Ζευγάρωμα: ψάχνουμε θηλυκό βελγικό ποιμενικό, περιοχή Αττικής


Lamprini4pet

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
27
88
47
Σύμφωνα με τον νόμο 4039/2014 που ισχύει, απαιτείται άδεια εκτροφέα σε όσους πωλούν ζώα, ακόμη και στην περίπτωση κατοχής ενός και μόνο θηλυκού ζώου αναπαραγωγής, ακόμη και για ερασιτέχνες εκτροφείς σκύλων ή γατών. Απαγορεύεται η πώληση σκύλων και γάτων σε υπαίθριους δημόσιους χώρους,
 


Mandy F

New Member
24 Απριλίου 2019
4
2
@Mandy F καλώς ήρθες στο φόρουμ. Οι κανόνες του φόρουμ δεν επιτρέπουν αναρτήσεις για ζευγάρωμα σκύλων. Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί να "απασφαλίζουν" έτσι οι παλιοί με νέα μέλη τα οποία και φυσικά δεν γνωρίζουν εκ προοιμίου τους κανόνες και τα «χρηστά ήθη» του φόρουμ.[/QUO
@Mandy F καλώς ήρθες στο φόρουμ. Οι κανόνες του φόρουμ δεν επιτρέπουν αναρτήσεις για ζευγάρωμα σκύλων. Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί να "απασφαλίζουν" έτσι οι παλιοί με νέα μέλη τα οποία και φυσικά δεν γνωρίζουν εκ προοιμίου τους κανόνες και τα «χρηστά ήθη» του φόρουμ.
Σε ευχαριστώ για την ευγενική σου απάντηση. Βλέπω πως έχει δημιουργηθεί μεγάλο θέμα και ο καθένας έχει την άποψή του, όμως όταν ο τίτλος του θέματος είναι 'αναπαραγωγή και εκτροφή' είναι λίγο δύσκολο να μαντέψεις.

Και για τους υπόλοιπους επειδή με εκνευρίσατε.

Είχαμε 5 σκυλιά, τα δύο βρέθηκαν στον δρόμο, το ένα το κρατήσαμε από γέννα των δύο γονιών του. 15 γάτες, όλες αδέσποτες. Είναι αρκετά απαράδεκτη η συμπεριφορά και η αγένεια ανθρώπων που υποτίθεται είναι φιλόζωοι, και επιτίθενται χωρίς φυσικά να γνωρίζουν τις περιστάσεις του καθενός. Μαχητές του πληκτρολογίου...

Είναι δικαίωμά μου να θέλω ένα κουτάβι τρίτης γενιάς από σκυλιά που ξέρω πως είναι καλά, έξυπνα και υπάκουα. Τα βέλγικα ποιμενικά έχουν αποδειχθεί ως μία από τις καλύτερες ράτσες, γιατί μαθαίνουν περισσότερες λέξεις, δένονται πιο πολύ με τους ανθρώπους τους και για πολλούς άλλους λόγους. Τα αδέσποτα στον δρόμο δεν βρίσκονται εκεί εξαιτίας ανθρώπων σαν και εμένα, αλλά ανόητων και ανεύθυνων που τα παρατάνε.

Κρατήστε λοιπόν τα νεύρα, τις ενοχές και τις κατηγορίες για εκείνους. Εγώ θέλω να ζευγαρώσω τον κούκλο μου και θα βρω κάποια στιγμή. Εσείς έτσι δεν βοηθάτε να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος αλλά να μη θέλει να σας μιλάει άνθρωπος με αυτό το σύνδρομο ανωτερότητας που σας κατατρέχει.
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Σε ευχαριστώ για την ευγενική σου απάντηση. Βλέπω πως έχει δημιουργηθεί μεγάλο θέμα και ο καθένας έχει την άποψή του, όμως όταν ο τίτλος του θέματος είναι 'αναπαραγωγή και εκτροφή' είναι λίγο δύσκολο να μαντέψεις.

Και για τους υπόλοιπους επειδή με εκνευρίσατε.

Είχαμε 5 σκυλιά, τα δύο βρέθηκαν στον δρόμο, το ένα το κρατήσαμε από γέννα των δύο γονιών του. 15 γάτες, όλες αδέσποτες. Είναι αρκετά απαράδεκτη η συμπεριφορά και η αγένεια ανθρώπων που υποτίθεται είναι φιλόζωοι, και επιτίθενται χωρίς φυσικά να γνωρίζουν τις περιστάσεις του καθενός. Μαχητές του πληκτρολογίου...

Είναι δικαίωμά μου να θέλω ένα κουτάβι τρίτης γενιάς από σκυλιά που ξέρω πως είναι καλά, έξυπνα και υπάκουα. Τα βέλγικα ποιμενικά έχουν αποδειχθεί ως μία από τις καλύτερες ράτσες, γιατί μαθαίνουν περισσότερες λέξεις, δένονται πιο πολύ με τους ανθρώπους τους και για πολλούς άλλους λόγους. Τα αδέσποτα στον δρόμο δεν βρίσκονται εκεί εξαιτίας ανθρώπων σαν και εμένα, αλλά ανόητων και ανεύθυνων που τα παρατάνε.

Κρατήστε λοιπόν τα νεύρα, τις ενοχές και τις κατηγορίες για εκείνους. Εγώ θέλω να ζευγαρώσω τον κούκλο μου και θα βρω κάποια στιγμή. Εσείς έτσι δεν βοηθάτε να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος αλλά να μη θέλει να σας μιλάει άνθρωπος με αυτό το σύνδρομο ανωτερότητας που σας κατατρέχει.
Είναι σαν να καλεις μια οικογένεια μουσουλμάνων για τραπέζι και μετά να θυμώνεις που δεν έφαγαν το γουρούνοπουλο που τους ετοιμασες.
 
  • Like
Reactions: marytherion


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Με το καλό!
Μην πείτε όμως ότι δεν προειδοποιηθήκατε ή ότι δεν θα συμβεί σε εσάς
..... πρέπει να είμαστε έτοιμοι να δούμε και: πολύ αίμα - τερατογενέσεις - λιωμένα κεφάλια ή σκυλάκια - σκυλιά χωρίς πρωκτική οδό - σκυλιά με τρύπιο ουρανίσκο - παράλυτα - αδύναμα που πεθαίνουν - την μάνα να τρώει κουτάβι- και το σημαντικότερο: θάνατο της μάνας.

Καλή Ανάσταση!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Και για τους υπόλοιπους επειδή με εκνευρίσατε.
Σιγα εσυ που εκνευριστηκες!
Ειπαμε "ανεξελεγκτη,ανευθυνη και ηλιθια αναπαραγωγη".

Είναι δικαίωμά μου να θέλω ένα κουτάβι τρίτης γενιάς από σκυλιά που ξέρω πως είναι καλά, έξυπνα και υπάκουα. Τα βέλγικα ποιμενικά έχουν αποδειχθεί ως μία από τις καλύτερες ράτσες, γιατί μαθαίνουν περισσότερες λέξεις, δένονται πιο πολύ με τους ανθρώπους τους και για πολλούς άλλους λόγους. Τα αδέσποτα στον δρόμο δεν βρίσκονται εκεί εξαιτίας ανθρώπων σαν και εμένα, αλλά ανόητων και ανεύθυνων που τα παρατάνε.
Φυσικα κ ειναι δικαιωμα σου να θελεις οτι σου κατεβει στο μυαλο. Αν δε μπορεις απο μονη σου να καταλαβεις οτι επειδη εσυ θελεις ενα κουταβι "τριτης γενιας" (ελεος...!), θα στερησεις ενα σπιτι απο καποια αλλα αντιστοιχα ,ηδη υπαρχοντα αδεσποτα, επειδη εσυ (στο πολυ θετικο σεναριο) θα μοιρασεις τα υπολοιπα 4-5-6-7 κουταβια που θα προκυψουν απο την γεννα, θα στο δωσουμε εμεις να το καταλαβεις...;; Μπα!
Ο καθενας την παρτη του παιδια και το μυαλο να μην πηγαινει βημα παραπερα...ειναι δυσκολο αυτο εξαλλου...
Στην τελικη εξετασεις δυσπλασιας εχεις κανει στον "κουκλο βελγικο ποιμενικο" σου; Ξερεις τι ειναι η δυσπλασια;
Pedigree εχεις (αν ξερεις τι ειναι αυτο...) για να ξερεις οτι ειναι βελγικο ποιμενικοq
Ή απλα θελεις να παραγεις μερικα ακομα ημιαιμα σκυλακια με αυξημενες πιθανοτητες κληρονομικων παθησεων;
 
Last edited:






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Υπάρχουν πάρα πολλά ημίαιμα βελγικά ποιμενικά (και οχι μονο) που ψάχνουν σπίτι....
Γιατί να προσθέσετε και άλλα στην λίστα ;
Και γιατί να στερήσετε ένα μελλοντικό σπίτι απο αυτά που ήδη περιμένουν, φέρνοντας στον κόσμο τα δικά σας;

Δεν πρόκειται να αναπαράξετε σχεδόν κανένα αξιόλογο (αν υπάρχει) χαρακτηριστικό του σκύλου σας, ζευγαρώνοντας με μια άγνωστη/τυχαία σκύλα (γιατι αυτό ψάχνετε...) μιας και το γενετικό υλικό που κουβαλούν και τα δυο ,σας είναι παντελώς άγνωστο.

άρα γιατί;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Εγώ θα βάλω τον δικό μου πρώτο προβληματισμό, στην περίπτωση μιας "ελεγχόμενης" γέννας. Αν ήθελα να ζευγαρώσω τον σκύλο μου ή την σκύλα μου ώστε να έχω ένα απόγονο τι θα έκανα τα υπόλοιπα μέλη ;

Μπορώ να συντηρήσω έξι ή οκτώ σκυλιά ; Η απάντηση "θα ψάξω να τους βρω οικογένειες" δεν με καλύπτει, η απάντηση που δίνω εγώ στο εαυτό μου. Αν μπορούσα να τα συντηρήσω, εάν είχα και την σκύλα, εάν το ήθελα τόσο πολύ ίσως να προχωρούσα.

Βρίσκεται λογικό τον προβληματισμό μου @Mandy F ;
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν ξέρω τι τσαμπουνάτε όλοι εσείς αλλά εγώ χθες βρήκα την θηλυκιά που λαχταρούσα, ίσως έβαλε το χεράκι του ο μεγάλος λόγω των ημερών, όλα παίζουν. Σας βεβαιώνω πως υπάρχει έρωτας με την πρώτη ματιά και σ' άλλα θηλαστικά πλην των ανθρώπων.

Ημερομηνία γάμου δεν ορίσαμε ακόμα, θα το αποφασίσω εγώ ( ως σερνικός ). Τσαλιμακού μοιάζει η εκτροφέας της και δεν γουστάρω, αν καταλάβω πως κάνει τσιριμόνιες θα την κλέψω νύχτα. Εμείς τ΄παμε, τα μιλήσαμε.


Στην αρχή μου έτρεχαν τα σάλια και γλυφόμουν ..

IMG_20190423_121009481.jpg


Μετά τις ψιθύρισα τα σχετικά...

IMG_20190423_121006911.jpg
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν και πάνω κάτω συμφωνώ με αυτούς που κράζουν (είτε με κομψό η άκομψο τρόπο) για τους λόγους που κράζουν, αλλά και επειδή δεν συνηθίζω να τα βλέπω ασπρο μαυρο, σε μια περίπου παρόμοια ιστορία αν ήσασταν στην θέση μου τι θα λέγατε;

Η ιστορία έχει ως εξής:
Γείτονας μου που έχει ένα γερμανικό ποιμενικό (χωρίς πεντιγκρι και λοιπά πιστοποιητικά) και το έχει εκπαιδεύσει όταν πάνε στα πρόβατα και θέλει να πιάσει ένα πρόβατο για να το σφάξει, να το πιάνει ο σκύλος και να του το φέρνει. Με λίγα λόγια ο σκύλος έχει μάθει να εκτελεί μια εργασία που δεν είναι και πολύ εύκολη.
Πριν λίγες μέρες ενώ συζητούσαμε μου ειπε πως θέλει να τον ζευγαρώσει και να κρατήσει ένα κουτάβι ώστε να μάθει το κουτάβι την ίδια εργασία δίπλα στον μεγαλο τώρα που ακόμα ο σκύλος του μπορεί γιατί είναι 8 χρονών και έχει αρχίσει να σκέφτεται το Μετά.

Αν ήσασταν στην θέση μου τι θα του απαντούσατε;
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Αν και πάνω κάτω συμφωνώ με αυτούς που κράζουν (είτε με κομψό η άκομψο τρόπο) για τους λόγους που κράζουν, αλλά και επειδή δεν συνηθίζω να τα βλέπω ασπρο μαυρο, σε μια περίπου παρόμοια ιστορία αν ήσασταν στην θέση μου τι θα λέγατε;

Η ιστορία έχει ως εξής:
Γείτονας μου που έχει ένα γερμανικό ποιμενικό (χωρίς πεντιγκρι και λοιπά πιστοποιητικά) και το έχει εκπαιδεύσει όταν πάνε στα πρόβατα και θέλει να πιάσει ένα πρόβατο για να το σφάξει, να το πιάνει ο σκύλος και να του το φέρνει. Με λίγα λόγια ο σκύλος έχει μάθει να εκτελεί μια εργασία που δεν είναι και πολύ εύκολη.
Πριν λίγες μέρες ενώ συζητούσαμε μου ειπε πως θέλει να τον ζευγαρώσει και να κρατήσει ένα κουτάβι ώστε να μάθει το κουτάβι την ίδια εργασία δίπλα στον μεγαλο τώρα που ακόμα ο σκύλος του μπορεί γιατί είναι 8 χρονών και έχει αρχίσει να σκέφτεται το Μετά.

Αν ήσασταν στην θέση μου τι θα του απαντούσατε;
Είναι σίγουρο ότι είναι ανάγκη να είναι απόγονος του ώστε να μάθει την δεξιότητα; άλλο κουτάβι χωρίς συγγένεια δεν θα μάθει βλέποντας τον μεγάλο; Αφού εκπαίδευσε τον μεγάλο, δεν μπορεί να εκπαιδεύσει και τον νέο σκύλο;
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
@manolo είναι τόσο απογοητευτικό, που υπάρχουν σε τέτοιο βαθμό, τόσο θλιβερές σκέψεις. Να του πεις τι; Πόσο τυχερός ήταν, που ο σκύλος του ΕΤΥΧΕ να μπορεί να την κάνει αυτή την βλακεία που του έμαθε; Ωραίος ποιμενικός! Αντί να ελέγχει και να προστατεύει το κοπάδι του, να το θεωρεί ως "κακό". Αν τα κουτάβια, δεν το κάνουν αυτό, τι θα κάνει; Θα συνεχίσει να τον ζευγαρώνει μπας και; Και τα "άχρηστα", που θα καταλήξουν; Βαρελόσκυλα; Ειλικρινά αναγουλιάζω με όλους αυτούς. Συν την θεματοθέτρια, που έχουν βαλθεί οι καλοί μου φίλοι εδώ, να της διδάξουν τα κυνοφιλικά αυτονόητα. Τις διαφορές της εκτροφής (που είδε φως και μπήκε), από το σκορπίζω ημίαιμα, να αυξήσουν τα ήδη υπάρχοντα. Σε κάθε περίπτωση, το σάλιο σου χαλάς. Προσωπικά δεν μπαίνω στον κόπο. Το θέλω το σάλιο μου, για περιπτώσεις που έχω να κάνω με σκεπτόμενα όντα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ένα ζευγάρωμα έχει τεράστια ευθύνη κυρίως απέναντι στα κουτάβια που θα έρθουν στον κόσμο. Πέρα από το ότι πρέπει να διασφαλίσεις όσο το δυνατό πως θα είναι υγιή, χρειάζεται ταυτόχρονα να διασφαλίσεις και το που θα καταλήξουν. Και φυσικά να είσαι προετοιμασμενος να τα κρατήσεις όλα, αν δεν βρεις να τα δώσεις και να εξασφαλίσεις το μέλλον τους.

Εαν δεν μπορείς να διασφαλίσεις τις παραπάνω προϋποθέσεις, κάθεσαι στα αβγά σου και κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου ώστε κάτι τέτοιο να μην συμβεί.

Όσον αφορά τον συσχετισμό που γίνεται με τις γέννες και τα αδέσποτα, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, ΟΛΑ τα κουταβια που γεννιούνται και είναι προς διάθεση, κάνουν την ίδια "ζημιά" στα αντίστοιχα που έχουν ήδη γεννηθεί και είναι στα αζήτητα.

Συνεπώς αν θέλουμε αυτός ο έμμεσος συσχετισμός να έχει λογική βάση πρέπει να συμπεριλάβουμε όλες ανεξαιρέτως τις γέννες που γίνονται, εκτροφικες και μη.
Προσωπικα είμαι της άποψης πως είναι καθαρά θέμα ευθύνης, όχι ταμπέλας γέννας (εκτροφική/ιδιωτική).

Η αλήθεια βέβαια είναι πως συνήθως τις γέννες (είτε ιδιωτών, είτε εκτροφεων) διέπει η ανευθυνοτητα, ο εγωισμός και ο ωχαδελφισμος.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ένα ζευγάρωμα έχει τεράστια ευθύνη κυρίως απέναντι στα κουτάβια που θα έρθουν στον κόσμο. Πέρα από το ότι πρέπει να διασφαλίσεις όσο το δυνατό πως θα είναι υγιή, χρειάζεται ταυτόχρονα να διασφαλίσεις και το που θα καταλήξουν. Και φυσικά να είσαι προετοιμασμενος να τα κρατήσεις όλα, αν δεν βρεις να τα δώσεις και να εξασφαλίσεις το μέλλον τους.

Εαν δεν μπορείς να διασφαλίσεις τις παραπάνω προϋποθέσεις, κάθεσαι στα αβγά σου και κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου ώστε κάτι τέτοιο να μην συμβεί.

Όσον αφορά τον συσχετισμό που γίνεται με τις γέννες και τα αδέσποτα, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, ΟΛΑ τα κουταβια που γεννιούνται και είναι προς διάθεση, κάνουν την ίδια "ζημιά" στα αντίστοιχα που έχουν ήδη γεννηθεί και είναι στα αζήτητα.

Συνεπώς αν θέλουμε αυτός ο έμμεσος συσχετισμός να έχει λογική βάση πρέπει να συμπεριλάβουμε όλες ανεξαιρέτως τις γέννες που γίνονται, εκτροφικες και μη.
Προσωπικα είμαι της άποψης πως είναι καθαρά θέμα ευθύνης, όχι ταμπέλας γέννας (εκτροφική/ιδιωτική).

Η αλήθεια βέβαια είναι πως συνήθως τις γέννες (είτε ιδιωτών, είτε εκτροφεων) διέπει η ανευθυνοτητα, ο εγωισμός και ο ωχαδελφισμος.
Ας τις συμπεριλαβουμε. Δε θ ακουσεις αντιρρηση απο μενα! :D

@manolo πρεπει δλδ να ναι συγγενεις για να μαθει;
 
  • Like
Reactions: alexouli and mareco




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εγώ είμαι πάντως. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, να το λέω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έτσι ξεκάθαρα, πρώτη φορά το διαβάζω εδώ μέσα. Ομολογώ πως είναι αρκετά σκληροπυρηνικη προσέγγιση πάνω στο θέμα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλε, ναι!! Δεν το χεις καταλαβει;; :) Αντιθετη με τις ρατσες, τα στανταρ, τα σοου κλπ.
8 χρονια ειμαι στο φορουμ και η συζητηση ειναι παντα η ιδια. Ποσο εχουν υποφερει οι σκυλοι απο το χομπυ καποιων. Ισως αν δεν ηταν τοσο δημοφιλης ο σκυλος, το ολο θεμα να αφορουσε καποιες χιλιαδες ανθρωπων παγκοσμιως. Αλλα τωρα, εξαιτιας τους, ο καθε τυχαιος δε θελει απλως ενα σκυλο. Θελει μεσαιο βερυκοκι πουντλ ή teacup maltese ή μπλε γαλλικο ή καυκασιο για την αυλη στην πολη ή σιβηρικο στο νεο ηρακλειο. Γιατι; γιατι οχι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU