Ζευγάρωμα Cairn Terrier


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
ωπα να τα δικανα !!!!!!!!!!!!!

ρε παιδια δεν ειπα οτι η μανα μου σωνει και ντε θελει απογονους του σκυλιου που εχει.ειπα πςω θα ενιωθε καλυτερα.οπως θα ενιωθα και γω καλυτερα μετα το χαμο της ντιντης.αν η ιντη ηταν κορη της ντιντης ναι ισως δεν με πονουσε τοσο ο χαμος της.και παρολο που ειναι ετσι η ιντη δεν θα ζευγαρωσει για ολους τους παραπανω λογους που εχουν ηδη αναφερθει.
ολα οσα ειπα,τα ειπα μονο και μονο γιατι θα ηθελα να εξεταζεται οχι μονο ο σκυλος που θα ζευγαρωσει αλλα και ο λογος που ο ιδιοκτητης του θελει.αυτο.μην τα τραβαμε ολα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
eadie ΔΕΝ γίνεται επίθεση εδώ. Τα δίκανα δεν έχουν θέση :)
Κι όπως έχω πει κι άλλες φορές σε έναν ιδανικό κόσμο κι εγώ θα ήθελα παιδί του σκύλου μου, γιατί για μένα είναι μοναδικός...
Θα ήθελα, ναι, ένα κουτάβι να του μοιάζει και ίσως να έχει πάρει κάτι από το χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία του...
ΑΛΛΑ δεν πρέπει κι έτσι ούτε καν το σκέφτομαι (πια!)
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
chloe

για τα δικανα πλακα κανω:p
ειδες ομως που και συ θα το ηθελες????και δεν θα το κανεις.και γω θα ηθελα! αλλα επισης δεν θα το κανω!!!!
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Φίλε starova πραγματικά αν βρείς άλλο Kairn Τerrier διαθέσιμο, ΒΑΛΤΟ ...
Είναι ο μοναδικός τρόπος να καταλάβεις ότι κάνεις μαλακία από όλες τις απόψεις.
Τώρα ό,τι και να λέμε ... όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει ...
 


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
οταν θα ερθει η ωρα του ρουμπυ μου να φυγει απο την ζωη....κι αν το παιδακι που εχει ηδη κανει γινει και αυτος μπαμπας,θα ''ψησω'' την μανα μου να μην παρει αλλο ενα ημιαιμο που ναι μεν ισως εξωτερικα να μοιαζει τον παππου ρουμπυ αλλα δεν θα ειναι ρουμπυ.ΕΓΩ θα το κανω.ΕΣΥ μπορεις να μου εγγυηθεις την ψυχικη ηρεμια της μανας μου?????????????
παιδια,σε ολα υπαρχουν καποια ορια.ναι ισως θα ηταν καλυτερα να επαιρνα ενα αδεσποτο.1000 φορες καλυτερα.αλλα ο σκυλος ειναι πανω απο ολα η καλυτερη συντροφια του ανθρωπου.ο καλυτερος φιλος.μην κανουμε οτι τα ξερουμε ολα για τα σκυλια.γιατι ακομα κι αν τα ξερουμε ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ τιποτα για τον ανθρωπο και την ψυχολογια του.
μπορει η καθε ''μανα μου'' να εχει μια λασκαρισμενη βιδα και μετα τον ρουμπυ να τρεχει και να κυνηγαει οτι ρουμπακι δει,ισως και να κλεωει κανενα!!!!!!!!!!!
ο καθενας ειναι υπευθυνος η ανευθυνος για τον σκυλο του.εγω μπορει να θελω να γινω 100 χρονων και να εχω απογονο του πρωτου μου ρουμπυ.τι ψαχνεις τωρα?????????
ειναι ενα φορουμ που μιλαει για τα σκυλια,για την καλυετρη διατροφη που μπορει να εχει,κοινωνικοποιηση κ.τ.λ.αλλα αυτα τα σκυλια εχουν και καποιον ιδιοκτητη.δεν θα επρεπε-οπως εξεταζουμε τον σκυλο αν ειναι καθαρος,υγειης κτλ,να εξεταζουμε και τον ιδιοκτητη???? αν ειναι οτως σε θεση να παρει ενα ζωο και να το μεγαλλωσει σωστα και οχι να το παρατησει επειδη αντι για ποιμενικο του βγηκε τσιουαουα????????
οχι μονο να εξεταζουμε το ''τι σκυλο θα ηθελες να εχεις''' αλλα και το ΓΙΑΤΙ θελεις να παρεις σκυλο?????? ετσι για παρεα???? εχεις φοβιες??? αγαπας τα ζωακια και θελεις και συ ενα????? εχει ενα κολητος σου και ειπες να παρεις και συ ενα?????? στο χαρισανε??????
υγ.τωρα βγαλτε και δικανα και πυροβολα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφεροντα ολα αυτα.
Δυστυχως ομως, υπαρχει ενα σφαλμα στη συλλογιστικη πορεια σου, το οποιο συναντω συχνα (και πολλες φορες απο ιδιοκτητες σκυλων) και σ'ευχαριστω που μου δινεις την ευκαιρια να το συζητησω:
Εγω πρεπει να ειμαι σε θεση να εγγυηθω για ο,τι εξαρταται απο εμενα :). Οπως και καθε ανθρωπος. Η εγγυηση ειναι ορος που σχετιζεται αμεσα με τον ορο εξαρτηση. Μπαινεις εγγυητης για κατι -> αυτο το κατι εξαρταται απο εσενα (ακομα και αν το μονο που εξαρταται απο σενα ειναι το να μπεις εγγυητης).
Επι του προκειμενου, ο σκυλος εξαρταται απο τον ανθρωπο. Δεν ειναι απλως ενας φιλος μας οπως λες, οσο και αν θελουμε να νομιζουμε ετσι: ο σκυλος δεν το βλεπει καθολου ετσι. Και δεν εχει αδικο που δεν το βλεπει ετσι, γιατι δεν ειναι ετσι.
Ο σκυλος δεν ειναι πανω απ'ολα φιλος μας. Πανω απ'ολα ειναι κατι που εξαρταται απο εμας, γιατι αυτο καθοριζει περισσοτερο και ακριβεστερα την μεταξυ μας σχεση απο τη φιλια*. Ειναι πρωτα κατι που εξαρταται απο εμας και μετα φιλος μας.
Σκεψου το λιγο: ο σκυλος σου εξαρταται απο εσενα. Στα παντα: στη βολτα, στο φαγητο, στην υγεια του. Οι φιλοι σου, βαζω στοιχημα οτι, πανε βολτα οποτε γουσταρουν, τρωνε οποτε γουσταρουν, και πανε και στο νοσοκομειο οποτε γουσταρουν χωρις να εξαρτωνται απο σενα. Το ιδιο συμβαινει φανταζομαι και με την μητερα σου.
Αυτη η μεγαλυτερη εξουσια που εχουν οι φιλοι σου, δηλαδη να αποφασιζουν τι θα κανουν, σε αντιθεση με τον σκυλο σου που δεν ξερει ποτε πρεπει να παει για εμβολια, συνεπαγεται και τις αναλογες υποχρεωσεις που εχουν οι ανθρωποι φιλοι σου σε αντιθεση με τον σκυλο σου. Ετσι, περιμενεις σιγουρα απο εναν ανθρωπο, που ειναι σε θεση να παιρνει αποφασεις, να παιρνει τις σωστες αποφασεις για τον σκυλο του, γι'αυτο και εχει την εξουσια να το κανει σε αντιθεση με εναν σκυλο, επειδη μπορει να παρει γι'αυτον τις σωστες αποφασεις (οπως ακριβως συμβαινει και με ενα μικρο παιδι, αν και δεν μου αρεσει ο παραλληλισμος διοτι οδηγει σε παρανοησεις).
Εγω λοιπον δεν μπορω να δωσω καμια εγγυηση για καποιον αγνωστο, γιατι δεν εχω την αρμοδιοτητα αυτη. Ο αγνωστος πρεπει να δωσει εγγυησεις σε μενα και στο κοινωνικο συνολο για τη σωστη φροντιδα αυτου του πλασματος που εξαρταται απο αυτον, γιατι τον υποχρεωνουν και η φυση του (η λογικη εν ολιγοις, που ειναι ανθρωπινο προνομιο) και οι αγραφοι κανονες αλλα και ο ιδιος ο νομος.
Οι σχεσεις του ανθρωπου με αλλους ανθρωπους δεν ειναι απαραιτητα ιδιες με τις σχεσεις των ανθρωπων με τους σκυλους. Οι ανθρωποι μπορει να κανουν απλως παρεα με αλλους ανθρωπους χωρις να εχουν φαινομενικα καθολου την αναγκη τους, γιατι ο ανθρωπος εχει αναγκη για επικοινωνια με αλλους ανθρωπους. Αντιθετως, οι σχεσεις των ανθρωπων με τους σκυλους ονομαζονται συμβιωτικες. Ουσιαστικα προκειται για σχεσεις που και τα δυο μερη που συναπτουν τις σχεσεις τις δημιουργουν για να προσφερουν ο ενας στον αλλον.
Η ανθρωπινη ψυχολογια που αναφερεις, οντως αποτελει απροβλεπτο παραγοντα, ομως δεν ειναι και δικαιολογια σε καθε περιστατικο που δυνητικα ισως οδηγησει σε παραλογισμους ή ανεπιτρεπτες συμπεριφορες. :)

*Το ξερω οτι μπορει να ακουγονται ασχημα αυτα που λεω, αλλα ειναι αληθεια. Και μην ανησυχεις, ο σκυλος σου λατρευει να εξαρταται απο εναν ικανο αρχηγο της αγελης σας, γιατι αυτο του δινει ασφαλεια. Γι'αυτο οι σκυλοι προτιμουν να ειναι το Ω μελος μιας αγελης ανθρωπων, παρα να γυρνανε αδεσποτοι οπου τυχει.

Αντι επιλογου: φροντιζουμε να (εστω, προσπαθουμε να...) παιρνουμε τις σωστες αποφασεις για τους σκυλους μας, γιατι η ιδια μας η φυση μας λεει πως πρεπει να το κανουμε, και να μην κλεβουμε τον καθε ρουμπι που βλεπουμε, οπως δηλαδη θα εκανε ισως καποιο παιδι με την εξουσια να το κανει :)

Καλο βραδυ :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και εγω ειχα επιχειρήσει..,όχι εγώ δηλαδή ,η μαμά μου ..
Oπου έκανε 3 μωρά το ένα πήραμε εμείς ,τα αλλα δυο η θηλυκιά..
Το ένα που ήταν να κρατήσουμε ,μετά από δυο μήνες που το είχαμε και το μαλτεζάκη μας πήγε να πάθει κατάθλιψη το δώσαμε σε κάποιους πολύ καλους ανθρώπους που είχαμε πάντα νέα ακόμα μέχρι και τώρα για την πορεία του τότε μωρού..
Το αποτέλεσμα είναι ότι ο δικός μου είχε καρδούλα που εφυγε απο αυτην και καταρρακτη.
Ακριβώς και τα δυο έχει το"μωρό" όπου είναι τώρα 13ετών(καρδια και καταρρακτη).
Τώρα βεβαια θα μου πεις ναι..η καρδια και ο καταρράκτης είναι κάτι που πολλά σκυλάκια μπορούν να πάθουν στα γεράματα..
Nαι..,αυτό ειναι αλήθεια, ο Ρούντι είχε έως τα 16 μια γέρη κραση που τα προβλήματα που είχε ήταν καρδια,καταρράκτη και αθρίτιδα ,κάτι σχετικά φυσιολογικό για έναν υπερήλικα σκύλο..
και τα αλλα όμως 2 αδερφάκια του που κράτησε επικοινωνία η "μαμά" τους..,μάθαμε ότι και αυτά έχουν καρδούλα(ζουν ακομα ειναι 13)..
Αρα πρόκειται σίγουρα για κληρονομικότητα..
και πάλι θα μου πεις..ναι.. αλλα ο δικός σου πήγε 16.5..(θεωρητικά καλα),..ναι αλλα όταν μιλάμε για κληρονομικότητα ,σε οποιδήποτε άλλη πιο σοβαρή κατάσταση ,θα μιλούσαμε για 4 συνολικά σκυλάκια που φύγαν ίσως πρόωρα από τον ίδιο λόγο..
Ενας από αυτούς τους λόγους είναι που ξεστραβωνονται οι εκτροφείς στο διάβασμα για να έχουμε αγοράζοντας ένα κουτάβι από τον εκτροφέα ,βλέποντας ζωντανά την μαμά ,τον μπαμπα ,τον παππου και πάει λέγοντας..,ενα υγιή κουτάβι ,άσο τουλαχιστον μπορούμε πάντα να εξασφάλισουμε τις πέρισσοτερες πιθανότητες..
Οποτε όταν λέμε θέλουμε κάτι από αυτόν η αυτην ,πρέπει να σκεφτούμε τι θέλουμε από αυτόν, όταν κανεις δεν ξέρει τι μας επιφυλάσσει το αυριο..και αν θέλουμε ένα σκυλάκι ,που κανεις δεν θέλει πιστεύω να ρισκάρει να πάρει ένα ,με πιθανά στο μέλλον προβλήματα υγείας..
 
Last edited:


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
μια και μιλαμε για εκτροφεις θα σας πω κατι.πριν αποκτησω την ιντη μου μια κοπελα απο την δουλεια μου μιλησε για καποιον εκτροφεα γιορκ.οταν πηγα επαθα ......:paja1: ειχε σε ενα δωματιο καμια 20ρια γιορκ.μεσα στην βρωμα και στην μπιχλα.ειδα ενα που μου αρεσε και μου λεει αυτο δεν κανει ειναι μεγαλο.(7 μηνων) του ειπα πως δεν με πειραζει (με πειραζε αλλα τελικα ηθελα να παρω ενα μονο και μονο για να το βγαλω απο εκει) μου ειπε πως δεν το δινει γιατι λεει ειναι μανα.οταν τον ρωτησα τι εννοει μου ειπε πως σε λιγο καιρο θα την ζευγαρωσει.:shock:
αηδιασμενη εφυγα.δεν γνωριζω πολλα πραγματα απο υπολογιστες και ιντερνετ δεν ειχα ιδεα απο εκτροφεις (μια που τα 2 προηγουμενα σκυλακια μου,μου τα χαρισαν),δεν γνωριζα τιποτα για συλλογους (απο εδω ξεστραβωθηκα) και ετσι ετρεξα αμεσως σε ενα επωνυμο πετ σοπ !!!!!!
αρα δεν ειναι απολυτο οτι ενα τυχαιο ζευγαρωμα θα φερει και αρρωστα κουταβια.εγω δεν ηξερα απο εκτροφεις.ειδα αυτον και αηδιασα.θα επαιρνα ενα επειδη τα λυπηθηκα.οταν ομως μου ειπε οτι τα ζευγαρωνει απο 7 και 8 μηνων τρελλαθηκα!!!!!!!!!
αρα ποσο σιγουροι ειμαστε για ενα καλο ζευγαρωμα?????????
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μα φυσικά και εδώ υπάρχουν παγίδες..
και που δεν υπάρχουν..(μονο ευαγγελάτο να δεις..:p:p:))
Αλλα υπάρχουν κριτήρια που κρίνεις ποιον εκτροφέα θα επιλέξεις και πως..
Το έχουμε γράψει ,αν θες ρίξε μια ματια..
Αλλα εσύ το θέτεις επειδή από την μια έχει γκρεμό, λέω να πάω να φουντάρω στην θάλασσα..
Κάτσε..δεν είναι έτσι τα πράγματα..
και φυσικά αυτό που περιέγραψες δεν είναι εκτροφέας ,αλλα πιθανότατα εκτροφέας της πίσω πόρτας..
Φυσικά και δεν παίρνεις από εκεί..
Πήρες τηλέφωνο τον ΚΟΕ να τον ρωτήσεις για αυτόν τον εκτροφέα?
 
Last edited by a moderator:


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
Προσωπικα, δεν θελησα ποτε να ζευγαρωσει σκυλος μου. Το ιδιο και οι γονεις μου.
Και οχι επειδη ξεραμε ολα αυτα που χιλιαδες φορες εχουμε συζητησει εδω μεσα. Πως θα μπορουσαμε αλλωστε; Μιλαμε για αλλες εποχες, που δεν υπηρχε καν το ιντερνετ οπως το ξερουμε τα τελευταια χρονια. Εξ'αλλου, μπορει να μην αγορασαμε ποτε σκυλο απο pet shop, αλλα εχουμε αγορασει απο byb. Εκεινη την εποχη βεβαια δεν ξεραμε καν τι ειναι ο εκτροφεας.
Παντως δεν θελαμε να ζευγαρωσει. Γιατι καταλαβαιναμε ποσο μεγαλη ευθυνη και υποθεση ειναι. Αναρωτηθηκαμε απλως ορισμενα πολυ απλα πραγματα: τι θα κανουμε τα κουταβια; πως θα αντιμετωπισουμε την κατασταση αν κατι παει στραβα; κ.α.
Λαθη ολοι εχουμε κανει, αλλοι περισσοτερα και αλλοι, ακομα και κατα τυχη λιγοτερα. Το προβλημα ομως ειναι οταν συνεχιζουμε να κανουμε αυτα τα λαθη σημερα, που ενημερωνομαστε γι'αυτα.. :(
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
kango

δεν πηρα τηλεφωνο τον κ.ο.ε γιατι πρωτα απο ολα δεν ηξερα οτι υπαρχει (απο εδω ξεστραβωθηκα) και δευερον δεν ξερω το επιθετο του καν το ονομα του γιατι μου συστηθηκε ως '''εκτροφεας'''. ελεος.ετσι αηδιασμενηεπεσα σε ενα αλλο λαθος.να παω σε πετ σοπ.τωρα βεβαια ξερω καποια πραγματα.αν αποφασισω να παρω και δευτερο σιγουρα θα ειναι αδεποτο!!!!!!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU