Ετήσιος εμβολιασμός






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Θα ήθελα τις γνώσεις σας για κάτι. Η Λούση είναι 11 ετών και την Δευτέρα πάμε στο γιατρό για εξετάσεις. Επίσης είναι η ώρα για τον ετήσιο εμβολιασμό της. Μέχρι τώρα εμβολιάζεται κανονικά κάθε χρόνο. Μήπως ήρθε η ώρα να σταματήσω να την επιβαρύνω με εμβόλια;
 








Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Την εταιρία εννοούσα (Nobivac ή Vanguard)... άκυρη όμως η ερώτηση μου μόλις είδα ότι και η Pfizer έβαλε στο φυλλάδιο 3 χρόνια για τον επαναληπτικό εμβολιασμό.

Το lepto είναι ετήσιο, αλλά στην ηλικία της δεν νομίζω να χρειάζεται. Η εκτροφέας μου δεν εμβολιάζει μετά τα 7
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Την εταιρία εννοούσα (Nobivac ή Vanguard)... άκυρη όμως η ερώτηση μου μόλις είδα ότι και η Pfizer έβαλε στο φυλλάδιο 3 χρόνια για τον επαναληπτικό εμβολιασμό.

Το lepto είναι ετήσιο, αλλά στην ηλικία της δεν νομίζω να χρειάζεται. Η εκτροφέας μου δεν εμβολιάζει μετά τα 7
Νοbivac.
Donzouan έχω διαβάσει ότι τα εμβόλια επιβαρύνουν τον οργανισμό ενός σκύλου και ότι δεν είναι αναγκαίος ο ετήσιος εμβολιασμός για όλα.
Όταν ρώτησα τον κτηνίατρο μας για αυτό μου είπε μετά τα 12-13 δεν χρειάζεται. Γι'αυτό ρωτάω κι εδώ.
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Εγώ σταμάτησα ήδη στον Σώτο και το σκέφτομαι και για την Δάφνη. Το πολύ 1-2 φορές ακόμη γι'αυτήν και αν. Μόνο λεπτοσπείρωση κάνουμε.
 






mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Διαβαζω με προσοχη το νημα της συζητησης και βλεπω πολλα και ενδιαφεροντα να γραφονται.Προσωπικα ημουν,οπως πολλοι απο εμας,στην "ηρεμια"της καταλληλοτητας εμβολιασμου ανα ετος με υποτιθεμενο αποτελεσμα την προστασια της υγειας του σκυλου.Ομως εδω...οι αποψεις απεχουν απο την "βασικη ιδεα και συνηθεια"και διεωρωτωμαι:
Τελικα καθε πότε πρεπει να εμβολιαζουμε τον σκυλο μας;
Ποια εμβολια ειναι αυτα που προστατευουν τον σκυλο μας και αρα να μην τα "φοβομαστε";

Και κατι ακομα,ενα "κλικ" πιο πανω απο οσα σκεφτομαι...Ο κτηνιατρος για οποιους λογους μάς πρεοτεινει ανα ετος εμβολιασμο "κανονικα και μην ακους τι λεγεται"...Ποια η δικη μας σταση και επιλογη;

Και μια "νομικη"ερωτηση:Μενω πλεον σε πολυκατοικια και οι νεοι "φιλοξενοι" συγκατοικοι προκειμενου να προστατευθουν απο το τερας που μολις ηρθε αναμεσα τους(ετσι μάς ειδαν δυστυχως...)επεσε μομφη κατα της παραμονης μας εκει...(ξερω ξερω...ζωα με 2 ποδια υπαρχουν πολλα,αλλά δυστυχως αληθινα...).Μεταξυ των αλλων ζητηθηκε το βιβλιαριο υγειας του Φοιβου για να διαπιστωσουν αν οπως επιβαλλει ο Νόμος "τηρουνται οι υγειονομικες διαταξεις" ωστε να δουν τα εμβολια του(μηπως δεν τηρουνται να πανε Εισαγγελεα να μας διωξουν...λενε!!!)...Εκει τι προβλεπει ο Νόμος;Ανα ετος ή κατι αλλο;...

Ενδιαφερον τοπικ...κι ευχαριστω τούς σχετικους και γνώστες που μας ανοιγουν τη σκεψη ακομη και σε θεματα που θεωρουσα δεδομενα!!!
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ιδιάζουσα περίπτωση Κωστή!Από το νόμο έχω την εντύπωση ότι υποχρεούσαι να κάνεις το αντιλυσικό μόνο!
Κάτα τ'άλλα δύα τινά παίζουν ..η είσαι τυπικότατος κ ελπίζεις ότι θα σας αφήσουν στην ησυχία σας Η πουλάς κ εσύ τρέλα κ ζητάς τα δικά τους βιβλιάρια όπως λέει ο epial ;)
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Παιδιά ειλικρινα δεν ειχα ζησει ως σημερα και την συγκατοικηση σε πολυκατοικια με το σκυλο...ζω "μεγαλες" στιγμες απο ανθρωποειδη(ναι δεν εχω αλλη εξηγηση)που αν και δεν εχουν Κ-Α-Μ-Μ-Ι-Α ενοχληση(ειμαι κατηγορηματικος σε αυτο) απο εναν αριστο σκυλο σε χαρακτηρα και συμπεριφορα,επιτιθενται καθημερινα...δεν ξερω πόσο θα αντεξω και δεν θα με πιασει το Σπαρτιατικο μου...Ειλικρινα!Αλλά ας μη χαλαμε το θεμα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Με ποιά εξουσία/δικαιοδοσία, σου ζητάνε βιβλιάριο;
Και για να καταλάβουν τι;
Που ξέρουν ο Νόμος τι προβλέπει και με ποιά συχνότητα;

Θα τρελλαθούμε τελείως δηλαδή. Πήγες για καλύτερα και βρήκες χειρότερο μπελά;

Θα σου πω, εγώ τι θα έκανα. Φυσικά, δεν θα έδειχνα σε κανέναν τίποτα. Ας πάνε στον Εισαγγελέα.
Μετά όμως θα πήγαινα κι εγώ. Για καθέναν χώρια. Για διατάραξη οικογενειακής γαλήνης, προσβολή προσωπικότητας και ότι άλλο έβρισκα, που τώρα δεν έχω πρόχειρο.

Αν και εσύ...έχεις βεβαρημένο...ηθικό μητρώο, μη ζητώντας πίσω την εγγύησή σου, από τον προηγούμενο βλάκα. Να σου πω κάτι...από ένα σημείο και μετά, για μένα...η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ιδιάζουσα περίπτωση Κωστή!Από το νόμο έχω την εντύπωση ότι υποχρεούσαι να κάνεις το αντιλυσικό μόνο!


Έτσι είναι, μόνο το αντιλυσσικό είναι υποχρεωτικό το οποίο στην Ελλάδα ισχύει μόνο 1 χρόνο ενώ στη περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες 3.

Λεπτοσπειρωση θεωρητικά χρειαζεται κάθε χρόνο, τα άλλα κάθε 3.