Εχει κάτι το περίεργο αυτή η συμπεριφορά;


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αυτό το σκυλί μέχρι στιγμής δεν το έχει ακουμπήσει κανείς (από εμάς, πριν δεν μπορώ να ξέρω). Μόνο τράβηγμα στο λουρί αν φοράει εκείνη την ώρα, ή τιμωρία. Στο παρελθόν ξέρω ότι οι γονείς μου έδιναν και καμία σφαλιάρα, χωρίς πολλή φιλοσοφία. Αλλά σε ακραία φάση, όχι καθημερινό, απλά το θυμάμαι να έχει γίνει. Μιλάμε για μια σφαλιάρα στον πισινό, όχι ξυλοδαρμό. Αυθόρμητα για φάση όπως αυτή με το άρπαγμα του χεριού, θα μου πήγαινε να του δώσω μία στον πισινό ή να τον σβερκώσω, με τη λογική ότι και άλλος σκύλος αυτό θα του έκανε. Ίσως έχω και εγώ παρα-επηρεαστεί από την τάση που ακούω να μη χτυπάμε ποτέ το σκύλο τώρα τελευταία.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εμάς όταν είχαμε φέρει εκπαιδευτή όταν πρωτοφέραμε τη μικρή (ωραία πρόταση έκανα....) μας είχε πει να τη σβερκώνουμε απλά μας είχε πει να το φυλάμε για σοβαρά θέματα (αρπάγματα κλπ) και όχι πχ επειδή γαβγίζει σε σκύλο ή επειδή βούτηξε καμιά παντόφλα..Από τότε το σβέρκωμα το έχω κρατήσει για κανά ψευτοάρπαγμα όταν πάω να της πάρω κάτι από το στόμα. Όταν είχαμε πρωτοαρχίσει τις βόλτες μας είχε την τάση να πηδάει πάνω μου και να μου ρίχνει ψιλές για παιχνίδι στο πόδι. Στην αρχή της έλεγα μη αλλά δεν έπιανε. Ε και γω μια μέρα τη σβέρκωσα, της χαμήλωσα το κεφάλι ψύχραιμα, της είπα ένα μην και από τότε δεν το ξανάκανε (σημείωση και η Αμπυ ειναι ισχυρογνώμον κουτάβι..δεν τη λες και μαλθακή)
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Εμάς όταν είχαμε φέρει εκπαιδευτή όταν πρωτοφέραμε τη μικρή (ωραία πρόταση έκανα....) μας είχε πει να τη σβερκώνουμε απλά μας είχε πει να το φυλάμε για σοβαρά θέματα (αρπάγματα κλπ) και όχι πχ επειδή γαβγίζει σε σκύλο ή επειδή βούτηξε καμιά παντόφλα..Από τότε το σβέρκωμα το έχω κρατήσει για κανά ψευτοάρπαγμα όταν πάω να της πάρω κάτι από το στόμα. Όταν είχαμε πρωτοαρχίσει τις βόλτες μας είχε την τάση να πηδάει πάνω μου και να μου ρίχνει ψιλές για παιχνίδι στο πόδι. Στην αρχή της έλεγα μη αλλά δεν έπιανε. Ε και γω μια μέρα τη σβέρκωσα, της χαμήλωσα το κεφάλι ψύχραιμα, της είπα ένα μην και από τότε δεν το ξανάκανε (σημείωση και η Αμπυ ειναι ισχυρογνώμον κουτάβι..δεν τη λες και μαλθακή)
Aν επαναληφθεί, με βλέπω να το δοκιμάζω.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και εγώ απορώ με την ευκολία κάποιων ρε Τάσο αλλά τέλος πάντων.
Εγώ πάντως @reinmeister2 αυτό που προτείνεις ως καρατσεκαρισμενο το έχω δει να εφαρμόζεται σε κουτάβι που ήταν φοβικο σε μεγάλο βαθμό και στα 2 του χρόνια του βγήκε σε επιθετικοτητα και άρχισε να δαγκώνει όποιον το πλησίαζε. Σκύλος που πήγε τζάμπα και βαρέσε για ευθανασία ως επικίνδυνος ενώ στην ουσία έφταιγε η λάθος προσέγγιση του ιδιοκτήτη του. Αντίθετα στον δικό μου εφάρμοσα αυτό με την κραυγή που εσύ κράζεις και γενικότερα φρόντισα να χτησω μια σσχέση εμπιστοσύνης ανάμεσα σε μένα και στον σκύλο μου και είχε μια χαρά αποτελέσματα και δεν το μετάνιωσα ποτέ.
Δεν λέω πως είσαι λάθος και πως αυτό που προτείνεις δεν έχει βάση, αλλά το να προτείνουμε σε κάθε περίπτωση αβίαστα χωρίς να κοιτάμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά και με τα χαρακτηριστικά που την διακρίνουν, το θεωρώ λάθος.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προσωπικά τόνισα ήδη ότι το συγκεκριμένο το ακολούθησα μόνο μια φορά στην αρχή αφού είχα δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα και μετά από καθοδήγηση του εκπαιδευτή. Οι διορθώσεις μου περιορίζονται στο μη ή στο να αγνοώ πλήρως τη συμπεριφορά όταν αυτή σχετίζεται με το να μου τραβήξει την προσοχή. ;)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Προσωπικά τόνισα ήδη ότι το συγκεκριμένο το ακολούθησα μόνο μια φορά στην αρχή αφού είχα δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα και μετά από καθοδήγηση του εκπαιδευτή. Οι διορθώσεις μου περιορίζονται στο μη ή στο να αγνοώ πλήρως τη συμπεριφορά όταν αυτή σχετίζεται με το να μου τραβήξει την προσοχή. ;)
Το να στο προτείνει εκπαιδευτής ο οποίος έχει δει τον σκύλο σου και έχει αξιολογησει την κατάσταση, όλα κομπλέ. Το να το προτείνουμε αβίαστα στο φόρουμ χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα περισσότερο, είναι ανευθηνοτητα
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το να στο προτείνει εκπαιδευτής ο οποίος έχει δει τον σκύλο σου και έχει αξιολογησει την κατάσταση, όλα κομπλέ. Το να το προτείνουμε αβίαστα στο φόρουμ χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα περισσότερο, είναι ανευθηνοτητα
Σωστό και προσωπικά λάθος μου :oops:
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις φωνές και τις ξυλιές στον πισινό. Τα δοκίμαζα κι εγώ στο φοβικό μου κουτάβι και όχι μόνο δεν είχε αποτέλεσμα, αλλά κατέστρεψα τελείως τη σχέση μας. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να δουλέψεις την ψυχραιμία και τη συνέπειά σου. Π.χ. όταν του λες κατσε θα καθεται μέχρι να του πεις εσυ να σηκωθεί. κ.ο.κ. Και πάνω από όλα όχι νεύρα.

και όπως σας κόβω μακριά από παιδιά :barefoot:
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Το να στο προτείνει εκπαιδευτής ο οποίος έχει δει τον σκύλο σου και έχει αξιολογησει την κατάσταση, όλα κομπλέ. Το να το προτείνουμε αβίαστα στο φόρουμ χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα περισσότερο, είναι ανευθηνοτητα
ενω το να προτεινουμε κραυγουτλες πονου και μουτρακια σε ιδιοκτητες κυριαρχικων ζωων τα οποια μπορει αργοτερα να κοψουν χερακι ειναι υπευθυνοτητα...

δεν με ενοχλει η ασχετοσυνη μανολο...την ζω στην καθημερινοτητα μου σε ολους τους τομεις...αυτο που με ενοχλει ειναι ο συνδυασμος της με κρισεις ,κατα συνεπεια,εξισου ασχετες...

τελευταια φορα που απαντω σχολιο που δεν στηριζεται απο τεκμηρια...ημουν απολυτως σαφης κι επιπροσθετως τεκμηριωσα οτι εγραψα στο δευτερο ποστ μου...οποιος θελει να αντιπαρατεθει στην τεκμηριωση με αντιστοιχη δικη του θα απαντηθει...οι λοιποι οχι...
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εγώ θα ήθελα @reinmeister2 να επεκταθείς και να γίνεις πιο συγκεκριμένος στους τρόπους χειρισμού και διόρθωσης κυριαρχικών ζώων
εσύ αλλά και όποιος άλλος θεωρεί ότι μπορεί υπεύθυνα να μιλήσει

αρκετοί απο εμάς προσπαθούμε να χτίσουμε μια υγιή σχέση με τα ζώα μας αλλά η άγνοια και η απειρία μας δεν βοηθούν
και προσωπικά θα μου άρεσε πέρα από τον εκπαιδευτή μας να ακούσω και άλλες μεθόδους από μέλη που τα είδαν στην πράξη αλλά και που κάναν τον απολογισμό τους μετά από χρόνια συμβίωσης με το σκύλο τους
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα σας,:)

εγώ θα ήθελα @reinmeister2 να επεκταθείς και να γίνεις πιο συγκεκριμένος στους τρόπους χειρισμού και διόρθωσης κυριαρχικών ζώων
εσύ αλλά και όποιος άλλος θεωρεί ότι μπορεί υπεύθυνα να μιλήσει...
Ίσως... λέω, ίσως...
Θα έπρεπε να βρείτε το "κουράγιο" και να διαβάσετε, αργά και προσεκτικά (ακόμα και "between the lines") το θέμα "Μόκα - ο μικρός της σύντροφος"... υπάρχουν πολλά "εκεί μέσα"...
Πολλά χρόνια... πολλή τεχνογνωσία... πολλά λεφτά... πολύ μεράκι... αρκετοί σοβαροί επαγγελματίες... ουσιαστικές αλλαγές τρόπων ζωής...:cool:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Είναι πονεμένο το θέμα. Εδώ και κάτι μήνες έχουμε καταιγίδα νέων μελών που δεν χρησιμοποιεί καθόλου την αναζήτηση και πιστεύει ότι το φόρουμ, η κυνολογία, ο κόσμος ξεκίνησε τώρα δα που έκαναν εγγραφή....
Έχει κι αυτό την πλάκα του....
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ενω το να προτεινουμε κραυγουτλες πονου και μουτρακια σε ιδιοκτητες κυριαρχικων ζωων τα οποια μπορει αργοτερα να κοψουν χερακι ειναι υπευθυνοτητα...

δεν με ενοχλει η ασχετοσυνη μανολο...την ζω στην καθημερινοτητα μου σε ολους τους τομεις...αυτο που με ενοχλει ειναι ο συνδυασμος της με κρισεις ,κατα συνεπεια,εξισου ασχετες...

τελευταια φορα που απαντω σχολιο που δεν στηριζεται απο τεκμηρια...ημουν απολυτως σαφης κι επιπροσθετως τεκμηριωσα οτι εγραψα στο δευτερο ποστ μου...οποιος θελει να αντιπαρατεθει στην τεκμηριωση με αντιστοιχη δικη του θα απαντηθει...οι λοιποι οχι...
Εγώ αδερφέ δεν πρότεινα στον θεματοθετη ουτε κραυγουλες ούτε τίποτα γιατί σαν άσχετος που είμαι δεν έχω να προτείνω κατι.
Σε εσένα έγραψα να μην προτεινεις σφαλιάρες στα κωλομερια για πάσα νόσο και μαλακια και χωρίς να γνωρίζεις την περίπτωση με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της.

Συμφωνώ πως η άσχετοσηνη σε συνδυασμό με κρίσεις είναι ενοχλητική, αλλά ακόμα πιο ενοχλητικό είναι το καβαλημα του καλάμιού που σε συνδυασμό με ανευθηνοτητα, γίνετε επικίνδυνο.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Χμμ, λοιπον ξυπναμε το πρωί, πάω να του πάρω κάτι με το οποίο έπαιζε γιατί δεν ήξερα τι είναι, βλέπω πως είναι σκουπίδι και πάω να το πετάξω και πάει να με διορθώσει, σαφέστατα. Ε τώρα το έφαγε το σβέρκωμα. Απο εκείνη την ώρα με ακολουθεί στα 2 μέτρα, και ξαπλώνει στο πάτωμα μόλις τον κοιτάξω, όπως κάνει όταν βλέπει μεγάλο αρσενικό σκύλο. Για να δούμε.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
αρχιστε να σβερκωνετε τα σκυλια σας και σας σιγουρα καποιοι δεν θα το καταφέρετε σωστα και καποιοι αλλοι δεν θα δειξετε σε βαθος χρονου αυτό που θελετε στο σκυλι.
μην κανετε τετοια πραγματα μονοι σας ειδικα σε σκυλια που είναι κυριαρχικα .
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Και εγώ απορώ με την ευκολία κάποιων ρε Τάσο αλλά τέλος πάντων.
Εγώ πάντως @reinmeister2 αυτό που προτείνεις ως καρατσεκαρισμενο το έχω δει να εφαρμόζεται σε κουτάβι που ήταν φοβικο σε μεγάλο βαθμό και στα 2 του χρόνια του βγήκε σε επιθετικοτητα και άρχισε να δαγκώνει όποιον το πλησίαζε. Σκύλος που πήγε τζάμπα και βαρέσε για ευθανασία ως επικίνδυνος ενώ στην ουσία έφταιγε η λάθος προσέγγιση του ιδιοκτήτη του. Αντίθετα στον δικό μου εφάρμοσα αυτό με την κραυγή που εσύ κράζεις και γενικότερα φρόντισα να χτησω μια σσχέση εμπιστοσύνης ανάμεσα σε μένα και στον σκύλο μου και είχε μια χαρά αποτελέσματα και δεν το μετάνιωσα ποτέ.
Δεν λέω πως είσαι λάθος και πως αυτό που προτείνεις δεν έχει βάση, αλλά το να προτείνουμε σε κάθε περίπτωση αβίαστα χωρίς να κοιτάμε την κάθε περίπτωση ξεχωριστά και με τα χαρακτηριστικά που την διακρίνουν, το θεωρώ λάθος.

σε μια εκπαιδευση όλα θα πρεπει να δοκιμαστουν αναλογα το σκυλι.
ξεκινάς από τα πιο ηπια και προχωρας αν δεις ότι δε καταλαβαινει ή ότι είναι κυριαρχικο κτλ.
εδώ στο φορουμ το να πει καποιος σβερκωσε το ναι είναι μια μεθοδος που λειτουργει.
επειδή δεν υπαρχει η εευχερει να πεις κανε πρωτα το α μετα το β και μετα σβερκωσε το λες κατευθείαν τη λυση που θα φερει αποτέλεσμα όπως και ναναι.
η εκπαιδευση σκυλου είναι για κάθε σκυλο διαφορετικη.,
εδώ εμενα με εχουν κραξει που ειπα σαν τιμωρια δεσε το σκυλο καπου (πχ στο καλοριφέρ για καποια ωρα να ηρεμησει) .κατι το οποιο είναι βασικος κανονας εκπαιδευσης..
αρα μη τα περνετε της μετριτης καποια. εγω - εσυ , ο οποιοσδηποτε θα πουν καποια πραγματα που εχουμε δει να δουλευουν.αν δεν ξερει ο άλλος τι α κανει και πως μη τα κανει.
με το να του δωσεις μια ειτε στο κωλο ειτε στη μουσουδα ειτε οπουδήποτε αλλου διαφωνω γενικα γιατι υπαρχουν αλλοι τροποι να σε καταλαβει ένα κουταβι - σκυλι.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
σε μια εκπαιδευση όλα θα πρεπει να δοκιμαστουν αναλογα το σκυλι.
ξεκινάς από τα πιο ηπια και προχωρας αν δεις ότι δε καταλαβαινει ή ότι είναι κυριαρχικο κτλ.
εδώ στο φορουμ το να πει καποιος σβερκωσε το ναι είναι μια μεθοδος που λειτουργει.
επειδή δεν υπαρχει η εευχερει να πεις κανε πρωτα το α μετα το β και μετα σβερκωσε το λες κατευθείαν τη λυση που θα φερει αποτέλεσμα όπως και ναναι.
η εκπαιδευση σκυλου είναι για κάθε σκυλο διαφορετικη.,
εδώ εμενα με εχουν κραξει που ειπα σαν τιμωρια δεσε το σκυλο καπου (πχ στο καλοριφέρ για καποια ωρα να ηρεμησει) .κατι το οποιο είναι βασικος κανονας εκπαιδευσης..
αρα μη τα περνετε της μετριτης καποια. εγω - εσυ , ο οποιοσδηποτε θα πουν καποια πραγματα που εχουμε δει να δουλευουν.αν δεν ξερει ο άλλος τι α κανει και πως μη τα κανει.
με το να του δωσεις μια ειτε στο κωλο ειτε στη μουσουδα ειτε οπουδήποτε αλλου διαφωνω γενικα γιατι υπαρχουν αλλοι τροποι να σε καταλαβει ένα κουταβι - σκυλι.
Eιναι κακό να δέσεις το σκύλο; Δηλαδή αν δεν έχεις τη δυνατότητα να τον απομονώσεις αλλιώς, τι τον κάνεις; Και δεν εννοώ μόνο για τιμωρία, πες πως θες να κάνεις κατι 10 λεπτά και σε εμποδίει ή κινδυνεύει
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Eιναι κακό να δέσεις το σκύλο; Δηλαδή αν δεν έχεις τη δυνατότητα να τον απομονώσεις αλλιώς, τι τον κάνεις; Και δεν εννοώ μόνο για τιμωρία, πες πως θες να κάνεις κατι 10 λεπτά και σε εμποδίει ή κινδυνεύει

για καποιους μαλλον είναι.
το θεμα δεν είναι ποιος εχει δικιο ή αν καποιος εχει ,το θεμα είναι ότι η εκπαιδευση εχει τοσα διαφορετικα πραγματα που εχουν να κανουν με διαφορετικα σκυλια τα οποια καποιος θα κανει τα μισα καποιος άλλος μπορει να τα κανει και όλα .
σε ένα φορουμ θα ακουστουν όλα.και ο κάθε ιδιοκτητης θα κρινει τι θα κανει με το αν μπορει ν ατο κανει , αν αρκει στο κυλι του , τη περιπτωση , χιλια δυο πραγματα.
 
  • Like
Reactions: east49 and genie


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σαφέστατα και ό,τι αναφέρει ο καθένας εδώ μέσα είναι προϊόν προσωπικής εμπειρίας με το συγκεκριμένο δικό του σκύλο υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις που έπιασαν. Σαφέστατα δεν είναι πανάκεια δια πάσα νόσο και πάσα μαλακία. Για μένα το σωστότερο για κάποιον που δεν το κατέχει το άθλημα (βάζω φυσικά και εμένα μέσα) είναι να καλέσει έναν εκπαιδευτή για το συγκεκριμένο θέμα, όπου θα μπορέσει να δει από κοντά το σκύλο και την ιδιοσυγκρασία του για να πει και ποια διόρθωση θα δουλέψει στο σκύλο. Σε κάποια πιάνει η φωνή, σε κάποια άλλα να τα αγνοείς, σε κάποια να τα δένεις κάπου για λίγη ώρα, σε καποια λειτουργεί το σβέρκωμα. Για την Άμπυ, επειδή μάλλον την είδε τσαμπουκαλεμένη, μας είπε σε θέματα ψευτοαρπάγματος όσο ήταν ακόμα πιο μικρή αν δεν της κοβόταν με το μη να προχωράγαμε σε σβέρκωμα (αφού μας έδειξε- όχι πάνω στο σκύλο φυσικά- πώς να το κάνουμε σωστά) και αυτό μόνο ως ύστατη λύση. Για μένα πάει περισσότερο αυτός ο χαρακτήρας παίρνει αυτή τη διόρθωση (αλήθεια ξέρει κανένας κανενα καλό βιβλίο που αναφέρεται στη ψυχολογία του σκύλου κλπ;)