Ερλιχεια




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
396
252
45
εσύ ποιο χρησιμοποιείς?
Εγω κάθε φορά αλλάζω μάρκα ..είχα σκαλιμπορ,τωρα prevedog και τον άλλον μήνα λέω να πάρω taber έχει την ίδια ουσία με την αμπουλα vectra κ λέω να το παρω
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Και τα 3 taber, prevendog, scalibor εχουν περμεθρινη οπως και τη vectra.
To taber μυριζει πιο ωραια, εχει αρωμα τσιχλοφουσκα και βρωμιζει λιγοτερο καθως ειναι μπεζ και καπως πιο λειο. :D
 
  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
396
252
45
Και τα 3 taber, prevendog, scalibor εχουν περμεθρινη οπως και τη vectra.
To taber μυριζει πιο ωραια, εχει αρωμα τσιχλοφουσκα και βρωμιζει λιγοτερο καθως ειναι μπεζ και καπως πιο λειο. :D
Εγω νομιζω το scalibor και κ το prevedog έχει δελταμεθρίνη εκτός αν είναι το ίδιο με την περμεθρινη :giggle: Είμαι κ άσχετη
.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω νομιζω το scalibor και κ το prevedog έχει δελταμεθρίνη εκτός αν είναι το ίδιο με την περμεθρινη :giggle: Είμαι κ άσχετη
.
α μπορει ναι μπερδευτηκα. Παντως το Taber μυριζει πιο ωραια αχχαχαχχαχ
 
  • Love
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
396
252
45
α μπορει ναι μπερδευτηκα. Παντως το Taber μυριζει πιο ωραια αχχαχαχχαχ
Τέλεια γιατί αυτό θέλω να πάρω!!το prevedog δεν με βόλεψε καθόλου να το βάζω κ να το βγαζω για να χτενίσουμε τα μαλλια μας..και κάνουμε κ πιο συχνα μπάνιο :LOL:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Τέλεια γιατί αυτό θέλω να πάρω!!το prevedog δεν με βόλεψε καθόλου να το βάζω κ να το βγαζω για να χτενίσουμε τα μαλλια μας..και κάνουμε κ πιο συχνα μπάνιο :LOL:
Ισχυει, το prevendog δε βολευει καθολου στο βαλε βγαλε. Το αλλο ειναι πιο ευκολο το κουμπωμα.
 
  • Love
Reactions: Mava


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
αυτά τα περιλαιμια που λέτε πιανουν τσιμπουρια ψύλλους σκνιπα και κουνούπι η όχι?ο κτηνίατρος μου είπε σήμερα ότι το σερεστο δεν πιάνει το σκουληκι της καρδιάς.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
396
252
45
αυτά τα περιλαιμια που λέτε πιανουν τσιμπουρια ψύλλους σκνιπα και κουνούπι η όχι?ο κτηνίατρος μου είπε σήμερα ότι το σερεστο δεν πιάνει το σκουληκι της καρδιάς.
Ναι είναι για όλα.για το σκουλικι παίρνουμε το μηναίο χαπι
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
αυτά τα περιλαιμια που λέτε πιανουν τσιμπουρια ψύλλους σκνιπα και κουνούπι η όχι?ο κτηνίατρος μου είπε σήμερα ότι το σερεστο δεν πιάνει το σκουληκι της καρδιάς.
Τα περιλαιμια ειναι για εξωπαρασιτα. Για ενδοπαρασιτα παιρνουν χαπι
 








Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
δεν λέω για ενδοπαρασιτα λέω για σκουληκι της καρδιάς η ασθενεια από τα κουνούπια δηλαδη
Ναι πιανεται με χαπι ομως. Το περιλαιμιο απωθει τα κουνουπια αλλα το χαπι το παιρνεις ουτως η αλλως . Αυτο που μεταφερουν τα κουνουπια ειναι το παρασιτο οποτε θεωρειται ενδοπαρασιτο
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Ναι πιανεται με χαπι ομως. Το περιλαιμιο απωθει τα κουνουπια αλλα το χαπι το παιρνεις ουτως η αλλως . Αυτο που μεταφερουν τα κουνουπια ειναι το παρασιτο οποτε θεωρειται ενδοπαρασιτο
νομίζω είναι άλλο το σκουληκι της καρδιάς και αλλα το ενδοπαρασιτο έτσι έχω διαβάσει και οτι δεν το πιάνει το χαπι για τα ενδοπαρασιτα τουλάχιστον αυτό που παίρνω εγώ.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
νομίζω είναι άλλο το σκουληκι της καρδιάς και αλλα το ενδοπαρασιτο έτσι έχω διαβάσει και οτι δεν το πιάνει το χαπι για τα ενδοπαρασιτα τουλάχιστον αυτό που παίρνω εγώ.
Δεν ξερω τι παιρνεις παντως για το σκουλικι της καρδιας θες χαπι καθε μηνα οπωσδηποτε
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Δεν ξερω τι παιρνεις παντως για το σκουλικι της καρδιας θες χαπι καθε μηνα οπωσδηποτε
Αμπουλα βάζω κάθε μήνα.Δεν μου έχει πει ποτέ κτηνίατρος να πάρω χαπι μηνιαίο για αυτό.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Αμπουλα βάζω κάθε μήνα.Δεν μου έχει πει ποτέ κτηνίατρος να πάρω χαπι μηνιαίο για αυτό.
Αφου σου ειπε δεν πιανεται απο την αμπουλα και το κολαρο τι αλλο θες να σου πει. Θα επρεπε να το πει βεβαια αλλα δεν ειναι να βασιζεσαι.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Μιλα με τον κτηνιατρο μηπως να κανει και κανενα τεστ αφου δεν εχει παρει ποτε. Δηλαδη δεν παιρνετε γενικα χαπι για ενδοπαρασιτα? Γιατι ολα τα χαπια το περιλαμβανουν σχεδον.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
νομίζω είναι άλλο το σκουληκι της καρδιάς και αλλα το ενδοπαρασιτο έτσι έχω διαβάσει και οτι δεν το πιάνει το χαπι για τα ενδοπαρασιτα τουλάχιστον αυτό που παίρνω εγώ.
Το σκουλήκι της καρδιάς ονομάζεται διροφιλαρίωση και μεταδίδεται από μολυσμένο κουνούπι. Στον σκυλο μόλις εισέλθουν στην κυκλοφορία του αίματος πηγαίνουν απευθείας στην καρδιά, στον άνθρωπο μένουν στο σημείο που τσίμπησε το κουνούπι και αφαιρείται χειρουργικά. Τα ενδοπαράσιτα είναι σκουλήκια (ταινίες, οξύουροι κλπ) που όμως εισέρχονται μέσω της τροφής ή του νερού. Καταλήγουν στο έντερο όπου ζουν και αναπτύσσονται.
Όσο αφορά τη διροφιλαρίωση δίνεις το milbemax κάθε μήνα, υπάρχει όμως και εμβόλιο όπου το κάνεις μια φορά και ισχύει για ένα χρόνο. Για τα ενδοπαρασιτα υπάρχουν χάπια όπως το milbemax (δεν τα πιάνει όλα), το drontal (αυτό το δίνεις κάθε τρίμηνο). Μετά υπάρχουν οι πάστες που δεν συμφέρουν καθόλου αν έχεις μεγάλο σκύλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3