Ζευγάρωμα Cairn Terrier


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Νίκο συμφωνώ, όταν λέω "δουλειά" εννοώ τον κύκλο απο το Α έως το Ω την αναπαραγωγής.
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω εντάσεις.
 
Last edited:




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εχει καταντήσει λιγο βαρετό το θέμα.
Ακου τί θα κάνεις για να την ζευγαρώσεις, μιας και δε υπάρχουν άλλα κερν ... θα ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ένα αρσενικό από ένα καλό εκτροφείο του εξωτερικού. Κουτάβι ή νεαρό σκυλί. Και θα μάθεις πάνω στα σκυλιά τα περί εκτροφής. Αλλη λύση δεν υπάρχει, μιας και σε έκθεση να βρείς κάποιον με αρσενικό, μάλλον θα είναι εκτροφέας και η σκύλα σου θα του είναι άχρηστη για λόγους που δεν μπορείς να καταλάβεις αυτήν την στιγμή.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς γίνεται κάποιος να έχει διαβάσει αυτό
http://www.dogforum.gr/v2/showpost.php?p=17758&postcount=15
και να θέλει ακόμα να ζευγαρώσει το σκυλί του.
Μου φαίνεται πάρα πολύ δυνατό άρθρο, ικανό να αποθαρρύνει και τους πλέον ισχυρογνώμονες...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και βέβαια αυτή η μεθοδολογία(εκθέσεις,κριτές,ταίριασμα πεντιγκρί)
φίλε σταρόβα προέκυψε μετά από
πολλά χρόνια συστηματικής εκτροφής (κάποιες φυλές εκτρέφονται ίσως και 400 χρόνια...με πλήρη αρχεία κλπ)
και είναι αποστάλλαγμα εμπειριών πολλών γενεών σε πολλές χώρες.
λάθη που πάς να κάνεις έγιναν ήδη και υπάρχουν ασφαλέστερες οδοί πρός το αποτέλεσμα που ζητάς



αλίμονο αν με την κρίση αυτού που αγαπάει (ή χειρότερα ακόμα εκμεταλεύεται εμπορικά) ένα ζώο αποφασιζόταν η καταλληλότητα του ώς συνεχιστής μιάς φυλής.

το δικό μου είναι πανέξυπνο! α ναι και το δικό μου! α ωραία,να τα βάλουμε μαζί
τα σκυλάκια τους θα είναι όλα πανέξυπνα είς το τετράγωνο:paja1:

και για να καταλάβεις ότι κανείς δεν πάει να σου επιβάλλει τίποτα

------το τί θα κάνεις με το σκυλάκι σου είναι δικιά σου απολύτως δουλειά,εδώ συναναστρεφόμαστε μεσω λόγου
και εξ αποστάσεως.
μπορείς να γράφεις ότι δεν το αναπαράγεις σε πείσαμε και μετά να πάς και να κάνεις αλλιώς

μπορείς όμως και να το ψάξεις περισσότερο το θέμα,διαβάζοντας κυρίως και τελικά να κάνεις πολύ σοφότερη επιλογή. να το φέρεις σε μια έκθεση να κριθεί ας πούμε, και να βρείς και τον κατάλληλο αρσενικό. ή οτιδήποτε κρίνεις εσύ πάντα

εμείς μόνο να σε ενημερώσουμε θέλουμε

αν εσύ ψάχνεις για επιβήτορα μόνο μπορεί να είμαι λίγο καιρό εδώ αλλά είσαι σε λάθος χώρο
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
παιδια χαλαρωστε λιγο και μην γινεστε επιθετικοι. Με ολο το σεβασμο στους προλαλησαντες αλλα ακουσον μεν, παταξον δε...Εχω την αποψη οτι ετσι μονο αντιπαραθεσεις και προστριβες δημιουργουνται, οχι φιλικο και δημιουργικο πνευμα συζητησης. Δεν προσελκυονται ανθρωποι ετσι στην κυνοφιλια, διωχνονται. Ερχεται ενα καινουργιο μελος, εχει παρει μια σπανια φυλη, και λεει οτι θα ηθελε να την ζευγαρωσει. Μην πεφτετε ολοι να τον φατε, με το ζορι δεν γινεται επιμορφωση! Κατ αρχην, συγχαρητηρια που πηρε ο ανθρωπος Καιρν! Και γω θα ηθελα να μαθω απο που την πηρε και αν την πηρε απο εκτροφεα, ο οποιος θα μπορουσε / οφειλε να τον ενημερωσει. Λεει οτι ξερει την μορφολογια της φυλης, γιατι να το αμφισβητησουμε? Να εξηγησουμε οτι καλο θα ηταν να παει σε εκθεσεις για να ρωτησει γνωμες ειδικων, σαφως. Να προτεινουμε να συναψει σχεσεις (ευκολο με το ιντερνετ) με εκτροφεις Καιρν σε αλλες χωρες για συμβουλες και να ενημερωθει για τα προβληματα της φυλης και να κανει και εξετασεις πριν παρει την αποφαση να την ζευγαρωσει. Να του υποδειξουμε τις δυσκολιες επιλογης καταλληλων ιδιοκτητων για τα κουταβια, τις φροντιδες της γεννας κι ολα αυτα, σαφεστατα, σε ολα συμφωνω. Αλλα μην βαρατε ολοι μαζι γιατι ολοι απο καπου ξεκινησαμε και αν με αντιμετωπιζαν και μενα ετσι οταν ειχα παρει τον πρωτο μου σκυλο θα ειχα λακισει απο το καλημερα σας...Δεν ειναι κατηγορουμενος ο ανθρωπος! Κανεις δεν γουσταρει την ανεξελεγκτη εκτροφη και τον υπερπληθυσμο των σκυλων αλλα...υπαρχει και ενας τροπος προσεγγισης θετικος, αντι να τους πιανουμε ολους απο τα μουτρα! Λιγες μερες ειμαι μελος και αρχισα να αγχωνομαι με τις ακροτητες αυτες...Για να μην πω και για ανεγνωρισμενους εκτροφεις (εν Ελλαδι και αλλαχου) και χαλασει το γλυκο - ποιος τους ελεγχει και αν τους ελεγχει και τι ζευγαρωνουν και πως...Μην φτανουμε στα ακρα του στυλ αν ξερει αν παραγει πιο εξυπνα ή πιο χαζα σκυλια απο την ιδια η σκυλα του !!! Ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα παιδια, χρειαζεται προσηνεια και σεβασμος στον καθενα - ολοι εδω μεσα ειμαστε ισοι. Εκτος αν θελουμε να μεινουμε μονοι μας, να βλογαμε τα γενια μας και να συμφωνουμε σε ολα εμεις οι τελειοι...Το ξαναλεω, καλοπροαιρετες συμβουλες ναι, αλλα όχι φανατιλα, διωχνει κοσμο...
Παν μετρον αριστον!

αγαπητε Starova
εμενα με ξενισε αυτο που λες οτι αποριες δεν εχεις. Εγω εν οιδα οτι ουδεν οιδα. Αν ξεκινησεις απ αυτο, μια μερα μπορει να γινεις εξαιρετικος εκτροφεας. Αν ξεκινησεις με την λογικη οτι τα εμαθες ολα για τον Καιρν ήδη, με το πρωτο σου δειγμα...μαλλον δεν το εχεις δει αρκετα σε βαθος το θεμα. Ξανασκεψου το. Και μου λες αν θες...
 


starovas

Member
22 Σεπτεμβρίου 2008
17
0
πο πω ρε παιδια.....αν ειδατε ο χρονος που εγραφα ηταν πολυ μικρος για να διαβασα αυτα που με παροτρυνατε να διαβασω.στην δουλεια ειμαι οχι σε κανα ιντερνετ καφε.......συνεχιζω σε λιγο............
 






starovas

Member
22 Σεπτεμβρίου 2008
17
0
Και γιατι αυτη η επιμονη ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ?.....το εκλεψα...το παρηγγειλα απο τα χα'ι'λαντσ της σκωτιας....μου το εφερε ενας σκοτζεζος...μου το χαρισανε...Αν το πηρα απο εκτροφειο που εσεις ξερετε,ειναι καλο,ενω αν δε το ξερετε δεν ειναι καλο?Εσεις τι λετε να μην ρωτησα και κανα ειδικο?.Απλως αγαπαω τις σκυλες μου και σας παρακολουθω καποιο διαστημα(οταν εχω προσβαση σε pc με ιντερνετ)και ειπα να γινω μελος για να ρωτησω και να μαθω καποια πραματα και το κυριοτερο αν υπαρχει καποιος που να εχει αυτηντην ρατσα και αν εχει καποιος αρσενικο.Πειτε οτι δεχομαι αυτα που λετε,τι να κανω?Να την στειρωσω?Οταν εχει οιστρο να την εχω κλειδωμενη?Να τη αφησω να παει με κανα κοπριτι?Η να την βαλω με κανα ροτβαιλερ-πιτμπουλ-μπουλμαστιφ,ααα εχει ενας δικος γιουκοσλαβικο σαρπανιζ(αν ετσι λεγεται)που ειναι περι τα 80-100 κιλα και οταν σηκωνεται στα δυο φτανει το 1,90 υψος.Η μαλλον να το εχω ετσι οπως ειναι και αν εμφανισει καμια κληρονομικια ασθενεια που μπορει να εχει να το πυροβολισω....:cool:
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Και γιατι αυτη η επιμονη ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ?.....το εκλεψα...το παρηγγειλα απο τα χα'ι'λαντσ της σκωτιας....μου το εφερε ενας σκοτζεζος...μου το χαρισανε...Αν το πηρα απο εκτροφειο που εσεις ξερετε,ειναι καλο,ενω αν δε το ξερετε δεν ειναι καλο?Εσεις τι λετε να μην ρωτησα και κανα ειδικο?.Απλως αγαπαω τις σκυλες μου και σας παρακολουθω καποιο διαστημα(οταν εχω προσβαση σε pc με ιντερνετ)και ειπα να γινω μελος για να ρωτησω και να μαθω καποια πραματα και το κυριοτερο αν υπαρχει καποιος που να εχει αυτηντην ρατσα και αν εχει καποιος αρσενικο.Πειτε οτι δεχομαι αυτα που λετε,τι να κανω?Να την στειρωσω?Οταν εχει οιστρο να την εχω κλειδωμενη?Να τη αφησω να παει με κανα κοπριτι?Η να την βαλω με κανα ροτβαιλερ-πιτμπουλ-μπουλμαστιφ,ααα εχει ενας δικος γιουκοσλαβικο σαρπανιζ(αν ετσι λεγεται)που ειναι περι τα 80-100 κιλα και οταν σηκωνεται στα δυο φτανει το 1,90 υψος.Η μαλλον να το εχω ετσι οπως ειναι και αν εμφανισει καμια κληρονομικια ασθενεια που μπορει να εχει να το πυροβολισω....:cool:

όχι ρε φίλε
μάλλον δεν κατάλαβες:)

επι τροχάδην

το πάς έκθεση-το βλέπουν-το κρίνουν
και σου λένε
κάνει για αναπαραγωγή και μετά ταιριάζεις τα πεντιγκρί
ή σου λένε δεν κάνει για αναπαραγωγή και το στειρώνεις(τι αναγκάζομαι να γράφω...)

και σου λέμε να διαβάσεις
δεν σου λέμε να δεχτεις


:)
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Κατ αρχην, θελεις να ακουσεις και να μαθεις καποια πραγματα? Γιατι με αυτα που γραφεις δε νομιζω οτι σε ενδιαφερει σοβαρη κουβεντα...
Ας υποθεσουμε οτι η σκυλιτσα σου ειναι εξαιρετο Καιρν - σε καθε οιστρο θα την ζευγαρωνεις? Οχι βεβαια - επομενως ναι , οταν εχει οιστρο θα προσεχεις να μην ερθει σε επαφη με αρσενικο. Γιατι εχεις προβλημα να πεις απο που την πηρες? Πολυ απλα, αν την πηρες απο καλο εκτροφειο εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι αξιολογο ζωο καταλληλο για αναπαραγωγη. Αν την πηρες απο πετ σοπ την πηρες απο μεσαζοντα που την πηρε απο κουταβοπαραγωγο ο οποιος καρφι δεν του καιγοτανε που θα κατεληγε το κουταβι επομενως καταλαβαινεις οτι αυτος ο ανθρωπος εκανε πολυ χαμηλης ποιοτητας εκτροφη...
 


starovas

Member
22 Σεπτεμβρίου 2008
17
0
αν και ειχα γραψει και αλλα προτου απο αυτο που εβαλα,εκανα βλακεια και τα εσβυσα γιατι νομιζα πως δε χωρουσανε,cloe θα μου επιτρεψεις να μην συμφωνησω στην πρωτη λυση και στην δευτερη ναι θα το κανω 1-2-3-4 φορες αλλα καποια στιγμη θα γινει.Εγω σκεφτομουνα να κανει 2-3 γεννες και μετα να την στειρωσω..Δε λεω...θα διαβασω και τα τοπικ που αφορουν αναπαραγωγη....αυτο που μου λετε ολοι να κανω..αλλα νομιζω οτι θα ειναι εντελως εγκυκλοπεδικα....Αλλα κανεις δε μ'απαντησε αν υπαρχει καποιος η να ξερει καποιον που να εχει ΚΕΡΝ(CAIRN)τεριε.Αναρωτιεμαι αν εγραφα οτι εχω αυτο το σκυλακι απο γονεις πρωταθλητες με φωτογραφιες με πετιγκρι,με βραβεια,με κυπελλα μεγαλα σαν αυτο που πηραμε στο πανευρωπαικο ποδοσφαιρο,με μεταλλεια που δε χωρανε στο σπιτακι τις-εχει και μεγαλο η καργιολα-με εκθεσεις διεθνης και μη, μου χαριζε καποιος ενα κουταβι τους,θα μου γραφατε ολα αυτα?Η υπηρχε η πιθανοτητα να εβρισκα ενα ομοιο του στην πατριδα μου...Ελλαδα...:confused:
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Ειναι πολυ απλο...παρε τηλεφωνο τον Κυνολογικο Ομιλο ελλαδος και ρωτα αν υπαρχει αλλο Καιρν τερριερ...και κατι μου λεει οτι υπαρχει...Αν ηταν το σκυλακι σου απο καλο εκτροφειο θα χαιρομασταν ολοι...αλλα εσυ μαλλον ντρεπεσαι για την καταγωγη της...για να μην μας λες...
παρεπιπτοντως..για να λες για σπιτακι δεν την εχεις μεσα στο σπιτι ε?
 
Last edited:


starovas

Member
22 Σεπτεμβρίου 2008
17
0
οχι δε την εχω μεσα στο σπιτι,εχει ενα χωρο περιπου ενα στρεμα να τρεξει και να παιξει.Αν θελει μπορει να μπει και στο σπιτι.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Fainomenon
Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. ;)
Σε 60-70 ίδιες τέτοιες συζητήσεις ΟΤΑΝ συμμετάσχεις, και δεν αλλάξει το ύφος σου, θα είμαι ο πρώτος που θα αναγνωρίσω το λάθος μου. Προς το παρόν αλλάζει στην ίδια αυτή συζήτηση. ;)
 


starovas

Member
22 Σεπτεμβρίου 2008
17
0
τι εννοεις?που αλλαζει το υφος μου...επειδη εχω το σκυλι εξω και οχι μεσα στο σπιτι?η καταλαβες κατι αλλο?