Εύρημα για πολλά νεύρα!


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ειναι στειρωμενη;
Λογικα οχι, εξ'ου και τα ογκιδια στους μαστους. Για να ειμαστε σιγουροι βεβαια πρεπει να δω περιοδο. Σταματαει στις σκυλες η περιοδος μετα απο καποια ηλικια ή καποιες μπορει να εχουν μεχρι να πεθανουν? Σκεφτηκαμε τη στειρωση και την παραλληλη αφαιρεση των 2 αυτων ογκων αλλα φοβομαστε τη ναρκωση για την ηλικια και το μεγεθος της. Παρατηρησα και κατι ακομη το οποιο θα σιγουρεψουμε τη Δευτερα στο κτηνιατρειο και μπορει να υποδηλωνει και φυσημα στην καρδια. Αρα το βγαζουμε απο το μυαλο μας τελειως το θεμα της ναρκωσης. Φοβαμαι να παρω τετοιο ρισκο μηπως και δεν ξυπνησει...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
ναι, αλλά αν αυτοί οι όγκοι είναι κακοήθεις, δεν θα μπορείτε να κάνετε αλλιώς, θα πρέπει να αφαιρεθούν...
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παραφινέλαιο εννοεί, δεν αφομοιώνεται από τον οργανισμό αλλά βοηθάει πολύ την λειτουργία του παχέως εντέρου.
 






Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Δεν θα πήγαινε ποτέ το μυαλό μου ότι το παραφινέλαιο κάνει γι' αυτή τη δουλειά...
Ευχαριστώ για την χρήσιμη πληροφορία. Ποτέ δεν ξέρεις..
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Τι μαθαίνει κανεις... Παραφινέλαιο... Θα το εχω στα υπόψην μου κι εω αχρείαστο να 'ναι... Η μικρούλα τι λέει? Εϊναι καθόλου καλύτερα?
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Εχει κανεις σας σκυλο μεγαλης ηλικιας με ακρατεια ουρων?
Είχαμε εμεἰς μια σκυλίτσα, την Ίριδα, ένα πανέμορφο μαλτεζάκι που δυστυχώς μας "΄εφυγε"πριν από ένα μήνα περίπου λόγω γήρατος. Δυστυχώς στα τελευταία του είχαμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με την ακράτεια που είχε. Ήταν ανέκαθεν ένα μαθημένο και πειθαρχημένο σκυλάκι που ποτέ δεν τα έκανε μέσα. Λόγω ηλικίας όμως, είχε φτάσει κοντά 16 και να ήθελε δεν μπορούσε να κρατηθεί. Εμάς δεν έκανε ποσότητες, αλλά κατουρούσε κάθε λίγο και λιγάκι από σταγόνες. Συνέχεια όμως! Δυστυχώς στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, καθώς το σκυλάκι δεν το έκανε επίτηδες. Στην πέριπτωση σου όμως πιστεύω πως ίσως παίζει ρόλο και η ψυχολογία του σκυλιού. Ένα σκυλί στο χάλι που το βρήκες εσύ, πολύ πιθανόν να έχει τα ψυχολογικά του που ενδεχομένως να το έχουν κάνει πολύ ευαίσθητο σε φοβικά ερεθίσματα. Δεν έχω καταλάβει αν είναι μεγάλης ή μικρής ηλικίας (το αναφέρεις;; Γιατί δεν θυμάμαι) αλλά στην περίπτωση που αποκλείσεις οργανικά θέματα, πιστεύω πως η ψυχολογία του σκυλιού παίζει σημαντικό ρόλο για το προβληματάκι του!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Avraki γραφω στο πρωτο ποστ του θεματος οτι ειναι πανω απο 10 ετων οπως μας ειπε ο γιατρος κι οπως καταφερε να δει απο τα λιγοστα της δοντια. Κι εγω θεωρουσα πως η ακρατεια ειναι να χανει σταγονες ουρων, οχι ολη την ποσοτητα. :confused: Μπορει βεβαια να κανω και λαθος.
Ειναι πολυ καλυτερα κι απο θεμα διθεσης κι απο θεμα κινησης που ειναι και το πιο εμφανες λογω των προβληματων της που εχω αναφερει. Σημερα εχουμε ραντεβου με τον κτηνιατρο οποτε θα τα συζητησω ολα αυτα που προτεινατε και θα σας πως νεοτερα αυριο. Το παραφινελαιο στην τροφη ενδεικνυται για καθημερινη χρηση?
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Απλά αν δεν έχει κάποιο οργανικό πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για ένα πάρα πολύ φοβισμένο σκυλάκι! Ελπίζω να πάνε όλα καλά! Θα περιμένω να δω τι θα σου πει ο γιατρός!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Φοβο δεν εχουμε διακρινει. Ερχεται οταν τη φωναζουμε, μας ακολουθει ολη την ωρα, κι οταν την πλησιαζουμε ενω καθεται καπου δεν κρυβεται ποτε. Ειναι χαρωπη και κουναει την ουριτσα της.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τα χθεσινα νεοτερα εχουν ως εξης. Η Τερεζα(ετσι την βγαλαμε επειδη ειναι μικρη σαν κατατσαριδακι:D) εκανε την τελευταια δοση της θεραπειας για την δεμοδηκωση (ψωρα). Εχει καταρρακτη αλλα οχι σοβαρο ακομη υπάρχει και η υποψια για καποιο μικρο φυσημα στην καρδια αλλα ο γιατρος βρηκε την καρδουλα της σε πολυ καλη κατασταση, μαλιστα ειπε πως δεν περιμενε να την ακουσει τοσο καλα. :grin: Συστησε duphalac για την δυσκοιλιοτητα για 3 ημερες κι ειπε οτι μαλλον αυτο συμβαινει λογω της μεγαλης ηλικιας της και το πεπτικο της συστημα δεν λειτουργει τελεια. Τον ρωτησα για το παραφινελαιο και μου ειπε να δωσω αρχικα το duphalac, δεν μου ειπε να δωσω παραφινελαιο. Αν παρολα αυτα λετε οτι θα βοηθησει κι αν η δραση του ντουφαλακ θα ειναι για λιγες μονο μερες θα της δωσω τοτε. Ξανασυζητησαμε το θεμα της στειρωσης για την αφαιρεση των ογκων απο τους μαστους περισσοτερο αλλα αν ηταν να ναρκωθει θα τα καναμε ολα μαζι - αλλα ηταν αρνητικος λογω της ηλικιας της και της γενικοτερης καταστασης της.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ξεκίνα με το φάρμακο που σου είπε ο γιατρός και μετά, βλέποντας και κάνοντας.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Καλημέρα! :) Με την ακράτεια ούρων τι έγινε; Duphalac δεν ξέρω κάποιον να έχει χρησιμοποιήσει σε σκύλο, αλλά όσους ανθρώπους ξέρω που το χρησιμοποιήσαν, δεν λειτούργησε.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλημέρα! :) Με την ακράτεια ούρων τι έγινε; Duphalac δεν ξέρω κάποιον να έχει χρησιμοποιήσει σε σκύλο, αλλά όσους ανθρώπους ξέρω που το χρησιμοποιήσαν, δεν λειτούργησε.
Μου ειπε οτι διαχωριζεται η ακρατεια που ειναι καποιες σταγονες (καπως την ειπε δεν την θυμαμαι) απο αυτην που χανει ολη την ποσοτητα των ουρων. Επισης μου ειπε οτι μαλλον της φευγουν ολα ή της φευγει μια ποσοτητα στην αρχη και μετα τα αφηνει επειδη δεν μπορει να τα κρατησει παραπανω. Εγω βεβαια βλεπω οτι σιγα σιγα εκπαιδευεται η κυστη της να κραταει τα ουρα. Το σκυλακι φαινεται να ζουσε μονιμα σε αυλη ή μπαλκονι και δεν ειχε εκπαιδευτει καθολου στην τουαλετα. Τωρα με τη χρηση του κρέιτ τα κραταει γενικως για εξω αλλα εχουμε και καποια ατυχηματακια. Δεν πειραζει, τι να κανουμε... :)

Οσο για το ντουφαλακ, ίδωμεν...
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Xαίρομαι ιδιαίτερα που δεν ήταν οργανικής φύσεως το πρόβλημα! Καλή επιτυχία και με όλα τα υπόλοιπα!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το Duphalac είναι ήπιο, λακτουλόζη είναι με ωσμωτική δράση, τα κόπρανα κατακρατάν περισσότερο νερό και γίνονται πιο μαλακά. Η δράση αρχίζει 1-2 ημέρες μετά την έναρξη της χορήγησης