Επιτρέπονται τα φρούτα???


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εμενα εφαγε μια φραγκοσυκια .... την εφερα την κυριακη το βραδυ σε μεγαλη πηλινη γλαστρα,,, την δευτερα το μεσημερι υπηρχε μια σπασμενη γλαστρα και μια εξαφανισμενη φραγκοσυκια,, και τα δυο φραγκοσυκα που ειχε και ολα της τα αγκαθια,,, ==)) ζηνα,,, το απολυτο οπλο καταστροφης !!
:confused: αυτό πραγματικά αναρωτιέμαι πως το κατάφερε....μια φορά έφαγα φραγκόσυκο κατευθείαν απο τον κάκτο και έβγαζα μια βδομάδα αγκάθια απο γλώσσα και χείλια!


Να σημειώσω για τα φρούτα οτι καλό είναι να αποφεύγουμε να δίνουμε σε μεγάλες ποσότητες ειδικά εκείνα που περιέχουν πολύ ζάχαρη (πχ φράουλες) και αφου τα σταφύλια είναι ύποπτα δεν τρέχει τίποτα να τα αποφύγουμε. Τα φρούτα τα πλένουμε καλά και δεν δίνουμε κοτσάνια και σπόρους.
 


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι μπορώ να του δίνω φρουτάκια για μεζέ πάντα χωρίς τα κουκούτσια και πάντα με μέτρο στην ποσότητα.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
απο ροδάκινο,βερύκοκο,καθαρισμένα κεράσια η καρπούζι υπάρχει κάποιο πρόβλημα?σπίτι τρώμε αρκετά μήλο και τα τρία πρώτα και φυσικά η Μπέλα όπου δεί φάει και αυτή μέσα!

με λίγα λόγια μόνο κουκούτσια δεν κάνει να τρώνε και σταφύλια,σταφίδες.

επίσης μπανάνα ξέρω πώς κάτι έχει μέσα που δεν είναι πολύ καλό για τα σκυλιά αλλά δεν θυμάμαι πώς λέγεται.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγώ καρπούζι δεν θα έδεινα επειδή είναι πολύ γλυκό και δεν προσφέρει και άλλο τίποτα.
Αλλα τους δροσιζει και τους αρεσει!! Και ας μην προσφερει και τιποτα- ετσι και αλλιως τα φρουτα εαν δεν ειναι αλεσμενα, δεν προσφερουν τιποτα, επειδη ο σκυλος δεν μπορει να αφομοιοσει τα φυτικα κυτταρα ( για αυτο στην Barf τα λαχανικα/φρουτα τα κανουμε νιανια).
Οποτε τρωμε, δινω και στα κοριτσια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ξαναπετάγομαι:
γιατι νομιζω ειχα διαβάσει οτι λαχανικά και φρούτα πρεπει να τα αλέθουμε γιατι τα σκυλιά δεν μεταβολιζουν την κυτταρινη στον οργανισμό τους?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ξαναπετάγομαι:
γιατι νομιζω ειχα διαβάσει οτι λαχανικά και φρούτα πρεπει να τα αλέθουμε γιατι τα σκυλιά δεν μεταβολιζουν την κυτταρινη στον οργανισμό τους?
Καλα πεταγεσαι!

Ετσι ειναι! Δεν εχει καμια "διατροφηκη αξια" να δινουμε κομματακια φρουτων- απλα κανουμε το κεφι μας και το δικο τους.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλα πεταγεσαι!

Ετσι ειναι! Δεν εχει καμια "διατροφηκη αξια" να δινουμε κομματακια φρουτων- απλα κανουμε το κεφι μας και το δικο τους.
Ναι έχεις δίκιο σ' αυτό. Γι' αυτό συχνά τους κάνω ένα κοκτέιλ φρούτων: αλέθω στο μπλέντερ λιγο μηλο, λιγη μπανάνα και το ανακατεύω με φυσικό γιαούρτι. Τρελλαίνονται!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ καρπούζι δεν θα έδεινα επειδή είναι πολύ γλυκό και δεν προσφέρει και άλλο τίποτα.
Ολα τα φρούτα σχεδόν, γλυκά είναι.

Δεν δίνουμε σταφύλια και σταφίδες, κουκούτσια και εγώ δεν δίνω ξηνά (λεμόνι, ξηνά μήλα)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι έχεις δίκιο σ' αυτό. Γι' αυτό συχνά τους κάνω ένα κοκτέιλ φρούτων: αλέθω στο μπλέντερ λιγο μηλο, λιγη μπανάνα και το ανακατεύω με φυσικό γιαούρτι. Τρελλαίνονται!!
Θα το δοκιμάσω αν και με το κωλοσκυλο που εχω, μαλλον εγώ θα το φαω και αυτη θα γυρισει τα μουτρα της
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλό είναι να μην τρελαινόμαστε. Το σκυλί δεν τρώει κάθε μέρα φρούτα ούτε τρέφεται αποκλειστικά με τέτοια. Άρα, ότι και να φάει με μέτρο δεν θα το βλάψει. Εδώ τρώνε ότι σκατά μπορεί να φανταστεί κάποιος, πράγματα που αν τα έτρωγε άνθρωπος θα κατέληγε στο νοσοκομείο, και συζητάμε αν θα τα χαλάσει λίγο σταφύλι. Τίποτα δεν αποτελεί δόγμα και όλα διαψεύδονται καθημερινά. Επομένως, καθένας κινείται διαφορετικά και ανάλογα με τις εμπειρίες του.

Είμαι σίγουρος πως δεν έχουν όλα τα σκυλιά την ίδια δυσανεξία σε κάποιες τροφές. Κάτι που στο δικό μου δεν του κάνει τίποτα σε κάποιο άλλο ίσως δημιουργήσει πρόβλημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να δαιμονοποιούμε κάποιες τροφές.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Εμείς τρώμε μια χαρά πεπόνι κεράσια (μεγάλη λατρεία) και οτιδήποτε δεν ξινίζει αλλά όπως είπε και ο από πάνω με μέτρο.... και όλα καλά

μια φορά χάσαμε το μέτρο και οι δύο με κεράσια και έκανε διάρροια αλλά ένα κιλό οι δύό μας λογικό!!!!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εμενα τρελαινεται για καρπουζι!! με το που το μυρισει χοροπηδαει απο τη χαρα της!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλό είναι να μην τρελαινόμαστε. Το σκυλί δεν τρώει κάθε μέρα φρούτα ούτε τρέφεται αποκλειστικά με τέτοια. Άρα, ότι και να φάει με μέτρο δεν θα το βλάψει. Εδώ τρώνε ότι σκατά μπορεί να φανταστεί κάποιος, πράγματα που αν τα έτρωγε άνθρωπος θα κατέληγε στο νοσοκομείο, και συζητάμε αν θα τα χαλάσει λίγο σταφύλι. Τίποτα δεν αποτελεί δόγμα και όλα διαψεύδονται καθημερινά. Επομένως, καθένας κινείται διαφορετικά και ανάλογα με τις εμπειρίες του.

Είμαι σίγουρος πως δεν έχουν όλα τα σκυλιά την ίδια δυσανεξία σε κάποιες τροφές. Κάτι που στο δικό μου δεν του κάνει τίποτα σε κάποιο άλλο ίσως δημιουργήσει πρόβλημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να δαιμονοποιούμε κάποιες τροφές.
Αν δεν φάει σταφύλι λοιπόν δεν θα πάθει τίποτα. Πολλά σκυλιά έχουν πεθάνει απ' αυτό, δεν το λένε οι άνθρωποι τσάμπα. Μην παραπλανάτε τον κόσμο, ειδικά με κάτι που είναι επικίνδυνο για τη ζωή του σκύλου!!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν δεν φάει σταφύλι λοιπόν δεν θα πάθει τίποτα. Πολλά σκυλιά έχουν πεθάνει απ' αυτό, δεν το λένε οι άνθρωποι τσάμπα. Μην παραπλανάτε τον κόσμο, ειδικά με κάτι που είναι επικίνδυνο για τη ζωή του σκύλου!!
Εγώ προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ιδιοκτήτη σκύλου που να πέθανε το σκυλί του με μια ρόγα. Αν τώρα δώσεις σε ένα σκύλο 10 κιλών 1 κιλό σταφύλια δεν ξέρω τι θα γίνει. Μιλάω για ποσότητες στα πλαίσια της λογικής και πάντα υπό τη μορφή μεζέ ή ανταμοιβής και όχι σαν υποκατάστατο γεύματος.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μιλαμε παντα για λογικες ποσοτητες κανα δυο ρογες που και που. Δε νομιζω πως καποιος θα ταϊζε αποκλειστικα σταφυλια το σκυλο. Το να του δωσεις μια δυο ρογες για μεζε δεν θα του κανει τιποτα.
Αν μπορουν ολα τα παραπανω να προκληθουν με μερικες ρογες φαινεται πως ειχα και εχω πολυ τυχερα σκυλια.
Δεν έχουν ανακαλύψει ποια ουσία την προκαλεί, ούτε αντιδρούν όλοι οι σκύλοι με τον ίδιο τροπο. Ηδη 20g σταφύλια ή 3g σταφιδες ανά κιλό σωματικού βάρους μπορούν να προκαλέσουν οξεία νεφρική ανεπάρκεια, γιατί να το ρισκάρεις;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εκχυλισματα σπορων σταφυλιου εχουν οι σκυλοτροφες... οχι ολοκληρα σταφυλια ... απο φρουτα τωρα,, καρπουζι πεπονι ροδακινο μηλο και τα συναφη οι δικες μου τρωνε με μεγαλη ορεξη,, χωρις τα κουκουτσια τους και τη φλουδα τους,, τα καθαριζω,,, και αν τα βαλω και μεσα σε γιαουρτι η καλυτερη τους !! μεχρι στιγμης δεν τις εχει ενοχλησει κανενα φρουτο...
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
ξαναπετάγομαι:
γιατι νομιζω ειχα διαβάσει οτι λαχανικά και φρούτα πρεπει να τα αλέθουμε γιατι τα σκυλιά δεν μεταβολιζουν την κυτταρινη στον οργανισμό τους?
Καλα πεταγεσαι!

Ετσι ειναι! Δεν εχει καμια "διατροφηκη αξια" να δινουμε κομματακια φρουτων- απλα κανουμε το κεφι μας και το δικο τους.
Δεν έχει καμία σχέση η κυτταρίνη με την διατροφική αξία. Ούτε ο άνθρωπος μπορεί να μεταβολίσει την κυταρρίνη, δεν σημαίνει ότι δεν παίρνει τα θρεπτικά συστατικά των φρούτων.
Συμβάλλει όμως στη διαδικασία της πέψης. Για αυτό καλό θα ήταν να δίνονται πολτοποιημένα (όχι γιατί σε κομματάκια δεν έχουν διατροφική αξία). Αυτό γίνεται πιο κατανοητό, γιατί στη φύση τα σαρκοβόρα τρώνε τα λαχανικά και τα φρούτα (πολτοποιημένα) από τα στομάχια των ζώων που είναι θηράματα τους.

Δώστε φρούτα φουλ (όχι σταφύλια, αν και η δικιά μου έχει φάει μερικά, ευτυχώς χωρίς να συμβεί κάτι) σε παιδιά και σκυλιά!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Προσοχή στο πλύσιμο των φρούτων, είναι τραγικό πόσο σχολαστικοί πρέπει να είμαστε πια για να τα φάμε με τόσα φυτοφάρμακα που έχουν.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και προσεξτε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλα, μην πανε μετα και βρουνε οπουδηποτε κουκουτσια απο ροδακινο, νεκταρινια κλπ.!
Προσωπικα γνωριζω 2 σκυλια που επαθαν ιλεος απο κουκουτσια που εχουν φαει και σφηνοσαν στο εντερο τους ( ο ενας το εκλεψε απο τα σκουπιδια και ο αλλος το βρηκε εξω στην βολτα).