Εχινοκοκος


Domino

Member
14 Φεβρουαρίου 2014
10
0
Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος και δεν ξερω αν γραφω στο σωστο μερος και αν εχει αναφερθει ξανα το θεμα αλλα δεν βρηκα τιποτα.Εχω ενα ημιαιμο λαμπραντορ και απο τοτε που τον βρηκα τον παω κανονικα στον κτηνιατρο για ολα τα φαρμακα αλλα το χαπι για τον εχινοκοκο επρεπε να το παρει τον ιανουαριο και το θυμηθηκα σημερα εναμιση μηνα μετα σχεδον.Μπορει να υπαρχει κανενας κυνδινος;
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος και δεν ξερω αν γραφω στο σωστο μερος και αν εχει αναφερθει ξανα το θεμα αλλα δεν βρηκα τιποτα.Εχω ενα ημιαιμο λαμπραντορ και απο τοτε που τον βρηκα τον παω κανονικα στον κτηνιατρο για ολα τα φαρμακα αλλα το χαπι για τον εχινοκοκο επρεπε να το παρει τον ιανουαριο και το θυμηθηκα σημερα εναμιση μηνα μετα σχεδον.Μπορει να υπαρχει κανενας κυνδινος;
Ο κτηνίατρος τί σου είπε για αυτό ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Domino καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Σ'αυτό το μέρος που γράφεις, είναι για να μας παρουσιάσεις τον σκύλο σου. Να μας πεις, πως το βρήκες, αν είναι αγόρι ή κορίτσι, τι ηλικία έχει και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου.

Τα ιατρικά, στο τμήμα της "Υγείας", αφού πρώτα και για κάθε θέμα, έχεις συμβουλευθεί τον γιατρό σου και μόνο. Διάβασε γενικά, να ξέρεις όλα τα προληπτικά, που πρέπει να του κάνεις.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εαν ο σκυλος σου ζει μεσα σε ελεγχομενο περιβαλλον και τρωει ελεγχομενη τροφη, δεν υπαρχει και μεγαλος κινδυνος για εχινοκοκκος.

Και γενικος δεν δινουμε χαπια αποπαρασιτοσης ετσι - "προλυπτικα". Κανουμε εξεταση κοπρανων οταν υπαρχει υποψια για εντοπαρασιτα ( εστω και καθε 3 μηνες, οπος μας λενε να παρουν χαπι οι κτνηνιατροι)- και οταν αυτη βγει θετικη- τοτε δινουμε χαπι! ( οπος δεν παιρνουμε Αντιβιοση καθε 3 μηνες, μην τυχων και παθουμε καμια λοιμοξη)!
 


Domino

Member
14 Φεβρουαρίου 2014
10
0
Τον γιατρο δεν τον ρωτησα ακομα αφου σημερα το θυμηθηκα.Διαβαασα λιγο για το πως μπορει να κολισει και τετοια και δεν βρηκα κατι ανησυχητικο γιατι ζει σε ελενχομενο περιβαλλον.Τωρα για τα χαπια που μου ειπες εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι καθε 3 μηνες πρεπει να τα περνει οπως και την αμπουλα για ψιλους τσιμπουρια κτλ.Δηλαδη να κανω καθε 3 μηνες εξεταση κοπρανων; Εσυ αυτο κανεις;
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εαν ο σκυλος σου ζει μεσα σε ελεγχομενο περιβαλλον και τρωει ελεγχομενη τροφη, δεν υπαρχει και μεγαλος κινδυνος για εχινοκοκκος.

Και γενικος δεν δινουμε χαπια αποπαρασιτοσης ετσι - "προλυπτικα". Κανουμε εξεταση κοπρανων οταν υπαρχει υποψια για εντοπαρασιτα ( εστω και καθε 3 μηνες, οπος μας λενε να παρουν χαπι οι κτνηνιατροι)- και οταν αυτη βγει θετικη- τοτε δινουμε χαπι! ( οπος δεν παιρνουμε Αντιβιοση καθε 3 μηνες, μην τυχων και παθουμε καμια λοιμοξη)!
Αυτο, το οτι δεν γινεται προληπτικη αποπαρασίτωση το υποστηρίζεις κατηγορηματικά; εννοω οτι το εχεις διπλοτσεκάρει με Κτηνιάτρους κλπ?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτο, το οτι δεν γινεται προληπτικη αποπαρασίτωση το υποστηρίζεις κατηγορηματικά; εννοω οτι το εχεις διπλοτσεκάρει με Κτηνιάτρους κλπ?
Ναι! (δουλευω σε κτνηνιατρειο!).
Το τριμηνο το θεωρουν οι κτνηνιατροι "ασφαλες" για να μην υπαρξει ποτέ μεγαλο φορτο εντοπαρασιτων στον οργανισμο- ακομα και οταν κολλησει ο σκυλος την επομενη μερα απο την προιγουμενη αποπαρασιτοση.

Εγω πλεων δεν κανω καθε 3 μηνες εξετασεις κορπανων. Παλια ομος εκανα, επειδη με ειχαν φοβερισει και εμενα διαφοροι κτνηνιατροι.
Τα σκυλια μου διατρεφονται με ωμη διατροφη, που κανει το εντερο πολυ πιο ανθεκτικο σε προσβολες εντοπαρασιτων. Επισης ταιζω πολυ τακτικα τριμμενο καρωτο και ινδικη καρυδα- κατι που θεορουνται φυσικα "αποπαρασιτικα".
Οι εξετασεις τους ηταν παντα αρνητικες- για 3 χρονια συνεχομενα ( με εξετασεις σε τακτα διαστηματα).
Χαπι αποπαρασιτοσης εχω να δωσω πανω απο 5 χρονια τωρα.
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Κοιτα, ενδιαφερουσα αποψη και αν εχεις δει αυτα τα αποτελεσματα καλα κανεις και μπραβο σου! Εγω , για να ειμαι ειλικρινης, δε θέλω να ρισκάρω με την καμία να νοσησει και για το λόγο αυτο κανω τακτικη αποπαρασίτωση. Η εξέταση κοπράνων ναι βοηθάει φυσικά απλώς δε μπορούν όλοι να διαθέσουν το απαιτουμενο ποσό καθε τριμηνο για να την κανουν. Και πέρα απ αυτο, η αντιβίωση με την αποπαρασίτωση δε μπορουν να συγκριθουν δίνονται για διαφορετικους λόγους. Σκεψου , αν ισχυε αυτο που λες προφανως θα ειχε εφαρμογη και στα εξωτερικα παρασιτα, σωστα; Δηλαδη εσυ περιμενεις να κατασκηνωσουν οι ψυλλοι και τα τσιμπουρια και μετα να ψεκασεις ή να ριξεις αμπουλα? Δεν το κανεις και αυτο προληπτικα? Σκεψου το..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η εξέταση κοπράνων ναι βοηθάει φυσικά απλώς δε μπορούν όλοι να διαθέσουν το απαιτουμενο ποσό καθε τριμηνο για να την κανουν. Και πέρα απ αυτο, η αντιβίωση με την αποπαρασίτωση δε μπορουν να συγκριθουν δίνονται για διαφορετικους λόγους. Σκεψου , αν ισχυε αυτο που λες προφανως θα ειχε εφαρμογη και στα εξωτερικα παρασιτα, σωστα; Δηλαδη εσυ περιμενεις να κατασκηνωσουν οι ψυλλοι και τα τσιμπουρια και μετα να ψεκασεις ή να ριξεις αμπουλα? Δεν το κανεις και αυτο προληπτικα? Σκεψου το..
Aν πας απ ευθειας τα κοπρανα στο εργαστηριο, κοστιζει 15ευρω.
Σε μεγαλοσωμο σκυλο τα ιδια τα χαπια δεν ειναι πολυ φτηνοτερα.
Εξωτερικα ο σκυλος που ερχεται σε επαφη με το χωμα/περιβαλλον μπορει να προσβληθει ανα πασα ωρα.
Εσωτερικα λειτουργει η αμυνα του οργανισμου του, οποτε δεν συμβαινει το ιδιο.
Ουτε γω δινω χαπι ανα τριμηνο σε ενηλικα σκυλια......
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Φίλε / φίλη Domino. Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αν ήμουν στη θέση σου, το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόμουν να κάνω, θα ήταν να πάρω τηλέφωνο τον γιατρό κατ' ευθείαν με το που το θυμόμουν. Ομολογώ πως με παραξενεύει το γεγονός πως αν και η ώρα ανάρτησης του θρεντ σου δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως ακατάλληλη, επέλεξες πρώτα να κάνεις λογαριασμό στο φόρουμ και να αναρτήσεις νέο θέμα από το να τηλεφωνήσεις στον κτηνίατρο που σου κουράρει το σκυλάκι.

Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι που ψάχνεις πληροφορίες και ενημέρωση, απλά η σειρά ενεργειών έπρεπει να γίνει αντίστροφα στην προκειμένη περίπτωση, κατά τη γνώμη μου πάντα.

Δώσε ενημέρωση για το τί σου είπε ο γιατρός, και δώσε φωτός στον λαό :D
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Aν πας απ ευθειας τα κοπρανα στο εργαστηριο, κοστιζει 15ευρω.
Σε μεγαλοσωμο σκυλο τα ιδια τα χαπια δεν ειναι πολυ φτηνοτερα.
Εξωτερικα ο σκυλος που ερχεται σε επαφη με το χωμα/περιβαλλον μπορει να προσβληθει ανα πασα ωρα.
Εσωτερικα λειτουργει η αμυνα του οργανισμου του, οποτε δεν συμβαινει το ιδιο.
Ουτε γω δινω χαπι ανα τριμηνο σε ενηλικα σκυλια......
αυτο με το απευθειας κονε και το κοστος δεν το γνωριζω. Ξερω οτι εαν γινει εξεταση μεσω Κτηνιατρου οπως είθισται τότε μπορεί και συνηθως το κάνει, να χρεωσει επισκεψη τουτεστιν συνολικα στην καλυτερη 20-30 ευρω κατα μεσο ορο. Ακομη και αυτο το ποσο ανα τριμηνο κάποιοι απο μας δυσκελευονται να το διαθέσουν. Το χαπι απο την αλλη κοστιζει 3 ευρω και φυσικα ακομη και αν το δωσει ο Γιατρος δεν τον παίρνει να χρεωσει επισκεψη, επομενως συμφέρει σε καποιους
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
αυτο με το απευθειας κονε και το κοστος δεν το γνωριζω. Ξερω οτι εαν γινει εξεταση μεσω Κτηνιατρου οπως είθισται τότε μπορεί και συνηθως το κάνει, να χρεωσει επισκεψη τουτεστιν συνολικα στην καλυτερη 20-30 ευρω κατα μεσο ορο. Ακομη και αυτο το ποσο ανα τριμηνο κάποιοι απο μας δυσκελευονται να το διαθέσουν. Το χαπι απο την αλλη κοστιζει 3 ευρω και φυσικα ακομη και αν το δωσει ο Γιατρος δεν τον παίρνει να χρεωσει επισκεψη, επομενως συμφέρει σε καποιους
Το drontal plus αν θυμαμαι καλα παει κοντα στα 3ευρω/10κιλα
Για βαλε για 50κιλο σκυλο!?
Οσο κ το κοστος της εξετασης.......
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα εξωτερικα παρασιτα ειναι, οπος ειπε και ο east49- ειναι εντελος αλλο κεφαλαιο!
Αμπουλες οστοσο δεν βαζω στα δικα μου- μονο απο αρχες απριλιου- τελος δεκεμβριο το λουρακι scalibor ( και δεν κανουν μπανιο με σαμπουαν ολες αυτες της μηνες). Τον υπολοιπο καιρο τους βαζω frontline Spray καθε 6 εβδωμαδες- για να καλυπτομαστε απο ψυλλους ( τα σκυλια μου ειναι τουλαιχτον καθε Σ/Κ στην εξοχη, οπου κυκλοφορουν απειρες γατες και αδεσποτα σκυλια- μαζι τους στα χορταρια).

Εξεταση κοπρανων μου στοιχιζει 10 ευρω ( την κανει φιλη μου, που δουλευει σε κλινικη). Και ακομα και τα διπλα να ηταν- θα το προτιμουσα απο το να διαταρασσω καθε τρεις και λιγο ολην την χλοριδα του εντερου των σκυλων μου με χαπια- που ισως δεν ειναι καν απαραιτητα ( μιας και δεν εχουν σκουλικια!). Η μια δικια μου σκυλα παθαινει ευκολα κολιτιδα- και μετα απο χαπι την εχουμε σιγουρη, εαν δεν λαμβανουμε τα μετρα μας ( δινουμε εντερομυκητες και ζυμομυκητες για να την επαναφερουμε γρυγορα).
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μιλάμε γενικά για τη μέση τιμή για εξέταση κοπράνων, πληρώνεις λιγότερα για τους λόγου ςπου προανέφερες, δε λέει κάτι αυτο.
Γιατι είναι άλλο κεφάλαιο; Ειναι ακριβως το ίδιο κεφάλαιο. Συγκρίνεις τα εσωτερικα παράσιτα με την αντιβίωση, πράγματα άσχετα μεταξύ τους και δε δέχεσαι τη συγκριση εσωτερικών-εξωτερικών παρασιτων? Εκανα μια απλη ερωτηση. Θεωρείς σωστό να περιμένεις πρωτα να εγκατασταθουν ψυλλοι και τσιμπουρια και μετα να λάβεις μέτρα; Αν ναι τοτε μάλλον κάπου κάνεις λάθος. Και γιατί να μην ισχυει το ιδιο και στα εσωτερικα; Η επιβαρυνση απο το χαπι ειναι μηδαμινη σε σχεση με αυτο που μπορει να παθουν εάν αρρωστήσουν.
Υπαρχει η φαρμακευτική πρόληψη και η φαρμακευτική θεραπεία, άλλοτε είναι η πρώτη αναγκαία και άλλοτε η δευτερη, πάντοτε όμως η προληψη είναι προτιμότερη της θεραπείας.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μιλάμε γενικά για τη μέση τιμή για εξέταση κοπράνων, πληρώνεις λιγότερα για τους λόγου ςπου προανέφερες, δε λέει κάτι αυτο.
Γιατι είναι άλλο κεφάλαιο; Ειναι ακριβως το ίδιο κεφάλαιο. Συγκρίνεις τα εσωτερικα παράσιτα με την αντιβίωση, πράγματα άσχετα μεταξύ τους και δε δέχεσαι τη συγκριση εσωτερικών-εξωτερικών παρασιτων? Εκανα μια απλη ερωτηση. Θεωρείς σωστό να περιμένεις πρωτα να εγκατασταθουν ψυλλοι και τσιμπουρια και μετα να λάβεις μέτρα; Αν ναι τοτε μάλλον κάπου κάνεις λάθος. Και γιατί να μην ισχυει το ιδιο και στα εσωτερικα; Η επιβαρυνση απο το χαπι ειναι μηδαμινη σε σχεση με αυτο που μπορει να παθουν εάν αρρωστήσουν.
Υπαρχει η φαρμακευτική πρόληψη και η φαρμακευτική θεραπεία, άλλοτε είναι η πρώτη αναγκαία και άλλοτε η δευτερη, πάντοτε όμως η προληψη είναι προτιμότερη της θεραπείας.
Μιλαμε για την κανονικη τιμη εξετασης κοπρανων σε μικροβιολογικο εργαστηριο!
Ειναι 15ευρω.
Δεν εχεις κανενα λογο να τα πας στον κτηνιατρο να πληρωσεις επισκεψη, για να τα παει αυτος στο μικροβιολογικο εργαστηριο!
Τα πας απευθειας κ πληρωνεις οσο θα κοστιζε το ιδιο το χαπι σε ενα μεγαλοσωμο σκυλο!

Σε εναν ενηλικο σκυλο που διατρεφεται σωστα κ δεν τρωει απο κατω οτι βρει η πιθανοτητα να χρειαζεται εσωτερικη αποπαρασιτωση ανα τριμηνο ειναι μηδενικη γιατι λειτουργει η αμυνα του οργανισμου του κ τα σκουλικια δεν δημιουργουνται.

Για τα εξωτερικα παρασιτα, δεν υπαρχει καμια αμυνα του οργανισμου!
Περασε απο τα χωματα κυλιστηκε, ανεβηκαν τα τσιμπουρια κ κανουνε παρτυ..... περασε κοντα σε ζωο που εχει ψυλλους, αυτοι μεταναστευσαν κ καβατζωθηκαν στο δικο σου σκυλο!!!
Αλλο πραγμα η εσωτερικη αποπαρασιτωση αλλο η εξωτερικη......

Παρ ολα αυτα ο καθενας κανει οτι κρινει σωστο........
 




Domino

Member
14 Φεβρουαρίου 2014
10
0
Δηλαδη εσεις τι μου προτεινετε να του δωσω η οχι;Δεν υπαρχει δηλαδη κανενας κυνδινος;Ρωταω οσους δεν δινουν τα χαπια.Και αν εμφανιστει πως το καταλαβαινω;Παντως ξερω πως αν κολλησει ειναι δυσκολο να φυγει.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μιλαμε για την κανονικη τιμη εξετασης κοπρανων σε μικροβιολογικο εργαστηριο!
Ειναι 15ευρω.
Δεν εχεις κανενα λογο να τα πας στον κτηνιατρο να πληρωσεις επισκεψη, για να τα παει αυτος στο μικροβιολογικο εργαστηριο!
Τα πας απευθειας κ πληρωνεις οσο θα κοστιζε το ιδιο το χαπι σε ενα μεγαλοσωμο σκυλο!

Σε εναν ενηλικο σκυλο που διατρεφεται σωστα κ δεν τρωει απο κατω οτι βρει η πιθανοτητα να χρειαζεται εσωτερικη αποπαρασιτωση ανα τριμηνο ειναι μηδενικη γιατι λειτουργει η αμυνα του οργανισμου του κ τα σκουλικια δεν δημιουργουνται.

Για τα εξωτερικα παρασιτα, δεν υπαρχει καμια αμυνα του οργανισμου!
Περασε απο τα χωματα κυλιστηκε, ανεβηκαν τα τσιμπουρια κ κανουνε παρτυ..... περασε κοντα σε ζωο που εχει ψυλλους, αυτοι μεταναστευσαν κ καβατζωθηκαν στο δικο σου σκυλο!!!
Αλλο πραγμα η εσωτερικη αποπαρασιτωση αλλο η εξωτερικη......

Παρ ολα αυτα ο καθενας κανει οτι κρινει σωστο........
Μπορει και να χει τοσο αλλα πιστευεις οτι υπαρχει εργαστηριο σε καθε μικρη πολη της Ελλαδος και σε καθε χωριο? δηλαδη τι πρεπει να κανεις, ταξιδι με τα κοπρανα παραμασχαλα ? :) αλλα και να χε, ειναι οπως οταν σε παραπεμπει ο γιατρος για ακτινογραφία. Θα παραμεινεις με τη διαγνωση του ακτινολογου ή ειναι πιο σωστο να ακουσεις τη γνωμη του ειδικου? ή θα βγαλεις μονος σου διαγνωση? Δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα, το ξαναλεω .. ουτε μπορεις να βασιζεσαι αποκλειστικα στην αμυνα του σκυλου, σκυλοι χανονται συχνα πυκνα απ αυτα.. αλλα ναι ο καθενας παιζει με τις πιθανοτητες υπ ευθυνη του.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22