Εχινοκοκος


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Σωστό αλλά όταν δίνεις χάπι ανά 3 μήνες τα παράσιτα δεν προλαβαίνουν να αναπτηχθούν και να δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα.

Ειδικά όσοι δίνετε ωμά θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Επίσης 1 ψύλλος μπορεί να μεταφέρει ενδοπαράσιτα στον σκύλο.
Αυτο ακριβως. Το προβλημα δεν ειναι η υπαρξη παρασιτων που πρακτικα δε μηδενιζονται ποτε, το προβλημα αρχιζει οταν ο αριθμος τους υπερβαινει καποιο οριο. Εκει δρουν προληπτικα τα σκευασματα.

Όταν τα δίνεις λοιπόν χωρίς να ξέρεις αν έχουν σκουλήκια είναι σαν να δίνεις αντιβίωση χωρίς να ξέρεις ότι ο σκύλος πάσχει από βακτηριακή λοίμωξη.
κι ομως, σε ορισμενες περιπτωσεις δινουμε αντιβιωση προληπτικά και πριν υπαρξει βακτηριακη λοιμωξη, ακριβως για να μην υπαρξει
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κι εγώ είμαι απ' αυτές που κακώς μου εμπιστεύτηκαν κουτάβια οι εκτροφείς... Δεν κάνω συστηματικές αποπαρασιτωσεις, κάνω πριν από ζευγάρωμα και τη περίοδο θηλασμού και από κει και πέρα αν δω κάτι ύποπτο.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Το κακώς ή καλώς είναι σχετικό και κανείς δε μπορεί να το κρίνει αντικειμενικά, ούτε καν εσυ, εκτος αν εχεις υψηλου βαθμου αυτογνωσία και κανεις αυτοκριτική.
Απο Ιατρικη σκοπιά, παιζεις με τις πιθανότητες, καποιοι οπως εγω προτιμουν να μη ρισκαρουν.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το κακώς ή καλώς είναι σχετικό και κανείς δε μπορεί να το κρίνει αντικειμενικά, ούτε καν εσυ, εκτος αν εχεις υψηλου βαθμου αυτογνωσία και κανεις αυτοκριτική.
Απο Ιατρικη σκοπιά, παιζεις με τις πιθανότητες, καποιοι οπως εγω προτιμουν να μη ρισκαρουν.
Αυτό ακριβώς.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το ρίσκο είναι μικρό, εκτός και αν βρισκεσαι σε περιοχή οπού υπάρχει κίνδυνος για σκουλήκι της καρδιάς και τότε δίνω κάθε μήνα milbemax.
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Simone μου εξηγείς σε παρακαλώ τι ακριβώς εννοείς;
Ότι δηλαδή το πρώην αδέσποτο σκύλο μου είναι λογικό και θεμιτό να το φροντίζω λιγότερο από το καθαρόαιμο μου;
φυσικά και δεν εννοώ αυτό,το αντίθετο λέω.... απλά υπάρχουν πολλοί που το κάνουν δυστυχώς.
για μένα δεν υπάρχουν καθαρόαιμα και μη,δεν υπάρχει το πήρα απο εκτροφείο η το βρήκα στο δρόμο ακόμα και από πετ σοπ να το πήρε κάποιος(που δεν συμφωνώ για άλλους λόγους όχι οτι φταίει το σκυλί) όλα είναι ψυχές που βασίζονται πάνω μας για να ζήσουν μια αξιόλογη ζωή ας κάνουμε οτι μπορούμε για να τους την προσφέρουμε εξάλλου επιλογή μας ήταν να τα έχουμε δίπλα μας, και ας αφήσουμε τις ίντριγκες και το εμπόριο για τους ανθρώπους.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παιδιά μιλάμε για ενδοπαράσιτα (σκουλήκια κλπ) ή για εκτοπαράσιτα (σκνίπες, τσιμπούρια). Για το τελευταίο ούτε καν το συζητάω. Δυο φορές βρήκα τσιμπούρι σε διάστημα δύο μηνών και τις 2 φορές έπαθε πυροπλάσμωση, τόσο μικρό το ρίσκο!
 




DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Παιδιά μιλάμε για ενδοπαράσιτα (σκουλήκια κλπ) ή για εκτοπαράσιτα (σκνίπες, τσιμπούρια). Για το τελευταίο ούτε καν το συζητάω. Δυο φορές βρήκα τσιμπούρι σε διάστημα δύο μηνών και τις 2 φορές έπαθε πυροπλάσμωση, τόσο μικρό το ρίσκο!
Berna, αναγκαστικά μιλάμε και για τα δύο καθώς τα εξωπαράσιτα είναι και φορείς ενδοπαρασίτων.

Και να έχουμε στο νου μας, ότι τα εξωτερικά σκευάσματα δεν εγγυόνται 100% προστασία κι από το τελευταίο εξωπαράσιτο. Μέρα με τη μέρα η δραστικότητά τους μειώνεται. Εκεί που θα έκαναν 100 ψύλλοι πάρτυ, μπορεί να έρθει 1 και να κάνει πάρτυ και μετά να ψοφίσει. Αλλά την ώρα του πάρτυ μπορεί να μεταδόσει οτιδήποτε.
 
Last edited:






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU