Ζητώ καθαροαιμο;


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καταρχήν η διαχείριση ορίζει ποιές απόψεις είναι δεκτές και ποιές όχι, και όχι εσύ ... είναι βασική αρχή λειτουργίας της οποιαδήποτε ιστοσελίδας, ΕΚΤΟΣ και αν είναι κάποιο blog ''ελεύθερης έκφρασης'' (όπου και εκεί κανόνας είναι ο μή κανόνας) ...

Τώρα, όπως εσύ έχεις αυτήν την άποψη, που όντως μπορεί να είναι δεκτή από την πλειοψηφία, κάποιος άλλος μπορεί να ήθελε να postάρει εδώ συνταγές μαγειρικής για σκύλους ή για φόλες ... οπότε κάποιος οριζει ΤΙ είναι αποδεκτό και τί ΟΧΙ.

Αυτός πάλι που το ορίζει αυτό είναι υποχρεωμένος να το αναρτήσει και να ισως να το εξηγήσει ... αλλιώς θα ήταν τρελός αν περίμενε κάποιος να σεβαστεί τον κανονισμό του.

Τώρα, για να μιλήσουμε επί της ουσίας, και ξεπερνώντας το ότι παρουσιάστηκες χαρακτηρίζοντας αγενείς ''κάποιους'' - αλήθεια αυτό πόσο ευγενικό είναι ?? και κατακρίνοντας την όποια φιλοσοφία μίας ιστοσελίδας που ξαφνικά (ελπίζω) ανακάλυψες στο διαδίκτυο -αλήθεια αυτό πόσο normal είναι??, να πούμε ότι :

Εδώ έχει δημιουργηθεί η όποια ''παρέα'' που η ελευθερία του διαδικτύου δεν ορίζει ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, απλά της δίνει δυνατοτητα ύπαρξης, και, στον καθένα πιά, επιλογή αν θα συμμετάσχει ... (εδώ είναι το λάθος σου)

1) δεν μας ενδιαφέρει να έχουμε στην παρέα μας έναν ανθρωπο που δεν θέλει να διαβάσει τί πρέπει να κάνει για να προμηθευτεί ένα καθαρόαιμο ζώο. (πληροφορίες περί αυτού βρίσκονται παντού μεσα στην ιστοσελίδα)

2) δεν μας ενδιαφέρει να έχουμε στην παρέα μας κάποιον που ενώ έχει διαβάσει, θέλει να αναρτησει αγγελία ζήτησης ωσάν να έψαχνε για ανταλλακτικό αυτοκινήτου.

3) δεν μας ενδιαφέρει να αυξήσουμε την επισκεψιμότητα της ιστοσελίδας ... οι ''άλλες'' που πιθανώς εντόπισες σελίδες αν παρατήρησες σφίζουν από διαφημίσεις κάθε είδους ... εδώ δεν θα βρείς καμία ... και δεν μας ενδιαφέρει τετοια ''επισκεψιμότητα''

4) Κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τον επιτήδειο, η απαγόρευση δημοσίευσης προστατεύει εσένα που δεν ξέρεις τίποτα από το να γίνεις θύμα οικονομικής και ηθικής εκμετάλλευσης. Προστατευει επίσης τα ζώα ( αν αντεπιχειρείς ότι εσένα είναι δικαίωμά σου να πιαστείς θύμα) που δεν έχουν προχωρημένες απόψεις ...

5) για να μιλήσω προσωπικά, θεωρώ ΚΑΙ την δημοσίευση αγγελιών υιοθεσίας αναγκαίο κακό, νομίζω ότι τα ημίαιμα αδικούνται από αυτήν την πρακτικη, και ειδικά όπως δημοσιεύονται, και δεν θα έπρεπε να υπάρχει κανένας διαχωρισμός ανάμεσα σε κανένα ζώο ...

6) ούτε αυτοί που ασχολούνται με τα αδέσποτα ειναι στις προτεραιότητές τους να βρούν σπίτι σε σκυλάκι από αγγελία που να το θέλει ''κάπως'' ... πώς να στο πώ ... δν είσαι κατάλληλος για αυτούς ...

Αυτά ... ;)
 


alba

Active Member
4 Ιουλίου 2008
27
0
Καταρχήν η διαχείριση ορίζει ποιές απόψεις είναι δεκτές και ποιές όχι, και όχι εσύ ... είναι βασική αρχή λειτουργίας της οποιαδήποτε ιστοσελίδας, ΕΚΤΟΣ και αν είναι κάποιο blog ''ελεύθερης έκφρασης'' (όπου και εκεί κανόνας είναι ο μή κανόνας) ...

Τώρα, όπως εσύ έχεις αυτήν την άποψη, που όντως μπορεί να είναι δεκτή από την πλειοψηφία, κάποιος άλλος μπορεί να ήθελε να postάρει εδώ συνταγές μαγειρικής για σκύλους ή για φόλες ... οπότε κάποιος οριζει ΤΙ είναι αποδεκτό και τί ΟΧΙ.

Αυτός πάλι που το ορίζει αυτό είναι υποχρεωμένος να το αναρτήσει και να ισως να το εξηγήσει ... αλλιώς θα ήταν τρελός αν περίμενε κάποιος να σεβαστεί τον κανονισμό του.

Τώρα, για να μιλήσουμε επί της ουσίας, και ξεπερνώντας το ότι παρουσιάστηκες χαρακτηρίζοντας αγενείς ''κάποιους'' - αλήθεια αυτό πόσο ευγενικό είναι ?? και κατακρίνοντας την όποια φιλοσοφία μίας ιστοσελίδας που ξαφνικά (ελπίζω) ανακάλυψες στο διαδίκτυο -αλήθεια αυτό πόσο normal είναι??, να πούμε ότι :

Εδώ έχει δημιουργηθεί η όποια ''παρέα'' που η ελευθερία του διαδικτύου δεν ορίζει ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, απλά της δίνει δυνατοτητα ύπαρξης, και, στον καθένα πιά, επιλογή αν θα συμμετάσχει ... (εδώ είναι το λάθος σου)

1) δεν μας ενδιαφέρει να έχουμε στην παρέα μας έναν ανθρωπο που δεν θέλει να διαβάσει τί πρέπει να κάνει για να προμηθευτεί ένα καθαρόαιμο ζώο. (πληροφορίες περί αυτού βρίσκονται παντού μεσα στην ιστοσελίδα)

2) δεν μας ενδιαφέρει να έχουμε στην παρέα μας κάποιον που ενώ έχει διαβάσει, θέλει να αναρτησει αγγελία ζήτησης ωσάν να έψαχνε για ανταλλακτικό αυτοκινήτου.

3) δεν μας ενδιαφέρει να αυξήσουμε την επισκεψιμότητα της ιστοσελίδας ... οι ''άλλες'' που πιθανώς εντόπισες σελίδες αν παρατήρησες σφίζουν από διαφημίσεις κάθε είδους ... εδώ δεν θα βρείς καμία ... και δεν μας ενδιαφέρει τετοια ''επισκεψιμότητα''

4) Κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τον επιτήδειο, η απαγόρευση δημοσίευσης προστατεύει εσένα που δεν ξέρεις τίποτα από το να γίνεις θύμα οικονομικής και ηθικής εκμετάλλευσης. Προστατευει επίσης τα ζώα ( αν αντεπιχειρείς ότι εσένα είναι δικαίωμά σου να πιαστείς θύμα) που δεν έχουν προχωρημένες απόψεις ...

5) για να μιλήσω προσωπικά, θεωρώ ΚΑΙ την δημοσίευση αγγελιών υιοθεσίας αναγκαίο κακό, νομίζω ότι τα ημίαιμα αδικούνται από αυτήν την πρακτικη, και ειδικά όπως δημοσιεύονται, και δεν θα έπρεπε να υπάρχει κανένας διαχωρισμός ανάμεσα σε κανένα ζώο ...

6) ούτε αυτοί που ασχολούνται με τα αδέσποτα ειναι στις προτεραιότητές τους να βρούν σπίτι σε σκυλάκι από αγγελία που να το θέλει ''κάπως'' ... πώς να στο πώ ... δν είσαι κατάλληλος για αυτούς ...

Αυτά ... ;)
Και φυσικά θα περιμένεις και μια απάντηση.Το θέμα είναι ότι, μου φάνηκε απαράδεκτη η συμπεριφορά μελών αυτού του φόρουμ προς νέα μέλη.Επίσης θεωρώ ότι δεν μου απαντάς σε αυτό που λέω.Γιατί δεν ειναι οι διαφημίσεις που κάνουν τους επισκέπτες αλλά το πνεύμα, η χημεία και φυσικά το καλό περιβάλλον του φόρουμ.Δεν θεωρώ ότι αδικώ κανένα ζωάκι με το να βάλω ζήτηση καθαρόαιμου.Εαν έχετε την σωστή πειθω και την διάθεση, μπορείτε να πείσετε πολλους ανθρώπους που επιθυμούν καθαρόαιμο να πάρουν κάποιο ημίαιμο όχι γιατί έτσι θα κερδίσετε τις εντυπώσεις αλλά γιατί αυτός είναι ο σκοπός μας..Να βρίσκουμε στέγες σε ζώα που το χρειάζονται.Πιστεύεις ότι η ζήτηση ακόμα και ημίαιμου δεν θα βοηθούσε περισσότερο να βρει ένα αδεσποτο σπίτι ;;Δεν κατακρίνω κάτι εκτος από την συμπεριφορά κάποιων εδώ μέσα.Όμως άνθρωπος είμαι, έχω διαφορετικές απόψεις και τρόπο σκέψης και λογικό είναι ο δικός σας τρόπος σκέψης να μην με "πείθει", με την έννοια της κατανόησης..Διαφωτίστε με λοιπόν..
 


alba

Active Member
4 Ιουλίου 2008
27
0
Για καθαρόαιμο σου είπα γιατί δεν υπάρχει ζήτηση.

Ένας ακόμα λόγος για το ημίαιμο. Πως θα το ζητήσεις???

Όλα τα ημίαιμα είναι διαφορετικά μεταξύ τους. Θα πεις θέλω ένα μικροκαμωμένο λευκό μέχρι 12 κιλά? Ή ένα καφέ με τρεις βούλες μαύρες στον πισινό, ένα αυτί πάνω και ένα κάτω?

Κοιτάω όλες τις αγγελίες και τα ζώα που με έχουν συγκινήσει και μαγνητίσει δεν είναι πάντα αυτά που έχω εγώ αδυναμία εμφανισιακά. Γιατί να στερηθώ την παρέα ενός εκπληκτικού ζώου επειδή περιμένω μήπως ο άνθρωπος που έχει διαθέσιμο ζώο στο πολύ περίπου αυτού που ψάχνω με πάρει τηλέφωνο?

Και δεν πρόσεξες κάτι πολύ σωστό που ανέφερε η Βάσω. Οι αγγελίες δεν μπαίνουν από τα μέλη του φόρουμ. Μπαίνουν συνήθως από 2-3 άτομα που έχουν αναλάβει προωθητικό έργο των συγκεκριμένων αγγελιών. Πολύ πιθανό ο άνθρωπος που έχει το ζώο να μην ξέρει καν να ανοίξει τον υπολογιστή.

Σχετικά με τους "πελάτες" που χάνουν αυτά τα φόρουμ, τολμώ να πω ότι δεν τους θέλουν εξαρχής.
Θα πω ..Ψάχνω κουτάβι μικρόσωμο...ή μεγαλόσωμο που να κάνει για αυλή, σπίτι , οικογένεια, παιδιά , γάτες ή ότι χρειαστει..Πελάτες=σπιτάκια για αδέσποτα..το έχει σκεφτεί κανείς το πόσα περισσότερα ζωάκια θα είχαν ζεστές αγκαλιές αν υπήρχαν αντί για αυτούς τους 3 και άλλοι 3 να βλέπουν τις αγγελίες "ζήτησης";Δεν αντιλέγω για τους πελάτες που είναι απλά πελάτες έτσι;Μιλάω με γνώμονα τις πιθανότητες να βρει ζεστασιά το ζωάκι του δρόμου!
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
νομιζω οτι αυτο που πανω κατω λενε ολοι ειναι οτι το θεμα ειναι θεμα ποσοστων.. δηλαδη τα παιδια απο θεμα εμπειριας -που εγω δεν εχω για αυτο και μπηκα αρχικα- λενε οτι στους 10 που θα ζητουν σκυλι ο ενας θα ειναι συνειδητοποιημενος και οι 9 θα ζητανε οτι να ναι.. σαμογιετ 30 μερων ευρα 50 π.χ. ας μη μιλησουμε για τα ευρα 30 μερων σκυλι δεν κανει να το παρεις απο τη μανα του.. οποτε το μερος αυτο θα κανει 1 καλο και 10 κακα.. ασε που ειναι δικλειδα προστασιας.. αν καποιος θελει πολυ τσιλακι θα ψαξει.. τωρα δλδ εσυ δε θα επερνες σκυλι γιατι πρεπει να αφιερωσεις λιγο χρονο να ψαξεις τα αδεσποτακια?
εχεις καποιο συγκεκριμενο παραδειγμα απαραδεκτης συμπεριφορας? εβρισε κανεις κανεναν? το λες λες και κατι σε εχει συγχησει πολυ..:confused:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Πιστεύω ακράδαντα ότι αυτός που θέλει να υιοθετήσει ένα ημίαιμο από το δρόμο για να το σώσει, δεν περιμένει να του έρθει ουρανοκατέβατο.

Και επίσης πιστεύω, λιγότερο ακράδαντα βέβαια, ότι οι άνθρωποι που περιμένουν να βρουν σκύλο μέσω αγγελίας ζήτησης είναι τουλάχιστον επιπόλαιοι.

Ποτέ δε θα επικοινωνούσα με τέτοια αγγελία για να δώσω ζώο μου.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
και γιατί βρε alba να μην ψαξεις στο ΠΡΟΣΦΟΡΑ που τις εχουμε ηδη βαλει,και λεμε αν κανουν με παιδια ή με σκυλια ή να παρεις στο τηλ καθε μιας ,παρα να ανοιγεις νεα αγγελια????:confused:
Δηλαδη αν υπαρχει αγγελια ζητησης,υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να βρει το αδεσποτο σπίτι?
Διαφωνω.Υπρχει ετοιμο ηδη στο ΠΡΟΣΦΟΡΑ.Επιμενω.

edit:και προσθετω,οτι αν θελει κάποιος τοοοσο πολυ να τον πληροφορήσουμε για κάποιο σκυλάκι,πχ αν ψάχνει κάποιο που να κανει με τα παιδιά του,υπαρχει η ενότητα διαλεγοντας σκυλο.....
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σε διαφώτισα - εσύ δεν διαβάζεις καλά ...

οι κανόνες είναι αυτοί ... δεν μπορούν να αρεσουν σε όλους ... δεν καταλαβαίνω τον ''διαφορετικό τρόπο σκέψης'' σου, αυτά τα θέματα είναι λυμένα από τους περισσότερους εναπομείναντες εδώ, και δεν μπορεί ''ο διαφορετικός τρόπος σκέψης'' του καθενός να μας πηγαίνει πίσω κατά το δοκούν και να είναι αποδεκτός οπωσδηποτε ... σου είπα δεν είναι εδώ blog εδώ παίζονται ζωντανά πλάσματα και προσπαθούμε να αποφύγουμε ακόμα και αξιόποινες πράξεις.

Επίσης τί θα πεί ''πείσε με'' ??

Θαρρείς ότι κόβει κάποιος μισθό εδώ μέσα , για να πείσει εσένα που ΔΕΝ πείθεσαι ότι ο να ζητήσεις καθαρόαιμο από αγγελία τέτοιου είδους είναι ΒΛΑΚΕΙΑ και ΆΣΕΒΕΙΑ πρός το ζώο πάνω από όλα ?? Και αντε εσύ πείθεσαι, ποιός νομίζεις ότι θα το κάνει ΠΟΛΛΕΣ φορες την ημέρα κάθε μέρα, γιατί αυτήν την ροή θα έχει η δουλειά αυτή αν επιτραπεί αυτό ...

Σου εξηγώ ότι δεν μας ενδιαφέρει η αύξηση της επισκεψιμότητας και μιλάς για ''ευχάριστο κλίμα'' ...

Σου εξηγεί και η Κλειάννα ότι αν βαριέσαι να διαβάσεις όλη την ''προσφορά'' ΔΕΝ σε θέλει να πάρεις το ζώο της ...

Και σου ξαναλέω ότι και εμένα δεν μου φαίνεται normal να μπαίνεις σε ένα forum και να λές για συμπεριφορές μελών απο το πουθενά, δεν θα το έκανα ποτέ, και πολύ σύντομα φυσικά θα σταματήσω να σου απαντάω μιας και νομίζω ότι κάνεις πλάκα ή έχεις κάποιο πρόβλημα ή σκοπό άλλο, και όλα αυτά που είπα (όπως οι περισσότερες διενέξεις που έχω κάνει εδώ μέσα) τα είπα για να τα διαβάσει κάποιος άλλος αργότερα ... ;)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
, και όλα αυτά που είπα (όπως οι περισσότερες διενέξεις που έχω κάνει εδώ μέσα) τα είπα για να τα διαβάσει κάποιος άλλος αργότερα ... ;)
:);):)
 


alba

Active Member
4 Ιουλίου 2008
27
0
Σε όλους απαντώ..Δεν μιλάω για τον εαυτό μου αυτή τη στιγμή...Απλά γενικά έχω μάθει ότι δεν μου αρέσει να το λέω και ότι μου αρέσει επίσης....΄Δεν είναι ότι θα βαριέται κάποιος να διαβάζει τις αγγελίες ρε παιδιά..Ξαναλέω, με τις πιθανότητες παίζουμε.Αλλά θεωρείτε ότι ένα σκυλάκι που θα το έχει μια ζωή μαζί του δεν θα το ψάξει ο άλλος;Και τηλ. να πάρεις αυτόν που ζητάει του κάνεις το τεστ.1 από τους 10 θα βγει καλός δεν είπατε;Ε!Αυτός ο ένας πολύ πιθανόν να θέλει να το βρει άμεσα και να βάλει και αγγελίες..Δεν ξέρω..Αλλιώς το βλέπω...Μαλλόν δεν θα κατλήξουμε κάπου..Πάντως θεωρώ ότι κάποιος που ψάχνει για σκυλάκι θα προτιμήσει να μην ψάχνει ΟΛΕΣ τις αγγελίες(γιατί είναι και πολλές..)Καλύτερα είναι ένα μέρος με μαζεμένες όλες τις αγγελίες έστω μόνο φωτογραφιούλες..Αυτό θα βοηθούσε περισσότερο.Άλλωστε πολύ σπανια κοιτάνε την αγγελία τι λέει οι περισσότεροι αν η φωτογραφία δεν τους κάνει.Στην ζήτηση όμως μπορείς να αποκλείσεις πολλές αγγελίες που θα ανοίξεις άδικα.Αν ψάχνουν διαμερίσματος γιατί να δουν και το μεγαλόσωμο.Γιατί τα κριτήρια αγγελιών είναι συνήθως ηλικία και μέγεθος.Από πείρα σας το λέω!
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Σε όλους απαντώ..Δεν μιλάω για τον εαυτό μου αυτή τη στιγμή...Απλά γενικά έχω μάθει ότι δεν μου αρέσει να το λέω και ότι μου αρέσει επίσης....΄Δεν είναι ότι θα βαριέται κάποιος να διαβάζει τις αγγελίες ρε παιδιά..Ξαναλέω, με τις πιθανότητες παίζουμε.Αλλά θεωρείτε ότι ένα σκυλάκι που θα το έχει μια ζωή μαζί του δεν θα το ψάξει ο άλλος;Και τηλ. να πάρεις αυτόν που ζητάει του κάνεις το τεστ.1 από τους 10 θα βγει καλός δεν είπατε;Ε!Αυτός ο ένας πολύ πιθανόν να θέλει να το βρει άμεσα και να βάλει και αγγελίες..Δεν ξέρω..Αλλιώς το βλέπω...Μαλλόν δεν θα κατλήξουμε κάπου..Πάντως θεωρώ ότι κάποιος που ψάχνει για σκυλάκι θα προτιμήσει να μην ψάχνει ΟΛΕΣ τις αγγελίες(γιατί είναι και πολλές..)Καλύτερα είναι ένα μέρος με μαζεμένες όλες τις αγγελίες έστω μόνο φωτογραφιούλες..Αυτό θα βοηθούσε περισσότερο.Άλλωστε πολύ σπανια κοιτάνε την αγγελία τι λέει οι περισσότεροι αν η φωτογραφία δεν τους κάνει.Στην ζήτηση όμως μπορείς να αποκλείσεις πολλές αγγελίες που θα ανοίξεις άδικα.Αν ψάχνουν διαμερίσματος γιατί να δουν και το μεγαλόσωμο.Γιατί τα κριτήρια αγγελιών είναι συνήθως ηλικία και μέγεθος.Από πείρα σας το λέω!
πολυ το κουραζεις...
οι αγγελιες προσφορας ειναι ολες μαζι ,τα σκυλια φαινονται πανευκολα και ακομη κι εγω που δεν ενδιαφερομαι για σκυλο ,τα εχω δει ολα και πολυ γρηγορα.
για καποιον που πραγματικα ενδιαφερεται, δεν ειναι πανω απο 2 ωρες να δει ΟΛΕς τις αγγελιες.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
΄Δεν είναι ότι θα βαριέται κάποιος να διαβάζει τις αγγελίες ρε παιδιά
Μαλλόν δεν θα κατλήξουμε κάπου..Πάντως θεωρώ ότι κάποιος που ψάχνει για σκυλάκι θα προτιμήσει να μην ψάχνει ΟΛΕΣ τις αγγελίες(γιατί είναι και πολλές..)Καλύτερα είναι ένα μέρος με μαζεμένες όλες τις αγγελίες έστω μόνο φωτογραφιούλες..
:confused: :confused: Αλλά ??

Και τέλος ... μην παρεκτρέπουμε την συζήτηση στις ''φωτογραφιούλες'' και τα ''αδεσποτάκια'' ο τίτλος τα λέει όλα ... αλλιώς αρχίσαμε ... και δεν με βγάζεις εύκολα από το ρέμα ... ;)

Η εμπειρία σου που έγκειται ?? Ψάχνοντας την απέκτησες ή χαρίζοντας - πουλώντας ??
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ναι μωρε και ισως να εχεις δικιο απο θεμα μαρκετινγκ , αλλα εδω το θεμα ειναι αλλο.. ναι μεν τα αδεσποτακια ειναι καλο να βρουνε σπιτι αλλα το θεμα ειναι να βρουνε και καλο σπιτι.. οποτε αυτο που λες μπορει να οδηγουσε στο να βρεθουν πιο γρηγορα σπιτια αλλα μετα θα επιστρεφοταν.. κοιτα την περιπτωση του σκυλακου στο φεισμπουκ. 5000 ατομα φιλοι διαφημιση τρελη -ειναι και τρεντι το ατιμο-βρεθηκε μια τον πηρε γιατι συγκινηθηκε.. μετα τσουπ τον επεστρεψε γιατι της χαλαγε τον κηπο:eek:..και παλι καλα που τον γυρισε και δεν τον παρατησε να λες.. αρα καλυτερα πιο ζορικα αλλα πιο σιγουρο το αποτελεσμα παρα να τα ξαναπετανε στους δρομους.. ετσι δεν ειναι?
 


alba

Active Member
4 Ιουλίου 2008
27
0
Σε διαφώτισα - εσύ δεν διαβάζεις καλά ...

οι κανόνες είναι αυτοί ... δεν μπορούν να αρεσουν σε όλους ... δεν καταλαβαίνω τον ''διαφορετικό τρόπο σκέψης'' σου, αυτά τα θέματα είναι λυμένα από τους περισσότερους εναπομείναντες εδώ, και δεν μπορεί ''ο διαφορετικός τρόπος σκέψης'' του καθενός να μας πηγαίνει πίσω κατά το δοκούν και να είναι αποδεκτός οπωσδηποτε ... σου είπα δεν είναι εδώ blog εδώ παίζονται ζωντανά πλάσματα και προσπαθούμε να αποφύγουμε ακόμα και αξιόποινες πράξεις.

Επίσης τί θα πεί ''πείσε με'' ??

Θαρρείς ότι κόβει κάποιος μισθό εδώ μέσα , για να πείσει εσένα που ΔΕΝ πείθεσαι ότι ο να ζητήσεις καθαρόαιμο από αγγελία τέτοιου είδους είναι ΒΛΑΚΕΙΑ και ΆΣΕΒΕΙΑ πρός το ζώο πάνω από όλα ?? Και αντε εσύ πείθεσαι, ποιός νομίζεις ότι θα το κάνει ΠΟΛΛΕΣ φορες την ημέρα κάθε μέρα, γιατί αυτήν την ροή θα έχει η δουλειά αυτή αν επιτραπεί αυτό ...

Σου εξηγώ ότι δεν μας ενδιαφέρει η αύξηση της επισκεψιμότητας και μιλάς για ''ευχάριστο κλίμα'' ...

Σου εξηγεί και η Κλειάννα ότι αν βαριέσαι να διαβάσεις όλη την ''προσφορά'' ΔΕΝ σε θέλει να πάρεις το ζώο της ...

Και σου ξαναλέω ότι και εμένα δεν μου φαίνεται normal να μπαίνεις σε ένα forum και να λές για συμπεριφορές μελών απο το πουθενά, δεν θα το έκανα ποτέ, και πολύ σύντομα φυσικά θα σταματήσω να σου απαντάω μιας και νομίζω ότι κάνεις πλάκα ή έχεις κάποιο πρόβλημα ή σκοπό άλλο, και όλα αυτά που είπα (όπως οι περισσότερες διενέξεις που έχω κάνει εδώ μέσα) τα είπα για να τα διαβάσει κάποιος άλλος αργότερα ... ;)
Στενοχωριέμαι που σε έφερα σε ένα τέτοιο σημείο..να νομίζεις ότι κάνω πλάκα.Η αλήθεια είναι ότι σέβομαι τα ζώα όπως κι εσύ..Καταλαβαίνω όλα αυτά που μου λες.Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό το κάνω όχι για καπρίτσιο αλλά και για να υπάρξει και μια άλλη γνώμη.:)Δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλύτερο, ούτε κανέναν από εσας εδώ μέσα.Απλά σας παραθέτω την άποψη μου ώστε όχι να καταλάβω εγώ αλλά πολλά από τα μέλη εδώ μέσα, ότι όλοι μπορούν να βοηθήσουν στην εύρεση σπιτιού σε αδέσποτα αν έχουν τη διάθεση. Γιατί να είναι μόνο 2,3 άτομα;

Βρε, το ευχάριστο κλίμα και οι πελάτες δεν είναι ο σκοπός, αλλά είναι σίγουρα ένας τρόπος να βρεθούν άνθρωποι που θα υιοθετούσαν κάλλιστα ένα ζωάκι.Λυπάμαι αν δεν το καταλαβαίνεις και αν δεν θες πράγματι αυτό.Αλλά λιθαράκι, λιθαράκι αν όλος ο κόσμος βοηθούσε ο ένας τον άλλο δεν θα υπήρχαν άστεγοι και αδέσποτα.

Ευχαριστώ πολύ που με άφησες να το συζητήσω με όλους καθότι moderator και δεν με κλείδωσες αμέσως.Αλλά δεν το έκανα για εμένα..Για τα ζωάκια σκέφτηκα..Δεν πειράζει..Σκεφτόμαστε αλλιώς!

Όσο για τα άτομα που μιλάνε απότομα, ψάξε τα ποστ με ανθρώπους που γράφουνε για ζήτηση ζώου..αν θες σου στέλνω προσωπικά τα λεγομενα που θεωρώ απαράδεκτα.Οχι για εμένα αλλά γιατι αυτός που θα δει κατά λάθος αυτά που είδα και θα ψάχνει πραγματικά για ζωάκι που θα του κάνουν οι αγγελίες που έχετε και θα μπορούσε να γίνει ένας τέλειος σκυλογονιός θα φύγει τρέχοντας.Φυσικά αν μου απαντήσεις και εδώ ότι δεν σας ενδιαφέρουν αυτοί οι άνθρωποι θα συμπεράνω ότι απλά έχεις απογοητευτεί από πολλές περιπτώσεις υιοθεσίας..:(Αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι!
 


alba

Active Member
4 Ιουλίου 2008
27
0
Κι εγώ απο πείρα λεω ότι δεν έχω δει ποτε αγγελία ζήτησης ημίαιμου.

:confused::confused::confused:
Ημερομηνία καταχώρησης: 20.05.2008
Φύλο:Αρσενικό
Τηλ. επικοινωνίας:
99044475
Σχόλια:Ψάχνουμε κάποιον που θέλει να χαρίσει κουταβάκι καθαρόαιμο ή ημίαιμο, οποιασδήποτε ράτσας με κοντό όμως τρίχωμα επειδή θα το έχουμε στο σπίτι. Παρακαλώ επικοινωνήστε

Ένα από τα πολλά που βρήκα, δυστυχώς στην Κύπρο..αλλά έχω βρει και Ελλάδα!!

http://www.cypruspet.com/content/blogcategory/24/99/
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τωρα τι σχεση εχουν τα αδεσποτα με τα καθαροαιμα,δεν το καταλαβα ακομη:D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κι εγώ απότομα μιλάω ... σε πάρα πολλά post ... αν έβαζες αγγελία θα σε κλείδωνα ... δεν ασχολούμαι με υιοθεσίες καθόλου :D έχω απογοητευτει όμως κι εγώ πολλές φορές με τον τρόπο μου ...
 


alba

Active Member
4 Ιουλίου 2008
27
0
:confused: :confused: Αλλά ??

Και τέλος ... μην παρεκτρέπουμε την συζήτηση στις ''φωτογραφιούλες'' και τα ''αδεσποτάκια'' ο τίτλος τα λέει όλα ... αλλιώς αρχίσαμε ... και δεν με βγάζεις εύκολα από το ρέμα ... ;)

Η εμπειρία σου που έγκειται ?? Ψάχνοντας την απέκτησες ή χαρίζοντας - πουλώντας ??
Αυτό ας πουμε το θεωρώ προσβολή(λόγω ειρωνικής διάθεσης σου)..Εμπειρία:Ναι ψάχνω για αγγελίες..και τους στέλνω συνημένα τις αγγελίες από τα φόρουμ...από εδώ, από αλλού ..από παντού..Δεν έχω πολύ εμπειρία, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχω..Και όταν τα στέλνω όλοι έχουν τις ίδιες ερωτήσεις:ηλικία και μέγεθος..

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο αλλιώς άρχισα!!!Ήμουν απογοητευμένη από μερικά ποστ που ήταν πολύ αποτομοι μερικοί σε έναν καινούριο..αν θες σου στέλνω το νήμα να το δεις...και να μου πεις τη γνώμη σου..αν θες..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ζητώ καθαροαιμο;

Δεν έχω καταλάβει γιατί αυτή η στήλη δεν μπορεί να έχει και αγγελίες για καθαρόαιμα,:mad: ας βρεθει κάποιος που ξέρει και δεν έχει την επιθετικότητα που διέκρινα σε άλλα ποστ να μου απαντήσει!Τα καθαρόαιμα δεν έχουν ανάγκη από σπίτι?Εγώ δεν δικαιούμαι να ζητήσω κάποιο;Ποιος έφτιαξε τους κανόνες αυτούς;Και επίσης που το λέει στους όρους;Απλή απορία από εσας τις πολύ ευγενικές και καθόλου προσβλητικές στον υπολοιπο κόσμο!Εσας τις μόνες που αγαπάτε τα ζώα(αυτό είναι φανερότατο).Ναι σε εσάς απευθύνομαι και θα παρακαλούσα τον υπεύθυνο του site να με αφήσει να χαρώ και άλλες προσβλητικές απαντήσεις όπως αυτές που διάβασα σε προηγούμενες αγγελίες!Είναι ντροπή να υπάρχουν site με λογοκρισία στο αν δεν μας συμφέρει δεν το δημοσιεύουμε ή δεν το δεχόμαστε!


Αλλά δεν το έκανα για εμένα..Για τα ζωάκια σκέφτηκα..Δεν πειράζει..Σκεφτόμαστε αλλιώς!
Κάτι έχω χάσει στην πορεία ... :p :p