Ερωτηση για pet shop!


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Το conclusion του θέματος είναι ότι για μένα δεν χρειάζεται να δίνεις 1000 τουλάχιστον για ν αποκτήσεις ένα ζωάκι από κάποιον που σου λέει :" Α!! φιλαράκι εγώ δεν είμαι πετ σοπάς!!! Εγώ τ αγαπάω τα σκυλιά μου , πηγαίνω ταξίδια για να τα ζυγαρώσω( λες κ εσύ ξέρεις ότι πήρες τη ράτσα που σου λέει , ότι ο μπαμπάς του ήταν πρωταθλητής (λες και θα σου δείξει τα μετάλλια), τους δινω τις ακριβότερες τροφές και όχι τη φασολάδα της γιαγιάς μου (μάλλον θα σου δείξει φωτογραφίες να τρώει με χρυσά κουτάλια)!!!
τι λες βρε , που τρακαρε η συμφορα μαζι σου και εχασε την συμφοραδα της....
εχεις παει ποτε σε εκτροφεα για αγορα? διαβασες αυτα που εγραψε η αλεξια? ξερεις τι σημαινει πεντιγκρι?

καλη φασολαδα φτιαχνει η γιαγια σου?
(...........)
:D:rolleyes:
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τεσπα εγώ είμαι 34 χρονών και όσες φορές πήρα σκυλάκι (από πετ σοπ φυσικά) δεν είχα κανένα παράπονο... ίσα - ίσα ήταν υγιέστατα και μορφολογικά άριστα!!!
Δεν μου λες πόσα σκυλιά έχεις ήδη αγοράσει στα 34 σου και έχεις τέτοια εμπειρία;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ είμαι εκτροφέας ονοάζομαι Ευγένιος Σταυρόπουλος με αριθμό καταχώρησης FCI 16/04.

Είμαι έτοιμος να δεχτώ κάθε ερώτησή σου, αφού μας πείς πώς σε λένε και τί επαγγέλεσαι.

Δεν είμαι φιλόζωος σαν κι εσένα - το ξεκαθαρίζω αυτό από την αρχή.
 




eftapsixos

Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
16
0
Δεν μου λες πόσα σκυλιά έχεις ήδη αγοράσει στα 34 σου και έχεις τέτοια εμπειρία;
Αν και δεν έχει καμία σημασία σου λέω πως από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω σκυλί... Και αυτή τη στιγμή έχω 2 πανέμορφα γαλλικά μπουλντογκ (4 και 1,5 ετών αντίστοιχα) και ένα κόκερ σπάνιελ... ικανοποίησες την περιέργειά σου?
 




eftapsixos

Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
16
0
Εγώ είμαι εκτροφέας ονοάζομαι Ευγένιος Σταυρόπουλος με αριθμό καταχώρησης FCI 16/04.

Είμαι έτοιμος να δεχτώ κάθε ερώτησή σου, αφού μας πείς πώς σε λένε και τί επαγγέλεσαι.

Δεν είμαι φιλόζωος σαν κι εσένα - το ξεκαθαρίζω αυτό από την αρχή.
Εγώ είμαι οικονομολόγος αλλά όταν θα έχω ανάγκη από πελατεία τότε θα σου δώσω τα στοιχεία μου, όπως εσύ καλέ μου εκτροφέα που δεν σ ενδιαφέρει ΦΥΣΙΚΑ το κέρδος...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εφόσον δεν απαντάς σε μια ερώτηση που σου έγινε αρκετές πιστεύω φορές, βγάζω το απλό συμπέρασμα ότι μπήκες εδώ απλώς για να προκαλέσεις και ότι δεν πιστεύεις τίποτα από όσα λες.
Αν ήμουν αντμίν θα είχες φύγει χθες από το site.
Τολμώ μάλιστα να το προτείνω στον admin.
 


eftapsixos

Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
16
0
Λες πράγματα που δε μας ενδιαφέρουν. Ακόμα να απαντήσεις.
ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΠΕΤΣΟΠΑΔΕΣ?
Καλός πετσοπάς = αυτός που δεν πουλάει ζώα.

Υπάρχουν πετσοπάδες (έίμαι σε θέση να γνωρίζω αρκετούς) που εκτρέφουν οι ίδιοι τα ζώα τους με αμέριστη αγάπη κτλ κτλ χωρίς να απαιτούν υπέρογκα ποσά... και φυσικά πέρα απ αυτό υπάρχουν χώροι με ζώα που δεν είναι παππυ μιλς...
 


eftapsixos

Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
16
0
Εφόσον δεν απαντάς σε μια ερώτηση που σου έγινε αρκετές πιστεύω φορές, βγάζω το απλό συμπέρασμα ότι μπήκες εδώ απλώς για να προκαλέσεις και ότι δεν πιστεύεις τίποτα από όσα λες.
Αν ήμουν αντμίν θα είχες φύγει χθες από το site.
Τολμώ μάλιστα να το προτείνω στον admin.

Νομίζω πως 'ηδη σου απάντησα... Τώρα αν δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου δεν μπορείς να λες ότι δεν τις πιστεύω και ότι ήρθα για να προκαλέσω... (αν θυμάμαι καλά κάποιος Νίκος ήταν αυτός που προέβη σε χαρακτηρισμούς επί προσωπικού-- παραβαίνοντας σίγουρα τους κανόνες του φόρουμ κάτι που εγώ δεν έκανα--)

Ξέρεις στη Δημοκρατία δεν γίνεται να συμφωνούμε συνέχεια... Αν ήσουν αντιμιν καλά θα έκανες να με διώξεις για έχεις άπειρο χρόνο να κάνεις μαθήματα Δημοκρατίας...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όταν το έγραψα ΔΕΝ είχες απαντήσει περί πετ σοπ, παρ' ότι είχες ερωτηθεί πολλές φορές.
Φυσικά και ανακαλώ τώρα, εφόσον απάντησες.
Αφήνω κάποιον άλλον να απαντήσει στον κατ' εμέ γελοίο ισχυρισμό περί εκτροφέων-πετσοπάδων.
Εσύ από τέτοιους έχεις πάρει τα ζώα που είχες μια ζωή?

Επί προσωπικού δεν ήταν και αυτό που είπες στον Denis? Γιατί σαν υπαινιγμός ακούστηκε. Λέω εγώ τώρα...
 


eftapsixos

Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
16
0
Όταν το έγραψα ΔΕΝ είχες απαντήσει περί πετ σοπ, παρ' ότι είχες ερωτηθεί πολλές φορές.
Φυσικά και ανακαλώ τώρα, εφόσον απάντησες.
Αφήνω κάποιον άλλον να απαντήσει στον κατ' εμέ γελοίο ισχυρισμό περί εκτροφέων-πετσοπάδων.
Εσύ από τέτοιους έχεις πάρει τα ζώα που είχες μια ζωή?

Επί προσωπικού δεν ήταν και αυτό που είπες στον Denis? Γιατί σαν υπαινιγμός ακούστηκε. Λέω εγώ τώρα...
Οχι δεν νομιζω οτι ειπα κατι για τον ντενις που δεν ισχυει αφου εγω δεν εβγαλα την επαγγελματικη μου καρτα στο φορουμ..

Ναι απο "κακους" πετσοπαδες πηρα τα ζωακια μου και επειδη εξεταστηκαν πολλες φορες απο κτηνιατρο(τον αδερφο μου)δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα ουτε υγειας, ουτε συμπεριφορας, ουτε μορφολογιας!Μαλιστα εχουν ολα τα πιστοποιητικα κ πεντιγκρι!(γελοιος ισχυρισμος κ αυτος ε?)
 






eftapsixos

Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
16
0
Εσείς έχετε το πρόβλημα ότι χαρακτηρίζετε τους σωστους επαγγελματιες ως εκτροφεις... Πες το όπως θες πάντως δεν εδωσα 1300€(όπως ζητάνε πολλοί για ένα γαλλικο μπουλντογκ)

Δεν ξέρω αν ο κτηνιατρος ειναι αρμόδιος για τον καθορισμό της μορφολογίας κτλ κτλ σίγουρα όμως ξέρει περισσότερα από όλους εμάς... Διαφωνείς?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Υπάρχουν πετσοπάδες (έίμαι σε θέση να γνωρίζω αρκετούς) που εκτρέφουν οι ίδιοι τα ζώα τους με αμέριστη αγάπη κτλ κτλ χωρίς να απαιτούν υπέρογκα ποσά... και φυσικά πέρα απ αυτό υπάρχουν χώροι με ζώα που δεν είναι παππυ μιλς...
Ωραία λοιπόν, ας υποθέσουμε πως οι πετσοπαδες εκτρέφουν οι ίδιοι τα ζώα που πουλούν στα μαγαζια τους…
Πόσες φυλές εκτρέφουν για να μπορούν να ικανοποιήσουν την ζήτηση όλων των πελατών τους, δεδομένου ότι υπάρχουν περίπου 300 αναγνωρισμένες φυλές σκύλων?

Αυτό δεν καταρρίπτει τον ισχυρισμό σου ότι τα ζώα εκτρέφονται από τους ιδιοκτήτες pet shops? Από πού μπορεί να προέρχονται λοιπόν όλα αυτά τα ζώα, αν όχι από φαρμες αναπαραγωγής?

Και κάτι άλλο. Την μορφολογία ενός ζώου την κρίνει ένας κριτής μορφολογίας και όχι ο κτηνίατρος.;)
 
Last edited:


eftapsixos

Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
16
0
Μου φαίνετε ότι διαβάζετε μόνο αυτά που σας βολεύουν... εγώ είπα ότι οι πετσπάδες ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ εκτρέφουν τα ζώα που πωλούν?? Υπάρχουν άνθρωποι (και ιδιώτες) που ασχολούνται με την εκτροφή ζώων... απλά δεν κοροιδεύουν τον κόσμο...

Φυσικά και αρμόδιος είναι ο κριτής... Πες μου όμως ότι ο κτηνίατρος είναι παντελώς άσχετος σ αυτό το θέμα...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Εσείς έχετε το πρόβλημα ότι χαρακτηρίζετε τους σωστους επαγγελματιες ως εκτροφεις... Πες το όπως θες πάντως δεν εδωσα 1300€(όπως ζητάνε πολλοί για ένα γαλλικο μπουλντογκ)

Δεν ξέρω αν ο κτηνιατρος ειναι αρμόδιος για τον καθορισμό της μορφολογίας κτλ κτλ σίγουρα όμως ξέρει περισσότερα από όλους εμάς... Διαφωνείς?


ΔΙΑΦΩΝΩ ΝΑΙ

ποιός κτηνίατρος καταρχάς?
δηλαδή επειδή πήγε στην Χ σχολή θα πεί ότι ξέρει περισσότερα?
άν έχεις σπουδάσει κι εσύ τότε καταλαβαίνεις...
εντωμεταξύ αν είναι από τους παλιούς ακόμα χειρότερα γιατί μιλάμε ότι από τοτε που βγήκαν απ την σχολή μπορεί και να έχουν φύγει η τούρκοι/πέσει η τριπολιτσά/ανακαλυφτει το τηλέφωνο κλπ κλπ κλπ (τα μεγέθη κατ`αντιστοιχεία)

Αντιθέτως πάλι
ένας π.χ. φωτογράφος που ασχολείται με τους σκύλους διαβάζοντας βιβλία/μελέτες/ανακοινώσεις επιστημονικών συνεδρίων και ταυτόχρονα επισκέπτεται εκθεσεις/εκτροφεία και παρατηρεί και ενημερώνεται

ξέρει πολύ περισσότερα από καποιον που ποιός ξέρει που και πώς σπούδασε και πόσο ενδιαφέρεται...

μόλις μπήκα και επιφυλάσομε και για άλλα που λές σε λιγάκι:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μου φαίνετε ότι διαβάζετε μόνο αυτά που σας βολεύουν... εγώ είπα ότι οι πετσπάδες ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ εκτρέφουν τα ζώα που πωλούν?? Υπάρχουν άνθρωποι (και ιδιώτες) που ασχολούνται με την εκτροφή ζώων... απλά δεν κοροιδεύουν τον κόσμο...

Φυσικά και αρμόδιος είναι ο κριτής... Πες μου όμως ότι ο κτηνίατρος είναι παντελώς άσχετος σ αυτό το θέμα...
Άρα τα ζώα των pet shops προέρχονται από ζευγαρώματα ιδιωτών και εκτροφή των ιδιοκτητών pet shops και βεβαίως ανάλογα την εποχή (τα Χριστούγεννα για παράδειγμα που η ζήτηση είναι μεγαλύτερη) η κουταβοπαραγωγη εντείνεται για να καλυφθεί η ζήτηση με αμέριστη αγάπη όπως ισχυρίστηκες… :rolleyes:

Παρεμπιπτόντως, τα σκυλιά σου έχουν ελληνικό pedigree?

Κλείνοντας, εάν ήταν οι κτηνίατροι ικανοί να κρίνουν την μορφολογία ενός σκύλου, στις εκθέσεις μορφολογίας θα έκριναν τα σκυλιά κτηνίατροι και όχι κριτές! ;)
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και εσύ είσαι οικονομολόγος αλλά λες και έχεις πετσοπ τα λές όλα ρε γαμώτο...
θα μου πείς γιατί όχι? εννοώ οικονομολόγος με πετσοπ...:)

τελικά έστω ότι είσαι πετσοπάς/οικονομολόγος.

Απο πού θα έπαιρνες κουτάβια? όχι από τον φθηνότερο???????και ο φτηνότερος θα ήταν απο χουβαρδοσύνη καλοταιστής και θα επέλεγε μονο νεαρά και υγιή ζώα για ζευγάρωμα??????? αν ήταν 8 χρονών η σκύλα θα έλεγε"ας την αυτήν γέρασε,ας ξεκουραστεί...."

τεσπα που λές κι εσύ.

Αν θές τζάμπα σκύλο καλύτερα αδέσποτο.είναι και ελεύθερα υπολειπώμενων γονιδίων (ή κάπως έτσι:D) και ανταποδίδουν το καλό που τους έκανες για μιά ζωή

α ναι τα αδέσποτα...τι μου θύμισες τώρα...
και δεν μου λές? για τα αδέσποτα φταίνε οι εκτροφείς που τα πουλάνε 1000 Ευρώ?
μήπως οι εκτροφείς που τα πουλάνε 1500 ευρώ φταίνε περισσότερο?:D:D:D

εν ολίγοις να συμφωνήσω κιόλας εν μέρει μαζί σου στο ότι υπάρχουν και εκτροφείς (άραγε είναι στον ΚΟΕ?) που είναι αλήτες ή και περισσότερο αλήτες κι από παπιμιλά.

Γιατί όταν ενσυνείδητα ζευγαρώνεις σκυλιά με δυσπλασία είσαι όχι απλά αλήτης αλλά τέρας.

αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός
και δώσε λίγο βάση εδώ
ότι η αγορά σκύλου δεν είναι κατι τόσο απλό που πάνε να μας πούν οι πετσοπάδες(ναι αυτοί φταίνε,που πατάνε στην τραγική ημιμάθεια του κόσμου)

και το σωστό είναι να ελέγχεται από κάπου η εκτροφική σειρά
ώστε να ξέρουμε κιόλας τι να αποφύγουμε και τι να προσέξουμε στην γενική ανατροφή του σκύλου μας
τι μπορούμε να περιμένουμε σαν καλό αλλά και σαν κακό

Να υπάρχει ένας άνθρωπος με τον οποίον θα συνάψουμε ένα συμβόλαιο
και μια σχέση ταυτόχρονα
προκειμένου αυτή η συμβίωση (της οικογένειας μας με ένα σκύλο)
να πάει όσο το δυνατόν καλύτερα.

Να ζευγαρώνουν σκυλιά που σε πολλές εκθέσεις και ύπο πολλούς κριτές κρίθηκαν κατάλληλα προς αναπαραγωγή
Να περνάνε ιατρικές εξετάσεις πρίν το ζευγάρωμα
και άλλα που αν γίνουν τα 1000 ευρώ δεν καλύπτουν καν την αγωνία του τοκετού που περνάει ο εκτροφέας.

Ειλικρινά πιστεύω πως δεν είσαι γνωστης του χώρου και πως αν ασχοληθείς θα δείς ότι σφάλεις σφόδρα:)

Τα πετσόπ είναι μαγαζιά-σου λέει παρτο και θα σου ψήνει και καφέ
μετά σου λέει ψόφησε? πάρε άλλο
μετά σου λέει είναι καθαρόαιμο με χαρτιά και είναι φωτοτυπίες κουραφέξαλα/μετά λέει με χαρτιά έχει τόσο ,χωρίς έχει πιο λίγα...

εγώ αυτά έχω πάθει με τα πετσοπ και είμαι και συνομήλικός σου...
Τι σειρά είσαι 211?:D:D:D

είσαι και οικονομολόγος
κατάστημα είναι...ντόντ γιου αντερστάντ???

γεμίσαμε αδέσποτα με τα κωλό πέτ σοπ που εισάγουν ανεξέλεγκτα σκύλους αναξελεγκτης υγείας και ποιότητας
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU