Εχει κάτι το περίεργο αυτή η συμπεριφορά;


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
το να σε διορθώνει γενικά κτητικότητα δεν περιλαμβάνει... το να πας να του πάρεις κάτι και να μην το αφήνει πάλι μπορεί να είναι παιχνίδι και όχι κτητικότητα το να σε ψευτο- δαγκώνει διορθώνει είναι κτητικότητα από όσο γνωρίζω...

Γενικά συμφωνώ με αυτά που γραφεις αλλα όλα αυτά βγάζουν νόημα στο μυαλό μου αφού τα πέρασα και απέκτησαν νόημα όταν είδε τον σκύλο μου εκπαιδευτής και δουλέψαμε πάνω στα θέματα που υπήρχαν... αυτό νομίζω προσπαθούν να πούνε πολύ και λες και εσύ @theo9
 
  • Like
Reactions: noni_papa and theo9


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
To ότι μόλις την είδε να ζυγώνει και ενω την κοπάνησε, τον έπιασε, τον σβέρκωσε και φώναξε και τον μικρό γυιό να τον σβερκώσει, δεν σχολιάζεται;


Οταν δεν υπάρχει διαίσθηση ή ικανότητα καταννόησης του τι σημαίνει και πως κυριαρχώ σε κάποιον, τότε όλα γίνονται μαντάρα...
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Αν τα πράγματα πάνε κατά διαόλου, ναι. Αλλά ούτε έχω εμπιστοσύνη στον κάθε "εκπαιδευτή", ούτε το θεωρώ κατά διάνοια λογικό έξοδο, εκτός αν τρέχει κάτι πολύ εξαιρετικό και εκτός ελέγχου, ούτε πιστεύω ότι ο εκπαιδευτής πάντα όντως βοηθά.
Μίλα σε εκπαιδευτή και μην κάνεις πειράματα. Έστω να σας δει για να σου πει πεντε πραγματα και αν οι ενδειξεις αυτες δείχνουν κάτι το ανησυχητικό. Δε νομιζω να μην υπάρχει ούτε ένας αξιόλογος επαγγελματίας στην περιοχή σου που να μη μπορείς να εμπιστευθείς.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τι να πρωτοσχολιασεις βρε @epial
Εδώ της προτάθηκε να απευθυνθεί σε εκπαιδευτή και απάντησε πως δεν εμπιστεύεται τους εκπαιδευτές αλλά με μεγάλη ευκολία σβερκωσε το κουτάβι επειδή προτάθηκε από μέλη που δηλώνουν 40 χρόνια φούρναρηδες και έχουν ψησειιιι.......
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Ο εκπαιδευτής είναι πάντα απαραίτητος σε περιπτώσεις σαν και αυτές. Αξιόλογοι εκπαιδευτές υπάρχουν (ευτυχώς προσωπικά βρήκαν έναν μέσω κοινών γνωστών με σοβαρό θέμα και πια έχει γίνει φίλος). Είναι κουτάβι και αν γίνουν λάθη στο χειρισμό του μπορεί να το κυνηγούν για ολόκληρη τη ζωή του. Εφόσον δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί το κάνει, δεν μπορεί ςκαι να βρεις το σωστό τρόπο διόρθωσης και προσέγγισης, πράγματα που εξαρτώνται από το γιατί δημιουργήθηκε αυτή η αντίδραση και κυρίως από το χαρακτήρα του κάθε κουταβιού. Είπαμε, ό,τι εκθέτουμε εδώ είναι προσωπικές εμπειρίες και πράγματα που έπιασαν στα δικά μας σκυλιά. Δεν σημαίνει ότι θα έχουν εφαρμογή και στο δικό σου ούτε ότι πρέπει να δοκιμάσεις όλες αυτές τις εμπειρίες. Στην καλύτερη δεν θα βελτιωθεί τίποτα στην χειρότερη θα χειροτερεύσουν. Και οι καταστάσεις που περιγράφεις, όσο αναλυτικές και αν είναι, δεν μπορούν να απεικονίσουν τη δυναμική της στιγμής και άλλες λεπτομέρειες που ένα εκπαιδευμένο μάτι θα μπορέσει να καταλάβει. Και εμείς είχαμε θέματα "που ανήκω και ποια είναι η θέση μου" και μας δοκίμασε κάπως αλλά φέραμε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ εκπαιδευτή, που την είδε επί το έργον, τη διάβασε, μας βοήθησε να καταλάβουμε και το χαρακτήρα της, μας έδωσε την κατάλληλη προσέγγιση που θα ταίριαζε σε εκείνην, και εμείς την τηρήσαμε με ευλάβεια και τώρα είμαστε μια χαρά :D
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Εδώ της προτάθηκε να απευθυνθεί σε εκπαιδευτή και απάντησε πως δεν εμπιστεύεται τους εκπαιδευτές αλλά με μεγάλη ευκολία σβερκωσε το κουτάβι επειδή προτάθηκε από μέλη που δηλώνουν 40 χρόνια φούρναρηδες και έχουν ψησειιιι.......
ο λογος που προσπαθεις να με προκαλεσεις,ειναι ποιος ακριβως?
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
πλεον υπαρχουν αρκετες σχολες που πας με το σκυλι σου και το βλεπουν και σου λενε 2-3 πραγματα και αν εχεις καποια θεματα τους τα λες.τσαμπα όλα αυτά και παιρνεις και μια ιδεα.
δεν θα σου πουν τι να κανεις μεν αλλα μπορουν να οσυ πουν από το πως είναι ο κουταβος τι δειχνει κτλ.΄
μια ερωτηση.τον κοσμο τον χανει με κατι?
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
To ότι μόλις την είδε να ζυγώνει και ενω την κοπάνησε, τον έπιασε, τον σβέρκωσε και φώναξε και τον μικρό γυιό να τον σβερκώσει, δεν σχολιάζεται;


Οταν δεν υπάρχει διαίσθηση ή ικανότητα καταννόησης του τι σημαίνει και πως κυριαρχώ σε κάποιον, τότε όλα γίνονται μαντάρα...
Δεν τον σβέρκωσα, του είπα να Καθήσει, εβαλα το χέρι μου, το οποίο αποδέχτηκε, και ζήτησα από το μικρό το ίδιο. Ανευ σβερκώματος ή βιας.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τι να πρωτοσχολιασεις βρε @epial
Εδώ της προτάθηκε να απευθυνθεί σε εκπαιδευτή και απάντησε πως δεν εμπιστεύεται τους εκπαιδευτές αλλά με μεγάλη ευκολία σβερκωσε το κουτάβι επειδή προτάθηκε από μέλη που δηλώνουν 40 χρόνια φούρναρηδες και έχουν ψησειιιι.......
Ξαναλέω, δεν τον σβέρκωσα ή καν ακουμπησα, του ζητησα να κάτσει και έβαλα τον μικρό να το επαναλάβει, ωστε να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν κάνει αυτός κουμάντο. Νομίζω ότι δεν ανέφερα κάτι άλλο, και δεν ξέρω γιατί αυτό παρεξηγήθηκε; Δεν μπορώ να βρω κάτι που να υπονοώ βία. Γιατί να σβερκώσω ένα κουτάβι που γαβγίζει;

Όσο για τους εκπαιδευτές:
Η μέχρι στιγμής εμπειρία μου έιναι ότι είναι από τα πραγματα που ο,τι δηλώσεις είσαι. Δηλαδή, αν ήθελα, έχω μεγαλώσει 3-4 σκυλιά, έχω βρεθεί και κοντά σε άλλα 10, αυτοβαπτίζομαι εκπαιδεύτρια, αντιγράφω και καμιά 10αρια βιντεο, και έτοιμη. Λέω και ένα κάρο φούμαρα ότι το σκυλί είναι φοβικό, ειδικής μεταχείρησης, κλπ κλπ, και εξασφαλισμένη η πελατεία για χρόνια. Η ακόμη χειρότερα, πιστεύω κιολας ότι είμαι ειδική...
Προφανώς δεν είναι όλοι έτσι, αλλά είμαι σίγουροι ότι πολλοί είναι από άσχετοι εως επικίνδυνοι.

Όπως θα φιλτράριζα οτηδήποτε ακούω εδώ, οτιδήποτε μου λέει η φίλη μου κλπ, το ίδιο θα κάνω και με εκπαιδευτή. Αν κάτι φαίενται λογικό και ταιριαστό σε εμας, δοκιμάζω. Αν έχω τεράστειο πρόβλημα, και όχι δεν το έχω με ένα 5κιλο κουτάβι που ψάχνει τα όρια, τότε το ξανασκεφτόμαστε.

Από εκεί και πέρα, ο άνθρωπος είχε κατοικίδια χιλιάδες χρόνια χωρίς εκπαιδευτές. Ναι, υπάρχουν εκπαιδευτές που έχουν λόγω υπαρξης, και σενάρια που χρειάζεται βοήθεια. Άλλα το μέσο σκυλί δεν χρειάζεται εκπαιδευτή, χρειάζεται κοινή λογική και μια νορμάλ ρουτίνα. Αν ήταν για να μεγαλωσεις σκύλο να θες εκαπιδευτή, τότε για αιώνες πριν οι σκύλοι θα μας είχαν φάει όλους, ή θα είχαμε εκτελέσει τα σκυλιά και θα είχε θεωρηθεί αποτυχημένο πείραμα εξημέρωσης άγριου ζώου. Όπως δεν χρειάζομαι δασκάλα με διδακτορικό να κάνει ιδιαίτερα στο πρωτάκι μου μην μείνει πίσω στην ανάγνωση, ή πισίνα με ναυαγοσώστη για να μπω στο νερό, δε χρειάζομαι εκπαιδευτή με το καλημέρα. Πιθανόν άλλοι να το βλέπουν αλλιώς. Αλλά δεν είμαι υπέρ του πανικού, της υπερβολης ή του σηκώνω ψηλά τα χέρια με κάθε καθημερινή δυσκολια και αναζητώ έντρομη "ειδικό" να υπακούσω τυφλά. Για γάβγισμα κουταβιού μιλάμε, όχι για νεφρική ανεπάρκεια να ψάχνω ειδική βοήθεια.

Μη συγχέουμε τη συζήτηση και την ανταλλαγή απόψεων με το ότι κάποιος δεν μπορεί να χειριστεί μια κατάσταση, για αυτό δεν είναι το φορουμ, για να βλεπουμε τι κάνουν άλλοι στη θέση μας;
Αν η απάντηση σε όλα είναι "ψάξε καλά τη ράτσα, πάρε σκύλο από εκτροφέα, βρες εκπαιδευτή", μπορεί να μπει σε μια σελίδα αντί του φόρουμ και εκεί να τελειώνουν όλα.
 
  • Like
Reactions: east49


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Χμμ, σε δευτερη αναγνωση, νομίζω ότι είμαι παράπλευρο θύμα παλιά διαμάχης; Μου λέει κάτι ένα μέλος (που δεν τον ξέρω και δεν τον κρίνω, μπορεί να είναι από ειδικός εως πανάσχετος), οπότε όποιος έχει διάσταση απόψεων προσπαθεί να προεξοφλήσει ότι άκουσα τις απόψεις, τις υιοθέτησα, τις πήγα στο άλλο άκρο και πλέον ασκώ ανεξέλεγκτη βία σε ό,τι κινέιται;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το πρόβλημα με τους εκπαιδευτές (από τη μεριά του πελάτη) είναι ένα και είναι σοβαρό. Ζητάμε τη βοήθειά τους όταν έχει ξεκινήσει ήδη (ή και έχει ξεφύγει) το πρόβλημα, με ό,τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτο και δεν επιλέγουμε να προνοησουμε για να μην υπάρξει πρόβλημα*. Είναι σαν να λέμε, δεν κανω εμβόλια στο παιδι μου γιατι τη δεδομένη χρονική στιγμή δε φαίνεται να έχει κατι, ε και αν αποκτήσει, στη χειρότερη, βλέπω και έναν γιατρό.

ΥΓ1: *κι εγώ αυτό έκανα

ΥΓ2: δε λέω οτι το δικό σας είναι "πρόβλημα" ή "έχει ξεφύγει" (δεν εχω παρακολουθήσει το θέμα), μιλάω γενικά.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Πάντως σοβαρά τώρα, να ρωτήσω μερικά πράγματα, ίσως και άσχετα με το θέμα, για νω δω μήπως είμαι λάθος στο σε ποιο φόρουμ είμαι. Χωρίς να εννοω ότι εγώ ή εσείς κάνετε κάτι κακό, καμιά φορά πέφτουμε σε ένα φόρουμ που δεν είναι αυτό που νομίζαμε ότι ήταν, να το πω απλά.

Θεωρείται από το μέσο άνθρωπο εδώ ο εκπαιδευτής απαραίτητος για την ανατροφή σκύλου; Θεωρείται ότι δεν είναι δυνατόν το μέσο μέλος του φόρουμ να έχει μια καλή σχέση με το σκυλί του χωρίς εκπαιεδευτή;
Αν ναι, όντως είμαι σε λαθος φόρουμ, γιατί δεν μιλάμε για καθημερινές καταστάσεις (είμαι 100% σιγουρη ότι η πλειοψηφία των σκυλογονέων ουδέποτε σκέφτηκε εκπαιδευτή, και είναι εντάξει με το σκύλο τους), οπότε ίσως οι προσδοκίες που τίθενται εδώ από το σκύλο να μην είναι αυτές που έχω;
Σα να ήθελα να μπω σε φόρουμ για οδηγίες επιλογής λάστιχων στο σαραβαλάκι μου και να εμπλεξα σε συζήτηση για οδήγηση φορμουλα 1;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πάντως σοβαρά τώρα, να ρωτήσω μερικά πράγματα, ίσως και άσχετα με το θέμα, για νω δω μήπως είμαι λάθος στο σε ποιο φόρουμ είμαι. Χωρίς να εννοω ότι εγώ ή εσείς κάνετε κάτι κακό, καμιά φορά πέφτουμε σε ένα φόρουμ που δεν είναι αυτό που νομίζαμε ότι ήταν, να το πω απλά.

Θεωρείται από το μέσο άνθρωπο εδώ ο εκπαιδευτής απαραίτητος για την ανατροφή σκύλου; Θεωρείται ότι δεν είναι δυνατόν το μέσο μέλος του φόρουμ να έχει μια καλή σχέση με το σκυλί του χωρίς εκπαιεδευτή;
Αν ναι, όντως είμαι σε λαθος φόρουμ, γιατί δεν μιλάμε για καθημερινές καταστάσεις (είμαι 100% σιγουρη ότι η πλειοψηφία των σκυλογονέων ουδέποτε σκέφτηκε εκπαιδευτή, και είναι εντάξει με το σκύλο τους), οπότε ίσως οι προσδοκίες που τίθενται εδώ από το σκύλο να μην είναι αυτές που έχω;
Σα να ήθελα να μπω σε φόρουμ για οδηγίες επιλογής λάστιχων στο σαραβαλάκι μου και να εμπλεξα σε συζήτηση για οδήγηση φορμουλα 1;
Άλλο να οδηγείς σαραβαλάκι, όμως, κι άλλο formula1 :)

Πάντως, οι περισσότεροι "μέσοι ιδιοκτήτες σκύλου" είμαστε, πολύ λίγοι ασχολούνται με καταστάσεις που ο σκύλος χρειάζεται παραπανω εκπαίδευση (βλ σπορ, φύλαξη, κυνήγι κλπ)
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Πάντως σοβαρά τώρα, να ρωτήσω μερικά πράγματα, ίσως και άσχετα με το θέμα, για νω δω μήπως είμαι λάθος στο σε ποιο φόρουμ είμαι. Χωρίς να εννοω ότι εγώ ή εσείς κάνετε κάτι κακό, καμιά φορά πέφτουμε σε ένα φόρουμ που δεν είναι αυτό που νομίζαμε ότι ήταν, να το πω απλά.

Θεωρείται από το μέσο άνθρωπο εδώ ο εκπαιδευτής απαραίτητος για την ανατροφή σκύλου; Θεωρείται ότι δεν είναι δυνατόν το μέσο μέλος του φόρουμ να έχει μια καλή σχέση με το σκυλί του χωρίς εκπαιεδευτή;
Αν ναι, όντως είμαι σε λαθος φόρουμ, γιατί δεν μιλάμε για καθημερινές καταστάσεις (είμαι 100% σιγουρη ότι η πλειοψηφία των σκυλογονέων ουδέποτε σκέφτηκε εκπαιδευτή, και είναι εντάξει με το σκύλο τους), οπότε ίσως οι προσδοκίες που τίθενται εδώ από το σκύλο να μην είναι αυτές που έχω;
Σα να ήθελα να μπω σε φόρουμ για οδηγίες επιλογής λάστιχων στο σαραβαλάκι μου και να εμπλεξα σε συζήτηση για οδήγηση φορμουλα 1;

καλημέρα.
η αποψη σου για την εκπαιδευση οσο και αν με βρισκει αντιθετο είναι περα για περα σεβαστη και δε θα σου πω πηγαινε αλλιως τη πατησες..όχι δεν ισχυει αυτό αλλα δεν ισχυει και το αντιθετο βεβαια.
καποια που εχεις δικιο για μενα :
οντως πλεον παρα πολλοι εχουν γινει εκπαιδευτες επειδή εχουν παρακολουθησει καποια σεμινάρια και μετα εχουν δουλεψει λιγο διπλα σε καποιους γνωστους εκπαιδευτες.μεσα σε αυτους υπαρχουν από καλοι μεχρι και τεμπέληδες ασχετοι.υπαρχου αυτοι που το κανουν για τα φραγκα και αυτοι που το κανουν γιατι οντως το κατεχουν και η επικοινωνια τους με σκυλο είναι σε άλλο επιπεδο.τους ψιλοκαταλαβαινεις όμως και αυτό είναι καλο.
η εκπαιδευση σε ένα σκυλο τι μπορει να δωσει:
να μαθεις εσυ πρωτα διαφορα πραγματα για το σκυλο σου που τωρα τα βλέπεις και ή τα προσπερνάς ή τα μεταφράζεις λαθος .να μαθεις εσυ και ο σκυλος σου να μιλατε την ιδια γλωσσα.
η εκπαιδευση δεν είναι να μαθει μονο εντολες...όχι..αυτό είναι η βιτρινα της.απο πισω όμως είναι πολλα αλλα.
βεβαίως μπορεις να εχεις απιστευτη σχεση με το σκυλο σου χωρις εκπαιδευση.
αλλα χωρις εκπαιδευση μπορει να εχεις και καταστροφικη σχεση πριν το παρεις χαμπαρι καν.
όταν θα δω σκυλια εξω(ένα απλο και συχνο παράδειγμα) που στη βολτα τραβανε το αφεντικο και βλέπεις ότι κανεις τους δεν χαιρεται τη βολτα αυτό είναι μια κακη επικοινωνια μεταξυ τους και εχει κανει τη βολτα από εκει που θα επρεπε να είναι καποια ωρα που και οι δυο περνανε καλα σε καποια ωρα που ο ενας πνίγεται και ταλαιπωρειται και ο άλλος δυσανασχετεί και κραταει φρενο.
.το αφεντικο θα σε καταλαβει αν του πεις 2 πραγματα ετσι αλλα δε ξερεις αν θα μπορεσει να τα κανει..
ο σκυλος όμως για να σε καταλαβει γρηγορα θα επρεπε να του τα μαθεις σωστα από την αρχη.
εγω ειχα σκυλι ανεκπαιδευτο και ημουν και τυχερος σχετικα.όταν απεκτησα το πρωτο μου σκυλι και το πηγα για εκπαιδευση μετα λοιπον καταλαβα ότι οι διαφορες είναι πολύ περισσοτερες από αυτά που λεμε και βλέπουμε.και αν δεν ειχα στο μυαλο μου την εκπαιδευση τωρα με τον μεγαλο θα ειχ απίστευτα προβλήματα.
και τα προβλήματα μ ετο σκυλο δυστυχως σου σημαδευουν τη καθημερινοτητα και τη ζωη.
με τα παλια τα χρονια δεν θα κανω συγκριση γιατι τοτε ολοι απλα κουκουλώνανε τα κακα και η θεση του σκυλου ηταν πιο πολύ για κοπαδια και για να τριγυρνάνε ελευθερα.άλλο τοτε άλλο τωρα.
είναι σαν το παιδι που θα παει παιδικο σταθμο - νηπιαγωγειο.παει εκει όχι για να μαθει κατι αλλα για να συναναστραφεί με αλλα παιδακια και να υπαρχει κοινωνικοποιηση και είναι πιο ομαλη η αναπτυξη του.
η εκπαιδευση καπως ετσι λειτουργει.όχι αναγκαστικη αλλα θα επρεπε να γινεται από ολους για να μην υπαρχουν τα βασανα μετα και να μην υπαρχει και η σχεση αφεντικο-ζωο που δυστυχως υπαρχει σε πολλους.
τελος να πω ότι η εκπαιδευση οντως είναι και ακριβη.δεν είναι κατι που το περνας στο ντούκου.
αυτοι που δουλευεουν με τα ραντεβού ή με πακετα είναι για μενα καθαρα για το χρημα.
αλλα υπαρχουν πολλοι σοβαροι που σου λενε είναι τοσο και η μαθηση τελειωνει οποτε θες εσυ οποτε δεις ότι όλα οκ.
 
  • Like
Reactions: mariakala


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν τον σβέρκωσα, του είπα να Καθήσει, εβαλα το χέρι μου, το οποίο αποδέχτηκε, και ζήτησα από το μικρό το ίδιο. Ανευ σβερκώματος ή βιας.
Ξαναλέω, δεν τον σβέρκωσα ή καν ακουμπησα, του ζητησα να κάτσει και έβαλα τον μικρό να το επαναλάβει, ωστε να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν κάνει αυτός κουμάντο. Νομίζω ότι δεν ανέφερα κάτι άλλο, και δεν ξέρω γιατί αυτό παρεξηγήθηκε; Δεν μπορώ να βρω κάτι που να υπονοώ βία. Γιατί να σβερκώσω ένα κουτάβι που γαβγίζει;
Τελείως διαφορετική εικόνα είχα εγώ από τις αρχικές δηλώσεις.

Εκεί πλησίασα, και το σκυλί έγινε πύραυλος προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Με το που με είδε, άρχισε να τρέχει, τον έπιασα, τον κάθησα κάτω, φώναξα τον γιο μου, να τον κρατήσει και αυτός κάτω
Με το που τον έπιασα λούφαξε
,
Οσο δε για το ότι το «πιάνεις» εσύ και μετά καλείς τον μικρό να το «κρατήσει», διατηρώ σοβαρότατες επιφυλαξεις ότι το σκυλί ξεκαθαριζει ότι του κάνει «κουμαντο» και ο μικρος, οπως είναι υποθετω η προθεσή σου.
Ο δε μικρος σου γυιός, φοβαμαι ότι βγαζει τελείως λαθος συμπερασματα περι ηγεσίας και συμπεριφοράς του ηγέτη.

Ασκήσεις κακής ηγεσίας, στου κασίδη το κεφάλι...
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αφου εκανες και δευτερη αναγνωση,αντιλαμβανεσαι ποσες παρεξηγησεις, ποσα διαφορετικα και λανθασμενα συμπερασματα βγαινουν μεσα απο τον διαλογο που εχεις ανοιξει στο forum; αντιλαμβανεσαι οτι καταρχην μονη σου αλλα λες στην αρχη και αλλα μετα; οποτε το ευλογο συμπερασμα ειναι οτι ειτε εσυ μας τα παρουσιαζεις λαθος (λαθος αναγνωση της καταστασης;λαθος τροπος καταγραφης της; ), ειτε μαζευεις τα λογια σου εξαιτιας των αντιδρασεων που προκαλεις...

γιατι είναι αλλο το
τον κάθησα κάτω, φώναξα τον γιο μου, να τον κρατήσει και αυτός κάτω και μπήκε σε απομόνωση προσωρινώς. Αλλά με παραξενεύει ο ξαφνικός τσαμπουκάς. Καμία σχέση με παιχνίδι.
Με το που τον έπιασα λούφαξε, αλλά προφανώς κάτι δεν πάει καλά αυτή τη στιγμή.
και αλλο το
Ξαναλέω, δεν τον σβέρκωσα ή καν ακουμπησα, του ζητησα να κάτσει και έβαλα τον μικρό να το επαναλάβει, ωστε να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν κάνει αυτός κουμάντο. Νομίζω ότι δεν ανέφερα κάτι άλλο, και δεν ξέρω γιατί αυτό παρεξηγήθηκε;
δηλαδη ειλικρινα,μετα σου φταιει το forum και ζητας διευκρινισεις για την φιλοσοφια που επικρατει εδω μεσα;;;
στο οποιο μονη σου μπαινεις και μοιραζεσαι τους προβληματισμους σου..αν ειχες την κατασταση υπο ελεγχο, προφανως και δεν θα ανοιγες κανενα θεμα. Τι σου ξινιζει οταν σου λεμε, οτι οι εκπαιδευτικες κατευθυνσεις (που εμμεσα αυτο αναζητας) ειναι προτιμοτερο να δινονται απο εξειδικευμενο (σωστο) εκπαιδευτη που θα σας δει in action. Γιατι οταν εσυ, ενα μεσο μελος του φορουμ, αυτο που εχεις καταφερει μεχρι τωρα ειναι το
πλησίασα, και το σκυλί έγινε πύραυλος προς την αντίθετη κατεύθυνση.
αρα, κανε μονη σου μια αξιολογηση της καταστασης και κρινε αν αυτο ειναι το θεμιτο/αποδεκτο επιπεδο σχεσης που θελεις με τον σκυλο σου. Αλλιως κανε πραξη αυτο που και παλι μονη σου εγραψες:
1) Αν δεν ήθελα βοήθεια και γνώμες, δεν θα άνοιγα το thread. Από τη στιγμή που ζητάω γνώμη, προφανώς και θέλω να ακούσω, και όχι μόνο ένα "όλα καλά".
2) Δεν είπα ότι κουτάβι είναι και παίζει σε αυτή τη φάση. Το ξέρω ότι υπάρχει διαφορά στο να επιλέγει να μην ακούσει και να παίζει. Αν το ξέρω πάντα, όχι πιθανότατα. Δεν είναι ο πρώτος σκύλος που έχω και δεν είναι ο πρώτος σκύλος που συναναστρέφομαι, αλλά δεν είμαι ειδική σε εκπαίδευση σκύλων, οπότε ξεκινάω με το δεδομένο ότι κάνω λάθη και κάθε κριτική δεκτή. Οπότε, σχόλια ελεύθερα, θέλω να τα ακούσω :)
αλλα τελικα οταν οι γνωμες που γραφτηκαν δεν σου εκατσαν και τοσο καλα, βγηκες στην επιθεση...
τελος παντων, sorry για το σεντονακι, αλλα να τα γραφουμε οπως εχουν,οχι κατα το δοκουν
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Όσο για τους εκπαιδευτές:
Η μέχρι στιγμής εμπειρία μου έιναι ότι είναι από τα πραγματα που ο,τι δηλώσεις είσαι. Δηλαδή, αν ήθελα, έχω μεγαλώσει 3-4 σκυλιά, έχω βρεθεί και κοντά σε άλλα 10, αυτοβαπτίζομαι εκπαιδεύτρια, αντιγράφω και καμιά 10αρια βιντεο, και έτοιμη. Λέω και ένα κάρο φούμαρα ότι το σκυλί είναι φοβικό, ειδικής μεταχείρησης, κλπ κλπ, και εξασφαλισμένη η πελατεία για χρόνια. Η ακόμη χειρότερα, πιστεύω κιολας ότι είμαι ειδική...
Προφανώς δεν είναι όλοι έτσι, αλλά είμαι σίγουροι ότι πολλοί είναι από άσχετοι εως επικίνδυνοι.
ενω εδω πχ που στα λεει καποιος ο οποιος
κρυβομαστε πισω απο ενα ψευδονυμο και ποτε δεν θα μαθες και ποιοι ειμαστε για ευνοητους λογους
μπορει να δηλωνουμε εκπαιδευτες,δεν ξερεις αν ειμαστε οντως
τον βλεπεις να σχολιαζει,να σχολιαζει και να μην εχει κατι να σου δειξει
μας βλεπεις να μοσταρουυμε εμπειρια ενω δεν μπορεις να δεις καν τα σκλια μας
ειμαστε οι σουπερ χειριστες αλλα δενν μπορειςι να το βεβαιωσεις
τα γραφουμε ωραια καιι τσιγκλαμε να δοκιμασεις κατι χωρις καν να εχουμε δει τον σκυλο σου
και πολλα ακομα που βαριεμαιι να γραψω.

ε οσο να πεις ενα δικιο το εχεις,πιο ευκολα θα καταλαβεις ποιος σου λεει το σωστο εδω μεσα παρα θα κρινεις εναν εκπαιδευτη που θα σε πεισει για την εγγυροτητα του και τον επαγγελματισμο του λαιβ..
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@genie λες: "Άλλα το μέσο σκυλί δεν χρειάζεται εκπαιδευτή". Χρειάζεται όμως εκπαίδευση. Απο το μεγαλόσωμο Καγκαλ μέχρι το τσιουάουα.
Για να γίνει εκπαίδευση χρειάζεται εκπαιδευτής, σωστά;
Τον ρόλο του εκπαιδευτή τον παίρνει ή ο χειριστής του σκύλου ή ο επαγγελματίας εκπαιδευτής (τον οποίο θα πληρώσεις).

Θεωρείς ότι ο κάθε ιδιοκτήτης σκύλου, μπορεί να εκπαιδεύσει; Έχει τις γνώσεις, την δύναμη και την στόφα του ηγέτη; Εϊναι σε θέση να "διαβάσει" το σκύλο του;

Εδώ βλέπω ιδιοκτήτες σκύλων που μου λένε ότι το έχουν πάει και ξαναπάει σε εκπαιδευτή και δεν μπορούν να του επιβληθούν, δεν τους ακουει και πιστεύεις οτι είναι αυτοί ικανοί να εκπαιδεύσουν κιόλας;;;

Απο την άλλη βλέπω συνέχεια σκυλιά με λουρί στον δρόμο (ιδιάιτερα τα μιρκόσωμα) τελείως ανεκπαίδευτα και το σχόλιο πάντα των ιδιοκτητών τους -> μικρό είναι, τι χρειάζεται;

Κανείς πιστεύω δεν μπορεί απο εδώ να αξιολογήσει κανέναν αν ο ίδιος χρειάζεται εκπαίδευση πρώτα και μετά ο σκύλος του, ή αν μπορεί να είναι ο ίδιος εκπαιδευτής στον σκύλο του!

Ο καθένας πράττει κατά την αντίληψή του και την διάθεση που έχει για το πως θέλει το μικρό ζωντανό δίπλα του. Αλλά να έχει αυτογνωσία και να κάνει την αυτοκριτική του μετά, για το τι και πως έγινε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.318
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc