Ζωάκι μέσα στο σπίτι;


Jema

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2006
45
0
Γεια σας! Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας καιρό, αλλά δεν έχω δει κάποιον με παρόμοια απορία. Έχω ένα γερμανικό ποιμενικό 7 μηνών. Κάνουμε βασική υπακοή τον τελευταίο μήνα και λόγω χαρακτήρα του σκύλου και από κάποια λάθη που είχα κάνει εγώ σαν άπειρη, εδώ και 4 μέρες τον έχω μέσα στο σπίτι, περιορισμένο στο box του αλλά στο δωμάτιό μου. Δηλαδή κοιμόμαστε μαζί. Ο εκπαιδευτής μου λέει ότι δεν διατρέχω κανέναν κίνδυνο. Κι εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά ο πατέρας μου έχει αμφιβολίες. Θεωρεί ότι είναι επικίνδυνο για τον άνθρωπο να συμβιώνει με τα ζώα με τέτοιο τρόπο. Εσείς τι γνωρίζετε; Υπάρχει λόγος να μένουν έξω τα ζωάκια; Μετά την βόλτα, που όπως και να το κάνουμε λερώνονται, πώς τα καθαρίζετε;
Ευχαριστώ :)
 


S

SwkDoG

Guest
Γειά σου Jema και καλωσόρισες στις συζητήσεις μας!... :)

Θα σου πω κάτι και δεν θέλω να με παρεξηγήσεις,δεν είναι προσωπική αιχμή αλλά ιατρικό γεγονός...
Πιο πολλές πιθανότητες μετάδοσεις ασθενειών έχεις από τον πατέρα σου προς εσένα παρά από το σκύλο σου...!...και αυτό πολύ απλά γιατί είσαστε ευαίσθητη στους ίδιους μικροοργανισμούς και υπάρχει απόλυτη "συμβατότητα" ασθενειών μεταξύ σας.

Αν τηρούμε τους βασικούς κανόνες υγειϊνής (που ο κάθε άνθρωπος,είτε είναι ιδιοκτήτης ζώου είτε όχι,πρέπει να τηρεί) δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Οι λόγοι που επιλέγουμε αν ένα ζώο θα μείνει "έξω" ή "μέσα" είναι πολλοί και διάφοροι αλλά δεν έχουν να κάνουν με την μετάδοση ασθενειών.

Μετά την βόλτα καθαρίζουμε το σκύλο μας με ένα βρεγμένο πανί/πετσέτα από τα χώματα και τις λάσπες και σε ειδικές περιπτώσεις (λάδια μηχανής,μπογιές,κλπ.) με πιο "δραστικά" μέσα.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
να μην ανησυχεις καθολου! :wink:

ενδεικτικα αναφερω...
οτι εγω με το σκυλο μου ειμαστε στην κυριολεξια αυτοκολλητοι.. θελω δε θελω! LOL
Και το βραδυ παντα βρισκει ενα τροπο να με χρησιμοποιει για μαξιλαρι...
την υπολοιπη μερα ανα πασα ωρα και στιγμη με χρησιμοποιει ειτε για σακο του μποξ(κλασικο της ρατσας αυτης!) ειτε για γλειφιτζουρι.
και δεν τρεχω στο νεροχυτη για κανεναν απο τους 2 αυτους λογους.
και ζω και αναπνεω ακομα, τιποτα δεν εχω παθει.

εδώ και 4 μέρες τον έχω μέσα στο σπίτι, περιορισμένο στο box του αλλά στο δωμάτιό μου.
τι εννοεις? σε crate? (σε κλουβι μεταλλικο μεγαλο?)

οταν γυριζετε απο βολτα μπορεις να καθαριζεις λιγακι τις πατουσες, εκτος αν στη βολτα κοιλιεται ολοκληρος σε χωματα, αν και δε νομιζω :p
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν τηρείς τις γενικές κανόνες υγεινής, μην φοβάσαι τίποτα απόλυτος!
Εγώ μεγάλωσα με σκυλιά, να κοιμούνται στο κρεβάτι μου!
Οι γονείς μου ήταν εκτροφείς και κάθε βραδυ μοιράζονταν τα σκυλιά και πήγαιναν για ύπνο με τα αγαπημένα τους μέλη της οικογενειας. Με εμενα η Anja και ο Consul, με τον Αδελφό μου η "Chipsy" και η Akasha και πάει λέγοντας!

Δεν αρρώστησα ποτε!
Και έμεινα και άμεσος έγκυος όταν ήθελα αγότερα να κάνω παιδί.

Η Esmeralda μου κοιμάται μαζί μας, στο κρεβάτι μας! Κάτω από το πάπλωμα! (είναι κακομαθημένο κωλόπαιδο, και πολυ κρυουλιάρα).

Η κόρη μου και η Esmeralda μου filountai στο στόμα, όλη μέρα!
Τρώνε και από το ίδιο παγωτό-γιαούρτι κλπ.
Δεν έχει αρρωστήσει ποτε! (καμια απο της δυο)

Αντίθετος, έχει αποδειχτεί, ότι παιδιά, τα οποίοα μεγαλώνουν κοντά σε κατοικίδια (gates και σκύλοι κύριος) είναι πιο υγειές, αναπτύσσουν πιο γερο "ανοσοποιτικο"!
Το σκυλί μου το καθαρίζω το βραδυ, πριν πάμε για ύπνο με ένα βρεγμένο πανάκι.
Πατούσες, πιπί και τετιοα!
Κάθε πρωί τις καθαρίζω τις ζάρες στη μούρη και That's it.

Τα κοριτσια μου :
 


Jema

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2006
45
0
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, γιατί ξέρετε πόσο κόπο απαιτεί η φροντίδα ενός ζώου, φανταστείτε αν συνοδεύεται από γκρίνια και διάφορους φίλους κ γνωστούς να σε κοιτάζουν τουλάχιστον σαν εξωγήινο όταν τους λες ότι κοιμάσαι μαζί με ένα σκύλο...
Αυτόν τον καιρό τον έχω στο box μεταφοράς που χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο (clicker νομίζω) και τον βγάζω έξω όσο συχνά μπορώ, για τις ανάγκες του φυσικά, για εκπαίδευση αλλά και για παιχνίδι με τα αγαπημένα του μπαλάκια. Τον αφήνω ελεύθερο και στο δωμάτιό μου, προσέχοντας τον, για να συνηθίσει το χώρο και να βγει κάποια στιγμή από το box. Δεν κάνουμε συχνά μπάνιο αλλά κάθε βράδυ τον περνάω με μία βργμένη πετσέτα με χλιαρό νερό και άσπρο ξύδι (συμβουλή του εκπαιδευτή του για τις μυρωδιές), και τα πατουσάκια του τα καθαρίζω πριν μπούμε σπίτι με αντιβακτηριδιακά μαντηλάκια. Τι άλλο να κάνω πια;
Βέβαια αυτός επειδή είναι μικρός και ζωηρός το παρακάνει λίγο στο παιχνίδι (κυλιέται στο γρασίδι και στα χαλίκια) και είναι λίγο απρόσεχτος καμιά φορά όταν ουρεί (να το πω κόσμια πρωί πρωί) και λερώνει τα πόδια του. Οι ενστάσεις των γύρω μου είναι ότι το σκυλί είναι μεγάλο και ότι μοιραζόμαστε το ίδιο δωμάτιο όλη νύχτα, πράγμα επικίνδυνο για μένα όπως λένε. Εγώ στο μόνο που δεν είμαι σίγουρη είναι πόσο σωστός είναι ο περιορισμός του.Σας ευχαριστώ ξανά όλους!
 


S

SwkDoG

Guest
...Βέβαια αυτός επειδή είναι μικρός και ζωηρός το παρακάνει λίγο στο παιχνίδι (κυλιέται στο γρασίδι και στα χαλίκια) και είναι λίγο απρόσεχτος καμιά φορά όταν ουρεί (να το πω κόσμια πρωί πρωί) και λερώνει τα πόδια του...
...Δεν κάνουμε συχνά μπάνιο αλλά κάθε βράδυ τον περνάω με μία βργμένη πετσέτα με χλιαρό νερό και άσπρο ξύδι (συμβουλή του εκπαιδευτή του για τις μυρωδιές), και τα πατουσάκια του τα καθαρίζω πριν μπούμε σπίτι με αντιβακτηριδιακά μαντηλάκια...
Πως μπορεί άραγε ένας σκυλάκος να "...το παρακάνει στο παιχνίδι..."?!... :?
Να χαίρεσε όταν τον βλέπεις να το παρακάνει λέω εγώ...ακόμα και να το επιζητάς...
Μη πάρεις προσωπικά αυτά που θα γράψω...είναι σκέψεις που "έπεσαν" αυθόρμητα στο μυαλό μου διαβάζοντας την δημοσίευση σου...

Καμιά φορά νοιώθω πως κάποιοι παίρνουν ένα σκύλο και προσπαθούν με κάθε τρόπο να "ξεριζώσουν" , να "τρίψουν" και να "πλύνουν" το "σκύλο" από πάνω του...!!
 


Jema

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2006
45
0
"το παρακάνει" έπρεπε να το έχω γράψει έτσι. Φυσικά και μ' αρέσει, το προκαλώ και το χαίρομαι, και δε σου κρύβω πως κυλιέμαι κ γω κάτω μαζί του τις περισσότερες φορές γιατί το λατρεύει κ γω απλά έχω να νιώσω έτσι από παιδί! Απλά ήθελα να δώσω έμφαση στο ότι λερώνεται. Τώρα όσο για τη σκυλίσια φύση του κι εγώ έχω τις ίδιες σκέψεις με εσένα και με τη βασική υπακοή που κάνουμε τώρα (δηλ. είναι ο σκύλος μου ευτυχισμένος;) και με το γεγονός ότι ζει κυρίως μέσα σε ένα σπίτι, αν και προσπαθώ να τον έχω έξω όσες περισσότερες ώρες γίνεται, και είναι δύσκολο γιατί τον έχω αναλάβει εντελώς μόνη μου από τον περίπατο για την ανάγκη του έως την εκπαίδευση του.
 


angie31

Member
28 Δεκεμβρίου 2006
18
0
καλησπερα και χρονια πολλα...διαβασα τη συζητηση και ηθελα και γω να γραψω περιληπτικα την εμπειρια μου...ειχα ενα σκυλακι για εναμισι χρονο..το ειχα καλυτερα και απο παιδι...το λατρευα και το λατρευω... οταν εμεινα εγκυος σκεφτηκα οτι δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα...οταν κοντευαν οι ημερες για το μαιευτηριο αρχισαν ολοι να λενε 'που θα βαλεις το μωρο ιουλιο μηνα στο διαμερισμα με τις τριχες και τα μικροβια'', εισαι τρελη, εισαι αναισθητη μανα'', για ενα ζωο θες να αρρωστησεις το μωρο σου'' κτλ... αρχισα να το σκεφτομαι και να λεω αν παθει κατι το μωρο μου θα πεθανω μαζι με τη μπουμπου μου (τη σκυλιτσα μου}.αφησα και την πηραν η γιαγια και ο παππους στο εξοχικο τους...σκεφτηκα οτι εκει θα ηταν καλυτερα παρα μες στο διαμερισμα μες στη ζεστη ..για τους καλοκαιρινους μηνες μονο και μετα παλι μαζι μου...μετα ''ας τη κρατησουμε λιγο ακομα τωρα που μπουσουλαει το παιδι''...μετα παλι καλοκαιρι..τελως παντων για να μην σας κουραζω, η κορη μου ειναι τωρα δυομισι και η μπουμπου ειναι ακομη με τη γιαγια και το παππου...λυπαμαι να τους τη παρω...την εχουν για συντροφια και τη λατρευουν...
 


S

SwkDoG

Guest
Πονεμένη ιστορία αυτή με τα κατοικίδια και τις εγκυμοσύνες... :?
Πρέπει κάποτε να αξιοποιήσουμε αυτό που λέγετε "κοινή λογική".

Ας κατανοήσουμε πως "...τρίχες και μικρόβια..." διαθέτουμε και εμείς,οι άνθρωποι και μάλιστα πιο "αποτελεσματικά" από των κατοικιδίων.

Ας αναλογιστούμε επίσης πόσο συχνά βλέπουμε έμεις τον γιατρό μας και πόσο ο σκύλος μας.

Επίσης ας κοιτάξουμε τι "ζωή" κάνουμε εμείς (διατροφή,κίνηση,ξενύχτια,κάπνισμα,ποτό,σεξουαλική ζωή...) και τι ο σκύλος μας και ας αναλογιστούμε ποιός είναι πιο επιρρεπής σε νοσήματα/μικρόβια/ασθένειες.

Και η λιστά μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα...

Βέβαια πάντα στην ζωή μας "την πληρώνει" το πιο "εύκολο θύμα",η "εύκολη λεία",ο "αδύναμος" θα λέγαμε σε γενικές γραμμές...και πολλές φορές για το τίποτα,χωρίς αιτία...απλά για να πούμε πως κάτι κάναμε και να "αρέσουμε" στην κοινή γνώμη που όμως δεν έχει κοινή λογική..."Το έδιωξα το σκυλί μου γιατί αγαπάω το παιδί μου!"...Ποιός ήρθε?!!... :? :? :(
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
http://www.boxerworld.com/photo/showphoto.php/photo/63131/cat/500/ppuser/39756

http://www.boxerworld.com/photo/showphoto.php/photo/62173/cat/500/ppuser/41428

http://www.boxerworld.com/photo/showphoto.php/photo/46877/cat/500/ppuser/37912

http://www.boxerworld.com/photo/showphoto.php/photo/31960

τελως παντων για να μην σας κουραζω, η κορη μου ειναι τωρα δυομισι και η μπουμπου ειναι ακομη με τη γιαγια και το παππου...λυπαμαι να τους τη παρω...την εχουν για συντροφια και τη λατρευουν...
μα δεν εχεις το δικαιωμα να τους την παρεις. δεν ειναι μπαλακι ο σκυλος.
ριξε μια ματια στα λινκ παραπανω. αληθεια αυτα τα μωρα πώς να κατεληξαν? ελπιζω να ζουν.
η απαντηση του SwkDog με καλυψε 100%

αραγε αυτοι(εστω και αν ειναι λιγοι στην Ελλαδα) που δεν παρατησαν τα ζωα τους λογω μωρου, δεν αγαπουσαν αρκετα τα παιδια τους, αγαπουσαν περισσοτερο τα ζωα τους και προτιμησαν να ρισκαρουν? :? ε οχι... μην τρελαθουμε. κριμα που εκανες τετοια επιλογη, αλλα ισως τελικα να βγηκε σε καλο για τη σκυλιτσα, αφου εκει που βρισκεται τωρα την αγαπουν και δε θελουν να την αποχωριστουν. και τωρα θελεις να παρεις αλλο.
και μαλιστα κουταβι. με δυομιση χρονων παιδι. τοτε σκεφτοσουν τα μικροβια με ενα σκυλι "ετοιμο".
τωρα??? για σκεψου ενα κουταβι που θα λερωνει μεσα στο σπιτι και θα μασαει πραγματα κλπ σε συνδιασμο με παιδι 2μιση χρονων..?
τελοσπαντων, αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο...

αλλα επιτελους φτανει με το μυθο "σκυλια-μικροβια"
ελεος
 


angie31

Member
28 Δεκεμβρίου 2006
18
0
Δυστυχως δεν μπορειτε να καταλαβει κανεις σας σε τι ψυχολογικη κατασταση βρισκεται μια λεχωνα...ποσο ευαισθητη και φοβισμενη ειναι ειδικα με τοσες πιεσεις (πρωτος ο γυναικολογος και κατοπιν ο παιδιατρος μου συστησαν να απομακρυνω τη μπουμπου απο το παιδι...φανταστειτε οι υπολοιποι τι εκαναν (μαμαδες,πεθερες κλπ)...
εγω φυσικα στην αρχη ημουν ανενδοτη αλλα τελικα υπεκυψα....
τωρα φυσικα δεν θα την εδινα αλλα ειπαμε αλλη η ψυχολογικη κατασταση μετα τον τοκετο...
δεν πειραζει, το ξερω ολα αυτα μπορει να τα βλεπετε δικαιολογιες και ειμαι ενα τερας αλλα το κλαμα που εχω ριξει γι αυτο μονο εγω το ξερω... δεν θα μου το συγχωρησω ποτε...
παντως σκεφτηκα οτι και για τη μπουμπου θα ηταν καλυτερα να φυγει απο το 'καυτο διαμερισμα" και να παει στην εξοχη..

boxer said:
τωρα??? για σκεψου ενα κουταβι που θα λερωνει μεσα στο σπιτι και θα μασαει πραγματα κλπ σε συνδιασμο με παιδι 2μιση χρονων..?
τελοσπαντων, αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο...
αρα τι μου λες τωρα?
να μην παρω σκυλο γιατι ειναι επικυνδυνο?
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
σου λεω να ΜΗΝ παρεις ΚΟΥΤΑΒΙ(αλλα αυτη ειναι απλα η αποψη η δικη μου!)
και
επισης σου λεω οτι εστειλες ενα σκυλο "ετοιμο" και τωρα θελεις ενα κουταβι που θα λερωνει ενδεχομενως για μηνες μεσα στο σπιτι και θα μασαει πραγματα ή ακομα και χερια-ποδια... (κλασικες κουταβισιες συμπεριφορες)

σε συνδιασμο με 2μιση χρονων παιδι............... δε θα το εκανα!!!!!!!!!!
οχι για τα μικροβια......
αλλα γιατι απλουστατα δεν γινεται να κανεις τελεια ή σχεδον τελεια και την ανατροφη του κουταβιου και του παιδιου σε τετοιες ηλικιες.

θα επαιρνα σιγουρα ενα ενηλικο.
 


gwgw

Well-Known Member
Παντως αυτο το προβλημα με το μυθο, οτι τα ζωα ειναι ανθυγεινα για τις εγκυους ειναι παρα πολυ μεγαλο...

το βλεπω απο την αδερφη μου, καθε φορα που θα ερθει σπιτι μαλωνουμε γιατι ο γυναικολογος της , της ειπε οτι οι γατες κανουν κακο στις εγκυες...

δε φταινε οι ανθρωποι οι οποιο τις ποιο πολλες φορες δεν ειχαν και ποτε τους σκυλο ωστε να ξερουν και κατι παραπανω..για μενα ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ειναι οι απαραδεκτοι της υποθεσης..
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
Η αδερφή μου έχει 2 παιδία (3,5 ετών και 4 μηνων).... Ο σκύλος δεν έλειψε ούτε στιγμή απο το σπίτι.... Μη σας πω ότι ο σκύλος κοιμόταν και δίπλα στην κούνια κάποιες φορές!
Τα παιδιά είναι υγιέστατα, το ίδιο και η αδερφή μου........ (αν εξαιρέσεται το πρίξιμο απο την πεθερά....)
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Mpa!
Den nomizo oti oles oi petheres einai etsi!
Einai kai Thema ekpaidevsis isos?

Pantos i dikia mou pethera einai i kalyteri Dog Sitter gia tin chontri Prigipessa mou, pou mporei na fantastei kaneis!

Tora pou eleipa stin germania, moirazontan kai to idio maksilari!! :wink:


Kai kati akoma:


Δυστυχως δεν μπορειτε να καταλαβει κανεις σας σε τι ψυχολογικη κατασταση βρισκεται μια λεχωνα...ποσο ευαισθητη και φοβισμενη ειναι ειδικα με τοσες πιεσεις (πρωτος ο γυναικολογος και κατοπιν ο παιδιατρος μου συστησαν να απομακρυνω τη μπουμπου απο το παιδι...φανταστειτε οι υπολοιποι τι εκαναν (μαμαδες,πεθερες κλπ)...
Ego ksero akribos! Ekana kai megalosa dyo paidia!
Me skulo mes sto spiti!
Ego idia megalosa etsi!
Pano ap ola ftaei oti se apostomosan oi alloi, pou itan aschetoi!
Tous afises na sou epibalontai!
An eiches etoimastei gia to endechomeno Thema, eiches etoima epichirimata, tha tous ekleines esy to stoma!
Etsi, gia mena, ftaeis esy moni sou, pou echases to skylaki sou!
Kai bebaia den mporeis tora na to pareis apo tous pappoudes sou!
Alla kalytera, an den eisai kai entelos sigouri kai etoimi gia na baleis enan skylo stin zoi sou, na min to kaneis!

To ikseres, oti mora pou megalonoun me skylo i gata mes sto spiti, panta me amesi epafi, pathainoun poly pio spania allergies? Arrostainoun poly ligotera? Apodedigmena avta, me iatrikes erevnes!

Kai sigoura einai kai poly kalo gia tin psychologia enos paidiou, na mathei na zei me ena zoo kai na to sebetai!
Ginontai pio ypefthina, pio kali anthropoi. Mathainoun kalytera na deichnoun sinaisthimata.
 


CARLOS

Member
14 Απριλίου 2007
13
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ .ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΥΝΔΗΝΕΥΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΠΑΡΑ ΕΣΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ,ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟ.ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ,ΤΟΝ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ .ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΚΔΗΛΩΤΙΚΟΣ,ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΣΑΛΙΑ ΤΟΥ. :D ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΥΓΕΙΗΝΗΣ,
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΥΣΗΧΙΑΣ,ΑΠΛΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΧΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ :lol: