Ευθανασία κουταβιών & εκτροφή


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ROTTIE: Η συζήτηση έχει μεταφερθεί από εδώ: Great Dane - Section


FAINOMENON


Παρατηρειται σε γερμανικα πετιγκρι οπου δηλωνονται κουταβια θνησιγενη, κουταβια ζωντανα κατα τη γεννα και κουταβια που πεθαναν αργοτερα (εντος 36 ωρων), να υπαρχουν σταθεροι αριθμοι κουταβιων που πεθαινουν αργοτερα και να μενει παντα ο επιθυνητος αριθμος. Αναρωτιεμαι τελικα ολα αυτα ηταν οντως κουταβια με δυσμορφιες ή τελικα οι εκτροφεις τα θανατωνουν? Χωρις να μαθαινουμε και ποτε τι ειχαν, ποια δυσμορφια ή ελαττωμα, και γιατι πεθαναν ή θανατωθηκαν?
ο εκτροφέας γράφει από μόνος του πόσα γεννήθηκαν , πόσα πέθαναν κλπ

αν υπήρχε κάτι περίεργο, ανήθικο δεν θα μπορούσε απλά να το παραλείψει ????

ακόμη και σε έλεγχο του επόπτη γέννας αυτά που δεν ηθελε θα ειχαν ΄φύγει΄ήδη

αλλωστε ο επόπτης δεν περνάει την δευτερη και την τριτη ημέρα

ας μην βλέπουμε φαντάσματα και εχθρούς παντού
 
Last edited by a moderator:


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
παιδια εγω δεν κανω εκτροφη ουτε βεβεα εχω την εμπειρια σας!αλλα αν καταλαβα καλα μερικοι εκτροφεις θανατονουν τα κουταβια επειδη δεν εχουν που να τα δωσουν!ντροπη:mad:!!
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
MAKH

δεν βλεπω φαντασματα ... αναφερω αυτα που μου εχουν πει εκτροφεις...δυστυχως υπαρχουν "κοινα μυστικα" αυτου του ειδους...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
γενικά με την μικρή εμπειρία που εχω δεν ΄πιστευω ότι ακούω

το συγκεκριμένο δε είναι ανευ λόγου και αιτίας.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και γιατί εχουν χρώμα που δεν πρέπει

και γιατί η σκύλα δεν εχει αρκετο γάλα και βαριούντε να ταίσουν

και και και
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

δεν ελεγα να πιάσω το LOTTO ???????

νομίζω ότι ο τίτλος δεν ειναι σωστός

σκέφτομε :-k:-k:-k
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
και γω το νομιζω...μηπως "περιοριστικοι κανονισμοι για το οριο κουταβιων σε καθε γεννα" ?
ξερω, σιδηροδρομος....
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
επισης, δε βγαινει νοημα αν πιασουν το νημα τωρα και δεν εχουν διαβασει το παραπανω:


"ο Μολοσσος κανει μεγαλες σε αριθμο κουταβιων γεννες και σαφως ειναι ταλαιπωρια για τη σκυλα. Και για τον εκτροφεα βεβαια...Εγω δεν συμφωνω και δεν κανω θανατωση υγιων κουταβιων , η δε ανατροφη νεογεννητων απο θετη μητερα με βρισκει αντιθετη για πολλους λογους (εκτος αν δεν υπαρχει αλλη λυση) οπως και το μεγαλωμα των κουταβιων αποκλειστικα με τεχνητο γαλα...

προφανως εχεις διαβασει αυτο:
http://www.geocities.com/Heartland/Park/5378/golden.html
πουαναφερει:

“A weak or sickly bitch should absolutely not be bred; instead, skip that period. In contrast, a healthy, strong bitch can be bred during each heat, that is, twice a year; but let her raise fewer puppies.”

δεν γνωριζω πως επιτυγχανεται αυτο (ο μικροτερος αριθμος κουταβιων). Ο SV ας πουμε δινει οδηγιες περιορισμου των κουταβιων σε 6-8 το πολυ σε καθε γεννα,βαζοντας τα υπολοιπα σε θετες μητερες. Αν δεν υπαρχει θετη μητερα διαθεσιμη, ο εκτροφεας μπορει να τα μεγαλωσει ολα αλλα τοτε δεν του επιτρεπεται να την ξαναζευγαρωσει δευτερη φορα στο ιδιο ετος.

Μου εχει αναφερθει η υπαρξη περιοριστικου κανονισμου (περι μαξιμουμ αριθμου κουταβιων) και στη Φιλανδια. Mου εχουν πει οτι οι εκτροφεις κανουν μια κατα το δυνατον αξιολογηση των κουταβιων και κανουν ευθανασια στα υπεραριθμα εντος 2 ημερων απο τη γεννα. Δεν συμφωνω με την ευθανασια σε υγιη κουταβια και μαλιστα σ αυτη την ηλικια.

Παρατηρειται σε γερμανικα πετιγκρι οπου δηλωνονται κουταβια θνησιγενη, κουταβια ζωντανα κατα τη γεννα και κουταβια που πεθαναν αργοτερα (εντος 36 ωρων), να υπαρχουν σταθεροι αριθμοι κουταβιων που πεθαινουν αργοτερα και να μενει παντα ο επιθυνητος αριθμος. Αναρωτιεμαι τελικα ολα αυτα ηταν οντως κουταβια με δυσμορφιες ή τελικα οι εκτροφεις τα θανατωνουν? Χωρις να μαθαινουμε και ποτε τι ειχαν, ποια δυσμορφια ή ελαττωμα, και γιατι πεθαναν ή θανατωθηκαν?

Μου εχουν πει Γερμανοι εκτροφεις πως ειναι κοινο μυστικο οτι κρατουν 6-7-8 κουταβια σε καθε γεννα και θανατωνουν τα υπολοιπα - και δεν μιλαμε μονο για λαθος χρωματισμους ή παθολογικα αιτια, μιλαμε για υγιη κουταβια. Εγω με αυτο δεν συμφωνω, οποτε καταλαβαινεις οτι στη φυλη μου δεν ειναι σωστο να κανω ζευγαρωματα σε καθε οιστρο τη στιγμη που η σκυλακανει 8, 9, 10 και δεν κανω ευθανασιες χωρις λογο! ...

και να γιατι (ισως) λευκα κουταβια δεν παρουσιαζονται ποτε σε γεννες ΓΠΣ, να και γιατι (ισως) μερικοι εκτροφεις λενε οτι ποτε δεν εβγαλαν λευκο μποξερ, ή ροτβαιλερ με λευκα σημαδια, ή μπλε ντομπερμαν...και να γιατι δεν ασχοληθηκα με την εκτροφη αρλεκινων μολοσσων...

και για καποιους που ισως ειναι της αποψης οτι ο εκτροφεας πρεπει να υποκαθιστα τη φυση και να θανατωσει καποια γιατι στη φυση θα πεθαιναν...αν οι σκυλοι ζουσαν στην αγρια φυση θα συνεργαζοταν ολη η αγελη να επιβιωσουν ολα τα υγιη κουταβια για να ενισχυθει η αγελη...αν υπηρχε αρκετη τροφη βεβαια...και απο τη στιγμη που η εκτροφη ειναι δικη μου ευθυνη και οχι του θεου ή της αγελης στην αγρια φυση, θεωρω καθηκον μου να αναθρεψω ολα τα κουταβια που εφερα στον κοσμο...και οχι να κανω επισφαλεις επιλογες σε ηλικια 1-2 ημερων και να παιζω το ρολο του υπερτατου οντος..αυτη ειναι η αποψη μου.

αν γνωριζει καποιος περισσοτερα γι αυτους τους περιοριστικους κανονισμους/οδηγιες ομιλων ας μας ενημερωσει...γιατι γενικα δεν πολυ-εμφανιζονται δημοσια..."
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν βρείτε σύντομο, περιεκτικό και περιγραφικό τίτλο για το θεμα στείλτε τον μου με pm.

Κατά τα αλλά Μαρία, υπάρχει παραπομπή (στην πρώτη δημοσίευση του θέματος), του νήματος από το οποίο μεταφέρθηκαν οι δημοσιεύσεις.
;):)
 
Last edited:




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συγγνώμη αλλα αυτοί δεν είναι εκτροφείς..,αυτοί είναι εκτροφείς της "αριας φυλης"..
ή εκτροφείς για κλοτσιές..
και σίγουρα..μα σίγουρα.. όχι κυνοφιλοι..
Δεν θα αγόραζα ποτε από έναν τέτοιον "ανθρωπο" σκυλί ,όσο καλο ποιοτικα και αν ήταν..
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Kango που θα το ήξερες ότι το κάνει, ώστε να τον αποφύγεις? Δε νομίζω ότι το διαφημίαζουν κιόλας.:rolleyes:
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Συγγνώμη αλλα αυτοί δεν είναι εκτροφείς..,αυτοί είναι εκτροφείς της "αριας φυλης"..
ή εκτροφείς για κλοτσιές..
και σίγουρα..μα σίγουρα.. όχι κυνοφιλοι..
Δεν θα αγόραζα ποτε από έναν τέτοιον "ανθρωπο" σκυλί ,όσο καλο ποιοτικα και αν ήταν..
καποιοι εκτροφεις ισως κανουν απλα στυγνο εμποριο οπως τα πετ-σοπ...
και δεν μπορεις να ξερεις τι κανει ενας εκτροφεας πραγματικα με τα κουταβια του...

λιγοι ισως ειναι πολυ προσεκτικοι στις γενες και φανταζομαι οτι ενας λογος ειναι το κοστος ανατροφης?και τα οικονομικα προβληματα που μπορει να εχουν ή αντιθετα το μεγαλο κερδος?η ισως απλα για να ειναι σωστοι "'στα χαρτια"?

ειναι δυσκολο εκει μου εμπλεκεται το χρημα να βρεις ανθρωπους που δεν εκμεταλευονται αυτο που πουλανε για αυτο φανταζομαι οτι πολλοι απο εδω λενε "να διαλεξεις προσεκτικα τον εκτροφεα που θα πας"
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλα ναι ...,αν το ηξερα εννοω..;)
Αλλα να σου πω κι όλας..
Επρεπε να βάλω στο πάνω μου post αν τύχαινε να ήταν καλο ποιοτικά..
Γιατί πιστεύω αν δεν αγαπάς τα σκυλιά δεν μπορείς να είσαι εκτροφέας με άρτια αποτελέσματα..
Αυτή η δουλειά θέλει μεράκι και αγάπη για να βγούν τα κουτάβια ισοροποιημενα και πραγματικά υγιοί..
Αν τύχαινε και το ήξερα ,ούτε κονσέρβα δεν θα αγόραζα από αυτόν..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πραγματικά, εσείς που το γνωρίζετε ΠΩΣ το γνωρίζετε?
Έκει που συναντιέστε με κάποιον εκτροφέα στην έκθεση και τον ρωτάτε τι κάνει αυτός απαντάει "άσε ρε φίλε αναγκάστηκα να πνίξω τρία κουτάβια της Τάδε γιατί τρίριζαν"?
Πραγματικά αναρωτιέμαι!
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
το προβλημα ειναι μερικοι κανονισμοι (ομιλων φυλων ή κυνολογικων ομιλων - που ειναι απο καλου ορμωμενοι αλλα συχνα - πυκνα αναγκαζομενοι απο διαφορα καλοπροαιρετα μεν, ημιμαθη δε, φιλοζωικα λομπυ, να οδηγουνται σε μετρα πανικου...) κανονισμοι που ειτε στη βαση τους, ειτε στην φρασεολογια τους ειναι λαθεμενοι απο κυνολογικη/κυνοτεχνικη αποψη και οδηγουν ετσι ορισμενους ασυνειδητους εκτροφεις σε τετοιες απαραδεκτες πρακτικες...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22