Ερωτηματολόγιο


raniam

Member
7 Ιανουαρίου 2012
14
1
Καλησπέρα!
Κάνω μια έρευνα με θέμα τους ιδιοκτήτες σκυλιών και γατιών και έχω φτιάξει ένα ερωτηματολόγιο. Θα με βοηθούσατε απίστευτα αν αφιερώνατε 2 λεπτάκια για να απαντήσετε στις ερωτήσεις.
Αν θέλετε μπορείτε να μου πείτε και τυχόν παρατηρήσεις,σχόλια, επιπλέον πληροφορίες.
Ευχαριστώ!


Αν τυχόν, έχω ποστάρει σε λάθος κατηγορία, χίλια συγγνώμη. Ας το μεταφέρει κάποιος admin αν ισχύει κάτι τέτοιο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θεωρώ ότι στο ερωτηματολόγιο θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή της φυλής!
Βασικότατο κριτήριο η αναφορά της!

Αν επιτρέπεται σε τι αποσκοπεί το ερωτηματολόγιο?Προσωπική στατιστική?
 


raniam

Member
7 Ιανουαρίου 2012
14
1
Θεωρώ ότι στο ερωτηματολόγιο θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή της φυλής!
Βασικότατο κριτήριο η αναφορά της!

Αν επιτρέπεται σε τι αποσκοπεί το ερωτηματολόγιο?Προσωπική στατιστική?
Προτίμησα το πιο γενικό, αν είναι ράτσας ή όχι, για να μην γίνει πολύ πολύπλοκο, καθώς αναφέρεται και σε γάτες. Ο σκοπός είναι κυρίως προσωπική στατιστική, να δω τις απόψεις του κόσμου σε μερικά θέματα που με απασχολούν, αλλά και γιατί σκέφτομαι να ανοίξω ένα pet shop, λίγο διαφορετικό και θέλω να δω την άποψη του κόσμου (και εν μέσω κρίσης).
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
εγω του εριξα μια ματια- αλλα δεν γινεται να απνατησω- δεν εχει την επιλογη πολλαπλων απαντησεων.
Εχω και ρατσατα σκυλια- και "κοπρογατο". ( αλλοι εχουν και σκυλια ρατσας- και ημιαιμα).
Στειρομενα ( ο γατος) και μη ( τα σκυλια)- εμβολιασμενα με τις προτασεις της ευρωπαικης ενοσης ( ουτε περισατσιακα ουτε οπος τα λενε οι ελληνες κτηνιατροι).
Και παει λεγοντας.....
Σχεδον σε ολες της απαντησεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eγώ θα ήθελα να σε βοηθήσω αλλά έτσι όπως είναι σχεδιασμένο το ερωτηματολόγιο πρέπει να επιλέξω για ποιόν σκύλο μου θα απαντήσω. Δεν μπορείς να βάλεις την δυνατότητα για πολλές απαντήσεις όπως στην ερώτηση για το φύλλο;
 


raniam

Member
7 Ιανουαρίου 2012
14
1
Θεωρώ ότι στο ερωτηματολόγιο θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή της φυλής!
Βασικότατο κριτήριο η αναφορά της!

Αν επιτρέπεται σε τι αποσκοπεί το ερωτηματολόγιο?Προσωπική στατιστική?
Τελικά πρόσθεσα και την επιλογή για τη ράτσα!

Eγώ θα ήθελα να σε βοηθήσω αλλά έτσι όπως είναι σχεδιασμένο το ερωτηματολόγιο πρέπει να επιλέξω για ποιόν σκύλο μου θα απαντήσω. Δεν μπορείς να βάλεις την δυνατότητα για πολλές απαντήσεις όπως στην ερώτηση για το φύλλο;
Ευχαριστώ για τα σχόλια. Το άλλαξα λιγάκι. Ίσως τώρα είναι πιο εύκολο.

εγω του εριξα μια ματια- αλλα δεν γινεται να απνατησω- δεν εχει την επιλογη πολλαπλων απαντησεων.
Εχω και ρατσατα σκυλια- και "κοπρογατο". ( αλλοι εχουν και σκυλια ρατσας- και ημιαιμα).
Στειρομενα ( ο γατος) και μη ( τα σκυλια)- εμβολιασμενα με τις προτασεις της ευρωπαικης ενοσης ( ουτε περισατσιακα ουτε οπος τα λενε οι ελληνες κτηνιατροι).
Και παει λεγοντας.....
Σχεδον σε ολες της απαντησεις.
Έχεις δίκιο. Το άλλαξα λιγάκι. Έβαλα σε πολλές ερωτήσεις τη δυνατότητα να γράφεις τη δική σου απάντηση. Ίσως έτσι σε βολέυει καλύτερα.
 
Last edited by a moderator:


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Παταω Finish Survey και μου λεει "Παρακαλω σιγουρευτειτε πως εχετε συμπληρωσει ολες τις απαντησεις". Αλλα τα εχω απαντησει ολα και παλι δεν με αφηνει μου ξαναβγαζει το ιδιο..
 


raniam

Member
7 Ιανουαρίου 2012
14
1
Παταω Finish Survey και μου λεει "Παρακαλω σιγουρευτειτε πως εχετε συμπληρωσει ολες τις απαντησεις". Αλλα τα εχω απαντησει ολα και παλι δεν με αφηνει μου ξαναβγαζει το ιδιο..
Νομίζω ότι τώρα είναι εντάξει.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στην ερώτηση αν έχει προβληματα υγείας, πως απαντάμε αν έχουμε πάνω από ένα? Επίσης... τα μικροπροβληματα δεν θα τα τοποθετούσα ούτε στο ναι ούτε στο όχι και σιγουρα αποκλείω να τα βάλω στο δε γνωρίζω
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
....αλλά και γιατί σκέφτομαι να ανοίξω ένα pet shop, λίγο διαφορετικό και θέλω να δω την άποψη του κόσμου (και εν μέσω κρίσης).
Μιας και προσδοκάς από την έρευνα να σου φανεί χρήσιμη στα επαγγελματικά σου σχέδια, θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο.

Η έρευνα είναι εργαλείο και μας βοηθά στις αποφάσεις μας όταν είναι σχεδιασμένη σωστά και η εκτέλεση της υποδειγματική, έτσι ώστε το επιλεχθέν δείγμα να αντιπροσωπεύει τον πληθυσμό που μας ενδιαφέρει.
Το κοινό του φόρουμ, είναι ειδικό κοινό και δεν είναι ο μέσος χρήστης ενός πετσοπ. Είναι αυτό που λέμε "biased sample"
Άρα πρόσεχε μήπως τα αποτελέσματα που θα πάρεις σε οδηγήσουν σε λανθασμένες επιχειρηματικές αποφάσεις.
 


Kwnstadina

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
98
0
31
Εκαλη,Αθηνα
twitter.com
Ολα οκ με την ερευνα αλλα θα συμφωνησω με τον Τακη απο πανω! Το δειγμα που θα παρεις απο τους ανθρωπους του φορουμ δεν αποτελει ενα τυχαιο δειγμα του μεσου καταναλωτη :)
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Το απάντησα, αλλά όπως είπαν τα παιδιά, εδώ εμείς γνωρίζουμε και 5 πράγματα παραπάνω από το μέσο καταναλωτή που πηγαίνει στα πετ σοπς!!

Οπότε καλό είναι μία τέτοια έρευνα να την δημοσιοποιήσεις σε κοινωνικά μέσα δικτύωσης όπως το fb ή το twitter ή ακόμα και να το εκτυπώσεις και να το μοιράσεις σε κάποιο σχολείο από Σεπτέμβριο ή σε κάποιο Πανεπιστήμιο...
Ή τέλος πάντων σε κάποιο χώρο όπου υπάρχει πολύ κόσμος!


Έτσι θα έχεις ένα πιο γενικό δείγμα πληθυσμού και θα βγάλεις καλύτερα αποτελέσματα! :)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Kαλησπέρα,
να πω κι εγω οτι το ερωτηματολόγιο θα το απαντήσουν άτομα με ειδικές γνώσεις και κατα πλειοψηφία κοινές απόψεις σε ορισμένα θέματα(όπως να μην πωλούνται ζώα σε πετ σοπ)
Εγω θα σου απαντήσω απο εδω γιατι κρινω πως στο ερωτηματολόγιο υπάρχουν ορισμένες πληροφορίες οι οποίες δεν έχου άμεση ή έμμεση σχέση με το πετ σοπ (ποσο ζυγίζει ο σκύλος μου για παράδειγμα) και δε βοηθούν κάπου. Για παράδειγμα σε τι θα σε βοηθήσει αν σου πω πόσες φορές τρώει το σκυλι μου τη μέρα ; Αντίθετα η μάρκα (για παράδειγμα) θα σε βοηθούσε ώστε να κανονίσεις τι θα κάνεις με τους προμηθευτές σου.

Επι του θέματος..
-έχω δυο σκυλιά(αλλα που θα σου χρειαστεί αυτό; )

-προσωπικά προτιμώ να πάω πιο μακρυά και να ψωνίσω απο ενα πετ σοπ που δεν έχει σκυλόγατα στη βιτρίνα του παρά απο κάποιο δίπλα μου που να πουλάει ζώα. Θα προβώ σε αγορά τροφής απο κάποιον σκυλέμπορα μόνο αν είναι μεγάλη ανάγκη.

-δεν έχω πρόβλημα να δώσω μερικά ευρώ παραπάνω αλλά απαιτώ να έχεις στο μαγαζί σου κάτι που θα μου τραβήξει την προσοχή και θα το θεωρήσω καλό για το σκύλο μου και όχι τις τυποποιημένες αηδίες που φέρνουν τα μεγάλα πετ σοπ σε τέσσερα και πέντε διαφορετικά χρώματα μονο για τα ματια του κόσμου και επι της ουσίας τρίχες κατσαρές-κανενα ώφελος για το σκυλι.Θέλω κάτι που θα "βοηθησει" το σκυλο μου στον εκάστοτε τομέα και δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω για αυτό αν αξίζει.

-θέλω ο υπάλληλος να είναι εξυπηρετικός, ιδανικά να ρωτάει το τυπικό "μπορω να βοηθήσω σε κάτι; " και έπειτα να υπάρχει κάπου κοντά μου σε περίπτωση που τον χρειαστώ για να μου δώσει κάποια βοήθεια.Επισης θέλω ο υπάλληλος να έχει ορισμένη γνώση, δε λεω να έχει πάρει πτυχεία αλλά οχι που πηγε να πάρει η μάνα μου κλικερ και της έδειχνε μασουλητήρια [-( μιλάμε για μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων πετ σοπ με ζώα

-απο το πετ σοπ που ψωνίζω αγοράζω και όλα τα φάρμακα του σκύλου αν δε τα χορηγήσει ο κτηνίατρος (σε επικειμενη αρρώστια ή τα κλασσικά για τα σκουλήκια)

αυτά νομίζω σε ενδιαφέρουν επι της ουσίας.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Απαντησα στο ερωτηματολογιο.
Σαφως για να ψωνισω απο το ταδε μαγαζι θα πρεπει να μην εμπορευεται ζωα.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι δεν είμαστε ο μέσος ιδιοκτήτης σκύλου.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Καλησπέρα!
Κάνω μια έρευνα με θέμα τους ιδιοκτήτες σκυλιών και γατιών και έχω φτιάξει ένα ερωτηματολόγιο. Θα με βοηθούσατε απίστευτα αν αφιερώνατε 2 λεπτάκια για να απαντήσετε στις ερωτήσεις.
Αν θέλετε μπορείτε να μου πείτε και τυχόν παρατηρήσεις,σχόλια, επιπλέον πληροφορίες.
Ευχαριστώ!


Αν τυχόν, έχω ποστάρει σε λάθος κατηγορία, χίλια συγγνώμη. Ας το μεταφέρει κάποιος admin αν ισχύει κάτι τέτοιο.
Δεν ανοίγει το λινκ, μπορείς να το κοιτάξεις λίγο;

Μιας και προσδοκάς από την έρευνα να σου φανεί χρήσιμη στα επαγγελματικά σου σχέδια, θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο.

Η έρευνα είναι εργαλείο και μας βοηθά στις αποφάσεις μας όταν είναι σχεδιασμένη σωστά και η εκτέλεση της υποδειγματική, έτσι ώστε το επιλεχθέν δείγμα να αντιπροσωπεύει τον πληθυσμό που μας ενδιαφέρει.
Το κοινό του φόρουμ, είναι ειδικό κοινό και δεν είναι ο μέσος χρήστης ενός πετσοπ. Είναι αυτό που λέμε "biased sample"
Άρα πρόσεχε μήπως τα αποτελέσματα που θα πάρεις σε οδηγήσουν σε λανθασμένες επιχειρηματικές αποφάσεις.
Όπως είπε ο Τάκης και οι υπόλοιποι να προσέξεις πολύ αυτό το κομμάτι. Πρώτα να είσαι σίγουρη στο τι pet-shop θα ανοίξεις, τι κοινό θα έχεις, ώστε να απευθυνθείς και στο κατάλληλο κομμάτι του πληθυσμού.