Ζω με ενα δραπετη ...


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν ειναι τοσο απλο Αμαλια

1) Μεσα στο σπιτι μενει μονη και δεν γαβγιζει ....αλλα μια στις τεσσερις φορες , κατι θα καταστρεψει
2) Στον εξω κηπο , δεν γαβγιζε αλλα την κοπαναει πλεον και δεν υπαρχει τιποτε που να μπορω να κανω για να το σταματησω αυτο αφου η περιφραξη εκει ειναι παλια.Ασε που δεν μπορω να ''πειραματιστω'' με αυτο.

Εχω κανει αυτα που λες (να κατσω εξω απο το σπιτι να παρακολουθησω) ...και γαβγιζει (απλα περιμενα πως θα κλαψει κανα 10λεπτο και θα σταματησει) . Αρα τι κανουμε ? Μπαινω μεσα και την μαλωνω ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πιθανα αν μπεις μεσα και τη μαλωσεις θα κανει τον συνειρμο... γαυγιζω αρα γυρναει πισω. Το μαλωμα δε νομιζω να την πειραξει και πολυ. Δε σταματαει καθολου? Μετα απο κανα 10 λεπτο συνεχιζει το γαυγισμα?
Μεσα στο σπιτι δε γαυγιζει αλλα βρισκει αλλο τροπο να εκφρασει το αγχος της... καταστρεφοντας.
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πιθανα αν μπεις μεσα και τη μαλωσεις θα κανει τον συνειρμο... γαυγιζω αρα γυρναει πισω.
Σωστα
Το μαλωμα δε νομιζω να την πειραξει και πολυ. Δε σταματαει καθολου? Μετα απο κανα 10 λεπτο συνεχιζει το γαυγισμα?
Μεσα στο σπιτι δε γαυγιζει αλλα βρισκει αλλο τροπο να εκφρασει το αγχος της... καταστρεφοντας.
Προφανως και δεν σταματαει μετα το 10λεπτο , οπως ενημερωθηκα χθες απο τον γειτονα :) .
Πραγματικα , το σκυλι αυτο εχει κουσουρια που δεν θα τα δω ποτε ο ιδιος (ωστε να μπορεσω να τα διορθωσω) . Οταν ειμαι σπιτι , δεν θα μετακινησει τιποτε ...ειναι μια παναγια , ενα αορατο σκυλι που χαιρεται τη ζωη :)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πχ ενας εκπαιδευτης με e-collar μπορει να μου το φτιαξει το θεμα ? (δεν θελω να αναφερθουμε στο αν ειναι καλο ή κακο το e-collar)

.
Η διόρθωση πρέπει να γίνει από μακριά για να μην μπορεί να την συνδυάσει με ητν παρουσία σου.
Συμφωνω ...δυστηχως :(

Θα ηθελα να ακουσω παντως τις γνωμες σας πριν φθασω εκει .

Ο κανονας ειναι να συνηθιζουν τα σκυλια και να κοβουν το γαβγισμα / κλαμα ? Δεν με ενοχλει εαν θα κανει φασαρια για κανα 10ημερο (θα ρυθμισω τις ωρες που απουσιαζω ωστε να μην ενοχλουνται οι γειτονες ιδιαιτερα).Να επισημανω πως δεν μιλαμε για σκυλο που μενει μονος του ...εχει την σκυλοαγελη του μαζι.

Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω ωστε να την κανω να συνηθισει ? πχ τωρα ειμαι σπιτι και ειναι μαζι μου μεσα ...να παω να τα κλεισω πισω για κανα πενταωρο παροτι θα ειμαι και εγω εδω ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω ωστε να την κανω να συνηθισει ? πχ τωρα ειμαι σπιτι και ειναι μαζι μου μεσα ...να παω να τα κλεισω πισω για κανα πενταωρο παροτι θα ειμαι και εγω εδω ?
Ισως το 5ωρο να είναι πολύ, αλλά μου φαίνεται καλή ιδέα.
Να αρχίσει να μην το συνδιάζει με την απουσία σου.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ισως το 5ωρο να είναι πολύ, αλλά μου φαίνεται καλή ιδέα.
Να αρχίσει να μην το συνδιάζει με την απουσία σου.
Θα περιμενω μπας και μας δωσει τα φωτα του καποιος εκπαιδευτης του φορουμ ... :)
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Αν και σε γενικές γραμμές το σωστό είναι να μην γυρνάς να την μαλώσεις θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις.
Το έχω κάνει και έπιασε. Στεκόμουν βέβαια πίσω από την εξώπορτα (του διαμερίσματος) και με το πρώτο κίχ που έβγαζε τον μάλωνα χωρίς να ανοίγω. Έπειτα άνοιγόκλεινα την πόρτα του ασανσέρ ώστε να νομίζει ότι έφυγα και ξανά μάλωμα με το πρωτο γαβ.
Και στο τέλος έφευγα, δεν άνοιγα ξανά την πόρτα. (όλα ανάποδα τα έκανα αλλά λειτούργησαν)
Επίσης είναι καλή ιδέα να περνάνε έτσι κι αλλιώς κάποια ώρα μαντρωμένοι έξω, με εσένα μέσα στο σπίτι ώστε να μην συνδυάζει το φευγιό σου με την "εξορία τους".
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Υπάρχουν σκυλιά που δεν σταματάνε ποτέ αν δεν κάνεις κάτι.
Συμβουλές σχετικά με την εκπαίδευση με e-collar, anti bark collar κλπ ας σου δώσουν οι ειδικοί, εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Εχω ακούσει ότι σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει η θεραπεία με Clomicalm, μέχρι να κόψουν την κακή συνήθεια.

Επίσης ένας γνωστός μου με σκύλο που γάβγιζε συνέχεια όταν ήταν μόνος του, αλλά αυτός ήταν μέσα στο σπίτι, το σταμάτησε με το να ξαφνιάζει το σκύλο με πολύ δυνατό θόρυβο που χειριζόταν χωρίς να τον βλέπει ο σκύλος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Επίσης ένας γνωστός μου με σκύλο που γάβγιζε συνέχεια όταν ήταν μόνος του, αλλά αυτός ήταν μέσα στο σπίτι, το σταμάτησε με το να ξαφνιάζει το σκύλο με πολύ δυνατό θόρυβο που χειριζόταν χωρίς να τον βλέπει ο σκύλος.
Και τώρα τον έχει σε ψυχιατρική κλινική σκύλων, με απλανές βλέμα, να του τρέχουν τα σάλια; :D
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και τώρα τον έχει σε ψυχιατρική κλινική σκύλων, με απλανές βλέμα, να του τρέχουν τα σάλια; :D
Ε να μην στείλουμε και πελάτες στις ψυχιατρικές κλινικές; Περνάν δύσκολες εποχές με την κρίση :D:D:D
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
χμ.... άραγε τι θα έκανε η victoria με αυτό το πρόβλημα???


(κάτι με κοτόπουλο πάντως)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εγώ έχω δοκιμάσει και το Α και το ΒΟΥ.
Ως μη γενόμενη η δοκιμή, if you know what i mean...:(;)
Παίζει όμως να είναι πολύ υποκειμενική η αντίδραση.
Δηλαδή, προσωπικά πιστεύω ότι μια δοκιμή με τα συγκεκριμένα προιόντα, δεν κάνει κακό. Μπορεί στην δική σας περίπτωση, να λειτουργήσουν.
Εκτός κι αν θέλεις κι αυτό, να στο πει εκπαιδευτής :rolleyes::p
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
δεν ξερω πως ειναι το σπιτι σου μηπως σε βολευει κατι τετοιο για περιφραξη ?http://www.gardenideas.gr/portal/gr/prosfores.html
βρες το πανελ country34
Με την περιφραξη ειμαστε οκ τωρα ...σε ευχαριστω παντως !

Λοιπον λεω να παρω το θεμα απο την αρχη και να θεωρησω πως η σκυλα εχει -επιλεκτικο- αγχος αποχωρισμου ...λεω ''επιλεκτικο'' γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι οταν την αφηνω μεσα στο σπιτι , δεν γαβγιζει/κλαιει (αλλα καποιες φορες καταστρεφει) ενω οταν την αφηνω πισω στον κηπο , χαλαει τον κοσμο.

Θα διαθεσω 15-20 ημερες σε ασκησεις (θα φευγω για λιγο και θα ξαναρχομαι ενω ειναι κλεισμενα πισω στον κηπο , θα καθομαστε παρεα πισω , θα τα κλεινω πισω οταν ειμαι και εγω σπιτι , θα τα ταιζω πισω κλπ) για να δω τι θα γινει ...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
tricky δεν νομίζω οτι είναι άγχος αποχωρισμού, πιστευω οτι απλώς θέλει έξω γιατί της αρέσει.

αυτό είναι και χαρακτηριστικό νομίζω απο πολλά σκυλιά που έχουν μάθει τον δρόμο ή την φύση, προσπάθησε να την βγάζεις έξω περισσότερο.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
tricky δεν νομίζω οτι είναι άγχος αποχωρισμού, πιστευω οτι απλώς θέλει έξω γιατί της αρέσει.
Γιατι ομως οταν την κλεινω μεσα στο δωματιο , δεν κλαιει , ουτε γαβγιζει ? (απο ζημιες κανει μονο το βραδυ και με συχνοτητα μια στις πεντε φορες).

Πχ Αν φυγω το πρωι για 8 ωρες και τα κλεισω μεσα , θα μεινουν στρατιωτακια ακουνητα ...ουτε καν ερχονται στην πορτα οταν φευγω αλλα εχουν πιασει τους καναπεδες και την ξαπλα

Αν τα αφησω εξω ,στο πισω μερος του κηπου, το πρωι και φυγω , θα γινει ο κακος χαμος ...και μιλαμε για ωρες.
Αν τα αφησω εξω ,στο πισω μερος του κηπου, αλλα δεν φυγω και κατσω μεσα στο σπιτι , δεν τρεχει καστανο ...απολυτη ησυχια (το δοκιμασα προχθες για τρεις ωρες)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Γιατι ομως οταν την κλεινω μεσα στο δωματιο , δεν κλαιει , ουτε γαβγιζει ? (απο ζημιες κανει μονο το βραδυ και με συχνοτητα μια στις πεντε φορες).

γιατί δεν χρησιμοποιείς crate?

Πχ Αν φυγω το πρωι για 8 ωρες και τα κλεισω μεσα , θα μεινουν στρατιωτακια ακουνητα ...ουτε καν ερχονται στην πορτα οταν φευγω αλλα εχουν πιασει τους καναπεδες και την ξαπλα

αυτό είναι μέρος της ρουτίνας τους

Αν τα αφησω εξω ,στο πισω μερος του κηπου, το πρωι και φυγω , θα γινει ο κακος χαμος ...και μιλαμε για ωρες.

και αυτό είναι μέρος της ρουτίνας, είναι τοσο κοντά στο εξω και το θέλει πολύ

Αν τα αφησω εξω ,στο πισω μερος του κηπου, αλλα δεν φυγω και κατσω μεσα στο σπιτι , δεν τρεχει καστανο ...απολυτη ησυχια (το δοκιμασα προχθες για τρεις ωρες)
αφού είσαι εσύ εκεί που να πάνε?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Να συμπληρωσω πως το πισω μερος του κηπου ειναι γενικα ενας νεκρος χωρος για μενα και τα σκυλια ...ουτε καθομαστε ποτε εκει , ουτε παιζουμε ποτε ...αρα το λαθος μου αρχικα ειναι οτι προσπαθησα να της επιβαλλω σαν χωρο διαμονης , ενα χωρο ξενο προς αυτην.

Στον μπροστα κηπο που πινω καφε , παιζουμε κλπ , δεν κλαιει , ουτε γαβγιζει αλλα το κακο εκει ειναι :

1) η περιφραξη ειναι παλια και μου την εχει κοπανησει (δεν ειναι ο κανονας , αλλα πως να το ξαναρισκαρω ?)
2) ο κηπος ειναι εκτεθειμενος σε επιδοξους κλεφτες κλπ
3) δεν θελω να τα εχω στο χωμα ολη μερα

Πισω , εχω κανει καλο deal ...εχει τσιμεντο , ασφαλη περιφραξη , μακρια απο το δρομο χωρις οπτικη επαφη , ενω θα τους εχω τα σπιτακια τους μεσα σε εξωτερικη αποθηκη με ανοικτη πορτα (σε περιπτωση που πιασει καμμια μπορα) ...εχω κανει και πληρη απολυμανση εκει ενω θα κρεμασω και αντικουνουπικη λαμπα που θα αναβει αυτοματα τα απογευματα.Επισης ειναι το πιο δροσερο μερος του σπιτιου αφου δεν το χτυπαει ποτε ηλιος/εχει τεντα κλπ (το bulldog εκει αραζει οποτε εχει ζεστη).Μιλαμε για μεγαλο χωρο , οχι κανα κοτετσι. Το σχεδιο ηταν να μενουν εκει οταν λειπω το πρωι και μεσα στο σπιτι το βραδυ μαζι μου.Υπαρχει και λογος υγειας που πρεπει να γινουν ετσι τα πραγματα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :(
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π