Ζευγάρωμα


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας με το ζευγάρωμα σκύλων με τον ίδιο πατέρα μετά από αρκετό ψάξιμο είδα ότι κάποιοι λένε ότι αν κανένας από τους προγόνους δεν έχει πρόβλημα υγείας και συγγένεια μεταξύ τους δεν υπάρχει θέμα άλλοι λένε ότι υπάρχει τι πράγματικα ισχυει? Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με τέτοιο ζευγάρωμα?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το 70% των κληρονομικών παθήσεων οφείλονται σε υποτελή γονίδια. Αυτά είναι γονίδια που για να εκφραστούν θέλουν άλλο ένα ίδιο υποτελες.
Αλλιώς μένουν κρυφά και καλυμμένα πίσω από τα κυρίαρχα "αδελφάκια" τους.

Ένας λοιπόν υγιέστατος σκύλος μπορεί σε κάποια ή κάποιες θέσεις να φερει ένα τέτοιο υποτελες που δεν γνωρίζεις την ύπαρξή του. Μπορεί για γενιές ολόκληρες να μην κάνει φανερή την παρουσία του και με την κατάλληλη ευκαιρία να βγει στην επιφάνεια.

Σε ένα τέτοιο λοιπόν κλειστό ζευγάρωμα, μειώνεις δραματικά τον αριθμό των προγόνων, συνεπώς μειώνεις (δραματικά) τον αριθμό των διαφορετικών γονιδίων που θα μπορούσε να "κληρώσει" στην τοκετοομαδα.
Αυτό λοιπόν σημαίνει πως αυξάνεις (δραματικά) τις πιθανότητες να κάτσουν μαζί δύο τέτοια υποτελή που ενδέχεται να φερει ο κοινός πρόγονος και να καταστρέψεις τις ζωουλες που θα έρθουν στον κόσμο.

Όπως αντιλαμβάνεσαι λοιπόν είναι καθαρά θέμα τύχης. Μπορεί να σου κάτσει, μπορεί όμως κι όχι.
Συνεπώς δεν είναι θέμα "εμπειρίας", αλλά μηχανισμών κληρονομικοτητας και πιθανοτήτων ρίσκου.
Δυστυχώς είναι ελάχιστα τα dna test που υπάρχουν για να βρεις τους φορείς αυτών των υποτελων.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αυτό ακριβώς θα ήθελα να αποφύγω απλά επειδή έχω διαβάσει 2 διαφορετικές απόψεις γ αυτό κ το λέω ένας εκτροφέας ήθελε να μου δώσει τον αδερφό της δικιάς μου.με διαφορετικό πατέρα όχι ο εκτροφέας της αυτός που τον έχει τώρα ...ωραία οπότε θα συνεχίσω να ψάχνω αυτόν τον σκύλο που θα επιλέξω τώρα θέλω να.κανω όλες της απαραίτητες εξετάσεις στο δικό μου σκυλο
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας με το ζευγάρωμα σκύλων με τον ίδιο πατέρα μετά από αρκετό ψάξιμο είδα ότι κάποιοι λένε ότι αν κανένας από τους προγόνους δεν έχει πρόβλημα υγείας και συγγένεια μεταξύ τους δεν υπάρχει θέμα άλλοι λένε ότι υπάρχει τι πράγματικα ισχυει? Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με τέτοιο ζευγάρωμα?
Δεν θα το πρότεινα. Υπάρχει πολύ μεγάλο ρίσκο ότι ο πατέρας κουβαλάει υπολειπόμενα γονίδια με κάποιες ασθένειες ή ανεπιθυμητά χαρακτηριστικά.
Edit: Με πρόλαβε ο Μιχάλης (y)
 
  • Like
Reactions: Orjo and theodss1


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Να πω την αλήθεια όπως στους ανθρώπους δεν μου ακούγεται νορμάλ έτσι όταν είδα το pedigree σκέφτηκα το ίδιο αυτός μου λέει σίγουρα δεν υπάρχει θέμα αμέσως σκέφτηκα ότι σίγουρα κάτι πάει λάθος γ αυτό και έψαξα -ρωτησα έχω κανονίσει κάποιες επισκέψεις σε εκθέσεις και εκτροφεία του εξωτερικού γιατί στην Ελλάδα δεν βρήκα αυτό που έψαχνα σε χαρακτήρα τουλάχιστον
 


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Καλησπέρα σας.
Με ενδιαφέρει και εμένα αυτό το θέμα καθώς ψάχνοντας έχω βρει και εγώ εκτροφείς που έχουν χρησιμοποιήσει ανάλογη τακτική (Αν μπορώ να το πω έτσι) στα ζευγαρώματα τους.
Οπότε κάθε πληροφορία είναι υπερχρησιμη.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ενέχει μεγάλο ρίσκο.
Ο λόγος που μπορεί κάποιοι να το κάνουν είναι για να αυξήσουν την επιρροή αυτού του συγκεκριμενου σκύλου στην τοκετοομαδα. Αλλά ακόμα κι αν μιλάμε για ένα εξαιρετικό δείγμα της φυλής, οι νόμοι της φύσης είναι ξεκάθαροι και το ρίσκο μεγάλο.
Για αυτό κάποιοι χρησιμοποιούν έναν άλλον τρόπο επιρροής ενός συγκεκριμένου σκύλου με κάπως μικρότερο ρίσκο, μέσω πιο απομακρυσμενων συγγενών που τον έχουν κοινό προγονο.
Αυτό είναι το λεγόμενο linebreeding.

Εδώ αρχίζει και περιπλέκεται το θέμα.
Γιατί λόγω απουσίας dna test για την αποκάλυψη σκύλων-φορέων υποτελων γονιδίων που δεν θέλουμε, για να μπει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία πρέπει κατ'ελαχιστο να έχει βαθειά γνώση όλων των σκύλων αυτων των γραμμών και πάνω από όλα ειλικρίνεια όλων των εμπλεκομένων εκτροφεων ή/και ιδιοκτητών που τους έχουν/ειχαν.

Αυτό δυστυχώς δεν υπάρχει, οπότε πάλι μιλάμε για μια τυφλή ζαριά με απρόβλεπτες συνέπειες σε θέματα υγείας για το μέλλον της φυλής.

Σε ολα αυτά συνυπολογιζουμε πως μία φυλή είναι μια κλειστή γενετική δεξαμενή με αρχικό συντελεστή inbreeding (coi) ήδη αυξημένο, οποτε καταλαβαίνει κανείς πως το ρίσκο 2 υποτελων να κάτσουν μαζί, είναι από μόνο του μεγαλο.
Αυτό σημαίνει στην πράξη πως και outcross να κάνεις (2 σκύλους δηλαδή με κανέναν κοινό σκύλο στις πρώτες 4,5 γενιές) πάλι το ρίσκο είναι υπαρκτό, γιατί από κει και πίσω αναπόφευκτα θα υπάρχουν κοινοί σκύλοι.
Αυτό είναι οι καθαρόαιμες φυλές.
Μία πολυπληθής οικογένεια που μοιράζεται τα ίδια γονίδια. Τα γονίδια των ιδρυτών κάθε φυλής. Κάθε απόρριψη σκύλου αφαιρεί κι αλλο ένα τουβλάκι από το ήδη μικρό γενετικό "τοιχακι". Συνεχώς μικραίνει και μικραίνει.

Ας τα έχουμε λοιπόν όλα αυτά υπόψιν μας πριν αποκτήσουμε έναν σκύλο μιας οποιασδήποτε φυλής και ας ψάξουμε να βρούμε ανθρώπους που όλα αυτά τα ξέρουν και προσπαθούν με κάθε μέσο που έχουν στην διάθεσή τους να μειώσουν αυτα τα ρίσκα.

Ένα θέμα που ίσως σας φανεί ενδιαφέρον είναι αυτό εδώ

 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Να πω την αλήθεια όπως στους ανθρώπους δεν μου ακούγεται νορμάλ έτσι όταν είδα το pedigree σκέφτηκα το ίδιο αυτός μου λέει σίγουρα δεν υπάρχει θέμα αμέσως σκέφτηκα ότι σίγουρα κάτι πάει λάθος γ αυτό και έψαξα -ρωτησα έχω κανονίσει κάποιες επισκέψεις σε εκθέσεις και εκτροφεία του εξωτερικού γιατί στην Ελλάδα δεν βρήκα αυτό που έψαχνα σε χαρακτήρα τουλάχιστον
Μιλάμε για dogo argentino? Aν ναι... τι ακριβώς ψάχνεις σε χαρακτήρα?
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ναι για dogo argentino. Είδα σκυλιά από τους καλύτερους Έλληνες εκτροφείς όλοι μου τα λέγανε μια χαρά καταλαβενα ότι μου έλεγαν αυτό που θέλω να ακούσω μόνο και μόνο για να πουλησουν μίλησα και με ιδιοκτήτες σκύλων είδα σκυλιά φοβικά που σε χαρακτήρα μόνο το όνειρο του δημιουργού δεν ήτανε.. Εγώ θέλω ένα dogo argentino όπως πρέπει να είναι μετά από ψάξιμο κατεληξα σε 2 εκτοφεια το ένα στην Ελλάδα και το άλλο στην Αργεντινή πριν 2 μέρες επέστρεψα από εκεί είδα τα σκυλιά του και είχαμε μια πολύ μεγάλη κουβέντα για τα σκυλιά που εκτρέφει ευτυχώς ξέρω ισπανικά και βοηθάει στην επικοινωνία.. Τα 2 εκτροφεία που διάλεξα γιατί είχαν τα σκυλιά που ήθελα είναι το espiritu Greco στην Ελλάδα και το del totoral στην Αργεντινή
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf