Ερευνώντας την συμβίωση με τα Κογιότ




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Βλέπω πως τα κογιότ όλο και πλησιάζουν τον άνθρωπο. Λέτε στο μέλλον να προκυψεί νέο είδος σκύλου που θα προέρχεται από το κογιότ; Με τον ίδιο τρόπο που προέκυψε και ο σημερινός σκύλος από τον αρχαίο λύκο;

Περα από την πλακα πιστεύω πως οι άνθρωποι αν σέβονται την φύση μπορουν να συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο με τα άγρια ζωα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Εγώ θα αναφερθώ (αν και το έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν) σε ένα οικοσύστημα που το γνωρίζω καλά, της Πάρνηθας.
Στην Πάρνηθα τα τελευταία 2 χρόνια ξαναεμφανιστηκαν λύκοι. Παρόλες τις φοβίες από αρκετό κόσμο δεν έχει υπάρξει κανένα πρόβλημα και οι λύκοι περνούν απαρατήρητοι. Δεν έχει αναφερθεί καμία επίθεση από τους χιλιάδες επισκέπτες του βουνού. Σίγουρα βοηθάει και το γεγονός ότι είναι δρυμός και δεν υπάρχει κτηνοτροφική δραστηριότητα σε συνδιασμό με τα άφθονα θηράματα.
Πριν την εμφάνιση της λύκων που ανήκουν στην φύση,στην Πάρνηθα υπήρχαν αγέλες αδέσποτων σκύλων (δεν ανήκουν στην φύση αλλά είναι ανθρώπινο διμιουργημα που διαταράσσει την φύση) οι οποίες δημιουργούσαν αρκετά προβλήματα. Έχω προσωπική εμπειρία.

Σεβασμός στην φύση. Αν υπάρχει αυτό η συμβίωση με τα άγρια ζώα μπορεί να είναι αρμονική χωρίς προβλήματα.
Σεβασμός στον σκύλο. Δεν υπάρχει για να ζει σε αγέλες αδέσποτων αλλά δίπλα μας.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Βλέπω πως τα κογιότ όλο και πλησιάζουν τον άνθρωπο. Λέτε στο μέλλον να προκυψεί νέο είδος σκύλου που θα προέρχεται από το κογιότ; Με τον ίδιο τρόπο που προέκυψε και ο σημερινός σκύλος από τον αρχαίο λύκο;
Η θέση είναι κατειλημμένη, οπότε κάπως αμφίβολο...
άσε που έχουν να αντιμετωπίσουν και τα λλάμα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3