Ζωολογικά Πάρκα


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτο δε συμβαινει και στους ζωολογικους κηπους για τα ειδη που ειναι προς εξαφανιση ?
Μπορεί και στις δυο περιπτώσεις να μιλάμε για τεχνητή επιλογή, αλλά τα κριτήρια επιλογής διαφέρουν.

Στα ζώα που είναι προς εξαφάνιση έχεις εντελώς διαφορετική στρατηγική επιλογής, που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και έχεις ως στόχο την διατήρηση του είδους με όσο γίνεται περισσότερη ποικιλομορφία. Εαν και όπου αυτό είναι εφικτό.
Εαν δεν είναι εφικτό, πορεύεσαι με ό,τι έχεις και όπου σε βγάλει.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Μπορεί και στις δυο περιπτώσεις να μιλάμε για τεχνητή επιλογή, αλλά τα κριτήρια επιλογής διαφέρουν.

Στα ζώα που είναι προς εξαφάνιση έχεις εντελώς διαφορετική στρατηγική επιλογής, που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και έχεις ως στόχο την διατήρηση του είδους με όσο γίνεται περισσότερη ποικιλομορφία. Εαν και όπου αυτό είναι εφικτό.
Εαν δεν είναι εφικτό, πορεύεσαι με ό,τι έχεις και όπου σε βγάλει.
Και φτανω να ρωτω.... γιατι ειναι αναγκη να κρατησουμε "ζωντανο" το jaguar του Αμαζονιου? Αφου σε λιγα χρονια δε θα μπορει να ζησει πουθενα ελευθερο αλλα μονο σε αιχμαλωσια. Γιατι να διατηρηθει το ειδος? Τελικα μηπως ειναι τελειως "φουσκα" και αυτη η χρησιμοτητα των ζωολογικων παρκων?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εύλογη ερώτηση.
Βέβαια η αιχμαλωσία είναι σχετική όταν μιλάμε για αχανείς εκτάσεις "περιορισμού".

Δεν ξέρω την απάντηση.

Ισως μηχανικά και συναισθηματικά έχουμε την ανάγκη να προστατευουμε τον πλανήτη μας και ο,τι ζει πάνω του, την ίδια στιγμή που άλλοι άνθρωποι κάνουν τα πάντα για να εκμεταλευτουν και να καταστρέψουν.
Είμαστε ιδιαίτερα ζωάκια.
 
  • Like
Reactions: p__nat


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εύλογη ερώτηση.
Βέβαια η αιχμαλωσία είναι σχετική όταν μιλάμε για αχανείς εκτάσεις "περιορισμού".

Δεν ξέρω την απάντηση.

Ισως μηχανικά και συναισθηματικά έχουμε την ανάγκη να προστατεύουμε τον πλανήτη μας και ο,τι ζει πάνω του, την ίδια στιγμή που άλλοι άνθρωποι κάνουν τα πάντα για να εκμεταλευτουν και να καταστρέψουν.
Είμαστε ιδιαίτερα ζωάκια.
Η μόνη σωτηρία του πλανήτη είναι ο ανθρώπινος πληθυσμός να μειωθεί στο 1.000.000 total.
Καλησπέρα σε όλους σας.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ο σκύλος δεν είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Οι σύγχρονες φυλές είναι.
Αν με τον όρο σύγχρονες φυλές η σύγχρονος σκύλος γενικοτερα εννοείς τα σκυλιά των τελευταίων 30 χιλιάδων ετών τότε θα συμφωνήσω.
Είτε το θέλουμε είτε όχι, τα σκυλιά εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Ένα εργαλείο για τον άνθρωπο. Ζωντανο μεν αλλά όσο κυνικό και αν ακούγεται, εργαλείο είναι.
Η μόνη σωτηρία του πλανήτη είναι ο ανθρώπινος πληθυσμός να μειωθεί στο 1.000.000 total.
Καλησπέρα σε όλους σας.
Ε όχι 1 εκατομμύριο Μόνο. Θα τους βάλουν όλους σε πάρκα για να σωθεί το είδος.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αν με τον όρο σύγχρονες φυλές η σύγχρονος σκύλος γενικοτερα εννοείς τα σκυλιά των τελευταίων 30 χιλιάδων ετών τότε θα συμφωνήσω.
Είτε το θέλουμε είτε όχι, τα σκυλιά εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Ένα εργαλείο για τον άνθρωπο. Ζωντανο μεν αλλά όσο κυνικό και αν ακούγεται, εργαλείο είναι.

Ε όχι 1 εκατομμύριο Μόνο. Θα τους βάλουν όλους σε πάρκα για να σωθεί το είδος.
Εργαλείο με ποια λογική?
Με την λογική το εχω, το φέρνω στα μέτρα μου, κάνω την δουλειά μου και μετά άχρηστο το πετάω η το έχω το φροντίζω και με φροντίζει, το διατηρω λειτουργικό για να υπηρετήσει και τα παιδιά μου και τα εγγόνια μου?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Υπήρξα παρά πολύ προσεκτικός στο τι είπα και ποιες λέξεις χρησιμοποίησα.
Εάν θεωρείς υποκριτική την συγκεκριμένη στάση μην την υιοθετείς.
Εάν πάλι σου φαίνεται σωστή ακολούθησε την.
Προσπαθώ να δείξω μια οπτική διαφορετική χωρίς να προσβάλλω κανέναν.

Για εμένα όλες αυτές οι συζητήσεις με βοηθούν να κατανοήσω και να καταλήξω σε μια σύνθεση απόψεων άλλοτε αποδεχόμενος και άλλοτε απορρίπτοντας.

Αυτή την στιγμή έχουμε πάρει έναν δρόμο και εγώ εκφράζω τις (σοβαρές κατά την γνώμη μου) ανησυχίες μου για το που οδηγει.

Και εδώ έρχεται και κολλάει αυτό που λέω στον @spyv : όταν υπάρχει συναισθηματική εμπλοκή δεν μπορείς να δεις εύκολα την μεγάλη εικόνα.
Κοιτα, δε διαφωνουμε σε πολλα. Η κουβεντα που κανεις ειναι πολυ θεωρητικη. Κριτικαρεις, και καλα κανεις, την κατασταση με το σκυλο. Η θεση σου ομως δεν εχω καταλαβει ποια ειναι;
Τι προτεινεις;
Να μην ειναι κατοικιδιο ο σκυλος; να εξαφανιστει;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...
@Nizinny δηλαδη ειναι καλυτερο να συνεχιζει να υπαρχει ενα αγριο ζωο εστω και φυλακισμενο αρκει να σωθει; για το καλο του. Ποιος ωφελειται απ αυτο;
Νόμιζα ότι η απάντηση στην ερώτησή σου ήταν προφανής αλλά μάλλον δεν είναι.

Ωφελούνται όλοι και προπαντός το είδος του. Ένα παράδειγμα.


Ο Spix's macaw έχει χαθεί απο τον Αμαζόνιο απο το 1970 αν θυμάμαι σωστά. Από τότε δεν υπήρχε ούτε μια καταγραφή του είδους και σημειώθηκε στη λίστα των εξαφανισμένων ειδών. Ένας σεΐχης στο Κατάρ ήταν κάτοχος του τελευταίου αριθμού πουλιών (λιγότερα απο 10 νομίζω) όπως και μια γερμανική οργάνωση κατάφερε και μάζεψε απο προσωπικές συλλογές μερικά πουλιά.

Αυτή τη στιγμή ο αριθμός τους είναι πάνω απο 90 άτομα και ήδη σε συνεργασία με τη βραζιλιάνικη κυβέρνηση οργανώνουν την επανένταξη του είδους. Και σε αποτυχία να καταλήξει η προσπάθεια αυτή λόγω της λαθροθηρίας και της καταστροφής του δάσους, πάλι τα πουλιά αυτά θα έχουν διασωθεί για να προσπαθήσουν ξανά στο μέλλον ή σε άλλη τοποθεσία να τα επανεντάξουν.

Παράλληλα τα εκθέτουν στα πάρκα που τα διατηρούν και πληρώνεις εισιτήριο για να δεις ένα ζώο που δεν υπάρχει πουθενά. Δεν θα έπρεπε να μαζεύουν χρήματα για την προσπάθεια αυτή που γίνεται? Μας πειράζει η εμπορικοποίηση της κατάστασης, αν ναι γιατί?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλως, δεν ειμαι ειδικη οποτε μπορει να κανω και λαθος αλλα η λογικη μου λεει οτι οταν ενα ζωο μεταναστευτικο ή απλα που περιπλαναται καθημερινα εξαναγκαζεται να μεινει μεσα σε περιφραξη, ενα ζωο που ειναι τεριτοριαλ (πως το λετε εσεις εδω..) εξαναγκαζεται σε συνυπαρξη, χανει κατι που ειναι θεμελιωδες και συνεπως μενει ενα κελυφος αυτου που ηταν.

Γκουγλαρα roaming animals, μολις, να δω να δω αν οντως υπαρχει ο ορος και πρωτο αρθρο βγηκε αυτο

https://www.google.com/amp/s/amp.theguardian.com/uk/2003/oct/02/environment.science
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλως, δεν ειμαι ειδικη οποτε μπορει να κανω και λαθος αλλα η λογικη μου λεει οτι οταν ενα ζωο μεταναστευτικο ή απλα που περιπλαναται καθημερινα εξαναγκαζεται να μεινει μεσα σε περιφραξη, ενα ζωο που ειναι τεριτοριαλ (πως το λετε εσεις εδω..) εξαναγκαζεται σε συνυπαρξη, χανει κατι που ειναι θεμελιωδες και συνεπως μενει ενα κελυφος αυτου που ηταν.

Γκουγλαρα roaming animals, μολις, να δω να δω αν οντως υπαρχει ο ορος και πρωτο αρθρο βγηκε αυτο

https://www.google.com/amp/s/amp.theguardian.com/uk/2003/oct/02/environment.science
Σίγουρα! Δεν είναι ρομαντικά, ιδανικά ή τέλεια αλλά δεν τα αφορίζω. Κάποια χαρακτηριστικά αναγκάζονται να αλλάξουν έστω κι επιφανειακά. Από τη δική μου οπτική γωνία, ναι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Σκέψου μια μάνα που πεινάει, και αυτή και το παιδί της. Ζητάει από τον μαναβη να της δωσει κάτι να φάει και αυτός την διώχνει.
Την επόμενη μέρα το ίδιο και τελικά κλέβει ένα μήλο.
Αν ρωτήσεις το θύμα( τον μαναβη) αν ήταν ηθικό αυτό που έκανε η μάνα τι πιστεύεις ότι θα απαντήσει.
Ως προς το θέμα του σκυλου.
Αν νομίζεις ότι είναι ελευθερία να βγαίνεις βόλτα με λουρί, απαλλαγμένος από τα αναπαραγωγικά σου όργανα, εκπαιδευμένος να καταπιέζεις τα ένστικτα σου με ανταλλαγμα λιχουδιές (στην καλύτερη) τότε οι ιθαγενείς του 19ου αιώνα μαλλον ήταν και τυχεροί.
Όσον αφορά τους ζωολογικούς κήπους είπα ότι συμφωνώ.
Η ένσταση μου είναι ότι όταν κάνουμε τόσα στραβά στο αγαπημένο μας είδος είναι τουλαχιστον υπερβολικές οι αντιδράσεις για μερικές χιλιαδες άτομα που βρισκονται σε πάρκα παγκοσμίως.
joks, ανηθικη ειναι η σταση του μαναβη, ανηθικη ειναι και η κλεψια. τι σχεση εχει ομως με αυτο που συζηταμε;

θες δηλαδη να πεις οτι εσυ δεν εισαι ελευθερος ανθρωπος επειδη φορας ζωνη στα αμαξι; επειδη φορας κρανος στη μηχανη;
ειναι στερηση ελευθεριας αυτα;


δηλαδη εσυ λες οτι στα πλαισια μιας, κατ' εσε, "κακοποιησης" καποιων ζωων δε βαζεις τελος στην, κατ' εσε, κακοποιηση καποιων αλλων.
πιστευεις οτι οι ζωες "μερικων χιλιαδων ατομων" δεν αρκουν για να μη χαρακτηρισουν αντιδρασεις... υπερβολικες. που ενα ατομο και μια ζωη θα εφτανε και μονο.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
joks, ανηθικη ειναι η σταση του μαναβη, ανηθικη ειναι και η κλεψια. τι σχεση εχει ομως με αυτο που συζηταμε;

θες δηλαδη να πεις οτι εσυ δεν εισαι ελευθερος ανθρωπος επειδη φορας ζωνη στα αμαξι; επειδη φορας κρανος στη μηχανη;
ειναι στερηση ελευθεριας αυτα;


δηλαδη εσυ λες οτι στα πλαισια μιας, κατ' εσε, "κακοποιησης" καποιων ζωων δε βαζεις τελος στην, κατ' εσε, κακοποιηση καποιων αλλων.
πιστευεις οτι οι ζωες "μερικων χιλιαδων ατομων" δεν αρκουν για να μη χαρακτηρισουν αντιδρασεις... υπερβολικες. που ενα ατομο και μια ζωη θα εφτανε και μονο.
Οκ, δεν θα επιμείνω άλλο.
Αν νομίζεις ότι αξίζει να έχει δημιουργηθεί μια φυλή με νάνους γιατί κάποιοι ήθελαν ωοειδή κεφαλάκια και τριγωνικά ματάκια σε μέγεθος βολικό για τον καθενα, και αυτό δεν είναι κακοποιηση τότε κοιτάμε ο ένας στην δυση και ο άλλος στην ανατολή.
Και αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα, ηπαρχουν και τα γαλλικά μπουλντόγκ, τα γ.π., τα παγκ, τα μπόξερ, τα τα τα...
Και αυτά ισχύουν για το σύνολο των των δειγμάτων αυτών των φύλων, όχι για ένα μικρό μέρος του όλου.
Βλέπεις στην μια περίπτωση οδηγούμε στην "επιλεκτική βελτίωση" ολόκληρο τον πληθυσμό ενώ στην άλλη εάν κινδυνεύει κάποιο είδος τότε αυτά τα προγράμματα είναι η καλύτερη ελπίδα του.
Εκεί πήγαινε το μερικές χιλιάδες παγκοσμίως.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Κοιτα, δε διαφωνουμε σε πολλα. Η κουβεντα που κανεις ειναι πολυ θεωρητικη. Κριτικαρεις, και καλα κανεις, την κατασταση με το σκυλο. Η θεση σου ομως δεν εχω καταλαβει ποια ειναι;
Τι προτεινεις;
Να μην ειναι κατοικιδιο ο σκυλος; να εξαφανιστει;
Να είναι κατοικίδιο ο σκύλος, εμείς να μην το παίζουμε σκυλοθεοι.
Προτάσεις δεν έχω, ας πράξει ο καθένας ότι νομίζει.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Αν νομίζεις ότι αξίζει να έχει δημιουργηθεί μια φυλή με νάνους γιατί κάποιοι ήθελαν ωοειδή κεφαλάκια και τριγωνικά ματάκια σε μέγεθος βολικό για τον καθενα, ...
τα μπουλς ειναι η φυλη με τους νανους;
 












Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3