Ζευγάρωμα: ψάχνουμε θηλυκό βελγικό ποιμενικό, περιοχή Αττικής


Mandy F

New Member
24 Απριλίου 2019
4
2
Καλησπέρα!

Έχουμε έναν κούκλο Βέλγο ποιμενικό, και θέλουμε να τον ζευγαρωσουμε και να κρατήσουμε ένα κουταβάκι.

Βρισκόμαστε στην Αίγινα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να έρθουμε σε άλλες περιοχές στην Αθήνα.

Είναι κούκλος και πολύ πολύ γλυκός, και θέλουμε να συνεχίσουμε την σειρά γιατί είχαμε και τους γονείς του. Έχουμε μεγάλο χωράφι στην Αίγινα, όπου ζουν άνετα και ελεύθερα , μπαινοβγαίνουν στο σπίτι και φυσικά μεγαλώνουν με πολύ πολύ αγάπη και φροντίδα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Πριν σας πω τι να τον κάνετε τον κούκλο Βέλγο που έχετε και θέλετε να συνεχίσετε την ... σειρά, διαβάστε και λίγο τους κανονισμούς του φόρουμ.
Στοιχειώδης ευγένεια και κοινή λογική λέγεται.
 


Mandy F

New Member
24 Απριλίου 2019
4
2
Συγνώμη, η σελίδα μου βγήκε σαν πρόταση από έρευνα στο Google. Δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα για ζευγάρωμα, αν και υποθέτω πως σας ενοχλεί το ότι ψάχνουμε την ράτσα. Έχουμε υιοθετήσει και τους δύο γονείς και χαρίσει τα κουτάβια από δύο γέννες, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα. Αν είναι αντιθετη με τους κανονισμούς θα κατεβάσω το θέμα
 




Mandy F

New Member
24 Απριλίου 2019
4
2
Είναι αντίθετη με τους κανονισμούς, ναι.
Και όχι μόνο.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΝΕΤΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΑΣ.
ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ.
Γιατι κούκλα μου?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλησπέρα και καλώς ηρθες ...αν και μπηκες λιγο " ατσαλα"....
Επέτρεψε μου να ρωτήσω...ποια στοιχεία ειναι αυτα που σε κάνουν να θεωρεις τον σκύλο σου βέλγικο ποιμενικό;
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Καλησπέρα!

Έχουμε έναν κούκλο Βέλγο ποιμενικό, και θέλουμε να τον ζευγαρωσουμε και να κρατήσουμε ένα κουταβάκι.

Βρισκόμαστε στην Αίγινα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να έρθουμε σε άλλες περιοχές στην Αθήνα.

Είναι κούκλος και πολύ πολύ γλυκός, και θέλουμε να συνεχίσουμε την σειρά γιατί είχαμε και τους γονείς του. Έχουμε μεγάλο χωράφι στην Αίγινα, όπου ζουν άνετα και ελεύθερα , μπαινοβγαίνουν στο σπίτι και φυσικά μεγαλώνουν με πολύ πολύ αγάπη και φροντίδα.
@Mandy F καλώς ήρθες στο φόρουμ. Οι κανόνες του φόρουμ δεν επιτρέπουν αναρτήσεις για ζευγάρωμα σκύλων. Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί να "απασφαλίζουν" έτσι οι παλιοί με νέα μέλη τα οποία και φυσικά δεν γνωρίζουν εκ προοιμίου τους κανόνες και τα «χρηστά ήθη» του φόρουμ.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@Solvap σε τρώει καιρό, να "απασφαλίσω" όσο θα ήθελα.

Περιορίσου σε παρακαλώ, μέρες που είναι, στο ότι δεν θα έπρεπε να έχει γίνει εξαρχής, η δημιουργία του παρόντος θέματος. Ευχαριστώ.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Χρηστα ηθη η κοινη λογικη οτι με 2 εκατομμυρια αδεσποτα δεν ζευγαρωνουμε το σκυλακι μας απλα επειδη ειναι ομορφο κ γλυκουλι κ καλο? Μαλιστα...Τα κακα και ασχημα αδεσποτα δηλαδη ας μεινουν στο δρομο... Αρκει να διαωνισουμε το δικο μας γλυκουλι.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
@Solvap σε τρώει καιρό, να "απασφαλίσω" όσο θα ήθελα.

Περιορίσου σε παρακαλώ, μέρες που είναι, στο ότι δεν θα έπρεπε να έχει γίνει εξαρχής, η δημιουργία του παρόντος θέματος. Ευχαριστώ.
Μέρες που είναι, ας καλωσορίζουμε τα νέα μέλη του φόρουμ με πιο ήπιους τόνους και στοιχειώδη ευγένεια και όχι σαν μπαμπούλες. Ας τους δίνουμε το "τεκμήριο της αθωότητας" μέχρι να εξοικειωθούν με τους κανόνες.

Όσο για την φαγούρα μου, επικαλούμαι το ιατρικό απόρρητο :whistle:
 




Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
@Solvap οκ, το εκανες το κομματι σου. Κατι επι της ουσιας εχεις να πεις;
Επί της ουσίας, μπορούμε να μάθουμε πολλά από τα μέτρα που εφάρμοσε η Ολλανδία προκειμένου να γίνει η πρώτη χώρα στον κόσμο χωρίς αδέσποτα ζώα:
  1. Αυστηρότερη νομοθεσία, με ποινές πάνω από €16.000 και φυλάκιση έως 3 χρόνια για την εγκατάλειψη ή την κακοποίηση ζώων.
  2. Δωρεάν στειρώσεις κατοικίδιων
  3. Υψηλή φορολογία ως αντικίνητρο για την εκτροφή ζώων, προκειμένου ο κόσμος να στραφεί στην υιοθεσία αδέσποτων.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν λειπουν απ τον κοσμο κουταβια για να φτιαξετε εσεις
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για έναν εκτροφέα ή μήπως όχι;
Εαν το πρόβλημα είναι το ζευγάρωμα γενικώς και αορίστως, τότε αυτόματα ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ζευγαρώνουν (εκτροφείς και ΜΗ εκτροφείς) επιβαρύνουν ΕΞΙΣΟΥ την κατάσταση.

To πραγματικό πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι η αδιαφορία για το μέλλον των κουταβιών που φέραμε στον κόσμο.
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Με αφορμή το παρόν θέμα, μου δημιουργήθηκε απορία. Έστω ότι μου ήρθε να αγοράσω (insert random breed). Βρίσκω έναν καθωσπρέπει εκτροφέα και εν τέλει έρχεται στο σπίτι μου το κουτάβι της (insert said random breed). Όλα καλά ως εδώ. Η απορία μου είναι η εξής. Για ποιο λόγο να ξαναδώσω λεφτά στον εκτροφέα οταν μπορώ να βρω μια Μαρία la del barrio που θα έχει σκύλο ίδιας φυλής αλλά αντίθετου φύλου, να κάνουμε τα κουταβάκια μας, να κρατήσουμε από ένα (κορόιδο εκτροφέα) και να δώσουμε/πουλήσουμε τα υπόλοιπα;
Εννοείται ότι η "απορία" μου δεν είναι πραγματική και γνωρίζω πολύ καλά γιατί ποιό λόγο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει το παραπάνω σενάριο, αλλά σε μια χώρα που οι κάτοικοι είναι όλοι κουτοπονηροι είναι ο κανόνας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βρίσκω έναν καθωσπρέπει εκτροφέα
Δεν θα μπορούσες να το κάνεις αυτό αν όντως έβρισκες έναν τέτοιον άνθρωπο.
Και αυτό γιατί πολύ απλά τα πετ σκυλάκια (που είναι αυτά που δίδονται κατά 95% στον "απλό" κόσμο) δίδονται στειρωμένα ή με συμβόλαια τέτοια που θα σε υποχρέωναν να πάρεις την "άδεια" του εκτροφέα σου.
Ολα αυτά δεν γίνονται για να μην πιάσεις κορόιδο τον εκτροφέα και του φας την "πελατεία", αλλά γιατί τα πετ σκυλάκια έχουν τέτοια ελαττώματα που δεν θέλουν οι ίδιοι οι εκτροφείς τους να τα περάσουν στις επόμενες γενιές. Ελαττωματα που ένας "απλός" κηδεμόνας πολύ πιθανόν να μην είναι σε θέση να ξεχωρίσει, αλλά που είναι πολύ σημαντικά για την ίδια την φυλή.

Εδώ βέβαια υπάρχει ένα "ηθικό" θέμα - όση ηθική μπορεί να υπάρξει στην ευγονική.
Απορρίπτονται από την αναπαραγωγή (και την γενετική δεξαμενή της φυλής) ολόκληροι οργανισμοί εξαιτίας 2,3 ή παραπάνω μορφολογικών ατελειών. Οργανισμοί που μπορεί να είναι υγιέστατοι και να έχουν να προσφέρουν τα καλά τους γονίδια στην φυλή. Δυστυχώς όμως δεν επιλέγεις γονίδια. Είναι όλα ή τίποτα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Mandy F καλώς ήρθες στο φόρουμ. Οι κανόνες του φόρουμ δεν επιτρέπουν αναρτήσεις για ζευγάρωμα σκύλων. Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί να "απασφαλίζουν" έτσι οι παλιοί με νέα μέλη τα οποία και φυσικά δεν γνωρίζουν εκ προοιμίου τους κανόνες και τα «χρηστά ήθη» του φόρουμ.
Το θεμα δεν ειναι οι κανονες και τα χρηστα ηθη του φορουμ...το προβλημα υπαρχει εκτος φορουμ και ειναι η ανεξελεγκτη,ανευθυνη και ηλιθια αναπαραγωγη σκυλων. Τι δεν καταλαβαινεις;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για έναν εκτροφέα ή μήπως όχι;
Εαν το πρόβλημα είναι το ζευγάρωμα γενικώς και αορίστως, τότε αυτόματα ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ζευγαρώνουν (εκτροφείς και ΜΗ εκτροφείς) επιβαρύνουν ΕΞΙΣΟΥ την κατάσταση.

To πραγματικό πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι η αδιαφορία για το μέλλον των κουταβιών που φέραμε στον κόσμο.
Αυτο απο μονο του ειναι κατα τη γνωμη μου απαγορευτικο. Γιατι ποτε δε μπορει να εισαι σιγουρος για το μελλον των κουταβιων. Και των κουταβιων των κουταβιων.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and medusa


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Δεν θα μπορούσες να το κάνεις αυτό αν όντως έβρισκες έναν τέτοιον άνθρωπο.
Και αυτό γιατί πολύ απλά τα πετ σκυλάκια (που είναι αυτά που δίδονται κατά 95% στον "απλό" κόσμο) δίδονται στειρωμένα ή με συμβόλαια τέτοια που θα σε υποχρέωναν να πάρεις την "άδεια" του εκτροφέα σου.
Ολα αυτά δεν γίνονται για να μην πιάσεις κορόιδο τον εκτροφέα και του φας την "πελατεία", αλλά γιατί τα πετ σκυλάκια έχουν τέτοια ελαττώματα που δεν θέλουν οι ίδιοι οι εκτροφείς τους να τα περάσουν στις επόμενες γενιές. Ελαττωματα που ένας "απλός" κηδεμόνας πολύ πιθανόν να μην είναι σε θέση να ξεχωρίσει, αλλά που είναι πολύ σημαντικά για την ίδια την φυλή.

Εδώ βέβαια υπάρχει ένα "ηθικό" θέμα - όση ηθική μπορεί να υπάρξει στην ευγονική.
Απορρίπτονται από την αναπαραγωγή (και την γενετική δεξαμενή της φυλής) ολόκληροι οργανισμοί εξαιτίας 2,3 ή παραπάνω μορφολογικών ατελειών. Οργανισμοί που μπορεί να είναι υγιέστατοι και να έχουν να προσφέρουν τα καλά τους γονίδια στην φυλή. Δυστυχώς όμως δεν επιλέγεις γονίδια. Είναι όλα ή τίποτα.
Τα συμβόλαια αυτά θα είναι απλά ιδιωτικά συμφωνητικά τα οποία απο μόνα τους δεν είναι δεσμευτικα. Θα πρέπει βάσει αυτών να ασκηθεί αγωγή σε δικαστήριο, να εκδοθεί απόφαση και να εκτελεστεί, διαδικασία το κόστος της οποιας τις περισσότερες φορές θα υπερβαινει αρκετές φορές το κόστος του σκύλου. Δεν νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε εκτροφέας θα έμπαινε στον κόπο.
Επίσης ομολογω χωρίς να γνωρίζω, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι Έλληνας εκτροφέας θα έδινε αποκλειστικά στειρωμένα κουτάβια. Οχι όταν η μισή και πάνω πελατεία του θεωρεί την στείρωση μια επικίνδυνη επέμβαση στη φύση του ζώου.
 
  • Like
Reactions: medusa


Lamprini4pet

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
27
88
47
Καλησπέρα!

Έχουμε έναν κούκλο Βέλγο ποιμενικό, και θέλουμε να τον ζευγαρωσουμε και να κρατήσουμε ένα κουταβάκι.

Βρισκόμαστε στην Αίγινα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να έρθουμε σε άλλες περιοχές στην Αθήνα.

Είναι κούκλος και πολύ πολύ γλυκός, και θέλουμε να συνεχίσουμε την σειρά γιατί είχαμε και τους γονείς του. Έχουμε μεγάλο χωράφι στην Αίγινα, όπου ζουν άνετα και ελεύθερα , μπαινοβγαίνουν στο σπίτι και φυσικά μεγαλώνουν με πολύ πολύ αγάπη και φροντίδα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3