 2 μεγάλους αρσενικούς, τον δικαιολογώ κι όλας που εκνευρίστηκε πιο πολύ). Μου είναι αδιανόητο να πλησίαζαν με φανερά φιλική διάθεση. Η φανερά φιλική διάθεση ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ να μην πλησιάζεις τρέχοντας!

Μάλλον αν δεν ήταν μαζί, οι 2 επιτθέμενοι σκύλοι θα κρατούσαν απόσταση (ή θα πλησίαζαν πιο δυστακτικά).
Πιστεύω πως φτηνά την γλύτωσε ο σκύλος που δάγκωσε και πως οι περισσότεροι σκύλοι δεν θα τα έβγαζαν τόσο εύκολα πέρα. Το θεωρώ βέβαιο πως πήγαν εκεί (το ζευγάρι) με κακό σκοπό.
Φυσικά, δεν έχει καμία σημασία αυτό. Δεν έπρεπε να πλησίαζαν γενικώς (ακόμη και για να παίξουν).

Επίσης, πρέπει να πω πως με απογοήτευσε που δεν συμμετείχες στην συζήτηση καθόλου, παρά μόνο στο τέλος (και με εντελώς λάθος συμπέρασμα).

Κι εγώ η χαζούλα, ήμουν βέβαιη πως θα σε είχα με το μέρος μου σε ΟΛΑ όσα έγραψα...
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ενοούσα πως είναι αντελώς διαφορετικό να τρέχουν κατά πάνω σου 2 μεγαλόσωμοι αρσενικοί σκύλοι (λίγοι ξέρουν τις φυλές τους, άρα κακώς το ανέφερα, και ας ΕΙΝΑΙ συμαντικό) και αλλιώς 2 Λαμπραντόρ.
Βρε Dr. πως κανεις αυτους τους διαχωρισμους? ΟΛΑ τα ενηλικα λαμπραντορ που ξερω εγω ειναι 40 κιλά. Επισης, 2 απο αυτα ειναι ακρως επιθετικα με τον Diego απο τοτε που εφτασε 7-8 μηνων και σταματησαμε τα πολλα-πολλα.
Τα σκυλια ΔΕΝ πηγαν επιθετικα. Ποσες φορες πρεπει να το πω? Ερωτηθη και ο ιδιοκτητης του αλλου σκυλου την επομενη μερα και το επιβεβαιωσε οτι ο δικος του στραβωσε και ξεκινησε τον καυγα.
Και θα επαναλαβω οτι δεν εχει καμια σημασια στην ουσια αυτο (για να μην αρχισουμε παλι την θεωρια του "δεν εβαλα μυαλο")αλλα το λεω προς χαριν της αληθειας.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μα εδώ υποβιβαζεται ακομα μια φορα η νοημοσύνη μας....
όχι μονο συνεχιζει το θεμα να αναλυεται ως "επικινδυνα σκυλια" αλλα προσπαθει να εξηγησει υποβιβαζοντας την νοημοσύνη μας, ως προς το αν γυριζε την πλατη κλπ κλπ... κι αν τα σκυλια ήταν μεγαλα. μικρα, κοντρα, κλπκλπ κι οχι ως προς την απαραδεκτα και λαθος εκφραση ότι ΕΚΤΡΕΦΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΥΝΟΜΑΧΙΕΣ κατι το οποιο ειναι λαθος, μονο απο ασχετους μπορει να γραφει, και ας έχει παρασυρει ήδη σε αυτή την κατευθυνση τουλαχιστον αλλους 2-3 συμφορουμιτες.....

η παραπανω αντιμετώπιση δειχνει ερασιτεχνισμο, αγνοια και λανθασμενα μονοπλευρη αντιμετώπιση του ζητηματος.

την συγκεκριμενη εκφραση πολυ καλά καταλαβαμε δυστυχως ολοι μας.....
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Η φανερά φιλική διάθεση ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ να μην πλησιάζεις τρέχοντας!
Η λώρα όταν είμαστε σε σκυλομάζωξη (στο σκυλοπάρκο, για παράδειγμα) τρέχει σχεδόν πάντα προς τα νέα σκυλιά που έρχονται, είτε εκείνα είναι ακόμα με λουρί είτε όχι.

Άρα βασιζόμενη σε ό,τι έγραψες παραπάνω dr, η Λώρα πάει ΠΑΝΤΑ με επιθετικές τάσεις στις 'νέες' της γνωριμίες...
Άρα θα έπρεπε να'χε ''μαλλιοτραβηχτεί'' 100δες φορές... :confused:

Δεν έχει τσακωθεί ΠΟΤΕ, αντίθετα είναι ένα από τα κοινωνικότερα σκυλιά που'χα ποτέ.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@Dr. Zhivago

βεβαίως και δεν θα με βρεις αντίθετο στο θέμα των σκύλων στην βόλτα χωρίς λουρί! Δεν θα μπορούσα είμαι άλλωστε...
Και ο βασικότερος λόγος όλων είναι για να προστατέψουμε το δικό μας σκυλί!

Εστίασα στο σημείο όπου δημιουργούνται εντυπώσεις και μάλιστα λανθασμένες. Και αυτό αφορά το Ντόγκο και τις σχέσεις του με τις κυνομαχίες και τις αιρετικές αναφορές πρί επικίνδυνων φυλών.
Έχω κι εγώ ένα χρέος βλέπεις: να προστατέψω την φυλή που αγαπάω από την στρεβλή εικόνα που έχει δημιουργηθεί από την άγνοια των ανθρώπων.

Δεν μου αρέσει να κάνω μαθήματα, αλλά...
α) ένας σκύλος που κινείται με απόλυτα φιλική διάθεση κινείται με καλπασμό προς τον άλλον (ξένο) σκύλο, έχει τα αυτιά του πίσω και κάτω και το στόμα του ανοιχτό.
β) ένας σκύλος που κινείται με επιθετική (ή οριακά επιφυλακτική) διάθεση θα τροχάσει προς τον άλλον σκύλο, θα σηκώσει το κεφάλι και την ουρά του ψηλά, θα έχει τα αυτιιά του όρθια και τεντωμένα... μεγαλώνοντας έτσι τον όγκο του. Το στόμα του θα είναι κλειστό μόλις πλησιάσει σε πολύ κοντινή απόσταση. Αρκετές φορές θα σηκώσει και την τρίχα της ράχης του.

Ο Diego είναι ένας από την φύση του μη κυριαρχικός σκύλος. Εύθυμος κι ευδιάθετος χωρίς ίχνη κακίας. Δύσκολα θα "χαλάσει" και μετά από αυτό περιστατικό, αλλά πιθανότατα να είναι πιο επιφυλακτικός στις νέες του γνωριμίες. Αυτό βεβαίως δεν σημαίνει πως δεν θα "απαντήσει" πολύ πιο εύκολα σε μελλοντική επίθεση. Σαφέστατα και πάντα δεμένος λοιπόν.

Όσο για τον σκύλο που δάγκωσε τον Diego δεν πρέπει να ξεχνάμε μια σημαντική παράμετρο:
πως η αυτοπεποίθηση ενός επιθετικού σκύλου πολλαπλασιάζεται όταν αυτός είναι σε οδηγό, λόγω του "ομφάλιου λώρου" με τον ιδιοκτήτη.
Ο σκύλος θα δάγκωνε πιθανότατα και δύο παιχνιδιάρικα Πεκινουά που θα τον πλησίαζαν με μεγάλη ταχύτητα.

Το ξαναλέω λοιπόν πως άσχετα απ' όλα βεβαίως και δεν έπρεπε να είναι λυτός ο Diego!

Υ.Γ.: Το ότι δεν συμμετείχα στην συζήτηση τόσες ημέρες έχει να κάνει και με το γεγονός πως έλειπα σε επαγγελματικό ταξίδι όλη την εβδομάδα.
 
Last edited:


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Τι έγινε βρε Αμαλία; πως είναι ο Ντιέγκο, πότε θα βγάλει τα ράμματα;

τον καταλαβαίνω τον καϋμένο και εγώ με ράμματα είμαι στο στόμα (όχι από σκύλο αλλά από φρονιμίτες)

Τι ιμάντα βρήκες για την βόλτα; αυτούς που είναι σαν χοντρό σκοινί ή flexi. Ρωτάω γιατί και εγώ ψάχνομαι μιας και τον έχω συνέχεια δεμένο. Ο Μανού δεν είναι καθόλου επιθετικός αλλά αν δει άλλο σκύλο τρέχει καταπάνω του να γνωριστούνε οπότε μπορεί να μπλέξει άθελα του (νομίζω το ίδιο κάνει και ο Ντιέγκο).

Μόνο σε γήπεδα μπάσκετ ή σε αυλές σχολείων τον αφήνω ελεύθερο και κάθομαι προς την μεριά της πόρτας, όταν πάει να μπει κάποιος τον ξαναδένω.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σήμερα ήταν η δεύτερη φορά που άφησα την δικιά μου λυτή σε πάρκο. Μετά απο πολύ κόπο και χρόνο νιώθω πια σιγουριά με το σκύλο. Βρήκα ένα παιδί με ημίαιμο και βλέποντας πόσο ήρεμο και υπάκουω ήταν άφησα και την δικιά μου να παίξουν λιγάκι. Την περισσότερη ώρα η Σόνια ήθελε να παίξει μαζί μου :) Όλα καλά όλα ωραία αλλά εκει που δεν έβλεπα πλησιασε η δικιά μου μια κοκακόλα που είχε αφήσει ένας κάτω και το έριξε. Το πόσο στεναχωρήθηκα δεν λέγεται, ακόμα και τώρα νιώθω άσχημα, δεν είχα και χρήματα πάνω μου να τον ξεπληρώσω. Την επόμενη φορά που θα περάσει απο το μυαλό μου να την αφήσω σε δημόσιο χώρο... θα το σκεφτώ πολύ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πολύ σκας για μια κοκα κόλα. Σιγά τα ωα για να μην την ξαναφήσεις λυτή. Δεν έγινε και τίποτα το ανεπανόρθωτο. Εμάς κάποτε στην πλατεία μας, μας πλησίασε ένας μπαμπάς με το παιδάκι του για να παίξει το σκυλάκι με το παιδάκι και την μπαλλίτσα.
Δεδομένου ότι ο Σωτήρης δεν ασχολείται με παιδάκια (από μένα το 'χει πάρει αυτό :p ) το βλέμμα του είχε βεβαίως κλειδώσει στην μπάλλα. Από αυτές τις μεγαλούτσικες, τις πολύ ελαφριές. Του λέω: καλέ μου άνθρωπε δεν θα προλάβει να πέσει κάτω η μπαλλίτσα και θα την κλαίτε. Οχι, μου λέει, δεν πειράζει. Να παίξει ο γιός μου με το σκυλάκι και την μπάλλα. Ε, αφού επαναλάβαμε τα όχι μου και τα ναι του κάμποσες φορές, τελικά σταμάτησα να ασχολούμαι. Ε, μόλις άφησε την μπάλλα κάτω, την πιάνει ο καλός μου φυσικά με τις δοντάρες του κι έγινε σαν ζαρωμένη σταφίδα. Στράβωσε ο μπαμπάς, έκλαιγε ο μικρός...μια ομορφιά. Τι ήθελες τώρα εγώ, να στενοχωρηθώ; Ε, όχι δα. Πήρα τον Σωτηράκη και την ζαρωμένη σταφίδα και πήγαμε να παίξουμε μόνοι μας και καλύτερα δηλαδή :D
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σημερα στο παρκο ειδαμε παλι εκεινον τον τυπο με το λαμπραντοροειδες. Ειμασταν στην ακρη με την Ηρα και δεν μας ειδε. Με το που μπηκε στο παρκο ελυσε αμεσως τον σκυλο. Συχνα ερχεται στο παρκο με τον σκυλο ηδη λυτό.
Ο σκυλος πηγε κατευθειαν και κατουρησε στην κολωνα ενός φωτιστικου στις καινούριες πλάκες. Ο τυπος ουτε που συγκινηθηκε.
Βγηκα κι εγω με την Ηρα για να του κανουμε εκπληξη. Θυμηθηκε το παλιο χουνέρι κι ετρεξε πανικοβλητος να βαλει τον σκυλο στο λουρι. Καθε φορα λεω «αποψε δεν θα σου το συγχωρεσω» αλλά παντα κρατιεμαι.