Ερωτήσεις Πρωτάρη


Loretzos

Active Member
23 Μαρτίου 2020
32
6
35
Νέα Φιλαδέλφεια
Καλησπέρα σε όλους! Την Τρίτη φέραμε σπίτι τον μικρό..
Μην το ματιασουμε τις νύχτες κοιμάται αδιαμαρτύρητα στο crate κλαίει το πρωί όταν θέλει την ανάγκη του και συνεχίζουμε τον ύπνο.Κατουράει στην πάνα (είχαμε ελάχιστα ατυχήματα μέχρι τώρα). Σήμερα πρώτη μέρα ξεκίνησε το τροπάριο να γαυγιζει όταν τρώμε. Πρώτη φορά..
έχετε παροιμίες εμπειρίες ; Και κάποια συμβουλή;
ε
Ευχαριστούμε
 


zoup

Active Member
25 Μαϊου 2020
27
16
46
Να σου ζήσει ο κούταβος και να περάσετε πολλά και όμορφα χρόνια μαζί. Είναι λογικό τώρα που αρχίζει και εγκλιματίζεται και εξοικειώνεται μαζί σας, ν' αρχίσει να τεστάρει τα όριά του, όπως και τα δικά σας. Το ίδιο ακριβώς κάνει κι ένα παιδί όσο μεγαλώνει. Ισχύει το ίδιο πράγμα και στις 2 περιπτώσεις. Αν δεν βάλεις σωστούς κανόνες και αν δεν τους τηρείς σταθερά, θα χάνεις πολύ εύκολα και δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο και χρειάζεται πολύ κόπο να ξανακερδίσεις αυτό που έχασες.
Στο θέμα με το φαγητό οι κανόνες που τουλάχιστον εφαρμόζω προσωπικά είναι:
1. Πρώτα ταΐζω τον σκύλο, ώστε να μην πεινάει
2. Ποτέ δεν πήρε κάτι από το τραπέζι, όσο κι αν παρακάλεσε
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Loretzos

Active Member
23 Μαρτίου 2020
32
6
35
Νέα Φιλαδέλφεια
Να σου ζήσει ο κούταβος και να περάσετε πολλά και όμορφα χρόνια μαζί. Είναι λογικό τώρα που αρχίζει και εγκλιματίζεται και εξοικειώνεται μαζί σας, ν' αρχίσει να τεστάρει τα όριά του, όπως και τα δικά σας. Το ίδιο ακριβώς κάνει κι ένα παιδί όσο μεγαλώνει. Ισχύει το ίδιο πράγμα και στις 2 περιπτώσεις. Αν δεν βάλεις σωστούς κανόνες και αν δεν τους τηρείς σταθερά, θα χάνεις πολύ εύκολα και δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο και χρειάζεται πολύ κόπο να ξανακερδίσεις αυτό που έχασες.
Στο θέμα με το φαγητό οι κανόνες που τουλάχιστον εφαρμόζω προσωπικά είναι:
1. Πρώτα ταΐζω τον σκύλο, ώστε να μην πεινάει
2. Ποτέ δεν πήρε κάτι από το τραπέζι, όσο κι αν παρακάλεσε
Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό κάνουμε και εμείς τρώει πρώτα ο φίλος και μετά εμείς. Αλλά αυτό που λές μουρμουράει λιγάκι. Δεν του δίνουμε τίποτα.
Σε αυτό που λές ότι τεστάρει τα όρια του το έχουμε καταλάβει..
Γενικά είναι ήρεμος δεν έχουμε παράπονο. Φυσικά θέλει να μασουλήσει τα πάντα αλλά έχει τα παιχνίδια του
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Καλησπέρα. Ο χρόνος πέρασε γρήγορα η μικρή έκανε τα εμβόλια και ξεκίνησαν οι βόλτες. Παίζει με τα αλλά σκυλιά, κάνει την ανάγκη της έξω, δεν τραβάει στη βόλτα. Γενικά όλα καλά. Το μόνο πρόβλημα είναι πως τρώει οτιδήποτε μέσα στο σπίτι αλλά και εκτός. Για παράδειγμα έριξε από το τραπέζι μια κρέμα για τα χέρια με κορτιζόνη και την δάγκωνε όσο λείπαμε. Αποτέλεσμα όταν γυρίσαμε να κάνει 2 φορές εμετό και να γλιτώσει τα χειρότερα. Λίγες μέρες μετά πήδηξε και ανέβηκε πάνω στο τραπέζι και έφαγε ένα ακουστικό ψείρα, με αποτέλεσμα να της κάνουμε γαστροσκοπηση και να αφαιρέσουμε τα κομμάτια πριν φτάσουν στο έντερο και φρακάρει. Δεν θα μιλήσω για έπιπλα καναπέδες μαξιλάρια. Αυτά τα έχει πάρει μονότερμα. Το θέμα είναι πως έχει πολλα παιχνίδια και βγαίνει πολλές βόλτες. Έχω αφαιρέσει όλα τα πράγματα αλλά όπως φαίνεται βρίσκει τρόπους να μας εκπλήσσει κατεβάζοντας τα. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Γνωρίζοντας πως τα κουτάβια παίζουν και μαθαίνουν δαγκώνοντας, υπάρχει τρόπος να μην τρώει ότι βρει; Φοβάμαι μην φάει τίποτα χειρότερο και πάθει κάτι χοντρό. Σήμερα στη βόλτα στο Τσακ πρόλαβα να μην καταπιεί μια γόπα τσιγάρου.
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Καλησπέρα. Ο χρόνος πέρασε γρήγορα η μικρή έκανε τα εμβόλια και ξεκίνησαν οι βόλτες. Παίζει με τα αλλά σκυλιά, κάνει την ανάγκη της έξω, δεν τραβάει στη βόλτα. Γενικά όλα καλά. Το μόνο πρόβλημα είναι πως τρώει οτιδήποτε μέσα στο σπίτι αλλά και εκτός. Για παράδειγμα έριξε από το τραπέζι μια κρέμα για τα χέρια με κορτιζόνη και την δάγκωνε όσο λείπαμε. Αποτέλεσμα όταν γυρίσαμε να κάνει 2 φορές εμετό και να γλιτώσει τα χειρότερα. Λίγες μέρες μετά πήδηξε και ανέβηκε πάνω στο τραπέζι και έφαγε ένα ακουστικό ψείρα, με αποτέλεσμα να της κάνουμε γαστροσκοπηση και να αφαιρέσουμε τα κομμάτια πριν φτάσουν στο έντερο και φρακάρει. Δεν θα μιλήσω για έπιπλα καναπέδες μαξιλάρια. Αυτά τα έχει πάρει μονότερμα. Το θέμα είναι πως έχει πολλα παιχνίδια και βγαίνει πολλές βόλτες. Έχω αφαιρέσει όλα τα πράγματα αλλά όπως φαίνεται βρίσκει τρόπους να μας εκπλήσσει κατεβάζοντας τα. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Γνωρίζοντας πως τα κουτάβια παίζουν και μαθαίνουν δαγκώνοντας, υπάρχει τρόπος να μην τρώει ότι βρει; Φοβάμαι μην φάει τίποτα χειρότερο και πάθει κάτι χοντρό. Σήμερα στη βόλτα στο Τσακ πρόλαβα να μην καταπιεί μια γόπα τσιγάρου.
Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στο σπίτι όταν λείπετε. Καλό θα ήταν να περιορίζεται σε κάποιο χώρο περιφραγμένο ή στο κρεητ. Εννοείται μέσα στο σπίτι.
Θα μασουλάει ακόμα είναι φυσιολογικό, θέλει υπομονή από σας και συνεχή διόρθωση όταν το κάνει εκείνη τη στιγμή. Σιγά σιγά θα το αφήσει αυτό το κουσούρι.
Όσο για έξω... μάτια δέκα χιλιάδες τέσσερα!!!! Διόρθωση και συνεχίζεις. Τα σκυλάκια εξερευνούν με την μύτη και Το στόμα, οποτε λογικό να τα κάνει αυτά. Υπομονή υπομονή υπομονή :p
τα λέμε σε λίγο καιρό που θα μπει εφηβεία και θα σε τρελάνει χαχχαχαχα
 






Loretzos

Active Member
23 Μαρτίου 2020
32
6
35
Νέα Φιλαδέλφεια
Εδώ σου λέω τουαλέτα πήγαμε όταν έφαγε τα ακουστικά
Καλησπέρα φίλε! Πριν λίγο γυρίσαμε απο την πρώτη μας βόλτα! Δεν έκανε τίποτα ο μάγκας. Φυσικά έφαγε δύο φύλλα επειδή δεν τον πρόλαβα.. Αλλά καλώς ή κακώς αυτά θα γίνουν. Και εμάς προσπαθεί να μασουλήσει τα πάντα αλλά έχει κυνήγι. Ακούει δεν έχουμε παράπονο. Φυσικά όταν λείπουμε (το περισσότερο που έχουμε λείψει είναι 4 ώρες) μένει στο crate. Πολύ απλό. Πρώτα για να μην πάθει τίποτα ο κύριος Diego και μετά για να μην μας καταστρέψει το σπίτι.

* Πριν λίγες μέρες μας πήρε ο ύπνος και ξεχάσαμε ένα ζευγάρι σαγιονάρες (ipanema παρακαλώ)..
Έφαγε ο μάγκας την μία διχάλα. Ξυπνάμε τρώει πάει τουαλέτα παίζει. Έχω πάρει ήδη κτηνίατρο.Για να μην πάει στο έντερο πήραμε ένα εμετικό σιρόπι. Τα έβγαλε όλα ο φίλος. Κομμάτι κομμάτι.
Crate αδερφέ! Θα σωθείς
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Ποιες παντόφλες... σήμερα στη βόλτα πήγε να φάει 2 μικρές πέτρες. Η παράνοια συνεχίζεται
 
  • Like
Reactions: Loretzos




Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Η Ιρις πλεον 5 μηνων, εχει μεγαλωσει, εχει μαθει το ελα, κατσε, κατω, μεινε, μη και αστο. Στη βολτα τα παει πολυ καλα δεν τραβαει ιδιαιτερα και δεν τρωει οπως παλιοτερα πραγματα απο κατω... αφου τα δοκιμασε ολα τωρα μαλλον ξερει και δεν τρωει. Παρολα αυτα εχω την εξης απορια. Στο σπιτι ειμαστε 2 εγω και η κοπελα μου. Οταν κανει βλακεια εγω συνηθως θα την μαλωσω περισσοτερο απο οτι η κοπελα μου. Παρατηρω λοιπον με τον καιρο οτι εκτελει διαταγες της κοπελας μου, πηγαινει για χαδια κοντα της ξαπλωνει πανω της και κοιμαται ενω σε μενα οχι.. Θα χαρει οταν με δει μετα τη δουλεια θα ειναι υπακουη στη βολτα αλλα αν αραζει σπιτι και την φωναξω να ερθει δεν ερχεται και γενικα δεν με ακουει. Ειναι νορμαλ αυτο? στρωνει με το καιρο καθως μεγαλωνει? Να απευθυνθω σε εκπαιδευτη ή τα κανει αυτα γιατι ειμαι απλα πιο αυστηρος?
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι απαραίτητο να την μαλώνεις και να χαλάτε τη σχέση σας.
Μία από τις πιο χρήσιμες εντολές είναι το ΜΗ, η οποία μαθαίνεται.
Στο λέω αυτό γιατί υπάρχει και ο παραδοσιακός τρόπος "εκμάθησης" του ΜΗ, μέσω της αγροφωναρας και του ξαφνιασματος. Αυτός ο τρόπος μπορεί μεν σε κάποιες περιπτώσεις να αποδώσει, αλλά φοβίζει τον σκύλο. Άρα εκτελεί την εντολή από φόβο μην υποστεί τις συνέπειες.
Από εσένα εξαρτάται τι σχέση θες να έχεις με τον σκύλο σου. Σχέση εμπιστοσύνης ή επιβολής, κυριαρχίας και φοβου;
Δείχνω σε ένα κουτάβι τον κόσμο μας και το καθοδηγώ ώστε να μάθει να κινείται ή του επιβάλλω τους κανόνες;
Καθε άνθρωπος επιλέγει αυτό που ταιριάζει περισσότερο στην ιδιοσυγκρασια του.

Γενικα η εκπαίδευση είναι μια χρονοβόρα διαδικασία με τα πάνω της και τα κάτω της. Θέλει υπομονή, σταθερότητα, δοκιμές σταδιακά σε μέρη με αυξανόμενους αντιπερισπασμους και γνήσιο έπαινο. Μπορεί σήμερα πχ να εκτελέσει άψογα το ΕΛΑ και αύριο να σε γράφει. Συνεχίζεις με υπομονή.
Με την ευκαιρία να σου πω πως δεν πρέπει επουδενι να συνδέσει το ΕΛΑ με κάτι κακό. Αλλιώς θα το κάψεις.
Πολύ ωραιες συμβουλές θα βρεις σε αυτά εδώ τα άρθρα
Ρίξε μια ματιά πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ.

Καλώς ήρθες
 
  • Like
Reactions: Mitsosxatz




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3