Ετήσιος εμβολιασμός


kostaskoz13

New Member
30 Νοεμβρίου 2009
3
0
Η δική μου άποψη είναι να μην εμβολιάζονται τα σκυλιά αν και εφόσον γνωρίζουμε το ιατρικό ιστορικό των γονέων και κυρίως της μητέρας, για τον απλούστατο λόγο: αν η μητέρα είναι υγειής και ακολουθεί σωστή και ισορροπημένη διατροφή και σωστό τρόπο ζωής, σημαίνει ότι το γάλα που παράγει είναι ιδανικό για την ανάπτυξη του ανοσοποιητικού συστήματος του κουταβιού.
Η μόνη (για μένα τουλάχιστον) θεραπεία που πρέπει να λαμβάνει το σκυλί είναι αυτή για εξωπαράσιτα και ενδοπαράσιτα αλλά και αυτή με μέτρο.
Η μόνη ανάγκη που απο την οποία είναι εξαρτημένα τα σκυλιά από εμάς για να την καλύψουμε είναι αυτή της σίτισης. Απλό παράδειγμα αποτελεί η γέννα. Όσοι από εσάς παρακολουθήσατε μια γέννα από κοντά φαντάζομαι πως θα κοιτούσατε με δέος τη συμπεριφορά και τις αντιδράσεις της μητέρας (η οποία εκείνη την ώρα υπέφερε), πως έβγαζε από τον σάκο το νεογέννητα σκυλιά, πως έκοβε με δεξιοτεχνεία τον λώρο κλπ.. Υπάρχουν πράγματα που είναι στη φύση του σκύλου, ένα από αυτά πιστεύω πως είναι και το ανοσοποιητικό.

Υ.Γ.: Εγώ δυστυχώς έκανα τα πρώτα εμβόλια στο σκύλο μου αγνοώντας κάθε πιθανή αντίδραση και επιπλοκή και λόγω της αλλεργίας που εμφάνισε άρχισα να ψάχνω το θέμα. Ευτυχώς δεν είναι πολύ αργά.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τα έτοιμα αντισώματα που λαμβάνει ο ανώριμος οργανισμός του κουταβιού, με τον θηλασμό, έχουν ημερομηνία λήξης, και σύντομη μάλιστα....
Μετά πως θα ανοσοποιηθεί;
Νοσώντας κι ελπίζοντας ότι θα ξεπεράσει την ασθένεια;
 


kostaskoz13

New Member
30 Νοεμβρίου 2009
3
0
Τα έτοιμα αντισώματα που λαμβάνει ο ανώριμος οργανισμός του κουταβιού, με τον θηλασμό, έχουν ημερομηνία λήξης, και σύντομη μάλιστα....
Μετά πως θα ανοσοποιηθεί;
Νοσώντας κι ελπίζοντας ότι θα ξεπεράσει την ασθένεια;
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω στο ότι τα αντισώματα "λήγουν" σύντομα, διαρκούν τόσο ωστε να αναπτυχθούν και άλλες άμυνες στον οργανισμό του. Όπως είπα και πριν αυτή ειναι η προσωπική μου άποψη.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω στο ότι τα αντισώματα "λήγουν" σύντομα, διαρκούν τόσο ωστε να αναπτυχθούν και άλλες άμυνες στον οργανισμό του. Όπως είπα και πριν αυτή ειναι η προσωπική μου άποψη.
Τεκμηρίωσέ την.

Ποιός σκύλος νοσεί από μόρβα ή λεπτοσπείρωση? Ο εμβολιασμένος ή ο ανεμβολίαστος?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Επίσης μία ερώτηση πρός όποιον μπορεί να βρεί απάντηση.

Τα εμβόλια λέμε δεν χρειάζονται κάθε χρόνο.

Γιατί χρειάζονται 2η φορά? Γιατί δεν αρκεί μία αλλά καλό θα είναι να ξαναγίνονται μετά από 3 χρόνια πχ?

Χρυσή τομή λέω εγώ μην πεινάσουν και οι κτηνίατροι ... αν υπάρχει κάποια μελέτη επ'αυτού παρακαλώ παραθέστε.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω στο ότι τα αντισώματα "λήγουν" σύντομα, διαρκούν τόσο ωστε να αναπτυχθούν και άλλες άμυνες στον οργανισμό του. Όπως είπα και πριν αυτή ειναι η προσωπική μου άποψη.
Αγαπητέ φίλε δεν είναι θέμα δικής σου άποψης ή δικής μου ή του οποιουδήποτε άλλου.

Τα πράγματα ειναι απλα και έχουν ως εξης:

Τα κουτάβια όταν γέννιουνται έχουν δικό τους ανοσοποιητικό σύστημα το οποίο δεν είναι πλήρως αναπτυγμένο, γι’ αυτό το λογο η φύση έχει προνοήσει να αποκτούν κάποια προστατευτικά αντισώματα από την μητέρα τους (λέγονται και παθητικά αντισώματα διότι δεν παράγονται από τον οργανισμό του κουταβιού).

Κάποια από αυτά τα παίρνει το κουτάβι όταν βρίσκεται στην μήτρα της μητέρας του και κάποια αλλά από το πρωτόγαλα αργότερα με το θηλασμό.
Η προστατευτική ανοσία μέσω του πρωτογάλατος εξασθενεί αρκετά γρήγορα και έτσι το κουτάβι πρέπει να αναπτύξει τα δικά του αντισώματα. Αυτό γίνεται με 2 τρόπους:

- Είτε ασθενώντας το ίδιο και αναπτύσσοντας τα δικά του αντισώματα ΕΑΝ επιβιωσει
- Είτε με τον εμβολιασμό.

Συνεπώς η άποψη «περιμένω να νοσήσει το κουτάβι από μορβα, λοιμώδη ηπατίτιδα, λεπτοσπειρωση, τύφο, λοιμώδη τραχειοβρογχίτιδα για να αναπτύξει αντισώματα» είναι παράλογη διότι πολύ απλά το κουτάβι δεν θα προλάβει να αναπτύξει αντισώματα! Θα έχει γίνει λίπασμα. ;)
Οπότε καταλήγουμε πως ο εμβολιασμός, είτε αρέσει είτε όχι, είναι μονόδρομος.

denis said:
Γιατί χρειάζονται 2η φορά? Γιατί δεν αρκεί μία αλλά καλό θα είναι να ξαναγίνονται μετά από 3 χρόνια πχ?

Χρυσή τομή λέω εγώ μην πεινάσουν και οι κτηνίατροι ... αν υπάρχει κάποια μελέτη επ'αυτού παρακαλώ παραθέστε.
Αυτό πραγματικά είναι άξιο απορίας αν και όσο διαβάζω και ενημερώνομαι σχετικά με το θέμα του επαναληπτικού εμβολιασμού, συγκλίνω στο δικό σου συμπέρασμα.
 


kostaskoz13

New Member
30 Νοεμβρίου 2009
3
0
Ποιός σκύλος νοσεί από μόρβα ή λεπτοσπείρωση? Ο εμβολιασμένος ή ο ανεμβολίαστος?
Σίγουρα ο ανεμβολίαστος. Δες το όμως και από άλλη οπτική γωνία, αυτή των πιθανοτήτων. Πόσες είναι οι πιθανότητες ένας σκύλος να έρθει σε επαφή με έναν τέτοιο ιο?? οι πιθανότητες μικραίνουν αισθητά εαν ο σκύλος δεν έρχεται σε επαφή με αδέσποτα και ζει σε ένα καθαρό ελεγχόμενο περιβάλλον.
Απο την άλλη πόσες είναι οι πιθανότητες να παρουσιαστούν παρανέργειες μετά τη χορήγηση εμβολίου?
Έκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι πρέπει να προσέχουμε το σκύλο μας γιατί για οτιδήποτε του συμβεί είμαστε αποκλειστικά και μόνο εμείς υπεύθυνοι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Πόσες είναι οι πιθανότητες ένας σκύλος να έρθει σε επαφή με έναν τέτοιο ιο??
Τεράστιες.

Στην περίπτωση του τύφου (ιογενης εντερίτιδα των σκύλων), για παράδειγμα, που στην κυριολεξία θερίζει, ο ιός μπορεί να μεταφερθεί ακόμα και μέσω των ρούχων σου ή των παπουτσιών σου ή αντικειμένων που έχουν έρθει σε επαφή με μολυσμένο σκύλο και καθ’ ότι είναι εξαιρετικά ανθεκτικός στο περιβάλλον να παραμείνει ζωντανός στο σπίτι σου ακόμα και ένα χρόνο.

Οπότε καμία σημασία δεν έχει εάν ο σκύλος σου δεν βγει ποτέ από το σπίτι ή δεν έρθει ποτέ σε επαφή με μολυσμένο σκύλο. Κάλλιστα μπορεί να πατήσεις εσύ περιττώματα μολυσμένου σκύλου (ο ιος αποβάλλεται με τα περιττώματα) , να πας στο σπίτι σου και το κουτάβι την επόμενη κιόλας μέρα να εκδηλώσει συμπτώματα της νόσου.

Εν ολιγοις, προσέξεις, δεν προσέξεις υπάρχουν και οι αστάθμητοι παράγοντες που πρέπει να λάβεις σοβαρά υποψη σου. Εκτός και αν κάνεις κάθε φορά πριν μπεις στο σπίτι σου απολύμανση και μαζί με εσένα όλοι οι υπόλοιποι που μένουν μαζί σου ή σε επισκέπτονται και δεν βγει ποτε το ζωο ούτε στο μπαλκόνι.
Σε διαφορετική περίπτωση παίζεις ρωσικη ρουλέτα με τη ζωή του σκύλου.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Επίσης μία ερώτηση πρός όποιον μπορεί να βρεί απάντηση.

Τα εμβόλια λέμε δεν χρειάζονται κάθε χρόνο.

Γιατί χρειάζονται 2η φορά? Γιατί δεν αρκεί μία αλλά καλό θα είναι να ξαναγίνονται μετά από 3 χρόνια πχ?
Απάντηση χωρίς τεκμηρίωση:
Τα εμβόλια (τα αντισώματα που παράγονται καλύτερα) έχουν μια ορισμένη διάρκεια.
π.χ. της λύσσας θα μπορούσε να κρατάει ένα χρόνο μόνο. Οπότε κάθε χρόνο θα έπρεπε να το ξανακάνεις, όσο απίθανο κι αν είναι να προσβληθεί ο σκύλος σου από λύσσα ή να βρεις έναν κτηνίατρο να σου πατήσει μια σφραγίδα στο βιβλιάριο.
Το πενταπλό όμως θα μπορούσε να έχει τριετή διάρκεια κι έτσι να μην υπάρχει ουσιαστικός λόγος να υποβάλεις το σκυλί σου ετησίως σε αυτό, πέραν του να τα ακουμπήσεις στον κτηνίατρο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Χωρίς να ξέρω την φυσιολογία του ανοσοποιητικού μηχανισμού ενός σκύλου, αν υποθέσουμε ότι παρουσιάζει ομοιότητες με αυτη του ανθρώπου χρειάζεται κάποιες δόσεις αρχικά ώστε να δημιουργηθει μια επαρκεις ανοσολογική απάντηση και μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, για κάποια, χρειάζεται επαναληπτικά για ενίσχυση αυτής της απάντησης!

Στους ανθρώπους ας πούμε ανάλογα με το εμβόλιο και το λοιμογόνο παράγοντα το χρονικό διάστημα αυτο διαφέρει, λογικά πάλι, θα ισχύει κάτι αντίστοιχο και με τον σκύλο!

Υποθέτω πάλι, λόγο μικρότερου προσδόκιμου ζωής του σκύλου σε σχέση με έναν άνθρωπο, άρα και ταχύτερη φθορά του οργανισμού, το χρονικό σημείο που θα χρειάζεται επαναληπτικό θα είναι συντομότερο σε σχέση με έναν άνθρωπο!

Τώρα αν ισχύουν αυτοι οι συλλογισμοί μου και ποιο είναι το διάστημα επανεμβολιασμου, μάλλον κάποιος κτηνίατρος πρέπει να μας απαντήσει...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ετσι είναι όπως τα λέει ο Φοίβος.
Αν δείτε τις μελέτες που γίνονται για τα εμβόλια από τις εταιρίες, θα δείτε ότι τσεκάρουν τα αντισώματα που έχει αναπτύξει ο οργανισμός σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά τον εμβολιασμό....
Για ευνόητους λόγους, τα τεστ αυτά συνήθως τα σταματάνε οι εταιρίες ένα χρόνο μετά τον εμβολιασμό, οπότε μετά σου λένε συμπερασμάτικά "για ένα χρόνο κρατάνε τα αντισώματα, για παραπάνω δεν ξέρω...". Φυσικά είναι ευρέως γνωστό ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων αν τσεκάρεις μετά απο 3 χρόνια, πάλι εκεί θα το βρεις το αντίσωμα, αλλά καμιά εταιρία δε θα βγει να στο πει αυτό και να μειώσει τις πωλήσεις της στο ένα τρίτο.

Οσο για τις επαναλήψεις, όπως είπε και ο Φοίβος, εξαρτάται απο το συγκεκριμένο εμβόλιο και το πόσο δυνατή αντίδραση προκαλεί, οσο και απο το ανοσοποιητικό σύστημα του σκύλου (πχ στα κουτάβια οπως και στα παιδιά χρειάζονται περισσότερες επαναλλήψεις για να επιτευχθεί ολοκληρωμένη αντίδραση). Οι επαναλήψεις πάντως προσδιορίζονται στατιστικά. Πχ για την πολιομυελίτιδα στους ανθρώπους αν θυμάμαι καλά (μην πάρετε τα νουμερα τοις μετρητοίς), βλέπουν ότι 60% αντιδρά ήδη απο τον πρώτο εμβολιασμό, 80% αντιδρά με το δεύτερο και πάνω από 99% αντιδρά με τον τρίτο. Οπότε προτείνουν τρεις για να είναι καλυμένοι γιατι δεν ξέρουν ποιος αντιδρά νωρίτερα.

Αλλο κολπάκι που κάνουν οι εταιρίες είναι τα μεικτά εμβόλια. Αν η λεπτοσπείρωση λήγει στον ένα χρόνο και ο τύφος στα δύο, και τα πουλάς μαζί σε ένα μπουκαλάκι, "αναγκαζεται" ο άλλος να τα κάνει και τα δυο στον ένα χρόνο.
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
http://jarvm.com/articles/Vol2Iss4/GILLIJARVMVol2No4rev.pdf

Δείτε κι ενα καλό αρθράκι για όλα αυτά. Α και μην ψαρώσετε με το special formulation.... αν ξέρετε λίγο πως λειτουργούν τα πράγματα στις φαρμακευτικές εταιρίες θα ξέρετε οτι αυτά είναι π@π@ριές, με το συμπάθειο. Και τα λεγόμενα ετήσια αν τσεκάρουν είναι σχεδον σίγουρο οτι κρατάνε παραπάνω απ'οσο λένε. Αλλά για να πουλήσουν κάτι ως "τριετές" (και αρα πιο ακριβό....) πρεπει να το πλασάρουν ως διαφορετικό.
 




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
SAUNDERS εγχειριδιο κτηνιατρικης των μικρων ζωων τριτη εκδοση
Επιμελεια εκδοσης στην ελληνικη γλωσσα Α.Φ.ΚΟΥΤΙΝΑΣ
Ενοτητα λοιμωδη νοσηματα ROBERT C.SHERDING
Κεφαλαιο εμβολιακα προγραμματα RICHARD B.FORD αποδοση στην ελληνικη γλωσσα Ν.ΣΟΥΜΠΑΣΗΣ


Μελλοντικες προοπτικες πανω στους εμβολιασμους

Υπενθυμιζεται ότι παρα τις αντικρουομενες αποψεις πανω στο τριετες διαστημα μεταξυ των επαναληπτικων εμβολιασμων για ορισμενα εμβολια, είναι αναγκη να επανακτιμηθουν οι συμβουλες των κτηνιατρων για την επιλογη και τη χρηση των εμβολιων.Μεταξυ αυτων είναι η ασφαλεια των εμβολιων,η αναγκη προληψης του συγκεκριμενου ζωου και οι μεταβολες στην τεχνολογια των εμβολιων(π.χ.ανασυνδυασμενα εμβολια)
Τα θεματα αυτά θα αποκτησουν μεγαλυτερη σημασια στο μελλον,αφου ολο και νεα εμβολια παραγονται και ολοενα και περισσοτεροι κτηνιατροι προβληματιζονται πανω στην αναγκη και την ασφαλεια των προιοντων αυτων.
Η εμφανιση στην αγορα νεων εμβολιων τα τελευταια 10 χρονια ,που αναμενεται να γινουν περισσοτερα στο μελλον, επιβεβαιωνει την αναγκη του επαγγελματια κτηνιατρου να γνωριζει ποια εμβολια ,σε ποιο ζωο και σε ποιο σταδιο της ζωης του πρεπει να γινουν.
Είναι λαθος κάθε νέο εμβολιο να γινεται σε όλα τα ζωα ανεξαιρετως και να περιλαμβανεται στο ετησιο πρωτοκολλο.


Βασικες αρχες εμβολιασμων

Είναι σημαντικο να τονιστει από την αρχη ότι οι δημοσιευμενες οδηγιες για τα εμβολια του σκυλου και της γατας δεν συνιστουν προτυπο εμβολιακο προγραμμα που θα πρεπει οπωσδηποτε να εφαρμοζεται.Στην ουσια προκειται για απλες οδηγιες που όμως εχουν επηρεασει σε σημαντικο βαθμο την κτηνιατρικη πρακτικη των εμβολιασμων στις ΗΠΑ.Οι οδηγιες για τους εμβολιασμους και τα εμβολια του σκυλου και της γατας δεν αντιπροσωπευουν καποιο εμβολιακο πρωτοκολλο,θα ηταν λαθος.Αντιθετα οι οδηγιες είναι πολυτιμο εργαλειο που θα επιτρεψει στο κλινικο κτηνιατρο να διαμορφωση το καταλληλο εμβολιακο πρωτοκολλο με βαση τις αναγκες του κάθε ζωου.Η επιλογη και η χρηση του αποτελει προσωπικη ευθυνη του κτηνιατρου.



Υποχρεωτικα εμβολια

Θεωρουνται εκεινα που πρεπει να γινονται σε κάθε σκυλο η γατα που προσκονιζεται στο κτηνιατρο Προυποθεσεις της υποχρεωτικης κατηγοριοποιησεις του συγκεκριμενου εμβολιου είναι
1.η σοβαροτητα της νοσου που προκαλει ο υπευθυνος λοιμογονος παραγοντας
2.ο κινδυνος μεταδοσης του στα ευαισθητα ζωα
3.η πιθανοτητα να προκαλει ζωοανθρωπονοσο

Προαιρετικα εμβολια συνιστωνται να γινονται όταν ο σκυλος η’ η γατα εχει πιθανοτητα να εκτεθει σε καποιο λοιμογονο παραγοντα.Ως παραδειγμα ναφερονται τα εμβολεια κατά της ιογενους λευχαιμιας της γατας FeLV και της νοσου Lyme του σκυλου


Διαρκεια ανοσιας

Ο μεγαλυτερος ισως προβληματισμος που υπηρξε μετα την εκδοση των οδηγιων για τους εμβολιασμους στο σκυλο και τη γατα αφορουσε στην επαναληψη τους σε ετησια βαση.Η αποψη ότι ορισμενα εμβολια μπορουν να γινονται κάθε 3 χρονια η’ και αργοτερα χωρις να μειωνεται ο βαθμος ανοσιας ,δεν εγινε αποδεκτη σε παγκοσμια κλιμακα.Ωστοσο δεν υπαρχει αμφιβολια ότι η ποιοτητα των εμβολιων που προοριζονται για τα ζωα συντροφιας εχει βελτιωθει την τελευταια δεκαετια.Από προσφατες μελετες προκυπτει ότι η διαρκεια ανοσιας που προσφερουν τα περισσοτερα αν και όχι όλα εμβολια του σκυλου και γατας ξεπερνα κατά πολύ το χρονο.Υπαρχουν πολλα επιστημονικα δεδομενα που επιβεβαιωνουν την ορθοτητα της προτασης ο επαναληπτικος εμβολιασμος στους ενηλικους σκυλους και γατες για τα «υποχρεωτικα» εμβολια να γινεται κάθε 3 χρονια. Ωστοσο μερικα εμβολια όπως π.χ της bordetella bronchiseptica ,της λεπτοσπειρωσης και της chlamydophila felis ενδεχεται να μην προσφερουν σταθερη ανοσια που να διαρκει ένα χρονο,παρα τις οδηγιες του εσωκλειστου φυλλαδιου ότι ο επαναληπτικος εμβολιασμος γινεται κάθε χρονο


Ετησια εμβολιακα πρωτοκολλα

Το γεγονος ότι στις οδηγιες για ορισμενα εμβολια προτεινεται ο ανα τριετια εμβολιασμος των σκυλων και γατων, δεν σημαινει ότι αυτό είναι υποχρεωτικο.Στην πραγματικοτητα ,ο ετησιος αναμνηστικος εμβολιασμος δειχνει ότι το επιπεδο της κτηνιατρικης φροντιδας είναι υψηλο,εφοσον οι επισκεψεις με αφορμη τον εμβολιασμο θα καταληξουν σε μια ολοκληρωμενη κλινικη εξεταση.


Λαμβανοντας υποψην το μεγαλο αριθμο των δεσποζομενων σκυλων και γατων όπως επισης και τους πολλους και διαφορους παραγοντες που ευνοουν την εκθεση τους στους λοιμογονους παραγοντες, η υποθεση ότι ένα και μονο εμβολιακο πρωτοκολλο θα μπορουσε να εφαρμοστει σε όλα ανεξαιρετως τα ζψα δεν ευσταθει.Δυο από τις σημαντικοτερες παραμετρους που πρεπει να λαμβανονται υποψη όταν εκτιμαται ο κινδυνος εκθεσης στους λοιμογονους παραγοντες είναι
  • η ηλικια του ζωου
  • 2. ο τροπος ζωης του
Στην πραξη ο κτηνιατρος πρεπει να λαμβανει υποψη ολες αυτές τις παραμετρους για κάθε ζωο ξεχωριστα,προκειμενου να εφαρμοσει ένα εμβολιακο πρωτοκολλο που θα περιεχει και προαιρετικα εμβολια

Προσφατες εκδοσεις των οδηγιων για τους εμβολιασμους στο σκυλο και στη γατα ,καθως και αρθρα πανω στα νεα εμβολια μπορουν να βρεθουν www.dvmvac.com
 


mariatito

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2009
101
1
Ηράκλειο Κρήτης
Εξαιρετικό θέμα ξεκίνησες BOXER, πραγματικά, όσο διαβάζω το φόρουμ, μένω έκπληκτη συνεχώς!
Όμως, μου δημιουργήθηκαν και κάποιες απορίες (τι πρωτότυπο)!

-Μήπως ξέρει κάποιος από εδώ ποια και πόσα είναι τα υποχρεωτικά εμβόλια (και ονομασίες αυτών αν τις γνωρίζετε) που κάνει ένα κουτάβι από την στιγμή της γέννησής του;
-Πότε ολοκληρώνεται ο εμβολιασμός στο σκύλο; Είναι διαφορετικός για μικρόσωμες ή μεγαλόσωμες ράτσες;
-Αυτό που λένε επαναληπτικός εμβολιασμός μετά από 3 χρόνια όλων των πρώτων εμβολίων της παιδικής τους ηλικίας είναι υποχρεωτικός; Αν δεν γίνουν, υπάρχει πρόβλημα;
-Αν κατάλαβα καλά, κάνουμε ανά τρία χρόνια το εμβόλιο λύσσας (ποια είναι η λατινική-επιστημονική ονομασία του εμβολίου);
-Δεν χρειάζεται άλλος εμβολιασμός (ετήσιο πολυεμβόλιο πχ);
-Τί θα πω στον κτηνίατρό μου, τώρα που ξέρω "τι παίζει" με τα εμβόλια; Ποια πρέπει να κάνει, και κάθε πότε;
-Μπορώ να του ζητήσω να γίνονται μόνο τα εμβόλια που πρέπει, όταν πρέπει;
-Και, τέλος, είμαι παράνομη αν δεν κάνω όλα τα περιττά εμβόλια κάθε χρόνο; Θα έχω κάποιο νομικό πρόβλημα;
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σημερα καναμε τον ετησιο επαναληπτικο εμβολιασμο και ο κτηνιατρος (πρωτη φορα πηγα σε αυτον) ειδε οτι ο σκυλος μου δεν εχει ποτε κανει το pneumodog. Μου ειπε οτι καλο ειναι να το κανω. Το θεμα ειναι οτι τωρα μου δημιουργηθηκαν οι εξης αποριες:
α) Ειναι υποχρεωτικο εμβολιο αυτο?
β)Αν δεν ειναι, συνιστάτε απο τους κτηνιατρους να γινετε?
γ)Γιατι ο προηγουμενος δεν το ειχε κανει στα πρωτα εμβολια ως κουταβι και στον πρωτο ετησιο επαναληπτικο εμβολιασμο?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Kάποιοι γιατροί δεν το κάνουν Rico. Καλό είναι να γίνεται , είναι για τον πνευμονιόκοκκο, το λεγόμενο kennel cough. Είναι εξαιρετικά μεταδοτικός ιός και αντιμετωπίζεται με αντιβίωση.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3