Ευχάριστα περιστατικά/εκπλήξεις στην βόλτα




stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Βραδακι σε κοντινη παραλια.Αρκετος κοσμος και ειμαι με τον γιο μου κα τν ανηψια μου,4,5 και 3,5 αντιστοιχα. Η ανηψια κραταει τη Ρεα απ το λουρακι και βολταρουμε.Λιγο πιο κατω μια παρεα απο πτσιρικαδες γυρω στα 20 το πολυ. Βλεπουν τη Ρεα να περπατα καμαρωτη - καμαρωτη και τη λενε..;
-Με μπαταριες δουλευει;;
Χαχαχα,εβαλα τα γελια
-Ναι, αλκαλικιες!
Τη μικρουλα την περασαν για το σκυλυκι go-go μαλλον,το κρατουσε κ η μικρη....χεχεχεχε
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Βραδακι σε κοντινη παραλια.Αρκετος κοσμος και ειμαι με τον γιο μου κα τν ανηψια μου,4,5 και 3,5 αντιστοιχα. Η ανηψια κραταει τη Ρεα απ το λουρακι και βολταρουμε.Λιγο πιο κατω μια παρεα απο πτσιρικαδες γυρω στα 20 το πολυ. Βλεπουν τη Ρεα να περπατα καμαρωτη - καμαρωτη και τη λενε..;
-Με μπαταριες δουλευει;;
Χαχαχα,εβαλα τα γελια
-Ναι, αλκαλικιες!
Τη μικρουλα την περασαν για το σκυλυκι go-go μαλλον,το κρατουσε κ η μικρη....χεχεχεχε
(η)λιθιου!!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι επιτέλους ήρθε η ωρα να εγκαινιάσω on topic το θρεντ αυτό:

χτες σε βόλτα με τη μικρή, σε μέρος αρκετά δημοφιλές πλέον για ποδηλατες, χάμστερ (αυτοι που κάνουν τζογκινγκ), και αλλους σκυλάδες εν κινησει, γνωρίσαμε το πρώτο εν Πάτραις ridgeback εκ Ροδεσίας! Μια κουκλάρα, με σωματάρα fit όχι λαπαδιασμένη, ιδιοκτησίας ενός ζεύγους μεσήλικων.... που την είχαν λυτη! Δεν εφευγε παρα 1 μετρο μπροστά τους να μυρίσει κλπ, αδιαφορούσε για τα πάντα γύρω της, της μιλουσαν και στεκοταν σούζα... αφού φοβήθηκα ότι θα τη ματιάσω. Τη Σελιν όταν την προσπέρασε δεν την κοιταξε καν -αλλά υποψιάζομαι ότι φταίει η διαφορά όγκου! Μετά τη βόλτα, ηπιε τα νερά της η κυρία, ηρεμησε και επιβιβάστηκε στο αυτοκίνητο και εφυγαν! Με εντυπωσιασαν και για το πώς την ειχαν και για την προσοχή που τους εδειχνε η σκύλα.
Και ΦΥΣΙΚΑ, από την κα Αθανασιάδη!
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Ναι επιτέλους ήρθε η ωρα να εγκαινιάσω on topic το θρεντ αυτό:

χτες σε βόλτα με τη μικρή, σε μέρος αρκετά δημοφιλές πλέον για ποδηλατες, χάμστερ (αυτοι που κάνουν τζογκινγκ), και αλλους σκυλάδες εν κινησει, γνωρίσαμε το πρώτο εν Πάτραις ridgeback εκ Ροδεσίας! Μια κουκλάρα, με σωματάρα fit όχι λαπαδιασμένη, ιδιοκτησίας ενός ζεύγους μεσήλικων.... που την είχαν λυτη! Δεν εφευγε παρα 1 μετρο μπροστά τους να μυρίσει κλπ, αδιαφορούσε για τα πάντα γύρω της, της μιλουσαν και στεκοταν σούζα... αφού φοβήθηκα ότι θα τη ματιάσω. Τη Σελιν όταν την προσπέρασε δεν την κοιταξε καν -αλλά υποψιάζομαι ότι φταίει η διαφορά όγκου! Μετά τη βόλτα, ηπιε τα νερά της η κυρία, ηρεμησε και επιβιβάστηκε στο αυτοκίνητο και εφυγαν! Με εντυπωσιασαν και για το πώς την ειχαν και για την προσοχή που τους εδειχνε η σκύλα.
Και ΦΥΣΙΚΑ, από την κα Αθανασιάδη!


Πανω κατω την ιδια αντιδραση εχω με την αδεσποτουλα μου την Λουνα. Την εχω ελευθερη παντα!! Οταν βγαινω βολτα μαζι της ,καταχαιρομαι περπατημα! ανοιγω την πορτα του συνοδηγου και μολις της πω "ελα Λουνα ,παμε!" μπαινει ολο χαρα. Μολις φτανουμε βγαινει και περπατει αριστερα μου οθναμενη -συναμενη. τρεχει μπρος-πισω, γνωριζει αλλα σκυλακια και παντα γυριζει και με κοιταζει! Λογω τιμης σας λεω δεν εχω προσπαθησει να μαθω τιποτα σ αυτο το σκυλι.Στις πρωτες βολτες μονο την κρατουσα απο το λουρακι της και την ξεκουμπωνα κατα διαστηματα που καθε φορα ηταν και για περισσοτερη ωρα, μεχρι που πια τωρα κραταω το λουρι τυλιγμενο στο χερι μου.Οταν θελω βολτα ή τρεξιμο μονη μου λοιπον, η Λουνα ειναι η καλητερη παρεα μου στην κοντρα!!:);)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Ευλογημένος σκύλος η Λούνα σου. Όχι σαν κάτι άλλα κοπρόσκυλα...(ελπίζω ntoulis να μου επιτρέπεις να αποκαλώ έστω τα δικά μου έτσι :p ). Αλλά πρόσεχε βρε παιδί μου, εσείς μπορεί να ειστε υπόδειγμα αλλά δεν είναι άλλοι.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
το χω κατα νου
Ευλογημένος σκύλος η Λούνα σου. Όχι σαν κάτι άλλα κοπρόσκυλα...(ελπίζω ntoulis να μου επιτρέπεις να αποκαλώ έστω τα δικά μου έτσι :p ). Αλλά πρόσεχε βρε παιδί μου, εσείς μπορεί να ειστε υπόδειγμα αλλά δεν είναι άλλοι.
το χω κατα νου,γιαυτο και κραταω παντα το λουρι της και εχω τεντωμενες τις "κεραιες" μου μπας και σκασει μυτη κανα ατιθασο σκυλι και μου την κοψει την αδεσποτουλα μου.Τουλαχιστον μεχρι στιγμης ολα οκ!
Αααα..!! το σοκ μιας μερας....
πρωι Σαββατου γυρω στις 8:30 κατεβαινω παραλια για περπατημα-τρεξιμο με την Λουνα..ενω ολ ηταν οκ. την βλεπω να περνα (παντα προσεκτικη,ισως γιατι μου το εχει σκασει κανα - δυο φορες απο το σπιτι) απεναντι το δρομο. Πλησιαζει σε μια μαντρα. την αφηνω γιατι την βλεπω να κουνα ουρα και να μοιριζει. πλησιαζω και τι βλεπω; μεσα απο τη μαντρα 2 "τερατα" τσοπανοσκυλα. ηρεμα! η Λουνα ειχε το μεγεθος της μουσουδας του ενος.Μ εκοψε κρυος υδρωτας γιατι απο την καγκελοπορτα η μικρη περνουσε ανετα. Τη φωναζω και με κοιταει. Μια εμενα μια τα σκυλια. Λεω "Θεε μου μην μπει μεσα" Δεν με ακουσε ο Θεος ουτε και εκεινη. Που να βαλω χερι μεσα να την πιασω , θα με τραβηξουν ολοκληρη απο τις χαραμαδες της καγκελλοπορτας.
Αποτελεσμα....? αποκτησε δυο φιλους που οποτε κατεβαινουμε παραλια ανυπομονει να χωθει στην αυλη και να παιξει και εγω απεκτησα μια μονιμη ταχυκαρδια γιατι ακομη και τωρα δεν εχω ξεπερασει το φοβο που ενοιωσα εκεινη την ωρα!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Μάλιστα.
Να ξέρεις πάντως ότι δεν σε ακούει τόσο όσο νομίζεις, και μπορεί να μπει σε άσχημους μπελάδες .
 
  • Like
Reactions: mareco and Ghost


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Προσπαθω να την ελεγχω αλλα ειναι πονηρω η μικρη!Γενικα βγαινουμε σε οχι πολυκοσμια και της τραβαω ευκολα την προσοχη με το τρεξιμο.Κατα τ αλλα ειναι αν και ξεροκεφαλη δεν νομιζω οτι θα ενδωσει σε προκληση καυγα...!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε απομερο μονοπάτι χωματινο, διαδρομης που κανω τις τελευταίες μερες με τι μικρή, κοντά στο νέο λιμάνι για Ιταλια, βλέπω από την αντιθετη κατεύθυνση να ερχεται ενας κυριος με ροττ σε halti. Προσπερνάμε, τα σκυλιά δεν δίνουν σημασία το ένα στο αλλο και προχωράω... στα 20μ που εχω απομακρυνθεί ακουω γρύλλισμα του ροττ. Γυρνάω πανω απο το δεξι ώμο βλέπω οτι ο κυριος εχει κοντοσταθεί και μας κοιτάει.. προχωράω λιγο ακόμα και γυρνάω από τον αριστερο ωμο πισω και βλέπω εναν μετανάστη μεσης ανατολής να μας ακολουθει... ναι ξερω ότι μπορεί καποιοι να πειτε "τι θα σου εκανε μωρε και μη δαιμονοποιούμε"....
Παντως μου ήταν ευχάριστη εκπληξη το ενδιαφέρον του ανθρωπου με το ροττ
 
  • Like
Reactions: Anniegr and ntoulis


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Κάτι σαν ευχάριστη έκπληξη..Συναντάμε 2 κοπέλες με σκυλάκι 3 μηνών,μυρίζονται με τη δικιά μου και αρχίζουν να ψιλοπαίζουν για κάνα δίλεπτο γιατί τα λουριά μπλέκονταν ...Ε πάνω στην κουβέντα τους λέω για την δικιά μου που βρήκε το κέφι της και την ενέργεια της γιατί έχει ψευδοκύηση και στην αρχή ήταν χάλια...Και με ρωτάει η μια κοπέλα τι είναι αυτό και της εξηγώ...Πρώτηηηηηηηηη φορά έκατσε κάποιος ν'ακούσει κάτι που δεν ξέρει και μου είπε κιόλας ότι "Ευχαριστώ που μας το είπες και μας ενημέρωσες για να τα ξέρουμε κι εμείς" .

Όλοι οι άλλοι που τους λες κάτι απλά γυρνούν την μούρη επιδεικτικά ..
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Σε απομερο μονοπάτι χωματινο, διαδρομης που κανω τις τελευταίες μερες με τι μικρή, κοντά στο νέο λιμάνι για Ιταλια, βλέπω από την αντιθετη κατεύθυνση να ερχεται ενας κυριος με ροττ σε halti. Προσπερνάμε, τα σκυλιά δεν δίνουν σημασία το ένα στο αλλο και προχωράω... στα 20μ που εχω απομακρυνθεί ακουω γρύλλισμα του ροττ. Γυρνάω πανω απο το δεξι ώμο βλέπω οτι ο κυριος εχει κοντοσταθεί και μας κοιτάει.. προχωράω λιγο ακόμα και γυρνάω από τον αριστερο ωμο πισω και βλέπω εναν μετανάστη μεσης ανατολής να μας ακολουθει... ναι ξερω ότι μπορεί καποιοι να πειτε "τι θα σου εκανε μωρε και μη δαιμονοποιούμε"....
Παντως μου ήταν ευχάριστη εκπληξη το ενδιαφέρον του ανθρωπου με το ροττ
ναι αλλα αν δεν μας πεις λεπτομερειες για τον μεσης ανατολης μεταναστη..πως θα σχολιασουμε ε ? :)

εβλεπε την σελιν για μεζε ? ηταν καμακι ? ειχε χασει τα κλειδια του ? ειχε επαγγελματικο ραντεβου ? ηταν τσιλιαδορος ? βοηθησε λιγο :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ναι αλλα αν δεν μας πεις λεπτομερειες για τον μεσης ανατολης μεταναστη..πως θα σχολιασουμε ε ? :)

εβλεπε την σελιν για μεζε ? ηταν καμακι ? ειχε χασει τα κλειδια του ? ειχε επαγγελματικο ραντεβου ? ηταν τσιλιαδορος ? βοηθησε λιγο :)
για μεζέ το νιντζα?ουτε για σουπα δεν φτουράει!
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Προσπαθω να την ελεγχω αλλα ειναι πονηρω η μικρη!Γενικα βγαινουμε σε οχι πολυκοσμια και της τραβαω ευκολα την προσοχη με το τρεξιμο.Κατα τ αλλα ειναι αν και ξεροκεφαλη δεν νομιζω οτι θα ενδωσει σε προκληση καυγα...!
Πολλά "αν" και "μάλλον" και "ελπίζω" εισπράττω, για να είσαι τόσο χαλαρή στις βόλτες σας.
Δεν θα έπρεπε :unsure:
Περισσότερο ρισκάρεις, παρά γνωρίζεις με σιγουριά :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: kanarini


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Προσπαθω να την ελεγχω αλλα ειναι πονηρω η μικρη!Γενικα βγαινουμε σε οχι πολυκοσμια και της τραβαω ευκολα την προσοχη με το τρεξιμο.Κατα τ αλλα ειναι αν και ξεροκεφαλη δεν νομιζω οτι θα ενδωσει σε προκληση καυγα...!
Συγγνώμη που παρεμβαίνω σε καθαρά προσωπικό θέμα, αλλά δεν συμφωνώ με τον τρόπο της βόλτας! Κινδυνεύετε ανά πάσα στιγμή, από πολλά. Κινδυνεύεις από το απλό, να τσακωθείς με τον καθένα,που θα δεί ανάμεσα σε κόσμο λυτό σκύλο. Κινδυνεύετε από επιθετικό σκύλο, συνήθως δεσποζόμενο, λυτό ή και δεμένο! Οπως το Ρόττι που έφυγε μαζί με το λουρί από κάποια άσχετη και αν δεν είχα την δικιά μου δεμένη,να την τραβήξω πίσω μου,θα της έκανε ζημιά. Ο,τι έκανε σε μένα, αλλά σε μικρότερο βαθμό, γιατί τον άρπαξα αμέσως από το κολλάρο.
Μην επαναπάυεστε στις ήσυχες στιγμές. Ο καυγάς με ό,τι αυτό συνεπάγεται, γίνεται απρόβλεπτα και από ατομική ευθύνη ενός.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Συγγνώμη που παρεμβαίνω σε καθαρά προσωπικό θέμα, αλλά δεν συμφωνώ με Τον τρόπο της βόλτας! Κινδυνεύετε ανά πάσα στιγμή, από πολλά. Κινδυνεύεις από το απλό, να τσακωθείς με τον καθένα,που θα δεί ανάμεσα σε κόσμο λυτό σκύλο. Κινδυνεύετε από επιθετικό σκύλο, συνήθως δεσποζόμενο, λυτό ή και δεμένο! Οπως το Ρόττι που έφυγε μαζί με το λουρί από κάποια άσχετη και αν δεν είχα την δικιά μου δεμένη,να την τραβήξω πίσω μου,θα της έκανε ζημιά. Ο,τι έκανε σε μένα, αλλά σε μικρότερο βαθμό, γιατί τον άρπαξα αμέσως από το κολλάρο.
Μην επαναπάυεστε στις ήσυχες στιγμές. Ο καυγάς με ό,τι αυτό συνεπάγεται, γίνεται απρόβλεπτα και από ατομική ευθύνη ενός.
Ουφ...βρε ραν ταν πλαν,με αγχωσες! Η αληθεια ειναι πως τα εχω σκεφτει γι αυτο κ οπως εγραψα κραταω παντα το λουρι της. Αν κ δεν εχει συμβει κατι κακο ως τωρα,θα ειμαι περισσοτερο προσεκτικη.ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: kanarini


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Ουφ...βρε ραν ταν πλαν,με αγχωσες! Η αληθεια ειναι πως τα εχω σκεφτει γι αυτο κ οπως εγραψα κραταω παντα το λουρι της. Αν κ δεν εχει συμβει κατι κακο ως τωρα,θα ειμαι περισσοτερο προσεκτικη.ευχαριστω
Υπάρχει σωτηρία...Επιτέλους κάποιος που την συμβουλή δεν την βλέπει σαν κριτική (δεν έχει και εικονίδιο που να χορεύει να το βάλω)
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Σε απομερο μονοπάτι χωματινο, διαδρομης που κανω τις τελευταίες μερες με τι μικρή, κοντά στο νέο λιμάνι για Ιταλια, βλέπω από την αντιθετη κατεύθυνση να ερχεται ενας κυριος με ροττ σε halti. Προσπερνάμε, τα σκυλιά δεν δίνουν σημασία το ένα στο αλλο και προχωράω... στα 20μ που εχω απομακρυνθεί ακουω γρύλλισμα του ροττ. Γυρνάω πανω απο το δεξι ώμο βλέπω οτι ο κυριος εχει κοντοσταθεί και μας κοιτάει.. προχωράω λιγο ακόμα και γυρνάω από τον αριστερο ωμο πισω και βλέπω εναν μετανάστη μεσης ανατολής να μας ακολουθει... ναι ξερω ότι μπορεί καποιοι να πειτε "τι θα σου εκανε μωρε και μη δαιμονοποιούμε"....
Παντως μου ήταν ευχάριστη εκπληξη το ενδιαφέρον του ανθρωπου με το ροττ

ρε γκέλυ, έχε λιγο το νου σου ρε. που πας βόλτα εκει κάτω; καλά εκανε ο ροτάς
σορυ παιδιά για το οφ
 
  • Like
Reactions: ghelly and l.Kyveli


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Υπάρχει σωτηρία...Επιτέλους κάποιος που την συμβουλή δεν την βλέπει σαν κριτική (δεν έχει και εικονίδιο που να χορεύει να το βάλω)
Τοσο η συμβουλη οσο και η κριτικη εχουν παντα κατι να σου δωσουν, αρκει να την παρεις ως ωφελος.Δεν ξερουμε τα παντα,μαθαινουμε ομως...(y)
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Mareco, η αληθεια ειναι οτι οπως εμεις ετσι κ τα σκυλια εχουν τον χαρακτηρα τους.(sorry αν κανω λαθος). Η Λουνα ειναι απο τα ανεξαρτητα σκυλια κ εγινε ετσι γιατι ποτε δεν προσπαθησα να της επιβληθω(λογο αγνοιας). Μπορει να φυγει και να μην ανησυχω γιατι θα επιστρεψει σωα.παντα υπαρχουν κινδυνοι!αλλα μαλλον ειναι αυτοεκπαιδευμενη(ωντας εκ γενητης δεσποτουλα)Το θεμα ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν εχει μπλεξει σε μπελαδες(κοτουλα)και στις ημερες του οιστρου της περιοριζεται.