Ζωή με ένα Doberman


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
BasKal said:
Η αρκετα μεγαλη εμπειρια μου με τη φυλη, μου εχει δειξει οτι εκτος απο το αναμφησβιτητο γεγονος της νοημοσυνης τους, ΔΕΝ υπαρχουν δυο που να ειναι ιδια σαν προσωπικοτητες, ακομα και αν προερχονται απο την ιδια γεννα.l:

Συμφωνώ …. Σε όλα τα σκυλιά είναι έτσι .Όταν παίρνεις ένα καθαρόαιμο σκυλί παίρνεις τα εξωτερικά και τα πιο βασικά χαρακτηριστικά της κάθε φυλής , ο χαρακτήρας του κάθε σκυλιού είναι τέλειος διαφορετικός οπότε μπορούμε να πούμε ότι ¨ρισκάρεις¨ στο θέμα χαρακτήρα , αλλά ακόμα και αυτό με αρκετή προσπάθεια αλλάζει και προσαρμόζεται
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Βασίλη, εμείς που κάναμε και κάνουμε όνειρα για το δικό μας dobie να ζούμε μόνο με αυτά ??, και για σένα κάποτε υπήρχε το πρώτο σου Doberman , και εσύ από κάπου ξεκίνησες να μαζεύεις της εμπειρίες σου.
Έτσι και εμείς που τόσο αγαπάμε και θαυμάζουμε αυτή την ράτσα από κάπου πρέπει να κάνουμε την δική μας αρχή (με προετοιμασίες βέβαιος) :) .
 


x-origin

Active Member
17 Νοεμβρίου 2007
31
0
Αθήνα
magi said:
Βασίλη, εμείς που κάναμε και κάνουμε όνειρα για το δικό μας dobie να ζούμε μόνο με αυτά ??, και για σένα κάποτε υπήρχε το πρώτο σου Doberman , και εσύ από κάπου ξεκίνησες να μαζεύεις της εμπειρίες σου.
Έτσι και εμείς που τόσο αγαπάμε και θαυμάζουμε αυτή την ράτσα από κάπου πρέπει να κάνουμε την δική μας αρχή (με προετοιμασίες βέβαιος) :) .
συμφωνω!τωρα με την κοπελα μου ψαχνουμε για κουτακι boxer το οποιο θα ειναι στο πατρικο της οπου μενει φυσικα οποτε θα αποκτησω εμπειρια πανω σε σκυλο αφου θα ειναι υπο την ευθινη και τον 2 οποτε μετα οταν θα ερθει η χρονικη στιγμη να ερθει και το ντομπερμαν θα ειμαι πιο "σωστος"?
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Προσωπικα δεν εχω καποιο ιδιαιτειρο κολλημα με τα αμαξια, αλλα η διαφορα -στο παραδειγμα- βρισκεται στις απαιτησεις για αντανακλαστικα :lol:
Οσοι απειροι με σκυλια πηραν ντομπερμαν-και ξερω δυστυχως πολλους-κατεστρεψαν και το σκυλο και την ψυχικη τους ισορροπια για να μην μιλησω γιαυτην του εκτροφεα...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Τα δυο βασικοτερα ζητηματα σχετικα με το Ντομπερμαν ειναι: Η κοινωνικοποιηση και η...κοινωνικοποιηση!!!
Το κουταβι πρεπει να κοινωνικοποιηται απο την ηλικια των 45 ημερων, η εκθεση σε ερεθισματα πρεπει να ειναι βαθμιαια, αλλα σταθερη, ο ιδιοκτητης πρεπει να εχει μια ουδετερη σταση, χωρις υπερβολικες αντιδρασεις - ο σκυλος πρεπει να μαθει να στηριζεται στον εαυτο του.
Το μεγαλυτερο προβλημα στην καθημερινη συμβιωση με το ντομπερμαν ειναι ...η ωρα του αποχωρισμου. Ο σκυλος πρεπει να μαθει να αντεχει την απουσια του ιδιοκτητη απο νωρις-αλλιως τα προβληματα περιμενουν και ΘΑ εμφανιστουν.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σωστά ... να προσθέσω και μία άποψη (σπάνια για ροτβαιλερά) επανορθώνοντας την πλάκα που έκανα προηγουμένως ... ένα ΚΑΛΟ μορφολογικά Doberman είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ζώο ...
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Το πραγμα ειναι αναλογο με καποιον που επιχειρει να οδηγησει μια Λαμπορκινι, ενω μεχρι τοτε οδηγουσε Φολκσβαγκεν.
Βασίλη, κοιτά σύμπτωση !? Χτες παράγγειλα από την Trident Cars ένα Lamborghini Diablo. Με προβλημάτισε το παράδειγμα σου, γιατί μέχρι τώρα είχα ένα Golfάκι. Λες να ακυρώσω την παραγγελιά ??
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
x-origin said:
τωρα με την κοπελα μου ψαχνουμε για κουτακι boxer το οποιο θα ειναι στο πατρικο της οπου μενει φυσικα οποτε θα αποκτησω εμπειρια πανω σε σκυλο αφου θα ειναι υπο την ευθινη και τον 2 οποτε μετα οταν θα ερθει η χρονικη στιγμη να ερθει και το ντομπερμαν θα ειμαι πιο "σωστος"?
Πως αποκτάς εμπειρία στα σκυλιά με ένα κουτάκι μπόξερ?
Με τα κουτάκια μπυρας γινόμαστε πιο έμπειροι στις γάτες?
 






x-origin

Active Member
17 Νοεμβρίου 2007
31
0
Αθήνα
amangos said:
x-origin said:
τωρα με την κοπελα μου ψαχνουμε για κουτακι boxer το οποιο θα ειναι στο πατρικο της οπου μενει φυσικα οποτε θα αποκτησω εμπειρια πανω σε σκυλο αφου θα ειναι υπο την ευθινη και τον 2 οποτε μετα οταν θα ερθει η χρονικη στιγμη να ερθει και το ντομπερμαν θα ειμαι πιο "σωστος"?
Πως αποκτάς εμπειρία στα σκυλιά με ένα κουτάκι μπόξερ?
Με τα κουτάκια μπυρας γινόμαστε πιο έμπειροι στις γάτες?
χαχαχαχα τωρα το ειδα!κουταβακι ηθελα προφανως να πω!
:lol:

Ετσι οπως το εγραψα φενεται σαν να ειναι "πειραματοζωο" το βοχερ (η οποιο αλλο σκυλι επιλεξουμε) αλλα δεν ειναι ετσι..απλα αφου θα παρει σκυλο η κοπελα μου θα μου δοθεί η ευκαιρια να μαθω καποια πραγματα απο σκυλια ωστε οταν θα ερθει η στιγμη που θα παρω το ντομπερμαν να ειμαι πιο καταλληλος!για να μην παρεξηγιθώ! :wink:
 




demonios7

Member
9 Μαρτίου 2012
6
0
Καρδιτσάρα
Γεια σας παιδιά! είμαι καινούργιος στο forum... Εγώ γουστάρω πολυ τα dobie απο παλιά και τώρα λέω να πάρω ένα.Αλλά επειδή ξέρω οτι είναι ευαίσθητα στο κρύο θέλω να το έχω μέσα στο σπίτι, μόνο που ο πατέρας μου δεν το θέλει γιατί θα γεμίζει τρίχες και γιατί θα "λερώνει" .... Θελω να μου πείτε όσοι ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να μην γεμίζει τρίχες κτλ. Θα το πάρω το καλόκαιρι γιατι τώρα δίνω πανελλήνιες και δεν μπορώ να ασχολούμε μαζί του, δεν έχω χρόνο.... Επίσης θέλω να μου πείτε πόσα εμβόλια πρέπει να του κάνω ώστε να είμαστε υγιής ο σκύλος μου και εγώ, αν κοστίζουν πολύ και πότε πρέπει να τα κάνω...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Γεια σας παιδιά! είμαι καινούργιος στο forum... Εγώ γουστάρω πολυ τα dobie απο παλιά και τώρα λέω να πάρω ένα.Αλλά επειδή ξέρω οτι είναι ευαίσθητα στο κρύο θέλω να το έχω μέσα στο σπίτι, μόνο που ο πατέρας μου δεν το θέλει γιατί θα γεμίζει τρίχες και γιατί θα "λερώνει" .... Θελω να μου πείτε όσοι ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να μην γεμίζει τρίχες κτλ. Θα το πάρω το καλόκαιρι γιατι τώρα δίνω πανελλήνιες και δεν μπορώ να ασχολούμε μαζί του, δεν έχω χρόνο.... Επίσης θέλω να μου πείτε πόσα εμβόλια πρέπει να του κάνω ώστε να είμαστε υγιής ο σκύλος μου και εγώ, αν κοστίζουν πολύ και πότε πρέπει να τα κάνω...
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Ελπίζω να γνωρίζεις το σωστό τρόπο απόκτησης σκύλου, εφ' όσον μιλάμε για καθαρόαιμο.

Ελπίζω επίσης να γνωρίζεις πως πλέον έχουν απαγορευτεί οι ακρωτηριασμοί. Και με την ευκαιρία να σου πω ότι είναι όμορφο ένα Ντόπι με σηκωμένα αυτιά, είναι πολύ ομορφότερο όμως με τ' αυτιά κάτω και την ουρά του ολόκληρη.


Μια απάντηση για τον πατέρα σου, είναι πως η ξαδέρφη μου έχει Ντόπι εδώ και εφτά μήνες όλη την ημέρα μαζί της, τόσο στο σπίτι της, όσο και στο ανθοπωλείο της. Θα συμφωνήσω πως αυτές οι μαύρες κοντές τριχούλες είναι διάολος αλλά με καθημερινή φασίνα που μαθαίνεις τελικά να την κάνεις άνετα και γρήγορα τα πράγματα βελτιώνονται πολύ.

Γιατί θέλεις Ντόπερμαν, ελπίζω η επιλογή σου να βασίζεται σε σωστά κριτήρια που πρώτα έχουν να κάνουν με το χαρακτήρα, εν συνεχεία με το αν μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες-απαιτήσεις της φυλής και στο τέλος μόνο η κατακλείδα να είναι η εξωτερική εμφάνιση.

Το Ντόπερμαν είναι πολύ γλυκό ζώο. Την ξαδέρφης μου είναι πετσοπικό μεν, αλλά ανταποκρίνεται στα σωστά χαρακτηριστικά της φυλής και προς το παρόν ζει απροβλημάτιστα. Εκτός από πολύ γλυκό και συναισθηματικό, είναι ιδιαίτερα επικοινωνιακό. Κι απ' τις εμπειρίες που έχω με Ντόπερμαν, είναι απ' τις λίγες φυλές που πιστεύω θα έπαιρνα αρσενικό.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
επισης αν εισαι σε φαση που δινεις πανελληνιες και ο αλλος χρονος μπορει να σε βρει φοιτητη(να σε βρει ευχομαι)
θα πρεπει να αναθεωρησεις γιατι ο σκυλος θα ζησει πολλα χρονια και ο πατερας σου δεν νομιζω να σε βοηθησει απο οτι λες
και με τα οικονομικα αστα ενας σκυλος εχει αρκετα εξοδα για ενα φοιτητη

καλυτερα να μην βιαστεις γιατι ισως φερθεις ανευθυνα προς τον σκυλο και προς τους γονεις σου που θα τους το φορτωσεις!!
 




demonios7

Member
9 Μαρτίου 2012
6
0
Καρδιτσάρα
ΣΜΥ θέλω να περάσω- στρατιωτικές σχολές, οποτε ο σκύλος θα μένει στο χωριό όσο εγώ είμαι στη σχολή και μετά που θα έρχομαι θα είμαι μαζί του... Σε χωριό μένω με πολύ μεγάλη αυλή οπότε θα έχει παρα πολύ χώρο για παιχνίδι!!! Θέλω Ντόμπερ γιατί μου αρέσει σαν ράτσα και, είναι καλός φύλακας και πανέξυπνος σκύλος.Το προτιμώ με σηκωμένα αυτιά και κομμένη ουρά, αλλα αν απαγορεύτηκε δεν εχω κανένα προβλημα :) !!!
Στο σπίτι τον γονιών μου θα είναι για περίπου 2 χρόνια μεχρι να με στειλουν αλλού απο τη σχολή, οποτε αργότερα θα είναι στο δικό μου σπίτι και όχι στους γονείς μου και λογικά θα μένει μόνο του ένα οχτάωρο το πρωί μέχρι να γυρίσω.. Μετά τις πανελλήνιες, ένας φίλος μου θα ζευγαρώσει και θα μου δώσει και εμένα ένα κουταβάκι καθαρόαιμο, έχω χρόνο να σκεφτώ αν πρέπει να το πάρω ή οχι, πάντως θέλω πολύ ενα Ντομπερ !!!!!!!
 


Valou

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
134
0
Αιγάλεω,Αγία Βαρβάρα


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf