Ζευγάρωμα Cairn Terrier


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Fainomenon
Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. ;)
Σε 60-70 ίδιες τέτοιες συζητήσεις ΟΤΑΝ συμμετάσχεις, και δεν αλλάξει το ύφος σου, θα είμαι ο πρώτος που θα αναγνωρίσω το λάθος μου. Προς το παρόν αλλάζει στην ίδια αυτή συζήτηση. ;)

είμουν fainomenon
όταν μπήκα

και συμφωνώ ότι το ύφος αλλάζει

αυτό που με αγχώνει τώρα είναι ότι θα καταλήξω denis:D:D:D
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Denis,
εξακολουθω να πιστευω οτι αν ολοι οι νεοεισερχομενοι πρωτο-αντιμετωπιζονται σωστα εξ αρχης θα ειναι πολυ πιο επιδεκτικοι...μεχρις αποδειξεως του εναντιου! Και δεν θα μουλαρωνουν οπως εν προκειμενω...Και θα μαθαινουμε και περισσοτερα! Αν προκειται για στραβοξυλα βεβαια, τους αντιμετωπιζεις αναλογα! Αλλα οχι με το καλημερα σας!
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Σταροβα,
αν η σκυλα σου γεννησει, θα γεννησει μεσα η εξω απο το σπιτι?
Και δεν μου απαντησες, εισαι περηφανος γι αυτην?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτό ναι
το δίχως άλλο

αλλά παραμένω αγχωμένος:D

φίλε σταρόβα τα μετάλλια και τα κύπελα είναι για τους εκτροφείς
που με ευθύνη και περίσεια επιμέλεια κατάφεραν να εκθρέψουν και αναθρέψουν ένα τόοοοσο εξαίρετο δείγμα της φυλής

το να τα βάλει στο σκυλόσπιτο του το σκυλί απλα δείχνει ότι αγνοείς την κυνολογία ώς χώρο και κρίμα που αντί να πείς θέλω να μάθω και να κάτσεις να μάθεις

ή

να πείς δεν ενδιαφέρομαι ,αν δεν ενδιαφέρεσαι

κάθεσαι και νιώθεις ότι πάμε να σου κάνουμε και έλεγχο...μέσω οθόνης...φραστικά


πολύ φιλικά,όπως κι απ την αρχή άλλωστε

ε!δεν είσαι απο τους άγαμους θύτες ε?:)
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τώρα θα ασχοληθούμε με το πού κοιμάται το σκυλί?
Ας κάτσει ο starovas να διαβάσει τα topics που λέμε, να καταλάβει και μετά να το συνεχίσουμε.
Starovas:
Κι εγώ κάποτε ήθελα απόγονο του σκύλου μου. Πίστευα ότι τα βραβεία είναι μόστρα δίχως ουσία και οι εκθέσεις ανόητο και ματαιόδοξο ανθρώπινο χόμπι που ταλαιπωρεί τα σκυλιά.
Έκανα μέγα λάθος! Τα "βραβεία" όπως λες πιστοποιούν όχι την ακαταμάχητη ομορφιά ενός σκύλου αλλά στην ουσία το κατά πόσο είναι ή δεν είναι ικανός να τεκνοποιήσει.
Υπάρχουν άπειροι λόγοι γι' αυτό.
Κι αν εσύ σήμερα έχεις ένα άριστο από άποψη μορφολογίας, υγείας και χαρακτήρα σκύλο το οφείλεις ακριβώς σ' αυτά τα βραβεία και τις εκθέσεις όπου διακρίθηκαν οι πρόγονοί του. Στην επιλεκτική εκτροφή δηλαδή. Κάτσε και διάβασε... Κάτι μου λέει ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος και δε θα σου πάρει ώρα να καταλάβεις τι λέμε!
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχει αρσενικό σαν το δικό σου στην Ελλάδα, για να απαντήσω και στην αρχική σου ερώτηση.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
starovas αν δεν θέλεις να ασχοληθείς με την εκτροφή ,δεν έχεις κανέναν λόγο να διασταυρώσεις την σκυλίτσα σου.
Αλλωστε μην ξεχνάς ότι μια γεννα δεν είναι εύκολη..
Ρωτα τους εκτροφείς μας εδώ ,να σου πουν από εμπειρία..
Οι δρόμοι είναι λίγοι..
1.)Η την στειρώνεις..
2.)Η οντως κυκλοφορείς με πανοπλία..
3.)H επιλεγεις να την διασταυρώσεις ,πολλαπλασιάζοντας τους κινδυνους για μια γεννα με ότι κινδυνους εγκυμονεί όταν γίνεται πρώτον:από ένα άτομο που δεν εχει γνώσεις ,και δευτερον:να βγάλει απογόνους με προβλήματα που προκαλούνται από τέτοιες "ανεύθυνες" διασταυρώσεις..


Από εκεί και πέρα εσύ επιλεγεις..και εύχομαι να έχεις διαβάσει η να διαβάσεις λίγο τα αρθράκια του φόρουμ και να τα καταλάβεις..
 


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
αν και ειχα γραψει και αλλα προτου απο αυτο που εβαλα,εκανα βλακεια και τα εσβυσα γιατι νομιζα πως δε χωρουσανε,cloe θα μου επιτρεψεις να μην συμφωνησω στην πρωτη λυση και στην δευτερη ναι θα το κανω 1-2-3-4 φορες αλλα καποια στιγμη θα γινει.Εγω σκεφτομουνα να κανει 2-3 γεννες και μετα να την στειρωσω..Δε λεω...θα διαβασω και τα τοπικ που αφορουν αναπαραγωγη....αυτο που μου λετε ολοι να κανω..αλλα νομιζω οτι θα ειναι εντελως εγκυκλοπεδικα....Αλλα κανεις δε μ'απαντησε αν υπαρχει καποιος η να ξερει καποιον που να εχει ΚΕΡΝ(CAIRN)τεριε.Αναρωτιεμαι αν εγραφα οτι εχω αυτο το σκυλακι απο γονεις πρωταθλητες με φωτογραφιες με πετιγκρι,με βραβεια,με κυπελλα μεγαλα σαν αυτο που πηραμε στο πανευρωπαικο ποδοσφαιρο,με μεταλλεια που δε χωρανε στο σπιτακι τις-εχει και μεγαλο η καργιολα-με εκθεσεις διεθνης και μη, μου χαριζε καποιος ενα κουταβι τους,θα μου γραφατε ολα αυτα?Η υπηρχε η πιθανοτητα να εβρισκα ενα ομοιο του στην πατριδα μου...Ελλαδα...:confused:

Καλως ηλθες.

Λυσε αν θελεις και μια δικη μου απορια (που πρεπει να γινει και δικη σου):
πως θα κρινεις αν το αρσενικο που θα βρεις ειναι σε θεση για αναπαραγωγη;
Εννοω μ'αυτο, πως ξερεις οτι οι απογονοι του δεν ειναι πιθανο να εκδηλωσουν κληρονομικες ασθενειες;

Τα cairn terrier, οπως ολες οι ρατσες, μπορει να αρρωστησουν απο ασθενειες που ονομαζονται κληρονομικες. Στα cairn terrier υπαρχουν αρκετες τετοιες: http://cairnterrier.org/health/
Εισαι σιγουρος οτι μπορεις να γνωριζεις για ολες αυτες, οπως θα εκανε ενας υπευθυνος εκτροφεας;
Λες οτι τα κουταβια θα τα χαρισεις σε φιλους. Να ξερεις οτι οι περισσοτεροι οταν θα ερθει η στιγμη θα ... λακισουν οπως λενε και στο χωριο μου, τις πιο πολλες φορες ειναι μονο ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ.... πανω στον ενθουσιασμο.. οταν ομως ερχεται η ωρα να κανουν ταμειο και να δουν ρεαλιστικα τα πραγματα, θα παρουν ενα κουταβι σου μονο οι 2 στους 20 φιλους σου (και πολλους λεω μη σου πω...)
Αν σου μεινουν κουταβια (και δεν ξερω τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν θα μεινουν) τι θα τα κανεις; Και ακομα χειροτερα, αν δεν εχεις καταφερει, λογω ελλιπους εμπειριας (συγγνωμη αλλα αυτο φαινεται, δεν θελω να σε προσβαλλω σε καμια περιπτωση) να κρινεις σωστα το ιστορικο του σκυλου που θα ζευγαρωσεις τη σκυλα σου και καποια κουταβια εκδηλωσουν ασθενειες, θα αναλαβεις το κοστος περιθαλψεως τους και θα μπορεσεις να αφιερωσεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ κομματι απ'τον χρονο σου σ'αυτο; Ή ακομα χειροτερα, αν συμβει αυτο και εχεις ηδη δωσει τα κουταβια, τι θα κανεις; θα σταθεις διπλα σε αυτους που εχεις δωσει τα κουταβια; θα τους πεις οτι ειναι καλυτερα να κανουν ευθανασια;
Τελος, τι εγγυησεις μπορεις να δωσεις εσυ σε καποιον που εχει ενα cairn terrier; γιατι να επιλεξει εσενα για να ζευγαρωσει τον σκυλο του; Εχεις εξετασει λεπτομερως το ιατρικο ιστορικο των προγονων της σκυλας σου;
Οπως καταλαβαινεις η υποθεση "εκτροφη" δεν ειναι παιξε- γελασε.... Αν θελεις να ζευγαρωσεις τη σκυλα σου το δεχομαι, αλλα πρεπει να ακολουθησεις την πεπατημενη: πολυ διαβασμα, ελεγχος της σκυλας σου αλλα και του αλλου σκυλου κοκ.

Εγω λοιπον δεν θα σου πω να μην ζευγαρωσεις τη σκυλα σου. Αν ομως εισαι αποφασισμενος, do your homework οπως λενε και οι φιλοι μας οι αγγλοι. Αγορασε αν θελεις ενα σωστο αρσενικο και ζευγαρωσε τη. Γινε εκτροφεας. Αλλιως στειρωσε τη, ειδικα αν δεν μπορεις να την ελεγχεις. Θα ειναι καλυτερα και για εκεινη, οπως θα βρεις με λιγο διαβασμα. :)


edit: επισης, μην ξεχασω: να θυμασαι οτι μια γεννα ειναι παντα επικινδυνη. Ρωτα και τους εκτροφεις του forum τι αγωνια περνανε καθε φορα που η σκυλα τους ειναι εγκυος. Δηλαδη, πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι υπαρχει παντα η πιθανοτητα ακομα και να χασεις τη σκυλα σου, και ακομα μεγαλυτερη καποια κουταβια να "γεννηθουν" νεκρα, να χρειαζεσαι καισαρικη (κοστιζει συν οτι ειναι απιστευτα ψυχοφθορο) και αλλα πολλα...
 
Last edited:


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
παιδια μην βγαλετε τα δικανα!!!!!!! θελω να προσθεσω και γω κατι

στο πατρικο μου ειχα δυο σκυλακια.ενα κανις-τεριε (σπανια φυλη για την ελλαδα ;)!!!!) και ενα ημιαιμο γιορκ το οποιο σκοτωθηκε.το κανις (αρσενικο) ζευγαρωσε με ενα της σπανιας φυλης του.:D καποια οικογενειακη μας φιλη πηρε να αρσενικο κουταβι που μοιαζει του μπαμπα του.οποτε το βλεπω μου ερχεται σο μυαλο ο παιδαρος πμαμπας του.δε χαρακτηρα δεν μοιαζουν βεβαια αλλα εξωτερικα ειναι ιδια.η μητερα μου σκεφτοταν πως αργοτερα,οταν ο δικος μας φυγει απο την ζωη και αν -λεω αν-το παιδι του εκανε παιδακι,θα ηθελε να παρει το εγγονι του,ετσι για συναισθηματικους λογους.π.χ το κοιτας και ξερεις πως κατι εχει απο το προηγουμενο σου σκυλακι.
οταν η ντιντη μου (το γιορκ) σκοτωθηκε και περασε λιγο καιρο η αληθεια ειναι πως μου περασε η σκεψη απο το μυαλο πως αν ειχα ενα παιδι της ισως να ενιωθα καλυτερα.αυτο που ελεγε και η μανα μου.....κατι απο αυτην.
βεβαια η ντιντη ηταν στειρωμενη κατι που ισως της ειχε σωσει την ζωη.οταν την πηγαμε για στειρωση,ο γιατροσ ειχε βρει ογκους......δεν ηταν κατι κακο αλλα αν δεν τους εντοπιζαμε σιγουρα θα χειροτερευε.η στειρωση βεβαια της εσωσε την ζωη,ενα αυτοκινητο της την πηρε...........
υπαρχουν λοιπον πολλοι λογοι που καποιος θελει να βαλει το σκυλακι του να γινει μαμα-μπαμπας.ακομα και ψυχολογικοι.που ο καθενας τους κρινει και ειναι σεβαστοι.
οσο για μενα αγαπω την ιντη μου παρα πολυ,και δεν ξερω πως θα ενιωθα αν ηταν κορη της ντιντης.ισως καλυτερα???? μηπως θα ενιωθα πραγματικα πως εχω ενα κομματι της????? πως κατι υπαρχει απο εκεινη??????
και φυσικα συμφωνω για τις εξετασεις,για το αν μπορει να ζευγαρωσει κτ.λ.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το σκεπτικό σου δεν ευσταθεί σε δύο σημεία

τι γίνεται με τα υπόλοιπα σουβενίρ του "πολυαγαπημένου εκλιπόντα"?

εδώ βλέπουμε ότι υπάρχει ένα τεράστιο πλεόνασμα σκύλων αυτή τη στιγμή και εισάγουμε κιόλας ανελέητα

τα σουβενίρ θα τύχουν καλής ανατροφής και ευχόμαστε στείρωσης ή θα σπέρνουν το γονίδιο τους στο διηνεκές?

και δεύτερο
λές συμφωνείς για τις εξετάσεις, και καταλαβαίνω...δεν θές να κληρονομηθούν δυσπλασίες και άλλα πολλά που βασανίζουν τα ζώα μας. οπότε θα κάνεις εξετάσεις και στα δυό σκυλιά του ζευγαρώματος (δεν γνωρίζω το κόστος...) .
απ την άλλη πάλι σε πολλές παθήσεις ο μόνος τρόπος πρόληψης να το πούμε είναι τα ιατρικά αρχεία του γενεολογιου των δυό σκύλων. άρα εδώ χάνουμε με την ημίαιμη εκτροφή,πάλι
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είναι δυό τα σημεία
επειδή μίλησες για δίκανο
είχα κιάλλα αλλά τα άφησα και για καναν άλλο:D

πάντως αν (τέτοια ώρα που είναι τώρα) συναντιόμασταν και κράταγα δίκανο θα ήταν σίγουρα αλλιώς το feeling :)
 


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
το σκεπτικό σου δεν ευσταθεί σε δύο σημεία

τι γίνεται με τα υπόλοιπα σουβενίρ του "πολυαγαπημένου εκλιπόντα"?

εδώ βλέπουμε ότι υπάρχει ένα τεράστιο πλεόνασμα σκύλων αυτή τη στιγμή και εισάγουμε κιόλας ανελέητα

τα σουβενίρ θα τύχουν καλής ανατροφής και ευχόμαστε στείρωσης ή θα σπέρνουν το γονίδιο τους στο διηνεκές?

Συμφωνω.

Ομολογω οτι μου φαινεται εγωιστικη και ανωριμη η σκεψη του ζευγαρωματος για "να κρατησω κατι απο τον σκυλο μου". Αν ετσι δεχεσαι ο καθενας να εχει το ιδιο αξιολογικο συστημα με σενα, μπορει να κρατησει ο καθενας ενα σουβενιρ του πολυαγαπημενου του σκυλου. Τα υπολοιπα σκυλια της γεννας ομως τι θα γινουν; Ειναι απλο: πολλοι ανθρωποι σκεφτονται ακριβως ετσι. Επειδη ομως υπαρχει πλεονασμα, τα υπολοιπα σκυλια καταληγουν ειτε στις φιλοζωικες (γεματες ειναι οι αγγελιες και αυτου του φορουμ απο τετοια σκυλια για υιοθεσιες) ειτε σε ευθανασιες. Γι'αυτο μου φαινεται αφανταστα εγωιστικο. Δεν μπορεις, σε καμια περιπτωση, να εχεις τον ελεγχο οτι καποιος απογονος ή απογονος απογονου δεν θα εχει αυτη την καταληξη, μονο και μονο επειδη εσυ θελεις ενα σουβενιρ :(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλά σε μένα τη λέτε που είμαι ο μόνος που του είπε να ζευγαρώσει αγοράζοντας ένα αρσενικό ? Τί άλλο έπρεπε να κάνω για να δώσω τόπο στην οργή ? Να το αγοράσω εγώ να συμπεθεριάσουμε ? :p :p :p
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
παιδια χαλαρωστε λιγο και μην γινεστε επιθετικοι.
@ fainomenon

Συμφωνώ. Παραείμαστε απόλυτοι και επιθετικοί
ισως να μας βγαινει λιγο το αποτομο αλλα την εχουμε κανει αυτην την συζητηση και 100 φωρες.

Και γιατι αυτη η επιμονη ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ?.....το εκλεψα...το παρηγγειλα απο τα χα'ι'λαντσ της σκωτιας....μου το εφερε ενας σκοτζεζος...μου το χαρισανε...Αν το πηρα απο εκτροφειο που εσεις ξερετε,ειναι καλο,ενω αν δε το ξερετε δεν ειναι καλο?Εσεις τι λετε να μην ρωτησα και κανα ειδικο?.Απλως αγαπαω τις σκυλες μου και σας παρακολουθω καποιο διαστημα(οταν εχω προσβαση σε pc με ιντερνετ)και ειπα να γινω μελος για να ρωτησω και να μαθω καποια πραματα και το κυριοτερο αν υπαρχει καποιος που να εχει αυτηντην ρατσα και αν εχει καποιος αρσενικο.Πειτε οτι δεχομαι αυτα που λετε,τι να κανω?Να την στειρωσω?Οταν εχει οιστρο να την εχω κλειδωμενη?Να τη αφησω να παει με κανα κοπριτι?Η να την βαλω με κανα ροτβαιλερ-πιτμπουλ-μπουλμαστιφ,αα.
η επιμονη για το που το πηρες εχει να κανει με το γεγονος οτι επειδη δεν υπαρχει εκτροφειο στην ελλαδα υπαρχει μεγαλη περιπτωση να το εχεις παρει απο πετ σοπ ή απο καποιον σαν και σενα. δεν πρεπει ολα τα σκυλια να ζευγαρωνουν.

θα μας πεις ομως απο του το πηρες ?
 


starovas

Member
22 Σεπτεμβρίου 2008
17
0
καλημερα σε ολους.τι εγινε ρε παιδια...εγραψα ενα μηνυμα και οταν πηγα να το σηκωσω επεσε το συστημα και χτυπησε το καταραμενο.ελεγα οτι σας καταλαβαινω αλλα εχω αλλη αποψη και οτι μαλλον θα το παω σε 10 κτηνιατρους και 4-5 εκτροφεις εδω στην θεσσαλονικη και αν με πουν οτι ειναι καλο για αναπαραγωγη θα μου φυγει ενα βαρος και αν με πουν οτι δεν ειναι καλο θα το σκεφτω πιο σοβαρα για στειρωση.ενταξη τωρα?ησυχασατε?να ρωτησω εσας που καποιοι ασχολουντε με εκτροφη σκυλων....εχετε 2-3 ζευγαρια απο αυτα που αναπαραγετε και οταν γεννουν δηλαδη καμια 14-18 κουταβια,αυτα τα κουταβια δε τα προωθητε για αναπαραγωγη?ολα ειναι ικανα για αναπαραγωγη?δεν σας ψοφησε κανενα στην γεννα επανω η μετα να πεθανουν τα μισα?δεν εχει συμβει ποτε?τοτε τι κανατε?στειρωσατε τους γονεις γιατι τα κουταβια ηταν αρρωστα και πεθανανε?ααα δεν αναφερομαι σε σκυλια με δυσπλασια που αυτο ειναι ενα αλλο θεμα..μιλαω για ασθενειες κληρονομικες που δυσκολα εμφανιζοντε...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα αυτό σου το είπα πιο νωρίς...
τι να ησυχάζουμε?

δεν είμαστε ήσυχοι επειδή ξέρουμε ότι με την ανεξέλεγκτη εκτροφή προκύπτουν σκύλοι με προβλήματα υγεία ή συμπεριφοράς
τα οποία λόγω της χαμηλοτάτου επιπέδου κυνοφιλικής παιδείας στην ελλάδα καταλήγουν ώς αδέσποτα στους δρόμους και όντας αστείρωτα εντείνουν ένα σοβαρό πρόβλημα(ενδεικτικό τις κατάπτωσης του πολιτισμού μας) που υπάρχει χρόνια

και πώς να ησυχάσεις όταν βλέπεις ότι συνεχώς εντείνεται....

την δικιά σου προσωπική περίπτωση νομίζεις ότι κρίνουμε και κάνουμε έτσι?

σε ενημερώσαμε ότι η μη επιλεκτική εκτροφή είναι λάθος
σε ενημερώσαμε πώς γίνεται σωστά
και αν κατάλαβες πρώτα καλό δικό σου κάνεις μιάς και ότι μαθαίνει ο άνθρωπος είναι για καλό. και μετά μπορεί να διαφωτίσεις και καναν άλλο

διάβασε για πάπι μίλ
εκεί παράγουν σκύλους ασταμάτητα
τα ζευγαρώνουν όλα με όλα,ασταμάτητα μέχρι να πεθάνουν
και τα αποτελέσματα λέγονται κληρονομικές ασθένειες αφού είδικά μάνα με γιούς και αδέρφια με αδέρφια ΑΝ ποτέ το κάνει σοβαρός εκτροφέας το κάνει με την ψυχή στο στόμα αφού αποτελεί μια απο τις πολύ παρακινδυνευμένες εκτροφικές μεθόδους.
 


starovas

Member
22 Σεπτεμβρίου 2008
17
0
ναι ρε kokoni,μπηκα και στο site που εγραψε ο/η orbital και τρομαξα.φυσικα δε το διαβασα γιατι θα φαω πολυ ωρα ασε που θ'αρωστησω εγω μεχρι να το διαβασω,αλλα ειδα της ασθενειες και καταλαβα οτι τα περισσοτερα σκυλια δε κανουν για αναπαραγωγη.Και 'γω ξερω οτι με την στειρωση καταπολεμας πολλες μελλοντικες ασθενειες αλλα εκανα μια ερωτηση...ετσι... για το γαμωτο....Ουτε δεχομαι οτι μια γεννα ειναι ευκολη...η σωστη επιλογη...αλλα κολησα που ειδα οτι μερικοι τους πειραζει που το σκυλακι μενει εξω και οχι μεσα στο σπιτι(θεωρουντε απο τα πιο σκληροτραχιλα) η που ειπα οτι θελω να χαρισω καποια κουταβια.
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Αδερφέ επειδή δε βλέπω διάθεση συνεννόησης, αν έχεις πάρει απόφασή να ζευγαρώσεις το σκυλί σου κάντο.
Τόσα και τόσα ημίαιμα κυκλοφορούν τι έγινε να βγουν αλλά 6-7 στην πιάτσα.

Τώρα όσο για τις ερωτήσεις σου, αν το είχες πάρει απο εκτροφέα το σκυλί σου θα ήξερες αν και πότε πρέπει να το ζευγαρώσεις και δε θα ρωτούσες εδω τον καθένα.

Αν το είχες πάρει απο εκτροφέα το σκυλί σου, θα ήξερες οτι δεν τα προωθούν όλα για εκτροφή αλλά τα καλύτερα δήγματα της ράτσας και τα περισσότερα απο αυτά τα έχουν συνιδιοκτησία.

Αν το είχες πάρει απο εκτροφέα το σκυλί σου θα ήξερες οτι ΟΧΙ δεν πεθαίνουν τα μισά μετά απο γέννα. ΟΙ εκτροφείς κατα την διάρκεια του τοκετού είναι πάνω απο την σκύλα και την παρακολουθούν συνεχώς με υπέρηχους και ιατρικές εξετάσεις. Όπως κάνουμε και με τους ανθρώπους.

Α! και κάτι άλλο, αν θες να χαρίσεις στους φίλους σου σκυλιά υπάρχουν τόσα και τόσα κοπριτάκια που περιμένουν ένα σπίτι.
Και πιστέψαμε είναι πολύ εξυπνότερα απο το σκυλί σου!

Φιλικά...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ainte από ΚΑΛΟ εκτροφέα έτσι?
Επίσης, διαφωνώ στο ότι δεν υπάρχει διάθεση συνεννόησης. Σε αντίθεση με πολλούς άλλους που θέτουν το ίδιο θέμα επί τάπητος ο starovas είναι ακόμα εδώ και συζητάει. Και φυσικά, αν τηρήσει αυτό που είπε και μιλήσει εκ του σύνεγγυς με μερικούς καλούς εκτροφείς θα καταλάβει ακόμα περισσότερα. Χαίρομαι που πήρε αυτή την απόφαση.
Πάντως ο κτηνίατρος, μια που αναφέρθηκες starovas, δεν είναι αρμόδιος να κρίνει αν πρέπει ή δεν πρέπει να αναπαραχθεί το σκυλί σου, παρά μόνο τη γενική κατάσταση της υγείας του (και παρά τη γενική πεποίθηση δεν είναι με τίποτα αρμόδιος επί της μορφολογίας). Και η γενική κατάσταση της υγείας είναι μόνο ένας απ' τους ποικίλους παράγοντες που πρέπει να σε απασχολήσουν στην αναζήτηση της σωστής απόφασης.

Και πιστέψαμε είναι πολύ εξυπνότερα απο το σκυλί σου!
Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
στο θέμα σκύλος κοιμάται έξω
θα σου πρότεινα να διαβάσεις
περί καλαζαρ σκνιπών και κουνουπιών και καρδιοσκούληκου.

επίσης φόλα παίζει και παίζει και να νιώθει το σκυλί εξόριστο από την αγέλη (σας)

κατα τα άλλα επιμένω ότι κάποιοι για λόγους χαρακτήρα νιώθουν οργή και αηδία για όλα τα άδικα που γίνονται
Όταν βλέπουμε τώρα ειδικά το θέμα του σκύλου
που χωρίς να μπορεί να γράψει ποιήματα
βιώνει την αγάπη όσο δεν έχει καταφέρει ένα μεγάλο μέρος του πλυθησμού των ανθρώπων
εγώ και άλλοι
τον βλέπουμε να αντικατοπτρίζει εμάς
όταν αγαπήσαμε και οι άλλοι το εκμεταλευτηκαν. όταν πιστέψαμε σε μιά φιλία για ένα ξεροκόματο και είμασταν έτοιμοι να δωθούμε για παντα

γιατί εκεί έχουμε ξεπέσει
όταν βρίσκουμε καλό και αγαπησιάρη κατευθείαν σκεφτόμαστε ότι μπορούμε να τον βασανίσουμε να τον ταισουμε σκουπίδια να τον αφήσουμε να γεννάει μόνο του και γενικά να τον απαυτώσουμε

είμαι ο κοκόνι και είμαι εντάξει

και για το πείσμα σας γουρούνια θα αντέχω:cool:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU