Ζαλάδες στο αυτοκίνητο...


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά στα κορίτσια του forum (έπίασε τόπο επιτέλους τόσο κάψιμο στηθόδεσμου από τις σουφραζέτες)! :lol:
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και καιρό με το σκυλί μου, είναι οι ζαλάδες κατά την διάρκεια μετακίνησης μας με το αυτοκίνητο, οι οποίες του προκαλούν εμετό.
Εάν έχουμε προγραμματίσει οποιαδήποτε μετακίνηση με το σκυλί, αποφεύγω να τον ταΐζω την ίδια μέρα και κανονίζω το τελευταίο του γεύμα να είναι νωρίς το απόγευμα της προηγούμενης μέρας. Παρόλα αυτά ο μικρός, αν και με μεγάλη χαρά μπαίνει στο αυτοκίνητο, κάθεται ήσυχα στο πίσω κάθισμα και δεν νιώθει νευρικότητα, μετά από λίγο κάνει εμετό…
Σε σχετική συζήτηση που είχα με τον γιατρό του, μου είπε πως η συχνότητα των περιστατικών αυτών θα μειώνεται καθώς μεγαλώνει (τώρα είναι σχεδόν 8 μηνών), αλλά βελτίωση δεν βλέπω… :?
Ερωτώ όποιον γνωρίζει κάτι παραπάνω:
Υπάρχει κάτι παρεμφερές με την δραμαμίνη, οποίο να έχει παρόμοια δράση και να περιορίσει την ταλαιπωρία του μικρού και τις ζαλάδες των μετακινήσεων?
 


S

SwkDoG

Guest
Εγώ πάντως προτείνω 24 ώρες χωρίς φαΐ και 12 ώρες χωρίς νερό σαν προετοιμασία πριν από ταξίδι.

Τα "δραμαμινοειδή" καλύτερα να αποφεύγοντε.

Έχει ακουστεί ότι η ναυτία έχει σχέση με ανεπάρκεια βιταμίνης Β6 και στον άνθρωπο και στο σκύλο αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα.Να δοκίμαζες να δίνεις αυτές τις βιταμίνες σαν συμπλήρωμα στο τελευταίο τάισμα πριν το ταξίδι?!...Δεν ξέρω με σιγουριά.

Επίσης ακούγετε πως και η πιπερόριζα πριν από ταξίδι έχει καλά αποτελέσματα κατά της ναυτίας πάλι όμως δεν έχω σχετική εμπειρία.

Η Pfizer Inc. λάνσαρε πριν λίγο καιρό το Cerenia ειδικά για αυτό το λόγο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ευχαριστώ πολύ SwkDoG!
Μόλις βρήκα έγγραφο της EPAR σχετικά με τον τρόπο με το οποίο η CVMP αξιολόγησε τις μελέτες που πραγματοποιήθηκαν και διατύπωσε συστάσεις σχετικά με την χρήση του Cerenia.
Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να δω αποτελέσματα.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
FrenchieFan said:
για περιγραψε λιγο, πως φερεται ο σκυλος στο αυτοκινιτο.
Πάντα μπαίνει στο αυτοκίνητο με πολύ χαρά, κάθεται ήσυχος στο πίσω κάθισμα και δεν δείχνει κανένα σημάδι ανησυχίας. Μετά από λίγο και κατά την διάρκεια της διαδρομής, εκεί που μάλλον δείχνει να κοιμάται, εμφανίζει έντονη σιελόρροια και μετά από λίγο κάνει εμετό…

Βρε FrenchieFan,
Ομοιοπαθητικά… Δεν ξέρω…
Λες να είναι τελικά αποτελεσματικά? (Με βλέπω ενεργό μέλος στον σύλλογο φίλων της ομοιοπαθητικής, οπότε η φίλη Boxer θα έχει απόλυτο δίκιο αν με κράξει ανηλεώς!) :lol: :lol: :lol:
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
το ιδιο προβλημα εχω και εγω,ακονη και για διαδρομη 5 λεπτων κανει εμετο.τι ειναι το Cerenia rottie??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
aggeliki1 said:
το ιδιο προβλημα εχω και εγω,ακονη και για διαδρομη 5 λεπτων κανει εμετο.τι ειναι το Cerenia rottie??
Για το συγκεκριμένο φάρμακο πληροφορήθηκα από SwkDoG, του οποίου η βαθιά γνώση έχει αποδειχθεί πολύτιμη άπειρες φορές. (Τα σέβη μου!!!) :wink:
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα… Πάντως σε παραπέμπω στο σχετικό έγγραφο που βρήκα, για να πάρεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες.
http://emea.europa.eu/vetdocs/PDFs/EPAR/cerenia/V-106-el1.pdf
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ROTTIE said:
FrenchieFan said:
για περιγραψε λιγο, πως φερεται ο σκυλος στο αυτοκινιτο.
Πάντα μπαίνει στο αυτοκίνητο με πολύ χαρά, κάθεται ήσυχος στο πίσω κάθισμα και δεν δείχνει κανένα σημάδι ανησυχίας. Μετά από λίγο και κατά την διάρκεια της διαδρομής, εκεί που μάλλον δείχνει να κοιμάται, εμφανίζει έντονη σιελόρροια και μετά από λίγο κάνει εμετό…

Βρε FrenchieFan,
Ομοιοπαθητικά… Δεν ξέρω…
Λες να είναι τελικά αποτελεσματικά? (Με βλέπω ενεργό μέλος στον σύλλογο φίλων της ομοιοπαθητικής, οπότε η φίλη Boxer θα έχει απόλυτο δίκιο αν με κράξει ανηλεώς!) :lol: :lol: :lol:
Εγω στην θεση σου θα το δοκιμαζα.
Στην δικια σας περιπτωση θα ελεγα οτι κανει το Apomorphinum muriaticum σε χ6.
Απο αυτο του δινεις μιση ωρα πριν απο το ταξιδι μια δοση (μια καψουλα) και μετα ανα ωρα - ή ανα 2 ωρες αλλη μια δοση.
Σαν θεραπεια μπορεις να δωσεις και 3 φορες την ημερα μια δοση, για 6-8 εβδομαδες. Εαν ο σκυλος μενει σε αυτο το διαστημα για 5 ταξιδια χωρις συμπτωματα, μπορεις να σταματησεις το φαρμακο Και μαλλων δεν θα κσαναπαρουσιαζει προβληματα.

Αλλα η επιλογη φαρμακου ισχυει μονο για τον Ιggy!
Αλλος σκυλος, που μεν κανει εμετο, αλλα συμπεριφερεται αλλιος, θα χρειαστει αλλο φαρμακο!!!
 


S

SwkDoG

Guest
Α!...Ναί!...Για δοκίμασε και ομοιοπαθητική...Έχω ακούσει ότι έχει αποτελέσματα.

Μάλιστα και εσύ κάτι είχες γράψει για την ομοιοπαθητική και τα αποτελέσματα της...Ε ROTTIE?!... :lol:

Δοκίμασε Nerachium Vrisatum ή Aerum Kopanistum όσο πάρει!... :p :D

Άλλος σκύλος με τα ίδια συμπτώματα αλλά άλλο ιδιοκτήτη,θα χρειαστεί άλλα φάρμακα!!... :D

Πρίν με "κατσαδιάσετε" να δηλώσω πως κάνω πλάκα-χιούμορ-αστείο!!... :p
Την γνώμη μου την ξέρετε και την ελευθερία της γνώμης σας την σέβομαι...απλά τη σχολιάζω.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Δοκίμασε Nerachium Vrisatum ή Aerum Kopanistum όσο πάρει!.
...συγνωμη...εκεινα τα emoticons που λεγαμε.....θα τα βαλουμε???ελιωσαααα!!! :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
SwkDoG said:
Μάλιστα και εσύ κάτι είχες γράψει για την ομοιοπαθητική και τα αποτελέσματα της...Ε ROTTIE?!... :lol:
Βεβαίως και είχα γράψει φίλτατε! Και μάλιστα βγήκα αλώβητη, επιβιώνοντας για ακόμη μια φορά από τα πυρά των αντιπάλων και υποστηρίζοντας με ιδιαίτερη θέρμη τις θέσεις μου από το μετερίζι των ανεκδοτικών πειστηρίων! (Αν και μετά το «λιώσιμο» του Oscar, θα μιλάμε πλέον για ανεκδοτικά πιεστήρια!) :lol: :lol: :lol:

Πάντως, πέρα από την πλάκα, αγαπητοί φίλοι SwkDoG και FrenchieFan, εκτιμώ πραγματικά το γεγονός ότι παρατήσατε τις δουλειές σας και ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου.
Το λιγότερο που μπορώ να σας πω είναι ένα τεράστιο ευχαριστώ! :p
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω δεν παρατησα καμια δουλεια! Το μεσημερανο μου διαλειμμα ειχα! :wink:

Κοιτα, εγω μπορω να πω, οτι ειμουν παρα πολυ δυσπιστη για την ομοιπαθητηκη!
Αλλα δοκιμασα και ειχε αποτελεσμα: Η Σκυλα μου ειχε καπια ελαφρια συμαδια ψευδοκυησεος μετα απο καθε οιστρο. Της δινω εδω και πολλα χρονια ενα ομοιπαθητικο φαρμακο αμεσως μετα την οιστρο και δεν ειχε ξανα τιποτα.
Ενας σκυλος φιλου μου εκανε τωρα ομοιπαθητηκη θεραπεια για οτοαιματομα με επιτυχια. Το αυτη στεκεται και δεν γεμιζει αλλο αιμα!

Αλλα αν με ρωτας, αν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον, μια ουσια οσο πιο αραιομενη ειναι- τοσο πιο δραστηρια ειναι, οχι! Ακομα δεν το εχω καταλαβει και μου στειρειται καθε λογικης!
Αλλα πιανει και αυτο εχει σημασια!
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
αυταπατασαι και εσυ και η σκυλα σου! α! και ο γιος σου! που επαιρνε τα ιδια ομοιοπαθητικα για τις αρθρωσεις που παιρνει και η εσμεραλντα!!! και ενα σωρο αλλοι στον κοσμο, ολοι κοροιδα ειναι!και εγω!
δεν ειναι τα φαρμακα που τους θεραπευουν!!! ειναι κατι αλλο στο περιβαλλον!!! :shock: :shock: :shock: :shock:
:D :D :D :D :D :D :D
whatever!!!!

ROTTIE καλη επιτυχια............
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
boxer said:
αυταπατασαι και εσυ και η σκυλα σου! α! και ο γιος σου! που επαιρνε τα ιδια ομοιοπαθητικα για τις αρθρωσεις που παιρνει και η εσμεραλντα!!! και ενα σωρο αλλοι στον κοσμο, ολοι κοροιδα ειναι!και εγω!
δεν ειναι τα φαρμακα που τους θεραπευουν!!! ειναι κατι αλλο στο περιβαλλον!!! :shock: :shock: :shock: :shock:
:D :D :D :D :D :D :D
whatever!!!!
Αααα, ναι, τον Γιο μου των ειχα ξεχασει!
Επαιρνε για μεγαλο χρονικο διαστιμα Τραυμεελ.

Αλλα εχεις δικιο- Μαλλον κατι αλλο τα φταιει!!!
 


gwgw

Well-Known Member
εχω και γω το ιδιο προβλημα με τον Ορφεα.. μπαινει στο αμαξι..(με το ζορι..)
δε το εχει συνηθισει ακομη..και με μια ωρα ταξιδι μονο κανει εμετο... :( :( :(

δε θελω να του δωσω φαρμακα...κανενας αλλος τροπος..?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
να τον μαθεις πρωτα να μπαινει στο αμαξι ...οταν θα ειναι παρκαρισμενο...
διαβασα ,οτι ταξιδευετε με τα σκυλια στο πισω .νομιζω πολυ καλη θεση για τον σκυλο ειναι το μπροστινο καθισμα στα ποδια του συνοδηγου,οπου φυσικα δεν εχει χωρο για να κινειται..(ο συνοδηγος δεν ξερω πως θα αντιδρασει....
πριν ετοιμαστειτε για το ταξιδι, ξεκινας "μαθηματα" καλης αγωγης ,βημα βημα, να μπει μεσα στο αμαξι, να μεινει ,να ξαπλωσει,να βγεις εσυ απο το αμαξι , να μεινει μεσα, να σε περιμενει ξαπλωμενος οταν ανοιξεις την πορτα και οχι να πεταχτει αμεσως εξω κτλ...
..οι λιχουδιες εδω θα σου φανουν χρησιμες...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
gwgw said:
εχω και γω το ιδιο προβλημα με τον Ορφεα.. μπαινει στο αμαξι..(με το ζορι..)
δε το εχει συνηθισει ακομη..και με μια ωρα ταξιδι μονο κανει εμετο... :( :( :(

δε θελω να του δωσω φαρμακα...κανενας αλλος τροπος..?
:idea: :arrow: ομοιοπαθητικα!! :D
 


gwgw

Well-Known Member
oscar said:
να τον μαθεις πρωτα να μπαινει στο αμαξι ...οταν θα ειναι παρκαρισμενο...
διαβασα ,οτι ταξιδευετε με τα σκυλια στο πισω .νομιζω πολυ καλη θεση για τον σκυλο ειναι το μπροστινο καθισμα στα ποδια του συνοδηγου,οπου φυσικα δεν εχει χωρο για να κινειται..(ο συνοδηγος δεν ξερω πως θα αντιδρασει....
πριν ετοιμαστειτε για το ταξιδι, ξεκινας "μαθηματα" καλης αγωγης ,βημα βημα, να μπει μεσα στο αμαξι, να μεινει ,να ξαπλωσει,να βγεις εσυ απο το αμαξι , να μεινει μεσα, να σε περιμενει ξαπλωμενος οταν ανοιξεις την πορτα και οχι να πεταχτει αμεσως εξω κτλ...
..οι λιχουδιες εδω θα σου φανουν χρησιμες...
ναι αυτο πρεπει να το κανω...
εχω τζιπ οποτε ριχνω τα πισω καθισματα μπροστα και εχει αρκετο χωρο για να ξαπλωσει ή να κανει οτι θελει...απλα δε το εχει συνηθισει...

ομοιοπαθητικα!!
επειδη ειμαι λιγο ασχετη με αυτα...αυτα απο που τα παιρνεις απο το φαρμακειο?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
oscar said:
διαβασα ,οτι ταξιδευετε με τα σκυλια στο πισω .νομιζω πολυ καλη θεση για τον σκυλο ειναι το μπροστινο καθισμα στα ποδια του συνοδηγου,οπου φυσικα δεν εχει χωρο για να κινειται..(ο συνοδηγος δεν ξερω πως θα αντιδρασει....
Όντως, όταν ήταν μικρότερος και τον έβαζα να κάτσει στα πόδια μου στο κάθισμα του συνοδηγού, δεν έκανε εμετό. Μετά μεγαλώνοντας άρχισε να μην χωράει...
Άσε που δεν ήταν λύση για όλες τις περιπτώσεις! Για παράδειγμα έχει τύχει να πάμε σε κάποια επίσκεψη και να πρέπει να ντυθώ «καλύτερα».
Μπήκα στο αυτοκίνητο μες την τρελή χαρά, φορώντας την κυριλέ μου την φουστίτσα και τις μποτούλες μου και κατέληξα στο ξένο σπίτι με τα νεύρα μου τσατάλια, το καλσόν σχισμένο και τα ρούχα μου μέσα στην σκυλότριχα! :evil:
Το πίσω κάθισμα ήταν επιλογή ανάγκης. Έχω την εντύπωση όμως, ότι είναι και πιο ασφαλές για το σκυλί σε περίπτωση τρακαρίσματος. (Αλήθεια αυτό το διχτάκι που έχω δει να βάζουν ανάμεσα στα δυο μπροστινά καθίσματα παρέχει ασφάλεια για τον σκύλο?) :roll:
Όσον αφορά την απροθυμία του να μπει στο αυτοκίνητο, κάνε αυτό που σου είπε ο Oscar. Λιχουδίτσες! :wink:
Εγώ του πέταγα μεζεδάκια στην κουβέρτα που είχα στρώσει στο πίσω κάθισμα και ο μικρός έμπαινε μόνος του και μάλιστα με μεγάλη χαρά! (μετά βέβαια τα έκανε "εξαγωγή"..!) :lol:
Εγώ πάντως με την ευκαιρία των αργιών που έρχονται έχω προγραμματίσει ταξιδάκι. Θα δοκιμάσω την λύση που μου πρότεινε ο SwkDog. Θα του δώσω το Cerenia για να μπορεί να έρθει μαζί μας με όσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία...