Ζευγάρωμα ή στείρωση


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κορυφαία απάντηση!!!!!!!!!!
εκτος αν μιλάμε για ιδιοκτητη μεγαλόσωμης φυλής που θα θεωρήσει οτι υποτίμησες το σκυλο του λέγοντας "δεν το χαραμιζω για τον οποιοδήποτε".. οποτε ευχεσαι να μην ειναι και χειροδύναμος. ;)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ!

Με την λογική αυτή και εγώ την αντίστοιχη μεγαλόσωμη φυλή θα έχω. Θα αμολήσω την κοριτσάρα μου να καθαρίσει! :p
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ!

Με την λογική αυτή και εγώ την αντίστοιχη μεγαλόσωμη φυλή θα έχω. Θα αμολήσω την κοριτσάρα μου να καθαρίσει! :p
το δεσες οτι θα χεις και θηλυκο???
εγω θα αμολύσω το νιντζα και ποιος θα δει το θεο κ δεν θα τον φοβηθει!!! Ξέρει και εντολή "φατον" και πηδάει και αρπάζει ο,τι φτάνει!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Για να μου ζητάει ζευγάρωμα βρε Ghelly μου!!!!!!!!!! Λογικά κορίτσι θα έχω! Αν έχω αγόρι και έχει κορίτσι θα λύσω το αγόρι μου και θα καθαρίσει! τόσο απλά....

Πες το νίντζα να στοχεύει κάπου ψηλά και κεντρικά...... :rolleyes:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Για να μου ζητάει ζευγάρωμα βρε Ghelly μου!!!!!!!!!! Λογικά κορίτσι θα έχω! Αν έχω αγόρι και έχει κορίτσι θα λύσω το αγόρι μου και θα καθαρίσει! τόσο απλά....

Πες το νίντζα να στοχεύει κάπου ψηλά και κεντρικά...... :rolleyes:

εκει στοχεύει....

παρεχουμε υπηρεσίες "μουνουχάρι"!!!:piercing:
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
εκτος αν μιλάμε για ιδιοκτητη μεγαλόσωμης φυλής που θα θεωρήσει οτι υποτίμησες το σκυλο του λέγοντας "δεν το χαραμιζω για τον οποιοδήποτε".. οποτε ευχεσαι να μην ειναι και χειροδύναμος. ;)

Ε.... τότε μιας και έχω αρσενικό θα ζητήσω προίκα..... Αν και το παιδί μου μου έχει αποδείξει οτι σε ανάγκη με υπερασπίζεται.
 


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
Αλήθεια αν απαντούσαμε σε αυτές τις ερωτήσεις κάπως έτσι:

"Ναι να τα ζευγαρώσουμε αλλά θα πρέπει πρώτα να διαθέσεις χψ ευρώ (δεν ξέρω πόσο κοστίζουν) για εξετάσεις υγείας, δυσπλασίας (και ότι άλλο χρειάζεται) και να μου φέρεις πιστοποίηση μορφολογίας από κριτή για το σκύλο σου, γιατί εγώ τον δικό μου δεν το χαραμίζω για τον οποιοδήποτε. Επίσης θα πρέπει να δηλώσουμε τη γέννα στον ΚΟΕ και να μου προτείνεις τους υποψήφιους κηδεμόνες που θα διαθέσουμε δωρεάν τα κουτάβια ώστε να ελέγξω την καταλληλότητά τους."

Δε θα φεύγανε τρέχοντας?????
Εγώ πάντως πείστηκα, θα το λέω. Είναι μια καλή ψυχρολουσία για τον κάθε ανίδεο που πετάει ό,τι του κατέβει, όταν λέω ότι η δικιά μου είναι στειρωμένη.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αλήθεια αν απαντούσαμε σε αυτές τις ερωτήσεις κάπως έτσι:

"Ναι να τα ζευγαρώσουμε αλλά θα πρέπει πρώτα να διαθέσεις χψ ευρώ (δεν ξέρω πόσο κοστίζουν) για εξετάσεις υγείας, δυσπλασίας (και ότι άλλο χρειάζεται)...
...και, επιπλέον (μιάς και αναφέρθηκαν οι μεγαλόσωμες φυλές) "θα πρέπει να φέρεις και εξετάσεις για elbows dysplasia, αλλά και vaginal prolapse"... και να τον στείλεις άκλαφτο κι αδιάβαστο!!!
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ολα καλα κι ολα ωραια αλλα γιατι δεν ειπες απλα την αλήθεια; Ρε φιλε, δε γινονται ετσι αυτες οι δουλειες, το σωστο ειναι αλλιως κλπ κλπ. Πως θα αλλαξει η παιδεια μας αν οι ενημερωμενοι και συνειδητοποιημενοι δε μεταδωσουν αυτη τη γνωση και φιλοσοφία; Με το ωχ αδερφε και την αποφυγη συζητησεων που ανεφερες οτι επιδίωξες ;
Δε σε κατακρίνω, δε σε κατηγορώ, απλα σχολιάζω οτι πρέπει να μπουμε στη φιλοσοφία ότι τα πραγματα δεν αλλαζουν μόνα τους, εμεις τα αλλάζουμε, και όχι μονο μεσω του πληκτρολογίου..
Και μένα η ίδια απορία μου γεννήθηκε όταν διάβασα το ποστ σου Manolo. Γιατί δεν είπες απλώς την αλήθεια και ας κουραζόσουν λίγο παραπάνω. Μην βαριέστε παιδιά, αξίζει ο κόπος.Ένα 2 % θα πειστεί.
Γενικά συμφωνώ μαζί σας όμως η κάθε περίπτωση έχει διαφορετικές παραμέτρους.
Εξαρτάτε πάντα και ποιον έχεις απέναντι σου. Τον συγκεκριμένο δεν τον έκοβα να μπορώ να του αλλάξω άποψη. Εδώ του είπα ότι δεν είναι καθαρόαιμος και αυτός επέμενε. Λέτε να τον ένοιαζε. Είδε 1 σκύλο με ωραία χαρακτηριστικα, και είπε ευκαιρία να ζευγαρώσουν να βγουν πέντε έξι κουτάβια, από 1 κατοστάρικο το κάθε ένα, βγήκε το μεροκάματο. Τι να συζητήσω.
Από την άλλη είχα τα δικά μου προβλήματα και ήθελα να περπατήσω χαλαρά, για να αδειάσει το μυαλό και δεν είχα και πολύ χρόνο. Οπότε την έκανα με ελαφριά πηδηματάκια.
Το ωχ αδερφέ μας χαρακτηρίζει ως λαό. Θέλω να πιστεύω ότι δεν ισχύει στην περίπτωση μου μιας και έχω ξοδέψει αμέτρητες ώρες σε εθελοντικές δράσεις. Και ούτε θέμα βαρεμάρας είναι. Αλλά όπως έγραψα και προηγουμένως, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Υ.Γ.1: Φίλε ghostdoc εγώ και το πληκτρολόγιο είμαστε θανάσιμοι εχθροί. Για να γράψω αυτό το ''τεράστιο'' μήνυμα μου πήρε πάνω από 30 λεπτά.

Υ.Γ.2: Ξεκινάω να πάω βόλτα τον Ερμή. Ελπίζω να μην μου τύχει και σήμερα το ίδιο. Αν μου τύχει θα βάλω τα δυνατά μου να του αλλάξω μυαλά.:cool:
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
εγώ λέω να τους τραγουδάτε Καρβέλα "Ο σκύλος μου είναι gay" :p
Μπα, εγώ τους επίδοξους "συμπεθέρους" (που έχουν τη νύφη) τους παραπέμπω στο post #1349 του θέματος "MOKA - Ο μικρός της σύντροφος"...;)
και δεν με ξαναενοχλούν...:cool:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Θα ήθελα την άποψη σας και την αντίδραση σας στο εξής περιστατικό.
Πριν κάνα μήνα στην βόλτα μας, συναντάω 2 γείτονες να μιλάνε. Ο ένας με σκύλο.( δεν τους γνωρίζω αλλά και με τους 2 λέω μια καλημέρα)
Τότε ο ένας με φωνάζει, πλησιάζω και παίρνω μέρος στην συζήτησή τους.
Αυτός χωρίς τον σκύλο μου λέει ότι θα βάλει σακούλες σε διάφορα σημεία και πινακίδες να μαζεύουν οι ιδιοκτήτες τα περιττώματα από τους σκύλους τους γιατί δεν την παλεύει από την μυρωδιά. Ευτυχώς γιατί όπως το ξεκίνησε νόμιζα ότι θα έλεγε για φόλες και ετοιμαζόμουν για ''μάχη''.
Γενικά είχε σωστές απόψεις και χοντρό πρόβλημα γιατί μετά το σπίτι του συνεχίζει χωματόδρομος όπου πολλοί πάνε τα σκυλιά τους βόλτα με αποτέλεσμα τα κουράδια να σχηματίζουν βουνά.
Εγώ τότε του έδειξα μια σακούλα και 1 γάντι μιας χρήσης που είχα στην τσέπη μου και γενικά είχαμε μια ωραία συζήτηση.
Τότε πετάγεται ο άλλος με τον σκύλο και λέει το εξής: Τα μάθατε για τον νέο νόμο που είναι υποχρεωτικό να βάλουμε τσιπάκι στον σκύλο. Τότε του εξηγώ και εγώ και ο άλλος γιατί πρέπει να έχουν τσιπάκι.
Και η απάντηση του;;;
Άμα είναι του να βάλω τσιπάκι και να του κάνω και εμβόλια και να μου στοιχίζει μια περιουσία τότε καλύτερα να....
και κάνει την γνωστή κίνηση με το χέρι του(κόψιμο λαιμού)
Μέχρι και ο ερμης έμεινε με το στόμα ανοικτό.

Δεν ξέρω αν θα κάνατε προσπάθεια να του αλλάξετε τα μυαλά, εγώ πάντως έφυγα.
Έφυγα όχι από θέμα βαρεμάρας, η ωχαδερφισμου, αλλά γιατί αν του απαντούσα θα μας έγραφαν στις εφημερίδες.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Γενικά συμφωνώ μαζί σας όμως η κάθε περίπτωση έχει διαφορετικές παραμέτρους.
Εξαρτάτε πάντα και ποιον έχεις απέναντι σου. Τον συγκεκριμένο δεν τον έκοβα να μπορώ να του αλλάξω άποψη. Εδώ του είπα ότι δεν είναι καθαρόαιμος και αυτός επέμενε. Λέτε να τον ένοιαζε. Είδε 1 σκύλο με ωραία χαρακτηριστικα, και είπε ευκαιρία να ζευγαρώσουν να βγουν πέντε έξι κουτάβια, από 1 κατοστάρικο το κάθε ένα, βγήκε το μεροκάματο. Τι να συζητήσω.
Από την άλλη είχα τα δικά μου προβλήματα και ήθελα να περπατήσω χαλαρά, για να αδειάσει το μυαλό και δεν είχα και πολύ χρόνο. Οπότε την έκανα με ελαφριά πηδηματάκια.
Το ωχ αδερφέ μας χαρακτηρίζει ως λαό. Θέλω να πιστεύω ότι δεν ισχύει στην περίπτωση μου μιας και έχω ξοδέψει αμέτρητες ώρες σε εθελοντικές δράσεις. Και ούτε θέμα βαρεμάρας είναι. Αλλά όπως έγραψα και προηγουμένως, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Υ.Γ.1: Φίλε ghostdoc εγώ και το πληκτρολόγιο είμαστε θανάσιμοι εχθροί. Για να γράψω αυτό το ''τεράστιο'' μήνυμα μου πήρε πάνω από 30 λεπτά.

Υ.Γ.2: Ξεκινάω να πάω βόλτα τον Ερμή. Ελπίζω να μην μου τύχει και σήμερα το ίδιο. Αν μου τύχει θα βάλω τα δυνατά μου να του αλλάξω μυαλά.:cool:
Φιλε μου, δεκτα και παλι ολα. Στην προκειμενη ενα δεν καταλαβαινω. Γιατι παρουσίασες αυτη την ιστορία ως παραδειγμα; Προς μιμηση; προς αποφυγη; Για να χουμε να λεμε; Δεν καταλαβαινω. Μπορεί να συμβει στον καθένα να μην εχει ορεξη για κουβεντα ή να πεσει σε καφρο κλπ. Κατανοητό. Δεν εχει ομως κανενα νόημα να παρουσιάζεις ενα τετοιο περιστατικό, που δεν προάγει την εννοια της κυνοφιλικής δράσης που ειναι αυτο που λεει ακριβως η λέξη, δράση, όχι αδράνεια λόγω ελλειψης χρόνου ή οτιδηποτε αλλο. Δηλαδη τι να αποκομίσουμε απ αυτο; Οτι επειδη κυκλοφορούν αναμεσα μας ασχετοι, αδιαφοροι ή ηλιθιοι δεν αξίζει να ασχολουμαστε;;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φιλε μου, δεκτα και παλι ολα. Στην προκειμενη ενα δεν καταλαβαινω. Γιατι παρουσίασες αυτη την ιστορία ως παραδειγμα; Προς μιμηση; προς αποφυγη; Για να χουμε να λεμε; Δεν καταλαβαινω. Μπορεί να συμβει στον καθένα να μην εχει ορεξη για κουβεντα ή να πεσει σε καφρο κλπ. Κατανοητό. Δεν εχει ομως κανενα νόημα να παρουσιάζεις ενα τετοιο περιστατικό, που δεν προάγει την εννοια της κυνοφιλικής δράσης που ειναι αυτο που λεει ακριβως η λέξη, δράση, όχι αδράνεια λόγω ελλειψης χρόνου ή οτιδηποτε αλλο. Δηλαδη τι να αποκομίσουμε απ αυτο; Οτι επειδη κυκλοφορούν αναμεσα μας ασχετοι, αδιαφοροι ή ηλιθιοι δεν αξίζει να ασχολουμαστε;;
Την ιστορία την παρουσίασα ως παράδειγμα στην συζήτηση που γινόταν για τις ανεξέλεγκτες γέννες και έγραψα το συγκεκριμένο παράδειγμα, ενώ έχω πολλές ιστορίες - παραδείγματα γιατί ήταν πρόσφατο (μερικές ώρες πριν γράψω το μήνυμα). Τώρα το αν όλοι σταθηκατε στο σημείο που εγώ έφυγα και δεν έμεινα να του αλλάξω ιδέες, δεν φταίω εγώ. Δεν την πήγα την συζήτηση εγώ προς αυτή την κατεύθυνση. Αν διαβάσεις προσεκτικά τα μηνύματα θα καταλάβεις τι λέω.
 




andreas_kas

Member
16 Μαρτίου 2014
8
0
το lazaros kennel δεν ειναι εκτροφείο. Ειναι κουταβοεισαγωγέας/κουταβέμπορος. Οποτε μην ασχοληθεις καν για εξετάσεις και ζευγάρωμα. Στείρωσε την να ηρεμησει και η σκυλα και εσύ και να γλυτώσετε μελλοντικους κινδύνους.
Κυρία μου πόσο καλά γνωρίζετε το εκτροφείο που προσβάλλετε επί μονίμου βάσεως;
Μήπως λέω μήπως ήσασταν σε καμμια έκθεση σκύλων του ΚΟΕ να δείτε τα δείγματα εκτροφής μας;
μήπως λέω, μήπως ήρθατε να μας αγοράσετε σκύλο, σας είπαμε οτι έχουμε δηλώσει την γέννα και
δεν πήρατε το pedigree του σκύλου;
Το χειρότερο από την αμάθεια είναι η ημιμάθεια και στην περίπτωσή την δική σας όπως
και στην περίπτωση και κάποιων άλλων εδώ μέσα είναι επικίνδυνη
 


andreas_kas

Member
16 Μαρτίου 2014
8
0
Επίσης το εκτροφείο Lazaros Kennel ήταν το πρώτο εκτροφείο που πήρε άδεια εκτροφής και φιλοξενίας σκύλων στην Ελλάδα και από τα ελάχιστα που έχουν αυτήν την στιγμή, αν αυτό σας λέει κάτι.
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Από πού φέρνετε τα σκυλιά σας κ.Lazaros kennel;
 
Last edited:




Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Tα σκυλιά που εκτρέφετε εννοώ. Στην ιστοσελίδα σας δεν γράφεται ούτε για τα σκυλιά σας, ούτε για τις εκθέσεις, ούτε για εξετάσεις υγείας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981