Εχινοκοκος


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Δηλαδη εσεις τι μου προτεινετε να του δωσω η οχι;Δεν υπαρχει δηλαδη κανενας κυνδινος;Ρωταω οσους δεν δινουν τα χαπια.Και αν εμφανιστει πως το καταλαβαινω;Παντως ξερω πως αν κολλησει ειναι δυσκολο να φυγει.
Domino κανείς δε θα σου απαντήσει κάνε αυτό ή κάνε εκείνο. Αυτήν την απόφαση και την ευθύνη της θα την πάρεις εσύ, μόνος σου.
Δεν είναι σωστό ή λάθος, άσπρο ή μαύρο. Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες -για παράδειγμα η ηλικία, τα κουτάβια χρειάζονται πιο συχνή αποπαρασίτωση. Μετά πολύ σημαντικό είναι το πού μένεις (βόρεια ή νότια) και αν πρέπει να προσέξεις τη διροφιλαρίωση (που μας αποσχολεί τους μήνες που υπάρχουν κουνούπια).
Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις παρόμοια θέματα που αναλυτικά έχουν εκτεθεί όλες οι απόψεις.


Μπορει και να χει τοσο αλλα πιστευεις οτι υπαρχει εργαστηριο σε καθε μικρη πολη της Ελλαδος και σε καθε χωριο? δηλαδη τι πρεπει να κανεις, ταξιδι με τα κοπρανα παραμασχαλα ? :smile: αλλα και να χε, ειναι οπως οταν σε παραπεμπει ο γιατρος για ακτινογραφία. Θα παραμεινεις με τη διαγνωση του ακτινολογου ή ειναι πιο σωστο να ακουσεις τη γνωμη του ειδικου? ή θα βγαλεις μονος σου διαγνωση? Δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα, το ξαναλεω .. ουτε μπορεις να βασιζεσαι αποκλειστικα στην αμυνα του σκυλου, σκυλοι χανονται συχνα πυκνα απ αυτα.. αλλα ναι ο καθενας παιζει με τις πιθανοτητες υπ ευθυνη του.
Ghost από ότι ξέρω δε χρειάζεται το πλέον υπερσύγχρονο εργαστήριο. Και εν πάσει περιπτώσει εκεί που δεν υπάρχει είναι άλλης φύσης πρόβλημα.
Η FrenchieFan έχει ήδη επιχειρηματολογίσει υπέρ τη θέσης την οποία και εγώ ακολουθώ (τα ποστ της άλλωστε με έχαν βοηθήσει να αποφασίσω όταν σκεφτόμουν και εγώ τη θα κάνω :)).
Να προσθέσω μόνο ότι από ότι έχω διαβάσει καλό είναι ο σκύλος να μην κάνει εξετάσεις αίματος κάποιες μέρες αφού πάρει το χάπι γιατί επηρεάζονται κάποιες τιμές στη γενική (ίσως ανεβαίνουν τα λευκά, δε θυμάμαι ακριβώς) οπότε θα χρειαστεί να τις επαναλάβει αργότερα για να δείξουν την γενικότερη κατάσταση του. Οι εξετάσεις όμως κάτι δείχνουν για την κατάσταση της υγείας του σκύλου. Αν και δεν είμαι γιατρός το να επηρεάζονται, έστω για δυο μέρες το μήνα, κάποιες τιμές δε μου ακούγεται πολύ καλό.
Συμφωνούμε ότι γενικά σε όλα τα θέματα πρέπει να αποφασίζουμε υπεύθυνα, αφού ενημερωθούμε κλπ.
Για την προσωπική ευθύνη του καθενός μας θα σου πω όμως ότι εγώ όντας τυχερή με ένα σκύλο υγιή σαν ταύρο δε θα άντεχα αν σε (τουλάχιστον!) τριάντα-σαράντα χρόνια μάθαινα ότι έχει καρκίνο ή οποιαδήποτε μακροπρόθεσμη “αλλοίωση” της υγείας του (από αυτές που δε σχετίζεται με ένα εκ γεννετής πρόβλημα κλπ), και έμπαινα για πρώτη φορά στο φόρουμ και (αφού με είχαν κατακλύσει με ερωτήσεις για το... από που πήρα το σκύλο μου.... πριν μισό αιώνα:rolleyes:) έβλεπα μια άλλη γνώμη για μια άλλου είδους διατροφή, μια άλλη γνώμη για τους πολλαπλούς εμβολιασμούς κλπ. Θα ένιωθα (συν)υπεύθυνη όχι γιατί κατ΄ ανάγκη θα ακολουθούσα τον άλλο τρόπο αλλά γιατί δεν ενημερώθηκα όταν έπαιρνα τις αποφάσεις για το σκύλο μου.

Domino αν θέλεις κάνε ένα νέο θέμα στο "εμείς και τα σκυλιά μας" για να μας πεις κάποια πράγματα για τον σκύλο σου! :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μπορει και να χει τοσο αλλα πιστευεις οτι υπαρχει εργαστηριο σε καθε μικρη πολη της Ελλαδος και σε καθε χωριο? δηλαδη τι πρεπει να κανεις, ταξιδι με τα κοπρανα παραμασχαλα ? :) αλλα και να χε, ειναι οπως οταν σε παραπεμπει ο γιατρος για ακτινογραφία. Θα παραμεινεις με τη διαγνωση του ακτινολογου ή ειναι πιο σωστο να ακουσεις τη γνωμη του ειδικου? ή θα βγαλεις μονος σου διαγνωση? Δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα, το ξαναλεω .. ουτε μπορεις να βασιζεσαι αποκλειστικα στην αμυνα του σκυλου, σκυλοι χανονται συχνα πυκνα απ αυτα.. αλλα ναι ο καθενας παιζει με τις πιθανοτητες υπ ευθυνη του.
Οπως ειπωθηκε ενα απλο μικροβιολογικο εργαστηριο αρκει, και ναι ενα τετοιο υπαρχει σε καθε πολη!
Εκτος κι αν νομιζεις οτι ο κτηνιατρος στελνει τα κοπρανα με κουριερ στην Αθηνα η την Θεσαλονικη!!!:cool:

Αν ηξερες ποσο "βαρυ" πεφτει αυτο το χαπι στο σκυλο, καθως κ ποσο μικρη ειναι η πιθανοτητα ενας καλοζωισμενος δεσποζομενος σκυλος να χαθει απο κατι τετοιο (ακομα κι αν νοσησει θα το καταλαβεις απο τις διαρροιες κλπ αν πουμε οτι ποτε δεν το ελενξες προληπτικα) τοτε δεν θα εδινες ουτε συ!!!!!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
ποσο μικρη ειναι η πιθανοτητα ενας καλοζωισμενος δεσποζομενος σκυλος να χαθει απο κατι τετοιο (ακομα κι αν νοσησει θα το καταλαβεις απο τις διαρροιες κλπ αν πουμε οτι ποτε δεν το ελενξες προληπτικα
East49 από την εμπειρία σου δεν έτυχε ποτέ να νοσήσει κάποιο από τα σκύλιά σου;
Αν έτυχε το κατάλαβες από τα συμπτώματα πριν ακόμα πας να κάνεις τον προληπτικό/προς επιβεβαίωση έλεγχο;


Προηγούμενως είπα ότι επιχειρηματολόγησε (μόνο) η Frencie όχι γιατί σε αγνόησα αλλά γιατί νόμιζα ότι εσύ αναφέρθηκες μόνο στο θέμα του κόστους χαπιών και εξέτασης, και όταν είδα πιο προσεκτικά τις απαντήσεις είχε περάσει ο χρόνος να διορθώσω το ποστ μου. Συγνώμη! :)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Οπως ειπωθηκε ενα απλο μικροβιολογικο εργαστηριο αρκει, και ναι ενα τετοιο υπαρχει σε καθε πολη!
Εκτος κι αν νομιζεις οτι ο κτηνιατρος στελνει τα κοπρανα με κουριερ στην Αθηνα η την Θεσαλονικη!!!:cool:

Αν ηξερες ποσο "βαρυ" πεφτει αυτο το χαπι στο σκυλο, καθως κ ποσο μικρη ειναι η πιθανοτητα ενας καλοζωισμενος δεσποζομενος σκυλος να χαθει απο κατι τετοιο (ακομα κι αν νοσησει θα το καταλαβεις απο τις διαρροιες κλπ αν πουμε οτι ποτε δεν το ελενξες προληπτικα) τοτε δεν θα εδινες ουτε συ!!!!!
Δεν αμφιβάλλω καθολου οτι μπορεί να υπάρχει σε κάθε πόλη, μόνο που εγω αναφέρθηκα σε κωμοπόλεις και χωριά και υποθέτω εκεί ότι κάποιος τρόπος θα υπαρχει να αποστέλλονται τα κόπρανα :) Προσωπικά, και με δεδομένο οτι κάνω προληπτική αποπαρασίτωση και όχι μόνο θεραπευτική, θεωρώ την εξέταση ούτως ή αλλως περιττή , ποσο μάλλον όταν η λήψη του χαπιου γίνεται καθε μηνα.
Αλλα το ζήτημα που ετεθη εξαρχής δεν αφορά κατ ουσία την εξεταση κοπράνων αλλα το αν πρέπει ή όχι να γίνεται προληπτική αποπαρασίτωση. Εδω είμαι καθετος, οι παρενεργειες του χαπιου είναι μικρές, ελάχιστες, μηδαμινές συγκριτικά με τα οφέλη της δράσης του εφόσον παραστεί ανάγκη. Ο άνθρωπος που πιστευει ότι ο οποιοσδήποτε σκύλος που πηγαινει πχ 3 φορες βολτα την ημερα, επι 365 μερες το χρόνο, δηλ χοντρικα 1000 φορες το χρόνο, μπορεί να αποτραπει 1000 φορες απο το να δοκιμάσει παρατημενα κόπρανα και αρα να κινδυνεψει να νοσήσει είναι για μένα επιπόλαιος και αφελής. Οι διάρροιες και η εν γενει συμπτωματολογία μπορεί να προκαλέσουν τεράστια προβλήματα στο σκύλο και δεν θα ρίσκαρα ποτε αυτη την πιθανότητα.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Οπως ειπωθηκε ενα απλο μικροβιολογικο εργαστηριο αρκει, και ναι ενα τετοιο υπαρχει σε καθε πολη!
Εκτος κι αν νομιζεις οτι ο κτηνιατρος στελνει τα κοπρανα με κουριερ στην Αθηνα η την Θεσαλονικη!!!:cool:
Όταν ο Johnny μου υπέφερε από κολίτιδα, τα κόπρανα εστάλησαν Αθήνα για εξέταση.

Εγώ μετά από αυτό που έβγαλε το σκυλί μου μετά από αγωγή, δεν το ρισκάρω να το αφήσω χωρίς χαπάκι.



Καμία αξιοσημείωτη παρενέργεια μέχρι στιγμής. Με το Milbemax μπορείς να δίνεις μια δόση ανά τρίμηνο το χειμώνα και κάθε μήνα το καλοκαίρι για τη διροφιλάρια. Το κόστος είναι αστείο μπροστά στις επιπλοκές από πιθανή μόλυνση.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δηλαδη εσεις τι μου προτεινετε να του δωσω η οχι;Δεν υπαρχει δηλαδη κανενας κυνδινος;Ρωταω οσους δεν δινουν τα χαπια.Και αν εμφανιστει πως το καταλαβαινω;Παντως ξερω πως αν κολλησει ειναι δυσκολο να φυγει.
Οπος τα ειπε και η LaCat- δεν μπορουμε να σου πουμε να μην δωσεις χαπι στον σκυκλο σου!
Προκειμενου να μην ξερουμε που ζει ο σκυλος σου, πως διατρεφεται και σε τι ερχεται σε επαφη στον χωρο του και στης βολτες του- θα ηταν αν μη τι αλλο ανευθυνο.
Απλα ηθελα να σου τονισω, να μην ανγχονεσαι, επειδη ξεχαστηκες για ενα μηνα να δωσεις το χαπι- και εαν θες να εισαι και εντελος σιγουρος οτι το χρειαζεται οντος ο σκυλος- κανε μια εξεταση κοπρανων και ΟΤΑΝ βρεθει με αυγα σκουλικιων ( που φαινονται με ενα πολυ απλο μικροσκοπιο, που εχουν ΟΛΑ τα εργαστηρια- μαζεβεις οστοσο λιγα κοπρανα απο 3-4 κενοσεις/μερες σε ενα ουροσελεκτη, επειδη δεν αποβαλλονται παντα αυγα) να δωσεις.
Ακομα και να πιασει ο σκυλος σου καποια φορα σκουλικια- γινεται αγωγη ( με ακριβος αυτα τα χαπια!) και γευγουν.
Αλλα εαν ο σκυλος σου δειχει κατα τα αλλα υγειες- εχει καλοσχηματισμενα κοπρανα, καλο τριχωμα, δεν κανει εμετους και ειναι ευδιαθετος- απλα μην ανγχονεσαι!
Οπος αναφερα και πιο πριν- εγω εχω να δωσω στα δικα μου σκυλια απο κουταβια ( ειναι 8, 5.5 και 6 χρονων τωρα). ΠΟΤΕ δεν ειχαν σκουλικια- αλλα διατρεφονται τακτικα και με διαφορα "αποθητικα" ( ινδικη καρυδα, τριμμενο καροτο και προπολις-) στα πλαισια της μπαρφ διατροφης τους.

Και Ghost- διαβαζεις επιλεκτικα- εγραψα, οτι τους βαζω scalibor- για να τους προστατεψω απο ψυλλους και τσιμπουρια- που δεν ειχαν ποτε τους ετσι ( ειναι κοντοτριχα και φαινεται αμεσα- και κατι λιγο ξερουμε και απο τριχωμα και δερμα, μιας και ασχολουμαι επαγελματικα)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Κανεις λάθος, δε διαβαζω ποτε επιλεκτικα , μπορει να μην απαντω στο καθε τι αλλα διαβαζω το καθε τι (μου μεινε κουσουρι απο την παιδικη ηλικια αυτο :) ). Ισα ισα , αυτο που γραφεις ενισχυει το επιχειρημα μου περι προληπτικης παρεμβασης και οχι κατόπιν εορτής. Η απαντηση στο οτι τα δικα σου σκυλια δεν εχουν αρρωστησει ποτε απο σκουληκια ειναι οτι και τα δικα μου (και πιστεψε με και χιλιαδες σκυλια αλλων) ποτε δεν επαθαν τίποτα απο το χάπι, ποτέ όμως . Και οπως ειπα και παραπανω, οι πολεις και τα χωρια εχουν καταντησει ναρκοπέδια απο τα παρατημενα κοπρανα, εκεί όπου ελλοχεύει ο κίνδυνος και δε μπορει κανεις να αποτρεπει μονιμα το σκυλο του απο το να ερθει καποια στιγμη σε επαφη, εκτος αν φοραει φιμωτρο σε καθε βολτα. Η προληψη σωζει ζωες, γνωστο σλογκαν, ισχυει και για τους τετραποδους φιλους μας.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
East49 από την εμπειρία σου δεν έτυχε ποτέ να νοσήσει κάποιο από τα σκύλιά σου;
Αν έτυχε το κατάλαβες από τα συμπτώματα πριν ακόμα πας να κάνεις τον προληπτικό/προς επιβεβαίωση έλεγχο;

Μια φορα μου νοσησε σκυλι (τελικα ηταν απο το νερο γεωτρυσης που ειχε πιει σε αλλο κτημα απο το δικο μας) κ το καταλαβαμε σχεδον αμεσως κ το επιβεβαιωσαμε με εργαστηριακο ελεγχο.
Τα συμπτωματα ειναι απλα μεν αλλα αρκετα εντονα για καποιον που ξερει καλα το σκυλι του:
Διαρροια + απωλεια βαρους.
Απο σκουλικια οχι δεν εχουνε νοσησει ποτε, κανενα απο τα σκυλια μου.......
(σημειωσε εδω οτι ο μεγαλος σκυλος μου πινει συστηματικα πολυ γαλα)

Σκουλικοχαπι εδινα κ δινω μονο σε σκυλια κατω του ετους.
Οταν ειχα τις σκυλες κουταβια εδω (σχετικα προσφατα δλδ) εδινα κ στον μεγαλο γιατι μπορει με τα κοπρανα τους που απεβαλαν σκουλικια να ερχοτανε κι αυτος σε επαφη.

Τωρα που μεγαλωσανε ολα, οχι δεν θα ξαναδωσω, οπως δεν εδινα κ κατα το παρελθον που παλι δεν ειχα κουταβια.....

Γενικα κ ως ανθρωπος αποφευγω οσο το δυνατον τα φαρμακα. Ποσο μαλλον τα προληπτικα φαρμακα, ποσο μαλλον οταν αυτο που προλαμβανουν ειναι μικρη πιθανοτητα για το σκυλο ετσι κι αλλιως.

Ghostdoc οχι τα σκυλια μου δεν ερχονται σε επαφη με ξενα κοπρανα γενικα, γιατι οταν βγαινουνε σε μερη που μπορει να συναντησουνε ειναι στην ακρη του λουριου μου.......
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ούτε εγώ θέλω να το ρισκάρω. Κάθε 3 μήνες δίνω χάπια αποπαρασίτωσης. Κατά τη γνώμη μου αυτά τα σκουλήκια δημιουργούν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απ' τα χάπια 4 φορές το χρόνο. Κι επειδή ο σκύλος μου έχει πάντα τη μούρη του στο έδαφος και μυρίζει ό,τι σιχαμερό βρίσκει, οι πιθανότητες είναι αρκετά μεγάλες.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Δηλαδη εσεις τι μου προτεινετε να του δωσω η οχι;Δεν υπαρχει δηλαδη κανενας κυνδινος;Ρωταω οσους δεν δινουν τα χαπια.Και αν εμφανιστει πως το καταλαβαινω;Παντως ξερω πως αν κολλησει ειναι δυσκολο να φυγει.
Ο,τι σου λεει ο κτηνιατρος σου θα κανεις.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Πάντως δε δείχνουν όλα τα σκουλήκια εμφανή συμπτώματα. Για παράδειγμα, η διροφιλαρίωση (heartworm) πρέπει να φτάσει σε προχωρημένο στάδιο πριν δείξει το σκυλάκι ότι κάτι πάει στραβά. Εγώ που δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός και ούτε τα roundworms δεν καταλαβαίνω, ακολουθώ προληπτική αγωγή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
κανε μια συζητηση με τον κτηνιατρο για τα θετικα και τα αρνητικα για παρενεργειες,για στατιστικες αν εχει να σου δειξει π.χ,για τα καρτελ φαρμακοβιομηχανιων,για μιζες με τα υπουργεια υγειας και τους νταβαδες τους διαφορους στη χωρα του φωτος,για unicef και ιατρους χωρις συνορα,για μαζικους εμβολιασμους σε παιδακια κατω των 2 ετων !

για τα 5πλα εμβολια σε οργανισμο χωρις ανοσοποιητικο και αλλα τετοια διαφορα.. μην ξεχνας εδω δεν ειναι κρατος να σου δωσει κατι δωρεαν και να παρει μετα την ευθυνη για αποζημιωση (λεμε τωρα).. αλλα πληρωνεις και κανεις οτι θελεις με την υγεια του σκυλου.. ωραιο κολπο ε !

επισης επειδη υπαρχουν παντα φωνες κατα..εχει βρεθει η λυση.. αν τελικα δεν εμβολιαστουν μαζικα οι ανθρωποι σε διαφορα χολιγουντιανα σεναρια με aids εμπολες,σαρς-μαρς,πτηνων,χοιροι και μπιλ λαντεν και ξηροι..τελικα εμβολιαζουν τα ζωα ! το χρημα ρει αφθονο και ολοι περνανε καλα στην υγεια των κοροιδων και κυριολεκτικα και μεταφορικα !
κατι σαν τις θρησκειες που πουλανε αερα κοπανιστο..αυτα ειναι τα καλυτερα μαγαζια στον πλανητη.. η υγεια και η θρησκεια.. και τα τροφιμα.. η υγεια θελει καινουργιους ασθενεις και η θρησκεια καινουργιους πιστους...

μιλα συζητησε ενημερωσου διαβασε για οοολα αυτα και μετα πληρωσε και κανε οτι θελεις..
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μια φορα μου νοσησε σκυλι (τελικα ηταν απο το νερο γεωτρυσης που ειχε πιει σε αλλο κτημα απο το δικο μας) κ το καταλαβαμε σχεδον αμεσως κ το επιβεβαιωσαμε με εργαστηριακο ελεγχο.
Τα συμπτωματα ειναι απλα μεν αλλα αρκετα εντονα για καποιον που ξερει καλα το σκυλι του:
Διαρροια + απωλεια βαρους.
Απο σκουλικια οχι δεν εχουνε νοσησει ποτε, κανενα απο τα σκυλια μου.......
(σημειωσε εδω οτι ο μεγαλος σκυλος μου πινει συστηματικα πολυ γαλα)

Σκουλικοχαπι εδινα κ δινω μονο σε σκυλια κατω του ετους.
Οταν ειχα τις σκυλες κουταβια εδω (σχετικα προσφατα δλδ) εδινα κ στον μεγαλο γιατι μπορει με τα κοπρανα τους που απεβαλαν σκουλικια να ερχοτανε κι αυτος σε επαφη.

Τωρα που μεγαλωσανε ολα, οχι δεν θα ξαναδωσω, οπως δεν εδινα κ κατα το παρελθον που παλι δεν ειχα κουταβια.....

Γενικα κ ως ανθρωπος αποφευγω οσο το δυνατον τα φαρμακα. Ποσο μαλλον τα προληπτικα φαρμακα, ποσο μαλλον οταν αυτο που προλαμβανουν ειναι μικρη πιθανοτητα για το σκυλο ετσι κι αλλιως.

Ghostdoc οχι τα σκυλια μου δεν ερχονται σε επαφη με ξενα κοπρανα γενικα, γιατι οταν βγαινουνε σε μερη που μπορει να συναντησουνε ειναι στην ακρη του λουριου μου.......
Χαιρομαι γι αυτο και ευχομαι ποτε να μην ανακαλυψεις με οδυνηρό τρόπο, τι εστι βαρια παρασίτωση και τι συνεπειες εχει. .
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Χαιρομαι γι αυτο και ευχομαι ποτε να μην ανακαλυψεις με οδυνηρό τρόπο, τι εστι βαρια παρασίτωση και τι συνεπειες εχει. .
Ρε φιλε, για να φτασει στην "βαρια παρασιτωση" θα εχουνε προηγηθει συμπτωματα.
Αλλο να μου πεις "δεν θελω να ρισκαρω", αλλο να μου πεις "φοβαμαι μην μου τυχει κ δεν το αντιληφθω" οποτε "προτειμω να το δινω προληπτικα" αλλα το να λεμε με βεβαιοτητα οτι δεσποζομενος καλοπροσεγμενος σκυλος θα νοσησει απο "βαρια παρασιτωση" ειναι στην σφαιρα της φαντασιας.....
Αντε κ αν νοσησει, οπως ειπε κ η frenchie του κανεις μια αγωγη κ τελος.....

Υ.Γ. Φιλικα!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ρε φιλε, για να φτασει στην "βαρια παρασιτωση" θα εχουνε προηγηθει συμπτωματα.
Αλλο να μου πεις "δεν θελω να ρισκαρω", αλλο να μου πεις "φοβαμαι μην μου τυχει κ δεν το αντιληφθω" οποτε "προτειμω να το δινω προληπτικα" αλλα το να λεμε με βεβαιοτητα οτι δεσποζομενος καλοπροσεγμενος σκυλος θα νοσησει απο "βαρια παρασιτωση" ειναι στην σφαιρα της φαντασιας.....
Αντε κ αν νοσησει, οπως ειπε κ η frenchie του κανεις μια αγωγη κ τελος.....

Υ.Γ. Φιλικα!
Το φιλικα ειναι βεβαιο, παντα !
Νομιζω οτι δεν το εχεις ψαξει σε βαθος το θέμα..
α)υπαρχουν παρασιτώσεις που τα κλινικα συμπτώματα καθυστερουν, οποτε χανεται πολυτιμος χρόνος, ή ειναι αρχικα ανεπαισθητα
β)υπαρχουν παρασιτώσεις που θεραπευονται δυσκολα, αρα οχι "μια αγωγη και τελος.."
γ)δε συνηθιζω να φαντασιώνομαι (παρα μονο ..ερωτικα :) ) και εν προκειμενω δεν ανεφερα ποτε οτι θα νοσησει μετα βεβαιότητας.
δ) το καλοπροσεγμένος ειναι σχετικο και ακρως υποκειμενικο (βλεπε κηπος, προηγουμενο θεμα με αποφαγια κλπ) :)
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Ο δικος μου κτηνιατρος ειναι κατα του μηνιαιου χαπιου για σκουλικια.του δινω ομως σταγονες για το σκουλικι της καρδιας τους καλοκαιρινους μηνες. Επισης βγαζω το σκαλιμπορ το χειμωνα και θα το ξαναβαλει μολις ζεστανει.το ιδιο εκανα και περσι και δεν εχει πιασει ποτε ψυλλο η τσιμπουρι.ο σκυλος βεβαια ζει μεσα στο σπιτι.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Το σκαλιμπορ εχει δεχτει πολλες κριτικες για την αποτελεσματικότητα του , που με εχουν προβληματισει. Ισως ομως τελικα να ειναι μονοδρομος.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το φιλικα ειναι βεβαιο, παντα !
Νομιζω οτι δεν το εχεις ψαξει σε βαθος το θέμα..
α)υπαρχουν παρασιτώσεις που τα κλινικα συμπτώματα καθυστερουν, οποτε χανεται πολυτιμος χρόνος, ή ειναι αρχικα ανεπαισθητα
β)υπαρχουν παρασιτώσεις που θεραπευονται δυσκολα, αρα οχι "μια αγωγη και τελος.."
γ)δε συνηθιζω να φαντασιώνομαι (παρα μονο ..ερωτικα :) ) και εν προκειμενω δεν ανεφερα ποτε οτι θα νοσησει μετα βεβαιότητας.
δ) το καλοπροσεγμένος ειναι σχετικο και ακρως υποκειμενικο (βλεπε κηπος, προηγουμενο θεμα με αποφαγια κλπ) :)
δ) κοιτα να δεις ομως τα ατιμα που ακομα δεν εχουν παθει τπτ!!
Μηπως τελικα ειναι καλοπροσεγμενα οσο κι αν σου φαινεται περιεργο?!

Scalibor ουτε γω βαζω (κυριως επειδη οταν παιζουνε μεταξυ τους η θα το σπασουνε η ο ενας θα τρωει την δραστικη ουσια απο το κολλαρο του αλλου -σκεψου κι αυτο επειδη εχεις δυο σκυλια!)
Αμπουλες δυο φορες το χρονο..... ψυλλους δεν ειχαμε ποτε..... τσιμπουρια ελαχιστα κι αυτα πρεπει να τα ειχαμε κονομησει στις εξορμησεις στην παραλια......
Αυτο που πλενω τακτικα σχολαστικα κ ανα χρονικα διαστηματα, ειναι τα σπιτακια τους....

Οτι προληψη κανουμε στα σκυλια μας εχει να κανει με τις πιθανοτητες που τους δινουμε να παθουμε κατι.
Αν καποιος βαση της λογικης του κ της πρωτερης εμπειριας, δινει μηδενικες πιθανοτητες, τοτε δεν κανει προληπτικη εσωτερικη αποπαρασιτωση.....
Φυσικα αν καποιος για τους δικους του λογους κρινει οτι πρεπει να κανει, ας κανει!

Παντως για την ιστορια, ανα τριμηνο ουτε γω κανω εξετασεις κοπρανων. Δεν εχω τετοια βιτσια.....
Ομως καθε χρονο μαζι με τις αιματολογικες κανω κ κοπρανων. Θα εκανα επισης αν καποιος σκυλος εκανε συστηματικη διαρροια, πριν καν τον παω στον κτηνιατρο.......
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
κοιτα να δεις ομως τα ατιμα που ακομα δεν εχουν παθει τπτ!!
Μηπως τελικα ειναι καλοπροσεγμενα οσο κι αν σου φαινεται περιεργο?!
Και ουτε να παθουν ποτε ! Το προσεγμενα πιστευω ειναι σιγουρα , κατα ενα περιεργο τρόπο ;)
 


Domino

Member
14 Φεβρουαρίου 2014
10
0
Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες.Απο οτι φαινετε αυτη τη φορα θα του δωσω το χαπι για τις επομενες φορες θα το ψαξω πρωτα και θα αποφασισω.Διαβασα που λετε οτι το καλοκαιρι δινετε καθε μηνα το χαπι και κατι αλλο για τους ψιλους γιατι;Εγω οτι του δινω τωρα του το δινω και το καλοκαιρι ομως απο οτι ειδα ειναι διαφορετικη μαρκα.