Εργαλεία grooming




ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
τι σκυλο κουρευες με αυτη?
τα χτενακια που λεει ειναι οι πλαστικες σκαλες ε?

η τιμη ειναι παρα πολυ καλη!
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
τι σκυλο κουρευες με αυτη?
τα χτενακια που λεει ειναι οι πλαστικες σκαλες ε?
Τότε κούρευα διάφορα σκυλιά όπως μαλτέζ, κανισάκια κλπ. Περιέχει και πλαστικές σχάρες αλλά εγώ δεν τα είχα χρησημοποιήσει ποτέ.
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
οποτε ειναι δωκιμασμενη κιολας!
μαλλον αυτη θα παρω...αν ειναι να κανει τη δουλεια της!

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
οποτε ειναι δωκιμασμενη κιολας!
μαλλον αυτη θα παρω...αν ειναι να κανει τη δουλεια της!
Εντάξει μην περιμένεις και πολλά αλλά για τα δικά σου τα σκυλάκια θα κάνει τη δουλειά της σίγουρα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ΑΓΓΕΛΟΣ2 , αυτή η μηχανή ήταν η πρώτη μου http://www.e-moraitis.com/index.php?act=viewProd&productId=5342
Μια χάρα είναι και την έχω ακόμα πάνω από 10 χρόνια και δουλεύει ακόμα, ως βοηθητική της έχω καλού κακού.
Σε βολεψε αληθεια αυτη η μηχανη? Και για 10 χρονια?
Εχω απρεια παραδειγματα που την εχουν παρει και τους εμεινε με το πρωτο κουρεμα- και τον σκυλο μισοκουρεμενο! Και μετα με παιρνουν να σωσω καταστασεις.

Αλλα ισως να ειμαι και καλομαθημενη? Εγω εμαθα με Aesculap και εμεινα σε Aesculap.
Τωρα εχω ολοκληρο στολο με 5 μηχανες ( και 2 η κορη μου, που ακολουθει).
Πριν απο κανα 2 χρονια αγορασα απο συναδελφω μια πολυ ελαφρος μεταχειρησμενη ΚΜ 2 Speed και μου αρεσει το αποτελεσμα με τα F-Kοπτικα, που ειναι πιο ομοιομορφο απο τα της Aesculap ( που εχουν βγαλει και αυτη F κοπτικα τωρα) και τωρα εχω στο προγραμμα την HeinigerSaphir. Ειχα την ευκαιρια να την δοκομασω σε Hands on Workshop και επαθα πλακα!
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
FrenchieFan, όπως έγραψα αυτή τη μηχανή την πήρα πάνω από 10 χρόνια πριν και τότε είχα να κουρέψω μόνο το δικό μου σκυλάκι και κάνα 2 των φίλων μου και να σου πω την αλήθεια δεν είχα κανένα παράπονο (πριν από αυτό να φανταστείς οτι κούρευα μόνο με ψαλίδι), τώρα πια την έχω ως βοηθητική μόνο, εφόσον έχω Andis.
Πες μου λίγο για την HeinigerSaphir. Έχω ακούσει πολλά, μόνο που είναι ακριβούτσικη... for me
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Πριν απο κανα 2 χρονια αγορασα απο συναδελφω μια πολυ ελαφρος μεταχειρησμενη ΚΜ 2 Speed και μου αρεσει το αποτελεσμα
Μία τέτοια θα έπαιρνα και εγώ (μεταχειρησμένη), αλλά ποιός να μου το πουλήσει ?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εχω μια φιλη Groomer στην γερμανια, που εχει τρελα με την δουλεια της και αγοραζει ΟΤΙ βγαινει καινουργιο στην αγορα.
Ετσι παιρνει και συνεχος καινουριες μηχανες και ψαλιδια- και αμα της καθονται καλα τα κραταει- εαν οχι, τις πουλαει.
Και ετσι εχω χτυπησει πολλες φορες καλα πραγματα.

H Heiniger Saphier ειναι παρα πολυ καλη μηχανη! Ενω ειναι δυνατη, δεν κανει πολυ θορυβο και οτι καθεται καλα στο χερι- πιο ελαφρια και καλυτερα απο την επαναφορτιζωμενη Aesculap.
Παιρνει και ολα τα κοπτικα- παλι ενα προτεριμα απο την Aesculap - και ειναι και πιο οικονομικη απο αυτην.
Την ειχα για 2 εβδομαδες απο την ελβετια για δοκιμη- και μου αρεσε παρα πολυ.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καλημέρα σας!Ξέρει κανείς τι τιμή έχει η AGC SUPER 2 SPEED?
Εξαρταται τι θες να κουρεψεις.
Εαν ειναι για ενα σκυλακι που και που - μια χαρα ειναι!
Αν ειναι για 5-10 σκυλια στην σειρα- παρε κατι καλητερο.
 








FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω δουλευω εδω και 15 χρονια καθημερινα με την Aesculap.
Δεν μενει ΠΟΤΕ- δεν υπαρχει τζιβα, που να μην τα καταφερνει- και οσες ωρες και να κανεις.

Ναι, αυτη ειναι η Saphier- αλλα σε αλλο χρωμα. Κανονικα ειναι μπλε/κοκκινο.
 




aloutos

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
21
0
Κύπρος
Καλησπέρα, έχω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά το grooming γενικά.
Έχουμε 2 σκύλους με εντελώς διαφορετικό τρίχωμα.
Ενδεικτικές φωτογραφίες:
Η μία είναι έτσι (δεν είναι τελείως κοντό το τρίχωμα όμως, το λες κοντό προς μεσαίο)

και η άλλη είναι έτσι

Για ένα παράξενο λόγο η δεύτερη δεν βγάζει σχεδόν καθόλου τρίχα, ενώ η πρώτη είναι περίοδοι που μαδάει. Το καλοκαίρι τις κουρεύω με μηχανή (ειδικά η δεύτερη το χρειάζεται περισσότερο λόγω ζέστης στην Κύπρο). Είναι καλό όμως γενικά να κουρεύονται τα σκυλιά με μηχανή (είναι για σκύλους) ανεξαρτήτου τριχώματος;
Αν δεν συνιστάτε μηχανή, τι άλλα εργαλεία θα μπορούσα να χρησιμοποιώ; Πχ το furminator είναι για να φεύγει το νεκρό τρίχωμα όπως έχω διαβάσει. Το stripping tool είναι άλλος τρόπος για κούρεμα εκτός μηχανής;